Benzinepomphouders vinden verkoopverbod onredelijk Gemeente zoekt grond voor wisselwoningen Nieuwbouw Rembrandt start pas volgend jaar Uitbreiding aantal bioscopen van groot belang voor Leiden9 Pieters en Academiewijk zegt lidmaat schap op van Adviesraad Binnenstad (van een onzer verslaggevers) LEIDEN De vertegenwoor digers van de Pieters- en Aca demiewijk in de Adviesraad voor de Binnenstad hebben definitief hun lidmaatschap van de adviesraad opgeschort Zij zijn het niet eens met de wijze waarop adviezen tot stand worden gebracht bin nen de adviesraad. In een gepeperde brief aan het college van b. en w. laat me vrouw M. Bosch-Gans weten waarom de Pieterswijkers tot dit besluit zijn gekomen. Als voorbeeld neemt zij het advies met betrekking tot de bebou wing van de Witte Singel en het Doelenterrein ten behoeve van de Rijksuniversiteit. In verschillende werkgroepen zijn suggesties voor het plan gedaan die niet in het uiteinde lijke advies zijn gekomen, om de doodeenvoudige reden dat deze werkgroepen niet zijn ge hoord, voordat het advies de deur uit ging. „Er dienen meer parkeerkelders te komen dan de thans geprojecteerde", al dus mevrouw Bosch. Bij voor keur moeten deze kelders wor den aangelegd, zodat parkeer gelegenheid geen schade zal toebrengen aan het stads- schoon. Zij stelt dat de ver keersproblemen vooralsnog telkens door het gemeentebe stuur onder tafel zijn gescho ven. Wanneer er niet van te voren maatregelen worden ge troffen, vrezen de Pieterswij kers grote verkeersproblemen. Met betrekking tot het plan de Trekvliet weer open te graven geeft mevrouw Bosch, als me ning van enkele werkgroepen, die niet zijn gehoord, weer dat deze dan helemaal moet wor den opengegraven. Bovendien wijst zij er het college en de adviesraad op dat ook over het al dan niet opengraven zeer vaag wordt gesproken. Gebleken is „dat veel meer moeilijkheden met ontgraven van een deel van de Trekvliet en de aanleg van een duiker in de Groenhovenstraat zijn te verwachten, dan altijd is be weerd". Bovendien schrijft mevrouw Bosch dat de ge meente voor ontgraven nog steeds geen geld heeft en waarschijnlijk ook niet krijgt. Subsidie Overigens heeft de gemeente onlangs 1,9 miljoen gulden subsidie gevraagd aan het mi nisterie van Ruimtelijke Orde ning om de Trekvliet gedeelte lijk weer open te graven. Het ligt in de bedoeling een gracht aan te leggen tussen het Noordeindseplein en de Groenhovenstraat. De nieuwe gracht wordt aanmerkelijk smaller dan de in 1970 ge dempte. Aan beide zijden zal een weg worden aangelegd. Het opengraven van een ge deelte van de Trekvliet wordt geschat op 3,8 miljoen gulden. De gemeente verwacht dat de universiteit nadat subsidie is toegezegd de resterende 1,9 miljoen gulden op tafel zal leggen. Het dempen van de Trekvliet was een onderdeel van de uit voering van eenx wegenplan dat in 1962 door de gemeente raad werd aangenomen. Voor de uitvoering werd door het ministerie van Verkeer en Wa terstaat vier miljoen gulden beschikbaar gesteld. Na .de demping, die een half miljoen kostte, stapte de gemeente af van het verkeersplan uit 1962. Wethouder C. Waal dacht de resterende toegezegde subsidie aan te wenden voor de bouw van de Churchillbrug, de toe zegging werd door minister Westerterp evenwel ijlings in getrokken. Doelenterrein In haar brief maakt me vrouw Bosch gewag van het -feit dat Leiden nog steeds met de erfenis van dit wegenplan uit de beginjaren zestig zit. Het Witte Singelplan is in dezelfde tijd in samen hang met de toen op gang makende door- braakplannen opgesteld. Nu di alles van de baan is, zal volgens mevrouw Bosch, het Doelenterrein veel meer mensen trek ken dan het Witte Sin gelterrein, terwijl de be schikbare ruimte omge keerd evenredig is. „Voor wonen op het Doelenterrein zijn wei nig aantrekkelijke mo gelijkheden overgeble ven", zo wordt in de brief gesteld. Het zal nog tot medio 1978 duren voordat met de bouw van het nieuwe onderkomen van de Rem- brandtscholengemeenschap op dit terrein in de Coe- bel kan worden begonnen. Het terrein is reeds sinds 1974 gereserveerd voor de school. In dat jaar heeft het ministerie van onderwijs zijn toestemming gege ven aan het plan van het college van b en w in de Coebel een nieuw „Rembrandt" te bouwen. Zoals bekend voldoet het huidige schoolgebouw aan de Burggravenlaan allang niet meer aan de geldende veiligheidsnormen. Bovendien is het leerlingental van de school de laatste tien jaar dusdanig gegroeid dat diverse klassen in dependances elders in de stad zijn ondergebracht. Binnenkort wordt'een hoorzitting gehouden voor bewoners van het Jacques Urlusplantsoen en de Haagweg om hen van de plannen op de hoogte te stellen. Vervolgens zal de gemeenteraad zijn fiat aan het plan moeten geven. Hoeveel het nieuwe schoolgebouw gaat kosten, is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De benzinepomphouders in Leiden zijn aller minst ingenomen met het verzoek van de raadscommissie voor economische zaken aan de politie strenger op te treden tegen de „branchevervaging" door de pompen en het overtreden van de winkelsluitingswet. Een aantal van hen vreest een aanzienlijke omzetvermindering, die ook tot inkrimping van het personeel zal kunnen leiden. Vorige week werd de „branche- vormen niet te verwaarlozen vervaging" aangekaart door het klandizie voor deze „service-af- CDA-raadslid J. van Zijp. Hij vroeg om een verkoopsverbod van artikelen die niets met au to's te maken hebben vanaf zes delingen". En als de andere win kels dicht zijn en je toch langs de pomp moet, of het geluk hebt in de buurt te wonenen, kan je uur 's avonds. Het gaat dan met er altijd nog tot negen uur te- name om de benzinepompsta- recht. „Oneerlijke concurren- tions met een afdeling, waarin drank, speelgoed, sigaretten en snoep wordt verkocht. De heer Van Zijp betoogde toen dat deze benzinepomphouders in feite de winkelsluitingswet overtreden. Hij drong aan op maatregelen tegen deze „oneerlijke concur rentie", waarbij Van Zijp de grote meerderheid van de com missie achter zich kreeg. Beslo ten werd de politie te vragen strenger op te treden tegen de betrokken pomphouders (onge veer 5 in getal), als een aan schrijving om zelf maatregelen te nemen geen resultaat zou hebben. De kritiek van het CD A-raad slid is eigenlijk niet zo verwon-' derlijk. Een bezoek aan de be trokken pompstations leert, dat sommigen een assortiment bij producten hebben opgebouwd dat gelijk staat aan dat van een kleinere kruidenier. Bier, sher ry, advokaat, diverse zoutjes, ci- garetten en frisdrank kan men er in verschillende merken aan schaffen. De schoolgaande jeugd bestormt de winkeltjes bij de pomp met hun fietsen(...) en tie", zegt het CDA-raadslid Van Zijp (zelf middenstander) hier over. „Daar moet tegen worden opgetreden". Benzinepomphouder Huisman zegt hierover: 't Is me bar tegen gevallen. Ik heb in mijn station aan de Willem de Zwijgerlaan te maken met een dermate hoge pacht, dat ik er wel wat anders bij moet verkopen. Het moet uit de lengte of uit de breedte ko men. Als ik na zes uur geen bij-artikelen meer mag verko pen, scheelt me dat zeker de helft van m'n omzet. Ik kan m'n drie personeelsleden dan ook niet meer betalen, en dus zal er een ontslagen moeten worden. Ik ben nog aan het proberen naar een oplossing te zoeken, maar ik ben bang dat er niets tegen te doen valt. Met automa ten hoef ik ook niets te begin nen, want die worden meer ver nield of leeggehaald dan dat ze wat opleveren", aldus een te leurgestelde pomphouder Huis man. Automaten Die automaten hebben bij de Een kijkje in de sen/ice-verkoopafdeling van het Esso-station van Fiat-Huisman aan de Willem de Zwijgerlaan. Rechts pompbediende D. Verhoven. pomp van het Motorhuis aan de Vondellaan wel voor een uit komst gezorgd. Bedrijfsleider Laman wijst er op dat zijn zaak na sluitingstijd al niets meer aan bij-artikelen verkoopt, be halve dan via de automaten. Hij herinnert ook aan de afspraken die met de BOVAG zijn ge maakt over het verkopen van bij-artikelen en het toelaatbaar assortiment in deze. „We zullen eerst de brief van de gemeente maar afwachten. Volgens mij zijn wij allang niet meer in over treding. Zou de verkoop van bij-artikelen helemaal moeten vensmiddelen". Toch zou er worden gestopt, dan zou dat wel over die sluitingstijd wel te dis een belangrijke omzetverminde- kussieren zijn. Maar dan - aldus ring betekenen. Maar dat zal de heer Gorris - alleen als het nog wel niet gebeuren. Dan zou gaat om bedrijven die vlak bij Nederland". Ook Gorris aan de Hoge Rijns- dijk verkoopt meer dan alleen benzine en smeerolie. „Helemaal niet vreemd", vindt hij, „want V en D en Albert Heijn verkopen ook meer dan alleen maar le- sprake is na zes uur. „Wat bui ten deze koopcentra gelegen be drijven betreft vind ik zo'n stringent besluit niet terecht Op de Hoge Rijndijk zijn verder gewoon geen winkels die ik con currentie aandoe, en dus hoeft zo'n maatregel voor mij niet", aldus Gorris. Wethouder Van Aken (rechts) tot Lido—directeur Van Praag (links op de voorste rij): „U hebt durf en moed in de praktijk omgezet". THEATERCOMPLEX LIDO GEOPEND (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Een enorm belangrijke uitbreiding, die in Leiden zijn weerga niet xal vinden". Zo typeerde de Leidse wethouder van economische zaken, M. van Aken, gistermiddag de twee nieuwe bioscopen van de Lido—theaters bv. aan de Steen straat. De Lido—directie had Van Aken uitgeno digd om de officiële openingshandeling te ver richten. Deze bestond uit een toespraak van de wethouder ten gehore van een met genodigden gevulde film zaal van Lido II. De heer Van Aken toonde zich vol lof over de uitbreiding van het bioscopencom- plex van 2 naar 4 theaters. „Ik geloof niet dat anderen u deze gewaagde onderneming zullen nadoen. U hebt uw durf en moed in de praktijk omgezet. Bioscoopjninnend Leiden wordt op een voor deze stad, jazelfs de hele tegio, waarvan men zo graag genieten wil," aldus de wethouder. „Zij zullen u deze activiteit in dank afnemen", voor spelde hij. Van Aken wees ook op het grote economisch belang van de uitbreiding voor de Steenstraat als aanvoerroute naar de Leidse binnenstad. „Maar niet alleen voor de Steenstraat en de binnenstad, voor de hele regio is dit Nieuwe Lido Complex van grote betekenis", stelde de wethouder, die daarbij in herinnnering riep dat Leiden wat bios- copencapaciteit weliswaar op de 10e plaats in Nederland staat, maar een bezoekersfrequentie kent die vergelijkbaar is met die van de hoofdstad Amsterdam. „Met deze uitbreiding zal in deze grote behoefte beter kunnen worden voorzien. Het Leids gemeentebestuur hoopt dat uw durf en ijver beloond zal worden", aldus de wethouder in zijn openingsrede, k (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het plaatsen van wisselwoningen op verschillende punten in de stad, loopt nog niet zo gesmeerd als wethouder A. Verboom van volkshuisvesting wel zou willen. De kwestie wordt dringend nu op grote schaal tot uitvoering van de rehabilitatie- plannen in Leiden vorm gaat krijgen. Aanvankelijk was het oog van de wethouder op twee industrieter reinen in Leiden gevallen. Hier stuitte hij evenwel op verzet van zijn collega van economische aangelegenheden, M. van Aken. In het industrieterrein „De waand" is alle grond inmiddels aan bedrijven uitgegeven. Het industrieterrein in de Merenwijk wacht alleen nog op het berijdbaar zijn van de Gooimeerlaan, om de bedrijvigheid in alle hevigheid te doen losbarsten. „We kunnen de ontwikkeling die we zelf in gang hebben gezet niet terugdraaien", verklaarde wethouder Van Aken gisteren tij dens de fractievergadering van de Partij van de Arbeid. „Veel bedrijven willen zich verplaatsen binnen Leiden. Daar zijn wij zeer verheugd over. Het beschikbaar stellen van het industrieterrein voor wisselwoningen betekent dat de grond in zeker vijftien jaar niet aan bedrijven kan worden uitgegeven". De beide wethouders zijn thans op zoek naar alternatieve plaatsen voor de wisselwoningen. Onderzocht wordt of bij de Lelylaan en op een terreintje in de Merenwijk langs de spoorbaan, waar een NS station is geprojecteerd, geen mogelijkheden zijri. Overigens hebben de bewoners van de Zeeheldenbuurt bij de gemeente ernstig bezwaar gemaakt tegen de plaatsing van wissel woningen op een terrein openbaar groen in hun wijk. Wethouder Verboom toonde zich over dit protest enigszins verbolgen: „Als de gemeente zich dergelijke protesten moet aantrekken, kunnen ze de rehabilitatie wel stopzetten. Geen enkele wijk vindt het leuk om een stukje groen op te offeren, maar we hebben de grond gewoon hard nodig". Ratten in Leiden-Noord De rattenplaag ia Leiden-Noord is met succes bestreden. Wethouder M. van Aken kon gisten vond tijdens de fractie vergadering van de Partij van de Arbeid meedelen dat onlaags bet terrein op de boek van de Willem de Zwijger- laan en de Kooi laan is platgebrand en geëgaliseerd. Niet alle bewoners bleken op de hoogte van bet waarom van de activiteiten aan de Kooi laan. Verschillende bewoners alarmeerden de brandweer, die ijlings aan de gang ging de brand te doven. Het kostte enige moeite de spuitgasten van de goede bedoelingen van de rattenbestrijders te overtuigen. Herbestrating Maredorp-Oost De dienst Gemeentewerken start over enkele weken met de herbestrating van de Schagensteeg en de Noord- en Zuid- Rundersteeg. Ook de Vollersgracht wordt aangepakt Bij de voordeuren van woningen op deze gracht worden palen geplaatst om het parkeren tegen te gaan. In de Noord-Run- dersteeg wordt een goot aan de zijde van de even huisnum mers gelegd. Hierdoor krijgen de bewoners meer ruimte voor de deur. In de Zuid-Rundersteeg is geen ruimte om de goot te verplaatsen. Bij de ingang van de Schagensteeg wordt de stoep van de Van der Werf steeg doorgetrokken. Priji is winnaars De directeur van het Legermuseum de heer W. Helder reikte gistermiddag de prijzen uit aan de winnaartjes van de puzzelwedstrijd m de Leidse musea, die gedurende de kerst vakantie werd gehouden. De gelukigen waren Myrthe en Friso Versluys, Robin Sieval, Witske Sinke, Aloysia Hakkaart en Charles van HaastregL Het kwartet van Harry Verbeke treedt vrijdag 11 februari op in jazz-zolder Hot House aan bet Rapenburg 24. Het kwartet bestaat uit Harry Verbeke (saxofoon), lrv Rocklin (piano). Frank Noya (bas) en Max Bolleman (drums). Het concert begint om tien uur. Aanbesteding De vereniging van de riolering en het herbestraten van de Medusa-, de Siebold-, de Java-, de Lombok-, de Formosa-, de Flores- en de Driftstraat is onlangs openbaar aanbesteed. Hoogste inschrijver was het b.v. aannemersbedrijf Wallaard uit Noordeloos met f 596.400,-. De laagste was b.v. voor heer A. J. Hogeboom uit Rijpwetermg. De b.v. schreef m voor f 410.000,-. Twee Leidse bedrijven schreven in: Gebroeders Stuifzand b.v. met f 473.560,- en de Gebroeders Schouls b.v., die het werk voor f 457.400,- denkt te klaren. Volksdansinstuif Het Leids Volksdans Overleg organiseert op zaterdag 12 februari in samenwerking met bet Leids Vrijetijdscentrum een Volksdansinstuif in bet Leidse Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66. Er zal een uitgebreid dansprogramma worden afgewerkt Het geheel begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 2 gulden. Koffieconcert De pianist Rudolf Jansen geeft zondagochtend 13 februari in de foyer van de Stadsgehoorzaal een concert in de serie K O-koffieconcerten. Het concert begint om half twaalf. Kaarten zijn f 5,- en f 2,50 vanaf elf uur aan de zaal te krijgen. Een groot deel van het programma is ingeruimd voor composities van Frédéric Chopin. Politieke scholing Je drie bijeenkomsten in de serie politieke scholing voor de vrouw zijn gewijd aan de gezondheidsproblematiek en de selectieve groei. Prof. dr. P. Muntendam en prof dr. J. A. C. de Kok van Leeuwen zullen bet eerste onderwerp inleiden op 2 maart in de Zuiderkerk, De tweede bijeen komst over de gezondheidsproblematiek is op 7 maart (avond) en 9 maart (ochtend). Dan zullen de cursisten van gedachten kunnen wisselen met de kamerleden Dolman en Drentb (beiden PvdA) en dr. Tilanum (CDA) en de secretaris van de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen, de beer De Vries over de gezondheidsproblematiek. De selectieve groep en daarmee de economische structuurnota komt aan de orde op 16 maart Vertegenwoordigers van de PPR, de VVD en het CDA zullen in een forum zitting hebben. De bijeenkom sten op 2 en 16 maart zijn zowel in de ochtend als de avonduren. Inlichtingen over de cursus zijn te krijgen via de telefoonnummers 890812, 892963 en 131335. Expositie Een van de tentoongestelde stillevens van Van Roomburg. Je Leidse schrijver/bioloog Maarten 't Hart opent vrijdag 11 februari de tentoonstelling van stillevens van Kees van Roemburg in galerie Denise Stepban. De tentoonstelling duurt tot en met 11 april. Zij is geopend op zaterdag en zondagmiddag van twee tot zes uur. Op de overige dagen is bet werk van Kees van Roemburg te bezichtigen na een telefonische afspraak (tel. 132319). De galerie is gelegen aan de Bakkersteeg 18 in Leiden. De officiële opening geschiedt om vijf uur. 2' - DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3