Rijnland gaat Katwijkse kust versterken L Bedenkelijke ontwikkeling in pachtpraktijk bollenbedrijven Raadsleden Lisse klagen over slap politieoptreden Alpheuse juwelier mist briljant van 30 mille REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 PAGINA 4 Nieuwe sluizen, hogere zeekering Kosten: ruim 20 miljoen De dichtqeslibte dat op een haartje Rijnmond in 1953 na de februaristorm. Op de achtergrond het tegenwoordig hotel „Savoy" na in de Rijnmond was gestort (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Het Hoogheem raadschap van Rijnland heeft plannen ontwikkeld om een gedeelte van de Katwijkse zeekering te versterken. Een gedeelte van de Katwijkse kust is een slechte schakel in de Nederlandse (Noordzee)wa- terkering, de zwakste in het gebied van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Het gaat met name om het gebied tussen de Wilhelminastraat en de oude kerk, dat slechts 6 meter boven N.A.P. ligt Na de watersnoodramp van 1953 is de Deltawet tot stand gekomen, die bepaalt dat de Noordzeekering tenminste 9 meter boven N.A.P. moet lig gen. In eerste instantie werd gedacht aan verhoging van de Boulevard ter hoogte van het oude dorp, maar van die plan nen is afgezien omdat verho ging van de Boulevard met drie meter ten koste zal gaan van het toerisme. Daarom wordt een hogere zee kering die overigens voor het grootste gedeelte reeds be staat meer landinwaarts aangelegd; een karwei dat on geveer 1 miljoen gulden gaat kosten. De plannen moeten nog wor den goedgekeurd door de Ver enigde Vergadering van Rijn land. de provinciale overheid en de rijksoverheid. Waar schijnlijk kan over twee jaar met het werk worden begon nen. Ook de buitensluizen worden aangepast aan de Del tawet. Naast de oude sluizen zullen nieuwe sluizen worden gebouwd. Een project van zo'n twintig miljoen gulden. De oude sluizen in de Rijn- De beide Katwijken omstreeks zestienhonderd. Links op de kaart Katwijk aan Zee De oude kerk staat hier nog midden in het dorp. Een eeuw later stond de kerk al bijna op het strand. geveer 4 meter boven Nieuw Amsterdams Peil (gemeten bij gladde zeespiegel). Het was in 1953 te danken aan het Kat wijkse gemaal dat het achter land werd gered. Katwijk aan Zee dat gebouwd is in een duinvallei heeft overi gens net als vele andere badplaatsen al eeuwen ge stoeid met de Noordzee. Een groot gedeelte van het oude dorp is in de loop der eeuwen door de zee geroofd. De oude kerk lag vroeger betrekkelijk midden in het dorp. Thans staat deze kerk pal aan de Boulevard. Dominee Pars, geschiedschrij ver van Katwijk, vermeldt in zijn boek „Katwijkse Oudhe den": „....In een verzoekschrift aan de Staten van Holland op 15 maart 1632 geven de Ge zworenen van Katwijk te ken nen, dat sinds 1617 wel 97 huizen waren weggespoeld door de zee, voorzien nog eens 70. In 1625 stonden door de zeevloed (en de pestilentie) 56 huizen leeg. Sedert 1672 zijn ook vele huizen herbergen en werven weggespoeld...." In 1605 werd een nieuwe vuur baak gebouwd, ter vervanging van de toren die in zee dreigde te storten. Al vele eeuwen eer der is de „Brittenburg" het slachtoffer geworden van de mohd liggen thans slechts 5.5 meter boven N.A.P. en dateren uit de Napoleontische tijd (1806/1807). 1953 kust niet onberoerd gelaten. Grote stukken duin en gedeel ten van de Boulevard werden weggeslagen. Stukken van de Atlantic-Wall (Westwall), die na de Tweede Wereldoorlog was omgeklapt, kwamen weer bloot en fungeerden als golf brekers. Het zeewater stond tot in de Badstraat. De Rijn mond slibte volledig dicht en het scheelde maar een haartje of hotel „Savoy" toen villa „Alegonda" was als gevolg van het wegslaan der duinen in de Rijnmond gestort. Het zeewater bereikte tijdens deze stormvloed een hoogte van on- Sup< er Een Noordwesterstorm vloed als die van 1953 komt volgens statistici één keer in de vijf honderd jaar voor. Deze cijfe raars hebben uit statistieken geëxtrapoleerd dat gemiddeld eenmaal in de tienduizend jaar een zogenaamde superstorm vloed plaatsheeft. Ir. J. W. B. Nienhuis van het Hoogheem raadschap van Rijnland, hoofd van de sectie water staatkundig beheer van de technische dienst, verklaart dat niet bekend is dat ooit een dergelijke superstormvloed in Nederland heeft plaatsgehad. Een dergelijke storm bestaat in theorie, maar het moet niet uitgesloten worden geacht dat in het verleden inderdaad zo'n superstorm heeft plaatsgehad., maar in ieder geval zo lang geleden dat de bewijzen verlo ren zijn gegaan. Een superstormvloed bereikt volgens menselijke berekenin gen bij Katwijk een waterpeil van 5.40 meter boven N.A.P. Een gedeelte van de Katwijkse kust is tegen een dergelijke storm niet bestand. Het gevaar is niet denkbeeldig dat een doorbraak plaats heeft. Het achterland moet volgens het Hoogheemraadschap van Rijnland beter worden bevei ligd. Meer landinwaarts is een tracé gevonden, dat reeds gro tendeels op 7 meter boven Nieuw Amsterdams Peil ligt. Volgens de heer Nienhuis is 7 meter boven N.A.P. voldoende omdat het voorland van de kust tot het nieuwe tracé golfremmend werkt. Het nieuwe tracé loopt globaal als volgt: ten zuiden van de Zuidstraat (reeds 7 meter boven N.A.P.); vandaar een oversteeknaar de Schoolstraat en verder naar de Noordstraat ligt een eiland op goede hoogte; vandaar naar de Sluisweg via de Tram straat (ophoging), Hoogstraat naar de kop van het Prins Hendrikkanaal. De verhoging van diverse stukken grond in dit gebied valt samen met de renovatie- en saneringsplannen van de gemeente Katwijk. Ten behoe ve van de plannen van het Hoogheemraadschap hoeven volgens de heer Nienhuis geen huizen te worden afgebroken. „Het is een kleine moeite om de waterkering iets verder te leggen om bestaande panden te handhaven", aldus de Heer Nienhuis. Een aantal straten zullen moeten worden opge hoogd. Onlangs zijn door het statenlid Zwinkels van de KVP vragen gesteld aan Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land over de amoveringen van woningen. Gedeputeerde Sta ten ontkenden dat de verwij dering van huizen noodzake lijk was voor het uitvoeren van de plannen van het Hoog heemraadschap van Rijnland, maar met de renovatie- en sa neringsplannen van de ge meente Katwijk. De gemeente heeft overigens wel rekening gehouden met de plannen voor een meer landinwaarts gele gen waterkering. De extra kos ten die de gemeente Katwijk daarvoor heeft moeten maken worden vergoed door de rijks overheid. In extreme gevallen zijn de huizen tussen de Boule vard en de landinwaarts gele gen zeekering minder veilig. Dat zijn de huizen die het meeste risico lopen. Momen teel worden nog plannen ge- maakt om het zwakste gedeel te van de boulevard m Kat wijk te versterken door bij voorbeeld stalen damwanden te plaatsen. Henk v.d. Post Vragen over bouw Stevenshof ciale Staten voor de PPR, drs. C. P. G. Tilanus, heeft het colle ge van Gedeputeerde schriftelij ke vragen gesteld naar aanlei ding van enkele uitspraken van gedeputeerde ir. N. Buisert op: een vergadering van het CDA over wel of niet bouwen in de' Stevenshofjespolder. De heer Tilanus wil weten in hoeverre de uitspraken die Buisert toen deed te rijmen zijn met eerder door hem in genomen standpun ten. Verwijzend naar een verslag in de Leidse Courant vraagt het Statenlid of het college wel of niet van mening is dat, zoals Buijsert destijds stelde, de Leidse plannen voor stadsver nieuwing alleen kunnen slagen als tegelijk gezorgd wordt voor goede bouwlocaties aan de rand van de stad, of dat juist zou moeten worden voorkomen dat sub-urbanisatie ontstaat en het daarom in eerste instantie aan Leiden zelf is te beoordelen of deze polder moet worden volge bouwd of niet. (Van onze correspondent) NOORDWIJK In de loop van de laatste tien jaar heeft zich bij de verpachting van grond in de bloembollenteelt een praktijk ontwikkeld, die op z'n minst be denkelijk kan worden genoemd. Zij berust op onderlinge afspra ken tussen verpachters en ad- spirant—pachters, welke afwij ken van de regelingen van de Pachtwet en het Pachtnormen- besluit. De bedongen pachtprij zen overtreffen de in het nor- menbesluit genoemde maxima gewoonlijk in belangrijke mate en de pachtovereenkomsten worden ook niet ter goedkeu ring voorgelegd aan de Grond kamer. Daarbij komt nog dat bij seizoenverpachting in de be dongen prijs als regel een be drag is begrepen voor het zaai— of pootklaar opleveren van de grond door de verpachter. Het ontstaan van deze pachtpraktijk moet worden toegeschreven aan de tendens in de bloembollen teelt naar bedrijfsvergroting en ook aan de regelmatige behoefte bij de bollenkwekers aan vers land. Men kan dezelfde gewas sen niet steeds op dezelfde grond telen en ten behoeve van deze wisselteelt tracht men dan grond ter beschikking te krijgen van andere bedrijfsgenoten. Nu deze pachtcontracten in de praktijk onttrokken worden aan de werkingssfeer van de Pacht wet en de Grondkamer, worden zij slechts beheerst door normen van moraal en fatsoen. Zelfs op de beurs wordt bollengrond voor tijdelijk gebruik en tegen een hogere dan de wettelijk toe gestane prijs via commissio nairs verhandeld. Aan deze pachtpraktijk zit voor de verpachter een levensgroot gevaar. Als de pachter zich tot de rechter wendt en om toepas sing van de Pachtwet verzoekt, zal deze de pachtprijs tot de toegestane norm terugbrengen en deze prijs ligt stukken lager dan die welke was bedongen. (Van onze correspondent) Lisse Verschillende leden van de gemeenteraad van Lisse hebben er bij het gemeentebestuur op aangedrongen de politie strenger te laten optreden in de verschillende winkelcentra van het dorp. De pachtpraktijken zijn voor de bollenbedrijven aanmer kelijk minder prachtig dan dit fraaie bollenveld. Aan het einde van de gister avond gehouden raadsvergade ring vroegen de heren Osephius en Smith zich af of de politie niet veel te laconiek is in haar optreden, en of zij zelfs über haupt wel iets tegen de overlast van de vooral opgeschoten jon geren doet. „Op donderdag avond kan men nauwelijks een doorgang vinden die niet door opgeschoten jongelui is geblok keerd en struikelt men over de her en der verspreid liggende en staande fietsen en bromfietsen. Ook heeft de lieve jeugd er nog wel eens een handje van met deze vervoermiddelen door de winkelcentra heen te fietsen," zo was de klacht van enkele raad sleden. Bovendien gaat de overeen komst dan niet voor een seizoen, maar voor onbepaalde duur gel den, omdat de goedkeuring van de Grondkamer op de pacht- transactie ontbreekt. Het toewij zen van de wettelijke sancties op verzoek van de pachter, blijft als een Damocles' zwaard boven de huidige pachtpraktijk in de bollenteelt hangen. Dat pachters slechts zelden een beroep op de rechter doen om de Pachtwet toe te passen, is een zaak van weloverwogen ei genbelang. Een dergelijke pach ter is in dit geval meteen een getekende, die immers nooit meer de kans krijgt ook maar één roe land van bedrijfsgeno ten te huren. Een dergelijke in breuk op de regels van moraal en fatsoen vindt wel de bescher ming van de wet, maar tevens z'n afstraffing van de kant der bedrijfsgenoten. Deze problema tiek werd door mr. C. Omzicht, directeur van de Grondzaken- dienst van de L.T.B. uitvoerig besproken op een druk bezochte vergadering van de Kring Duin streek van de L.T.B. in het „Hof van Holland". Onder leiding van voorzitter Harry Vreeburg ontstond overf Blokhuis dit referaat een levendige dis-j cussie. Mr. Omzicht bepleitteDe gemeenteraad van Lisse ging een meer liberaal standpunt ten I vervolgens akkoord met het be- aanzien van de korte duurver-schikbaar stellen van 95.000 gul- pachting. In de tuinbouwsector, i den crediet voor het bouwrijp- bijvoorbeeld bij de peenver-maken van een deel van het bouw, doet zich een gelijke plan Blokhuis. Het gaat hier pachtpraktijk voor. Uit de ver-niet om voorzieningen rond de gadering kwam in dit verband I 40 MAVOB woningen zoals wel de suggestie om de seizoenver- eens is gesuggereerd, maar het pachting uit de werkingssfeer j geld zal worden besteed aan de van de Pachtwet te halen en I sloop van panden op de hoek geschillen over dergelijke over eenkomsten onder het scheids gerecht van de bollenbedrijven te brengen. van de Meer en Houtstraat en Kanaalstraat en voor de af scherming van de achterwand van de Julianastraat. Later zul len nog credieten nodig zijn voor de herbestrating en aanleg van het resterende gebied. Volkstuinen Het krediet voor de inrichting van het nieuwe volkstuinencom plex werd door-de raad even eens goedgekeurd, waaraan bij huurovereenkomst een aantal voorwaarden aan de vereniging zullen worden opgelegd. Men is er vanuit gegaan, dat er 96 tuin en kunnen worden aangelegd met aan de ingang (Middenweg) parkeergelegenheid voor 24 au to's, Voorts zal een middenpad worden aangelegd, met aan weerszijden een uitwerkvlak en er zal ruimte zijn voor een later te plaatsen verenigingslokaal en voor keergelegenheid voor au to's. De totale huursom voor het gedeelte bedraagt 14.450, per jaar, waarbij men onder andere bedingt dat het gehuur de uitsluitend mag worden ge bruikt voor de aanleg van volk stuinen. Op het verhuurde mo gen in het algemeen slechts ge reedschapsschuurtjes en hobby kasjes worden geplaatst en in dien de parkeervoorziening eventueel te gering mocht blij ken en men de Middenweg daarvoor gaat gebruiken, zullen er aanvullende parkeervoorzie ningen dienen te worden gerea liseerd óp het verhuurde terrein. De opstallen mogen niet voor permanente bewoning en niet als nachtverblijf worden ge bruikt en het is de huurster verboden het gehuurde geheel of gedeeltelijk aan anderen dan haar leden in onderhuur of ge bruik te geven. Bij de vaststelling van een her ziening van het bestemmings plan Centrum, merkten de heer Nieuwenhuis en mevrouw Van Ruiten (D'66/PPR) op, dat men geruchten had vernomen van binnenkort te plegen nieuw bouw aldaar, waarbij de behui zing van de sociëteit Artemis in gevaar dreigt te komen. Voorzit ter Mesman ontkende dat derge lijke voornemens bestaan. De wijziging heeft betrekking op de vaststelling van de overgangsbe palingen waardoor het voor ga rage Polderman mogelijk gaat worden. De enorme groei van het bedrijf maakt langer wach ten op de ontwikkelingen in het bestemmingsplan De Blinkerd niet langer verantwoord. De raad stemde met dit voorstel in Werkloosheid Bollenstreek vrij stabiel (Van een onzer verslaggevers) LISSE De werkloosheid in de Bollenstreek is in januari vrij stabiel gebleven. Hier en daar was zelfs een lichte tendens tot daling te bespeuren. Op het kantoor van het gewestelijk ar beidsbureau in Lisse stonden eind vorige maand 589 werklo ze mannen ingeschreven. Dat waren er 12 meer dan eind de- cember. Het aantal vrouwen zonder werk verminderde met I 37 en beloopt thans 185. Sinds oktober van het vorig jaar is de werkloosheid onder de manne- lijke bevolking flink toegeno men (van 454 naar 589) terwijl die van de vrouwen in de Bol lenstreek daalde vanf 255 naar 185. De meeste werkloosheid onder mannen treft men in de Bollen- streek aan in de landbouw. Hier waren eind januari 159 mannen zonder werk. Ook de bouw, al- I gemene dienst en de sociale en 1 geneeskundige beroepen gaven een flinke arbeidsreserve te zien. Opvallend is de grote vraag naar werknemers in de metaalsector Het GAB-Lisse heeft 58 vakatures voor deze industrie geregistreerd staan. Ook de sociale en geneeskundi ge sector telt, ondanks de werk loosheid hierin, toch nog 31 va katures. In totaal stonden er in Lisse eind januari 215 open werkplaatsen ingeschreven voor mannen en 115 vakatures voor _j vrouwen. Ook hier was vooral vraag naar mensen voor sociale en medische beroepen: 43 I STOMPWIJK De Dorpsraad I Stompwijk houdt op donderdag 24 februari in café-restaurant I "Het Blesse Paard" aan de dr Van Noortstraat een hoorzitting I over het bestemmingsplan I "Kern Stompwijk". Vanaf 20.00 i uur kan men die avond zijn I mening kenbaar maken. De ont- j werpen en bijbehorende voor- j schriften liggen vanaf vandaag in de bibliotheek en het Dorps- I huis ter inzage. WARMOND In de Warmond- j se Jazz-sociëteit in restaurar.t- I boerderij Meerrust aan de j Dorpsstraat treden de komende zondagen weer verschillende be kende jazz-musici op. Op zon dag 13 februari komt de Down Town Jazz Band, op 20 februari de Dutch Swing College Band. Op 27 februari komt de Ameri- kaans musicus Tony Scott naar Meerrust samen met het kwar- tet Frits Kaatee. De week daar- I na komt de Swing Society. Aan- i vang van de jazz-middagen is 14.30 uur. (Van onze correspondent) zaak in het winkelcentrum De stal het werk is geweest van raad in de winkel staan bij Aarhof, gestolen. De heer Tros- professionals, die zich in een gebrek aan ruimte. Het is vol- ALPHEN AAN DEN RIJN sèl acht het niet uitgesloten dat eerder stadium op de hoogte gens hem ondoenlijk om de De Alphense juwelier Trossèl is de diefstal kwajongenswerk is hebben gesteld van de feitelijke kluis steeds op slot te doen na :n ongezette briljant kwijt geweest die geen notie hebben situatie in de winkel of getipt een bezoek van een klant. Hij met een waarde van 30.000,— van de waarde van de briljant, zijn door derden. Juwelier zegt; „Dat is ook niet nodig De briljant is vermoedelijk het Trossèl heeft, als zijn zaak is omdat we er steeds met de neus afgelopen weekeinde uit zijn Ook is het mogelijk dat de dief- geopend, de kluis met zijn voor- boven op staan. Maar afgelopen De baluw-witte briljant is 3 ka raat en heeft een doorsnee van ongeveer 3 centimeter. Juwelier altijd het oog op de kluis hou- Trossèl is tegen een diefstal zon den/' Daarom denkt de heer Trossèl dat de diefstal is ge pleegd op zaterdag j.l. der braak gedeeltelijk verze kerd. Volgens de gedupeerde ju welier zal hij zeker strop lijden van ruim 5.000,—. Minder verlies bij Tricotbest BEST Tricotbest NV (pan ty's), voor het grootste deel in handen van de Duitse Schulte und Dieckhoff, heeft in het op 30 juni 1976 geëindigde boek jaar 1975-1976 een omzet ge boekt van 15,1 min. In het 18 maanden omvattende boekjaar (l-l-'74 tot en met 30 juni 1975 was de omzet ƒ25,8 min. Er werd in het boekjaar een ver lies geleden van 521.000 tegen ƒ1,27 min. in 1974-1975, zo blijkt uit het jaarverslag. In de vergelijkbare periode van het boekjaar 1974-1975 was de omzet 16,8 min. De teruggang in de omzet met ongeveer 10 pet. wordt volgens Tricotbest veroorzaakt door de sterke con currentiestrijd op de Nederland se pantymarkt door goedkope importen uit Frankrijk en Italië, zowel als door de speciale aan biedingen van enige Nederland se producenten VOORHOUT Rob Bots, inwo- ner van Voorhout, morgen aan i morgen de Vrije Universiteit van Amsterdam promoveren tot j doctor in de geneeskunde op het proefschrift "Onderzoek van de adembewegingen van de onge borene met behulp van multis- can-mode echografie. ZOETERWOUDE De WD- Zoeterwoude heeft het afgelo pen jaar 40% nieuwe leden erbij gekregen. Dat werd gisteren op een ledenvergadering bekendge maakt. De heren Osset en Van Basten Batenburg werden als bestuursleden herkozen. Frac tievoorzitter Wiekmeyer stelde falikant tegen de plannen voor een winkelcentrum in Zoeter woude te blijven. "Maar 't zal toch wel doorgaan, want onze driemansfractie is nu eenmaal niet in staat dit heilloze plan tegen te houden", stelde hij. WASSENAAR De hondenbe lasting in Wassenaar zal niet worden verhoogd. Burgemees ter en wethouder vonden een stijging van 15 gulden per jaar redelijk, maar de commissie fi nanciën bleek hier helemaal niets voor te voelen. Wel zullen I een aantal diensten van de ge meentereiniging en de precario- rechten met 8% worden ver hoogd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4