Bouwvakkers Merenwijk en werk uur neer g SPieters- en Academiewijk Werkloosheid Leiden stijgt nog steeds ami beroep bij Kroon egen afsluiting Breestraat ULTIMATUM AAN KONINGSVELD; )A XI Uitreiking ^iHiës natalis d „WIJ WISTEN VAN NIETS" Plan Noord verbijsterd over woning-onderzoek OENSDAG 9 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ITTfl De heer A. Koningsveld I Show nd, TI [Nobel afl.l 5- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Hoewel Leiden in directe omge ving nog steeds niet betrokken zijn bij de speerpuntenacties van de vakbonden, waren gistermiddag toch al de eerste voorboden van stakingen aanwezig. In de Leidse Merenwijk legden e 120 arbeiders van 2 bouwprojecten van de aannemingsmaatschappij Volker gedu rende een uur het werk neer. In deze tijd werd er met een delegatie van de bonden overleg gevoerd over de sitiatie en gesproken over de vraag of ook in de Merenwijk het werk niet beter kon worden neergelegd. Het initiatief tot deze werkonderbreking was van de werkne mers zelf uitgegaan. de beide projecten bleek een sterke wens aan wezig ook het werk neer te leggen uit solidari teit met de stakende collega's. De bestuursleden van de bouwbonden hadden na afloop ook de indruk dat men bijzonder willig was om tot actie over te gaan. Het advies van de bonden was gisteren echter nog voorlopig van actie af te zien. "We voeren een lijn aan speerpuntenac ties en die willen we nog even handhaven", was de stelling van een van de bondsvertegenwoor- digers. De bouwvakkers kregen de toezegging dat de situatie binnen een week opnieuw zal worden bezien. Het clichébedrijf Koningsveld en Zoon BV in Leiden Zuid-West heeft van de industriebon den vandaag een ultimatum gesteld gekregen dat op 14 februari afloopt. Is dan niet aan de vakbondseisen gevolg gegeven dan zal voor dit bedrijf met 45 werknemers het stakingsparool gaan gelden. De directeur van het bedrijf, A. Koningsveld, is voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland. Heineken Stakingsacties op ruime schaal zullen in Lei den voorlopig nog niet plaats vinden. De vak beweging aarzelt met grootscheepse prikacties in Leiden, omdat de meeste bedrijven daar voor "economisch te zwak" zouden zijn. Enkele bedrijven staan al wel op de lijst van de vakbeweging. Bovenaan prijkt de Heineken- brouwerij in Zoeterwoude, gevolgd door de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij, even eens in Zoeterwoude en de Hollandse Con structie Werkplaats in Leiden. Bij het Heineken-concem beginnen komende maandag de onderhandelingen over de nieuwe cao. „Wij verwachten, dat de besprekingen ook hier op niets zullen uitlopen. En dan zullen ook bij dit bedrijf met ongeveer 300 werknemers acties worden gevoerd. De bierproduktie moet dan maar stilgelegd worden", aldus een woord voerder van de Industriebonden FNV in Den Haag. De woordvoerder sloot ook het voeren van acties niet uit bij HCW en KNG. Bij beide laatste bedrijven worden momenteel al „zach tere" acties gevoerd. „Wij proberen om met zachte aandrang de werknemers die via koppel bazen bij deze bedrijven werken te verwijde ren. Van een echte harde actie is nog geen sprake", aldus de woordvoerder. Het FNV verwacht, dat de acties die in het Leidse gebied gevoerd gaan worden, nog wel enkele weken op zich zullen laten wachten. De voorbereidingen zijn nog niet rond. „Als de onderhandelingen bij Heineken vastlopen, dan verwacht ik, dat we over zo'n twee weken het bedrijf hebben lamgelegd", aldus het FNV. Het FNV sluit overigens niet uit, dat in het Leidse gebied spontane acties zullen ontstaan bij werk nemers die zich solidair willen verklaren bij de stakers bij bedrijven elders in Nederland. „De ze acties krijgen in elk geval onze sympathie", aldus de woordvoerder van de vakbeweging. Bloembollenbedrijven De onderhandelingen over een c.a.o. voor de bloembollenbedrijven en de land- en tuinbouw zijn afgebroken. Dit werd gisteravond meege deeld op een LTB-vergadering van de kring Duinstreek in het Hof van Holland in Noord- wijk. De gesprekken over de nieuwe cao zou den in een goede sfeer zijn gevoerd. Van eventuele „prikacties" was nog niets bekend. Wel hadden de vertegenwoordigers van werk nemers opgemerkt, dat hernieuwd overleg over de nieuwe cao alleen tot stand zou kunnen komen op initiatief van de werkgevers. eredoctoraat 22.» panner >5-24.(X)e Italiaanse historicus prof. dr. i. Momigliano ontving gisteren __^it handen van de rector magni- [Triicus van de Leidse universiteit, ■ÉHIrof. dr. D. J. Kuenen een ere- loctoraat. Een en ander ge- nk. I8jthiedde ter gelegenheid van de de ''i"fiering van de 402-de diës nata- o's Mi's van Leidse universiteit, asy. 2pe diës werd gevierd in de 2-7.00 ieidse Stadsgehoorzaal waar de ector magnificus een redevoe- ing hield over de biologie als *"^etenschap. Als erepromotor i 'an prof. dr. A. Momigliano rad prof. dr. W. den Boer, loogleraar in de oude geschie- lenis op. Het eredoctoraat werd |e Italiaanse hoogleraar toege- ;end vanwege zijn grote ver- lienste als onderzoeker van de Jriekse, de Romeinse en de Jprogr.'joods-hellenistische geschiede- chap. us. (S) i q/ 'olderp J TT7~ adinerii (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De bewoners tussen de Maresingel en de Molenstraat in Plan Noord zijn in paniek geraakt door een totaal onverwacht gestart woningtechnisch onderzoek in de wijk door de Nationale Woningraad. Zonder dat de betrokkenen hierover zelfs maar de meest summiere voorlichting was gegeven is onlangs met dit onderzoek gestart met de bedoeling zoveel mogelijk gegevens te verzamelen ter voorbereiding van een bestemmingsplan voor het hele Noorderkwartier. - De vereniging voor Pieters- en demiewijk heeft bij de Kroon beroep letekend tegen het besluit van de ge- nteraad om de Breestraat tussen de nbrugsteeg en het Gangetje autovrij te ken. Zij vraagt Hare Majesteit de Konin- n dit besluit ongeldig te verklaren. argument voert de wijkvereniging aan Breestraat een belangrijke weg is als ;geneI!""'""zui(*verkinc*inÊ in sta^- -Een verge- n hoc^kkare alternatieve weg ontbreekt", aldus ieider?e hereniging. „Het bedrijfsleven heeft >usanret Adviesraad voor de binnenstad en dden '5rsch^ende wijkverenigingen bij de ge ld stal0661116 aangedrongen op het vooraf treffen teru£an doelmatige voorzieningen. De wethou- ^Jer van ruimtelijke ordening en verkeer cht dreeft echter op partij-politieke gronden zijn ograir'an door de gemeenteraad geduwd", aldus de beschuldiging van de wijkvereniging aan het adres van wethouder C. Waal. De wijkvereniging vreest het ergste voor de verkeerssituatie die na afsluiting van de Breestraat op de Botermarkt zal ontstaan. Zij schat het aantal bussen dat per uur over de Botermarkt moet, op achtennegentig. Het aantal aanrijdingen en gewonden ziet de wijkvereniging op korte termijn snel stijgen. De wallekant zal aanzienlijke schade lijden. Als gevolg van het denderend geweld van de bussen vreest de wijkvereniging ook voor de Koornbeursbrug. Deze zal spoedig ver zakken. „En dan wordt nog niet eens gespro ken over de huizen langs de Botermarkt, de veiligheid van het winkelend publiek en de onweerlegbare economische terugslag, die de aan de Botermarkt gevestigde winkeliers zullen ondervinden", aldus de wijkvereni ging. De vereniging stelt bovendien dat weliswaar voor de Pieters- en Academiewijk maatrege len zullen worden getroffen om het verkeer uit de wijk te weren. „De verkeerscirculatie wordt verschoven en gelegd op de schouders van andere binnenstadswijken, die niet voor een groot verkeersaanbod geoutilleerd zijn wanneer de gemeente doeltreffende vervan gende en beschermende maatregelen vooraf heeft kunnen, durven en willen treffen", stelt de wijkvereniging. Tenslotte onderstreept de wijkvereniging nogmaals dat de gemeenteraad uitsluitend op partijpolitieke gronden zijn besluit op 24 januari met betrekking tot de Breestraat heeft genomen. Volgens de Pieterswijk is dit destemeer grond om het besluit te vernieti gen. Vorig jaar september werd de opdracht tot dit onderzoek al aan de Nationale Woningraad verstrekt. Noch de bewoners, noch de wijkkaders werden hiervan door de gemeente op de hoogte gebracht. De wijk keek dan ook verbijsterd op toen de eerste onderzoekers in de wijk verschenen. Bij sommigen ontstond zelfs pa niek en allerlei verhalen gingen in de wijk de ronde doen. Met name de nieuwe bewoners van Plan Noord die zich onlangs een woning in deze wijk hebben aangeschaft en hierin het nodi ge geld gestoken hebben zijn bijzonder verontrust geraakt. Vragen als: lopen we de kans dat al dit werk vergeefs is ge weest" „en „moeten we de voor genomen verbouwing maar op geven" worden dezer dagen door velen in de wijk gesteld. In dit verband is het bijzonder vreemd, dat zelfs de mensen die kort geleden tot de koop van een huis overgingen van de offi ciële instanties niets gehoord hebben, noch over het feit dat Plan Noord een rehabilitatiege- bied is, noch dat hiervoor een bestemmingsplan in voorberei ding was. Ook bij aanvragen om gemeentegarantie en een woon vergunning werd hierover niet gerept. De woningspekulanten in Noord zijn ogenschijnlijk wel op de hoogte: in korte tijd zijn de verkoopprijzen van de hui zen hier verviervoudigd. Slechte tot zeer slechte woningen zou den nu al voor 80 tot 90.000 gulden van de hand gaan. In de wijkkrant „De Noorderzon" is hier al bij herhaling tegen ge waarschuwd en er op gewezen dat men zich bij koop en ver bouwing beter eerst tot de ge meente kon wenden. Kennelijk heeft dit tot nog toe weinig ef fect gehad. Verbijsterd Het wijkkomitee Plan-Noord heeft gisteren een brief op poten naar het college van burgemees ter en wethouders geschreven over deze „onverkwikkelijke gang van zaken". Men schrijft daarin met verbijstering kennis te hebben genomen van het ge starte onderzoek in de wijk. „Het starten van een dergelijk belangrijk onderzoek zonder dat dit aan de bewoners en aan de wijkkaders is aangekondigd acht het wijkkomitee een onver geeflijke blunder. In Noord heb ben het wijkkomitee en alle an dere wijkkaders altijd, zij het soms kritisch, op zakelijke wijze dergelijke onderzoeken bege leid. Daarom is het onbegrijpe lijk dat dit nu bij een dergelijk verstrekkend onderzoek, niet behoorlijk is aangekondigd", al dus de brief, waarin b en w. worden gevraagd op korte ter mijn als nog tot een gedegen voorlichting aan de bewoners over te gaan en de bij hen leven de vragen afdoende te beant woorden. niet 1 nisstr ak nia stems igen> ikendi gwekk ichten de ki LEIDEN In tegenstelling tot het landelijke beeld, dat een daling van de werkloosheid vertoont, is in de Leidse regio het aantal mensen zonder werk in januari opnieuw geste gen. De werkloosheid onder de mannen nam toe met 97 naar 2524. De toename kwam voornamelijk voor in de bouwnijverheid, de visserij en het personeel in algemene dienst. In de bouw ont stond een groter overschot aan schilders, straatmakers opperlieden en bouwvaksjouwers. In de visserij steeg de werkloosheid van schip pers, stuurlieden, motordrijvers en matrozen door reparaties aan enkele visschepen. Het aanbod jeugdigen beneden de 19 steeg met 10 naar 146, terwijl het aantal ingeschreven schoolverlaters met 16 afnam. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten steeg, ondanks de grotere arbeidsreserve, met 21 naar 614. Vooral de vraag naar vakbekwame bouwvakkers (tim merlieden en metselaars) en metaalarbeiders nam toe. In de metaalnijverheid liep de werk loosheid in januari trouwens enigszins terug. Vrouwen Het aantal werkloze vrouwen nam in januari wel iets af. De daling (12) betrof wasserij perso neel, sociaal geneeskundig personeel en perso neel in algemene dienst. Het aanbod van vrou wen beneden 19 jaar nam met 28 af en het aantal schoolverlaters verminderde ook met 27 De balans van part-time krachten kwam op een aanbod van 267 tegenover een vraag van 21. De totale vraag naar vrouwelijke arbëidskrach- ten handhaafde zich op 187. In vergelijking met januari van het vorig jaar daalde het aanbod werkloze mannen met 165, terwijl dat van de vrouwen 70 steeg. De vraag naar mannen steeg met 101, die naar vrouwen daalde met 59. Eind januari 1977 was de werkloosheid van het G.A.B.-Leiden per gemeente als volgt: Alkemade 54 48) 20 WO 20) vrouwen Katwijk 353 310) mannen 48 51) Leiden 1695 (1651) mannen 458 (468) vrouwen Leiderdorp 96 95) 37 44) Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Afkomstig buiten rayon 17 16) mannen 4 (3) vrouwen 2524 (2427) mannen 675 (687) vrouwen 11 14) mannen 4 3) 115 117) mannen 41 35) 33 32) mannen 9 11) 33 29) mannen 4 7) Frank Zappa De bekende popmuzikant Frank Zappa staat vrijdag 11 februari centraal in bet Leidse Vrijetijdscentrum. Er zal muziek van Zappa te boren zijn. Tevens wordt de speelfilm „200 motels" gedraaid. Behalve Zappa spelen in de film Ringo Starr, Eietb Moon, Howard Kaylan en Mark Volman mee. De toegangsprijs is vrijdag 1,50 voor leden van bet Vrijetijdscentrum en f 2,50 voor niet-leden. Het popgeweld begint om acbt uur. LESKO Het LESKO geeft morgen 10 februari weer een concert van twintigste-eeuwse muziek onder leiding van Bejamin Ashke- nazy. Het concert wordt gegeven in het LAK-theater aan het Levendaal en begint om kwart over acht De toegangsprijs is 6,- en f 4,- voor CJP-houders, LAK-leden en 65-plussers. Uitgevoerd worden de „Variaties" van Hendrik Andriessen op een thema van Couperin. Inge van Eerde speelt de fluitsolo. De tweede Nederlandse compositie die wordt uitge voerd is het Concertino voor klein orkest van Marius Flo- thuis. Van Anton Webern zullen het Konzert opus 24, Varia- tionen für piano opus 27 en enkele van de Fünf Satze opus 5 voor strijkorkest worden gespeeld. Amnesty In 't Breebuys aan de Breestraat houdt Amnesty Internatio nal op morgen 10 februari een informatieavond. Art Touw van de Nederlandse afdeling zal dan vertellen over de stand van zaken wat betreft de vrije meningsuiting in de wereld en welke rol Amnesty beeft bij bet beïnvloeden van de verschillende regeringen speelt. Naast mondelinge informa tie ook visuele berichtgeving middels de film „year of the tortures". Gezond eten Al een aantal jaren zijn in het Eethuisje in 't Breehuys op niet-commerciële basis vegetarische maaltijden bereid voor ieder die daar belangstelling voor had. Was tot voor kort koken de enige activiteit, de groep vrijwilligers heeft zich nu opgesplitst in een kook- en bezinningsgroep. De laatste wil zich bezighouden met verschillende aspecten van voeding, aan de hand van vragen over alternatieve landbouw en voeding, invloeden van westerse voedingspatronen op de derde wereld etc. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij 't Breehuys. Tel. 130983. Palestina Op zaterdag 19 februari houdt bet Palestina-comité een straatcollecte ten bate van de Palestijnse Rode Halve Maan. De collecte is bedoeld om geld in te zamelen voor medicij nen en medische goederen voor de slachtoffers van de Libanese burgeroorlog. Vertrapte bloemen „Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen", een toneelstuk van Lodewijk de Boer wordt vrijdag 11 februari in de Leidse Schouwburg opgevoerd. Lodewijk de Boer goot het toneelstuk in de vorm van een klassieke thriller; twee detectives/huurmoordenaars dringen op last van een geheime opdrachtgever een Engelse landhuis binnen, waarin een nogal geschifte Maria, haar dochter Sally en haar man/butler op gespannen voet samenleven. Dat bet geen eenvoudige thriller is blijkt later in het stuk. Acteurs: Martine Crefcoeur, Wim Kouwenhoven, Henny Orri, Cees Linnebank en Huib Broos. Regie: Lodewijk de Boer. Aanvang 20.15 uur. Relaties Het vormingswerk van Augustinus besteedt vanavond aan dacht aan de Intermenselijke Relaties. De avond heeft dit keer een onderwerp dat nog altijd veel taboes oproept, de homofilie. Door het organiseren van deze avond hoopt Au gustinus een bijdrage te leveren aan het uit de weg ruimen van misvattingen omtrent homosexualiteit De avond start met een film over deze problematiek, waarna een spreker van het Leidse COC een uiteenzetting zal geven over de situaties waarmee homofielen dagelijks te maken krijgen. Daarna zal in kleinere groepjes dieper worden ingegaan op dit in onze maatschappij veelvoorkomend verschijnsel. M idzomernachtsdroom Leerlingen en oud-leerlingen van de Agnesscbolengemeen- schap spelen op vrijdag 11, zaterdag 12, zondag 13 en maandag 14 februari en op woensdag 16 en donderdag 17 februari in de aula van de Sg. aan de Eymerspoelstraat de Midzomernacbtsdroom van William Shakespeare. De aan vang is 20.00 uur. Pianoconcert De pianiste Marjes Benoit geeft donderdag 10 februari een concert in de kapelzaal van het K O-gebouw. Het concert begint om kwart over acht. De toegangsprijs is f 2,50. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K O, Oude Vest 45, tel. 141141 en 141200. Op het programma staan de sonate opus 28 van Ludwig van Beethoven en de sonate opus 35 van Chopin. Na de pauze worden werken van Debussy, Ravel en Messiaen ten gehore gebracht.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3