RAI: dromen in wonderland. Rover, de auto van het jaar Waar zijn de nieuwtjes te vinden? personenauto rai 10 t/m 20februari, RAI amsterdam Zeventig merken uit veertien landen Rauxhall Cavalier ^en wereldprimeur Jongste telg vanVW: Derby Toch liever een excentrieke AMSTERDAM Dromen in wonderland. want dat is het toch eigenlijk wat we straks met zijn vierhonderdduizenden gaan doen, fa ce en face met een paar honderd fris gefri seerde, knap geonduleerde, slank geproportio neerde automobielen. Voor velen De Grote Liefde (naast die éne dan natuurlijk), Object van Liefde en Haat tegelijk, van Jalouzie ook. En symbool van de status, die je je ver werft voor enkele duizenden guldens. Nou ja, enkele.Ruim dertien .uizend gulden is nog wel de prijs die de Ne ierlander gemid deld neertelt voor een wagen. Want ook aan de automobielen is de inflatie niet voorbij ge gaan: nog maar drie jaar geleden lag de ge- Maar goed, al dromend kun je die centen best vergeten en je alleen vergapen aan dat glan zende lak. Aan het blinkende chroom waar we met z'n allen als grijpgrage eksters op af vlie gen. En zelfs de banden hebben aantrekkings-. kracht: die brede, dofzwart geverfde, rondom die namaak sportvelgen. De knopjes op het dashboard, je mag er alle maal aankomen op zo'n RAI. Eens in de twee jaar mag je zelfs in een Rolls Royce kruipen (als je de kans krijgt) en over het hoofd zien dat je achterwerk gezeten is in een object dat een prijskaartje draagt waarop 160.830,— staat. Nou ja, er zijn ook goedkopere. Overal ónder duikt de Buggy met 5986,—, maar dat is na tuurlijk niet helemaal een echte: een plastic kuip op een Volkswagen-onderstel. De goed koopste echte is de Zastava, de Joegoslaaf, dia als gastarbeider maar 6925 verlangt, 450,— minder dan het Fiat je 126. Over die prijzen moet u niet klagen. Daar hebt u geen enkel recht toe. Vorig jaar zorg den we, alweer met z'n allen dat er nog nooit zoveel auto's werden verkocht, dus over die prijzen moet u niet vallen. Bovendien krijgt u er elk jaar méér auto voor, want de veilig heidseisen worden langzamerhand door iedere fabrikant serieus genomen. En RAI-voorzitter A. Beers kan nou wel zeggen dat de overheid en sommige groepen in de bevolking een anti- autostemming kweken, de praktijk (de ver koopstaatjes) wijst anders uit. Er zijn nu vijf miljoen rijbewijzen in omloop in ons land en over 25 jaar zullen dat er 6,7 miljoen zijn. Nee. de auto is niet meer weg te denken. Er is bij de fabrikanten slechts één zorg: in ons land is er één auto op de 3,7 personen. En dat kan béter, want in de V.S. is het 1 op 2, in Canada 1 op 2,7, in Australië 1 op 2,8 en in Zweden 1 op 3. En moeten we onderdoen voor die anderen? Dat laten we toch niet op ons zitten! Op dus naar de RAI! Smullend of wal gend u handelt maar naar eigen goeddun ken. houd dealt belangrijkste nieuws van Gene- Vlotors, een wereldprimeur zelfs, e Vauxhall Cavalier die gele- I zal worden als L en GL, twee- rierdeurs en als GL Coupé. In irt komt deze Cavalier, die 1300 ter z'n naam kreeg vanwege de rijve^ cc-motor op de markt en t" dan tussen de Viva en de •serie. Het front lijkt op dat van Chevette, de carrosserie heeft lage „gordel" waardoor er veel verwerkt kon worden. De auto .45 meter lang en voorzien van iaalbanden, onafhankelijke voor- lophanging met schroefveren rondom. Binnenin is o.a. stoffen be kleding, kwartsklok en achterruit- verwarming. De coupé heeft een rolbeugel in het dak. De motor is goed voor 58 1/2 pk (bij 5600 toe ren), dezelfde dus die in de Chevet te en Viva is gemonteerd. Aandrij ving. zoals bij Vauxhall gewoonte, op de achterwielen. Van de Opel toont General Motors ook een experimentele sportcoupé, de GT2, boordevol snufjes (de auto zelf zal nooit in productie komen) zoals schuifdeuren, zeer strenge stroomlijn, digitaal instrumentarium olkswagen presenteert op de RAI de wereldpremière van de jongste VW- ïlg: de Derby. De Derby laat zich beschrijven als een representatief twee- eurs ponton-model met rondom grote ruiten. De wagen is verkrijgbaar i vijf verschillende uitvoeringen, die ontstaan door combinatie van vier itvoeringspakketten met twee motorversies. De 1,1 liter motor is goed Dor 50 pk en een topsnelheid van 140 km per "uur, de 1,3 liter motor voor >0 km per uur. je carrosserie van de Derby is voorzien van een veiligheidspassagierscel (i kreukelzones voor en achter. De prijzen variëren van 12.343 tot 14.667 Britisch Leyland is de gelukkige fabrikant die dit jaar de „auto van het jaar" levert. Het is de Rover 3500, die voor het eerst buiten Engeland wordt getoond. British Leyland is een onderne ming die het de laatste jaren ejg moeilijk heeft gehad maar er nu weer bovenop lijkt te zijn, niet het minst door een stringente reorganisatie in alle geledingen en een fikse staatssteun. De on derneming bracht het personeelsaantal terug van 220.000 naar 170.000 in de vijftig fabrieken en fabriekjes die ze in Engeland heeft (en nog eens 54 buiten het moe derland) De Rover 3500 is een prachtige auto waarin dan ook, volgens de fa briek, 100 miljoen Pond is geïnvesteerd. Ze wordt gemaakt in een nieuw ge bouwde fabriek in Soli hull en is uitgerust met een 3 1/2 liter V-8 motor. Enkele snufjes: de rij- hoogte past zich aan bij de belasting van het voertuig, electrische deursloten en electrisch te bedienen zijramen, electronische ontsteking, een achtcilinder motor vijf versnellingen (over drive). De Rover 3500 is nog niet op de markt (dat zal halverwege het jaar gebeuren) maar wordt nu al ongezien •flink verkocht. Over de prijs is niets definitiefs te zeggen. British Leyland zelf zegt, dat als de wa gen nu op de markt kwam, de prijs 36.000 tot 37.000 zou moeten kosten. De Rover 3500 werd tot „auto van het jaar" geko zen door een internatio- 'naal forum van autojour nalisten die de wagen 157 punten toekenden. Twee de en derde plaats kre gen de Audi 100 met 138 punten en de Ford Siesta met 135 punten. British Leyland heeft een geweldig groot aanbod van auto's, Dat begint bij de Mini, het bijna twintig jaar oude ontwerp van Alec Issigonis (de auto zal na 1979 vermoedelijk niet meer worden ge maakt) van 7836.—, via de Austins, Morris", Triumphs Jaguars en de Daimler (van 60.000 tot 75.000) naar de top of the bill: de 12 cilinder Daimler Double Six Van- denPlas waarvoor een kleine 82.000 moet wor den neergeteld. Voor de primeurjagers op de RAI (en zijn dat niet de meeste bezoekers) volgt hier een overzicht van de nouveauté's. Men dient er wel rekening mee te houden dat de auto's die als "nieuw voor Nederland" staan aangekondigd in feite nieuw voor de RAI zijn. Ze zijn, met andere woorden, nog niet eerder tentoongesteld, maar enkele zijn al wel enige tijd op de markt en wellicht hebt u ze al zien rijden. Werkelijk geheel nieuw in het Nederlandse klimaat zijn: Datsun 160/180 B, een serie die eind vorig jaar in Japan werd geïntroduceerd, maar daarbuiten nog niet gezien werd. Datsun vindt u op stand 212. Mazda met het model 323, vorige maand in Japan voor het eerst getoond, maar daarbuiten nog niet. De 323 is te zien tn stand 104. Toyota, ook een Japanner, handelt identiek aan Mazda: zijn nieuwe Cressida is wel in Japan geïntroduceerd, maar nog met daarbuiten. Stand 306. Vauxhall, Engeland, laat zijn Cavalier 1300 voor het eerst op het continent zien. In stand 216. Volkswagen tenslotte zorgt voor de laatste 'wereldprimeur' op de RAI met de nieuwe Derby in stand 102. Alfa Romeo (stand 101) met Alfasud Sprint. American Motors (110) met een stationwagon van Pacer. British Leyland (305) met de auto van het jaar, de Rover 3500, de TR 7, de Jaguar XJ-S, de Allegro Estate en de Princess. Citroen (222) met de LN en de CX Familiale. Daihatsu (310) met de Charmant, minibus en estate. Datsun (212) met de 160 J en de 260 Z tweezitter. Ferrari (304) met de 400 automaat. Honda (214) het Accord. Lada (303) met de 1600 en de Zastava 750 Special. Lancia (307) met de Gamma sedan en coupé en de Lancia coupé 1300. Lotus (309) met Eclat 521 en Esprit M 70. Mitsubishi (313 en 314) met Galant Sigma en Lancer 1400 combi. Opel (216) met Manta Berlinetta 1900 E en de Black Beauty. Panther (207) met Lima en J 72. Reliant (219) met Kitten en Scimitar GTE. Renault (215) met R 14, R 5 Alpine en de Alpine A 310 V6. Skoda (203) met de 105 en de 120. Fiat met de 126 Personal. Aan onderdelen e.d. zijn er onder andere de volgende primeurs: Grundy (438) met roestvrij stalen uitlaten. Michelin met XZX-banden. Philips (401) met een nieuwe autoradio-cassettespeler type 22 AC 460. Vermeulen Hollandia (105) met een electrisch te bedienen glazen schuifdak. Diversen: Opel (216) met experimentele auto. Saab (202) met de EMS Ralley met 16-kleppen motor. TVR (224), Engelse sportwagen opnieuw in ons land vertegenwoordigd. Volvo (210) met een experimentele taxi. Mercedes (312) met de C 111 voorzien van dieselmotor met turbo-oplading. Lotus met de 77 Formule 1 en tenslotte Chrysler/Calspan (107) met een Research Safety Vehicle. Misschien wilt u een héél aparte auto hebben, die niemand in een straal van dertig kilometer rond uw huis óók heeft. Neem dan de Panther, een handgemaakte wagen waarin alle nostalgie is gestopt die er maar te be denken is. Een klassiek model uit de jaren dertig toen de auto's nog be zienswaardigheden waren. U kunt kiezen uit een replica van de Jaguar SS 100 (die kost u vanaf 70.000), een kopie van de Bugatti Royale uit de zelfde tijd (de prijs is die van een aardig huisje: 135.000) en de Road ster, die Panther Lima heet en nog min of meer betaalbaar: vanaf 29.500. Het zijn Engelse maaksels met Jaguartechniek. Importeur is Car Special in Den Haag. De Personenauto RAI wordt georganiseerd door de Ned. Ver. „De Rijwiel- en Automobiel Indus trie". Men vindt op deze expositie personenauto's, ambulancewagens en combinatiewagens. Verder onderdelen en toebehoren van auto's. Er zijn ze ventig merken uit veertien landen, geëxposeerd in 117 stands. De auto's komen uit België, West- Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Ja pan, Joegoslavië, Nederland, Polen, Spanje, Tsje- choslowakije, Verenigde Staten, Rusland en Zwe den. Wanneer De tentoonstelling wordt gehouden van donder dag 10 tot en met zondag 20 februari. De ope ningsuren zijn: zaterdags en zondags van 10 tot 17 uur, de andere dagen van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Wie met de trein gaat kan vanaf het Centraal Station tramlijn 4 nemen; vanaf het Amstelsta- tion buslijnen 8 en 15; vanaf het Muiderpoortsta- tion buslijn 8 en vanaf het station Sloterdijk bus lijn 15. Wie met de auto gaat moet rekening hou den met grote drukte. Het best kan men parke ren op de terreinen die via grote oranjekleurige borden kunnen worden bereikt Om een vlotte gang van zaken te krijgen kan de automobilist de grote P die wij vandaag in onze krant afdrukken, op de voorruit bevestigen. Tussen de RAI en de parkeerterreinen worden pendeldiensten met au tobussen onderhouden. Vervoer is gratis. De poli tie heeft meegedeeld dat zeer streng zal worden opgetreden tegen foutparkeerders. Hun auto's zullen met kraanwagens worden weggesleept De toegangsprijs is 6,—. In vele NS-stations kan men speciale kaarten krijgen voor de trein reis inclusief trams, bussen en de toegangsprijs.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15