Carter: VS meer kern wapens dan Sovjet-Unie Harvard krijgt fiat genetisch onderzoek FRITS WIEGERSMA Friese doorloper sloeg zijn slag in Canada a isiTENLAND ^llon blij iet EG kkoord Russen vissen illegaal Jenkins pleit voor Europa met het menselijk gezicht Grigorenko vraagt hulp communisten in het westen N SPANJE GEEN CONTROLE MEER OP DE PARTIJEN JSSEL (ANP) Israël is met de samenwerkings- •eenkomsten die de Europe- iemeenschap gesloten heeft Arabische landen in het dellandse-Zeegebied. amenlijke banden van Israël an de Arabische landen met ]G kunnen bijdragen tot sta- ering en vrede in het Mid- •Oosten. Ze kunnen de basis en voor een regionale sa- iwerking in dat gebied, heeft de Israëlische minis- van buitenlandse zaken, Al- in Brussel verklaard bij het ■nen van een samenwerk- overeenkomst tussen de EG sraël. eer aanval missiepost jfÜ Busongeluk in Lissabon Een bus met schoolkinderen is gisteren in Lissa bon van een hoogte van 4 1/2 meter op een lager wegge deelte gestort. Drie kinderen, in de leef- tijd van 6 tot 12 jaar liepen ernstige ver wondingen op de overigen kwamen er vanaf met lichte blessures. CAMBRIDGE (Reuter) De gemeenteraad van Cambridge in de Amerikaanse staat Mas sachusetts is akkoord gegaan met de bouw van een laboratorium waarin twee wetenschappe lijk e instellingen research gaan doen naar kunstmatige „mutaties". Dat voortgezet genetisch onderzoek is een geza menlijk project van de Harvard-universiteit en het M.I.T. (Massachusetts Institute of Technolo gy). Het is nog onzeker wanneer er kan worden begonnen, omdat de fondsen nog moeten wor den toegewezen. Maar zelfs in zijn „papieren" fase heeft het onderzoek al geleid tot een felle controverse waarbij de tegenstanders vrezen voor allerlei griezeligheden tot en met „monsters van Fran kenstein." Harvard en M.I.T. gaan proberen „nieuw leven' te maken door genen van verschillende cellen met elkaar te „verknopen". Specifiek betekent dit dat er dna-moleculen (dna is in het gen de databank" „databank" de erfelijke factoren), worden gecombineerd om daarna te worden ingeplant in levende cellen. Daardoor zouden de erfelijk bepaalde eigenschappen en moge lijkheden van de ene cel kunnen worden over gebracht op een ongelijksoortige andere cel. Harvard en M.I.T. verwachten een baanbreken de bijdrage tot de kennis over het ontstaan van ziekten, oogstverbetering enz. Een prominente tegenstander is dr. George Wald, in 1967 onderscheiden met de Nobelprijs voor geneeskunde, die bang is voor het ont staan van nieuwe ziektekiemen waartegen het menselijk lichaam geen weerstand heeft. Maar de geneticus dr. David Jackson is van mening dat men zich nodeloos zorgen maakt en dat de controverse het gevolg is van een misverstand. „Wat wij doen is niets anders dan het onder laboratoriumomstandigheden contro leerbaar maken van iets dat de natuur doorlo pend en spontaan doet: mutaties maken", aldus dr. Jackson. Rhodesfé LISBURY (Reuter) Zwarte ionalistische guerrillastrij- s hebben een tweede missie- t in Rhodesië aangevallen en leeltelijk met de grond gelijk naakt. Voorts hebben de irrilleros 4.000 dollar gesto- Dit is gezegd door een i^kJDrdvoerder van de Rhodesi- N^Je veiligheidstroepen in Salis- w woordvoerder sprak niet _jr slachtoffers. Evenmin rd de dag genoemd waarop aanval plaats had. gelopen zondag doodden grvallers zeven missionaris- van een andere missiepost. umerus clausus ■roordeeld in itsland RLSRUHE (DPA) Het .stduitse constitutionele hof Karlsruhe heeft bepaald, dat t systeem tot verdeling van latsen aan faculteiten met te adspirant-studenten (nu- rus clausus) met spoed ver ingen-moet worden door een der stelsel. arrest vormt een oordeel er talrijke klachten van afge- zen studenten die het nume- .-clausussysteem in strijd met grondwet achten, omdat in constitutie studievrijheid irdt gegarandeerd voor allen i met goed gevolg middelbaar derwijs hebben gevolgd. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren tij dens een persconferentie in Washington ge zegd van mening te zijn dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over ruwweg het zelfde militaire vermogen beschikken om een groot deel van elk van de twee landen te vernietigen. Carter zei dat een algehele aanval zou resulteren in het verlies van 50 tot 100 miljoen mensenlevens. De president verklaarde dat het land, dat een dergelijke aanval opent, niet kan voorkomen dat het andere kant terugslaat. Carter zei ervan overtuigd te zijn dat het Congres tevoorschijn zal komen met een aanvaardbare versie van zijn plan om de economie sterker te maken, maar voegde daaraan toe dat hij niet zal aarzelen zijn veto uit te spreken als hij dit gerechtvaar digd vindt. Carter verklaarde ook te overwegen de voorgestelde verkoop van drukbommen aan Israël niet door te laten gaan. De president zal hierover binnen een week een beslissing nemen. De verkoop van drukbommen aan het buitenland is een vraagstuk dat mij zeer bezighoudt, aldus de president. Hij zei dat de voorgenomen verkoop, uitgewerkt tijdens de regering Ford, nog niet is afgehandeld door het ministerie van buitenlandse zaken en het ministerie van defensie. De Ameri kaanse president accentueerde dat Amerika een kernoverwicht op de Sovjet-Unie heeft. Hij herhaalde zijn verlangen dat alle landen met kernwapens besluiten hun kernwapens af te schaffen. Hij zei dat hij door het hoofd van de Chinese diplomatieke vertegenwoordiging in de Verenigde Staten op de hoogte is gesteld van het Chinese verlangen om uiteindelijk van iedere afhankelijkheid van kernwapens af te komen. Carter wil proberen met de Sovjet-Unie overeenstemming te bereiken over het terugbrengen van het aantal kern wapens, hetgeen uiteindelijk moet leiden tot de totale afschaffing van deze wapens. BRUSSEL (ANP) Tussen de zestig en zeventig Russische vissersschepen zouden momen teel in de viswateren van de gemeenschappelijke markt ille gaal vissen. Dat is gisteren in Brussel be kend geworden toen de minis ters van buitenlandse zaken van de EEG een debat hebben ge houden om andermaal te trach ten het eens te worden over een Europees visserijbeleid. Er is I geen overeenstemming bereikt. De raadsvoorzitter, de Britse minister van buitenlandse zaken Crosland, gaf als zijn mening, aldus raadskringen, dat een confrontatie met de Russen voorkomen moet worden maar dat er wel een nieuwe waar schuwing aan de Russen uit dient te gaan. EG gaat „ja" zeggen tegen Portugal De voor een persconferentie van Carter verzamelde journalisten schijnen hier een eerbiedige buiging te maken als de president op het podium verschijnt. In werkelijkheid gaan zij alleen maar zitten... I BRUSSEL (ANP) De Portu gese premier, Soares, zal als hij op zijn rondreis langs de Euro- j pese hoofdsteden het EG-lid- maatschap van zijn land vraagt, „ja" tot antwoord krij gen. Dat positieve antwoord zal ech ter voorzien zijn van de aante kening dat voor en aleer met Portugal onderhandeld wordt, duidelijk de problemen op een rij gezet moeten zijn die een Portugese integratie in Europa nog in de weg staan. Dat is in het kort de inhoud van een ver klaring, waarover de ministers van buitenlandse zaken van EG het gisteren in Brussel, na bijna een dag praten, eens geworden zijn. LUXEMBURG (ANP) De voorzitter van de Europese commissie, de Brit Roy Jenkins heeft gisteren zijn visie op de Europese Gemeenschap met het menselijk gezicht aan het Europese parle ment gepresenteerd. Hij gaf de rode draad aan, die door het werk van de commissie moet gaan lopen. Jenkins zei tegen het Europees parlement o.m. dat wij de plicht hebben ervoor te zorgen dat de gemeenschap trouw blijft aan de idealen waarop onze beschaving is gegrondvest, het mi lieu te beschermen tegen de gevaren van de ongeregelde industriële groei, de zwakken tegen uitbuiting te beschermen en de mensen meer kansen te geven. Jenkins, die een maand geleden in functie trad, betoogde dat een gelijk deelgenootschap tussen West-Europa en de Verenigde Staten de enige j manier is om te komen tot vrede met OostEuropa. Europa. Jenkins verwachten de Verenigde Staten i dat Europa spreekt met een enkele stem en met de meer samenhangende Europese leiding op top- j conferenties naar voren komt. De Europese commissaris voor energiezaken, de Italiaan Guido Brunner, deelde mee dat de olie prijsverhoging per 1 januari de EEG harder treft dan Verenigde Staten en Japan. Voor de EEG is deze ontwikkeling in het bijzonder zo bedreigend omdat de gemeenschap nog steeds niet de gevol- j gen van de grote olieprijsverhoging van 1973 en de economische recessie te boven is gekomen. Smartegeld voor bruid PARIJS (DPA) Een jonge Franse vrouw die een dag voor haar huwelijk door haar bruidegom-in-spe in de steek werd gelaten, heeft van het kantongerecht in Lyon smartegeld toegewezen gekregen. De rechtbank veroordeelde de verloofde van het meisje maandag tot betaling van 1.200 franc en een „morele schade loosstelling" van 5.000 franc. Alle voorbereidingen voor het huwelijk waren al getroffen en de cadeaus uitgestald. De uitnodigingen moesten te elfder ure worden ingetrokken. Papierlakens in Italiaanse gevangenis ROME (AP) Een senator men die niet aan elkaar kan heeft dinsdag de Italiaanse rege- knopen en er dan langs verdwij- ring voorgesteld in alle gevange- nen zoals in de afgelopen weken nissen de linnen lakens te ver- herhaaldelijk is gebeurd, vangen door papieren, omdat ADRID (Rtr) De Spaause gering heeft haar controle op partijen losgelaten en de ivestie van hun legaliteit in inden gelegd van het hoogge- chtshof. scheen gisteren een koninklijk besluit waarin werd meegedeeld dat de bevoegdheid van de rege ring om politieke partijen en groeperingen legaal of illegaal te verklaren was afgeschaft. Het besluit van de regering van premier Adolfo Suarez betekent een nieuwe stap ii^ de richting van een volledig deelnemen van de partijen aan de algemene verkiezingen die voor dit voor jaar in het vooruitzicht zijn ge steld. De regering laat voortaan de vraag of partijen, ook de com munistische, als legaal be schouwd worden over aan het hooggerechtshof. Dat moet het wetboek van strafrecht als kri- terium voor haar beoordeling hanteren. Het wetboek verbiedt alleen partijen die „totalitair" zijn of die zijn onderworpen aan een internationale discipline. Als nu een partij erom vraagt wettig erkend te worden dan zullen ambtenaren het verzoek binnen tien dagen moeten inwil ligen of het aan het einde van die periode doorsturen naar het hof, zo wordt in de bekendma king gezegd. de christen-democraten, hadden geweigerd erkenning te vragen zolang de communistische partij verboden blijft. Er wordt nu verwacht dat zij om erkenning zullen verzoeken teneinde een aanvang te kunnen maken met de campagne voor de verkiezin gen. MOSKOU (UPI/Rtr) - De vroe gere Russische generaal Pjotr Grigorenko heeft de Europese communisten opgeroepen de critici van het bewind in de Sovjet-Unie te redden van een nieuwe golf van onderdruk king. Tegenover Westerse cor respondenten verklaarde Grigo renko dat de autoriteiten „een nieuwe anti-democratische aan val begonnen zijn met de arres taties van Mikoly Roedenko en Aleksander Ginzboerg. Het is de plicht van de Europese com munisten deze aanval tot staan te brengen. In Joegoslavië heeft de dissiden te schrijver Milovan Djilas ver klaard dat in zijn land ongeveer 600 politieke gevangenen wor den vastgehouden, een groter aantal dan ooit in de moderne geschiedenis van Joegoslavië, en naar verhouding een zelfde aan tal als in de Sovjet-Unie vastzit. Djilas beschuldigt het Joegesla- vische bewind ervan voortdu rend de mensenrechten rechten te schenden. De 65-jarige Djilas heeft zelf negen jaar als politiek gevangene vastgezeten. In Joegoslavië hebben 1000 mensen via hun handtekening hun steun betuigd aan de onder tekenaars van het manifest Charta 77 in Tsjecho-Slowakije. In Praag hebben twee vooraan staande woordvoerders van die beweging in een brief verklaard dat de campagne die sinds het verschijnen van Charta 77 door de autoriteiten is ontketend, schadelijker is voor het imago van het land dan het manifest zelf. De brief is ondertekend door oud-minister Hajek en de filosoof Patocka. Hij is even terug van lang weggeweest voor een „sen timental journey" in zijn geboortedorp Gorredijk: Frits Wiegersma, een breedgeschouderde Fries, waar maar geen eind aan komt. Tegen de twee me ter op zijn sokken. Moeder vraagt of het zo goed is. Hij heeft zijn moeder in middels omstandig in de watten gelegd en daar naast Berenburg gedron ken met de oude maten uit een ver verleden. Tussen die huiselijke be drijven door vond hij ook nog tijd om zich groen en geel te ergeren aan Neder land. „Ik ben ontzettend teleurgesteld", bekent hij, „alles gaat hier met zo'n vaart en het geld rolt zo verschrikkelijk hard, dat er geen lol meer aan is. De kosten van het levens onderhoud zijn in Neder land stukken hoger dan in Canada en je ziet hier dan ook hoofdzakelijk mensen, die achter de poen aanren nen en zich geen tijd gun- om van die poen te genieten. Nederland holt momenteel zó hard, dat het vroeg of laat wel op zijn bek moét vallen. Dat lijkt mij onvermijde lijk. Ik logeer in Amster dam in een kamer, waar ik 122 gulden per nacht voor moet neertellen. Let" wel, zonder ontbijt. Waar slaat dat nou op? En als ik een hapje wil eten ra den ze me een bistro aan, zo'n bruine neptent, waar de obers met onwijze voor schoten en opgestroopte mouwen rondlopen. Van wege de gezelligheid, wordt er bijgezegd. Maar wat je op je bord krijgt is helemaal niet gezellig. Dat lijkt nergens op. Ik heb misschien op tien verschil lende adressen gegeten en telkens dacht ik na de laatste hap: Frits, je hebt je weer laten bedonderen. Zonde van je geld. Nee, wat er in Nederland gebeurt doet ernstig af breuk aan het internatio naal toerisme. Misschien denken jullie „Daar aan de overkant van de plas bulken ze van het geld. Laten we de Iuidjes maar plukken.Maar dat is een misrekening. De gemiddel de Amerikaan en Cana dees moet zich ook wezen loos sparen om het begeer de tripje naar de oude we reld te kunnen maken. En als hij dan in handen valt van een sjaggerijnige pro fiteur, prijst Nederland Gastheer van klasse Frits Wiegersma heeft nog recht van spreken ook, want hij kent de horeca van haver tot gort. Zijn grootvader had het be roemde établissement De Valk in Franeker en zijn vader runde hotel Flora in Gorredijk. „Pa", herinnert hij zich, „was een groot restaurateur. Een gastheer, die het vak tot in zijn vin gertoppen beheerste. Daar bij was hij een succesvol politicus en viervoudig bil- jartkampioen van Gronin gen, Friesland en Drente. Als jongen dacht ik al: „Die man moet ik zien te evenaren." En om dat te bereiken heb ik van alles aangepakt. Ik was duvel stoejager, piccolo, ober, noem maar op. Ik heb ge werkt in l'Europe in Am sterdam, in Hamdorf in Laren, in het Jaarbeurs- restaurant in Utrecht. Toen ik het vak een beetje door had ben ik naar Cu racao verkast. Dat was op mijn 25e. Ik ben daar op geklommen tot manager van het Piscadera Baai-ho tel. het latere Hilton. Daar kreeg ik op een gegeven moment als very impor tant guests prinses Beatrix en prins Claus. Beatrix was trouwens al eerder op de Antillen geweest en ook toen had ik verrekt plezie rige gesprekken met haar gehad Kort voordat ze naar Ne derland teruggingen vroeg Beatrix of ik zm had om huismeester op kasteel Drakesteyn te worden. Ik vond het een hele eer. maar ik heb toch maar „nee" gezegd. Ik dacht: Straks als die ophaalbrug van Drakesteyn omhoog gaat, zit ik gevangen ach ter de slotgracht en kom ik er nooit meer uit." En ik vond mezelf net even te jong om met koninklijke eer levend begraven te worden. Ik was ondertussen op Cu racao getrouwd met een verpleegster en had inmid dels twee kinderen. Met dat stel ben ik in 1976 naar Canada geëmigreerd. WaaromOmdat ik het op Curacao wel gezien had. Ik vond het een uitdaging om helemaal opnieuw te beginnen. Ik stapte van de bloedhitte in de vrieskou van Toronto. Mijn kinde- Frits Wiegersma: „Nederland prijst zich regelrecht uit de markt. ren zagen voor het eerst sneeuw. Het leek, of we opnieuw geboren waren." Stroomversnelling In Canada raakt de carriè re van Wiegersma in een stroomversnelling. Hij be gon een restaurant in Lon don en sloot de openings dag af met een batig saldo van 12 dollar. „Dat was mijn hele kapitaal en dat had ik dringend nodig als wisselgeld.In de jaren er na steeg zijn omzet van 26.000 dollar tot ruim een half miljoen. Inmiddels had hij ook nog een twee- de zaak geopend, die ge specialiseerd was in nos talgische gerechten uit het verre moederland. Grote trekker was de maande- bjkse rijsttafel, die gretig aftrek vond bij emigrarit en Canadees. Op zulke weekends kwamen gemid deld 300 bezoekers van honderden kilometers ver naar zijn zaak. Wiegersma is nu 43 jaar en heeft zojuist zijn twee zaken verkocht. Hij vond de tijd gekomen om stoom af te blazen en te gaan rentenieren in zijn fotoge nieke landhuis in Huntsvil- le ten noorden van Toron to. Eindelijk heb ik weer eens tijd voor vrouw en kinderen", zegt hij. ,JDat was ook nodig ook, want ik heb ze jaren lang ver waarloosd. Dat is nu een maal een familietrek van de Wiegersma's. Zaken gaan bij ons altijd vóór het meisje. Holland-centrum Hoe waar dat is blijkt, als hij in zijn hotelkamer BIJ LEO THURING opeens een duik neemt in zijn diplomatenkoffer en daaruit blauwdrukken op diept van zijn Holland- Centrum. dat hij in Cana da wil gaan bouwen. Hij heeft al bezoeken gebracht aan Castle Furniture in Wolvega, die hem het pas sende nostalgische meubi lair kan leveren. Ook zijn er gesprekken geweest met luchtvaartmaatschappijen, die hem straks de klanten voor zijn vaderlands pret- centrum moeten leveren. „En net vertel je nog, dat je het wat kalmer aan ging doen. Frits. Wiegersma knikt betrapt „Helaas", zegt hij, „mis ik het ziteelt om niets te doen. Drieënveertig is trouwens geen leeftijd, waarop je gaat rentenie ren. Dat zou zeer onge zond zijn. Die sloffen en de pijp kunnen nog wel even wachten. Eerst moet er nog wat gewerkt wor den

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7