Warmond akkoord met grenswijziging Leiden Noordwijkse agrariër: ontstemd over gebrek aan inspraak Commissie akkoord met plannen voor Ter Weer „Van Agt is eerlijk, principieel en moedig"» DISCUSSIE OVER ENDEPOEL Jubilarissen KABO Lisse Opheffing fonds voor leefklimaat Buitenlust Dl Zebrapad „schijnveilig" Geen spreekrecht burgers tijdens raadsvergadering REGIO LEIDSE COURANT PAGINA De Bouwgrond-lokatie aan de Herenweg/Beatrixlaan in Warmond. WARMOND In een extra vergadering is de gemeenteraad van Warmond gisteren akkoord gegaan met een grenswijziging met de gemeente Leiden ten behoeve van de bouw van de laatste fase van de Leidse Merenwijk op Warmonds gebied. Doordat Leiden grond heeft verkocht voor woningbouw binnen 100 mtr. vanaf de geplande Provincialeweg 6 werd het tracé van de PW 6 verschoven in de richting Warmond. De PW 6 zal, als hij ooit wordt aangelegd, nu gaan fungeren als grens tussen Leiden en Warmond. Voor War mond zit er dan niet veel anders meer op dan akkoord te gaan met het tracé en de grens te bepalen op honderd meter afstand van de bebouwing in de Merenwijk. Dat betekent dus dat Warmond wat grond af zal staan aan Leiden. Daar stelt Warmond wel enkele voorwaarden tegenover: de Groote Sloot zou voor 1 gulden eigendom moeten worden van Warmond; er zal nooit een oeververbinding tot stand mogen ko men tussen de Merenwijk en Kouden- hoorn; de strook grond tussen Merenwijk en Groote Sloot zal ingericht moeten wor den als bufferzone voor het stiltegebied van Koudenhoorn en tenslotte zal de Me renwijk nog dit voorjaar aan de zijde van de Kagerplassen afgeschermd moeten wor den met groenvoorzieningen. Warmond zou bovendien een claim moeten krijgen op 10% van de op Warmondse grond te bou wen woningen. Hiervan moet echter voor het oplossen van het woningenprobleem niet te veel worden verwacht Geen War- monder gaat immers voor meer geld bui ten Warmond wonen. Endepoel II Het kiezen van een bouwlokatie zorgde voor felle discussies. Alle raadsleden wa ren het er wel over eens dat er na de voltooiing van Endepoel II gebouwd zal moeten worden voor de opvang van de eigen bevolking. Hetgeen inhoudt dat er na 1978 in een periode van 10 jaar plm. 300 woningen zullen moeten worden gebouwd. De drie mogelijkheden zijn: Lokatie I aan sluitend aan Endepoel H tot aan de Heren weg, lokatie 2 aan de Herenweg t/o de Beatrixlaan en tenslotte lokatie 3 nabij de Oranje Nassaulaan. Het voor en tegen werd gisteren uitvoerig besproken. Landschappelijke belangen worden bij iedere lokatie geschaadt. Bij lokatie 1 zou door verplaatsing van de kassenbedrijven aldaar geen sociale wo ningbouw meer mogelijk zijn omdat met verplaatsing een bedrag van meer dan 2 miljoen gemoeid is. De landschappelijke bezwaren tegen bouwlokatie 2 (t/o Beatrix laan) wogen het zwaarst Het CDA gaf aanvankelijk de voorkeur aan deze lokatie maar gir.g na rijp beraad mee met PW en WD aie kozen voor het eerst realiseren vr ,i bebouwing aan de Oranje Nassaulaan omdat daar het landschappelijk aanzien toch geschaad zal worden door aktiviteiten die enkele bouwmaatschappijen daar ter plaatse ontwikkelen. Bovendien heeft de gemeente daar reeds een stuk grond in eigendom. Aan de Oranje Nassaulaan zul len 60 tot 90 woningen gebouwd kunnen worden in de sociale sfeer. De bouwloka- ties 1 en 2 worden achter de hand gehou den om eventueel later aan bod te komen. NOORDWIJK De Noord- wijkse agrariërs zijn niet best te spreken over het gebrek aan inspraak bij het vaststellen van de gemeentelijke plannen. Een uit de verschillende standsorga nisaties gevormde agrarische commissie heeft getracht in de ze plannen gekend te worden, onder meer met betrekking tot de agrarische nota, die het ge meentebestuur bezig is samen te stellen. Maar op het verzoek om inspraak ontving men tot dusver geen antwoord. Bestuur- sadviseur A. G. van Roode van de Kring Duinstreek van de L.T.B. maakte hiervan gister avond melding op een druk be zochte vergadering van de Kring in het „Hof van Hol land". In zijn betoog gaf de heer Van Roode een overzicht van de wo ningbouwplannen van de ge meente Noordwijk. Tot 1992 denkt men hiervoor 79 hectare bouwgrond nodig te hebben, waarvan 62 hectare in het Vin- kenveld. Tegen dit laatste plan hebben de betrokken agrariërs tijdens een hoorzitting bezwaren AD naar voren kunnen brengen. Tot nog toe kreeg het gemeentebe stuur voor de bouw in het Vin- kenveld nog geen groen licht van de provincie. Er is voor dit gebied ook nog geen bestem mingsplan. Niettemin heeft de agrarische commissie zich in een brief van 30 december jl. tot Gedeputeerde Staten gewend, waarin zij haar bezwaren tegen woningbouw in het Vinkenveld uiteenzet. Het Vinkenveld is geen gelukki ge keuze, betoogde de woord voeder van de LTB-ers. De wo ningbehoefte in 1992 kan nu al vrij exact worden aangegeven, want de toekomstige bewoners zijn er al. Van Roode bepleitte een bebouwing, welke aansluit op de bestaande woonwijken, zodat de daar aanwezige voor zieningen (scholen, winkelcen tra, en dergelijke) optimaal kun nen worden benut Dit spaart bouwgrond uit en bevordert te vens de ontplooiing van de be staande winkel- en andere mid denstandszaken. De bebou wingsdichtheid kan bij een ver standig bouwbeleid dan ook LISSE Districtsbestuurder J. Castelein van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO) heeft gisteren waar schuwende woorden laten ho ren over de omroeporganisaties TROS en AVRO in verband met hun stellingname tegen de acties van de vakbonden die i thans in Nederland worden ge voerd. De districtsbestuurder deed dit j bij het uitreiken van een aantal I onderscheidingen aan jubileren- de leden van de KABO in Lisse. In de Lissense Beurs kregen de heren F. J. van Leeuwen, J. W. M. van Stein, G. Th. Verdegaal, G. de Vries, A. C. van der Voort en Th. H. Reeuwijk een insigne- voor 25 jaar lidmaatschap van de bond. De heer P. Loerakker kreeg er een voor 40 jaar lid maatschap, terwijl de kroon werd gespannen door de heer J. Slobbe die al 60 jaar trouw lid is van de KABO. De op brengst van de verloting van gisteren zal met instemming van alle aanwezigen ten behoeve van de stakingskassen worden aangewend. OEGSTGEEST Het fonds verbetering leefklimaat Buitenlust zal worden opgeheven. De raadscommissie financiën van Oegst- geest besloot gisteren al het hierin aanwezige geld te gebruiken voor de herinrichting van de Celebesstraat, een project waarmee meer dan 100.000 gulden gemoeid zal zijn. De PvdA-er Kohlbeck waar- De socialist Kohlbeck verzette aanmerkelijk hoger worden I 32 huizen per hectare. Het gebied van het Vinken^ is hoog gekwalificeerde boll grond. Dit maakt de bouw c nodeloos duur. Bij woningb<| elders in de gemeente minder agrariërs worden g fen. Sociaaleconomisch zall opoffering van het Vinkemi verstrekkende gevolgen hebll Er wordt door de commijj hard gewerkt aan een ïnvenlg satie van de consequenties met harde feiten op tafelDe kunnen komen. im c rivlee rehabilitatieplan. „Als de uitvoe ring een goede verbetering in houdt kun je moeilijk nee zeg gen tegen de rest van Buiten van een op te richten christelij ke kleuterschool aan de Kam perfoelielaan. „Wij hebben thans acht kleuterscholen in de kostbare precendenten. Het blijven. Er komt ongetwijfeld standpunt van burgemeester en leegstand van lokalen. Het is louter en alleen hierom dat wij tegen het aantal kleuterscholen ten de hoogste prioriteit hebben zijn. Het is geen kwestie van en dat was in dit geval de Cele- voorkeuren voor bepaalde typen besstraat, waaraan het geld dan onderwijs, zoals ons wel eens ook in beginsel ten goede zou r de voeten is gegooid. Maar moeten komen. De commissiele- het besluit is gevallen dat de stichting dooroaat en dus gaan wij ook akkoord met dit voor- Penning op défn penning !dsee L iter OEGSTGEEST - Het Oeg5s'; S( geester raadslid voor h: J"1 CDA, mr. Penning, reagee bai de gisteravond tijdens £n raadscommissie financi?01^ nogal verbouwereerd op h1- verzoek van de Leidse Volk0, universiteit K en O de sub/orb? die van Oegstgeest te verïf gen van 1,50 naar 1,75 giPaf den. „Dat is wel veel", vor cob mr. Penning, „maar liel®* 16,6%. Het bleek allema^P toch nog wel mee te valle De laatste subsidieverhogii Le had in 1972 plaatsgehad. vernemende trok de heicbt Penning zijn opmerki#1 oe I weer snel in. Later in (rar0 vergadering deed hij op nieuw van zich spreken, to(?- b hij aankondigde de gemee^an<: teraad van Oegstgeest maa' gaan verlaten. Drukke wer^^. zaamheden elders en fri quent verblijf buiten de i niet in staat de gemeentepo' tiek naar zijn wens te beha tigen. Een opvolger voor heer Penning moet nog w den gevonden. LEIDERDORP De commis sie Verkeer en Vervoer behan delde gisteravond een verzoek van de oudercommissie van de kleuterschool „De Engelenbak" om voor de veiligheid van de schoolgaande kinderen op de Mauritssingel tussen het via duct van Rijksweg 4 en de Ire- nestraat een zebrapad aan te leggen. De voorzitter van de commissie, wethouder E. Drenth, voerde aan, dat een zebrapad geen goe de oplossing zou zijn omdat de weggebruikers er geen goed zicht op zouden hebben. Van de zijde van de ouders, waarvan een flink aantal op de publieke tribune aanwezig was, werd be toogd, dat er juist om die reden een zebrapad moest komen. Het raadslid J. Tieken (CDA) schaarde zich aan de zijde van de ouders. „De Mauritssingel is helaas een racebaan", zo stelde hij teleurgesteld vast. Hij was verder van mening, dat ook bij een zebrapad de ouders in de dat een automobilist de zebra vorm van zebramoeders en -va- niet zou opmerken, waardoor ders voor de veiligheid van de een vorm van schijnveiligheid kinderen moesten zorgen. De ontstaat. Onder de indruk van commissie helde aanvankelijk zijn betoog ging de zebrapad zonder meer, maar liet zich tenslotte overtuigen door de verkeersdeskundige van de gemeente de heer Van der Berg, die vond dat een zebra ter plaat se dan pas zin heeft wanneer deze gepaard gaat met verkeers- en voetgangerslichten. Het weg dek loopt namelijk over naar de aanleg van overstag. Men adviseerde B Een ontwerp van de woningen die bouwvereniging St.-Willibrordus wil bouwen in het gebied Ter Weer. WASSENAAR De commissie Technische Diensten uit de ge meenteraad is akkoord gegaan met enkele voorstellen die be trekking hebben op het gebied „Ter Weer". Men ging akkoord met de ontsluiting van dit ge bied, waarin deze maand nog begonnen zal worden met de bouw van een nieuw gebouw voor het St. Adelbertcollege en waar men nog dit jaar hoopt te kunnen beginnen aan de bouw van ruim 150 woningen. Wat de ontsluiting van het ge bied Ter Weer betreft hadden burgemeester en wethouders voorgesteld de Deylerweg, die bestaat uit twee gescheiden rij banen, in het nieuwe gebied door te trekken als enkelbaans- weg. daartegen werden enkele bezwaren gehoord vanuit de commissie. De heer C. Kelder (Werkend Wassenaar), de heer D. van Klaveren (CDA) en de heer C. Haasnoot (WD) deelden mede een voorkeur te hebben NIEUWBOUW ADELBERTCOLLEGE WASSENAAR BEGINT DEZE MAAND voor een dubbelbaansweg. De fietsende leerlingen van het heer E.H. Schuyer (onafh.) pleit- Adelbertcollege betreft ver te voor de veiligheid van de wacht men dat de meesten van fietsers. Wethouder mr. G.C. hen gebruik zullen maken van van Dijk zei, dat het college op een fietsverbinding, die vanaf de doorgetrokken weg geen de Lignestraat zal worden aan druk verkeer verwacht. Wat de gelegd. Daar ontstond echter enige discussie over, want ook van de kant van de Rijksstraat weg komen iedere morgen drommen fietsers in de richting van het huidige Adelbertcollege. Het voorlopige bebouwingsplan van de woningbouwvereniging St. Willibrordus kreeg de in stemming van de commissie, Wel werden enkele vragen ge steld over de wijze, waarop de lijst van gegadigden voor een premie-koopwoning in dit ge bied zal worden samengesteld. VOORSCHOTEN - De ge meenteraad kan geen voorstel verwachten van het college van burgemeester en wethou ders ter verkrijging van spreekrecht van de burgerij voor of na de raadsvergade ring. Deze mededeling werd door burgemeester J. van der Haar gedaan tijdens de com missievergadering voor alge mene zaken. Drs. Van Wijk (PPV) had het spreekrecht tij dens een vorige commissie vergadering aan de orde ge steld. Mr. Begeer (WD) zag niet direkt een noodzaak tot dit spreekrecht. Hij vroeg zich af of dan geen beïnvloeding kan ontstaan. De burgerij heeft het recht van spreken na iedere commissievergade ring en dat moet voldoende zijn, aldus mr. Begeer. Mr. Esselaar (CDA) en drs. IN VOORSCHOTEN Van Wijk (PPV) hekelden het lange uitblijven van de gewij zigde Woonruimteverordening. In de vergadering van septem ber is deze verordening behan deld en teruggegeven aan het ambtelijk apparaat voor enige wijzigingen. De burgemeester was het eens met de vragen stellers dat het „verschrikke lijk" lang geduurd heeft Eerst enige dagen geleden is de ge wijzigde verordening op zijn bureau terecht gekomen. De jaaroverzichten van de po litie en van de brandweer wor den niet behandeld tijdens een openbare commissievergade ring en een openbaarmaking van beide jaaroverzichten zal door het college van b. en w. overwogen worden. Mr. Esse laar had om bespreking ge vraagd en drs. Van Wijk wilde graag openbaarmaking. Voorschoten gaat de eerste be roepskracht voor de brand weer aantrekken. Het wordt „een jonge kracht" deze zal belast worden met het beheer van de brandweerkazerne, het verrichten van klein onder houd en de verzorging van de kantine. De kosten worden op jaarbasis geraamd 34.000,-. De kandidaat is een jonge vrij williger van de brandweer. De commissieleden gingen met het voorstel akkoord. De nieu we brandweerkazerne wordt gebouwd op het voormalige Marine Opkomst Centrum en zal rond juni van dit jaar in gebruik genomen kunnen wor den. W daarop eerst blokmarkei aan te brengen. Verder j't Is men onderzoeken of de verhaat, slichten van de Engelendaabp bi binnenkort overbodig worif.V. gebruikt kunnen worden. [anrr Het raadslid Th. StuivenbLest (WD) wees tenslotte op rerer noodzaak dat ook de Leicinge dorpse commissie Verkeer,e Gi Vervoer zicht, in navolging (en de gemeente Oegstgeest, cie v; het onlangs door de geme^et 1 Leiden uitgebrachte verkeeksti circulatieplan buigt. Wijziginjen in het Leidse verkeerspatrtijzoi zullen ongetwijfeld kun invlian c uitoefenen op de Leiderdoije M situatie, was zijn stelling. erer Regionaal campagneleider CDA L. ter Meer ;"ar RIJN- EN BOLLENSTREEK „De samenwerking van de drie confessionele partijen CHU, KVP en AR in de plaat selijke campagne-teams is zeer goed. Verschillende acti viteiten zijn reeds het resul taat van deze vruchtbare sa menwerking. Tijdens een ge meenschappelijke ledenverga dering van de confessionele partijen op 1 maart zal wor den meegedeeld wat centraal zal staan bij deze verkiezings campagne", aldus de heer L. ter Meer, campagne-leider voor het CDA in de Rijn- en Bollenstreek. In dat regionale campagne team hebben ook P. v.d. Nagel (AR) en M. Bakker (CHU) zit ting. Ter Meers ervaring is dat met de twee andere campag neleiders in korte tijd een goe de samenwerking to stand is gekomen. Gedrieën zetten zij zich op regionaal niveau in voor de verkiezing van zoveel mogelijk CDA-mensen in de Tweede Kamer. Hun werkterrein omvat meer dan zestig gemeenten, waaron der Leiden, Alphen aan den Rijn, Sassenheim, Noordwijk, Koudekerk, Noordwijkerhout en Katwijk. CDA De heer Ter Meer is van me ning dat politiek vooral eerlijk moet zijn. Zelf heeft hij enige tijd in de gemeenteraad geze ten, maar trad weer uit de raad onder meer wegens druk ke bezigheden elders. „Ik verafschuw politiek die is gericht op vernietiging van je tegenstander. Eerlijke politie ke tegenstanders waardeer ik, die houden je wakker. Politiek moet humor en blijdschap uit stralen, want dat is belangrijk in deze tijden van depressie en spanning", aldus meent de KVP'er. De oprichting van het CDA De heer L. ter Meer, regionaal campagneleider voortig het .CDA. was noodzakelijk meent de CDA is geen partij van tegeu^, campagneleider: „Eeuwenlang stellingen zoals tegenstander^ hebben we naast elkaar ge- beweren, maar een partij va^e --U"Jw samenspraak". leefd tot schade van het chris tendom. Gelukkig dat er aan deze situatie eeneinde gaat ko men. Mijn overtuiging is ech ter dat wij het er dikwijls nog erg moeilijk mee zullen heb- bén. De handreiking van chris tenen staat nu voorop. Het ber Over minister Van Agt, lmr trekker van het CDA zegt g heer Ter Meer: „De heer Vfc Agt heeft de schijn tegen. wordt onhandig genoemi maar hij is eerlijk, principiey en moedig". (en ier t>ri;

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4