ponden „bitter teleurgesteld" Iver verlaging WAO-uitkering jaximale boete gen Verdugt Chinees gezin moet Nederland na ruim vier jaar verlaten W Duizend man met vervroegd pensioen Friesland in trek als vakantieland Kijs koopwoning in ar tijd 25% omhoog TWEEMAAL AANGEREDEN zacht en 'lichtmild' I van smaak Stuyiesafti Klachtrecht burgers in politiewet Genland LEIDSE COURANT PAGINA 13 ^g De verlaging van de hoogste uitke- gm van de WAO zai hooguit 5 procent iragen, en voorlopig beperkt blijven tot nt. Van de invoering van het begrip ftwinner met een lagere uitkering in de ^verzekeringen wordt voorlopig afgezien, nve wijze van vaststelling van de kinder- —«zal pas op 1 juli aanstaande ingaan. Boersma van Sociale Zaken heeft dit de ■Kamer medegedeeld. ■aanvankelijk in de bedoeling mensen, die -ji 80 procent arbeidsongeschikt zijn, niet jfcn uitkering van 80 procent toe te kennen, I uitkeringspercentage terug te brengen tot ■is zal het parlement worden voorgesteld ■ring te verminderen met een half procent per 1 juli aanstaande en met weer een half procent per 1 januari 1978. Het komende wetsontwerp hierover maakt het mogelijk ook daarna de uitke ring verder aan te passen met een half procent per half jaar tot uiterlijk 75 procent, maar dat zal volgens de minister alleen gebeuren als er aanleiding toe bestaat. De bewindsman stelt voorts dat in feite de nominale uitkeringen niet omlaag gaan, maar wat minder sterk zullen stijgen. De uitkeringen worden namelijk periodiek aangepast aan de gestegen lonen en prijzen. De invoering van het begrip niet-kostwinner in de werknemersverzekeringen en de werkloosheids voorziening is opgeschort, omdat de problemen groter zijn dan was voorzien. Er is een nadere studie nodig met name ook over de gelijkberechti ging van man en vrouw in de sociale zekerheid. De problemen rond het afschaffen van de kinde raftrek bij de loon- en inkomstenbelasting en het gelijktijdig verhogen van de kinderbijslag zijn in het kabinet thans opgelost. De nieuwe regeling, die voor gezinnen met een inkomen van meer dan 26.000,- schadelijk is, kan echter niet eerder dan op 1 juli aanstaande ingaan in plaats van op 1 januari jongstleden zoals eerst de bedoeling was. Dat scheelt de staatskas circa 150 miljoen gulden. Tenslotte heeft de minister meegedeeld dat het kabinet heeft besloten de koppeling van de uitke ringsnormen van de bijstandswet en van de mini ma in de sociale voorzieningen aan het netto-mini mumloon te handhaven, al zal nog wel worden bezien of bepaalde elementen bij de vergelijking buiten beschouwing moeten blijven. „We hadden gehoopt, dat de regering geen inhoud zou geven aan dit boze plan. We zijn bitter teleurgesteld dat ze de verlaging van de WAO-uit kering toch wenst door te zetten". Bestuurder Herman Bode van de FNV zei dit gisteren in een reactie op de brief van minister Boersma aan de kamer. Bode had verwacht, dat de ruimte die in de „sociale verzekeringspot" is ontstaan door meevallende premie-opbrengsten zou worden gebruikt om de verlaging niet te laten doorgaan. Wel blij is hij met het besluit, de introductie van het niet-kostwinnerschap in de sociale verzekeringen op te schorten en met de handhaving van de koppeling van de sociale uitke ringen aan het netto minimumloon. j01gt VERVUILER VOOR RECHTER u i(ANP) De Arnhemse van justitie, mr. F. Boer- U.: heeft gisteren tegen het „chemische bedrijf Ver- i O Hoor drie overtredingen eefti hinderwet de maximale "■^ëist: drie maal een geld- erdcan 3.000. icier achtte bewezen dat ^lï vorie ïaar een hoeveel- rseenhoudende stof naar kwam, waarna de be dding niet direct maatre- 18 iam. Evenmin werd, zoals ^™*geschreven, de gemeente hoogte gesteld van de ■nissen. Tenslotte heeft de afdeling waar de :en stof natrium-arseniet werd gemaakt, verplaatst zon der de hinderwetvergunning daaraan te hebben aangepast. Mr. Boerwinkel zei het te be treuren voor deze ernstige zaak een weinig adequate straf te kunnen vorderen. Voor het op leggen van een straf is slechts te putten uit een mager arsenaal aldus de officier. De strafzaak diende voor de kantonrechter in Tiel, mr. C. J. Seton. Hij liet zich na het ver hoor van zes getuigen ter plaat se op het fabriekscomplex van. Verdugt informeren over de ge beurtenissen in de loods waar het natrium-arseniet werd ver vaardigd. OVEN (ANP) De prijzen van bestaande huizen zijn in 25 procent gestegen. De gemiddelde vraagprijs bedroeg tik viuari van dat jaar 148.500 gulden, op 31 december 185.000 In 1975 is de prijsstijging twintig procent geweest. Deze ijn afkomstig van het computercentrum van de Nederland van Makelaars in onroerende goederen. •keur voor een eigen huis boven een huurhuis neemt nog oe. In de koopsector blijft het aanbod achter bij de vraag, le prijs stijgt. Voor de gemiddelde Nederlander komt »r het eigen huis steeds verder buiten bereik, menen de Aars. Dit wordt nog versterkt doordat de prijsontwikkelingen - tonde doorstroming in de weg staan. Vergroting van het 4 is op korte termijn de enige oplossing volgens de make- f nd. Dat kan alleen maar door meer nieuwbouw in de iptor te verwezenlijken. Uit onderzoekingen is gebleken dat randstand behoefte bestaat aan duizenden huizen in de ;feer, die tot ongeveer 150.000 gulden mogen kosten. Aangereden door twee treinen, die van Roosendaal naar Breda Een derde inzittende werd zeer zwaar gewond. Het ongeluk gebeur en van Breda naar Roosendaal, hebben gistermiddag twee inwoners de op een met knipperlichten bewaakte overweg, van het Noord-Brabantse Rucphen in hun auto de dood gevonden. Jzigingen regeling ïxamens AG Staatssecretaris a Onderwijs wil wij- i bevorderen in het hui- eindexamenreglement •eidend wetenschappe- jderwijs (VWO), hoger al- vormend onderwijs (ha- middelbaar algemeen d onderwijs (mavo). Ijkt uit het gisteren gege- fctwoord op schiftelijke I van het Tweede- Kamer- nevrouw Ginjaar-Maas de bedoeling de huidige menregeling te vervan- tor een herkansing voor (ntraal schriftelijk eind- in ten hoogste twee voor alle kandidaten, het eerste schriftelijke ti niet geslaagd zijn. tweede plaats denkt de lisman aan het openen mogelijkheid, dat een |voor VWO of HAVO, die ïst, het schoolonderzoek lof meer vakken kan laten (en in het voorlaatste leer- p aan ;anda chorten AAG ANP Nederland lewerkstelligen, dat de se hulpverlening aan Ia wordt opgeschort. Dit et tweede Kamerlid Van ek (PvdA) gesteld in elijke vragen aan minis- n der Stoel van Buiten zaken. elde het kamerlid, als lid et Europese parlement, vlijke vragen aan de Eu- ministerraad en de euro- tommissie, het dagelijks van de Europese ge- tap. In die vragen drong T Hek op opschorting hulp aan Oeganda aan. gen zijn ingegeven door ante rapport van Amnes- irnational, waarin staat Oeganda sinds 1971 min- 50.000 mensen zijn ver- 1 en dat dagelijks mensen n gefolterd. Nederlanders in Joegoslavië in arrest wegens hasj-smokkel BELGRADO AP De Joegoslavische politie heeft drie Nederlan- 23-jarige Zoetermeerder en een 23-jarige Rotterdammer met zijn ders en een in Amsterdam wonende Griek aangehouden, die in 22-jarige vrouw. Volgens de Joegoslavische politie zouden de het bezit waren van 500 kg hasj. De vier arrestanten zijn aangehoudenden behoren tot een internationale bende, die verdo- opgesloten in de gevangenis van Ljubljana. vende middelen smokkelen via het midden-Oosten en Joegoslavië De gearresteerden zijn een 26-jarige Griek uit Amsterdam, een naar West-Europese steden. ADVFRTFNTIF (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het recht van iedere burger om tegen onjuist politie-optreden" in beroep te gaan wordt in een apart hoofd stuk „klachtrecht" vastgelegd in de nieuwe politiewet. Dit heeft minister Van Agt van Justitie gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer. Naar het oordeel van de minis ter wordt aan de afhandeling van „misslagen", waarvan hij het bestaan niet wilde ontken nen, voortdurend aandacht ge schonken. Hij acht het niet juist als fouten in de uitoefening van de politiefunctie worden verdoe zeld. Winter wijkt in de V.S. WASHINGTON (DPA) - De ij zige winter die de Verenigde' Staten al weken teistert, heeft zijn greep wat verzacht. Giste ren werd uit verschillende plaat sen in de rampgebieden gemeld dat verscheidene honderddui zenden werknemers, die door de koudegolf tot nietsdoen waren gedwongen, naar de fabrieken zijn teruggekeerd. Ook talrijke scholen in het middenwesten en in het noordoosten van Amerika gingen weer open. Door de reeds voorspelde komst van wat warmere lucht stegen de temperaturen in grote gebie den tot boven het vriespunt. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG In het onderwijs hebben zich 131 personen aangemeld voor vervroegde pensionering en in de bouw 800. In deze twee sectoren wordt een eerste proef genomen met eerdere pensionering. Er kwamen respectievelijk 550 en 4000 personen in aanmerking voor dit experiment dat inhoudt dat men al op 63- of 64-jarige leeftijd ophoudt met werken. Minister Boersma van Sociale Zaken die deze cijfers aan de Eerste Kamer heeft verstrekt heeft er op gewezen dat bij de proefneming, die nauwgezet wordt gevolgd door onderzoekbureaus, niet in de eerste plaats gedacht is aan het scheppen van arbeidsplaatsen. Het sociale aspekt stond voorop in die zin dat oudere werknemers met een jarenlang zwaar arbeidsverleden, voor wie om allerlei redenen het werken moeilijk wordt, de gelegenheid zouden krijgen ver- Vroegd uit het arbeidsproces te treden. Minister Boersma wees er voorts op dat ook bij een zo volledig mogelijk op werkgelgenheid gericht regeringsbeleid verdergaande arbeidstijdverkorting mogelijk is. LEEUWARDEN (ANP) Het aantal tweede woningen in Friesland is van 1970 tot 1976 bijna verdubbeld: van 1850 tot ruim 3500. De grootste groei is geconstateerd in het merengebied (plus 555) en de zuidoosthoek (plus 318). Vorig jaar waren op de Waddenei landen 295 recreatiewoningen, toen telde Friesland 3.169 zo merhuizen tegen 2603 in 1973. Het aantal standplaatsen op kampeer- en caravanterreinen steeg van 12380 in 1970 tot 19608 in 1976. Deze sterke toeneming van de verblijfsaccommodatie blijkt uit het rapport „recreatieve in ventarisatie Friesland" dat is opgesteld door een werkgroep van een aantal provinciale diensten en instellingen. Het aantal jachthavens is toe genomen van 53 met een capa citeit van 6.571 in 1970 tot 90 met een capaciteit van 12.412. Vooral de periode 1973-1976 heeft bijgedragen aan deze stijging. In die jaren nam het aantal jachthavens toe met 30. Het merengebied telt 55 jacht havens waarvan 27 in het cen trale en 10 in het zuidwestelijk merengebied. Aan de IJssel- meerkust zijn 18 jachthavens geteld. Ondanks deze groei zijn er nog niët voldoende jachtha vens om aan de Friese vloot onderdak te verschaffen: er is slechts plaats voor 72 procent van de boten. Waarschijnlijk is dit cijfer nog aan de gunstige kant omdat gebruik is ge maakt van de inventarisatie van pleziervaartuigen in 1974. Inmiddels is het botenbestand waarschijnlijk gegroeid. Het aantal ligplaatsen nam van 1973 tot 1976 toe van 134 tot 158. Al deze nieuwe ligplaat sen zijn aangelegd in het cen trale en zuidwestelijke meren gebied. Na een terugval in de periode 1970-1973 is ook het aantal huurboten in Frielsand sterk toegenomen. In 1976 telde Friesland 2433 huurboten toe behorend aan 91 bedrijven te gen 1.264 boten en 75 bedrij ven in 1970. JARENLANG PROCEDEREN VERGEEFS (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM Voor een Chinese familie in Doetinchem is deze week een ruim vier jaar lange vakantie voorbij. De Nederlandse autoriteiten willen dat mevrouw Gosenggoat en haar drie kinderen deze week nog terugkeren naar het door hen zo verfoeide West-Irian. Tot in hoogste in stantie is beslist dat voor het gezin in Nederland geen plaats is. Mevrouw Gosenggoat werd door haar zuster die in West-Irian op vakantie was en de doffe ellende niet langer kon aanzien, meege nomen naar Nederland. Haar zuster dreef samen met haar echtgenoot in Doetinchem een restau rant en mevrouw Gosenggoat bleek er een ge waardeerde hulp in de keuken. Nadat de echtge noot vorig jaar overleed werd ze helemaal een onmisbare kracht in de keuken. Omdat mevrouw Gosenggoat in West-Irian onder moeilijke omstandigheden leefde (haar man wa» spoorloos en ze moest alleen haar kinderen verzor gen) kwam ze op een touristen-visum ons land binnen. In Nederland moest ze een verklaring tekenen dat ze geen pogingen in het werk zou stellen om een vaste verblijfsvergunning te krij gen. „Dat was natuurlijk al grote kolder", zegt de heer G. van de Meene van de plaatselijke diaconie, „ze moest toen iets tekenen wat ze niet kon lezen. Mevrouw Gosenggoat is nu al ruim vier jaar in Nederland, haar kinderen zijn helemaal verwes terd en nu zouden ze terug moeten naar een omgeving waar totaal geen opvang is." Aan de heer Van de Meene en de diaconie heeft mevrouw Gosenggoat, die de Nederlandse taal nog niet beheerst, tot nu toe grote steun gehad. In al die jaren van procederen en beroep aantekenen waren zij het cüe haar terzijde stonden. „Door de kinderen zijn we met mevrouw Gosenggoat in contact gekomen", zegt de heer Van de Meene. „Iedereen vindt het ontzettend. Leerlingen en do centen hebben talloze brieven naar Den Haag gestuurd. Zonder resultaat. Voor de kinderen is het helemaal een ramp. Die zijn ons onderwijs gewend. In West-Irian kun je alleen een fatsoenlij ke opleiding krijgen als je genoeg geld hebt om steekpenningen te betalen. De advocaten in Neder land zien er nu ook geen gat meer in omdat de zaak tot bij de Kroon heeft gediend. In Doetin chem willen we in ieder geval de banden met de familie niet helemaal losmaken. Op school en bij de diaconie wordt er al over gedacht de benodigde gelden in te zamelen zodat voor de kinderen straks een opleiding gekocht kan worden. Voor ons is Den Haag geen mijnheer meer maar een onper soonlijk instituut Justitie vond het wel goed dat er volop geprocedeerd werd maar persoonlijke contacten werden afgewezen." De plaatselijke politiechef, de heer J. Stoutjesdijk: „Een persoonlijke mening kan ik natuurlijk met geven maar de zaak is tot in hoogste instantie behandeld. Ik weet dat alle belangen zorgvuldig en humaan zijn afgewogen. Die mensen hebben van al hun rechten gebruik kunnen maken. Als de familie eventueel het land niet vrijwillig zou verlaten zouden wij hen naar Schiphol moeten brengen." Vraag naar personeel gedaald DEN HAAG (ANP) Terwijl aan de ene kant de werkloos heid in januari is gedaald, zoals de vorige week is bekendge maakt, is aan de andere kant de vraag naar personeel afgeno men. Dit blijkt uit het maande lijkse overzicht van het minis terie van Sociale Zaken. De vraag naar personeel is in januari met 8 51.600 (1,3 procent van afhanke lijke beroepsbevolking), het aan tal werklozen bedroeg eind ja nuari 191.800 (140.700 mannen en 51.100 vrouwen) of 4,6 pro cent van de afhankelijke be roepsbevolking. Ten opzichte van eind december is het aantal werkloze mannen met 5.800 en het aantal werkloze vrouwen met 1.100 gedaald. Een groot deel van deze daling, te weten 2.600, komt op rekening van de bouwvakkers. Volgens het mi nisterie van Sociale Zaken zal, naast het zich voortzettende her-1 stel van de woningbouw, het niet erg koude weer in januari van invloed zijn geweest.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13