Zwartkruis: „München '74 laten herleven HEERENVEEN ZIET NIET OP TEGEN KRACHTTOER Don Revie in zorgen over zeven geblesseerden Storm blaast schaatsers van Uithof ONS PRESTIGE INZET VAN DUEL MET ENGELAND 99 Oostenrijks tennisprotest afgewezen TIPS VOOR NOOTDORP in a iSPORT LEIDSE COURAN"1 PAGINA 13 DEN HAAG De weer- goden hebben zich kenne lijk tegen de schaats sport gekeerd. Gisteren moest op de Haagse kunstijsbaan De Uithof het programma voor de vijfde reeks wedstrijden van de zesbanentoernee drastisch worden inge krompen wegens de storm. Zowel de 500 meter heren als de 500 meter dames werd ge schrapt. Op de overige afstan den, de 1000 meter dames en de 5000 meter heren, werden bij windkracht acht vooroorlogse tijden genoteerd. Gerda Volmer won de 1000 meter in 1.44,22, voor Marjan van de Berg (1.46,38) en Trees Welle (1.47,84). Rien de Roon bleef op de 5000 meter als enige onder de'negen minuten (8.50,31). Boelsma werd tweede in 9.07,53 en De Jager derde in 9.14,97 Op de kunstijsbaan Jaap Eden in Amsterdam werden wedstrij den gehouden tussen de steden- ploegen van Den Haag, Amster dam, Utrecht en Alkmaar. Den Haag werd winnaar. Tijdens deze wedstrijden wer den twee baanrecords verbe terd. Arjan van der Kreeke rea liseerde op de 500 meter een tijd van 40,1 een verbetering van 0,1 seconden van het oude record dat op naam stond van de Zweed Ove Konig, Gerda Vol mer kwam in het bezit van het baanrecord op de 1500 meter dames met 2.21,4, waarmee zij. Atje Keulen (2.23,8) verdreef. Eindstand: 1. Den Haag 260 punten, 2. Amsterdam 234, 3. Utrecht 176, 4. Alkmaar 115. SPORTWERELD ST. MICHAELS - Nederland behoort tot de landen die zich hebben geplaatst voor de Noordamerikaanse kampioen schappen ijszeilen. Wim van Ac ker schaarde zich in de voorron den bij de beste tien. PARUS Ajax speelt 9 maart in Parijs vriendschappelijk te gen de Franse koploper Nantes. iaansc Ascoli t van S het >ezet". Ig van eerste p de ont- güari. i 1-1 een isclub afge- k nog ;bben die) port ha nd eet espeeli ligendi West [int on 1 om t selecti tkomei Enith Brigitha: „Dan maar niet moer het zwembad in". denkt zelfs aan stoppen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het zwempakdrama, met in de hoofdrol Enith Brigitha, is nog lang niet ten einde. De moeilijkhe den hebben zich nu zozeer opgesta peld, dat de Amsterdamse topzwem- ster, die dit jaar het plan had om uit te groeien tot 's werelds sterkste vrije slag-specialiste, ten einde raad over weegt te stoppen. Enith Brigitha is uiterst ongelukkig met het mondelinge akkoord dat haar en de zwembond tot elkaar bracht. Neerlands grillige zwemvedette tobt vooral met de clausule, dat binnen drie maanden (de termijn waarbinnen de zwempakkenfabrikant die een sponsorovereenkomst met de KNZB afsloot de kans krijgt Enith in een passend zwemkostuum te steken) een commissie van drie, onder wie natuurlijk de zwemster, gaat bepalen of het zwempak wel of niet past Enith Brigitha is na een nachtje slapen nogmaals tot de conclusie gekomen, dat zij de enige is, die over haar zwempakje beslist. „Ik laat me niet manipuleren, desnoods stop ik er dan maar mee", heeft zij uitgeroepen tegen haar zakelijk adviseur Michel Lukkien, die giste ren liet weten, dat een brief met de nieuwe besluitvorming van zijn wispelturige pupil naar de zwembond zal uitgaan. Enith Brigitha weigert intussen in de door de KNZB gewenste kleding te starten en overweegt alsnog een kort geding aan te spannen. LONDEN De Engelse finitief uitgeschakeld re geblesseerden, waar- de bondscoach vol ver- 1966 had opgebouwd was °P Brooking en Royle. Zij keer gemist vanwege een City), Kevin Beatty (Ips- bondscoach Don Revie is voor de interland. Revie van het meespelen twij- trouwen voor de slag op verdwenen. Nu is de moeten op tijd fit kunnen blessure. wjch town), Mick Mills gisteren bij de training heeft Dave Watson van felachtig is, zijn de verde- Wembley. „Toen ik meer geestdrift weer terug. Al «Jm Van de andere ge- (Ipswich), Brian Green- voor de wedstrijd tegen Manchester City als ver- digers Dave Clement van dan twee jaar geleden hebben wij dan niet de blesseerden ben ik niet Revie heeft alsnog Paul hoff (Manchester United), Nederland, geconfron- vanger van Thompson Queens Park Rangers en bondscoach werd, had ik resultaten bereikt waar- zeker. Het zou enorme Celadeley (Leeds United/) Trevor Boorking (west teeerd met een lijst van aan zijn selectie toege- Emerlyn Hughes van Li- het gevoel dat de spelers naar wij streefden, wij pech zijn voor Trevor opgeroepen en kiest mor- Haul), Trevor Francis zeven geblesseerde spe- voegd. Trevor Francis, verpoot, middenveldspe- niet in het nationale hebben tenminste voet- Francis als hij weer niet gen zijn ploeg uit: Ray (Birmingham), Kevin lers- aanvaller van Birnüng- iers Trevor Brooking van team wilden spelen. Zij bailers die voor hun land kan worden opgesteld," Clemence (Liverpool), /Liveimool) Mike ham City, wordt behan- \\>st Ham en Trevor beschouwden interlands willen uitkomen." aldus Revie. Francis, een Have Clement (Queen c Phil Thompson, verdedi- deld aan een teenblessure Cherry van Leeds en aan- als een verplicht num- tt van de beste spelers in de Park Ranters), Paul Ma- houthamptonl ger van Liverpool, heeft en heeft vijftig proeent valler Joe Royle van mer. Het enthousiasme °°p Engelse League, heeft het deley (Leeds United), Da- c° SUn Bowles (Queens een liesblessure en is de- kans om te spelen. Ande- Manchester City. Toch is dat Sir Alt Ramsey in „Ik heb nog goede hoop nationale elftal al twee ve Watson (Manchester Park Ranters). Lange rijen belangstellen den stonden vanmorgen te wachten voor de loketten van de Thialfijsbaan in Heerenveen om een kaart je te bemachtigen voor het WK van komend week einde. ZEIST Jan Zwartkruis, een vlotte prater en een beminnelijk mens, vol met jongensachtige idealen. Een man die begrippen als sportiviteit en 's lands eer nog hoog in het officiers vaandel draagt, en derhalve eigenlijk niet thuis hoort in de keiharde, zakelij ke voetbaljungle, waar hij na het tu multueuze vertrek van zijn voorganger George Knobel plotseling als interim- bondscoach in verzeild is geraakt. Functioneren doet Jan Zwartkruis in de Zeister bossen van het KNVB-sportcen- trum dan ook nauwelijks. De landmach tofficier is en blijft een vriendelijke marionet, waarvan de touwtjes strak in handen zijn van de Hogewoning-combo en van de almachtige Johan Cruyff superstar. Iets dat overigens volkomen aan Zwartkruis zelf voorbij gaat, want hij is veel te integer om zelfs maar op de gedachte te komen dat hij slechts een speelbal is in de handen van het sectiebestuur betaald voetbal. Zwartkruis dagdroomt liever over zijn eigen voet- balidealen. Geinspireerd door binnen de keiharde business van het profvoetbal al jaren achterhaalde begrippen als eer van de natie en het prestige van Nederland als voetballand. Motieven die wellicht binnen het militair elftal, waarvan Zwartkruis al sinds mensenheugenis trainer is, te verkopen zijn, maar die, hoe jammer dat op zich ook is, ver van de realiteit van het alledaagse topvoetbal staan. Voor Zwartkruis zijn hoogtijdagen aangebroken. Engeland, morgen Oranje's tegenstander in het roemruchte Wembley-stadion, heeft voor Jan Zwartkruis nog altijd een magische klank. Nog eens extra versterkt sinds de interim-bondscoach afgelopen dagen in Engeland enkele leaguewed strijden heeft bezocht, waarbij hij met eigen ogen heeft kunnen aanschouwen dat koning voetbal voor het Engelse volk nog altijd mannah is. Jan Zwartkruis hield daar gisteren in het KNVB- centrum in Zeist, een heel referaat over. Niet oninteressant, maar wat onwerkelijk indien de luisteraars voldoende inzicht heèben in de interna tionale gezagsverhoudingen om te weten dat het Engelse voetbal al lang overtroefd is door het continentale, zoals trouwens het ontbreken van zen dat Engeland nog altijd tot de sterkste voetbal naties behoort". Testcase Zwartkruis wenste na het babbeltje over prestige nog eens nadrukkelijk te verkondigen dat hij in Engeland wil zien in hoeverre het huidige Neder landse elftal afstaat van het team dat drie jaar geleden in München tweede van de wereld werd. Zwartkruis: „De kern is gehandhaafd. Alleen Van Hanegem is de grote afwezige. Verder is een groot deel van de ploeg, die toen de wereld veroverde met hartverwarmend voetbal, intact. Met opzet, want ik zie de interland tegen Engeland als een testcase om eens te kunnen zien of we nog hetzelf de spelletje kunnen spelen als drie jaar geleden. Dat althans is mijn uitgangspunt Het Nederlandse volk denkt nog altijd terug aan dat wereldkam pioenschap. Die tijden wil ik laten herleven". Leuk gebracht natuurlijk van de bondscoch, maar tussen München '74 en nu is wel het een en ander gebeurd, zoals de E.K. in Joego-Slavië en het teruglopende spelpeil in de vaderlandse competitie illustreert. Zwartkruis echter: „Toch wil ik me richten op de W.K. in Duitsland. Het Europees kampioenschap in Joego-Slavië heeft nooit zo ge leefd bij het Nederlandse volk. Duitsland was werkelijk een grote zaak. Daar is voor het eerst het totaalvoetbal gespeeld. Dat wil ik verder uit werken. Ik wil althans in Engeland bekijken in hoeverre dat nog haalbaar is". Idealistische gedachten van Zwartkruis, maar de vraag rijst of uitgerekend de enige oefenwedstrijd die Oranje speelt voor de kapitale krachtmeting met de Belgen wel het meest uitgelezen moment is om een verouderde film terug te draaien. Van België moet gewonnen worden. Engeland kan daarbij hooguit een steun zijn, een graadmeter om af te lezen welk elftal hij straks de Hel van Deurne in moet sturen om Nederland een goede uitgang spositie voor Argentinië te verschaffen Zwartkruis echter: „Het gaat nu om ons prestige. We moeten de wereld aantonen dat Nederland nog meetelt. Daarvoor ligt in Engeland onze kans. België is van later orde ROB HARTOG Engeland bij de wereldstrijd in 1974 en het Euro pees kampioenschap van vorig jaar duidelijk aan toont. Erezaak Zwartkruis meldde: „Engeland wordt een ere zaak. Natuurlijk speelt het belangrijke duel straks tegen België op de achtergrond mee, maar los daarvan is deze interland toch van grote waarde. Oranje heeft op Wembley een naam hoog te houden." „Onze spelers kunnen het zich niet veroorloven om tegen Engeland en in dat stadion onder hun kunnen te spelen. Het wordt een prestigeslag, daar zal ik de jongens ook nadrukkelijk op wijzen". Zwartkruis meent bij zijn kortstondig bezoek aan de overkant van de Noordzee een dergelijke ge- dachtengang ook bij de Engelsen bespeurd te hebben. „Het Engelse volk neemt deze wedstrijd erg serieus. Zij zien de confrontatie met Neder land, toch nog altijd nummer twee van de wereld, als laatste gelijkheid om te bewijzen dat Engeland nog best mans genoeg is om het continentale voetbal te weerstaan. Onze jongens zullen er dan ook op moeten rekenen dat zij tegen lieden spelen die er op gebrand zijn de gehele wereld te bewij- VLUCHT VAN SCHEIDSRECHTER Na FC Barcelona—Malaga, de wedstrijd waarin Johan Cruijff uit het veld werd gezonden omdat hij aanmerkingen maakte op de leiding, ontstonden rellen. Supporters van Barcelona koelden hun woede op een wagen van de Spaanse televisie, die geheel werd vernield. De politie voerde een charge uit toen toeschouwers het terrein oprenden en in de ontstane paniek holden fans naar de nooduitgangen en vernielden de ruiten van de deuren. Verscheidene heethoofden liepen snijwonden op. Twee personen kfegen een lichte hartaanval. Oorzaak: scheidsrechter Melero keurde een doelpunt van Malaga goed terwijl het volgens de fans van Barcelona had moeten worden afgekeurd. De man (midden op foto) moest de benen nemen voor de woedende aanhangers. HEERENVEEN De eerste gegadigden voor kaarten voor de schaatsstrijd in Heerenveen meldden zich gisterochtend vroeg al bij het Thialfstadion. Toen om negen uur met de verkoop werd begon nen, was het een dringen van jewelste. „Als vanavond ook de kaarten hij de diverse banken zijn uitverkocht, wordt' er een tribune voor zo'n 4500 man bijge bouwd. Omdat de bouwers 's nachts kunnen doorwerken bij kunstlicht, kan die tribune zaterdagmorgen nog hlpgr zijn", aldus Thialf-directeur Roel Heem stra, die onverwacht, na zijn recente benoeming tot directeur van de kunstijs baan wordt geconfronteerd met de orga nisatie van de wereldstrijd. Niettemin is hij er erg gelukkig mee, dat de keus op Heerenveen is gevallen. De organisatieloper is zondagmorgen direct uitgerold, pasklaar gereed liggend in het draaiboek van de wk van 1976. Met dat schema achter de hand behoefde er niet eerst vergaderd te worden. Pas gister avond, toen de voorzitter van het organi satiecomité, Adam Kuiper, uit Davos was teruggekeerd, staken de organisatoren de hoofden bij elkaar. „Als Deventer de wedstrijden toegewezen had gekregen, was ik er niet kwaad om geworden. Dat Deventers directeur Piet Bergström zo reageert, is voor zijn reke ning. Hij heeft een mooie accommodatie, maar misschien is de organisatie door slaggevender geweest bij de KNSB. Ik had verwacht, toen ik van de moeilijkhe den in Davos hoorde, dat men zou uitwij ken naar Innsbruck. Maar toen men er Heerenveen om vroeg, stond het tech nisch personeel al in de startblokken", aldus de debuterende ijsbaandirecteur van Heerenveen, die niet alleen koel rea geert op de kritiek van Deventer, maar ook als hij wordt geconfronteerd met een telefonische kanonnade. Hulp De assistentes kwamen bijna handen en oren tekort om de honderden telefoontjes te beantwoorden. Steeds was er weer dezelfde vraag: „Hoe komen we aan kaarten". Steeds moesten ze ook weer verwijzen naar de medewerkende ban ken. In totaal zijn voor zaterdag en zon dag 28.000 kaarten beschikbaar. De tele fonische heksenketel was al een duidelij ke afspiegeling dat de animo bijzonder groot wordt. Problemen zijn er misschien voor hen die uit Davos kwamen, omdat de kaarten persoonlijk afgehaald moeten worden. Van alle kanten werd Heerenveen direct hulp aangeboden. Secretaris Visser van het organisatiecomité kreeg ojl aanbie dingen voor onderdak. Zo wordt een deel van de rijders ondergebracht in de verzorgingsflat Heerenhage, De Oranje woudflat, op enkele meters van de baan is voor de Russen. De Nederlandse ploeg is gehuisvest bij Tjarda in Oranjewoud en verder konden deze ploegen worden ondergebracht bij de vertrouwde adres sen rondom Heerenveen. Ook van hotels en motels in de omgeving van Heerenveen kwam voldoende logies- aanbod. „Geen enkele nood", aldus de heer Visser, die als rijksambtenaar direct een week verlof opnam. „Ik wist ook waar het draaiboek lag. Na vorig jaar heb ik gedacht om eens voor te stellen meer werk te delegeren, maar daar is nu geen tijd meer voor,r. Overigens kwam er van alle kanten medewerking. De bur gemeester van Heerenveen „leende" zijn secretaresse, de brandweer een chauffeur voor het pendelwerk en er kwamen men sen om hand- en spandiensten te verrich ten. Week Roel Heemstra: „Thialf moet de kracht toer van de organisatie binnen een week ten uitvoer brengen. Normaal doe je er drie maanden over en kun je alles rustig Uitbouwen. Nu moet het er allemaal tussendoor. De sprintkampioenschappen van Thialf en het schoolschaatsen gaan gewoon door. Tot donderdag blijft het programma ongewijzigd". De ijshoCkeywedstrijd Feenstra—Nijme gen is inmiddels naar 5 maart verhuisd, terwijl de nationale marathonkampioen schappen van zaterdagavond vermoede lijk overgeplaatst worden naar Alkmaar, na aflooD van de wk-sprint. Hoewel getracht zal worden de finale een specifiek (Fries) tintje te geven, zullen de officiële plichtplegingen, waaronder de noodzakelijke nieuwe lotingsbijeenkomst, een soberder karakter krijgen dan voor heen. Als aanvangstijdstip is zaterdag gekozen voor twee uur, in overleg met het technisch personeel. Als de buiten temperatuur hoger wordt, geeft men daardoor zon en wind een uur later gelegenheid invloed op het ijs uit te. oefenen. Daardoor kan men iedereen kwalitatief zo goed mogelijk ijs bieden. En terwijl KNSB-yoorzitter Henk van Laer de gehele dag in de weer was om de visa te regelen voor de deelnemers uit de Oostbloklanden, was Hans van Helden als eerste van de deelnemers op het ijs. Met de wil voor eigen publiek een ware happening te verzorgen. REINDER BOSMA DEN HAAG Het Nederlands tennis team heeft de wedstrijd in het toernooi om de Koning Gustaafbeker tegen Oostenrijk defini tief gewonnen. De KNLTB ontving een telegram van het organisatiecomité, waarin werd gemeld, dat het protest van Oostenrijk is afgewezen In de ontmoeting, die op 22 januari in Arnhem werd gespeeld, staakte de hoofdscheidsrechter de wedstrijd tijdens de derde set van het dubbelspel omdat de Oostenrijkers niet wensten verder te spelen. Zaterdag 12 februari moet Nederland het tweede duel in Oostenrijk spelen. (Van onie sportredactie) DEN HAAG De tips voor de draverijen die woensdagmiddag op de baan in Nootdorp worden gereden, eerste start om 14.30 uur: CASTERENRPUS: Over Pride, Olke Oostwijck en Nanja Belwin; CHAAMPRIJS: Niveau, Minerella en Nanna G. CALLANTSOOGPBUS: Notre Madame, Pegge Sue en Oppy Fortu- na. CORNWERDPRIJS (1): Nazgul Amabiles, O Mores en Nelis. CREtLPRUS: Nachtegaal K. Loyaal van Liante en Nerva. COEVORDENPRIJS: Navarro D. Nova Zembla en Nosca CUYKPRIJS: Jupiter D. Kwik Hanover en Mia Fortuna. CULEMBORGPRIJS: Lotus Laguna, kris Areta en Looper T CORNWERDPRIJS: Leone Be. Lord Ester en Marinus RoodnooL Interimcoach Jan Zwartkruis riep gisteren zijn selectie bijeen in het KNVB-centrum te Zeist. Een extra-praatje maakte Zwartkruis (met bal) met de debutanten Hugo Hovenkamp (links) en John Dusbaba (rechts), waarbij Willy van de Kerkhof als „routinier" als toehoorder fungeerde. I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13