Aktiecomité's tegen te grote ingreep in gezondheidszorg Helpen de zin van het leven te ontdekken H. Fievet gedreven pleitbezorger voor mede-hartpatiënten i Kleine West-Europese landen naar Carter Jubilerende e Lions lanceren- schrijf raam voor blinden kerk wereld ♦C Tweede-Kamer achter staatssecretaris Kasteel Warmelo te koop q Eva den Hartog niet teruggeroepen uit Bangla Desh OVERLEG OVER ONTWIKKELINGSHU Beatrix en Claus naar China »r 1 Gemeenschappelijk tijdschnit voor g gehandicapten f BISSCHOPPEN OVER DOEL KATHOLIEK ONDERWIJS: ^iNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT 'WOENSDAG 9 FEBRUARI 1977 PAGINA (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede-Kamer wil staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) de bevoegdheid ge ven tot sluiting van een ziekenhuis, ver pleegtehuis, dagverblijf of specialistische kliniek. Daartoe zal de wet ziekenhuisvoor zieningen worden gewijzigd. Tot sluiting van een ziekenhuis zal worden besloten als die inrichting past in het provinciale plan voor ziekenhuisvoorzieningen. Staatssecretaris Hendriks streeft er door fusies en sluitingen naar om de kostenont wikkeling in de gezondheidszorg om te bui- i gen en het aantal ziekenhuisbedden te bren gen op vier per duizend inwoners (nu vijf per duizend). In 't algemeen zal de Tweede Kamer morgen de noodzaak onderschrijven om enorme kos tenstijging in de gezondheidszorg te vermin deren. Dit mag echter niet gaan ten koste van de kwaliteit. Bezwaarlijk wordt het geacht dat hier en daar ziekenhuizen geslo ten zijn, zonder dat er al vervangende voor zieningen tot stand waren gebracht. De fracties van het CDA achten het wense lijk dat de provinciale plannen voor de ziekenhuisvoorzieningen niet door Gedepu teerde Staten worden vastgesteld, maar door provinciale staten. Hiermee wordt beoogd dat volop ruimte voor inspraak wordt ge schapen. Zo nodig zullen de termijnen voor de inspraak moeten worden verlengd. Bij motie zullen de CDA-fracties vragen om de academische ziekenhuizen binnen de plan ning te betrekken. De PvdA-fractie stelt wel een aantal kantte keningen bij het gehele beleid op het gebied van de ziekenhuisbouw, maar zal niet met voorstellen tot wijziging van het wetsont werp komen. Er bestaat in den lande grote ongerustheid over de sluiting van ziekenhuizen. Het lande lijke actiecomité gezondheidszorg heeft daarvan gisteren bij staatssecretaris Hen driks blijk gegeven door de overhandiging van een groot aantal handtekeningen. Het landelijk comité overkoepelt de activiteiten van 25 plaatselijke actiecomité's, onder an dere in Voorburg, Leiden, Enkhuizen en Twente. De actiecomité's vinden dat er een einde moet komen aan de „afbraak poli tiek". Walvis te zwaar voor hijskraan Een kraan van de Amerikaanse marine ligt hier hulpeloos op zijn kant op het strand bij Mayport. De kraan werd omgetrokken door het enorme gewicht van een van de 126 walvissen, die. gedreven door een vreemd instinct, zo dicht naar het strand zwommen dat zij bij laag water droog kwamen te liggen. Geen van de 126 dieren heeft het avontuur overleefd. De oorzaak van dit merkwaardige gedrag is vermoedelijk het feit dat de dieren hun oriëntatie kwijtraken als zij over een langzaam glooiende bodem zemmen. (Van een onzer verslaggevers) DIEPENHEIM - De eigenaar van kasteel Warmelo en het 25 hectare beslaande landgoed, de Internationaal Credit Bank, is per 1 maart failliet verklaard. De moeder van prins Bernhard, prinses Armgard, heeft 19 jaar op het kasteel gewoond. Het is nu te koop. Het werd in 1952 door prins Bernhard gekocht. Na het over lijden van zijn moeder in 1971 verkocht de prins kasteel en landgoed voor een miljoen gul den aan de International Credit Bank. Met verschillende gegadigden worden reeds onderhandelingen gevoerd over aankoop van het kasteel, eventueel inclusief de befaamde tuinen, die men onder Eigenaar failliet geen beding verloren wil laten gaan. Het is niet uitgesloten dat de tuinen naar een stichting gaan. Enkele natuurstichtingen zouden reeds interesse hebben getoond. n ge en d tNVl ;r kr (Van een onzer verslaggevers) betr van cgroi 40T euf iiu 4 i hi DEN HAAG Lions Nederland, een organisatie van Nederlanders die zich inzetten voor de hulpbehoeven! medemens, lanceert in het kader van het 25-jarig jubilei dit jaar een nieuw hulpmiddel, waarmee blinden en gel dicapten kunnen schrijven. Dit zogenaamde Pen-In-schrj fraam fungeert als blikvanger voor een aantal activiteif onder het motto „Lions helpen overal", waarmee men h< Nederlandse volk wil laten zien dat de organisatie get geheimzinnig genootschap is, maar een club mensen, die zit onbaatzuchtig inzet voor de hele maatschappij. Het schrijfraam. ontworpen door de 54-jarige Hagenaar van der Toorn, kan men zien als een dubbel gevouwen plast boekomslagje. Aan de ene zijde bevat het de in relii aangebrachte vöorbeelden van cijfers en het alfabet met daarmee corresponderende brailletekens. De andere zijcj bevat het eigenlijke schrijfraam met 180 vakjes, waarin c gebruiker kan schrijven aan de hand van voorbeelden va het schrift. Het schrijfraam wordt in samenwerking met c Blindenbond verder ontwikkeld en gratis uitgereikt aa blinden en gehandicapten. Andere acties waaraan de Lions onder meer steun zulleJ verlenen zijn zeilboten voor gehandicapten, een nieuwe mil torreddingsvlet voor Den Helder en een opvangboerderij vo< 1 alcoholici van het Leger des Heils bij het Gelderse Locher BREDA (ANP) De voorzitter van de Nederlandse Hartpatien- tenvereniging Henk S. Fievet uit Breda is in de nacht van maandag op dinsdag plotseling overleden. Hij is 45 jaar gewor den. Zelf zwaar hartpatiënt, heeft Fievet zich de laatste zes a ze ven jaar ingezet voor verbete ring van de mogelijkheden van chirurgische behandeling van hartpatiënten in Nederland. Daartoe richtte hij in 1970 in 1970 de Nederlandse Hartpa tiëntenvereniging op. Door de monstraties en harde acties ves tigde hij de aandacht op zich. Hij wist zich er een positie mee te verwerven die vorig jaar leid de tot het tot stand komen van een geregelde „luchtbrug" van Nederlandse hartpatiënten naar een hartchirurgisch centrum in Houston in de Amerikaanse staat Texas. „Fievet is door zijn gedreven heid niet te vervangen, maar toch moet het werk van de ver eniging doorgaan", aldus de se cretaris .van de Hartpatienten- vereniging, P. J. van Overveld. „Omdat Henk Fievet ondanks een hartoperatie nog veel last had van zijn hartziekte, kon het altijd gebeuren dat er iets mis ging, maar toch schrik je als je dit hoort. Zijn grootste ver dienste is geweest dat hij door zijn activiteiten zoveel deuren heeft open gekregen, ook in de medische wereld. Hij heeft echt wel eens met de botte bijl ge werkt, maar gelukkig was dat de laatste tijd minder nodig", aldus Van Overveld. „We hebben mede dankzij zijn ijveren de luchtbrug van de grond gekregen en we hopen dat te kunnen voortzetten". De laatste activiteiten van Fie vet behelsden een definitieve re geling met de ziektekostenverze keraars voor de uit te breiden luchtbrug en steun aan het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch, dat bezig is een groot hartchirurgisch centrum van de grond te krijgen. Volgende maand had Fievet op een hoor zitting van de Tweede-Kamer commissie voor Volksgezond heid opnieuw willen bepleiten wat hij sinds zijn eerste har taanval heeft gedaan: uitbrei ding van de mogelijkheden om Nederlandse hartpatiënten die daarvoor in aanmerking komen, met een operatie te helpen. De heer Fievet wordt vrijdag middag op de protestantse be graafplaats Zuilen aan de Haag- weg in Breda ter aarde besteld. WALDHEIM IN BEIROET i Secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim brengt momenteel een I bezoek aan Libanon. In Beiroet bezichtigt hij hier de door de burgeroor- i log zwaar getroffen wijken. Commandant Leger des Heils (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam De commandant van het Leger des Heils in Neder land C. Verwaal beschuldigt zijn voormalige majoor Eva den Hartog ervan,- onwaarheid te spreken, wanneer ze zegt dat ze niet naar haar armenwerk in Bangla Desh mag terugkeren, en dat ze tegen haar wil een administratieve baan in Nederland opgedrongen heeft gekregen. Volgens de commandant is Eva den Hartog, die in verband met het conflict ontslag heeft genomen uit haar officiersfunctie - ze blijft wel heilsoldate - niet uit Bangla Desh teruggeroepen, maar is ze vrijwillig naar Nederland gekomen en heeft ze herhaaldelijk te kennen gegeven niet terug te willen. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag Zeven kleine west Europese landen, waaronder Nederland, zullen volgende maand een ministersdelegatie naar de Verenigde Staten stu ren voor besprekingen met de regering-Carter over ontwikke lingszaken. Dit heeft minister Pronk, de Nederlandse be windsman van ontwikkelings samenwerking, gisteren mede gedeeld. De zeven zogenaamde gelijkge zinde landen, die gisteren in Den Haag op ministerniveau hebben vergaderd, zijn Neder land, België, Denemarken, Zwe den, Noorwegen, Finland en Ier land. Binnenkort zal ook Oos tenrijk tot deze groep toetreden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen van 3 tot 18 mei een werkbezoek brengen aan de Volksrepubliek China, op uitnodiging van de regering van dat land. Het wordt het eerste officiële bezoek van een of meer leden van het koninklijk huis aan de volksrepubliek. Enkele jaren ge leden bezochten prinses Irene en prins Carel Hugo China in formeel. Beatrix en Claus hebben eerder reeds een officieel werkbezoek aan de Sovjet Unie gebracht. ïirt, Volgens minister Pronk irich niet de bedoeling dat de laden gezamenlijk beslissingen nerim De groep is ingesteld voostre* uitwisselen van informatitsjie coördineren van het onriopst lingsbeleid en het uitoe: van invloed op de grote iartk triestaten, V.S., Japan, NE Duitsland, Frankrijk en Uit c Brittannië. t de I 1 A «n (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - De ANIB en Fokus, twee verenigingen die de belangen van gehandicapten behartigen, gaan gezamenlijk een bondsblad uitgeven. Met de oprichting van dit tweemaan delijkse magazine, dat „Brand punt Interval" is genoemd, wordt bovendien de samen werking tussen de twee bonden gegarandeerd. De Algemene Nederlandse Inva liden Bond werd in 1942 opge richt maar is pas de l%i j jaren als echte vakbond aa e werk. Voortdurend in geq e met politici tracht zij de ;eif mens- en sociale positie vabe< leden te verbeteren. en Fokus spant zich vooral in NI het wonen van de gehandic met daarbij de leefsituatie de contacten met de maatsc p pij- mt Beide bonden streven naar ledige integratie van de gr^ dicapte mens in de samenle^ lo UTRECHT - „Katholiciteit van onderwijs kan niet louter als gedachte of als inspire rend ideaal worden nage streefd. Deze idealen krijgen pas kracht, wanneer zij vorm vinden in aanwijsbare scho len, in teams van onderwij zers of docenten, in een con creet onderwijsmilieu. Wan neer gemotiveerde schoolbe sturen en ouderverenigingen blijvend bevorderen dat het ideaal in daden wordt omge zet, dan pas is er garantie voor onderwijs dat aansluit bij de levenskeuze van de ou ders. Daarom vragen wij dat katholieken, waar mogelijk, hun eigen scholen oprichten, niet omdat op andere scholen leerlingen geen goede vor ming kunnen krijgen, maar in de overtuiging dat katholici teit een belangrijke factor is in het onderwijs aan jonge mensen". Dit schrijven de bisschoppen van Nederland in hun zojuist gepubliceerde brief over het katholiek onderwijs. Het is een lange brief geworden, die de twaalfduizend woorden nabij komt en waarin de inleiding is verwerkt, die kardinaal Wille- brands heeft uitgesproken op 9 december, voor de Neder landse Kathoüeke Ouderver eniging te Utrecht. De bisschoppen zeggen hun brief te schrijven om allen die de hitte van de dag dragen, moed te geven en te helpen. Zij leggen daartoe voorname lijk twee vragen voor: wat be tekent in onze tijd katholiciteit van het onderwijs? En: welke mogelijkheden hebben wij om aan deze gerichtheid van het onderwijs gestalte te geven? Geiovige mensen, zo stellen zij, staan wel midden in cle we reld, maar zij kijken toch net iets anders tegen de wereld aan. „Als gemeenschap van gelovigen zoeken wij naar we gen waarlangs wij de wereld als ons gegeven schepping vruchtbaar houden en de men selijke samenleving maken tot een huis waarin God herken baar is door onze gerechtig heid. trouw en liefde. De ont plooiing van de mens is daar bij van groot belang. De rich ting waarin een jonge mens zich ontwikkelt, is bepalend vooor de manier waarop hij met zijn medemensen in de wereld omgaat. Juist omdat het onderwijs zo duidelijk in dienst staat van die ont plooiing. verdient het de aan dacht van mensen die „de weg van Christus" proberen te gaan". Geloofscrisis De bisschoppen constateren, dat de vanzelfsprekendheid waarmee vanaf 1920 is ge bouwd aan de ontplooiing van het katholiek onderwijs voor bij is. Naast de verwarring over algemene onderwijsdoe leinden, die aan het onderwijs voor veel leerkrachten zijn vanzelfsprekendheid ontneemt is er op katholieke scholen ook nog de veel fundamenteler dis cussie als gevolg van de ge loofscrisis van velen: ouders, leerlingen en onderwijskundi gen. Niet weinig docenten op die scholen, zeggen de bisschop pen, zijn niet meer bij machte de kerk te aanvaarden als de gemeenschap van mensen die in Christus geloven. Zij zien de kerk ondanks de ver nieuwingen van het tweede Vaticaans concilie - alleen maar als een geheel van macht en kunnen voor zich zelf die kijk niet doorbreken. Zij beleven hun werk op school niet meer als een dienst binnen een grotere ge loofsgemeenschap. In een aan tal gevallen beperken zij zich tot de horizon van een kleine gelovige gemeenschap. Maar dikwijls denken zij zichzelf alleen nog maar te kunnen beschermen door de kerk van zich weg te duwen. Voor som migen binnen het katholiek onderwijs is het geloven zelf „een verloren perspectief' ge worden. Het is met verwonderlijk, al dus de bisschoppen, dat zulke mensen niet meer in één op voedingsideaal kunnen samen werken met degenen, die het als hun ideaal zien leerlingen de smaak voor een gelovig le ven binnen de kerk bij te brengen. Dat wat katholiek onderwijs typeert: de leerlin gen vrijmaken voor wat de mens te boven gaat, is dan voor een schoolteam wel een zeer moeilijke opdracht ge worden. Daarbij komt, dat ook de katholieke ouders een veel kleurig gezelschap geworden zijn. Schoolbestuurders en schoolleiders worden dikwijls sterk in beslag genomen door organisatorische en onderwijs kundige problemen. Zij laten graag de discussie rond de identiteit over aan een „identi teitscommissie". Maar wie bij het onderwijs betrokken is, mag de discussie over de iden titeit niet ontlopen. De bisschoppen tekenen daar bij aan. dat katholiek-ziin niet iets is wat iedereen voor zich zelf opnieuw kan uitvinden, ook een school niet. Dat is de opdracht van de kerk, waarin ook het katholiek onderwijs deelt. Een kathoüeke onder wijsinstelling zal zich afvra gen, wat kathoüciteit voor haar betekent: voor het be stuur, de ouders, de schoollei ders, de leerlingen en studen ten, de onderwijsgevenden. Verwijzend naar de verklaring van het tweede Vaticaans con- cüie over de christeüjke op voeding zegt de brief onder meer, dat het typerend voor de kathoüeke school is, dat zij in de schoolgemeenschap een mi lieu tot stand wil brengen dat bezield is van de evangeüsche geest van üefde en vrijheid. Dit eigen miüeu van een kath oüeke school wordt zeker me de gevormd door regelmaüg gezamenüjk gebed en door goed verzorgd godsdienston derwijs. Maar allereerst ge beurt dit doordat zij een school wil zijn die bijdraagt tot groter rechtvaardigheid, die de verhoudingen tussen mensen zuivert en die helpt de zin van het leven te ontdek ken. Catechese Over de plaats van de cateche se wordt gezegd, dat deze al leen de school niet kathoüek maakt, integendeel, de kath oüeke school maakt de cate chese mogeüjk. Het karakter van een school wordt dan ook niet gered door de mogeüjk- heid van een of twee uur cate chese per week, wanneer de rest van de school zich daar aan weinig gelegen laat liggen. Aan de andere kant is het te betreuren, dat op een aantal kathoüeke scholen de ruimte voor catechese sterk is ver minderd en dat in een aantal gevallen de uren voor cateche se zijn ingeruild voor maat schappijleer. Want, aldus de bisschoppen, al maakt de cate chese de kathoüciteit van de school niet uit, zij is er wel een onmisbaar element in. Cate chese heeft tot taak de waar den, die in het geheel van de school aanwezig zijn, uitdruk- keüjk onder woorden te bren gen en te ordenen in het grote re kader van evangeüe en kerk. Van groot belang voor de ver dere ontwikkeling van de cate chese in het basisonderwijs, lijkt de bisschoppen de uit breiding van de dienstverle ning door districtscatecheten. Voor de toekomst van de cate chese het voortgezet onderwijs is de opleiding van bevoegde godsdienstleraren onmisbaar. Dat nu met steun van de rijks overheid een mogeüjkheid ge schapen is voor althans één dagopleiding van catecheten met een tweede- en derde graadsbevoegdheid, noemen de bisschoppen een reden tot tevredenheid. Ouderverenigingen en ouder commissies, evenals contact avonden zien de bisschoppen als noodzakeüjk. Waar nodig zal de katholieke school de oprichting van oudervereni gingen bevorderen, naast de contacten met parochie of de kenaat. Wat betreft degenen, die het onderwijs geven, zegt de brief, dat de vraag hoe de onderwijs gevende zelf denkt en leeft, uitermate gewichtig is gewor den. De catechese in de scho len wordt sterk afhankeüjk van de gelovige houding en de catechetisch-didactische aan pak van de onderwijsgevende. Ht bestuur moet daarom, al dus de bisschoppen, uitdruk kelijk van zijn docenten vra gen dat zij er ernstig naar streven als Icatholiek te leven. Het typerende voor katholiek onderwijs zullen zij in hun leven zichtbaar moeten ma ken. Als een school dit zou loslaten dan heft zij zich daar mee juist als katholieke school op. De bisschoppen erkennen, dat dit voor de leraar of onderwij zer, die zo uitdrukkeüjk door jonge mensen op zijn persoon- üjk denken en voelen wordt aangesproken, een zware op gave is. Zij ervaren - als zij proberen aan hun roeping te beantwoorden - in hun eigen leven aüe spanningen, die onze tijd met zich meebrengt. Be stuur, schoolleiding en ouders en ook de pastores moeten dit beseffen en bereid zijn hen te steunen. Ook zelf moeten zij er voor zorgen niet alleen te komen staan. Als christen kunnen zij het niet stellen zonder enige gemeenschapsvorm, zonder enige vorm van kerk-zijn. Zij moeten met andere gelovigen en met het kerkgebeuren in gesprek büjven, anders zal de groei binnen de kerk aan hen voorbijgaan en zullen zij hun inspiratie verhezen. Opleiding De bisschoppen achten het duideüjk, dat een goede kath oüeke opleiding hiervoor on misbaar is. Kathoüeke oplei dingen voor kleuterleidsters, kathoüeke pedagogische aca demies, kathoüeke lerarenop leidingen zijn daarbij van het grootste belang. Het kathoüek onderwijs kan ze niet missen. Ook waar kathoüeke opleidin gen niet mogeüjk büjken, moet worden gestreefd naar een goede identiteitsvorming van degenen die als kathoüek in het onderwijs willen wer ken. Daarvoor is de mogeüjk heid een godsdienstdiploma te halen, niet voldoende. Elke op leiding heeft de deücate taak de jongvolwassene te begelei den in het vinden van een eigen gelovige houding en be leving. De bisschoppen tonen zich te rughoudend ten opzichte van samenwerkingsscholen, waar leerlingen uit gezinnen van verschillende godsdienstige overtuigingen en van uiteen lopende levensbeschouwing samenkomen. Het gevaar is groot, zo zeggen zij, dat zo'n school een vervlakkende school wordt, doordat men weliswaar elkaar vrijlaat, maar dan ook nergens meer over praat. Doelstellingen en mogeüjkhe- den van zo'n school moeten door. alle betrokkenen zorgvul dig overdacht worden. Is eer kathoüeke school noch een sa» menwerkingsschool mogeüjk dan dienen de kathoüeke ge meenschappen in de regio'll| samen met het kathoüek on derwijs na te gaan hoe df kathoüeke leerlingen geholper kunnen worden bij de vor rrnng van hun leven. L Offers ouders Wat de ouders betreft, zegt d<* brief nog, dat in de nabij! toekomst het ondersteuneif van het kathoüek onderwijs misschien hogere eisen aar, hen zal steüen dan in het naasi te verleden, toen veel vanzellj ging. Samenwerkingsverban den immers moeten worder versterkt en dat vraagt zondei twijfel een extra inspanning misschien ook financiële of fers. Ook zullen ouders die hun kinS' deren kathoüek onderwijs lais ten volgen, weten dat in eeda> aantal gevallen hun kinderer/ grotere afstanden moeter t overbruggen, of, in het voortial gezet onderwijs genoegertr moeten nemen met mindeie ideale keuze Maar, aldus df j bisschoppen, er wordt daAJ door hen een duideüjke keuzfl gemaakt, wat het kathoüek on derwijs alleen maar ten goeddël kan komen. N („De brief van de bisschopper>c over het kathoüek onderwijs'gf wordt in een speciale uitgav6 (half krantenformaat) gratiie verspreid in een oplage vai 750.000 exemplaren. Hij is ooi te bestellen als brochure: See cretariaat van de R. K. Kerktn provincie, Biltstraat 121, Poster bus 13049, Utrecht. Tel.: 03011 334.244. Prijs 1.50 gulden, plu» 1

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8