M A [„Zelfs een geheelonthouder! kan bij ons lid worden" ks KJbTJMI De carna valsprinsen van voorgaande ja ren. Van links naar rechts: Henny den Eer ste. Jaco den Eerste en Henny den Tweede. Van gezelligheidsvereniging tot „arbeidsintensief bedrijf" Hoe vreemd het ook moge klinken: de Leidse Hutspotten hebben hun bestaan te danken aan de vrou wen. De voorgeschiedenis van dit carnavalsgroepje leert, dat de aan loopperiode gekenmerkt werd door drie vergaderingen die taboe waren voor de vrouwelijke aan hang van de pre-carnavalslustigen. Toen eenmaal schoorvoetend werd besloten hen erbij te halen voor adviserende geluiden, gaven de dames nota bene de doorslag bij de stemming. Hatsekiedee. dat had niemand kunnen denken. Op 18 april 1973 was ..De Hutspotten" een feit ..Ja, ja", knikt de presi dent, bedachtzaam door zijn baardje strijkend; „de mannen wil den gezelligheid, maar het is een - overigens gezellig werkpaard ge worden. Eerst gingen we zuchtend naar huis. maar met de organisatie zat het meteen wel erg goed. De start was best. we hebben met lef gespeeld en gegokt (want er was geen centje in kas), maar er is Erelid burgemees ter A. Vis temidden van feestvierende bejaarden. Behalve gedurende de camavalstljd la ten de Hutspot ten" zich alleen zien op het 3-Octo- berfeest. Links en kele grapjassen die in de vereniging worden aangeduid als ..de eigen in breng". r„ r/4 ment. geboren Dat wordt dan neergelegd en carnavalesk door de groep uitgewerkt. We hebben nu ook het uit een man of 20 be staand „Majoren Peloton", een te genhanger van het Majoretten Pe loton De knapen dragen vergieten als kolbakken en bewegen zich ..volslagen anders" voort." Het moet geen gezicht zijn. dat Majo ren Peloton Maar dat is nou het mooie van de hele Hutspotten- sjoosDe ..Eigen Inbreng" wil goed gegokt Wat er was. werd goed beheerd", aldus Hans Fetz. Zo liep het Leidse rijk van zorge loosheid niet zorgeloos van stapel Dat ging onder het joviale regiem van Prms Henny den Eerste; Hen ny Rietbergen was direct een heel goeie, met z'n gouden cape. Hij is nu in het convent van oud-Prin sen getreden en al woont-ie in Drunen. je kunt hem nog steeds bij De Hutspotten vinden als er wat loos is. Hans Fetz: „We hebben veel geleerd van andere carna valsorganisaties. vooral van Leu ven. In 1974 was de organisatie al om vangrijker. Zo is dat van lieverlee doorgegaan. De Hutspotten is een bedrijf geworden, een hobby die over het hoofd is gegroeid, in samenwerking met andere instan ties zoals de gemeente. We heb ben burgemeester Vis direct maar ere-lid gemaakt, de enige tot nu toe. Hij heeft gratis toegang en gratis drinken; faciliteiten waar hij beheerst gebruik van maakt". De vereniging bleef groeien, met een flink verloop maar ook met een vaste kern die alsmaar groter wordt evenals trouwens het aantal introducees. Het aantal blijft rond de 400 draaien. „Veel meer kun nen er niet in onze Residentie. Het blijft een gezellige band. een grote familie", zegt president Fetz. De Prinsen volgden hun voorgangers op Prins Jaco den Eerste (dat „den" wijst op de zuidelijke oor sprong van de activiteiten). Dat was Jaap Zwart, die met zijn doch ter als page het vrouwelijk element de toplaag binnenvoerde. „Ook een man met een geweldige in zet". aldus Hans Fetz. „Dan had je Prins Heony den Tweede (Henny v.d. Hoeven), die de eerste prinses (Lydia) introduceerde. Hij had weer een andere stijl en drukte een eigen stempel op het gezicht van de vereniging, sierlijk en elegant. Nu is het Jan den Eerste (Jan de Bruyn) met z'n prinses Ria". Hunne Gekheden Jan en Ria zijn nog een onbeschreven bladzijde in de Hutspotten-geschledschrijving. maar ze zullen het best rooien. Het Hutspottenbestuur heeft heel wat voor de boeg. want volgend jaar wordt het eerste lustrum gevierd. Dat wordt spectaculair, met een happening in de Stadsgehoorzaal- en met (waarschijnlijk) een straat carnaval Een manifestatie naar buiten die de Leidse bevolking via verschillende feesten en concour sen erbij wil betrekken. Er wordt zélfs voorzichtig gedacht aan de Groenoordhal. met tientallen car navalsverenigingen uit het hele land: „Waarom de Taptade wel en wij niet?" zo vragen bijvoorbeeld Hans Fetz en Leo van Velzen, de voorzitter, zich af; „We hebben geen geduld om het 11-jarig be staan af te wachten, zoals in het zuiden gebruikelijk is. of een veel voud van het 11-jarig bestaan". Het Hutspotten leven wordt gevoed door zo'n 13 commissies. Eerst waren dit 9 mensen, thans is het een gezelschap van minstens 50 lieden die aan allerlei evenemen ten meewerken. Daar is een vrij vreemde commissie bij, de com missie Eigen Inbreng. Hans Fetz „Deze commissie is eigenlijk ont staan door het tekort aan geld. Het is een stel jongens dat een eigen act maakt Het zijn onze inheemse artiesten, die een eigen „revue" opbouwen, parodietjes maken bij voorbeeld. Gekke gedachten wor den ineens, op een onwijs mo- steeds iets origineels uitbrengen, iets zots. iets artistieks maken op amateur-basis. Geen dure artiesten afhuren, maar zelf doen. De Hutspotten. of je ze nu aardig en onmisbaar vindt of niet. ze bestaan. Zonder meer. Zónder „beestenspul", maar echt en car navalesk serieus. Wat zegt Hans Fetz: „Zelfs een geheelonthouder kan bij ons lid worden. Je moet alleen gezellig en fatsoenlijk zijn. De geest van De Hutspotten be staat uit gezelligheid". Zo praten en breien de Hutspotse lolbroeken voort. Zo staat er ook nu weer een nieuw, zeer oorspronkelijk element op stapel. Als er niets ernstigs tussenkomt krijgen we op vrijdag 11 februari in de Ton Menken IJshal een „Carnaval op ijs". Dat is nog nergens vertoond; zoiets laat zelfs Rio niet zien. Als een van de minst hoofdbrekende aspecten is ongetwijfeld in voorbereiding de „Orde van de Scheve Schaats", daar kun je donder op zeggen Hoewel het ook de Orde van het Gipsbeen of die van het Ijsklontje kan wezen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 21