Huwelijk blijft centrale levenswaarde Kerncentrales mogelijk op tien plaatsen Fruittelers vorig jaar in verdrukking China onderzoekt Nederlandse markt in warenhuizen Generaals bekennen kleur bij strafoverplaatsing STAATSCOMMISSIE VERWACHT: „UITWIJZING BEGINT DRAMA TE WORDEN" LBnnenland KAMER WIL DUIDELIJKHEID pVER PLANNING ZIEKENHUIZEN kardinaal: Brief bisschoppen over onderwijs wegwijzer' VVDM: PAGINA (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Duidelijkheid is geboden over de plannen in de ekenhuisbouw. Zo spoedig mogelijk dient bekend te worden welke jekenhuizen in de komende jaren dicht moeten. Dat lieten gisteren de Tweede Kamerleden Weijers (CDA) en Dolman (PvdA) latssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) weten bij de behande- van de wet ziekenhuisvoorzieningen. ;n wijziging van deze wet moet de staatssecretaris de bevoegdheid ;ven de ziekenhuizen te sluiten ter besparing van de kosten, ilman leverde hartige kritiek op het beleid dat zich volgens hem :1 achter gesloten deuren afspeelt. De staatssecretaris moet begrijpen, aldus dr. Dol- n, dat op deze wijze praatjes i de wereld komen, "Dat er fest wat valt te sjoemelen en it katholieke instellingen een [reepje voor hebben, getuige de itbreiding van het Haagse [esteinde ziekenhuis in een ge est, waar honderden zieken- uisbedden teveel zijn. Ik ben [et zomaar geneigd dergelijke raatjes te geloven, maar ze zijn nvermijdelijk wanneer wordt eweigerd beslissingen publie- elijk aan algemene normen te >etsen", zei de socialistische roordvoerder. De sluiting van ziekenhuizen ïeds gebeurd of in voorberei- ing in onder meer Voorburg, ebben enorme protesten uitge- >kt. Laat de staatssecretaris nu ens precies aangeven welke juitingsplannen er klaar lig- en", aldus dr. Dolman. yrisch leger trekt erug uit 'uid-Libanon ERUZALEM (AFP) - De Is- bëlische radio meldt uit gezag- jebbende bron te hebben verno nen dat een overeenkomst over erugtrekking van Syrische itrijdkrachten bij Nabatieh in „ibanon op minder dan vijftien ilometer van de Israëlische vrijwel rond is. gens het akkoord, dat door lerikaanse bemiddeling tot kwam, zou de Syrische ■ekking in de komende beginnen. Met de schrik vrij Bij een kettingbot sing in dichte mist op de rijksweg Den Bosch-Eindhoven schoof gisteren een sportwagen onder zijn voorligger. De bestuurder van de „opgetilde" auto raakte licht ge wond. De overige bestuurders kwa men met de schrik vrij. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De bisschoppen hebben in hun brief over het onderwijs uitdrukkelijk de katholiciteit naar voren willen brengen als een hoge waarde, die bewaard moeten blijven. Als er in de brief staat, dat docenten gevraagd moet worden er ernstig naar te streven als katholiek te leven, moet vooral de loyaliteit met de doelstelling van de katholieke school in het oog worden gehouden. De brief mag in deze geen aanleiding tot conflic ten geven. Mochten ze naar boven komen, dan dient een vredelievende oplossing gezocht. Kardinaal Willebrands zei dit gistermiddag tijdens een toelichting op de bisschoppelijke brief die de stem van de bisschoppen laat horen in „een gespierde, ja hartstochtelijke discussie" over het onderwijs en over de door hen belangrijke geachte confessionaliteit. Voorts geldt de brief als wegwijzer voor de talrijke ouders, onderwijskrachten en instellingen, die zich de laatste tijd ernstig bezinnen op het katholiek onderwijs. Dat in de brief het oecumenisch perspectief ont breekt erkende de kardinaal. De praktijk leert, dat samenwerking met christelijke scholen minder gemakkelijk is dan met openbare scholen. Dit door de waarde die wordt gehecht aan de eigen confes sionaliteit. Hij wees de samenwerkingsschool niet af, maar constateerde, dat zij een moeilijke band leggen met parochie of gemeente. Ook de samen werking met de ouders wordt niet bevorderd. De kardinaal zei nog, dat in totaal een zestig personen bij de brief betrokken zijn geweest. De bisschoppen hebben geen onderwijs-technisch stuk willen schrijven maar een richting willen aandui den. Prof. P. Muntendam Mevrouw T. Gardeniers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het huwelijk zal in onze samenleving ook in de komende decennia een centrale levenswaarde blijven. Welis waar zal het percentage mannen en vrouwen dat trouwt over eni ge jaren een afname te zien ge ven, maar de functie van het huwelijk als hoeksteen van onze samenleving wordt daardoor niet aangetast. Aldus één van de conclusies van de staatscommissie Bevolkingsvraagstukken onder voorzitterschap van prof. dr. P. Muntendam in haar gisteren gepubli ceerde rapport Bevolking en Welzijn in Nederland. De staatscommissie heeft haar onderzoek doen uitmonden in zesen zestig aanbevelingen aan de regering. Centraal staat het advies om de natuurlij ke bevolkingsgroei af te remmen. Als dat gebeurt is volgens de commissie tussen 2020 en 2050 een ongeveer gelijk blijvend bevolkingsaantal van 13,5 miljoen te ver wachten. Zeker tot het jaar 2000 voorziet zij nog een toename van het aantal Ne derlanders. Voorwaarde voor het terug dringen van de groei is, aldus de commis sie, een intensieve overheidsvoorlichting over geboortenregeling, zodat iedereen in vrijheid een keuze kan doen over de gezinsgrootte. Een actieplan geboortenre- gelend gedrag dient hiertoe te worden opgesteld. Voor de opzet en uitvoering daarvan zou de regering gelden beschik baar moeten stellen. In dit verband be pleit een meerderheid van de commissie legalisering van de abortus en een onder zoek naar de mogelijkheid om de anti conceptiepil vrij beschikbaar te stellen, dan wel de verkrijgbaarheid op recept te verruimen. Twee leden van de commissie, de dames Gardeniers-Berendsen (KVP) en Van Leeuwen (AR) hebben zich van het actie plan geboortenregelend gedrag en met name van deze laatste aanbevelingen ge distantieerd. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Als ons land er voor 1985 nog drie middelgrote kerncentrales met een vermo gen van elk 1000 megawatt bij krijgt (in principe heeft het ka binet daar al toe besloten, maar de definitieve beslissing wordt aan een volgend kabinet over gelaten) dan zijn daarvoor tien vestigingsplaatsen beschikbaar. Die plaatsen zijn: de Eemsmon- ding bij Delfzijl, Urk, de oever van het Ketelmeer bij Kampen, de Flevopolder, de Wieringer- meer; de Maasvlakte en de om geving van de Zeeuwse gemeen ten Tholen, St. Philipsland, Borssele en Bath/Hoedekens- kerke. Dit hebben de ministers Lub bers (Economische Zaken) en Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) gisteren bekend gemaakt in een aanvul lend structuurschema elektrici teitsvoorziening, dat als vervolg op een in 1975 verschenen sche ma aan de Tweede Kamer is aangeboden. De criteria die de bewindslieden bij de keuze van de mogelijke vestigingsplaatsen hebben ge hanteerd zijn onder andere de bevolkingsdichtheid, koppe lingsmogelijkheden aan be staande elektriciteitsnetten, de (niet gewenste) aanwezigheid van vliegvelden in de omgeving en de mate van aantasting van het landschap, bijvoorbeeld door verstoring van het silhouet van de omgeving of door ernsti ge waardevermindering van na tuurgebieden. Vanaf 15 maart tot 1 juli kan de bevolking schriftelijk bezwa ren tegen de regeringsvoorne mens bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in Den Haag indienen. DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse fruittelers hebben met 1976 een nieuw ongunstig jaar aan een voor velen reeds te lange reeks van zulke jaren moeten toevoegen. De groen tetelers, vooral die van de open grond, behaalden gemid deld goede resultaten, al wa ren de onderlinge verschillen waarschijnlijk groter dan nor maal. Zo schetste de heer K. Ton, voorzitter van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, vandaag de gang van Taken in zijn sector in het afgelopen jaar. De gunstige gang van zaken bij de groenten, kwam volgens hem door een zekere vermin dering van het aanbod in Eu ropa als gevolg van droogte en hitte. Nederland heeft gemid deld meer mogelijkheden dan Europese landen om zich te onttrekken aan de gevolgen van ongunstige weersomstan digheden, terwijl die weersom standigheden bij ons meestal iets minder geprononceerd zijn dan in onze buurlanden. De geldomzet van de groente en fruitveilingen is met 18 pro cent gestegen tot 1.955 miljoen. Die stijging was helemaal te danken aan de groenten, waarvan de omzet met 21 pro cent omhoog ging tot 1.579 miljoen. Naar hoeveelheid steeg het veilingaanbod van groenten slechts met 2 pro cent. De toeneming zat dus vooral in de prijs. Het geveilde fruit daarentegen kreeg met een sterke prijsdaling te ma ken, zodat, ondanks een stij ging van de hoeveelheid met 12 procent tot 453.000 ton, de geldelijke omzet met 302 mil joen iets beneden die van 1975 bleef. Voor de groenteteelt is volgens de heer Ton het totaalbeeld iets minder gunstig dan de veilingcijfers doen vermoeden. Veel groente gaat namelijk niet over de veiling maar wordt, tegen andere dan de veilingprijzen, op contract ge teeld. Geen taak voor |)arlemeni in Iiaak-Weinreb 1EN IAAG (ANP) - De com- tfssie voor de verzoekschriften Iii de "Nveede Kamer meent, at de Kamer geen taak heeft de zaak-Weinreb. In een gis- eren gepubliceerd verslag her- I luiert de commissie er aan, dat e heer Weinreb zich heeft be laagd over een aantal tegen em genomen maarregelen, Iraarover het Rijksinstituut oor Oorlogsdocumentatie in- liddels rapport heeft uitge recht. |)e commissie stelt zich op het landpunt, dat „vooralsnog" iet aangenomen kan worden at het onderzoek op onzorgvul- ige wijze zou zijn geschied, an de Kamer wordt voorge- eld in deze zaak over te gaan it de orde van de dag- Ih het verslag wordt er op gewe en, dat dr. Weinreb zich tot de pchter kan wenden, indien hij ou menen dat het onderzoek Iiiet zou voldoen aan de eisen an zorgvuldigheid en hij in zijn joede naam zou zijn geschaad. )e commissie meent, dat de Ka- Iper niet kan treden in aangele- jenheden, die behoren tot de ievoegdheid van de rechter. /erbod op komst Iran blauw asbest len-Haag (ANP) Het gebruik 'an blauw asbest, de meest ge- 'aarlijke asbestsoort, zal in de cekomst vrijwel geheel wor- I len verboden. De toepassing l'an andere asbestsoorten zal link aan banden worden ge- Iegd. Jat zijn de voornaamste punten lit het asbestbesluit, dat de mi- I listers Vorrink (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) en poersma (Sociale Zaken) dezer fagen aan de Tweede Kamer I tullen presenteren. Een woord voerder van de arbeidsinspectie leeft dit gisteren in Leiden mee- IPm de werkgelegenheid niet al zeer in gevaar te brengen zal et asbestbesluit, zo heeft minis- 'r Boersma aan de werkgevers erzekerd, soepel worden inge- oerd en zal het gebruik van lauw asbest langzaam worden 'niggebracht. Vandaag begint in de filialen van Vroom en Dreesmann de verkoop van een uitgebreid assortiment goederen uit de Chinese Volksrepubliek. In de vestiging van V&D in Den Haag is bovendien een uitgebreide foto-expo sitie ingericht over de bewoners, de produkten alsmede de cultuur en ge schiedenis van China. Gisteravond werd in Den Haag de officiële ope ning verricht van de expositie door de ambassadeur van de Volksrepu bliek China in Nederland, de heer Chen. In een daaraan voorafgaande toespraak zei mr. F. Barge, lid van de Raad van Bestuur van Vroom en Dreesmann Nederland, dat het initia tief van deze aktie eigenlijk afkomstig is van een Chinese handelsdelegatie die in Nederland op bezoek was om uit te zoeken welke produk ten voor export uit China naar Nederland in aanmerking zouden kunnen komen. In de prak tijk kan nu bekeken worden welke artikelen werkelijk aan een vraag voldoen om aan de hand van die gegevens op grotere schaal inge voerd te worden. Het belangrijkste voor de consument is wel dat een groot scala van goederen meest hand werk tegen lage prijzen aangeboden wordt. Een greep uit de ongeveer duizend verschillen de artikelen: bijouterieën van 0,50 gulden tot 295 gulden voor een snoer echte vers-water-pa rels; vlechtwerk manden en tassen; ivoor- en houtsnijwerk; tafellakens en naast het Mao-pak blouses, kimono's overhemden en andere kle dingstukken, veelal uit zuivere zijde vervaar digd; antieke en nieuwe meubelen, tafels, kas ten en kamerschermen met natuurmotieven in reliëf en inlegwerk, glas- en aardewerk, kortom alles wat in China dagelijks gebruikt wordt, in het bijzonder de artikelen die in Nederland ook in de smaak kunnen vallen. Bovendien is er een beperkt aantal Chinese fietsen te koop. Mr. F. Barge zei te hopen dat de handel met China verder geliberaliseerd zal worden omdat de importbeperkende maatregelen van Neder land zijns inziens niet zonder meer van toepas sing moeten zijn op produkten uit China en tevens omdat daarmee een gezond konkurren- tie-element wordt gehandhaafd. Jaarlijkse Hiswa begin maart in RAI (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Van 4 tot en met 13 maart wordt in de Am sterdamse RAI de watersport en kampeertentoonstelling HIS WA gehouden, die vorig jaar bijna 223.000 bezoekers trok. Het aantal exposanten is dit jaar 394. Ze tonen meer dan 1000 vaartuigen, waaronder 7 wereldprimeurs en 72 schepen die voor het eerst in Nederland worden gepresenteerd. Voor het RAI-complex zal de stalen multi-knikspant Tielsa van 19 meter tentoongesteld worden, waarmee D. Nauta gaat deelnemen aan de Whitbread Round The World Race. Extra aandacht krijgt de Regenboog, volgens de organisatoren het meest fotogenieke wedstrijd- schip. Het viert dit jaar zijn zestigjarig jubileum, maar wordt momenteel weer ge bouwd. De HISWA-organisatie juicht de geplande uitbreiding van. de RAI met 20.000 vierkante meter toe, want door de deelnemers aan deze 22ste HISWA was 50 procent meer ruimte aange vraagd dan men beschikbaar kon stellen om alle produkten aan het publiek te tonen. De ministers Lubbers van Economische Zaken (links) en Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening maakten gisteren de inhoud van een rapport over kerncentrales bekend. UTRECHT (ANP) „De gene raals bekennen kleur bij straf overplaatsing". Deze conclusie verbindt het blad „Twintig" van de VVDM aan de afhande ling van het beklag, dat VVDM- hoofdbestuurder Tom Linders deed tegen zijn overplaatsing als dienstplichtige van de Gar de Grenadiers naar de van Heutzcompagnie (bewakings troepen). Uit de beschikking in deze be roepszaak blijkt, dat de bevel hebber der landstrijdkrachten tot een overplaatsing besloot, omdat bij Linders „door zijn progressieve instelling niet die waarborg aanwezig was voor een onder alle omstandigheden getrouwelijke uitoefening van zijn functie". „Twintig" kondigt aan, dat het Tweede-Kamerlid voor de PPT Van Winkel hierover vragen zal stellen aan minister Stemerdink van Defensie. Generaal-Majoor P. G A. Coop- mans van het Hoog Militair Ge rechtshof, die het beklag van Linders in behandeling heeft ge nomen, stelt in de overwegingen bij zijn beschikking, dat het niet onbillijk is wanneer de bevel hebber strengere eisen stelt aan dienstplichtigen bij Garde-on derdelen om zodoende demon stratieve acties en onrust binnen de krijgsmacht en in het bijzon der bij de Garde-onderdelen te voorkomen. Progressieven willen ook voor minderheid enquêterecht (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De progressieve partijen (PvdA, PPR, D'66 en PSP) willen de mogelijkheden van de Tweede Kamer om zelf standig onderzoek te verrichten verder uitbreiden. Ze pleitten er gisteren tijdens het debat over wijziging van de parle mentaire enquêtewet voor om dit recht ook te geven aan een grote minderheid van de ka mer. Minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) zei, dat de regering binnenkort met een voorstel komt om enkele grond wettelijke bepalingen over in richting en werkwijze van het parlement te veranderen. Vol gens hem moet de kwestie bij die gelegenheid opnieuw wor den aangekaart. New York heeft bezwaar tegen Concorde ALBANY (AP) De Senaat van de staat New York heeft een resolutie aangenomen waar in de luchthavenautoriteiten van New York en New Jersey wordt gevraagd geen landingsrechten toe te kennen aan het supersoni sche verkeersvliegtuig Concorde voor de luchthaven John F. Kennedy. Advocaat Harm Dost: ARNHEM (ANP) Nog steeds is er bij de Nederlandse rege ring en bij de advocaat van de Arnhemmer Harm Dost geen zekerheid over de definitieve uitzetting van Dost uit West- Duitsland. Zijn raadsman, mr. R. B. Hartkamp, verklaarde gis teren de indruk te hebben dat de regering van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen het Nederlandse uitleveringsver zoek niet serieus neemt. „We krijgen de indruk dat er een beetje wordt gespeeld met dat verzoek. Het begint langza merhand een drama te worden", zegt de raadsman. Op 26 oktober 1976 deed de Nederlandse regering het ver zoek 'ot uitlevering. De regering van Noordrijnland-Westfalen nam op 11 januari van dit jaar het besluit om Harm Dost, in Duitsland wegens vermeende hasj-verkoor "eroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en negen maanden, over de grens te zetten. De verwachting was dat Dost omstreeks 12 fe bruari met de trein naar Neder land zou komen. De beslissing over het onderbre ken van de straf moet echter nog worden genomen door de minister van Justitie van de deelstaat In juni of juli zou Dost hoogstwaarschijnlijk ver vroegd zijn ontslagen. Duitsers verdacht van moord op Rotterdammer Rotterdam (ANP) De Rotter damse recherche heeft in ver band met de moord op de 48-ja- rige Jean Vermeulen twee rond trekkende Westduitsers gearres teerd. Nadere mededelingen over hen wil de politie niet doen. De twee zouden voor de moord, die plaats vond in de nacht van vrijdag op zaterdag, van Europoort via Brielle en Rozenburg naar Rotterdam zijn gelift. De politie wil graag in contact komen met de bestuur ders van de twee auto's, die de Duitsers hebben meegenomen. Het lichaam van Jean Vermeu len werd afgelopen zaterdag morgen gevonden in het park aan de Westzeedijk in Rotter dam. De man bleek te zijn ge wurgd met een sjaal.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9