Leiden kan tekort aan tennisbanen ineens wegwerken Qp RAADSCOMMISSIES BESLISSEN VANAVOND OVER AANLEG 13 BANEN Waar komen de nieuwe accommodaties VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd tef voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. m Nieuwe riolering in Noorderkwartier NiDINSDAG 8 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Benzine Onbekenden kwamen bet a/gelopen weekend 's avonds aan de Lammenscbansweg zonder benzine te staan. Dat kan tenminste worden afgeleid uit betgeen zich rond de aldaar gevestigde benzinepomp beeft afgespeeld. Hoewel de pomp bediende allang naar buis was hebben ooggetuigen op een ongewoon tijdstip bet licbt zien aanflitsen en twee mannen in bet kantoortje bezig gezien. Zij blijken zicb door inbraak de toegang tot de pompburelen te hebben verschaft, waarna zij de pompen in werking hebben gesteld en 26 liter benzine hebben getankt ten bedrage van 28,45 gulden. De kas en de accessoires lieten zij onaangeroerd, maar overigens zijn zij zonder te betalen met de noorderzon verdwenen. Roodrijder Gehoord tijdens een zitting van de Leidse kantonrechter. Een grimmige bejaarde man die door rood licht had gereden tegen de verbalisant: „Hebt u niets beters te doen dan mensen van mijn leeftijd te bekeuren" Bedienend verkeer „Dan ben ik bedienend verkeer", meende een Leidse cultu reel werker gisteren tegenover de kantonrechter toen hem het rijden op de fiets in de Haarlemmerstraat ten laste werd gelegd. De Leiden aar vervoerde namelijk achterop de fiets iemand, die door pijnlijke voeten de verkeerspositie van voetganger niet kon innemen. Bedienend verkeer dus. Daar kwam bij dat hij een bel vervoerde, die, zo bleek, niet duidelijk hoorbaar was. Er zat namelijk geen beldop op. „Een stelletje vandalisten beeft die er bij het slopen van mijn fiets afgehaald", aldus de cultureel medewerker. Vijf tien gulden boete of één'dag hechtenis luidde het vonnis. „Dan wil ik gaan zitten, want zoveel geld heb ik niet", was het begeleidend commentaar. Overgang Harriet Freezer is te gast in het Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn 20a. De bekende schrijfster houdt een lezing over „De Vrouw in de overgang." Ineke van der Sar zal in het kort de medische aspecten van de menopauze belichten. De bijeenkomst begint om acht uur. Fotoclub De fotoclub, die iedere dinsdagavond bijeenkomt in bet Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat, kan nog wat leden gebruiken. De club is voor de wat gevorderde fotogra fen, die al kunnen ontwikkelen en afdrukken. De leden van de club zullen zich in werkgroepen bezighouden met ver schillende fotografische projecten. Een deskundige geeft de werkgroepen technische en creatieve adviezen. De kosten van de totocursus bedragen vijftig gulden per half jaar. Belangstellenden kunnen zicb opgeven bij het Leids Vrije tijdscentrum, Breestraat 66, Leiden, telefoon 146449. Werkmans Wilskracht Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" viert vrijdag 17 fe bruari het 75-jarig bestaan. Het bestuur recipieert van zeven tot negen uur in het repetitielokaal in de school aan de Boommarkt. Oversteken Hoe gevaarlijk het oversteken op het Stationsplein sinds de voltooiing van de reconstructie daar is geworden blijkt ook uit de dagrapporten van de politie. Een 17-jarige fietser werd bij het oversteken gegrepen door een auto, toen hij deze geen voorrang gaf. Hij zou vanaf het station zijn overgestoken in de richting van de Stationsweg, toen hij door een achteropkomende auto uit de richting Oegstgees- terweg werd gegrepen. De jongen, afkomstig uit Oude Wetering, moest het negeren van het rode licht met een hersenschudding bekopen en werd opgenomen in het AZL. Nieuwe vrijgestelden In het gebouw van de Leidse studentenvereniging S.S.R. aan de Hogewoerd wordt vanavond een forumdiscussie gehouden over de zogenaamde „nieuwe vrijgestelden". Deze bijeen komst is de tweede in een serie van vijf die onder de naam „Elites in Nederland" als Studium Generale van de Leidse universteit door SSR wordt georganiseerd. De panelleden zijn drs. J. Godschalk, de journalist Herman Vuijsje en Jaap Dekker. Discussieleider is prof. dr. J. Berting. De bijeen komst begint om acht uur. Hengelkampioen K. Laterveer van het viscollege HSV is kampioen van het afgelopen visseizoen geworden. Hij ving 387 vissen met een gezamenlijk gewicht van 26.790 gram. Tweede werd G. Bontje met 199 vissen met een gezamenlijk gewicht van 16.315 gram. Op de derde plaats is P. Blok geëindigd met 255 vissen met een gezamenlijk gewicht van 15.625 gram. Het college viste het afgelopen weekeinde in de Heimanswete ring. Het was de laatste wedstrijd van het seizoen. Als eerste eindigde K. Laterveer, tweede werd J. Leuring en derde P. Blok. Salomé De toneelgroep Kiss brengt donderdag 10 februari het stuk „Salomé" op de planken van de Leidse Schouwburg. Het gaat om een nieuwe interpretatie van Salomé waarin de beroemde dans van de zeven sluiers als een culminatie van een dubbel kat en muisspel gezien wordt De ouder wordende koningin Herodias en haar tweede echtgenoot Herodus zijn gewoon om dit sinistere spel te spelen temidden van een uitzonderlijk decadent hof. Het brengt aan iedereen pikante momenten in een sleur van overdoses aan genoegens. Hero des spoort zijn vrouw aan „het spel te spelen" en een belichaming te zijn van de charmes van haar niet bestaande dochter. Dit „spel" is misschien begonnen als een geheiligd ritueel voor de moeder, maar het groeit uit tot een waarhjke beproeving voor haar, wanneer het de enige manier wordt om de oververzadigde vorst op te winden. Zij betaalt met haar eigen leven door haar hartstocht voor Jokannaan (Johannes de Doper) te bevredigen, voorvoelend dat zij pas haar vervulling zal vinden in de dood; een soort vrijwillige zelfvernietiging. Aanvang 20.15 uur. 13 eeuwi 1 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Vanavond kan een langgekoesterde wens van de Leidse tennissers in ver vulling gaan. Wanneer de 8pe( raadscommissies voor sport zaken en financiën vanavond in meerderheid hun fiat geven aan de voorstellen van tennis- m0l verenigingen De Leidse Hout, Unicum, Roomburg en het nog "accommodatieloze" Meren- wijk, zal Leiden reeds met I ingang van het komende ten- M nisseizoen 13 tennisbanen rij- ker zijn. De heer L Kallenberg voorzitter van Unicum en lid van de voorbereidingscom- serie missie tennis, kan zich niet voorstellen dat de raadscom missies een negatief advies zullen uitbrengen. "Het hele plan voor dertien nieuwe ten- Ven nisbanen en de verbetering van de accommodaties kost imende gemeente Leiden tenslotte an SI helemaal niets. Leiden neemt weliswaar ruim 800.000 gul- I den van de kosten voor zijn rekening, maar dat aandeel wordt later door een toeslag R op de baanhuur met de tennis- verenigingen verrekend", weet de heer L. Kallenberg. Tegelijkertijd weet hij echter ook, dat er vanavond een be slissing zal moeten vallen, om dat bij verder uitstel het hel*1 plan in de ijskast kan worden geschoven. Oorspronkelijk r8 j^was er bij de leden van de raadscommissie voor sportza ken nogal wat verwarring over de financiering van dit toch H| unieke project. In twee achter- NR eenvolgende vergaderingen jM konden de raadsleden zich hierover geen weloverwogen mening vormen. De commissie zag niet duidelijk voor zich welk plan er nu eigenlijk op m tafel lag. Vanavond ligt er in middels het zesde in financieel opzicht gewijzigde voorstel op tafel. Helder en duidelijk neer- gelegd in een nota van de "voorbereidingscommissie ten- lering nis". Met de wetenschap dat rk ini de leden van de raadscommis sie sies zullen spreken namens let hi hun fracties dit op aandrin- Aku gen van PvdA-fractievoorzit- Het stuk speelweide, dat de buurtbewoners niet willen opofferen voor de sportieve recreatie van vele tennissers in Leiden, maar waar al enkele bomen zijn gekapt. met drie banen en het com plex van Unicum zal verrijkt worden met twee tennisbanen. Voor Roomburg en Unicum zullen nieuwe kleedkamerac commodaties gebouwd wor den en de bstaande kleedka meraccommodatie van De Leidse Hout zal verbeterd worden. De voormalige Korti- markt in de Merenwijk zal in zijn geheel verbouwd worden voor het creëren van kleedka mers en een kantine. De kanti ne-accommodaties van Room burg en Unicum zullen uitge breid dan wel vernieuwd wor den. Financiering De aanleg van de dertien ten nisbanen en de aanpassing van parkeerterreinen zullen voor rekening komen van de gemeente Leiden. De gemeen te Leiden bekostigt 80 procent tot een maximum van 340.000 gulden van de totale kosten van de kleedaccommodaties. De bouw van de kantineruim te wordt betaald door de ver enigingen zelf. Het totale bedrag voor reke ning van de gemeente be draagt 831.000 gulden, waar voor de gemeenteraad een kre- Voorkom dat u in moeilijkheden raakt, Sluit tijdig een 1 goede verzekering voor 1. uw gezin, huisA/SggS^ uw auto en rekreatie. Ga voor eenklSiÖïjp deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK chronische achterstand op ten nisgebied in Leiden wegge werkt. Even afgezien van de uitbreiding met twee banen van het tennispark Unicum, vond de laatste uitbreiding in Leiden ongeveer twintig jaar geleden plaats. En dat terwijl sinds 1960 het aantal tennis sers in Nederland is toegeno men van 50.000 tot 250.000. Die landelijke tendens was ook in Leiden merkbaar, want niet voor niets prijken op de wachtlijsten van de tennis clubs De Leidse Hout, Uni cum, Roomburg en het pas opgerichte Merenwijk de na men van maar liefst 1000 aspi rant-leden. Met de realisering van dertien nieuwe tennisba nen zal voor deze 1000 leden een langgekoesterde wens eindelijk in vervulling gaan. (Van een onzer verslaggevers) ,t ie\ LEIDEN Wat behelst nu Laudi precies het plan van de ium. „Voorbereidingscommissie Ier tennis" en hoe wordt het ge- ijgj; hele project bekostigd? n de Volgens het voorstel van deze Mws. commissie worden in de Me- Vertc renwijk ten behoeve van de in eiaer ^eze opgerichte tennis- 9 club acht banen aangelegd naast de voormalige Korti- markt. Het tennispark Room- burg zal worden uitgebreid llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll en" t vai ard i et loeiden op, "oVkrijgt zijn Vrouwenraad deel, luidtEIDEN Leiden krijgt op 16 raffcbruari een Vrouwenraad, schrtoel van deze raad is met in- •ing chtneming van het eigen ka- isteftkter en de zelfstandigheid an de aangesloten organisa- mdes, het bevorderen van de be- hefustwording en de voltallige de soede-verantwoordelijkheid van wasle vrouw voor de samenleving. Fr Jen 20-tal vrouwenorganisaties rrafiiebben zich inmiddels aange- 'elijUoten. Enj)e oprichtingsbijeenkomst zal oenilaatsvinden in de zaal van de "lubPieterskerk, aanvang 20.00 uur. veeDan zal mevrouw H.G. Gouds- „kuvaard-Blom, mede-oprichtster wij'an de Provinciale Vrouwen- de'aad Zuid-Holland een inleiding rste louden over Vrouwenraden, in irlet voorlopig kontaktadres van kindle Leidse Vrouwen Raad is me- woTouw J.A.C. van Aken, Van en: Iollenhovenplein 79, telefoon dij ii31335. nen. omlllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIII> we die ene baan moeten laten vallen, dan is het hele plan financieel niet meer haalbaar. Je mist dan de inkomsten van ongeveer 90 tennissers en dat betekent dat je een investering van 150.000 gulden niet meer dekkend kunt maken. Het plan moet nu in zijn geheel geaccepteerd worden, anders gaat het niet door", aldus de heer L. Kallenberg. Uniek project Het door de tennisverenigin gen in samenwerking met de Sportstichting en de afdeling sportzaken van de gemeente Leiden ontworpen plan is op zich een uniek project Dat wordt veroorzakt door twee aspecten van deze actie om een achterstand op tennisge bied in Leiden in te lopen: de goede samenwerking tussen de verenigingen en het feit dat de gehele financiering voor re kening van de tennisclubs komt. Het idee om gezamen lijk de uitbreiding van de be staande tennisparken en de aanleg van een nieuw complex in de Merenwijk ter hand te nemen, ontstond in de zomer van het vorige jaar. Model voor de uitwerking van de plannen stond de uitbreiding met twee banen van het ten nispark Unicum, dat door deze club zelf werd voorgefinan cierd. Op aandringen van wet houder Tesselaar van sportza ken werd toen een "voorberei dingscommissie tennis" inge steld, die reeds in december 1976 zijn eerste rapport op ta fel legde. Wanneer de plannen van deze commissie akkoord worden bevonden is er eindelijk een Unucium-voorzitter L. Kallenberg: „Vanavond moet de beslissing val len". II boter nens. Drie i tusse t: de itmee Een overzichtstekening van het nieuwe tennispark Roomburg. diet beschikbaar zal moeten stellen. Met een afschrijfter- mijn van veertig jaar bedraagt voor de gemeente Leiden de jaarlast 81.052 gulden. Dit be drag zal door de tennisvereni gingen worden opgebracht door de baanhuur over de 13 nieuwe tennisbanen en een te betalen toeslag over alle 30 tennisbanen. Met dit systeem ontstaat dan een voor de ge meente Leiden budgettair neu traal plan. LEIDEN De firma Schouls uit Leiden begint deze week met de aanleg van nieuwe riole ring in het Noorderkwartier. Voorafgaande aan dit karwei worden de waterleidingbuizen in het trottoir verplaatst. De L.D.M. moet hiervoor op be paalde momenten voor enkele uren de watertoevoer afsluiten. Direct na de aanleg van de rio lering start de herstrating van het wegdek. Het totale werk kost 1.358.300,—. De nieuwe bestrating zal binnen vier we ken na aanleg van de rioolbui zen zijn aangebracht. Allereerst worden de Van Hogendorp- straat, de Molenstraat, de Mar- nixstraat aangepakt. Daarna worden de overige straten in Noord afgewerkt. LEIDEN De bewonersgroep „Kaiserstraat en omgeving" heeft een dringend beroep ge daan op het Leidse gemeentebe stuur om de bouwvergunning voor een studentencomplex aan de Kaiseritraat niet te verle nen. De bewonersgroep toont zich een fel tegenstander van het bouwplan, dat volgens hen „zonder inspraak" tot stand zou zijn gekomen. In een brief aan gemeentebestuur en raadsleden heeft de bewonersgroep de be zwaren neergelegd. De hoogte van het bouwplan is de schrijvers van de brief een doorn in het oog. Men meent, dat het grofschalige pand een onaanvaardbare aanslag doet op het karakter van de binnen stad. Tevens meent men, dat het boven de bestaande bebouwing uittorende gebouw een storend element zal vormen in het te beschermen stadsgezicht Ook heeft de bewonersgroep bezwa ren tegen de te verwachten toe name van de parkeerdruk op de wijk. „Thans wordt de parkeer druk al als ondraaglijk ervaren, vooral 's avonds als mensa en horeca geopend zijn. De proble men zouden nog worden verer gerd door de komst van 200 nieuwe bewoners", aldus de groep. De bevolkingssamenstelling van de Academiewijk is volgens de bewoners al zeer onevenwichtig. „De dalende lijn in het aantal gezinnen zet zich nog steeds Bewonersgroep Kaiserstraat fel tegen bouw studentencomplex voort De concentratie van 18-25 jarigen in deze wijk is de hoog ste van de gehele binnenstad", aldus de bewonersgroep. De verhouding zou nog schever ko men te liggen bij de komst van de bewoners van het studenten complex, ghettovorming wordt door de bewonersgroep dan ook niet uitgesloten geacht, waarbij wrijvingen tussen de studente en de wijkbewoners niet ui* ge sloten worden. Over de gevolgde inspraakpro cedure bij het plan voor het studentencomplex, merkt de be wonersgroep op, dat de heer Waal als lid van de projectgroep Binnenstad kennelijk iemand anders is dan wethouder Waal van het Leidse gemeentebe stuur. Als lid van de project groep toont hij zich voorstander van inspraakmogelijkheden voor de burgerij, als wethouder wordt een ruime prullemand ge hanteerd. De bewonersgroep schrijft daarover: „Kennelijk is georganiseerde inspraak een wassen neus, en „wilde" in spraak wordt de kop inge drukt". ter Meijer leeft er bij de tennisverenigingen de ver wachting, dat er spijkers met koppen geslagen kunnen wor den. Addertje Er schuilt nog wel een adder tje onder het gras. De uitbrei ding van het complex Room burg met drie banen stuit op hevig verzet van de buurtbe woners. Zij zijn niet bereid om voor een derde extra tennis baan van Roomburg 475 vier kante meter openbare speel weide op te offeren. Het lijkt echter vrijwel zeker, dat de meeste raadsleden niet gevoe lig zullen zijn voor dat argu ment. Unicum-voorzitter L. Kallen berg: "In het oorspronkelijke plan zou 1400 vierkante meter van die openbare speelweide verloren gaan. Wij zijn tege moet gekomen aan de bezwa ren van de buurtbewoners door een andere plaats voor de uitbreiding van Roomburg te kiezen, waardoor nu nog slechts 475 vierkante meter speelweide aan zijn oorspron kelijke bestemming wordt ont- troldcen. Die wijziging van het oorspronkelijke plan kost de verenigingen 40.000 gulden. Die concessie hebben wij ge daan. De vrees van de buurt bewoners, dat er in de toe komst nog een stuk speelweide opgeofferd zou worden voor tennisbanen is niet terecht. Een complex met negen ten nisbanen is ideaal. Nu wordt een stukje groen geruild voor een tennisbaan, maar het gaat slechts om anderhalf procent van de totale oppervalkte van de openbare speelweide". Van het wel of niet aanleggen van die laatste tennisbaan bij Roomburg hangt echter wel de financiering van het hele pro ject af. Kallenberg: "Wanneer

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3