ÊêMae ScHwo/nt Stakingsgolf stiigt naar recordhoogte Nieuw debat over Menten Katholieke school moet blijven Arbeidsinspectie grijpt in bij conflict ICI Omvang deze week verdubbelen Boersma: tijd nog niet rijp voor ingrijpen Drie pagina's auto-RAI Personeelsbus verongelukt: 3 doden en 20 gewonden Betogingen in Soweto 769344. ooo Borreltje op: uit de Raad 1971 Woensdag 9 februari 1977, 67e jaargang no. 20654 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redaueur: Wim Buijteweg. dvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Voetbal Voetbalwedstrijd Engeland-Ne- derland rechtstreeks op Ned. I om 20.55 uur. (Tv-spel Hij komt morgen, vervalt). Om 20.00 uur Prog, met de Map. Ned. II om 19.04 uur Wie oren heeft en om 20.30 uur Robin's nest. Rustig weer Opklaringen maar in het zuiden van het land mogelijk enige tijd wolkenvelden.- Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende rich tingen. Maximumtemperaturen ongeveer 7 graden. Morgen: zon: 8.05-17.45. Maan: 00.39-10.32. Schev. hoogw.: 7.04-19.27. Laagw.: 2.51-15.15. Bij ICI-Chemie in Europoort dreigden gisteren moeilijkheden tussen stakers eri werkwilligen over de afbouw van het produktieproces. Van wege het gevaar voor de omgeving greep de arbeidsinspectie in. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De arbeidsinspectie heeft gisteravond moeten ingrijpen in het conflict tussen stakers en directie/wer kwilligen bij ICI-Chemie in Europoort. Directie en werkwilligen probeerden het bedrijf draaiende te houden, nadat een deel van de werknemers gistermiddag in staking was gegaan. De directie had reeds gewaarschuwd, dat acties gevaar zouden opleveren voor bedrijf en omgeving. Daar om stelden de bonden voor het produktie proces langzaam af te bouwen. Daartegen verzetten zich lange tijd staf en werkwilli gen. Uit veiligheidsoverwegingen beval de arbeidsinspectie uiteindelijk dat het totale produktieproces moest worden gestaakt Toch blikjes voor Ge va to (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Het met sluting be dreigde vleesverwerkende bedrijf Gevato uit Driebergen krijgt alsnog 150.000 blik jes geleverd van Thomassen-Drijver in Oss, hoewel dit laatste bedrijf door de vakbonden is plat gelegd. Gevato, dat door de Deense moedermaat schappij zal worden afgestoten en dat door het Nederlandse personeel nu in leven tracht te worden gehouden, dreigde hele maal in de problemen te komen omdat men door de voorraad blik heen raakte en: leverancier Thomassen-Drijver van de sta kingsleiding niet mocht leveren. Na een lang gesprek gisteren toonde men uiteinde lijk toch begrip voor het verzoek van Gevato. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is het er in grote meerderheid mee eens, dat de regering nu niet ingrijpt in het looncon- flict. Een poging van de VVD om de regering te bewegen opnieuw met werkge vers en vakbeweging om de tafel te gaan zitten om een oplossing te zoeken, misluk te gisteren. De VVD kreeg voor dit stand punt alleen de steun van DS'70, Boeren partij en RKPN. Minister Boersma zei gisteravond tijdens het door de liberalen bedongen spoedde bat, dat een gesprek op dit moment zinloos, is, omdat bij geen van beide partijen nog de bereidheid bestaat water bij de wijn te doen. De regering zal pas ingrijpen op een tijdstip waarop de meeste kans op succes bestaat, aldus minister Boersma. „Wij laten ors niet verleiden tot onberaden stappen". De minister zei ook, dat we onder bepaalde omstandigheden moeten erkennen dat er stakingsrecht bestaat. De regering behoort dan niet op te treden als stakingsbreker. CDA-woordvoerder Roolvink leverde kri tiek op de ambtenarenbonden Abva en Kabo, die gisteren het initiatief namen in Amsterdam en Rotterdam het openbaar vervoer enkele uren stil te leggen. „Het is niet juist de ambtenaren in dit stadium bij' het conflict te betrekken, omdat er geen sprake is van een conflict tussen overheid (werkgeefsters) en de ambtenarenbonden", aldus Roolvink. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De stakingsgolf heeft zich vandaag verder over het land uitgebreid, nadat gisteren reeds een naoorlogsrecord was gebroken. De vakbeweging vreest voorts wilde acties, nadat de Utrechtse rechtbankpresident mr Van Dijk opnieuw de bonden verbood aangekondigde sta kingsacties uit te voeren, ditmaal in drie vleeswarenbedrijven. Hij schreef wederom een afkoelingsperiode voor, om partijen gelegenheid te geven tot nadere onderhan delingen. „Het is de vraag of we op deze manier onze mensen in de hand kunnen houden", zo het een woordvoerder van het CNV weten. Overigens verlopen de stakingen uitermate 'rustig, dit ondanks het feit, dat er gisteren heel wat stakers zijn bijgekomen. Maandag hadden - volgens vakbondsgegevens - 8.000 werknemers op 40 bedrijven het werk neergelegd, gisteren waren het er - afge zien van de werkonderbreking bij het openbaar vervoer in Amsterdam en Rotter dam - ongeveer 13.000 op 70 bedrijven of objecten. De werkgevers houden het overi gens op 6 tot 7.000 stakers. Dit gekibbel over de omvang van de acties hoort nu eenmaal bij de psychologie van de „oor logsvoering". Aan het einde van de week zal volgens de vakbeweging de stakingsomvang dubbel zo groot zijn. Het na-oorlogse record werd in 1973 gevestigd: op het hoogtepunt van de strijd (om een verdere nivellering van de inkomens) werkten toen 12.000 mensen niet. De vakbeweging heeft verontwaardigd ge reageerd op de nieuwe ingreep van de Utrechtse rechtbankpresident FNV-voor- zitter W. Kok sprak van „een verkeersa gent in toga" en voedingsbondvoorzitter Schelling vroeg zich verbijsterd af, wie het arbeidsvoorwaardenbeleid eigenlijk be paalt. De voedingsbonden consulteren momen teel hun leden in de zuivel en in de vlees- warenindustrie over de nu te volgen proce dure. Ze hebben vanmorgen wel het vlees- warenbedrijf Meester (Albert Heijn) plat gelegd. Het bedrijf had zich gisteren in het kort geding teruggetrokken, omdat het nog onderhandelde met de bonden. Nu deze zijn vastgelopen werd Meester alsnog op de stakingslijst gezet. Door de staking in de vervoerssector liggen nu ook alle veerdiensten naar Engeland plat. De bonden gaan door met de voorberei ding van nieuwe acties: zo zijn er dreigin gen bij Bijenkorf/Hema Vroom en Drees- mann (geen sluiting van winkels, maar acties tegen de toeleveringskanalen), in het bank- en verzekeringswezen, en bij Akzo (28.000 werknemers). Als er in de Leidse regio acties komen - de bonden lopen daar niet zo hard vanwege de zwakke positie van vele bedrijven - staat als eerste Heine- ken in Zoeterwoude op het programma. Voor plaatselijk stakingsnieuws zie pagina Morgen gaat in Amsterdam de Perso nenauto RAI 1977 van start. Tot en met zondag 20 februari zullen in dit tentoonstellingsgebouw zeventig merken uit veertig landen te be zichtigen zijn, waaronder enkele primeurs op automobielgebied. Aan de vooravond van dit voor Ne derland unieke gebeuren vandaag in deze krant uitvoerige informatie over de auto, wonderlijk statussym bool, object van liefde, haat en jaloezie. Zie de pagina's 15, 16, 17. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een ongeluk met een personeelsbus je heeft vanmorgen vroeg op Rijksweg 16 nabij Ridder kerk aan drie inzittenden het leven gekost. Ongeveer twintig passagiers raakten gewond. De wagen kwam in botsing met de pijler van een viaduct. Het onderzoek naar de oorzaak daarvan is nog gaan de. Voorzover bij de politie bekend was de chauffeur vanmorgen nog in leven. De inzittenden van de bus, allen' werknemers van Verolme-Bolnes wa ren op weg naar hun werk. JOHANNESBURG (AFP) De Zuid- afrikaanse politie is vanochtend op getreden met traangas tegen zwarte scholieren die in de straten van Sowe to, het zwarte woongebied van Johan nesburg, betogingen hielden. Na bij eenkomsten in schoolgebouwen gin gen de scholieren de straat op. De politie in pantserwagens greep on middellijk in om te verhinderen dat optochten zouden worden gevormd. A.s. vrijdagavond 11 februari een charitatief carnavalsfeest met medewerking van de LEIDSE HUTSPOTTEN en de WASSENAARSE DEIJL- KNOTSEN en diverse arties ten, boerenkapellen etc. Vrijdagavond gesloten voor recreatieschaatsen. NIEUW TELEFOONNUMMER IN LAATSTE WEEK FEBRUARI {Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de laatste week van februari zal de Tweede Kamer opnieuw een debat wijden aan de ,zaak-Menten'. Onderwerp van beraadslaging zal dan onder meer zijn het zgn. rapport-Wiarda, ge noemd naar de oud-president van de Hoge Raad die in opdracht van de regering een grondig onderzoek heeft ingesteld naar de gang van zaken rond de mislukte poging tot aanhouding van Menten op 15 november. Verder zal tijdens het Menten-debat ook gesproken worden over de aanhouding van Menten in Zwitserland en over het gerechtelijk onderzoek dat momenteel in Rusland naar de oorlogshandelingen van Menten wordt verricht. Wellicht zal minister Van Agt daarbij ook ingaan op schriftelijke vragen van de PvdA-kamerleden Kosto en Molleman, die het onjuist vinden dat de rechtercommissaris mr. Van Duuren, die momenteel in Rusland is, tegenover een Russische krant heeft verklaard, dat uit gesprekken met getuigen is gebleken dat Menten werkelijk executies in enkele dorpen heeft laten uitvoeren. De kamerleden willen weten of minister Van Agt hun mening deelt, dat een lid van de rechterlijke macht zich voor een rechtszitting publiekelijk dient te onthouden van meningsuitingen over het al dan niet schuldig zijn van een verdachte. Het dagelijks bestuur van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenoot schap heeft aan opperrabbijn Fink van Den Haag de functie van opperrabbijn van Nederland namens het Israëlitisch kerkgenoot schap aangeboden. Hiermee wil men proberen opperrabbijn Fink, die een functie in Londen heeft aanvaard, voor Nederland te behouden. Als hij het voorstel zou aannemen zou hij zijn ambt in Den Haag kunnen blijven bekleden, maar als opperrabbijn van Nederland worden belast met alle landelijke zaken. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam:1 adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. (Van een onzer verslaggevers) houder zijn alcoholische versnapering inmiddels BRUINISSE SGP-wethouder W. van Gilst van alweer vergeven maar zijn eigen partij dwong hem het vissersdorp Bruinisse op Schouwen-Duive- niettemin om op te stappen. Burgemees. ?r T.. land heeft zijn zetel moeten opgeven omdat hij Hekman van Bruinisse betreurt het heengaan van twee weken geleden in beschonken toestand aan de wethouder ten- zeerste: „Hij heeft 23 jaar in de begrotingsbehandeling deelnam. de raad zitting gehad en had zich. nog nooit eerder De gemeenteraad van het plaatsje heeft de wet- vóór een vergadering moed ingedronken." BISSCHOPPEN IN BRIEF: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de overtuiging, dat katholiciteit een belangrijke factor is in het onderwijs aan jonge mensen vragen de bisschoppen van Nederland de katholieken, waar mogelijk, hun eigen scholen op te richten. De bisschoppen doen dit in hun al eerder aangekondigde brief over het katholiek onderwijs, die vandaag is gepubli ceerd. De bisschoppen wijzen er onder meer op, dat - als gevolg van het dalend aantal leerlingen - het katholiek- onderwijs meer offers zal gaan vragen: grotere afstanden moeten soms door de kinderen worden overbrugd, genoegen zal moeten worden genomen met minder ideale keuzepak ketten en ook financiële offers zullen misschien nodig zijn. „Maar", aldus de bisschoppen, „er wordt dan een duidelijke keuze gemaakt, wat het katholiek onderwijs alleen maar ten goede kan komen". (Zie ook pagina 8) WK schaatsen: INTERCITY'S STOPPEN IN HEERENVEEN HEERENVEEN (ANP) Op za terdag 12 en zondag 13 februari zullen behalve de stoptreinen ook een aantal intercity-treinen tussen Zwolle en Leeuwarden bij het ijsstadion van Heeren veen stoppen. Dit omdat in het stadion op die dagen de wereld kampioenschappen schaatsen lange baan worden gehouden. Studente beroofd LEIDEN Een 24-jarige stu dente uit Katwijk is gistermid dag in Leiden beroofd van een portemonnaie met 300 gulden. Op de Haarlemmerstraat liep een ongeveer 35-jarige man van achteren tegen haar op en maakte zich snel met haar geld uit de voeten. Van de dader ontbreekt ieder spoor.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1