Ook Pastorale Raad vraagt openheid Generatieconflict geen probleem Vermaning overweegt ,,te vluchten" Arrestaties na internationale heroine-smokkel Vrijetijds mode Kunstvorming VWO blijft beperkt Theologen willen van CDA genoegdoening 300 miljard nodig voor drinkwatervoorziening BERLITZ Bezwaren tegen medisch paspoort DR. VAN ROON IN PROEFSCHRIFT: Voor L.P.O. I 1.350 ideeën NNENLAND LEIDSE COURAN' DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 PAGINA 7 Ontwerpster Murielle Botier heeft gisteren op Schiphol haar collectie bad- en vrijetijdskleding voor de komende zo mer gepresenteerd. Op de foto rechts een doorkijkbloes met wijde rok, waarin lurex ver werkt is. Daaronder een tweedelig katoenen badpak. DEN HAAG ANP Het ligt niet in de bedoeling het aantal uren kunstzinnige vorming bij het voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs uit te breiden. Wel is er het voornemen de kunstzinnige vorming als eind examenvak mogelijk te maken. Dit heeft minister Van Keme- nade gisteren meegedeeld in een openbare commissieverga dering over de kunstnota van de regering. Na brief van vijf kamerleden: In tegenstelling tot een suggestie van het TweedeKamerlid De Boer (ARP) is de minister tegen stander van de instelling van een directie kinstzinnige ontwik keling bij onderwijs en weten schappen. Dit zou betekenen dat het uit de directie kunstzinnige vorming wordt gehaald. Dan zou het als vak apart be schouwd worden dat los zou staan van allerlei andere leer stoffen en ontwikkelingsgebie den. I (Van onze parlementaire redac- tie) DEN HAAG. Een groep theolo gen staat erop dat het CDA in een brief aan de Amerikaanse president Carter zijn steun aan Israël betuigt Dat hebben deze theologen vandaag laten weten aan mr. W. Aantjes, fractie voorzitter van de A.R.P. in de Tweede Kamer. De theologen waren geschokt door de brief die dé parlemen taire club voor Euro— Arabi sche samenwerking aan presi dent Carter had gestuurd. Die brief was onder andere onderte kend door enige Nederlandse kamerleden namelijk drie van de P.v.d.A., een van D'66 en de K.V.P.—er Van Eisen. In die IN DE HELE WERELD AMSTERDAM (ANP) Om alle mensen in de wereld tegen 1990 van goed drink water te voorzien is een totaalbedrag nodig van ruim 300 miljard gulden. In de komende veertien jaar zal jaarlijks een bedrag van 15 miljard gulden op tafel moeten komen voor het drinkwater en 8 miljard voor sanitaire voorzieningen. I Door een dergelijke investering kan de gezondheidstoestand en het sterftecijfer onder de mensen en voornamelijk kinde ren aanmerkelijk worden teruggebracht Op het ogenblik zijn er 1.2 miljard men sen, die niet over een goede watervoorzie ning beschikken en aangewezen zijn op vervuild en besmet water. „Het zijn dp armste mensen in de we reld", zei minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking gisteren in het Trope ninstituut in Amsterdam bij de opening van een symposium over de watervoor ziening. De rijke landen zullen de ontwik kelingslanden moeten helpen om dit nij pende probleem op te lossen. Het mag dan veel geld zijn, dat hiervoor nodig is, de bewindsman wees erop dat jaarlijks in de wereld voor 800 miljard gulden aan 'Na eis van 4 maanden wapens wordt uitgegeven. In vergelijking hiermee is de 25 miljard gulden voor watervoorziening een koopje. In scherpe tegenstelling tot de rijke lan den, waar 80 tot 90 procent van de mensen over goed drinkwater beschikt, heeft slechts 30 procent van de bevolking in arme landen de beschikking over vei lig water Keremu Van een onzer verslaggevers Assen Tjerk Vermaning, de 48-jarige amateur-archeoloog uit Assen, tegen wie de officier van justitie mr. C. J. van Epen- huysen gisteren vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste wegens oplich ting van de provincie Drente, overweegt te „vluchten" naar het buitenland. Zelfs indien de rechtbank hem over veertien dagen zou vrijspreken. Vrienden van Vermaning maak ten dat gisteravond bekend na afloop van het geruchtmakende proces tegen de Drentse bode monderzoek. „Nederland', zo zou de echtgenote van Tjerk haar man inmiddels van de zin van een emigratie hebben weten te overtuigen, „is te klein voor een grote man als jij". Het echt paar Vermaning wenste deze plannen overigens niet persoon lijk toe te lichten. „Wat waar is", aldus een familielid, „dat is dat Tjerk uitkijkt naar nieuwe werkterreinen en als hij die kan vinden in een omgeving waar- men hem niet bij voorbaat als oplichter bestempelt dan weet ik zo net nog niet wat hij doet. De Nederlandse grond en de Leer een taal echt Internationale Talenschool Den Haag-Stationsweg 58 tel. 070-88.01.15 bedrijf scursussen Drentse in het bijzonder is hem zo zachtjes aan wel heel erg heet onder de voeten geworden. Niet dat Tjerk iets te verbergen heeft, maar de geleerde heren hier denken nog zo bekrompen en zo autoritair dat voor Tjerk de lol er onderhand wel af is". Tjerk zelf wenste deze geruch ten te bevestigen noch te ont kennen. „Maar je mag wel we ten", sprak hij, nadat de vier dagen durende rechtszitting ten einde was, „dat ik enorm teleur gesteld ben door wat ik me in middels in dit land heb moeten laten welgevallen. Eerzuchtig hebben ze mij genoemd. Ja, dat klopt en daar zit hem nou pre cies de kneep. Ik mag niet eer zuchtig zijn, men gunt mij dood gewoon geen huldeblijken, maar ik ben het zat om nog langr de heren professoren aan pronkju welen te helpen. Niet zij hebben dit land aan unieke vondsten geholpen, maar ik. Ik, Tjerk Vermaning: die omdat niemand anders het doet, zichzelf best uniek durft te noemen". Officier Van Epenhuysen denkt daar duidelijk anders over. In zijn langdurig requisitoir schil derde hij in anekdotes de „leu genachtige en fantastische" mentaliteit van Vermaning, die er niet voor terugschrok te drei gen met moord en doodslag. De officier eiste behalve 4 maanden gevangenisstraf verbeurdverkla ring van de in beslag genomen stenen. in vlammen Een brand aan boord van de Russische coas ter Keremu, die ligt afgemeerd in de Rotter damse Waalha ven. heeft van morgen vroge grote schade aangericht aan de verblijven van de beman ning en aan het stuurhuis. Ook de machineka mer liep enige schade op. De oorzaak is nog niet bekend. Om kwart voor acht vanmorgen had de brandweer het vuur onder controle. MexicoCity telt 40.000 zwervertjes; Mexico—City (DPA) Onge veer 40.000 kinderen onder de 12 jaar in Mexico City slapen 's nachts op straat en houden zich in leven door bedelen en diefstallen. Dit heeft het gemeentebestuur j van de ongeveer 11 miljoen in- i woners tellende hoofdstad ver-i nomen van sociale beambten die 's nachts de straten afzoch ten. Bijna alle bedelende kinderen hebben hun ouders door onge- j vallen verloren of zijn het ou-1 derlijk huis ontvlucht omdat zij daar voortdurend geslagen wer-1 den. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amster damse politie heeft het afgelo pen weekeinde, na een tip van de Deense politie, twee Chine zen gearresteerd in verband FINANCIERING ROLDUC brief werd er bij Amerika op aangedrongen de steun aan Is raël te gebruiken als pressie middel voor de tot stand ko ming van een afzonderlijke Pa lestijnse staat. De CDA—fracties in de Tweede Kamer hebben intussen de handtekening van Van Eisen ge diskwalificeerd. Mr. Aantjes heeft de groep theologen laten weten het afstand nemen van Israël, zoals dat uit de brief van de Euro— Arabische club blijkt, niet in overeenstemming is met het standpunt en het program van het CDA. Namens lijsttrek ker Van Agt en professor P. Steenkamp, voorzitter van het CDA, distantieert Aantjes zich in de brief aan de theologen heel duidelijk van Van Eisen. DEN HAAG (ANP) - Volgens staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) ontmoet het voorschrijven voor alle Neder landers van een medisch pas poort bezwaren van ethische aard. In antwoord op vragen van het KVP-Kamerlid me vrouw Cornelissen wijst de be windsman op de toenemende weerstand tegen een centrale medische registratie van de ge hele bevolking. De suggestie de Centrale Raad voor de Volksge zondheid advies te vragen om te komen tot eventuele invoering van een dergelijk paspoort wijst hij af. Een dergelijke adviesaan vraag noemt hij „op dit ogen blik" niet opportuun. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam heeft zich gisteravond op voorstel van het bestuur aangesloten bp het advies van het kapittel en de Diocesane FinAncie- le Adviescommissie om de financiering openbaar te maken door mgr. Simonis uit bestemmingsgel- den gedaan aan de priesteropleiding van het seminarie Rolduc. Zoals bekend had mgr. Simonis twee ton, die hem in de loop der jaren van particuliere zijde ter beschikking waren gesteld voor de priesteroplei ding overgemaakt aan het bisdom Roermond ten behoeve van priesterstudenten, bestemd voor het bisdom Rotterdam. Deze persoonlijke beslissing bracht hem in conflict met die medewerkers die een andere visie hebben op de ambtsopleiding. De dekensvergadering met name drong aan op een breed opgezette commissie, die de hele problema tiek van de ambtsopleiding zou gaan bespreken. Ook hierbij sloot de D.P.R. zich gisteravond aan en hoopte in dit overleg betrokken te kunnen' worden. Ook sprak de raad de hoop uit, dat vóór de zomer een eerste resultaat van het overleg,1 zowel over de financiering als over de ambtsoplei- ding, zichtbaar zal worden. Mgr. Simonis merkte tijdens de discussies op, dat de kwestie van de ambtsopleiding een zeer gecom- pliceerde zaak is, waaraan vandaag de bisschop-1 penvergadering ook weer aandacht besteedt. Hij toonde zich ook niet gelukkig met de situatie, die I niet zou zijn ontstaan als er geen verschil in visie j op kerk en priesteropleiding was geweest „Ik heb niets te verbergen", zo zei hij. „De staf van de K.T.H.A., de dekens en het kpittel weten welke mijn houding is ten opzichte van K.T.H.A. en j Rolduc". Hij bood zijn excuses aan aan hen, die zich aan deze zaak ergeren, maar zei, dat een i bisschop geen formalistische directeur van een firma is, maar moet proberen een vader te zijn, die van tijd tot tijd wat moet plooien en schippe- j ren. Daarbij kunnen fouten worden gemaakt met een internationale heroine- smokkel. De Deense politie ver richtte in dezelfde zaak drie arrestaties. Men pakte twee mannen uit Bangkok op en een 42-jarige Nederlander, die 5,3 kilo heroine in zijn bezit had. De politie van Kopenhagen kwam de smokkel op het spoor door het afluisteren van tele foongesprekken, waarbij zij twee Thais hoorden praten met de „grote baas", een Chinees in Amsterdam. De Nederlander werd op heterdaad betrapt toen hij de heroine in de reserveband van zijn auto wilde stoppen. De in beslag genomen heroine zou op de Nederlandse markt 2,5 miljoen hebben opgebracht De Deense politie ziet in deze zaak een nieuw bewijs voor het standpunt dat Kopenhagen een doorgangscentrum is geworden voor de heroinehandel tussen Nederland en het Verre Oosten. De Thaise narcoticabrigade ar resteerde gisteren op het vlieg veld van Bangkok een 48-jarige Nederlander, die een kilo heroi ne had verstopt in de voering van zijn overjas. Hij werd inge rekend vlak voordat hij naar Parijs zou vliegen. De rijkspolitie in Groesbeek heeft zondag in samenwerking met de douane twee Duitsers van 17 en 20 jaar opgepakt die in Nijmegen in opdracht van een andere Duitser voor 60.000 gulden 18 kilo hasj hadden ge kocht. Zij wilden de partij hasj juist over de grens brengen toen zij met hun auto werden aange houden. De term „generatieconflict" suggereert min of meer, dat er een wezenlijke tegenstelling zou bestaan tussen een oudere en een jongere generatie en dat die tegenstelling bij iedere volgende generatie weer tot uitdrukking komt. Maar is dat wel zo en wat betekent het in wezen, dat de mens kind, jongere en oudere kan zijn en hoe verhouden zij zich tot elkaar? Met deze vragen heeft drs. R. G. van Roon uit Utrecht zich beziggehouden in zijn proefschrift „Visie op kind en jongere vanuit een vooroor deel". Op dit proefschrift is hij dezer dagen aan de rijksuniversiteit van Utrecht gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid. Volgens dr. Van Roon is er vanuit de theologie tot dusver niet veel aandacht besteed aan bij voorbeeld de vraag of het „generatieconflict" een probleem van alle tijden is. In feite, zo zegt hij, is het eigenlijk geen probleem. Hij is het met de Zwitserse protestantse theoloog Karl Barth eens als deze zegt, dat het jong-zijn op zich geen enkele reden is om zich te verheffen. Het jong-zijn - en dat geldt ook voor het oud-zijn - is een biologische bijkomstigheid. Van Roon schrijft daarover in zijn proefschrift onder meer: „Een jeugdbeweging waarin men zichzelf wil genieten, cultiveren en uitleven is als zodanig de dood in de pot en loopt de snelste vergrijzing tegemoet Wij zijn jong en dat is fijn, zong men in de jeugdbeweging. Barth kent een andere versie: wij zijn jong en dat is goed.Maar jong-zijn an sich is niet goed. Jeugdig is men pas, wanneer men zich door een zaak laat inspireren en daarmee verbonden wil zijn. Met leeftijd heeft dat niets te maken. Wie een kind zijn wil, is juist geen kind meer, maar kinderachtig". Dr. Van Roon „ziet niet veel brood" in de religieuze subcultuur, die hij ook met opzet niet als oosters bestempelt. „Dat is te veel eer voor deze stromingen", zo zegt hij. Hij noemt die 'culturen (zoals Jesus People en Children of God) exotisch en buitensporig. Betrokken daarentegen voelt dr. Van Roon zich bij het studentenprotest van de jaren zestig: „In het studentenprotest is duidelijk geworden hoe samenlevingen zich tegen voorgestane vernieu wingen keerden en hoe jongeren fneedogenloos en zonder enig begrip werden teruggedreven naar afhankelijke posities", zo schrijft dr. Van Roon, die uitvoerig uit de doeken doet hoe dat in zijn werk ging. Een van de „afweermechnis- men" was, het studentenproces af te doen als een uiting van een (vermeend) generatieconflict. Alsof dat het wezen van de zaak van de studenten raakte. „Visie op kind en jongere vanuit een vooroor deel" wordt binnenkort in handelsuitgave op de markt gebracht door uitgeverij Kok in Kam pen. Drs. P. Douwes secretaris GDR hervormde kerk Drs. P. A. C. Douwes, direc teur van de hervormde stich ting voor diakonaal maat schappelijk werk in de pro vincie Groningen, is benoemd tot algemeen secretaris van de hervormde Generale Dia- konale Raad. De heer Douwes (47) volgt ds. L. Alons op, die per 1 januari zijn functie op medisch advies heeft neergelegd. Hij zal naast het secretariaat van de GDR en het adviseurschap bij de hervormde synode, de leiding hebben over het landelijke bu reau in Utrecht, met ongeveer vijfentwintig medewerkers. Drs. Douwes studeerde theolo gie in Groningen, was vor mingsleider in een hervormde wijkgemeente in Rotterdam en sinds 1960 directeur van het provinciale bureau in Gronin gen. Hij hoopt dit jaar te pro moveren op het onderwerp „Armenkerk, de geschiedenis van de Rotterdamse diaconie in de 19e eeuw". In Groningen heeft hij zich in het bijzonder bezig gehouden met de vragen van jeugd en gezin, industrie pastoraat en educatievevoor- zieningen in Noord-Groningen. De eerste fase van de voorbe reiding op LPO III het derde Landelijk Pastoraal Overleg van de rk kerkprovincie, is afgesloten. Volgens de voor lichtingsdienst van de kerk provincie zijn ongeveer 1.350 ideën over samen geloven en kerk-zijn, (het onderwerp voor LPO-III), bij de agendacom missie binnengekomen. Er zijn verhoudingsgewijze veel gezamenlijke reacties bij: van scholen, liturgie-, ge- spreks- en charismatische groepen, bejaarden, van een vormingscentrum, parochiera den en leefgemeenschappen van religieuzen. Van enkele schoolklassen heeft elke leerling een idee ingestuurd. Van een eerste klas MAVO in het bisdom Bre da hebben alle leerlingen hun reactie neergelegd in tekenin gen. Een man uit het bisdom Haarlem heeft elf bladzijden cartoons onder het motto „Kerk is..." ingezonden. De agendacommissie schat dat ongeveer achtduizend mensen zich met de voorbereiding van LPO-III bezig hebben gehou den. De ingediende ideeën zullen de komende maanden worden 'geanalyseerd en daarna ver werkt tot een vervolgbrochure voor het Landelijk Pastoraal Overleg. Het is de bedoeling dat deze in augustus ver schijnt Van de eerste brochu re, getiteld: „Mijn Idee!" zijn vier drukken opgelegd en 27.000 exemplaren verspreid. Koning Juan Carlos vap Spanje en zijn echtgenote, ko ningin Sofia, zullen donderda gochtend een officieel bezoek aan het Vaticaan brengen. Het is ruim vijftig jaar gele den, dat een Spaans staats hoofd de paus bezocht, name lijk koning Alfonso XIII aan paus Pius XI. Donderdag avond zullen de Spaanse be zoekers aanzitten aan een banket in het Quirinaal, dat de Italiaanse president Leone ter gelegenheid van het be zoek van het Spaanse koning spaar aanricht. Honderden Jehova Getuigen zijn uit Malawi Zambia bin nengekomen om aan vervol ging te ontkomen. De vluchte lingen vormen voor de rege ring van Zambia een groot probleem. Een functionaris van de oostelije provincie waar zij zich bevinden heeft de regering in Loesaka om KORTE METTEN toestemming gevraagd de vluchtelingen terug te sturen. In 1975 heeft de Zambiaanse regering al eens drieduizend Jehova's naar Malawi gerepa trieerd. Paus Paulus heeft tijdens zijn wekelijkse toespraak een toe nemend zedelijk verval gecon stateerd in de Italiaanse sa menleving en een beangsti gende uitbreiding van de cri minaliteit. Hij zei vaak de indruk te hebben, dat het staatsapparaat ter bescher ming van leven en wet niet meer tegen zijn taak is opge wassen. De toenemende crimi- naliteit gaat volgens de paus gepaard met geestelijke ver vlakking bij de mensen en een tolerantie, die op vele drogre denen is gebouwd. Het wordt steeds duidelijk aldus de paus, dat een verantwoord ze delijk handelen zijn wortels heeft in de liefde tot God en tot de mensen. Aan de pauselijke universiteit in Rome studeren 263 priesters en seminaristen uit twëeen- veertig verschillende landen, op uitnodiging van de Vati caanse congregatie voor de wereldmissie en het internatio nale pauselijk missiewerk voor eigen priesters. Van deze studenten komt het overgrote deel uit ontwikkelingslanden, namelijk 140 uit Afrika, 103 uit Azië, voorts tien uit Euro pa, vijf uit Noord- en Zuid- Amerika en vijf uit Oceanië. Het sterkst vertegenwoordigd zijn India en Nigeria met elk eenenveertig studenten, ge- 'volgd door Zaire, Korea, Oe ganda, Kenya, Roeanda en Sri Lanka. Onderzoek V.S. Invloed gezin groter dan men denkt Twee Amerikaanse sociologen Bengston en Acock hebben de mening „dat de invloed van het gèzin terugloopt" tegenge sproken. In een studie over arbeidersge zinnen in Los Angeles en om geving hebben zijn vastge steld, dat de invloed vaq ou ders op hun kinderen groter is dan algemeen wordt aangeno men. Vooral hun godsdienstige houding brengen ouders op hun kinderen over, aldus de sociologen. Bengston en Acock zeggen dat de invloed van de moeder doorgaans sterker is dan die van de vader. Haar invloed heeft vooral betrekking op tra ditionele godsdienstige opvat tingen, bevestiging van de sta tus quo en het militarisme en op arbeidsethiek. De vader heeft daarentegen meer invloed als het gaat om het godsdienstig gedrag, per soonlijke vroomheid en tole rantie. De vader bepaalt ook in sterkere mate dan de moe der het sexuele gedrag van de dochter en heeft meer autori teit bij jongeren boven de ne gentien jaar, aldus Bengston en Acock.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7