Gave demonstratie Oranje tegen antiek spelend Engeland Winst van Heerenveen (75 mille) wellicht nodig voor Alkmaar Stef van Dooyeweerd begint voor zichzelf Don Revie: We hebben een lesje gehad99 Britse pers juicht om Hollandse show Cruijff in Spanje voorlopig geschorst j Eersteklassers honkbal aanvaarden Amstel Tigers niet UI SPORT LEIDSE COURAN1 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 LONDEN - Het Engelse voet bal is andermaal ontmaskerd, op het „heilige Wembley" nog wel. Het fabeltje dat Engeland ondanks het dalende internatio nale aanzien toch nog altijd tot de betere voetballanden van de wereld behoort, is uit, defini tief zelfs. De ontwikkeling van het Engelse voetbal staat al zoveel jaren stil dat de chauvi nistische Engelse voetbalfans voorlopig nog wel even moeten wachten voordat de internatio nale voetbalwereld weer vol respect in de richting van Fnge- land blikt Engeland speelt nog altijd antiek voetbal, veel en liefst hard dravend, maar zon der enig tactisch inzicht. Het oogt allemaal verschrikkelijk spectaculair, maar in de kern is het dom en achterhaald voet bal. Slechts de wispelturige Stan Bowles wil zijn hersens nog wel eens gebruiken. Zijn geestelijke hoogstandjes wor den echter zelden begrepen door zijn recht-toe-recht-aan spelende teamgenoten. Engeland—Nederland was een wedstrijd tussen twee verschil lende werelden. Tussen het op portunisme van de Engelsen en het berekende van de Nederlan ders. Een daardoor op zichzelf niet oninteressante krachtme ting, die echter wel ontluiste rend was voor de Engelsen, want Nederland was op alle fronten zo superieur dat de En gelsen een willige speelbal vormden voor Oranje, dat onbe lemmerd al het technisch en tactisch werk, dat nog in het Nederlandse voetbal zit, kon etaleren. Interim-bondscoach Jan Zwart kruis: „We hebben fantastisch gespeeld. Dit elftal had een uit gebalanceerde motoriek. Wij kunnen met tien man verdedi gen en met tien man aanvallen, de Engelsen spelen doorlopend met zes verdedigers en vijf aan vallers". En zijn Engelse collega Don Revie: „Wij hebben een les je gehad. Dit Nederland is van absolute wereldklasse. Wij zijn nog een eind van dit spelpeil af". Jan Peters heeft zijn grote kans gegrepen. Zijn uitstekende spel bekroonde hij met alle twee de treffers van Oranje. Dit is zijn eerste. Jan Peters (rechts, op de grond) en een vergeefs „vliegende" Ray Clemence ij Uitgekiend kiend voetbal waartegen Enge land geen wapens vond om vol waardig partij te kunnen bie den. Engeland kon die wapens ook niet vinden omdat er een voorlopig onoverbrugbare kloof is in kwaliteit, zowel indivi dueel als collectief. Revie: „Wij missen klasse-voetballers als Cruijff en Peters". Oranje kon daardoor onge stoord dartelen in £et bijna tot de laatste plaats bezette Wem bley. Wat de ploeg dan ook erg nadrukkelijk deed, wat bijna verbloemde dat het Nederlandse voetbal internationaal ook is af gegleden. De wetenschap dat Engeland van niet meer dan uiterst middelmatige kwaliteit is, plaatst echter de prestatie van Oranje in een reëel dag licht, waardoor het naïef zou zijn om te veronderstellen dat de gouden tijden van het Neder landse voetbal weer herleefd zijn. Wat allemaal weer niet weg neemt dat Oranje attractief voetbal heeft gespeeld, met als grote inspirator Johan Cruijff, die erop gebrand was ons jui§t op de „heilige bodem van Wem bley" zijn aparte klasse aan het Engelse volk te tonen. Cruijff slaagde daarin, hoewel met doorlopend, want in zijn jon gensachtige ijver liep hij zich zelf toch nog wel eens voorbij, wat hem echter niet verhinder de om weer de allesbepalende inspiratiebron van Oranje te zijn. Cruijff was echter niet de enige die het Nederlands elftal droeg. Ook Neeskens, Krol en Hoven- kamp acteerden voortreffelijk. Vooral Hovenkamp, die van zijn debuut een echte happening maakte door zich op geen enke le manier te laten remmen door de wetenschap dat het zijn eer ste cap was. Al in het prille begin van de wedstrijd schroomde Hovenkamp niet om zijn eigen speeltrant te volgen, met als uitvloeisel dat hij regel matig gevaarlijk tot diep in het front opdook. Als Alkmaar Hovenkamp: „Ik ben geen mo ment nerveus geweest. Vanaf het begin heb ik mijn eigen spelltje gespeeld, en dat is iede reen bevallen, getuige de reac ties van de spelers. Trouwens, zelf heb ik ook het gevoel een goed debuut gemaakt te heb ben. Ik ben in elk geval erg content. Het was net alsof ik in Alkmaar liep te voetballen" Eén van de allereerste uitbra ken van Hovenkamp bezorgde Oranje bijna al in de zesde mi nuut een voorsprong. Bliksem snel rukte hij over links op, waarna hij de mee opgerukte Rensenbrink in stelling bracht. Rensenbrink kogelde echter in kansrijke positie via de hand van Clemence over. Kort daar op leverde een nieuwe stijlvolle Nederlandse aanval een goede mogelijkheid op voor Cruijff,- maar ook hij stuitte op de doel man. Oranje bleef moeiteloos dicte ren met Krol als een bijna vlek keloze Ausputzer en Cruijff als de grote dirigent. Met daarbij ook nog Jan Peters, anders dan bij NEC niet in de achterste, maar in de voorste punt van het middenveld spelend. Peters vol deed op die plaats uitstekend. Vooral de wisselwerking met Cruijff verliep erg soepel. Zwartkruis: „Peters is een groot talent, dat heb ik al meer gezegd. Ik ben vreselijk blij dat hij in Oranje geschitterd heeft. Hier heb ik van gedroomd. Erg fijn dat hij deze kans met beide handen gepepen heeft". Peters: „Eindelijk eens niet een mannetje op mijn nek. Daar heb ik van kunnen profiteren. Ik heb lekker aanvallend kunnen voetballen en daardoor deze grote kans kunnen benutten. Daar ben ik blij mee. Het is ook fijn voor het eerst sinds tijden weer het gevoel te hebben goed gevoetbald te hebben". Peters deed dat vol overtuiging. Hij scoorde beide Nederlandse treffers, stuk voor stuk beauties. Hij rondde een puntgave combi natie tussen Cruijff en Nees kens op grootse wijze af en vervolgens reageerde hij uiterst koelbloedig op een fraaie pass van Hovenkamp. Met een sim pele voetbeweging zette hij Wat son voor schut en passeerde Clemence met een uitgekiende inzet. Bij die twee doelpunten van Pe ters stopte de produktie van Oranje en dat was eigenlijk jammer want Nederland had de kans Engeland volkomen te schande te zetten. Dat gebeurde in de score niet en was in feite het enige minpuntje dat Oranje gegeven kan worden. Verder bleef het Nederlands elftal ook na de rust Engeland doorlopend op de zwakke plekken in het concept van Revie wijzen. Slechts Johnny Rep kon zich op dit niveau niet handhaven. Het lijkt dan ook niet erg waar schijnlijk dat de KNVB in de toekomst nog veel retourtjes Valencia—Amsterdam behoeft te bekostigen. Zwartkruis wisselde Rep dan ook volkomen terecht in de tweede helft voor Kist, die even eens nauwelijks opviel, al was hij dicht bij een doelpunt na een fraaie actie. Rest de vraag in hoeverre Oran je al klaar is voor de kapitale ontmoeting eind maart tegen de Belgen. Wat dat betreft is Wem bley nauwelijks een graadmeter geweest. Engeland en België zijn op geen enkele manier met elkaar te vergelijken. Er mag dan ook niet de fout worden gemaakt aan de superieure overwinning op Engeland al te veel consequenties te verbinden. Al is het natuurlijk mooi meege nomen dat Oranje er in Hoven kamp en Peters twee waardige internationals bij heeft. In dat licht bezien is Zwartkruis' uit stapje naar Engeland in relatie met België toch nuttig geweest. ROB HARTOG Wim Rijsbergen. die de gele kaart kreeg, onderbreekt weer zo'n (meestal) brokkelige Engelse aanval (Van onze sportredactie) DEN HAAG Onder de wel luidende kop „Jan! Jan! Goal Man", tekende de Daily Mirror vanmorgen de ontluistering van good old Engeland door het Nederlandse elftal gisteravond. „De Hollanders speelden voet bal van een andere klasse, waarbij de Engelsen alleen maar schaduwen na konden ja gen", stelt sportverslaggever Frank McGhee. Ookandere En gelse ochtendbladen rekenen af met het traditionele chauvinis me op Wembley. Daily Mail was het hardst in zijn kritiek. „Zonder de vorm van de we reldkampioenschappen in 1974 te halen, speelde Nederland met de voetbalnatie die eens onverslaanbaar was op Wem bley", meldde Daily Mirror. In dezelfde krant wordt Jan Pe ters geëerd („Het nieuwste ge raffineerde product van de Hol landse school zette Clemence twee keer voor aap") en Keegan verguist met „Keegan verdronk in de kwaliteit van het Holland se totaalvoetbal". Als Paul Ma- dely niet zo geïnspireerd had verdedigd, aldus Daily Mirror, „was de eerste helft afgesloten met een handvol doelpunten". The Sun durft niet eens veel kritiek uit te oefenen op het Britse spel, maar heeft alleen maar lof over voor de show van Oranje. „De schitterende totaal voetbal-machine van Holland toonde Engeland, hoe voetbal gespeeld moet worden". Maar bij Nederland speelde dan ook een speler die Johan Cruyff heet,door The Sun terecht als de ster bestempeld. „Hij was de voornaamste bron die Neder land terugbracht in de vorm van tijdens de wereldkampioen schappen in 1974". Jan Peters wordt alleen al geloofd in de kop die luidde: „Peters scheurt Engeland .uiteen". De Daily Express vergelijkt het Nederlandse elftal met een wandelende arrogante kat, die speelt met de nederige muis Engeland. Voor het elftal van Don Revie heeftde schrijver, David Miller, weinig opbeuren de woorden. Als grootste fout wordt het verzuim om Johan Cruyff te dekken gezien, terwijl alle Engelse spelers in de per soonlijke duels hun meerdere moesten erkennen in de Neder landers. De twee doelpunten van Jan Peters, ziet de krant als een straf voor een avond ontgooche ling die ontdekten dat snelheid niet het belangrijkste is, maar wisseling van rust en snelheid. De Daily Mirror is enthousiaster en heeft het over „een ramp toen Peters een droef Engeland neerhaalde en bombardeert de speler van NEC tot Hollands nieuwe „wonderboy". En: „Het publiek op Wembley sprong op om de fantastische Hollandse show toe te juichen. Het had alleen ach en wee over voor het geesteloze, gedemoraliseerde en verslagen Engeland- en je kan 't ze niet kwalijk nemen". Naast Cruyff en Peters worden ook krol en Hovenkamp in de En gelse pers uitvoerig geloofd. FC Köln in halve finales Duitse bekerstrijd Keulen FC Köln heeft zich gisteren als eerste geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Westduitse voet balbeker. Köln won met 4—2' van de tweede ligaclub FC Nürnberg. Bij de rust was de stand (11). Dieter Müller scoorde drie keer voor Köln. De vierde treffer werd gemaakt door Cullmann. Eder en Petro- vic zorgden voor de produktie van Nürnberg. Geen KNVB'er (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De KNVB geeft deze week geen officieel mede delingenblad uit, daar de werk nemers van drukkerij Misset in staking zijn. Als noodoplossing heeft de voetbalbond het pro gramma gestencilde dat deze week nog wordt rondgestuurd. MADRID Johan Cruijff, die afgelopen zondag in de wedstrijd FC Barcelona-Malaga wegens het her haaldelijk maken van opmerkingen tegen de leiding van het veld werd gezonden, is gisteren door de tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond voorlo pig geschorst. De commissie zal dinsdag een definitief besluit nemen j fijwji -''w 0ver de omvang van Cruijffs schorsing. De beslissing van de tuchtcommissie houdt in dat Cruijff zondag tegen Salamanca niet van de partij zal zijn. De tuchtcommissie van vijf man besloot de nationale scheidsrechtersassociatie te vragen een oordeel te vel len over het van het veld zenden van Cruijff door scheidsrechter Melero Guaza. Bestuursleden van Bar celona hebben Meiero's schorsing gevraagd. Cruijff kan voor zijn delict met een onvoorwaardelijke schor sing van maximaal zes wedstrijden bestraft worden. Aan het eind van de wedstrijd vonden in het stadion van Barcelona ook relletjes plaats. De tuchtcommissie heeft Barcelona een boete van achtduizend gulden - opgelegd. Bovendien werd Barcelona gewaarschuwd. Tezelfdertijd dat Johan Cruijff (door Clement) op Wembley werd neergelegd, haalde Indien dit soort incidenten zich meer zouden voordoen, de tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond hem ook onderuit door hem zal de club twee of drie thuiswedstrijden niet in het voorlopig te schorsen. Dus zondag geen comoetitievoetbal voor Johan eigen stadion mogen spelen. AMSTERDAM - De eersteklas sers in de honkbalcompetitie zijn van plan het bondsbestuur de voet dwars te zetten bij zijn voornemen om de nieuw opge richte honkbalclub Amstel Ti-- gers in de eerste klasse in te delen. Tijdens een bijeenkomst van het bondsbestuur en de eersteklas sers werd het voorstel van de eersteklassers om Amstel Tigers in de hoofdklasse onder te bren gen verworpen. De eersteklas sers baseren hun voorstel op het feit dat Amstel Tigers de com plete ploeg van hoofdklasser O VVO heeft overgenomen en vindt dat de nieuwe Amster damse club zeker op hoofdklas seniveau kan spelen. Tijdens een onderlinge vergade ring heeft de belangenbeharti ger van de eersteklassers, de heer Sönker, gisteren een offi ciële motie opgesteld, waarin het voorstel is uitgewerkt, dat op de volgende bondsvergade ring besproken zal worden. In dien de motie door het bondsbe stuur wordt verworpen, zullen de eersteklassers eventueel via een kort geding proberen hun motie aanvaard te krijgen. Wim Jansen: weer last van blessure Jansen moet rusten (Van onze sportre dactie) ROTTERDAM - Feyenoords mid denvelder Wim Jansen zal op nieuw ten minste drie competitie wedstrijden op non-actief staan. Gisteren kreeg hij weer veel last van zijn oude buik- spierblessure, die hem al geruime tijd het spelen on mogelijk maakte. Afgelopen zondag maakte Wim Jan sen zijn rentree tegen FC Amster dam. Clubarts Abarbanel heeft nu echter op nieuw rust voor geschreven. HEERENVEEN De Neder landse schaatsenrijdersbond en de Stichting Kunstijsbaan Heerenveen zullen van het we reldkampioenschap voor heren, dat het aanstaand weekeinde in Heerenveen wordt gehouden,ie der 75.000 gulden rijker wor den. Vorig jaar werd precies dezelfde winst geboekt. Deze cijfers stonden gister avond al vast. Toen was geble ken dat alle toegangsbiljetten voor het geïmproviseerde we reldkampioenschap verkocht waren. De voorzitter van het organisatiecomité Kuiper, stelde tevreden vast dat na de storm loop op de 35.000 plaatsbewijzen van een financieel debacle geen sprake kan zijn. Financiële problemen kunnen er wel komen bij de wereldkam pioenschappen sprint voor da- mes en heren, die over zestien dagen in Alkmaar worden ge houden. Penningmeester Wim Zeekant van de KNSB vreest dat het van Davos overgenomen wereldkampioenschap voor he ren all-rounders wel eens con currerend zou kunnen werken voor het titeltoernooi in Alk maar. Zeekant: „Het geld, dat wij in Heerenveen overhouden, kunnen wij in Alkmaar wel eens nodig hebben". In Heerenveen wordt tijdens het wereldtoer- nooi kaarten verkocht voor de sprintstrijd in Alkmaar. Onzekerheid De begroting voor het toernooi in Heerenveen (180.000 gulden) in allerijl opgesteld, wordt overschreden. De improvisatie heeft veel extra kosten gevergd. Onzekerheid bestaat nog over de komst van de verschillende ploegen. De Nederlanders, Rus sen, Zweden en Amerikanen zijn er al, maar over de komst van de overigen bestaat ondui delijkheid. Volgens de laatste (vage) berichten zullen de Fin nen zelfs verstek laten gaan. De organisatie heeft nog ge tracht alle in Davos aanwezige Nederlandse supporters aan een kaartje voor Heerenveen te hel pen. Dit is slechts gedeeltelijk gelukt. Het was ondoenlijk alle „Davos-gangers" aan kaarten te helpen, aangezien de reserves aan kaarten intoereikend wa ren. De medailles, die in Heerenveen uitgereikt zullen worden, zijn uniek. Er zullen twee plaatsna men op staan. NOOTDORP Aan de jarenlange samenwerking tussen de Hoofddorpers Jan en Stef van Dooye weerd komt een eind. Pikeur Stef van Dooye weerd die altijd tweede man was op de stal van zijn broer Jan, gaat voor zichzelf beginnen. Jan van Dooyeweerd: „Door de komst van mijn zoon Bert in het vak ziet Stef weinig mogelijkhe den meer. Hij gaat voor zichzelf werken en ik hoop dat hij straks in de koersen mijn grote concurrent zal worden. We gaan als vrienden uit elkaar." Door de komst van Jans zeventienjarige zoon was er weinig ruimte aan de stal voor Stef. Hoewel hij in de schaduw van zijn oudere broer Jan wilde werken, wil hij dat niet bij Bert van Dooyeweerd. Jan van Dooyeweerd kon gisteren op het druk bezochte Nootdorp niet tot een overwinning- komen. Hij moest genoegen nemen met twee tweede plaatsen (Makore du Bois en Mia Fortu- na). De bij hem in training zijnde Nerva won echter met de leerlingpikeur Giel Tolenaars in de Creilprijs. km-tijd 1.27.6. 2. Olke Oostwijck, 3. Over Pride. Toto: winn. 4.70 pl. 1.60 2.10 2.80 koppel 16.30 trio 248.70. Chaamprijs (2000 m): 1 Niveau (W. B. van Overeem) 1.26.8, 2. Oke, 3. Omara Berkenhof. Toto: Winn. 3.40 pl. 1.50 3.00 3.10 koppel 14.10 trio 456.60. - 'J" -■ I'Wutuiic, o. uiuu i\uaiuun.ni.. Toto: Winn. 2.70 pl. 1.40 1.70 2.60 koppel 12.40. Niet gestart nr. 2 en nr. 3 Pythagoras en Nifty Permit Cornwerdpriis (eerste afdeling, 1680 m): 1. Niagara (J. Wagenaar) 1.23.7, 2. O. Mores, 3. Nelis. Toto: Winn. 2 20 pl. 1.30 1 10 2.00 koppel 1.90 trio 36.00. Creilprijs (2380 m): 1. Nerva (M. Talenaar*) 1.26.4, 2. Lex Six, 7. Loko Buitenzorg. Toto: Winn. 1.70 pl. 1.80 6.10 koppel 13.90. Mireille, Toto Winn. 4 20 pl 1 90 1 50 1.50 koppel 14.50 tno 123.30. Cuykprijs (1680 m): 1. Jupiter D (W. van Eykelenborg) 1.24.3, 2. Mia Fortuna, 3. Locomotief. Toto: Winn. 2.10 pL 1.60 1 80 koppel 2.80. Niet gestart nr. 2 Iwan Mac H. Culenborgprijs (2000 m): 1. Loena (W. H. Geersen) 1.25.1, 2. Makore du Bois, 3. Lester Kandia. Toto: Winn. 4.90 pl. 2.10 2.40 6.40 koppel 16.80 trio 138.00. Cornwerdprijs (tweede afdeling, 1680 m): 1. Marc Antho ny (J. J. Duivenvoorden) 1.23.9, 2. Leone Be, 3. Nathalie Pnse. Toto: Winn. 5.10 pl. 3.00 1.70 koppel 6.70. Niet gestart' Ray Clark in hoger beroep ROTTERDAM Ray Clark heeft, op advies van de raads man van Sparta, mr. J. Domme- riug, hoger beroep aangetekend tegen de schorsing voor drie wedstrijden en een boete van 250 gulden. Hij kreeg deze straf in verband met een kopstoot-incident met Huub Stevens in de wedstrijd Sparta-PSV van 23 januari. Spaanse zege op Ierland DUBLIN Het Spaanse voet balelftal heeft de eerste inter land van 1977 winnend afgeslo ten. De Spanjaarden versloegen gis teren in Dublin Ierland in een vriendschappelijke wedstrijd, die werd bijgewoond door 22.000 toeschouwers, met 1—0. De winnende treffer werd, reeds in de negende minuut, gemaakt door rechterspits Satustregui van Real Sociedad. -De Italiaanse ploeg voor spelers- onder de 21 jaar heeft in Como Luxemburg met 40 verslagen. De Italiaanse treffers werden gemaakt door Chiodi (14e mi nuut), Di Bartolomei (72 en 81) en Manfredonia (89). Het was een wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Euro pees kampioenschap. Joegoslavië won van Mexico met 1—0 (doelpunt Bajavic) in Monterrey. Het eerste duel werd met 5—1 verloren. De Joegosla- ven maken een toernee door Midden Amerika en wonnen reeds van Colombia en Guate- mal (2—0). CoopmanU rtain in Antwerpen "ANTWERPEN - In het sport-' paleis van Antwerpen zijn de contracten getekend voor het gevecht om het Europees kam pioenschap boksen in het zwaargewicht tussen Jean Pier re Coopman (België) en Jose Manuel Ibar (Sp), beter bekend als Urtain. De titel is vakant omdat de Europese Boks Unie besloten heeft de Engelsman Joe Bugner niet langer als Euro pees kampioen te erkennen. De partij wordt op vrijdag 11 of zaterdag 12 maart in het Sport paleis van Antwerpen gebokst ZAANDAM De herenploeg van Interlance/Zaan '69 heeft gisteren in Zaandam voor de volleybalcompetitie een gemak kelijke overwinning van 30 behaald op Gerard de Lange.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11