CDA iften aan it bedrijfsleven ielopen 26 mille BEWIJS PRO-VERMANING PAKTE TOCH VERKEERD UIT SMITH REKENT OP KRACHT LEGER Stoelendans rond i-Ei ministerszetels nu al begonnen Vrienden vrezen nieuw proces voor Ginzboerg anjse IG ïldauto uden vervallen: doden Vrouwen minder door werkloosheid getroffen Toeristen gestrand in Tanzania PSPORING GEVRAAGD EALTRONIC-DIRECTEUR jNDI(°odstraf voor Georgiër WIE KOMT WAAR IN HET NIEUWE KABINET? UI Callaghan poogt Schotse Labourleden onderdruk te zetten am INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 PAGINA '1 (Van onze parlementaire redactie) i HAAG Diverse bedrijven hebben de lopen maanden het verkiezingsfonds van het i gespekt. Er is bij elkaar ruim 26 mille aan f n ontvangen. Dit blijkt uit een overzicht dat lverkiezingscomité van het CDA gisteren heeft Jpbliceerd. .®ens een verklaring van het comité worden •n die bedrijven aangezocht om een bijdrage het fonds te leveren die in het verleden nciële steun hebben gegeven aan KVP en J. De derde CDA-partij, de ARP. financierde verkiezingscampagnes vroeger uitsluitend behulp van bijdragen van leden. De anti-revo- mairen hebben zich er wel bij neergelegd, dat bedrijven die in het verleden schenkingen »n aan KVP en CHU nu een gift storten in CDA-fonds, zo blijkt uit de verklaring, giften aan het CDA-fonds mogen niet hoger zijn dan 5.000 gulden. Het enige bedrijf dat zo'n groot bedrag in het fonds heeft gestort is het bankiersbedrijf Van Lanschot in Den Bosch. De vroegere KVP-fractieleider en oud-minister van buitenlandse zaken, drs. Schmelzer, vervult bij dit bedrijf een adviseursfuntie. De bedrijven die 2.000 gulden of meer hebben gegeven zijn de Nederlandse Cement Industrie in Maastricht, de KNSM in Amsterdam, Peek en Cloppenburg, de beleggingsmaatschappij Nebeco in Amsterdam, en Slavenburg's bank in Rotter dam. Naast het verkiezingsfonds beschikt het CDA over een steunfonds voor wetenschappelijk onderzoek. In dit fonds is in de jaren 1974 en 1975 bijna 3 ton gestort. Ruim de helft hiervan was afkomstig van de stichting Unitas in Amsterdam. Deze stich ting is, zo is thans gebleken, een liefdadigheids fonds van het kledingmagazijn C.en A. MSKEf' IJS (ANP) De chauffeur (e bijrijder van een geldauto gisteren in Parijs doodge- iten bij een overval op het sport. De gepantserde wa- vervoerde het kasgeld van tiental grootwinkelbedrij- De buit is nog niet bekend, vagen is leeg door de politie 'ggevonden en van de daders .ireekt elk spoor. De Parijse tie leverde gistermiddag ook vuurgevecht met gangsters een bank 225.000 francs lich- hadden gemaakt. Drie van der overvallers werden daar- gewond. DEN HAAG (ANP) - Vrou welijke arbeidskrachten lij ken minder conjunctuurge voelig te zijn dan mannelijke. Tijdens de jongste recessie althans zijn de vrouwen min der door werkloosheid getrof fen dan de mannen. Tot deze conclusie komt een rapport van de OESO (Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling) aan de hand van cijfers uit In slechts vijf van deze landen is de werkgelegenheid voor vrouwen verminderd en in ze ven landen (Oostenrijk, Italië, Noorwegen, Spanje, Zweden, Engeland en de Verenigde Sta ten) is de werkgelegenheid voör vrouwen zelfs vooruitge gaan, terwijl zij voor mannen achteruitging. In twee landen (Canada en Nieuw Zeeland) deed zich een verbetering voor van de werkgelegenheid van zowel de mannen als de vrou wen, maar in beide gevallen was de verbetering voor de vrouwen groter dan voor de mannen. In vijf landen (Nederland, Australië, Denemarken, Fin land en Duitsland) is de werk gelegenheid voor mannen en \TOuwen achteruitgegaan maar in al deze landen was de achteruitgang voor de vrou wen minder groot dan voor de mannen. In slechts twee lan den (Frankrijk en Japan) is het aandeel van de vrouween in totale werkgelegenheid ach teruitgegaan. In een recessie worden de in dustrie en de bouwnijverheid gewoonlijk erger door werk loosheid getroffen dan de dienstverlenende bedrijven. Daar de werkende vrouwen in de meeste landen overwegend in de dienstverlenende bran ches zijn geconcentreerd, wordt hun werkgelegenheid tijdens recessies minder aan getast dan die van de mannen, aldus de verklaring van deze ontwikkeling door de Oeso. Echter daar waar de vrouwen in de industrie werkzaam zijn, raken zij hun baan eerder kwijt dan de mannen. Tranen na vrijspraak Bruno Tabocchini, de Romeinse juwe lier die de Italiaanse voetballer Luciano Re Cecconi tijdens een schijnoverval heeft doodgescho ten, barst in tranen uit als de rechter hem vrijspreekt van schuld aan de dood van de voetballer. De voetbalster, een vriend van de juwe lier, was op 18 ja nuari de winkel van de juwelier binnen gekomen met de als grap bedoelde kreet: 'Dit is een overval'. De juwelier had zich omge draaid en direct ge schoten. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Tjerk Vermaning applaudis seerde niet mee gistermiddag, toen de belangstellenden op de publieke tribune de als getuige-deskundige verhoorde prof. dr. ir. Casper Johannes Franssen (77) bij diens vertrek uit de rechtszaal spontaan met een forse ovatie uitgeleide deden. Niet helemaal onbegrijpelijk, die houding van Tjerk, want hoewel de als getuige k décharge gedagvaarde land bouwkundig ingenieur uit Bennekom in gloedvolle bewoording gepoogd had, aan te tonen dat de door dr. Stapert aan het adres van Vermaning geuite beschuldi gingen „pure nonsens" waren, bleek de zelf geslepen steen, waarmee prof. Franssen het gelijk van zijn beweringen meende te kunnen aantonen, voor die zelfde dr. Stapert juist een „overduide lijk bewijs van het tegendeel'. „De door prof. Franssen bewerkte steen", zo had de Groningse archeoloog Stapert inmiddels door de loupe ontdekt, „ver toont exact dezelfde slijpsporen als de stenen van Vermaning". Het publiek in de zaal reageerde op die uitspraak als bij het kijken naar een vuurwerk: met oh, en ha., maar de heer Franssen ging onmiddellijk fel in de aanval: „Stapert probeert er nu onderuit te komen, wat hij hier beweert slaat werkelijk nergens op". De laatste getuige die ten tonele ver scheen, prof. dr. ir. Johannes Diederik van der Waals (52) uit Haren dacht daar echter heel anders over. Hoewel hij niet aarzelde Tjerk een „begenadigd zoeker" te noemen, en met nadruk verklaarde dat hij Vermaning had leren kennen „als iemand die zich zeer gemotiveerd met de pre-historie bezig houdt", kwam hij toch tot de conclusie dat de argumenten con tra Vermaning zoals dr. Stapert die had aangevoerd, erg overtuigend waren. „Ik moet er nu dan ook, in tegenstelling tot eerder door mij gehuldigde opvattingen van uitgaan, dat de door Vermaning ge vonden stenen niet echt zijn", zo veklaar- de de heer Van der Waals, oud-conserva tor van het Drents museum voor de rechtbank. Tjerk kreeg gistermiddag het laatste woord. Voor de zoveelste maal bezwoer hij de originaliteit van zijn opgravingen. „Waarom", zo vroeg Vermaning tot slot, „zou ik eerst imitaties in de grond stop pen en er vervolgens zelf de deskundigen bij halen. Als ik werkelijk met nepstenen zou hebben gewerkt, had ik het heus wel anders aangepakt, en dan had ik zeker nooit aangedrongen op wetenschappelijk onderzoek van mijn grond. Daarom: ik zweer u bij God, ze zijn echt". MOSKOU (DPA) De criticus van het Russische regime Ale xander Ginzboerg is volgens het persbureau Tass aangehou den op grond van activiteiten die strijdig zijn met de wet. Bijzonderheden over deze acti viteiten zullen in de loop van het vooronderzoek bekend wor den, aldus Tass. In dissidenten kringen in Moskou werd ge vreesd dat Ginzboerg een nieuw proces boven het hoofd hangt. De schrijver was in ja nuari 1968 al eens wegens „stemmingmakerij tegen de Sovjet-Unie" tot vijf jaar straf in een werkkamp veroordeeld, maar begin 1972 vrijgelaten. Tass beticht Ginzboerg ervan dat hij zijn loopbaan heeft ge grondvest op speculatie en het opkopen van gestolen ikonen. Al in 1968 zou hebben vastge staan dat hij contacten had on derhouden met de „pro-fascisti sche emigrantenorganisatie „NTS", die banden heeft met westerse geheime diensten". Bij huiszoekingen bij de schrijver in Moskou zouden onder meer „anti-Russische brochures" en grote sommen geld in Sovjetrus- si sche en buitenlandse valuta zijn gevonden. Ginzboerg is lid van de zoge noemde „Helsinki-groep" in Moskou, die toezicht houdt op naleving door de Sovjet-over- heid van de verklaring van Hel sinki, voorzover deze gaat over de rechten van het individu. Bo vendien is hij beheerder voor de Sovjet-Unie van het door Ale xander Solzjenitsyn opgerichte fonds voor steun aan politieke gevangenen in de Sovjet-Unie. DAR ES SALAAM (UPI) - Honderden buitenlanders, voor namelijk Amerikaanse en Euro pese toeristen, zijn vandaag in Tanzania gestrand nu dit land zonder waarschuwing vooraf zijn grenzen met het buurland Kenia gesloten heeft. Volgens waarnemers betreft die maatregel een soort repressaille wegens het uiteenspatten van de luchtvaartmaatschappij ,East African Airlines'. De maat schappij was gemeenschappe lijk eigendom van Tanzania en Kenia. Volgens Dar ès Salaam is het de schuld van Kenia dat de .joint venture' enkele dagen geleden is mislukt. Tanzaniaan- se grenswachters vertelden dat er nieuwe veiligheidsmaatrege len worden opgesteld. Tot die klaar zijn, blijft de grens met Kenia dicht. JlHEM (ANP) De Arnhemse officier van justitie, mr. M. L. B ^Haas, heeft via Interpol gevraagd op de hoogte te worden •acht van de verblijfplaats van de ex-directeur van het inmid- failliet verklaarde kantoorcomputerbedrijf Tealtronic in Nij- en. Een verzoek tot aanhouding van de 51-jarige statenloze tot 17.hony Rodgers is niet gedaan. :er ongelukken tijdens overwerk het Westduitse bureau voor arbeidsveiligheid, Manfred Hagen- )vêrhfiS(ter Tijdens overuren is het aantal fatale ongelukken 20 procent IVCiHVï\r dan tijdens een normale dienst van acht uur. De meeste ilukken gebeuren volgens Hagenkoetter op maandag, waar- jnlijk omdat de arbeiders dan niet allemaal goed uitgerust zijn mdat ze uit de routine van het werk zijn geraakt. 5KOU (Rtr) Een Georgiër die uit protest tegen de „Russifice- van zijn Sovjet-republiek drie bomaanslagen op overheidsge- /an 3 toeven had gepleegd, is gisteren tot de kogel veroordeeld. ngelichte Georgische kringen deelden mee dat het gaat om de ïrige Vladimir Zjvaniva. Hij zou zich tijdens het proces, dat j zijn va(^en dagen duurde, hebben beroepen op „vaderlandslievende" Kung Fu getrouwd David Carradine, held uit de serie Kung Fu. is in'Mun- chen in het huwe lijk getreden met de actrice Linda Gil bert Carradine werkt in de Beierse hoofdstad aan de opnamen van Berg mans Bergmanns nieuwe film 'Het slange-ei'. Na de huwelijkssluiting werd het echtpaar door veel bewon deraarsters begroet. SALISBURY (RTR) Als er geen politieke regeling wordt bereikt met de Rhodesische na tionalisten, hoeft dat geen ge volgen te hebben voor de mili taire situatie, zo heeft premier Ian Smith gisteren in Salisbury verklaard. De Rhodesische le gertop is ervan overtuigd dat het leger de guerrilla van de nationalisten altijd in de hand zal kunnen houden. „Als u hier over tien jaar komt, zullen de zaken er nog vrijwel hetzelfde voorstaan", aldus Smith. De na tionalisten hebben een verhevi ging van de guerrilla aangekon digd nu mith de Britse voor stellen voor een politieke rege ling heeft verworpen. Smith kondigde aan dat het le ger nieuwe maatregelen be raamt die men als .provocerend'- zou kunnen beschouwen. Waar nemers menen dat hij daarmee doelt op meer achtervolgingsac ties van Rhodesische troepen op Mozambikaans grondgebied, vanwaar de meeste guerrilla strijders opereren. Voor veel blanken was Smith's persconferentie een teleurstel ling, omdat ze een uiteenzetting van de politieke koers van Rho- desië hadden verwacht, nu de weg naar 'Genève' lijkt afgesne den. Maar Smith vertelde niets over zijn toekomstplannen, be halve dat hij gaat proberen met 'gematigde zwarten' tot een poli tieke regeling te komen. Hij zei dat de betrekkelijk gematigde nationalistische bisschop Moezo- rewa kan rekenen op steun van een meerderheid van de Afrika nen. Maar Moezorewa herhaal de gisteren dat hij niet eenzijdig met Smith een akkoord wil slui ten. „Wij vragen een referen dum onder Brits toezicht. We weigeren categorisch met Smith te onderhandelen buiten de Ge- neefse conferentie, tenzij hij zich overgeeft aan de macht overdraagt", aldus Moezorewa tijdens een bezoek aan Stock holm. De invloedrijke bevrijdingscom missie van de Organisatie van Afrikaanse Staten OAE heeft besloten het patriottisch front van de Rhodesische nationalisti sche leiders Joshua Nkomo en Robert Moegabe te steunen. Bejaarde industrieel ontsnapt na ontvoering LIPPSTADT (AP) - Een 81-ja- rige Westduitse industrieel heeft de eis voor een losgeld van vijf miljoen mark, die door zijn ontvoerders was gesteld, gedwarsboomd door te ontsnap pen uit een schuur waar hij gedurende de nacht was gevan gen gehouden. De bejaarde industrieel werd donderdag in Lippstadt door twee mannen ontvoerd uit zijn garage nadat hij thuis was geko men van een bezoek aan zijn cementbedrijf. Hij werd in zijn eigen auto naar de schuur ge bracht en daar vastgebonden achtergelaten. Vrijdagochtend belden de ontvoerders zijn zoon op om het losgeld te eisen. Voor dat de uitbetaling kon worden geregeld wist de man echter uit de schuur te ontsnappen. icht op :he install i reparati rhoudswe hebben .vi Van onze parlementaire redactie telefonist Den Haag In het Haagse politieke wereldje wordt, nu de kansen op een tweede kabinet- ftelijke solden Uyl sterk zijn gestegen, druk gespekuleerd en ervariiover de verdeling van de ministersposten. Hier- it „Richabij wordt er vooralsnog van uitgegaan dat de f>. progressieven en de christen-democraten elk acht zetels krijgen en Joop den Uyl premier jj^Hblijft. De befaamde 8-8 plus-formule. 'De progressieve partijen staan in dat geval 'voor het lastige probleem dat ze van de tien posten die ze nu bezetten er twee moeten inleveren. De Haagse koffiedikkijkers menen naar. ze^er *e weten dat Irene Vorrink van Volksge- land zondheid het veld zal ruimen. Over de vraag welke post de PvdA verder zal willen afstaan lopen de speculaties uiteen. Genoemd worden -12436 Buitenlandse Zaken, waar Van der Stoel zit, 16185. en Defensie, waar Stemerdink nog enkele 717-5985 maanc*en za^cen waarneemt. ®Het gedrang rond de stoel van buitenlandse zaken is erg groot. Twee CDA-leiders, Andries- es sen (KvP) en Kruisinga (CHU), hebben er wel trek in, vooral de laatste. Kruisinga loopt sinds enige weken zelfs druk te solliciteren. Hij ver kondigt, dat het toch in ieder geval duidelijk is dat hij zijn talen beter spreek dan Andries- sen. Kruisinga heeft de afgelopen jaren tussen het oppositievoeren door veel buitenlandse reis jes gemaakt, kennelijk om ervaring op te doen. Men kon hem regelmatig signaleren op congres sen voor christen-demokratische partijen in diverse Europese landen. Voor velen was het toen al duidelijk, dat „de sfinx" zijn zinnen op B Z had gezet. De onpeilbare CHU-leider steekt zijn wensen inmiddels niet meer onder stoelen of banken. Hij was op het PvdA-congres twee dagen lang nadrukkelijk aanwezig en logeerde zelfs in het hotel waar de hele PvdA-top was ingekwartierd. Voor een politicus, die het kabi net-Den Uyl jarenlang vurig heeft bestreden, mag zoiets op z'n minst opmerkelijk heten. Het is overigens nog maar de vraag of de PvdA Van der Stoel als „onze man op B Z" kwijt wil. De minister is bij het partijkader niet erg populair, maar bij de achterban van de PvdA ligt dat anders. Bovendien heeft hij zich de Wie van dit kabinet keren terug? Dat wordt de grote vraag. afgelopen jaren een bekwaam bewindsman ge toond. Van enkele ministers in dit kabinet mag als vrijwel zeker worden aangenomen dat zij op hun post blijven zitten. Genoemd worden Dui- senberg op Financiën, Pronk op Ontwikkelings samenwerking en Van Kemenade op Onder wijs. Een PvdA-er merkt onlangs op, dat met name Pronk en Van Kemenade zo onder het vuur van de oppositie hebben gelegen dat de partij niet om hen heen kan. Zo'n opmerking is echter tegelijkertijd een aanwijzing, dat men van de andere kant erop gespinst zal zijn dit tweetal te wippen. De confessionelen hebben vooral grote moeite met Van Kemenade. De onderwijspost is sinds 1946 voortdurend in hun handen geweest en ze zullen hem graag terug willen hebben. De niet-socialistische ministers die zo goed als zeker zullen verdwijnen zijn Boersma ARP, (Sociale Zaken), De Gaaij Fortman ARP (Bin nenlandse Zaken), Van Doorn PPR (CRM) en Gruijters D'66 (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). Andriessen wordt in het roddelcir cuit getipt als de opvolger van Gruijters. Hij was vroeger volkshuisvestingspecialist van de KVP-fractie en een terugkeer naar zijn oude stiel zou hem niet onwelgevallig zijn. Andries sen is echter ook kandidaat voor het leider schap van de CDA-fractie, maar de kansen van AR-leider Aantjes worden, ook in KVP-kring, hoger aangeslagen. Voor de opvolging van Boersma wordt staatsse cretaris Meijer PvdA (CRM) de laatste tijd veel genoemd. Dit zou echter op problemen stuiten bij het CDA, omdat de progressieven dan een overwicht krijgen in de z.g.n. sociaal-ekonomi- sche driehoek (Financiën, Sociale en Ekonomi- sche Zaken). En dan Van Agt, de huidige minister van Justitie en lijsttrekker van het CDA. Hij wordt genoemd als opvolger van „Gaius" op Binnen landse Zaken, maar voor de verkondiging van het ethisch reveil lijkt een voortzetting van zijn loopbaan op justitie eerder voor de hand te liggen. De stoelendans wordt voortgezet. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Callaghan van Groot-Brittannië heeft de socialistische Lagerhuis-afge vaardigden gewaarschuwd voor ernstige politieke gevolgen als het wetsontwerp, om Schotland en Wales meer autonomie te geven, niet goedgekeurd wordt in de huidige parlementaire pe riode. Algemene verkiezingen in 1978 zouden de Britse socia listische partij dan een massa stemmen kunnen kosten in Schotland, waar de invloed van de nationalisten steeds groter wordt. Schotland is altijd Labours sterkste burcht geweest. Een zware verkiezingsnederlaag van de Schotse socialisten zou me teen het einde betekenen van Labours bewind in Londen. Cal laghan vreest zelfs, dat de socia listen daarna niet zo gauw meer de kans zullen krijgen om te regeren. Dertig tot zeventig labour-afge- vaardigden zijn sterk of minder sterk gekant tegen het decentra lisatie-ontwerp van Schotland en Wales. Zij voelen er niet veel voor om een regering te helpen bij de spoedbehandeling van voorstellen, die zij afkeuren. Voor de bespreking van het controversionele wetsontwerp zijn tweeëndertig parlementaire dage** voorzien. Hoewel het par lement momenteel al aan de achtste dag toe is, heeft het nog maar drie van de honderdvijf tien clausules behandeld. De de batten vorderen dus wel bijzon der traag. De regering kan deze alleen be spoedigen met de steun van de dertig tot veertig rebellen. Om hen milder te stemmen, heeft zij bekend gemaakt, dat in Schot land en Wales referenda uitge schreven zullen worden zodra het wetsontwerp goedgekeurd is en koninklijke bekrachtiging heeft gekregen. De regering hoopt, dat die referenda do,or- gang zullen kunnen hebben in november. Anders komt het er dit jaar niet meer van. Maar eerst moet dus het wets ontwerp goedgekeurd worden. De regering hoopt, dat het ver zet van de socialistische rebellen zal afnemen, aangezien de be volking van Schotland en Wales tóch apart de kans krijgt om de decentralisatiemaatregelen nog te laten kelderen, zelfs wanneer die al goedgekeurd zijn door het parlement en gerectificeerd door het staatshoofd. Als premier Callaghan boven dien de rebellen (onder wie een groot aantal Schotse Lagerhuis- leden) voldoende vrees aange jaagd heeft voor hun politieke toekomst, zal het regeringsplan om de spoedbehandeling van het decentralisatie-ontwerp te forceren, nog kunnen slagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7