MARCIA WILLIAMS DE VROUW ACHTER WILSON HP deTijd ACCENT Russen willen kanaal van 2300km graven d0ENE buitenland STAAT DER NEDERLANDEN 8%%15 - JARIGE LENING - 1977 Wie staakt er nu eigenlijk tegen wie? Revolutionair zonnepaneel in Australië ontwikkeld Allon: niet praten met Palestijnen LEIDSE COURAN DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 PAGINA 7 MOSKOU (Reuter) Russische planologen werken aan een pro ject voor de aanleg van het grootste kanaal ter wereld dat water, bestemd voor de Noordelijke IJszee, naar de woestijnen in het zuiden moet brengen. Tegenslagen op landbouwgebied zoals de slechte graanoogst in 1975, maken het noodzakelijk meer land in cultuur te brengen en de irrigatie in het zuiden van de Sovjet-Unie aan te pakken. De kern van het probleem is dat alle rivieren in Siberië naar de Noordelijke IJszee stromen en dat niets van de zware regen en sneeuwval in dit gebied ooit het zuiden bereikt Een ambi tieuze oplossing van dit vraag- stuk voorziet in het graven van een kanaal vanaf de samen vloeiing van twee Westsiberi- sche rivieren, de Irtysj en de Tobol, tot diep in de Kyzilkoem- woestijn bij de grens met Iran. Een dergelijk kanaal zou met zijn lengte van 2.300 kilometer veruit het langste ter wereld zijn. De Russische planologen geven toe dat er tientallen jaren nodig zijn om het te graven, ook als er kernexplosies bij te pas komen. Het plan is zo'n tien jaar oud, maar nu eindelijk opgeno men in het jongste vijfjaren plan. Zowel westerse als Russische critici stellen dat de geringere hoeveelheid water die dan in de Noordelijke IJszee terecht komt, het ecologisch evenwicht in het gebied grondig kan wijzigen en dat mogelijk zelfs het poolijs zich verder naar het zuiden zal uitbreiden. Westerse milieudes kundigen zijn voorts bezorgd over het nucleaire aspect van de. onderneming. De Russen maken echter al jarenlang gebruik van kerontploffingen om kanalen te graven. Voorstel jacht in Italië te beperken ROME (UPI) De landbouw- commissie van de Italiaanse Se naat heeft een wetsvoorstel goedgekeurd, dat de jacht sterk aan banden legt. De ingrijpendste bepaling is een algeheel verbod op het vangen van vogels. Naar schatting wor den nu circa zes miljoen trekvo gels per jaar gedood als zij Ita lië passeren. Voorts staat in het ontwerp dat slechts 68 met name genoemde wildsoorten gedurende het sei zoen niet meer dan drie dagen per week mogen worden ge jaagd. De hoeveelheid wild die een jager mag schieten, wordt beperkt. Duizenden scholieren in Soweto verbrandden gisteren hun boeken in het gehate Zuidafrikaans. De politie joeg hen later met traangas uiteen. Kinderen Soweto verplicht naar school te gaan JOHANNEBURG (AFP-UPD Na nieuwe onlusten in de neger- stad Soweto bij Johannesburg heeft de Zuidafrikaanse politie de leerlingen laten weten dat zij vandaag weer op school moeten zijn, willen zij niet „de zwaarte van de wet" ondervinden. Onder een nieuwe regeling mag tussen acht uur in de ochtend en drie uur in de middag geen enkel kind op straat zijn, aldus gemeraal Jan Visser, hoofd van politie van Soweto. De oproerbrigade is gisteroch tend tweemaal met traangas op getreden tegen enkele duizen den leerlingen die opriepen tot het boycotten van examens en protesteerden tegen het huidige onderwijssysteem Koning C haled naar ziekenhuis NICOSIA (AP) Koning Cha- led van Saoedi-Arabië moet aan zijn linkerbeen geopereerd wor den, aldus meldde de Saoedi- sche staatsradio gisteren. Het is niet bekend waaraan de 62 jaar oude vorst lijdt, maar hij zal morgen naar een Europees zie kenhuis vertrekken. Ruim duizend Grieks Cyprioten hebben gisteren in Nicosia gedemon streerd voor een onderzoek naar fa milieleden die sinds de Turkse bezetting van het noordelijk deel van Cyprus in 1974, worden vermist De demonstranten lieten president Makarios foto's zien van hun ver dwenen verwan ten. Van onze correspondent Ro ger Simons LONDEN Op een warme zomeravond in 1975 woonden we in Downing Street 10 een receptie bij, voor de toenmali ge Britse premier, Harold Wil son, gegeven naar aanleiding van de overkomst van zijn Belgische ambtgenoot, Leo Tindemans. Er was een lid van dit gezel schap, dat onmiddellijk ieders aandacht trok: een lange, blonde vrouw, met smalle ge laatstrekken, een hoogst on sympathieke mond en scherpe blik. De wachtende genodig den van de receptie gaven el kaar een duwtje met de ellebo gen. „Daar heb je Marcia Wil liams", fluisterden ze. „Kijk hoe ze Wilson weer in de gaten houdt". Het was een vreemd gezicht. De lange opgeschoten vrouw had iets spookachtigs over zi ch. Je had de indruk, dat ze altijd over Wilsons schouder gluurde. Waar hij was, bevond zij zich ook, duidelijk controle rend met wie hij op dat mo ment een gesprek voerde. Over Harold Wilson en haar wordt al jaren geroddeld. Maandag verschijnt in Enge land een boek, „The Politice of Power" (machtspolitiek), dat de bestseller'van 1977 belooft te worden. Het is grotendeels gewijd aan Marcia Williams, die ten tijde van het Wilsonbe- wind achter de schermen aan de touwtjes trok en de Britse premier op ontstellende wijze wist te beïnvloeden. „Machtspolitiek" werd ge schreven door Joe Haines, van 1969 tot 1976 Wilsons perschef. Nadat de inmiddels geridder de sir Harold in maart van vorig jaar afgetreden was, bood hij z'n trouwe perschef als beloning een „peerage" Joe Haines weigerde de tradi tionele beloning te aanvaarden omdat hij van plan was na afloop van het Wilson tijdperk een zware rekening te vereffe nen met Marcia Williams, de vrouw waarmee hij zo vaak ruzie had gehad. Haines zet het Marcia nu betaald in „machtspolitiek", een roddel- boek om van te snoepen en je afkeer voor de politiek en de politici nog grondiger te ma ken. Ex-premier Wilson komt héél klein uit het boek, waarvan de Londense Daily Mirror deze week uittreksels publiceert, die furore maken in heel de Britse pers en vrijwel iedere dag scherpe ontkenningen ont lokken aan sir Harold en Mar cia Williams. Uit de onthullingen van Joe Haines, die bevestigd worden door talrijke andere leden van Wilsons entourage, blijkt er- dus wel dat de toenmalige so cialistische minister-president zich voortdurend het leiden door z'n bazige en neurotische privé-secretaresse, die het poli tieke bevel voerde in Downing Street 10. In mei 1974 werd Marcia door de premier tot barones gebom bardeerd. Sindsdien draagt ze de naam Lady Falkender. Bij haar geboorte, nu 45 jaar gele den, heette ze Marcia Field. Ze studeerde een poosje aan de universiteit van Londen en leerde daar Charles Williams kennen, die ingenieur werd. Ze trouwde in 1955. Vijf jaar later werd hun huwelijk ont bonden. Gescheiden Engelse vrouwen blijven meestal gebruik maken van de familienaam van hun ex-echtgenoot. Daarom kent iedereen Wilsons gewezen pri vé-secretaresse als Marcia Wil liams. M T i e n D a A I bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen Inschrijving storting toewijzing open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 maart in 15 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1978 af vervroegde aflossing is van 15 maart 1987 af mogelijk tegen de koers van 103% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van tenminste f 100.000 15 februari 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 15 maart 1977 uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs In Elsevier veel reportages, ach tergronden en commentaar rond de stakingen. „Wi^. staakt er nu eigenlijk tegen wie? Naar onze mening treffen de werkne mers zichzelf het hardst met hun eigen strijdmethoden". Voorts een verhaal over D'66. Hans van Mierlo: „Als er een geschikte post voor me is in een nieuw kabinet Den Uyl, kunnèn ze mij daarvoor vragen, dan ben ik daar op zichzelf wel beschik baar voor. Maar je moet me geloven als ik zeg dat ik geen ambitie in die richting heb. Ik heb nog niks om handen en nog niks op het oog. Ik ga een tijdje piekeren met mezelf." Ook een artikel over terreur in Nederland. „Justitie staat mach teloos tegenover een wirwar van organisaties waartussen bindin gen niet zijn aan te tonen en was dat wel mogelijk, dan kan er nog niet ingegrepen worden." Het blad signaleert conflicten rond de Nederlandse priesterop leiding „Je hebt de keuze tussen missionair bezig zijn en de res tanten van het katholicisme te beschermen. Wij verkiezen het eerste." Een groot interview ten slotte met Gert en Hermien. „Wij zijn. waarschijnlijk het meest onbe grepen echtpaar van Neder land". Een extra bijlage over de RAI personenauto. In de Haagse Post („Wint Wiegel de staking?") deze kanttekening: „Voor de PvdA is elk uitstel een zege, want een langdurige sta king betekent een gewisse ver kiezingsnederlaag. Het publiek zal zich tegen het kabinet en de PvdA keren, omdat deze zich ongeclausuleerd achter de vak beweging hebben opgesteld en hun looninstrumenten vrijwillig onklaar hebben gemaakt. Ook een interview met Germai- ne Groenier over het VPRO-sex- uurtje. „Zo'n meisje van zestien dat zwanger is en, onbegrijpe lijk is dat, wordt verstoten door haar ouders. Dan zou ik het liefst naar haar toe willen en haar proberen te helpen. Maar daar kun je niet aan beginnen." De voetballer Hugo Hoverkamp (AZ'67 eri Nederlandse elftal se lectie) zegt in een interview: „Na de wedstrijd tegen Roda hebben ze gezegd dat ik doping had gebruikt. Onzin. Ze verwachten van mij niet dat ik er hard in ga, maar die keer ging er toeval lig wel hard in. Als ik doping zou moeten slikken, stop ik er mee. Ik weet niet eens hoe het er uit ziet." Vrij Nederland heeft in verband met de stakingen gesproken met FNZ-voorzitter Rienze Zijlstra. „Ik laat het niet op een staking aankomen. Ik vind het middel van staking veel te zwaar voor het doel." Voorts een interview met KVP- fractieleider Andriessen. „Ik zou daar nooit aan gedacht heb ben, maar het woord is er nu eenmaal. Ik denk niet dat ik de term ethisch reveil ooit zou heb ben uitgevonden." En: „Van Agt heeft in de hele abortuszaak telkens besluiten genomen zon der dat ik daarin gekend was. Ik zeg niet dat het absoluut noodzakelijk was om mij daarin te kennen, maar toch.waar ik op dat moment moeite mee had, was dat hij onmiddellijk zei dat hij de abortusmotie nast zich neer zou leggen. Dat be greep ik niet. De abortuskwestie heeft dit parlement diep ver deeld. Dan moet je geen onnodi ge irritaties opwekken. Een interview ten slotte met Wil- lem van Hanegem. „In de tijd dat ik geen kontrakt had, had ik ineens weinig vrienden. Dat heeft me meer teleurgesteld dan ik had gedacht. Uit mijn Feye- noord-tijd heb ik maar een vriend overgehoudea Dat is An- dré de bloemenman uit Leiden." De Tijd over de stakingen: „Moet de regering dan met de armen over elkaar blijven zitten zolang de bonden en werkge vers de degens kruisen? Nee. Alleen: ze moet beide partijen de kans geven eikaars posities af te tasten. Slechts langs die weg lijkt er kans op een vrijwil lig accoord." AR-Kamerlid Hanny van Leeu wen komt uitvoerig aan het woord. „Ik schrik weieens van de wijze waarop binnen het CDA over het gezin wordt ge sproken. Ook ik behoor tot de genen die zeggen: het gezin is een van de belangrijkste samen levingsvormen. Maar het gaat me te ver om te zeggen dat het dat bij uitsluiting is. Ik vind dat ook volstrekt onbijbels. Het CDA moet er voor oppassen dat andere samenlevingsvormen niet het slachtoffer worden van de mythe die er rond het gezin heerst. Beschouwingen ook over de brief van de bisschoppen over het katholiek onderwijs. „Ik vind deze brief een bestuurlijk stuk met een dorre stukken stijl, meer het produkt van een com missie dan van een mens, en meer van vergaderen dan van denken of voelen. En ik vraag me af of de bisschoppen wel anders kunnen op grond van wat zij als hun taak beschou- De Groene Amsterdammer con stateert dat achter het stakings front de compromissenmakers al in het gelid staan. „De vakbe weging kan daar maar een les uit trekken: dat, zeker wat be treft de automatische prijscom pensatie, geen verdere conces sies mogelijk zijn. Sterker nog: ook niet nodig zijn. Als FNV- voorzitter Kok zijn belofte ge stand wil doen dat hij de staker niet in de kou zal laten staan, moet hij zich dus verre houden van het onzuivere zingende compromissenkoor. Het dubbel artikel gaat over de zaak van de vermeende atoom spionnen Rosenberg die nog steeds geen eerherstel hebben gehad. Een gesprek ten slotte met dr. A. van der Werff over organisatiemodellen voor de ge zondheidszorg. „Als je het inter nationaal vergelijkt, bevinden we ons in Nederland in een paradijselijke situatie. We heb ben een schat van mogelijkhe den. Alleen is de re-organisatie die staatssecretaris Hendriks voorstaat, alles behalve de ma nier om die ook te benutten." Hervormd Nederland over de stakingen: „Arbeidsrust, loon matiging, geen echte deling van zeggenschap, geen deling van overwinst en het eenzijdige bot weg afkappen van een in goed overleg verworven recht, dat is een pakket dat in 1977 aan geen enkele zichzelf respecterende vakbeweging valt te verkopen. Ondernemers zouden moeten beseffen dat ook wat dat betreft de bomen niet meer tot in de hemel groeien." Ook reportages over stakingen „die in goede bedrijven de sfeer niet bederven". Voorts een interview met Rooie Reus Dirk de Vroome. „Het is niet de bedoeling dat hij zelf in zijn eentje in de Kamer gaat zitten. Hij wil de kamerzetel bij toerbeurt laten innemen door vertegenwoordigers van allerlei milieu- en actiegroepen. Het ver bond tegen ambtelijke willekeur is daarbij een soört paraplu, de verzamelnaam voor de verkie zingen." Artikelen ook over „de omstre den zaak" van interlandelijke adoptie. „Nederlandse ouders zijn betrokken bij kinderver koop in Peru en Columbia. Per jaar worden 250 tot 300 Colom biaanse kinderen het land uitge voerd. De adoptie van een Co- lombiaantje kost ten minste vijf duizend gulden per kind, hoewel de werkelijke kosten niet meer dan 75 gulden hoeven te bedra gen. Accent was in verband met de staking niet op tijd voor deze rubriek. ECHTPAAR CLAUSTRE RUST UIT De Franse archeologe Frangoise Claustre en haar man rusten in Perpignan uit van hun gevangenschap bij rebellen in Tsjaad. Dankzij de bemiddeling van de Libische president Gadaffi werd het echtpaar Claustre op 31 januari vrijgelaten. Frangoise had toen 31 maanden bij de rebellen doorgebracht. S DNEY (Rtr) Australische natuurkundigen hebben een re volutionaire uitvinding gedaan op het gebied van zonnepanelen waardoor het ook economisch haalbaar wordt zonne-energie in de hele wereld op grote schaal toe te passen in de in dustrie en in woningen. Het nieuwe paneel is ontwikkeld door vier natuurkundigen van de universiteit van Sydney die van mening zijn dat hun uitvin ding veel efficiënter en boven dien goedkoper is dan bestaan de zonnepanelen. De natuurkundigen hebben een paneel ontwikkeld waarin niet het traditionele koper is ver werkt maar glas. Hierdoor zijn de basiskosten voor het gebruik van zonne-energie aanzienlijk verminderd. Daarnaast is onze collector veel efficiënter omdat hij meer warmte afgeeft, aldus dr. Brian Window, een van de vier natuurkundigen. Het zonne paneel van de Australische des kundigen kan temperaturen van 300 graden celcius opwekken en nuttige warmte afgeven van 250 graden celsius. Bij de tot nu toe gebruikte zon nepanelen is dit respectievelijk 150 en uiterlijk 100 graden cel cius. De mogelijkheid om warm te op te wekken die 2,5 maal boven het kookpunt van water ligt, houdt in dat ook de indus trie zonne-energie kan gebrui ken voor de opwekking van stoom. BRUSSEL (ANP) Israël wenst onder geen beding te pra ten met de Palestijn se bevrijdingsorgani satie. Dat heeft de minister van buiten landse zaken van Is raël, Allon, gisteren in Brussel verklaard. Allon arriveerde maandagmiddag in Brussel om er de plechtige onderteke ning bij te wonen van een samenwerk ingsovereenkomst tussen zijn land en de Europese gemeen schappen. De enige realistische oplossing, zo zei Al lon gisteren in Brus sel in een gesprek met journalisten, voordat hij weer naar zijn land ver trok, is dat de Pales tijnen van de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever plaatsnemen in de Jordaanse delegatie. Israël is bereid om nog, voor de verkie zingen, die er half mei gehouden wor den, deel te nemen aan een tweede vre desconferentie in Ge- nève, aldus de Isfae- lische minister van buitenlandse zaken. Allon maakte op zijn persconferentie ver der duidelijk dat Is raël niets ziet in de rol die de Verenigde Naties als bemidde laar in het Midden- Oosten willen spe len. Allon zei dan ook niet het nut in te zien van de rondreis die secretaris-gene raal Waldheim van de Verenigde Naties momenteel maakt, al zal ik hem, als hij morgen Israël be zoekt, wel ontvan gen, aldus Allon. Premier Gandhi verdedigt haar zoon NEW DELHI (AP) Premier Indira Gandhi heeft gisteren in het openbaar haar zoon Sanjay verdedigd, wiens politieke rol een overheersende kwestie blijkt te zijn geworden bij de politieke campagne voor de parlementaire verkiezingen in maart. „Kranten in binnen- en buiten land hebben de fabel verzonnen dat Sanjay Gandhi eens premier van India zal worden," zo sprak mevrouw Gandhi tot honderden arbeiders die bij haar woning waren samengestroomd om hun trouw aan haar en haar 30-jari- ge zoon te betuigen. I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7