Louk Sanders heeft nu pas veel zelfvertrouwen Verkerk vindt taktiek van Noren beangstigend If Trainer Krook heeft hoerastemming voorkomen Poolse tafeltennisploeg helpt Nederland FC Utrecht: ,,Op Bunniktribune is onrusthaard gelokaliseerd" Suurbier twee duels i geschorst WERELDTITEL HEREN IN HEERENVEEN WERELDTITEL DAMES IN KEYSTONE TUCHTCOMMISSIE WACHT NOG SPORT LEIDSE COURAN PAGINA 11 j ZEIST De gele kaart die Wim Suurbier (Ajax) afgelo pen zondag opliep voor zijn overtreding tegen Hoekema (FC Den Haag) heeft de I tuchtcommissie van de KNVB aanleiding gegeven ■^hem twee wedstrijden te schorsen en een boete van i driehonderd gulden op te >OS leggen" Bij de overige gestraften be- J vindt zich o.m. De Leeuw (Sparta) die twee wedstrij- den werd geschorst. okeij noii Tweemaal eerste prijs in lotto ana* DEN HAAG De cijfers van i de lotto en toto van het afgelo- hui pen weekeinde zijn: Lotto no. 6: Inleg: 3.680.705,—; Prijzenbedrag: 1.869.913,04; le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 366.747,— ontvangen; 2e prijs: 7 winnaars, die elk "i bruto 24.976,— ontvangen; I 3e prijs: 333 winnaars, die elk j he 787ontvangen; 4e prijs: 12.589 winnaars, die elk uur 27,— ontvangen; 5e prijs: 15.820 winnaars, die elk v 22,— ontvangen, pelijl Toto no 6: 3/23 Inleg: 754.516,-; stra: Prijzenbedrag: 426.241,81; iracl ie prijs: 1 winnaar, die bruto 211.204,— ontvangt; ecte 2e prijs: 30 winnaars, die elk uintj bruto 2.986,— ontvangen; niste 3e prijs: 884 winnaars, die elk 141,— ontvangen. Hart HEERENVEEN Het enige verschil tussen Davos en Heerenveen is dat op de piste van directeur Roel Heemstra wel ijs ligt. Voor het overige is er veel overeenkomst. In Zwitserland was de baan omringd door bergen en in Heerenveen zijn nog „bergen problemen" op te lossen als het weer zo blijft. Gisteren viel de regen met bakken uit de grauwe hemel. De kernploegleden, die hun rondjes op de Thialfbaan draaiden, hadden er last van, evenals Italianen, Russen, Engelsen en Zweden. Piet Kleine, Klaas Vriend en Hans van Helden, het Oranje- trio, zal van Heerenveen een succes moeten maken. Het pu bliek komt immers daarvoor en niet om te kijken of de organisatie wel perfect is. Eén ding staat vast: Hans van Helden wil voor eigen publiek vlammen. Nog nimmer behaal de hij een internationale titel. De strijd zal weer gaan tussen de Noren en de Nederlanders. De vier „essen" van trainer Josh Tenmann voeren een psychologische oorlog met de drie rijders van Pfrommer. De Noren hebben zich nog niet in Heerenveen laten zien. Eerst vanmiddag zijn ze gearriveerd. De coach van de Zweedse schaatsploeg, Kees Verkerk, vindt de taktiek van de Noren beangstigend. „De Noren heb ben er goed aan gedaan om direct uit Davos naar Inzeil te gaan. Het zuurstofvoordeel kunnen ze nu uitbuiten, want Inzeil ligt bijna 900 meter hoog. Bovendien hadden ze in Heerenveen het risico gelopen dat de spanning voor het toer nooi negatieve invloed zou hebben op de mentale instel ling. Ik vrees dat Hans van Helden, Piet Kleine en Klaas Vriend te veel tegenstand moe ten verwachten". Testcase Van de Russen zal deze tegen stand nauwelijks komen. Trai ner Boris Bareshev is met een jonge kernploeg aan een nieuw seizoen begonnen. Iva- nov, Varlamov en Kondakov, die vorig jaar op dezelfde ij- spiste voor een verrassing zorgden, zijn door de chef-trai ner van de Russische schaats bond uit de ploeg gelaten. Zij zijn echter niet afgeschreven, want in de uitslagen van Alma Dure kaarten (Van onze sportredactie) HEERENVEEN De toegangskaarten voor Heerenveen worden goud waard. Op de zwarte markt, mogelijk geworden doordat de organisatie in de voor verkoop geen limiet had gesteld, zijn de prijzen sinds gisteren al geste- gen tot ruim 200 voor beide dagen. Een kaart voor zaterdag staat nog niet hoog genoteerd: I vijftig gulden, maar een j voor zondag alleen kost al honderdvijftig gul- den. I Ata komen deze drie rijders nog steeds voor. De reden moet worden gezocht in de leeftijd. Boris Barashev wil daar wei nig over zeggen. Na lang na denkend: „De leeftijd speelt wel degelijk een rol. Het Euro pees- en wereldkampioen schap is voor ons alleen een testacase. Onze ogen zijn ge richt op de Olympische Win terspelen in Lake Placid. Olympische medailles hebben in Rusland veel meer waarde. Martchuk, Lobanov, Ljoskin en Kuzmenko moeten in de internationale toernooien erva ring en wedstrijdroutine op- dqpn. Wanneer het seizoen achter de rug is, gaan we aan meer specialistische trainingen beginnen. Het zou mooi zijn als één van mijn jongens in Heerenveen een medaille op een afstand pikt, maar voor het ail-round-klassement be hoeven ze niet te rijden". Toch zullen de Russen probe ren een wig te drijven tussen Nederland en Noorwegen. Vooral Lobanov, die de „ade- laarslijst" (ranglijst van de be ste tijden) aanvoert, zal op de 1500 m, zijn klasse willen to nen. Hij beweert nog last te hebben van een in Larvik op gelopen schouderblessure, maar het staat nu al vast dat hij op de schaatsmijt zijn kracht wil etaleren. In wereld recordhouder Hans van Hel den (1.55.61) zal Lobanov zijn sterkste tegenstander ontmoe ten. WIL VAN DER PLAS KEYSTONE - De gloednieuwe winter- sportaccommodatie in het op 2835 meter hoog te tussen de Rockey Mountains geklemde Keystone is eigendom van een schatrijke fa brikant van honden brood. In anderhalf jaar heeft deze Amerikaanse miljonair temidden van de besneeuwde dennen bossen een uniek hotel, een serie blokhutten en uitgelezen ski-facilitei ten uit de grond ge stampt. Het aanstaand weekende staat in deze entourage voor de da messchaatsers de we reldtitel op het speL De Nederlandse ploeg, die al op 27 januari in Keystone arri veerde, maar niet de indruk zich te verslikken in de op dracht De dames van trainer Ab Kr ook dartelen ontspan nen op en om de natuurijs- baan van Keystone. De accli matisering lijkt naar wens te zijn verlopen. „Belangrijk is natuurlijk", aldus Krook, „dat we de meisjes tevoren goed hebben ingeprent wat ze hier konden verwachten. In Ma donna di Campiglio heb ik alles met ze doorgesproken. Ik beschikte over een groot aan tal informaties en foto's van Keystone. Op die manier zijn de dames niet in een hoera- stemming vertrokken, zo van, wij gaan het in Amerika wel eventjes maken". Kampioene Sijtje van der Lende was no gal sceptisch geweest over de mogelijkheden in Keystone. Zij had zich onder meer laten ontvallen: „Wie levend aan de finish komt, wordt wereld kampioene". Nu is ze maar al te bereid die woorden in te trekken: „Het valt eigenlijk al lemaal mee". KEYSTONE Wie in Keystone de strijd om de wereldtitel voor da mes wil bij wonen, be hoeft geen entreegeld te betalen. De organisatie gaat ervan uit dat de wedstrijden in de open lucht voor iedereen vrij toegankelijk moeten zijn. Afwezig Oost-Duitsland is de grote af wezige. De Oostduitse schaats bond heeft geen rijdsters afge vaardigd naar het evenement waarop de Canadese Sylvia Burka (22) haar wereldtitel moet verdedigen. Twee jaar geleden had Oost-Duitsland in Assen een luid bejubelde we reldkampioene in Karin Kes- sow. De geruchten in Keystone willen dat de Oostduitse top overtraind zou zijn. Ook Pool se rijdsters ontbreken. Vierentwintig dames uit negen landen zullen zaterdag en zon dag om de wereldtitel strijden. Nederland, de Verenigde Sta ten en Rusland brengen vier dames aan de start Canada en Zweden drie, Noorwegen en Japan twee, West-Duitsland en Finland één. Alleen de Noorse equipe was gisteren nog niet in Keystone aangekomen. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Verenigde Staten: Beth Hei den, Kim Kostron, Cindy Seik- kula en Nancy Swider. Nederland: Sijtje van der Len de, Haitske Pijlman, Annie Borckink en Joke van Rijssel. Rusland: Galine Stepanskaja, Vera Brindzej, Galina Nikitina en Galina Blinkova. Canada: Sylvia Burka, Kathy Vogten en Pat Du min. Zweden: Sylvia Filipsson, Ann-Sophie Jaernstroem en Anna Lenner. Japan: Makiko Nagaya en Yu- ko Ota. Noorwegen: Lisbeth Korsmo en Janne Tenmann. Finland: Paula Halonen. West-Duitsland: Brigitte Flierl. ht agï lilii wei HENGELO - De Neder- iandse tafeltennisploeg:, bestaande uit Bert van der Helm, Nico van Slob be en Bettine Vriese koop, heeft gisteravond in Hengelo (Overijssel) in een wedstrijd voor de eerste divisie van de Eu ropese competitie Oos tenrijk verslagen. Na zes van de zeven te spelen partijen had Nederland een beslissende voor sprong: van 4—2. De enige verliespunten kwamen op naam van Nico van Slobbe (in het eerste en kelspel) en het gemengd dubbel Van der Helm/- Vriesekoop. Nederland heeft Oosternijk twee punten moeten afstaan. Nadat de beslissing reeds was gevallen bij de stand van 42 voor Nederland"— versloeg Bert van der, Helm in het laatste enkelspel de 19-jarige Günter Muller. De overwinning van 52 houdt in dat Polen, dat in Warschau Griekenland met 6—1 versloeg, de eerste plaats in punten met Nederland deelt. Beide landen hebben tien pun ten uit zes ontmoetingen. Het partijensaldo, dat bij gelijk eindigen beslissend zal zijn, is voordeüg voor Nederland: 30—12 tegen 28—14. Op 3 maart moet op de laatste speeldag de beslissing vallen: Nederland speelt een uitwedstrijd tegen België en Polen ontvangt Italië. De gedetailleerde uitslagen van NederlandOostenrijk zijn: Herenenkelspel: Nico van Slobbe (Ned>—Günter Muller (Oos) 12—21, 21-14, 16—21; Bert van der Helm (Ne- d)—Erich Amplatz (Oos) 21—10, 21—15. Damesenkelspel: Bettine Vriesekoop (Ned>—Bri gitte Gropper (Oos) 21—10, 21—12. Herendubbelspel: Van Slobbe/Van der Helm Müller/Amplatz 21—18, 17—21, 21-15. Gemengd dubbelspel: Van der Helm/V riesekoop Gropper/Müller 1121,1821. Herenenkelspel: Van Slobbe- Amplatz 21-18, 11-21, 21-14, Van der Helm—Muller 21-12, 21-12. De Poolse nationale tafeltennis ploeg, die met Nederland strijdt om de titel in de Europe se eerste divisie, heeft gister avond in Warschau tegen Grie kenland een kostbaar punt ver loren. Polen, dat vijf overwinningen uit zes ontmoetingen heeft be haald, versloeg de Grieken met 6—1. Zowel in de vier herenen kelspelen, als in het damesen kelspel bleven de Polen ongesla gen, maar het gemengd dubbel spel werd een overwinning voor Griekenland dat door dit resul taat Nederland een handje heeft geholpen op weg naar het kam pioenschap. Voor de Europese superliga heeft Tsjecho Slowakije giste ren in Pilsen gewonnen met 43 van West-Duitsland. ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB zal volgende week schriftelijk vonnis wijzen in de strafzaak tegen FC Utrecht, die gisteravond in het sportcentrum te Zeist op verzoek van de Utrechters mondeling is behandeld. FC Utrecht werd in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van incidenten tij dens de wedstrijd FC Utrecht-Roda JC op 23 januari. Scheidsrechter Cees de Bruin staakte tegen het einde van de tweede helft de wedstrijd enkele minuten omdat naar het doel van Roda JC een rookbom was gewor pen, waardoor het onzichtbaar werd. De tuchtcommissie besloot na korte schor sing niet onmiddellijk vonnis te wijzen. De leden wilden, gezien de toedracht van de zaak, na de getuigenverhoren nader beraad. De Bruin benadrukte tijdens het verhoor dat het nooit in zijn bedoeling heeft gelegen de ontmoeting definitief te staken. Hij merkte op dat behalve het „rookbom-incident" voor namelijk sprake is geweest van het gooien van met modder gevulde plastic bekers en enkele rotjes, die vrijwel alle buiten het speelveld terecht zouden zijn gekomen. De scheidsrechter was van mening dat het be stuur van FC Utrecht alles heeft gedaan wat mocht worden verwacht. Mr. W.J. Jansen, voorzitter van de commis sie, vroeg zich herhaaldelijk af of ooit was overwogen bij wijze van proef de beruchte „Bunnikzijde-tribune" niet te bemannen. Kees Werkhoven, voorzitter van FC Utrecht: „Jazeker, we hebben overlegd met de politie, maar die heeft het ons sterk ontraden. Nu is de onrusthaard gelokaliseerd, wat optre den van de politie vergemakkelijkt Anders verspreiden de oproerkraaiers zich over het gehele stadion". KEUS GEMAAKT: ANDERHALF JAAR PROFTENNISSEN DEN HAAG - Waf Lonk San ders zelf betreft heeft zich deze winter een belangrijke verandering voltrokken in zijn tennisleven. Begin okto ber vorig jaar nam de Neder lands kampioen deel aan twee toernooien in Spanje en boe- wel bet thuisfront nauwelijks enige kennis beeft kunnen ne men van zijn verrichtingen zijn die voor bem van grote betekenis geweest. Zo zeer zelfs dat Louk Sanders zelf spreekt van een veelbeteke nend facet voor zijn verdere carrière. „Ik beb veel zelfver trouwen gekregen door de ma nier waarop ik in Madrid en vooral Barcelona heb ge speeld. Ik heb mede daardoor deze winter aanzienlijk meer zekerheid op binnenbanen ge kregen. Tot dusver was bet zo dat het zelfvertrouwen dat ik buiten badbij indoortennis ontbrak. Nu voel ik me voor bet eerst in al die jaren net zo zeker op een snelle als langzame baan". De bewijzen voor het gegroei de zelfbewustzijn van Louk Sanders zijn makkelijk aan te voeren. Hij schreef met simpe le eenvoud het wintercircuit op zijn naam en bleef tot dus ver ongeslagen in het Gustaaf- bekertoernooi met onder ande re een fraaie zege op Hans Kary. Een dissonant vormde het indoorkampioenschap van Nederland, waarin hij al spoe dig sneuvelde, maar dit ver mocht zijn zekerheid niet aan te tasten. „Misschien is het wel een kwestie van geestelijke volwassenheid", tracht San ders zijn toegenomen mentale Louk Sanders heeft pas deze winter zo veel zelfvertrou wen gekregen dat hij de keuze heeft gemaakt: hij gaat anderhalf jaar op de proftour. onverstoorbaarheid te verkla- mee op de baan louter aan het ren. ,Jk heb er altijd veel aan spel te denken. Vroeger liet ik gedaan, serieus geleefd en zo, me nog wel eens afleiden, maar nu ineens gaat het goed. maar die periode is voor het Ik heb er weinig moeite meer grootste deel voorbij". Ook afgelopen is de tijd dat Louk Sanders nog niet wist wat bij met zijn tennistalent moest aanvangen. Inmiddels beeft bij de keus gemaakt: bij gaat zich nadat bij op 29 mei afzwaait als vaandrig bij de luchtmacht anderhalf jaar al leen aan tennis wijden. „Eigenlijk is die diensttijd ook nog ergens goed voor ge weest", verklaart Sanders met een grijns. „Voor ik er in moest wist ik nog niet precies wat ik moest gaan doen. Nu ben ik tot het besef gekomen het tot eind volgend jaar te moeten proberen. Een pro bleem daarbij worden de fi nanciën. Ik heb mezelf een aantal voorwaarden gesteld. Eén daarvan is dat ik mijn vriendin Pauline wil meene men. Ik heb geen zin drie maanden alleen op stap te gaan en haar hier te laten". Steun bond Louk Sanders hoopt bij zijn plannen steun van de bond te krijgen die bij altijd loyaal diende. „Mijn contract met de bond is stilzwijgend verlengd tot aan bet eind van mijn diensttijd. Ik hoop dat er daarna ook nog iets voor me kan worden gedaan. Het meest ideale zou natuurlijk zijn als ik een sponsor kan vinden". „Ik ben bereid om er zelf geld in te steken, maar het moet wel verantwoord blijven. Ik heb er geen zin in om bijvoor beeld nog een lening op mijn flat te nemen om verder te kunnen. De inkomsten zullen ook grotendeels bepalen waar ik ga spelen. Dit jaar sta ik nog onder contract om compe titie te spelen bij Tilburg. Dat levert me een redelijk bedrag op. Mijn verdiensten in de tweede helft van dit jaar zul len beslissend zijn of ik vol gend jaar weer competitie speel. Wat ik zeker niet wil missen zijn de nationale kam pioenschappen. Ik heb vol doende eerzucht om ook voor een vierde keer kampioen te willen worden". Ommekeer Louk Sanders' eerste nationa le titel betekende een omme keer in zijn tenniscarrière die voordien eigenlijk louter werd gekenmerkt door talent, overschaduwd door de bewust gedane keuze voor zijn studie economie. Toen al zette bet bewustwordingsproces zich in dat dan deze winter lijkt te zijn voltooid. In die ontwikkeling past geen spijt over het zich bewust toe leggen op de maatschappelijke zekerstelling en het noodge dwongen voor een groot deel negeren van tennis. „Toen ik op mijn achttiende koos voor m'n studie kon ik nog geen deuk in een pakje boter slaan. Dus het lag toen eigenlijk bij na voor de hand dat ik niet voor tennis koos. M'n dienst tijd heeft natuurlijk een zeke re stagnatie betekend voor mijn ontwikkeling als tennis ser, maar niet zo ernstig. Ik heb erg veel mogelijkheden gekregen, uniek wel bijna denk ik". Miljonair zal ik nooit worden, hoeft ook niet" Hoewel Louk Sanders op dit moment blaakt van ambitie en zelfvertrouwen beseft hij dat bet niet allemaal roze geur en maneschijn zal zijn als bij zich op bet vol obstakels lig gende profpad gaat begeven. „Natuurlijk zal er wel eens een inzinking voorkomen, maar daar zal ik geen moeite meer mee hebben. Ik heb in het verleden wel eens in een im pulsieve bui gedacht het rac ket in een hoek te gooien. Zul ke momenten van teleurstel ling zullen ongetwijfeld weer voorkomen, maar mijn plan staat vast: ik blijf anderhalf jaar spelen". Een probleem waar Louk San ders ook mee te maken zal krijgen is de geweldige onder linge rivaliteit om een hap te doen uit de ruif met geld, dat tegenwoordig in het internatio nale tennis ruimschoots is te verdienen. De Nederlandse kampioen realiseert zich dat terdege. „Je kunt zeggen dat er in de wereld van de maan delijks uitgebrachte ATP-ran- glijst, waarop 500 namen voor komen, zo'n vijftig spelers tot de echte top behoren. Daaron der komt een categorie van pakweg 200 tot 250 tennissers die elkaar weinig ontlopen. Juist die groep moet onderling zware strijd leveren om iets te bereiken. Inhet kwalificatie toernooi van Madrid en Barce lona waar ik overigens voor de eerste keer een kwalificatie overleefde speelden tachtig spelers om acht plaatsen in het hoofdtoernooi. Dat bete kent dat je vier keer moet winnen voor je wat verdient. In Madrid verloor ik in de derde ronde, maar in Barcelo na kwam ik er door. In de eerst hoofdronde won ik toen van Jorge Andrew, waarna ik van Harold Solomon verloor. Wat ik wel heb ervaren in Tennissers tegen Oostenrijks team WENEN In het Nederlands team dat komendweekeinde in Wenen het beslissende duel tegen Oostenrijk speelt neemt Louk Sanders een belangrijke rol voor zijn rekening. De Ne derlandse kampioen bewerk stelligde in de door rellen ont sierde thuiswedstrijd met zijn zege op Hans Kary de totaal overwinning. Als Nederland het treffen met Oostenrijk wint plaatst de Oranjeploeg zich voor een volgende ronde van het Gustaafbekertoer- nooi waarin waarschijnlijk met België en Denemarken moet worden uitgemaakt wie naar de eredivisie promoveert van dit indoortoernooi. Barcelona is de waardering van erkende spelers als je er gens een hoofdtoernooi via de kwalificatie hebt bereikt. Iede reen beseft dat het niet zo simpel is om het te redden. Een voordeel van het huidige puntensysteem is wel dat het objectief werkt, er kan niet worden gesjoemeld. Hoewel Jimmy Connors nog wel eens voor zijn vriendje Spencer Se- gura een startbewijs weet te versieren". Hoewel Louk Sanders om fis cale redenen liever geen geld bedragen in de krant ziet ver meld is hij er van overtuigd dat hij vorig jaar (ook finan cieel) zijn beste seizoen beleef de, waardoor zijn totale ver- diensten een behoorlijke om- vang kregen. „Kijk", verklaart hij, „tennismiljonair zal ik nooit worden. Maar ik ben al tevreden als ik een zeker ni veau haal. Wat dat betreft is in zekere zin Betty Stöve een voorbeeld voor me. Die haalde op latere leeftijd toch ook de top dankzij inzet en een se rieuze instelling. Waarom zou het mij dan niet lukken". FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11