25 BOX FIRST IN EUROPE fenuwenoorlog met cijfers op terste „geslaagde" stakingsdag £eidóe@ouftcmi Bij Philips 65.000 werknemers zonder cao Internationale scheepvaartwereld hield rekening met havenstaking de beste tabak voor geld te koop güSTNENLAND WEL AKKOORD MET PRIJSCOMPENSATIE Van Nederlanders slechts 25% achter staking Afkoeling in de strijd DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De mislukte besprekingen over een nieuwe cao bij Philips hebben betrekking op circa 65.000 personeel sleden in de Nederlandse bedrijven. De kans is thans groot geworden, dat in deze vestigingen eveneens stakingsakties zullen uitbreken. Volgens de Philips-direktie zal vermoede lijk geen kort geding aangespannen worden. De direktie liet dit vannacht weten, nadat de besprekingen, die voor de derde keer gehouden werden, vastgelopen waren. Van direktie kant is bij de onderhandelingen, ook bij die van gisteren en vannacht, voortdurend gesproken over de handhaving van de koopkracht en niet over de automatische prijscompensatie. Vanuit deze achtergrond meende de direk tie, dat wellicht nog besprekingen met de Unie BLHP en het CNV mogelijk waren, omdat deze bonden, aldus de direktie in de eerste onderhandelingsfase eveneens de hand having van de koopkracht voorop gesteld hadden. Beide bonden zouden vandaag nog overleg in eigen kring plegen. Desondanks is voor de twee bonden de mogelijkheid voor nadere gesprekken open. Zij hebben namelijk gisteravond laat voorgesteld om in de loop van dit jaar een studie te wijden aan een maximum in de prijscompensatie en verder om per 31 december 1977 het dan aan de orde zijnde deel van de prijscompensaie afhankelijk te stellen van de uit komst van de studie. Daarop grondde vannacht, toen de besprekingen vastgelopen waren, de Philips-direktie de mening, dat met de Unie BLHP en het CNV wellicht nog verdere onderhandelingen mogelijk waren. De vertegenwoordigers van het FNV zien echter geen heil meer in verdere besprekingen, omdat Philips geen enkele toenadering had gewild, aldus woordvoerders van het FNV. Zij gaan thans met de kaderleden overleggen over het eventueel doorvoeren van de opgeschorte akties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bijna de helft van de Nederlanders vindt dat de vakbonden in het loonkonflikt gelijk hebben. Slechts een kwart van de bevolking vindt het juist dat de bonden het tot stakingen hebben laten komen. Deze uitkomsten geeft een opiniepeiling die de Nederlandse Stichting voor Statistiek onder ruim 960 mensen heeft gehouden aan het begin van de vorige week. Bijna tweederde van de ondervraagden noemde uit zichzelf de prijscompensatie als grootste twistpunt in het overleg tussen werkgevers en vakbonden. Op de vraag of de bonden het tot stakingen moeten laten komen, antwoordde 68 procent van de ondervraagden ontkennend, 25 procent bevestigend. Van de geênqueteerden die vakbondslid zijn antwoordde 45 procent bevestigend op deze vraag en 41 procent ontkennend. Van de ondervraagde vakbondsleden gaf 63 procent te kennen aan een staking deel te nemen. 21 procent zou dit niet doen. Van de geênqueteerden die geen vakbondslid zijn zei 58 procent niet aan een staking mee te doen. Stakingen (Van onze verslaggevers) RECHT De vakbonden be- ouwen de actie voor het her- I van de automatische prijs- opensatie als geslaagd voor t de eerste dag betreft. Van- ig zijn op tal van plaatsen stakingen uitgebreid. De rkgevers dingen in de zenu- noorlog aanzienlijk af op het eet van de stakingsoproep. balans opmakend van één zei Herman Bode, een van coördinatoren van de cam- fne namens de Federatie Ne- landse Vakbeweging, dat stakingsparool over het al- neen goed is opgevolgd. De >r staking geselecteerde be- jven gingen plat. Hij wees ■p, dat men een beleid volgt Igens hetwelk met zo weinig •gelijk middelen een zo groot •gelijk effect wordt bereikt. Igens de FNV is gisteren or bijna 8.000 man in drie irijfstakken gestaakt, waar- or 43 bedrijven plat gingen, Tls dat in stakingsjargon et. In de industrie ging het vankh1feKhwV"«nlrbeidernvan.het havenbedr'j' Quick Dispatch in de Waalhaven wachtten gisteren bij de ingang Dearijt hun collega's van de avonddienst op om deze de staking van die dag te laten voortzetten. 25 xm SIZE Fm 225 Voor reizigers die per trein in de hoofdstad aankwamen was het ontbreken van openbaar vervoer een ernstige tegenvaller. De meesten hoorden eerst op de stations dat er geen vervoer zou zijn tot half tien. In de druilerigen regen begonnen velen aan een wandeltocht naar hun werk, voor anderen die een te grote afstand moesten overbruggen, restte geen andere mogelijkheid dan in het station of in een naburig restaurant te wachten. Volgens een mededeling van het Rotterdamse vervoersbedrijf vatten de reizigers de mededeling dat er gestaakt werd nuchter en kalm op. De taxi's in Amsterdam reden wel, hoewel er nauwelijks een te krijgen was. De vervoersbonden hadden aanvakelijk medegedeeld, dat de taxi-chauffeurs uit solidariteit ook op de standplaats zouden blijven. Later liet de voorzitter van de Amsterdamse Taxicentrale evenwel weten, dat er geen enkele overleg was geweest over een solidariteit s-staking en dat men dus normaal aan het werk zou blijven. om 4.000 stakers bij acht bedrij ven, in de bouw om 1800 sta kers bij 32 objecten en in de havens om 1900 man bij drie bedrijven. Opvallend daarbij was, dat er een uitstekende sa menwerking was met de bon den van het CNV, hoewel er geen officiële regeling bestaat. Een woordvoerder van de sa menwerkende werkgeversorga nisaties stelde gisteravond, dat er beslist niet door meer dan 3.000 mensen is gestaakt, eerder dacht hij aan 2200 2800. In de zuivelindustrie, waar vol gens de rechter (nog) niet mag worden gestaakt, is het gisteren vrij rustig gebleven. Wel waren er overal heftige discussies, die tot werkstagnatie leidden. Naar stig wordt nagegaan, of de hui dige cao-tekst andere acties dan stakingen toelaat, bijvoorbeeld stiptheidsacties. Aangemoedigd door het succes van de zuivel- werkgevers heeft nu de Vereni ging Nederlandse Vleeswarenin- dustrie de voedingsbonden van morgen voor de rechter ge daagd, om ook in deze sector, waar acties aangekondigd zijn, stakingen verboden te krijgen. De zaak dient voor dezelfde rechter, die de zuivelwerkgevers een adempauze gunde. Ook de vleeswarenfabrikanten willen een afkoelingsperiode voor na der cao-overleg. Kennelijk heb ben de vleeswarenfabrieken zo nadrukkelijk naar de dagvaar ding van de zuivel gekeken, dat zij dezelfde bonden hebben ge daagd, hoewel de industriebond NKV in de vleeswarenindustrie geen leden heeft. Daarentegen zijn twee bonden niet opgeroe pen (de HBV en Mercurius) die wel één lijn trekken met de voedingsbonden. De zaak is nog onoverzichtelijker geworden na dat één der ondernemers, Mees ter BV te Wijhe, zich uit het geding heeft teruggetrokken en zich bereid heeft verklaard nog eens te praten over het systeem van prijscompensatie. Intussen hebben de voedings bonden hoger beroep aangete kend tegen het stakingsverbod van twintig dagen. Zij menen, dat het vonnis van de Utrechtse rechtbankpresident prof. Van Dijk daartoe voldoende aankno pingspunten biedt. Met name zou de rechter in zijn oordeel buiten zijn boekje zijn gegaan. Het gaat hier voornamelijk om een principiële zaak, want als het Amsterdamse gerechtshof aan een oordeel toekomt is ze ker half maart en zijn de twintig „overgangsdagen" al lang om. FNV-bestuurder Bode zei gister avond, dat er aan werkgevers zijde bepaald weinig bereidheid is om te onderhandelen. Hij wees in dit verband op een uit spraak van bouwwerkgevers- voorzitter Van Eijkelenburg, dat individuele ondernemers, die wel willen praten over de prijs compensatie, geroyeerd zullen worden als lid van zijn organi satie. Intussen heeft minister Boers- ma (Sociale Zaken) in een radio- interview laten blijken, dat het landsbelang weliswaar niet ge doogt dat de regering werkloos toeziet, maar dat het nog wel een maand of twee kan duren voordat zij stappen onderneemt. Bode zei, als commentaar hie rop, dat het wel niet zo lang zal duren voordat de werkgevers overstag gaan. „Wij als FNV kunnen net zo lang doorgaan tot ons doel is bereikt, maar het is de vraag of de werkgevers het zo lang kunnen uitzingen". De actievoerende vakbonden hebben inmiddels hun campag ne uitgebreid. Bovendien zijn er bonden bijgekomen, die zich in de strijd werpen. Dat zijn met name de grafische bonden, die ervoor hebben gezorgd, dat van daag meer dan 300.000 Neder landers in het oosten en zuiden van het land geen krant thuis krijgen bezorgd. Gestaakt wordt bij drukkerij Misset in Doetin- chem, de Gelderlander-combi- natie in Nijmegen, uitgever smaatschappij Arnhem, Van der Loeff in Enschede en druk kerij Franken in Deventer. Het gaat in totaal om duizend werk nemers. Morgen komt daar nog drukkerij Rota-Best in Best bij. De acties kunnen weldra ook worden uitgebreid tot de hore- casector. De cao-onderhandelin gen daar zijn maandag vastgelor pen, waarbij opnieuw de prijs compensatie het struikelblok was. Ook de onderhandelingen met de Nederlandsche Stikstof maatschappij (1200 werkne mers) te Sluiskil zijn mislukt De directie heeft van de bonden een ultimatum ontvangen, dat zaterdag afloopt. Enkele kleine re werkgevers zijn bereid geble ken, de prijscompensatie toe te kennen. Waar werkgevers afwij zend reageren trekken onderne mingsraadsleden zich terug uit de raden. De vakbonden willen voorts hun mensen terugtrek ken uit de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie omdat zij ook daar verder overleg met werk gevers zinloos vinden. van Het Amsterdamse Gemeentelijke Vervoer Bedrijf stemmen hier vóór een zgn. „speerpuntactie", ben vandaag van 5.009.30 het werk neergelegd om hiermee hun solidariteit te betuigen aan de Enkele werknemers van de Calvé-fabrieken in Delft. De voorzitter van het stakingscomife Aad Verhoef (met de band om de arm), probeert hier een werkwillige over te halen aan de staking mee te doen. 7;an een onzer verslaggevers) afkomstig zijn van de Norfolk-Line in Schevenin- lOTTERDAM Bij het Nederlands Transport gen, waar de directie het personeel overwerk wilde lureau (NTB), een van de twee Rotterdamse laten verrichten. Voor de duur van de stakingsac- lavenbedrijven waar wordt gestaakt, bestaat de ties in de Rotterdamse haven zullen de „besmette" ndruk dat de internationale scheepvaartwereld opleggers blijven staan. Het weigeren van over- ekening heeft gehouden met stakingen in de werk zal volgens de vervoersfederatie dezer dagen Sederlandse havens. „Het is bij ons buitengewoon veel voorkomen als een vorm van ondersteunende rustig in vergelijking met andere maandagen", zo actie. Seelde een woordvoerder van het bedrijf mede. Volgens de vervoersfederatie zou de Amsterdamse Volgens hem is al een aantal schepen uitgeweken havenwethouder mr. C. Goekoop de stakingslei- naar andere havens. Als de stakingen aanhouden, ders gefeliciteerd hebben met het gedisciplineerde zullen de komende dagen meer schepen een ande- verloop van de acties bij de havenbedrijven in re bestemming kiezen, zo verwacht hij. Dit on- Amsterdam. Hij zou dat gedaan hebben in een danks de oproep van de internationale federatie telefoongesprek met iemand van het districtskan- V_an transportarbeiders om solidair te zijn met de toor van de federatie. Aangezien de heer Goekoop Nederlandse havenarbeiders. „Er bestaat nog al- WD-er is, wordt hiervan door de vakbonden pjd een concurrentiestrijd", aldus de woordvoer- gretig melding gemaakt. Maar een woordvoerder der van het NTB. van het college van B. en W. van Amsterdam heeft Volgens de vervoersfederatie NW/NKV zijn er tot ontkend, dat de wethouder een verklaring heeft nu toe twee vrachtschepen uitgeweken naar ande- afgelegd. Hij zou hooguit in een telefoontje gezegd re Europese havens. kunnen hebben dat hij blij was dat er geen Bij Transport Ferry Services in Rozenburg wor- relletjes waren ontstaan, aldus de gemeentelijke den 25 opleggers niet behandeld. Dit omdat ze voorlichter. JERWIJL de vakbonden het rechtelijk ingrijpen in de stakingen „een onbegrijpelijke inmenging in de Nederlandse verhoudingen" blijven noemen, beschouwt een toenemend aantal juristen de uitspraak van de Utrechtse rechter over een afkoelingsperiode in de zuivel als een wijze beslissing. Men zal moeten afwachten, of deze Utrechtse rechter eenzelfde beslissing neemt voor de vleeswarensector, waar over vandaag een kort geding speelt. Volgens verschillende bekende juristen is een afkoelingspe riode thans wellicht het enige middel om ergens een opening te vinden voor nieuw overleg tussen werkgevers en werkne mers. Zij menen namelijk dat beide partijen te snel een beslissing geforceerd hebben, die tot de stakingen van nu geleid hebben. Steeds meer stemmen gaan ook op, die vinden, dat nieuw overleg beslist noodzakelijk is. Zelfs in de regeringskringen kan men deze geluiden opvangen, ook al blijft het kabinet uiterst voorzichtig in zijn uitlatingen over het lopend loonconflict. I N dit verband beschouwt men de rechtelijke uitspraak over de afkoelingsperiode als het minst kwade middel om de gesprekken tussen de sociale partners - op welke manier dan ook - weer op gang te brengen. Het zal niet eenvoudig zijn, omdat de standpunten de laatste dagen zeer verhard zijn. De grote vraag nu is namelijk, hoe men de partijen weer rond de tafel kan krijgen, zonder gezichtsverlies van een van beiden. Gezichtsverlies is immers het ergste wat de partijen in dit stadium kan overkomen. Los van alle sociaal-economische opvattingen over het principe van de automatische prijscompensatie mag noch de ene noch de andere partij als verliezer naar de onderhandelingstafel gevoerd worden. Winnaar en verliezer zijn in diepste wezen immers alle twee verliezers, omdat door dit loonconflict een groot deel van de sociale verhoudingen voor lange tijd verstoord zal blijven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9