Rusland zonder toppers toch „top" in turngala Annelies Maas faalt met uiterste poging JAN EGIL STORHOLT: „IK WORDT KAMPIOEN Inter Football krijgt ongelijk Papendalgangsters99 niet eens met afvaardiging ELECTRO-STIMULATIE VOOR NOORSE RIJDERS Vrijspraak na dodelijk schot op voetballer Van Buuren in selectie GELUKSPEL VOORBURG NOTEER BIJ DE RADIO rSPORT LEIDSE COURANr ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 PAGINA ROTTERDAM De hoge heren van de Russische sportorganisa tie hadden het tevoren al laten doorschemeren: er heerst een griep-epidemie en het is moge lijk dat niet alle zeven door ons opgegeven turners en turnsters naar het gala in Ahoy' kunnen komen. Toevalligerwijs vielen uitgerekend twee van de sterren van het turnfeest ten offer van de griep: Nelly Kim en Nicolay Andrianov, de vrouwelijke en mannelijke Russische topper die ook in Montreal enorme furore maakten. Door hun afwezigheid verloor het tweedaagse turnfeest in Rot terdam, waarvoor gisteravond de tribunes van Ahoy' zeer be hoorlijk waren bezet, veel van zijn glans. Daarbij kwam nog het tegenvallende peil dat be paald niet model kon staan voor „Europese top" en het matige optreden van de Nederlandse turnsters. Van de elf, eindigde jeugdkampioene Monique Bolle- boom als zevende, nationaal ti- telhoudster Marianne Heeren als negende en Conny Zwarthoed als tiende. Toen zich bij de Russische afvaardiging niet Nelly Kim bleek te bevinden en ook de Tsjechische Smolikova niet verscheen, trommelde het KNGV ijlings het Volen- damse talentje Conny Zwarthoed, die morgen 14 jaar wordt, op. Dat heeft bij de op „Papendal" in het turninternaat verblijvende meisjes nogal kwaad bloed gezet. Dat Marianne Heeren als kampioe ne en Monique Bolleboom als jeugdkam pioene werden uitverkoren, werd zeker niet onredelijk gevonden, hoewel de meisjeS liever een selectiewedstrijd had den gezien. Zij kunnen echter moeilijk verkroppen dat op het laatste nippertje Conny Zwarthoed werd toegevoegd. Zon der haar de uitverkiezing te misgunnen, vragen ze zich toch af, waarom juist zij is gekozen. De in Ahoy* aanwezige inter naatsleden hadden stuk voor stuk graag meegedaan. En waarom Karin Stubbe niet bijvoorbeeld, vroegen ze zich af. De nogal wazige besluiten van de leiding van het KNGV - men herinnert zich ook de kwestie van de interland tegen Noor wegen, waarbij de „Papendalgangsters" zich verzetten tegen opnemen in de ploeg van de kersverse en pas van de katholie ke turnbond overgekomen kampioene Marianne Heeren - zijn verscheidene meisjes van de turnsterstop in het ver keerde keelgat geschoten. „Conny Zwart hoed moest toch óók onvoorbereid in Ahoy' aantreden. Wij hadden evenmin gerekend op een eventueel deelnemen. Daarom was een selectiewedstrijd waar bij een 'natuurlijke reserve' naar voren was gekomen, toch beter geweest", aldus de algemene mening. Invloed Het feit dat de Volendamse, evenals de andere op „Papendal" bezig met het vlechten van nieuwe onderdelen in de oefeningen, onvoorbereid was, heeft on getwijfeld invloed gehad op haar matige klassering na de vierkamp. De andere twee leken niet met optimale overtuiging te werken. Monique Bolleboom verloor te veel punten met de paardsprong, waarin vrijwel alle turnsters de beruchte Tsuka- hara verwerkten. Marianne Heeren tui melde tweemaal van de balk, wat overi gens ook Conny Zwarthoed en de Hon gaarse Gabonyi overkwam. Het zijn de dramaatjes die in elke turnstrijd voorko men. Wat te denken van de brugoefening van de Bulgaarse Nina Kostova, die haar optreden abrupt onderbrak en wegliep. De eerste zes van elk toestel zullen van daag in de finale uitkomen. Marianne Heeren bij de paardsprong (ex aequo zesde bij de Tsjechische Pohludkova en de Bulgaarse Kostova), Monique Bolle boom op brug en balk haalden die eind strijd, waarin ongetwijfeld de uitblinken de Russische jeugdkampioene Larissa Gontsjenko, op alle toestellen behalve balk eerste, de zegepalam zal weghalen. Met haar excelleerde in de met weinig sfeer „behangen" Ahoy' de Oostduitse Heike Kunhardt, die na de Russin als tweede eindigde en een prachtige, vaste, balkoefening toonde. Een opvallende prestatie leverde de Engelse Karen Robb, die door een wankele balkoefening niet verder kon komen dan de zesde plaats, maar op alle drie andere toestellen de finale haalde. Totaaluitslag vierkamp dames (paardsprong, brug ongelijk, evenwichtsbalk en vrije oefe ning): 1. Larissa Gontsjenko (Rusl) 37.90 punten 2 en 3. Tamara Reiter (Wld) en Heike Kunhardt (Odld) 37.-; 4. Lanssa Komarova (Rusl) 36.70; 5. Anna Pohludkova (Tsj.Sl.) 36.65; 6. Karen Robb (GB) 35.95; 7. Monique Bolleboom (Ned) 35.35; 8. Erika Gobonyi (Hong) 35.10; 9. Marian ne Heeren (Ned) 34.85; 10. Conny Zwarthoed (Ned) 34.75; 11. Nina Kostova (Buig) 34.-. Te laat Voor de elf heren had het turngala een dramatische verloop in die zin dat zij gaandeweg voor vrijwel lege tribunes werkten. Het programma was veel te lang - ruim zes uur - en bovendien kwam om een uur of elf de mededeling dat de parkeergarage werd gesloten en om half een weer open zou gaan waarna men tegen betaling van een tientje zijn ver voermiddel alsnog kon weghalen. Dat deed al velen Ahoy' verlaten. Het te late tijdstip van afloop van de wedstrijden dwong nog eens velen, die met het open baar vervoer waren gekomen of van ver, vroegtijdig de hal te verlaten. Zij misten daardoor een deel van het herenprogramma dat op hoger peil stond dan dat van de dames. Ook hier was de zege voor Rusland, ondanks de absentie van Andrianov. Alexander Ditiatin greep de eerste plaats in de zeskamp, voor de Japanse veteraan Sawao Kato (29), die weer uitblonk op zijn sterkste toestel, het rek. De Nederlandse vertegenwoordigers Frans van Elteren en Cor Smulders handhaafden zich behoorlijk als resp. achtste en negende. Van Elteren liet dus de nationale titelhouder achter zich. Hij zal vandaag evenwel niet meer in actie komen. Alleen Cor Smulders slaagde erin zich op één toestel, paardvoltige, bij de eerste zes te plaatsen. Totaaluitslag heren zeskamp (vrije oefening, paardvoltige, ringen, paardsprong, brug en rek): 1. Ditiatin (Rusl) 56.20; 2. Kato (Japan) 56 -, 3 Tkatschjov (Rusl) 55.90; 4. Tabak (Ts j.Sl.) 55.75; 5. Mack (Odld) 55.40; 6. Asarjan (Rusl) 55.15; 7. Schmid (Zwits) 54.50; 8. Van Elteren (Ned) 53.50; 9. Smulders (Ned) 53.45; 10. Farkas (Hong) 53.35; 11. Todorov (Buig) 50.75. HERMAN VAN BERGEM DAVOS De kersverse Euro pese schaatskampioen Jan Egil Storholt, die het komend weekend voor de zesde maal deelneemt aan het wereld kampioenschap, stapte vol zelfvertrouwen op het ijs in Davos. Met enig leedvermaak in zijn stem zei Storholt: „Ik wordt de nieuwe kampioen. De Nederlandse schaatssup- porters zullen het zondag avond zonde van hun geld vinden. Ze komen voor niets want er zal weer geen oranje rijder op het podium staan". Een voor Nederland vernieti gende uitspraak. Sten Stensen, de 27-jarige luitenant in het Noorse leger vond de opmer king van Jan Egil Storholt niet zo leuk. Verontschuldigend voegde Stensen eraan toe: „Voor het internationale schaatsen is het niet zo goed dat de Noren oppermachtig zijn. Ik verwacht toch veel te genstand van Piet Kleine en Hans van Helden". Aan de trainer van de Noorse schaatsploeg, Josh Tenmann, is sinds de komst in Davos duidelijk te merken dat hij rekening houdt met een poets van Leen Pfrommer. Met angst in het hart denkt Ten mann terug aan het vorig jaar toen zijn ploeg op het ijs van Bislet genadeloos toesloeg en bij de Olympische Winterspe len in Innsbruck en het we reldkampioenschap in Heeren veen twee harde klappen te incasseren kreeg. In het internationale schaats- wereldie dat momenteel in het Zwitserse wintersport stadje is verzameld is de alge mene verwachting dat de Ne derlandse ploeg opnieuw zal toeslaan. De sfeer bij Oranje is uitste kend. Piet Kleine, Hans van Helden en Klaas Vriend berei den zich in alle stilte voor op de strijd om de wereldtitel. Josh Tenmann geeft eerlijk toe, dat hij zijn twijfels heeft over het trainingskamp in het Beierse" Inzeil. Hij zegt: „De Noorse schaatsbond kon een duur trainingskamp in Davos, waar de prijzen tweemaal zo duur zijn als in Inzeil niet bekostigen. Bovendien misten we in Inzeil de sfeer van het komend wereldkampioen schap. Er was echter een voor deel: op de kunstijsbaan van Inzeil hebben we voluit kun nen trainen zonder geschaad te worden door andere rij ders". Uit deze verklaring is op te maken dat Josh Tenmann wel degelijk rekening houdt met de Nederlandse equipe. Hij is minder overtuigd van het Noorse succes dan Jan Egil Storholt, die met een flair van een echte kampioen zijn te genstanders benadert. Vandaag en morgen oeten de kaarten op tafel gelegd wor den en dan zal pas bekend zijn of Jan Egil Storholt blufpoker heeft gespeeld. De Russische schaatscoach Boris Bareshev houdt het op Piet Kleine. Na de laatste trai ning zei Bareshev: „Het is een fantastisch schouwspel om Kleine aan het werk te zien. De combinatie van techniek en ritme is bij de Nederlanders tijdens de training perfect. Als hij de vorm van de dag heeft kan Piet Kleine dit weekend al zijn kracht laten exploderen op de lange afstand. Qua tech niek en elegance is Piet Kleine voor mij de grote favoriet". Wil van der Plas Annelies Maas kon het ontbreken van Enith Brigitha niet goedmaken. AMERSFOORT Annelies Maas leek de eerste avond van de Speedo-meet in Amersfoort te gaan redden. Immers, over deze eerste dag hing de schaduw van het niet starten van Enith Brigitha, die verstek had laten gaan, omdat haar vorm veel te lijden zou hebben gehad van de spanningen rond de contracton derhandelingen. Het moreel van de ploeg was hierdoor danig aangetast De kleine zwemster uit Wageningen, An nelies Maas, deed een uiterste poging Herin verandering te brengen. Zij ging op de 800 meter vrije slag zeer hard van start. Tot 500 meter zwom zij regelrecht op een nieuw nationaal record af, maar toen begonnen de tussentijden vrij snel op te lopen. Zij slaagde niet en moest zich tenslotte tevreden stellen met de tweede plaats in 9.05.07, achter de sterke Canadeze Liz Mckinnon. Geen eerste plaats maar wel een ereplaats voor Anne lies Maas, hoewel haar tijd toch nog ver verwijderd bleef van haar topprestatie (8.57.38), die zij in Montreal tijdens de Olympische Spelen had gerealiseerd. Henk Elzerman kwam er wat betreft het goud en zilver in de confrontatie met de Engelsen Parker en Sparkes eveneens niet aan te pas. Maar in de strijd om de derde plaats demonstreerde de Hage naar een weldadig aandoende vechtlust, die pas in een slotfase van dit krachten- slopende nummer ziin beslag kreeg. Op de laatste baan kon EÏzerman zich losmaken van de Tsjech Machek.die slechts een fractie van een seconde later zijn handen tegen de basinwand sloeg. Elzerman kwam tot 16.45.85, bijna een minuut boven zijn nationale record, maar ruim 23 seconden sneller dan vorig jaar tijdens deze wedstrijden. Fred Eefting deed op de 200 meter wis selslag vooral in de series goed werk. Hij kwam tot 2.14.23, en bleef daarmee niet ver boven het Nederlands record van Ronald Woutering (2.12.99). In de eind strijd gaf hij echter blijk over onvoldoen de conditie te beschikken en eindigde in 2.16.32, als zesde. Ook recordhouder Wou tering kon zich niet scharen onder de sterksten op dit nummer met 2.16.46 (in de serie 2.14.98). Gezien de opbouwperio- de waarin Oranje zich echter bevindt, kan het bereiken van een finaleplaats in deze sterk bezette wedstrijden reeds als positief worden ervaren. De 200 meter wisselslag bij de dames telde geen Nederlandse deelneemster. Jo hanna Wijnands was in haar serie na 2.29.55 terug, maar het impliceerde slechts de tiende positie. De Canadese Nancy Garapick was de grote winnares in 2.21.79, exact dezelfde tijd waarmee zij ook vorig jaar de erepalm greep. Zij versloeg de Oostduitse Sabine Kahle (2.22.05) gedecideerd. DAMES: 200 meter wisselslag: 1. Nancy Garapick (Can) 2.21.79, 2. Sabine Kahle (W-Dl) 2.22.05, 3. Susan- ne Nilsson (Den) 2.23.47, 4. Cheril Gibson (Can) 2.23.85, 5. Joann Baker (Can) 2.26.42, 6. Christi ne Hodson (Can) 2.26.64, 7. Natalie Popova (Rus) 2.28.04, 8. Diane Johnson (VS) 2.29.64. 800 meter vrije slag: 1. Liz Mckinnon (Can) 9.01.77, 2. Annelies Maas (Ned) 9.05.07, 3. Carine Verbauwen (Bel) 9.0720, 9.07.20, Evi Cosenkra- nius (VS) 9.15.62, 5. Antonia Real (Spa) 9.16.09, 6. Tina Burke (Eng) 9.16.12, 7. Mandy James (Wal) 9.16.23, 8. Paola Longhi (Ita) 9.21.17 Heren: 200 meter wisselslag: 1. Bill Sawchuk (Can) 2.11.62, 2. Andre Smirnov (Rus) 2.11.89, 3. Jörg Wanter (W-dl) 2.12.90, 4. Arne Borgström (Noo) 2.13.81, 5. Miloslav Rolko (Tsj) 2.13.87, 6. Fred Eefting (Ned) 2.16.32, 7. Ronald Woutering (Ned) 2.16.47, 8. Bertil Kaanen (Ned) 2.17.12. 1500 meter vrije slag: 1. David Parker (Eng) 16.09.61, 2. Paul Sparks (Eng) 16.14 21. 3 Henk Elzerman (Ned) 16.14.84, 4. Daniel Machek (Tsj) 16.15.59, 5. Gary Andersson (Zwe) 16.18.96, 6. Peter Szmidt (Can) 16.25.75, 7. Giorgio Guardri (Ita) 16.25.89, 8. Goga Koesjplov (Rus) 16.33.68. (V an onze speciale verslaggever) DAVOS Een nieu we vorm van medi sche begeleiding heeft zijn intrede ge daan in de interna tionale schaatssport. Naar in Davos be kend is geworden maken de Noren ge bruik van electro-sti- mulatie om de rij ders vlak voor een wedstrijd te active ren. In Larvik heeft Amund Sjobrend, waarvan bekend is dat hij een slow-star- ter is zich als eerste onderworpen aan de ze uit Rusland af komstige methode. Vlak voor de 10.000 m werd Amund Sjo brend door de Russi sche fysiotherapeut in overleg met zijn Noorse collega Mar ten Antson, met elec- troden bewerkt om het centrale zenuw stelsel enkele stimu lerende prikkels te geven. ROME De Roemeinse juwelier Bruno Tabocchiui, die ruim twee weken geleden in zijn zaak de bekende voetballer Luciano Re Cecconi van AC Torino doodschoot, is gisteravond door een rechtbank in de Italiaanse hoofdstad vrijgesproken. De openbare aanklager had een gevangenisstraf van drie jaar geeist, omdat de juwelier te gemakkelijk naar het pistool zou hebben gegrepen. Na vijf uur overleg besloot de rechtbank niet op die eis in te gaan. Tabocchini zal worden vrijgelaten omdat hij volgens de uitspraak, handelde in wettige zelfverdediging. De ofificier heeft beroep aangetekend. Björn Borg niet naar Rotterdam ROTTERDAM Björn Borg aan het World Team Tennis en zal niet deelnemen aan het WC- pleegde daarmee contractbreuk T/Tennistoernooi in Rotterdam, ten opzichte van de organisato- dat van 22 tot en met 27 maart ren van de WCT-serie. De WCT gehouden wordt heeft aangekondigd juridische De Zweedse toptennisser ver- stappen te gaan ondernemen te- sond zich enkele dagen geleden gen Borg. ZEIST Voor de tiendaagse trip door de Verenigde Staten (21 februari tot 3 maart) heeft de technische staf van de KNVB twee Nederlandse ama teurselecties samen gesteld. Er staan wedstrijden in San Fran cisco en Los Angeles op het programma. De a-selectie bestaat uit: Van Duursen (Achilles '12), Mennin- ga (ACV), Schemmekes (AFC), Spierings (BW), Bloem (DWV), Brands (RKC), Brekelmans (RKC), Cruysen (RKC), Wisse (RKC), Melchers (Rheden), Van Buuren (RVC), Van der Ley (Vaassen) en De Graaf (IJssel- meervogels). De selectie van het jonge ama teurelftal bestaat uit: Rongen Harrie van Buuren. (AFC), Meesters (BW), Kempe- ners (Caesar), Berends (EDO), Kenter (Hoogeveen), Baaima (HVC), Brandt (MKC), Martens (MKC), Sytsma (Oranje Nassau), Stuy van de Herik (Papend- recht), Sulkers (RBC), Cohen (AFC) en Van Leeuwen (Elin- kwijk). DEN BOSCH De president van de rechtbank in Den Bosch, dr. M. Cremers, heeft in het kort geding dat door Inter Football uit Amsterdam was aangespannen tegen de manager van PSV, Ben van Gelder uit Eindhoven aan Inter Football haar vorderin gen ontzegd en haar veroordeeld in de kosten van het geding. De heer Van Gelder was gedaagd wegens uitlatingen over deze instelling, in krantenartikelen en in een TROS-interview. De president was van mening dat de heer Van Gelder daarin geen persoonlijk oordeel heeft gegeven. Hij dreigt een speelbal te worden in een gevecht dat zich grotendeels buiten hem om voltrekt. In zijn uitlatingen heeft hij eenvoudig het standpunt van de KNVB gevolgd, waaraan hij zich als manager van een bij die bond aangesloten club heeft te houden. Dit standpunt van de KNVB, die de activiteiten van Inter Football in strijd noemt met de wet en de reglementen, is kennelijk ingegeven door de verbondsbepa- ling in artikel 43 van de arbeidsbemiddelingswet 1930, die luidt: „Het is verboden zonder vergunning van onze minister arbeidsbe middeling met winstoogmerk te verrichten". SPORTWERELD DEN HAAG De uitslagen van de gisteravond voor de eerste divisie van de nationale ijshockeycompetitie gespeelde wedstrijden zijn: Nijmegen—Groningen 5—4 (2—3 1—1 2—0). Heerenveen—Ut recht 13—4 (3—1 3—2 7—1). UTRECHT Onder de naam „Utrecht '77" wordt op 29 en 31 juli een internationaal voetbaltoernooi gehouden in stadion Galgen-1 waard te Utrecht In navolging van het Amsterdam-toernooi zullen vier clubs aan dit toernooi deelnemen. FC Utrecht zal gastheer zijn van Feyenoord en Club Brugge, als vierde club is FC Barcelona benaderd. MILAAN De Brit Alan Minter heeft gisteravond de Europese bokstitel in het middengewicht veroverd door in Milaan de Italiaan se titelhouder Germano Valsecchi in de vijfde ronde knock-out te (Van onze sportredactie) VOORBURG Dat de dames van Delta Lloyd grote moeite met het basketbalteam van Voorburg zouden hebben, lag in de lijn der verwachtingen. Dat echter de strijd, gisteravond in de Lindo- duin sporthal, zo gelijk op zou gaan had geen van de toeschouwers verwacht. Voorburg begon goed en door snelle aanvallen van Anita Blangé en Ingrid Kon werd een voorsprong opgebouwd van 12—2. Hierna gingen de dames van Delta Lloyd, die over meer fysieke kracht beschikken, sterk in de aanval en konden de stand gelijk brengen en gingen de rust in met de stand 25—24. Na rust liepen de dames van Delta Lloyd nog verder uit en pas in de slotfase wist Voorburg door snelle acties van Anita Blangé en Marjan Kortekaas terug te komen. Nog juist op tiid werd het 55—55. Eredivisie Eindhoven-Sparta Ajax-FC Den Haag NAC-PSV FC VW-Haarlem FC Twente-AZ'67 FC Utrecht-De Graafschap Telstar-NEC Go Ahead Eagles-Roda JC Feyenoord-FC Amsterdam Eerste divisie Vitesse-Excelsior SC Cambuur-FC Vlaardingen •Fortuna SC-FC Groningen SC Amersfoort-Willem II PEC ZwolIe-FC Dordrecht Veendam-MW V olendam-HeracIes FC Den Bosch-Heerenveen Helmond Sport-Wageningen De wedstrijden aangeduid met komen voor op het toto-formulier. De jeugdkampioene van Rusland, Larissa Komarova, die als vierde eindigde in de vierkamp in actie aan de brug.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9