Ethiopië sedert 1974 vol komplotten en moorden Meer Amerikaanse hulp voor Israël Revolutionaire leesmethode helpt Britse analfabeten brieuen lezers Paus veroordeelt moorden Rhodesiè IVM ROBEX GAAT BOUWEN IN SKIDORP AVORIAZ [turner RUSSISCHE DISSIDENTEN DRINGEN AAN OP VRIJLATEN GINZBOERG Gestrande toeristen in Tanzania opgehaald Buitenland LEIDSE COURANT DINSDAG 8 FEBRUARI 1977 PAGINA 11 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Onderzoek baarmoederhals kanker Naar aanleiding van de kritiek van de Leidschendamse huis arts A. Perquin op minder ge schoold personeel bij baarmoe- derhalskanker-onderzoek zou den wij dr. Perquin erop willen wijzen, dat het personeel van het Leids Cytologisch Laborato rium (betrokken bij het onder zoek in Leidschendam) dat uit- strijkjes maakt, hiervoor spe ciaal is getraind en alleen uit- strijkjes maakt Dr. Perquin heeft kennelijk het idee, dat de uitstrijksters ook de uitstrijkjes microscopisch bekijken. Uite raard is dit niet zo. De uitstrijk jes worden in het laboratorium door cytologische analistes (hbo- niveau) gescreend. Uitstrijkjes welke enige atypie (afwijking) vertonen worden voorgelegd aan de patholoog-anatoom. De patholoog-anatoom stelt de ui teindelijke diagnose. Dize diag nose is altijd een advies aan de huisarts. Hier is zeker wel spra ke van een medisch deskundige en zeker niet van ongeschoold personeel. Volgens onze archie ven is geen enkele patiënt van dr. Perquin ten onrechte door gestuurd. In twee gevallen werd het advies gegeven een herha- lingsuitstrijk te maken na 6 resp. 9 maanden. Leiden, I. de Bruyne-Den Hee- ten V. Rethmeier-Croon. Staking Als werkloze, die er graag geld op zou toeleggen om weer aan het werk te komen, is het ron duit verbijsterend te moeten zien, hoe een deel van de nog werkende bevolking bereid is nog meer poten onder de toch al zeer wankele economie, en dus de werkgelegenheid te za gen. En dat omwille van het prestige van goed betaalde vak bondsmensen, die er geen nacht wakker van hoeven te liggen, dat hun fluwelen stoel het eens zal begeven. We hebben maar bitter weinig geleerd van de des- atreuze gevolgen van de strijd om de macht van de Engelse vakbonden. Den Haag, Een werkloze. Speleologen gevangen in grot GEISLINGEN (Reuter) - In de buurt van het Westduitse Geis- lingen zitten sinds zaterdag avond vier jonge speleologen ge vangen in een onderaardse grot nadat een communicatiekoker met de oppervlakte opeens vol water was gelopen. Verscheidene duikers hebben tot op heden vergeeft gepro beerd de vier mannen te redden. De jongste van het viertal is 16 jaar oud, de oudste 28. Ze heb ben wel met het viertal contact gemaakt De vier zijn niet ge wond, maar wel uitgeput. Belangstelling voor kernbom u ,1 PARIJS (AFP) Ondanks de geweldda dige dood van generaal Teferi Bante en zes van zijn medestanders vorige week, zit de voorlopige militaire raad van bestuur, de D.E.R.G., waarvan zij deel - uitmaakten, in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba nog steeds in het zadel. 0. Een van de leden van deze raad zette 'e afgelopen week de redenen uiteen die de D.E.R.G. ertoe hadden gebracht het mes j. in het eigen vlees te zetten en degenen 8 te „elimineren" die volgens hem als 2 „verraders" van de Ethiopische revolu- tie waren ontmaskerd. Ze hadden, aldus l het D.E.R.G.-lid, samengezworen met de 0 oppositie om van het land een „tweede Chili" te maken 1 de drastische ingreep van de raad om lt zijn gezag te handhaven komt niet als een 5 verassing, ssing, want hij heeft sinds de t „rustige revolutie" van februari 1974 al 1. diverse gelegenheden gehad om dat te J doen. k In de nacht van 23 op 24 februari 1974 werden 61 mensen terechtgesteld wegens „misdaden tegen het volk en pogingen de beweging van het volk te saboteren". Bij de ter dood veroordeelden waren twee voormalige premiers, prins Alexander Desta, kleinzoon van keizer Haile Selassi en voormalig bevelhebber van de keizer lijke vloot, talrijke generaals van het oude regime en vele hoogwaardigheids bekleders uit de voormalige keizerlijke rangen. In december 1974 hadden in Addis Abe ba twee aanslagen plaats die door het gezag werden toegeschreven aan „parti- sanen van de gevallen keizer". Er waren bommen geplaatst in het stadhuis van de hoofdstad en in een groot hotel. In de twee gebouwen vielen twee doden en elf gewonden. In april 1975 werd een samenzwering ontdekt. De bevelhebbers van twee divi-' sies van het Ethiopische leger waren van plan de D.E.R.G. een ultimatum te stel len, waarin werd geëist dat de raad zich zou terugtrekken omdat hij „verdeeld heid had gebracht en het land naar een catastrofe leidde". In september van hetzelfde jaar doodde de politie zeven personen en verwondde er negentien bij incidenten op het vlieg veld van Addis Abeba, waar het perso neel van „Ethiopian Airlines" in staking was. Een staking bij openbare en particuliere bedrijven leidde korte tijd later tot de afkondiging van de staat van beleg, een toestand die op 5 december 1975 werd opgeheven. In september, oktober en no vember van dat jaar deden zich talrijke botsingen voor tussen de gezagsgetrouwe troepen en „reactionairen" die zich tegen de agrarische hervormingen verzetten. Indiverse delen van het land vielen hon derden doden. In februari 1976 verzette de voormalige commandant van de keizerlijke garde, generaal Kedebe Workoe, zich tegen mili tairen die hem kwamen arresteren. De generaal werd ter plaatse doodgeschoten. Na een nieuwe staatsgreeppoging in juli 1976 werden negentien personen 'geexecu- teerd, onder wie twee hoge militairen, generaal Getachew Nadew, bevelhebber van de provincie Eritrea, en generaal-ma- joor Sisaye Habte, voorzitter van het comité voor politieke en buitenlandse zaken van de D.E.R.G. Gedurende het hele jaar 1976, vooral gekenmerkt door een in september ge pleegde aanslag op Menghistoe Mariam, vice-voorzitter van de D.E.R.G. en thans de belangrijkste man van het militaire regime, volgden politieke moorden en executies met de regelmaat van een klok. De opvallendste waren de moordaanslag die op 10 november werd gepleegd op Goetenet Zewde, secretaris van de minis ter van arbeid, door „aflSrchisten" en de daarop volgende executie van 23 perso nen wegens „anti-revolutionaire" activi teiten. Op 29 januari van dit jaar richtte het leger een bloedbad aan onder ongeveer vijfduizend betogende studenten van de universiteit van Addis Abeba. De dood van generaal Teferi en zes andere leden van de D.E.R.G. doet de lijst van meer dan 220 personen van wie bekend is dat zij in de afgelopen twee jaar zijn vermoord of geëxecuteerd nog langer worden. Daarbij zitten de gevan genissen overvol. Er zijn schattingen die uiteenlopen van drie-tot tienduizend poli tieke gevangenen. Ingewijden voorspellen dat de bloedige machtsworsteling in dit land, waarvan de geschiedenis teruggaat tot koning Salomo en de koningin van Sheba, nog lang niet voorbij is. Menghistoe Marian, thans belangrijkste man in Ethiopië. (Van onze correspondent Roger Si mons) LONDEN De twee miljoen Britten, die niet kunnen lezen, hebben nieuwe hoop. In Groot-Brittannië is een revo lutionaire nieuwe leesmethode klaar, waarvan de ontwikkeling twaalf jaar gevergd heeft. Tweehonderd analfabeten speelden proefkonijn voor het nieuwe systeem. Een ervan, een ongeletterde tiener, die door zijn leraren afgeschreven was, kon in minder dan 20 weken vlot lezen. Geen enkel proefkonijn misluk te bij de cursus. De nieuwe methode is een audio-vi- sueel systeem waarbij gebruik ge maakt wordt van cassettes en technie ken, die worden toegepast in taalprak- tika. Ze is ook doeltreffend voor ge vallen van woordblindheid. Tijdens een demonstratie in de Port land-kweekschool voor gebrekkigen te Harlow Wood, in Nottinghamshire, vertelde de Engelse opvoeder Don Pri ce (51), die met zijn vrouw Jeune de nieuwe leesmethode geperfectioneerd heeft: „De ongeletterde jongen, die we in minder dan 20 weken leerden lezen, deed niets meer op school. Nu hij volledig kan lezen, heeft hij ook betere vooruitzichten. Hij gaat een cursus in de electronica volgen". ongeletterde volwassenen, die leeson derricht kregen, tot nu toe bijna altijd gebruik moesten maken van lectuur voor piepjonge kinderen, heeft Don Price zelf de speciale leesboeken ge schreven, gewijd aan zijn eigen oor- logsavonturen. Bij die boeken horen speciale geluidsbanden. De volledige nieuwe leescursus kost 100 pond. Price zegt: „Volwassenen leren lezen op de gewone manier, kan drie jaar vergen. Bovendien heb je dan per leerling een leerkracht nodig. Met mijn systeem kan een leraar een hele klas tegelijk onderrichten, zonder dat de leerlingen last hebben var feit, dat de ene trager of sneller leert dan de andere". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De geza menlijke dochter van Konin klijke Bijenkorf Beheer, Ste- vin-groep en Westland- Ut recht- Hypotheekbank, Robex B.V., heeft zoveel succes met zijn vakantiedorp Club Cou- dalère aan de Franse Middel- lanse Zeekust, dat zij in sa menwerking met een Franse ontwikkelingsmaatschappij een tweede groots opgezet project aandurft, en wel in het zeer exclusieve en mon daine skioord Avoriaz in de Franse Haute Savoye, onge veer 70 km ten oosten van Genève. In Avoriaz heeft deze Franse maatschappij Groupe Bremond in de voorafgaande tien jaar al veel gebouwd. Avoriaz is het geregeld va kantieverblijf van personen als mevrouw Pompidou, Ro ger Vadim, Brigitte Bardot, Claude Lelouch, de fam. Ser- van Schreiber en skikampioen Jean-Claude Killy. Robex gaat met de Groupe Bremond 110 appartementen bouwen, met twee of drie ka mers, in de exclusieve archi tectuur, waarmee Jacques La- bro al de hoogste onderschei ding in de Franse architecten wereld heeft verkregen. De apartementen zullen in Neder land en elders in Europa wor den verkocht voor prijzen die variëren van ongeveer 87.000 tot 115.000 gulden. Zij zullen voor Kerstmis worden opgele verd. Skiën blijkt voor Nederlan ders steeds populairder te worden, terwijl Frankrijk als wintersportland aan aantrek kelijkheid wint Bij die ten dens wil Robex aansluiten door in het 1800 meter hoog gelegen Avoriaz een centrum te bouwen van skiplezier. Avo riaz is een dorp zonder auto's. Gelegen boven de vallei van Morzine telt de omgeving tal van pistes tot een gezamenlij ke lengte van 600 km, 120 ski liften enz. Het is mogelijk van daar uit dankzij die liften gro te tochten tot in Zwitserland te maken. In Club Coudalère in de Lan- guedoc-Rousillon, dichtbij de stad Perpignan, is de tweede fase van de bouw met 185 woningen begonnen. De eerste fase met 200 woningen is nage noeg voltooid en de verkoop loopt volgens de verwachtin gen. In de derde fase komt de hotelaccommodatie aan bod en verder een aantal apparte menten, in een voor Neder landse begrippen onbekende vorm van eigendom: „Multi- propriété", die inhoudt dat jaarlijks een notarieel vastge legde gebruiksperiode wordt vastgelegd. Men is dus mede eigenaar, doch slechts gebrui ker in een of meer vastgestel de perioden in andere perio den zijn anderen eigenaar. In deze derde fase werkt Ro bex eveneens samen met de Frnse Groupe Bremond. Club Coudalère is een voor water sporters ideaal gelegen vakan tieoord met uitgebreide spor tieve voorzieningen en een fraai tegen de Pyreneeën gele gen achterland. van student PRINCETON (New Jersey) (AFP) Een student van de universiteit van Princeton, die een eigen ontwerp heeft ge maakt voor een kernbom, heeft gezegd, dat hij is benaderd door vertegenwoordigers van de re gering van Pakistan en die van Frankrijk, die inlichtingen wensten over zijn onderzoek. De bewuste student, de 21-jarige John Phillips, heeft in theorie een kernbommetje ontworpen en wel in het voorjaar van 1976. Hij deed dit om te bewijzen, dat een ieder, die over een natuur kundige basis-kennis beschikt in staat is een kernbom samen te stellen. Zijn wetenschappelijke gegevens had hij bijna alle ge put uit dagbladen of uit voor het publiek gemakkelijk toegan kelijke rapporten. Amerika nu bedreigd door snelle dooi jVIEUWE chef j CIA MOSKOU (AP) Meer dan 200 Russische dissi- caa denten hebben gisteren een oproep ondertekend waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van Alexander Ginzboerg, een ijveraar voor de men senrechten die verleden week door de Russiwche autoriteiten is gearresteerd. Volgens het docu ment is de 40-jarige Ginzboerg ernstig ziek en brengt zijn gevangenschap zijn leven in gevaar. De oproep werd gepubliceerd op ongeveer hetzelf de moment dat een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Washington zijn ernstige bezorgdheid uitsprak over de gevangen neming van Ginzboerg. locu Ginzboerg, die verleden week donderdag werd gearresteerd, heeft een fonds beheerd dat door de verbannen Russische schrijver Alexander Solzje- nitsyn is ingesteld om gevangen gezette Russische dissidenten en hun gezinnen te helpen. Ginzboerg had beschuldigingen in de Russische pers als zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan illegale valutahandel, van de hand gewezen. Hij gaf toe dat hij het fonds beheerde, maar verklaarde na drukkelijk dat hij zich zorgvuldig aan de wet had gehouden. Kort voor zijn arrestatie was hij ontslagen uit een ziekenhuis met een medische indicatie dat hij nog steeds aan longontsteking leed, voortdurend een te hoge temperatuur had en in een tbc-kliniek behandeld zou moeten worden, zo wordt in de oproep tot Ginzboergs vrijlating gezegd. Valentin Toertsjin, het hoofd van de Russische afdeling van Amnesty International en een van de ondertekenaars van de oproep, vertelde aan wes terse correspondenten dat Ginzboergs detentie "voor een man in zijn toestand een zeker doodvon nis betekent". Inmiddels heeft de Sovjet-politie ook twee leden van een Oekrainse groep die naleving van de mensenrechten volgt, gearresteerd. Het zijn de 56-jarige schrijver en leider van de groep Mikola Roedenko en de leraar Olexy Tikhy. Zij hielden zich in de Oekraïne bezig met het volgen van de wijze waarop daar de mensenrechten worden na geleefd zoals deze zijn vastgelegd op de Europese veiligheidsconferentie van 1975 in Helsinki. NAIROBI (UPI) - Een Neder lands passagiersvliegtuig heeft met speciale toestemming van de Tanzaniaanse regering 70 toeristen uit Japan, West-Duits- land, Italië en Scandinavië op gehaald uit Kilimanjaro in Noord-Tanzania en naar Nairo bi overgebracht De toeristen zaten al sinds v ge week in Tanzania vast omdat de Tanzaniaanse autoriteiten de grenzen van het land gesloten hadden. Volgens functionarissen van di verse ambassades in Tanzania waren afgelopen donderdag naar schatting 1.000 toeristen het slachtoffer van de plotselin ge grenssluiting tussen Tanza nia en Kenia, na het uiteenval len van de gezamenlijke lucht vaartmaatschappij NEW YORK (Rtr) - Er daagt verlichting voor de Amerika nen uit de greep van de streng ste vorst van de eeuw, maar deskundigen waarschuwen ei- voor dat plotselinge dooi tot ernstige overstromingen kan leiden. De weerstations meldden giste ren dat de temperaturen in vrij wel de gehele Verenigde Staten onmiddellijk gaan stijgen. Maar als de lente te snel komt, dreigt een ernstige toestand. De combi natie van diep bevroren rivie ren, de grote hoeveelheid water die in de vorm van sneeuw ligt opgehoopt en de bevroren grond baren zorgen. Het grootste gevaar voor over stromingen zal komen van het Erie-meer en het Ontario-meer en van de rivier de Ohio zuide lijk naar Cincinnati. Als de dooi langzamer doorzet, zal het over stromingsgevaar verminderen. WASHINGTON (Reu- er) President Carter al admiraal Stansfield "urner, bevelhebber der lAVO-strijdkrachten in i luid-Europa, voordra- 1 en voor de functie van irecteur van de buiten- indse inlichtingen- ienst, de CIA. Dit eeft het Witte Huis j uandag meegedeeld. )e 54-jarige admiraal ürner kwam in 1946, ïgelijk met de presi- ent, van de marine-aca- emie in Annapolis. Zij raren klasgenoten. roorts heeft president arter Graham Claytor >t minister van marine enoemd. President Carter (links) met de nieuwe chef van de CIA admiraal Stansfield Turner. strijders van Zanu, de nationale unie van Robert Moegabe. Het was de eerste maal dat guerrillastrijders zo dicht bij de hoofdstad in actie kwamen. Het overkoepelende Nationale Front van de guerrillastrijders heeft het Rhodesische leger van de moord beschuldigd; het bewind van Smith heeft alle reden om de kerkelijke leiders uit de weg te ruimen, omdat zij nagenoeg allen aan de kant van het volk staan, aldus de verklaring. Mgr. Chakaipa, de aartsbis schop van Salisbury, veroor deelde de moorden als een „bo ze daad, tegen de kerk, die het Rhodesische leger vaak heeft beschuldigd van wreedheden je gens gevangen genomen guerril lastrijders. „Zij die verantwoor delijk zijn voor de misdaden maken een aanfluiting van de idealen die zij beweren te koes teren," aldus de aartsbisschop. In december werden een emeri tus-bisschop, een zuster en een priester op een weg aangehou den en doodgeschoten. noemde kringen de economische steun met 750 miljoen gulden waarmee het totale ver zoek aan het Congres voor het belastingjaar 1978 zou komen op 6 miljard dollar. Bovendien heeft het ministerie buitenlandse zaken de Israëlische regering meegedeeld dat het zich zal houden aan alle eerdere beloften voor wapenverkopen aan Israël, waaronder een omstreden „aerosol-bom" die een explosief brandstofmengsel loslaat dat vervolgens ontploft De Israëlische minister van defensie, Shi mon Peres, heeft verklaard dat Israël een bedrag van 375 miljoen gulden zal verliezen tenzij de V.S. goedkeuring verlenen aan de verkoop van de Israëlische Kfir (welp) ge vechtsvliegtuigen aan Ecuador. Regeringskringen zeiden dat voor de ver koop van 24 toestellen aan Ecuador Ameri kaanse toestemming nodig is omdat de mo tor daarvan is gemaakt in de Verenigde Staten. Ecuador is de eerste buitenlandse koper voor het Israëlische vliegtuig dat in april 1975 geïntroduceerd werd. Het toestel kost naar schatting 10 miljoen gulden per stuk en wordt vergelijkbaar geacht met de Fran se Fl-Mirage. De motor is gelijk aan die van de Amerikaanse Phantom-gevechtsjager. Minister Peres deelde verslaggevers op een tocht naar een legerbasis mee dat als de verkoop aan Ecuador niet doorgaat, dat' land Franse FT-Mirages of Amerikaanse F5- gevechtstoestellen zal kopen waarmee Israël een bedrag van 375 miljoen gulden verliest De Israëlische luchtmacht zal de toestellen dan in gebruik nemen. VATICAANSTAD (Rtr) - Paus Paulus heeft de moord die zon dagavond is gepleegd op zeven blanke missionarissen in Rho- desië een afschuwelijke daad van geweld" genoemd. In een condoleance-telegram aan de aartsbisschop van Salisbury, mgr. Patrick Chakaipa, sprak de paus de hoop uit dat in het gebied waar „deze gruwelijke daad" is gepleegd, een stabiele vrede in rechtvaardigheid mag heersen. Waarom de missiepost is over vallen, is nog steeds niet duide lijk. De nederzetting omvatte een kerkje, scholen, een sociaal centrum, een ziekenhuis en een boerderij. De enige overlevende pater, Dunstand Myerscough, die zich liet vallen toen de guer rillastrijders het vuur openden op de samengedreven missiona rissen, zegt dat er „geen enkele twijfel over bestaat dat de over vallers zwarte guerrillastrijders waren". Volgens een woordvoer der van de politie gaat het om WASHINGTON (UPI) Diplomatieke krin gen hebben meegedeeld dat het ministerie van buitenlandse zaken een besluit van de regering-Ford gewijzigd heeft en de militai re en economische steun aan Israël met 750 miljoen gulden verhoogd heeft Het bewind van Ford had in een van zijn laatste regeringsdaden voor het komende jaar ruim 3 miljard gulden voor Israël ge vraagd. De Israëliërs hadden ruim 6 miljard gevraagd. Van de door de regering verzochte 3 miljard zou 2.5 miljard zijn voor militaire bijstand waarvan de helft een rechtstreekse schen king zou zijn. Daarboven zou 2.3 miljard dollar aan economische hulp worden ver strekt De regering-Carter verhoogde volgens ge- Een catechist en een missiewerker zijn volkomen overstuur, nadat zij de stoffelijke resten hebben gezien van zeven missionarissen en zusters, die bij de missiepost Musami in Rhodesië door terroristen vermoord werden. Rechts van het midden: pater Myerscough, de enige overlevende van de slachting.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11