Automateriaal - Ton Rijsbergen auto artikelen GROOTS KARNAVALS-IJSFEEST TON MENKEN IJSBAAN VOOR AL UW REIZEN Europa in Leiden „Het zweet staat je van de eerste tot de laatste avond in de handen" W. Freek Vermeer Med. gedipl. haarspecialist damescoiffeur posticheur voor alle haarwerken MORSSTRAAT 10 - LEIDEN TEL 071-126527 PRIVÉ 071-763836 SCHOENWINKEL „BRABANT" WOORDEINDE 42 LEIDEN SPECIALE AANBIEDING LEREN BALLERINA'S VOOR KARNAVAL 24.95 Aan uw voeten geen trammelant met schoenen van Schoenwinkel Brabant PRINSESSEKADE 5, LEIDEN TEL. 071-126741 Voor al uw even naar: De zaak met het I grootste assortiment GABRIÈL METSUSTRAAT 11 LEIDEN - TEL. 071-143043 luimminiminimum s s l Een feest of partij???? Dan naar ANTONIUS CLUBHUIS Lange Mare 41-43 Leiden Tel. 071-131626 Onze keuken waar we trots op zijn- zorgt voor prima verzorgde koffietafels en diners. Bruiloften, recepties, partijen enz., worden tot in de puntjes uitge voerd. Het Antonius Clubhuis voor alles wat bespro ken, gevierd of beklon ken moet worden. Ook de Ton Menken IJsbaan haakt In op karnavalspret. OP 11 FEBRUARI Voor ledereen toegankelijk. Informatie bij de Ijsbaan. VONDELLAAN/LEIDEN/TELEFOON 071.766798. Leiden krijgt 19 februari „hoog bezoek". Voor het eerst in de geschiedenis brengt een „Europa-prins Carnaval een bezoek aan de Sleutelstad. Met alle daarbij behorende waardigheid zal de prins. Louis 1 ontvangen worden op het Stadhuis. Te vens neemt hij deel aan de carnavalsoptocht die 's mid dags door de stad trekt. Aan zijn medestanders in de carnavalsleut verzond Prins Louis I de volgende brief: „In de geschiedenis van uw wereldbekende universiteits stad hebben verscheidene personen met de naam Louis of Lodewijk, een rol gespeeld Hierbij memoreer ik Lodewijk van Nassau en Louis de Boisot. Deze laat ste was de man die u „Lei- denaren" ontzet heeft, door met voedsel heimelijk de stad binnen te sluipen en daardoor velen van een hongersdood te redden. U herdenkt elk jaar opnieuw In oktober op grootse wijze dit gebeuren, waarbij het consumeren van haring op een typisch „Hollandse" manier wordt gedemon streerd. Ook is mij bekend dat u sinds enkele jaren op groot se wijze het carnaval viert, dat duizenden belangstel lenden naar uw stad trekt. U legt uw rang-stand-politie ke richting of levensbe schouwing térzijde, mengt zich als „hutspot" en viert op eerlijke maar niet minder gezellige manier carnaval. Als Limburgers vieren wij dit misschien iets anders dan u. hetgeen niet inhoudt dat hierdoor overmatfgne- den kunnen worden ge rechtvaardigd. doch hierbij speelt meer de geografische ligging van het „Groot Her togdom" een rol. Als elfde Europa-prins-car naval Louis de eerste en tevens de eerste jubileum prins wens ik duidelijk een „accent" op die „Verstandi- gung der Völker" te leggen, hetgeen ook in mijn bezoe ken aan andere landen tot uiting wordt gebracht. In Nederland heb ik de eer om in uw stad te worden ontvangen, om vervolgens samen met uw sympathieke Prins Jan en charmante Prinses Ria in de optocht mee te gaan. Mijn hofmaarschalk heb ik opdracht gegeven om als voorzorgsmaatregel een zwemvest en een schop mee te nemen. Een zwem vest, ingeval ik een nood landing maak in de Rijn- en Schiekade en een schop om' zwoegende wethouders al scheppende de helpende hand te bieden om flaters te ruimen in de Haarlem merstraat, om hen zo uit hun Lei(ij)den te verlossen. A.laaf uw Europa-prins Louis 1. Prins Jan den Eerste: LEIDEN „Net als je er echt een beetje begint in te komen Is het jaar afgelopen", zegt Jan de Bruyn, die voor dit carnavalsjaar van zijn vereniging „De Leidse Hutspotten" de titel „Prins Jan I" toebedeeld kreeg. Een hele eer, die huize Oe Bruyn in Leiderdorp niet onberoerd heeft gelaten; als straks In november van dit jaar Jan I zijn kortstondige ambtspe riode beëindigt door de titel van prins Carnaval aan een ander over te dragen heeft de prins met' vrouw Ria en beide dochters (van 9 en 13 jaar) een druk jaartje achter de rug. Prins Jan I. die in het dagelijks leven chef Centrale Verwarmings monteur bij een Rotterdams bedrijf is, is eigenlijk al vanaf de oprich ting in 1973 bij „De Hutspotten". De verkiezing die tot zijn uiteinde lijke kroning leidde, kwam toch vrij onverwachts. „Ik was van tevoren al enigszins gepolst, en ik had me niet al te onwelwillend opgesteld, maar het was toch een verrassing toen ik 's avonds om 11 uur (alles draait bij carnaval om dat magi sche getal) werd opgebold om even bij de voorzitter te komen". Jan de Bruyn denkt met plezier terug aan die duistere verkiezing op 13_ november 1976, waaraan een enorm gegoochel met kandi daten en wisseltrucs vooraf gin gen. En dat allemaal om het ge- helm te houden, want niemand mocht van tevoren de indentiteit van de nieuwe prins weten. „En daarin zijn ze goed geslaagd, want niemand wist iets van tevoren. We hebben wel veel moeite moeten doen om het zo lang mogelijk geheim te houden. Snelle ver kleedpartijen op de WC. gekonkel met verkiezingen in de raad van 11 om de verdenking weg te ne men". En zo kwam Jan de Bruyn tenslotte in de grote Hutspot te recht met een zak over zijn hoofd, en werd tot prins Jan I uitgeroe pen. Zijn vrouw werd prinses, „want alleen op die voorwaarde accepteerde ik de benoeming", zegt Jan de Bruyn. „De prins is de smaakmaker. Het is keihard werken, en al die tijd zijn er duizenden ogen op je ge richt die alles wat je zegt en doet nauwkeurig observeren", aldus 'Jan de Bruyn, die ook wel enige moeite heeft gehad met het spre ken in het openbaar. „Niemand kan je spreken in het openbaar leren; bij elke zaal waarvoor je spreekt (van gewoon doorsnee pu bliek tot bejaarden en gehandicap ten aan toe moet je je aanpassen. Wat je zegt moet zinnig zijn en het mag ook niet te lang duren. Alle aandacht is gericht op de prins in' zijn opvallende kledij met zijn raad van 11". Enige psychische druk is dus toch wel aanwezig. „Het zweet staat je van de eerste tot de laatste avond in de handen". De prins heeft daarenboven ook een anime rende functie. Jan de Bruyn: „Je moet steeds op blijven letten of jedereen zich wel amuseert. Je kunt niet alleen met de jonge vrou wen gaan dansen, ook de oudere moet je er uit pikken, want elke aanwezige moet plezier hebben. „De prins is voor de duur van de avond algemeen bezit. Pas na afloop kan hij echt gaan feestvie ren, als hij dan tenminste niet te moe is". Leiden en 't zuiden Het verschil tussen het Leidse car naval en het carnaval in het zuiden is volgens Jan I aanzienlijk. „In het' zuiden viert de hele gemeenschap het carnavalsfeest mee. Hier be slaat nog steeds drempelvrees. De Leidenaar denkt: Carnaval, dat is een grote zuippartij, dat is gek- doen met rare kleren aan. De men sen zijn hier moeilijker op gang te brengen. Het zal nog wel tien jaar duren voordat het carnaval in dé zuidelijke vorm hier is ingebur gerd". aldus Jan de Bruyn. Financiën De evenementen van „De Hutspot ten" zijn doorgaans kosteloos. Toch moet er geld binnenkomen, en bij het ongesubsidieerde carna- Een staatsieportret van de Koninklijke Carna- valsfamilie De Bruyn in de residentie Leider dorp. onderhand hebben gekweekt heeft er uiteindelijk toe geleid dat Prins Jan I als eerste Leidse carna valsprins straks op zaterdag 19 februari, het begin van het carna valsweekeinde symbolisch de sleu tels van de stad krijgt uitgereikt door burgemeestër Vis om de stad drie dagen in bezit te nemen. En over steun gesproken, de car navalsprins heeft ook veel goede woorden over voor zijn naaste me dewerkers. „Het is echt teamwork. Het is jammer dat je de mensen die het belangrijkste zijn nauwe lijks ziet. Zij werken achter de schermen. Door hun opvallende uitmonstering treden prins, prinses en vazallen nadrukkelijk op de voorgrond. Publiciteit Ria de Bruyn heeft als prinses-ge malin van de carnavalsprins ook het nodige te verwerken gekregen. De plotselinge publiciteit vindt ze toch niet zo prettig, „ledereen kent je: de mensen omhelzen je op straat, je staat voortdurend in de belangstelling", zegt ze. Jan de Bruyn neemt dat gemakkelijker op. „Dat hoort er nou eenmaal bij", vindt hij. „Het lijkt me veel moeilij ker straks de teruggang te verwer ken als je niet meer in de belang stelling staat; volgend jaar is er een andere carnavalsprins en dan kennen ze mij niet meer. zo gaat dat". Jan de Bruyn zal straks dan toch met genoegen aan zijn regerings periode terugdenken. „Het is een hele eer en ook een ontzettend leuke ervaring om carnavalsprins te zijn. Als het vermoeiendste deel van de ambtsperiode achter de rug is. na 21 februari gaan we lekker op vakantie. Het wachten is nog op een sponsor die ons dan naar de Canarische eilanden stuurt". valsfeest geeft dat toch wel eens problemen. Jan de Bruyn: „De le den (ongeveer 400) brengen 100 gulden per echtpaar binnen, en verder moeten we het hebben van de inkomsten uit de nevenactivitei ten, advertenties en sponsors. Al de avonden die we organiseren voor bijvoorbeeld de bejaarden en de bewoners van „Endegeest"' kosten alleen maar geld. Het lukt elk jaar tenslotte toch wel om de zaak rond te krijgen en we vinden het fijn ais we ook de minder bedeelden kunnen laten meedelen in de feestvreugde. Veel steun wordt daarbij ontvan gen van het bedrijfsleven, maar ook van het Leids college van b. en w. Jan de Bruyn: „Vooral bur gemeester Vis en «zijn vrouw zijn erg enthousiast. We hebben erg veel medewerking gekregen". De „goodwill" die „De Hutspotten"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22