Brandveiligheidseisen werken belemmerend op goede bedrijfsvoering Voet/fietsbruggen over Nieuwe Rijn en Galgewater gewenst Beslaglegging op winkelcentrum Oude Wetering 3 ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD: Vleeschmeester Teekens b. v. Neerlands Hoop in Leidse Schouwburg totale kamerlengte Onduidelijkheid rond winkelcentrum Zoeterwoude Top-acteurs brachten Liefde half om half S.O.S.; bewogen try-out van Imperium 2 STAD/REGIO/KUNST LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 FEBRUARI 1977 PAGINA 3 LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad heeft in een ongevraagd advies inzake het treffen van voetgangersvoorzieningen in het kader van de betere doorschrijdbaarheid gepleit voor de aanleg van voet en fietsbruggen. Deze bruggen zouden volgens de adviesraad moeten worden aangelegd over de Nieu we Rijn ter hoogte van de Veerstraat. Hiermee wordt een betere bereikbaarheid van het gebied rondom het Huis op de Waard verkregen. Bovendien zou er een fiets/voetgangersbrug over het Galgewa ter moeten komen. De adviesraad heeft bezwaar tegen een aansluiting van de brug op de Van der Tasstraat. Hij stelt het college voor de brug te situeren ter hoogte van de Morspoortkazerne met een aansluiting op de Weddesteeg. Een deel van de adviesraad is tevens voor de verwe zenlijking van een brug over de Oude Rijn ter hoogte, van de Dullenbakkersteeg. Deze brug zou de aantrek kelijkheid van de Leidse binnenstad kunnen vergro ten. Er kan een fraaie wandelroute langs de Burcht ontstaan. Tevens kan door realisering van de brug de Donkersteeg worden ontlast. De adviesraad vraagt het college de aanleg van de voet- en fietsbruggen Grote bezwaren heeft de adviesraad tegen de gepro jecteerde bruggen over de Oude Vest ter hoogte van de Lijsbethsteeg, over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Mandenmakerssteeg en over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Beschuitsteeg. Wat betreft de brug naar de Mandenmakerssteeg merkt de adviesraad op dat deze te dicht bij de bestaande brug zal komen te liggen,, waardoor de brug het stadsbeeld ter plaatse ernstig zal verstoren. Ook de aanleg van een brug over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Beschuitsteeg acht de raad esthetisch niet verantwoord. Bovendien vraagt de raad zich af of deze brug een functie kan hebben in de verbetering van de doorschrijdbaarheid. LEIDEN „Met de ge stelde brandveiligheids eisen kunnen wij onmo gelijk werken." Dit stel de de heer Van Egmond gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de com missie voor de beroeps schriften. Op deze bijeen komst kwam het be zwaarschrift dat Vleeschmeester Teekens b.v. had ingediend tegen enkele door b. en w. ge stelde voorwaarden tot het verlenen van een bouwvergunning ter sprake. Met name is men bij Teekens b.v. ernstig gekant tegen de eis een sprenkelinstallatie in verschillende afdelingen aan te brengen. Volgens brandpreventie-ambte naar Bijlsma is deze installatie dringend noodzakelijk omdat de plafonds in het bedrijf van po lystyreen zijn. Deze kunststof is niet zozeer brandbaar, maar wanneer hij eenmaal vlam vat, komt zoutzuurgas vrij, dat zeer schadelijk kan zijn voor het in. het bedrijf aanwezige personeel. Verwonderd De heer Van Egmond, directeur van het -bedrijf, betoogde dat om een zo groot mogelijk bereik van de sprenkelinstallatie te krijgen, deze op een zodanige hoogte moet worden geplaatst dat van normale bedrijfsvoering geen sprake meer kan zijn. De ruimten, met name de verwerk ingsruimte voor vlees, de peke- lafdeling en de isolatieruimte zouden volgens de heer Van Eg mond te laag worden. Teekens verwondert zich overi gens over de strenge brandvei ligheidseisen. Men stelt keer op keer dat een vleesfabriek veel minder brandgevaarlijk is dan andere bedrijven. Als voorbeeld van wat hij noemde „rechtson gelijkheid" haalde de heer Diep- grond, chef van het bedrijf, aan dat aan een naast de huidige vleesfabriek aan de Roosevelt- straat liggende bedrijfshal geen enkele voorwaarde was gesteld. De heer Van de Oever van bouw- en woningtoezicht gaf hem terug dat voor deze be drijfshal dan ook nog geen bouwvergunning was verleend. De directie van Teekens b.v., de brandweer en bouw- en woning toezicht hebben overigens in on derling overleg getracht tot een vergelijk te komen. De directie had voorgesteld het aantal slan genhaspels in het bedrijf te ver dubbelen, maar dit voorstel werd van de hand gewezen, om dat daarmee niet in eerste in stantie de plafonds van polysty reen nat kunnen worden gehou den. De heer Mentzij (PvdA) vroeg zich af of de zaak niet opgelost kan worden met het instellen van een soort bedrijfsbrand weer. De heer Diepgrond kon hem wat dat betreft geruststel len: „Al onze chefs weten wat zij moeten doen wanneer er brand uitbreekt". hebben b. en w. bovendien ge steld dat de stalen liggers in het bedrijf bekleed moeten worden met een niet-brandbare bekle ding. Dit is een voorwaarde in de bouwverordening. Er kan al leen vrijstelling van deze veror dening worden gegeven op grond van de ligging, de bestem ming van het pand. De voorzit ter van de commissie voor de beroepschriften, de heer Woud stra, wilde van bouw- en wo ningtoezicht weten waarom die vrijstelling aan Teekens was ge weigerd. Het gaat hier immers om een vrijstaand gebouw in een industriegebied waarin een niet-brandgevaarlijk bedrijf wordt uitgeoefend. Op de vraag moest men het antwoord schul dig blijven. De commissie doet binnenkort uitspraak in deze zaak. LEIDEN Freek de Jonge en Bram Vermeulen, beter bekend onder de naam „Neerlands Hoop" brengen op maandag 14 en dinsdag 15 februari hun nieuwste programma In de Leidse Schouw burg: Neerlands Hoop Interieur. De thema's in het nieuwe programma van dit overbekende duo zijn wat persoonlijker dan voor heen en bewust dicht bij huis gehouden. Was er vroeger wel eens sprake van een onverbiddelijke zwerftocht langs de misstanden, nu leiden zaken als vieze luiers en luidruchtige buren de aandacht af van de grote problemen van onze tijd. Dat de boze buitenwereld zich niet zo makkelijk buiten laat sluiten blijkt in de loop van de avond en zo ontstaat voor de toeschouwer een beeld van een Hollands binnenhuisje anno nu: Neerlands Hoop Interieur. Aanvang 20.15 uur. OUDE WETERING De juri disch adviseur van het NKOV heeft namens de middenstands verenigingen in Alkemade be slag laten leggen op de bezittin gen van de Amsterdamse za kenman De Joode, die eigenaar is van de grond, waarop het winkelcentrum in Oude Wete ring wordt gebouwd. De middenstandsverenigingen zijn de Amsterdammer door de beslaglegging een stap voor ge weest. Volgens de heer Blom had de juridisch adviseur van het NKOV ontdekt dat de heer De Joode zijn grond in de Meer- kreuk in Oude Wetering vrij kon verkopen. Met de verkoop had ook de verplichting van de verhuur van het winkelcentrum aan plaatselijke middenstan ders, zoals bedongen door het gemeentebestuur van Alkema de, niet langer bestaan. In juri dische zin was de afspraak tus sen De Joode en de gemeente namelijk niet in een kettingbe- ding vastgelegd. Met de beslaglegging is voorko men dat de grond verkocht wordt voor de rechter zich heeft uitgesproken. De juridisch advi seur van het NKOV heeft tege lijk een civiele procedure aan hangig gemaakt, om de rechter te laten bepalen welke sancties De Joode staan te wachten als hij zich niet houdt aan de af spraken over een voorkeurs recht van de plaatselijke mid denstand. Plm. 1600 kilometer Deze afstand zou inderdaad ontstaan indien we alle kamers van 1751 Inns in de lengte tegen elkaar zouden plaatsen. Vandaar: Holiday Inn voor kilometers lange, gastvrije accommodaties. Holiday Inn, minstens eens per week voor uw broodnodige recreatie met bowling, tropisch zwembad, sauna, grill-restaurant, gezellige bar (en bin nenkort met squash- en tennisba nen). 0 LEIDEN BOWLING S FUN CENTER 071-769310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222; 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. KNAGERSTWEELING Dierenpark Wassenaar heeft onlangs zijn zoveelste gezinsuitbreidig beleeft. Het Agoeti-echtpaar kon vol trots melding maken van de geboorte van een tweeling. De agoetis' uit Zuid-Amerika af komstige knaagdieren, zullen van de zomer ge vieren te bewonderen zijn. Te voederen ook, want de Zuidamerikaanse knagers hebben zich in Wassenaar gespecialiseerd in het aftroggelen van voedsel van het dierentuinpubliek. Voorlopig houdt de knagerstweeling het bij de fles. ZOETERWOUDE De commissie financiën heeft zich in een besloten vergadering opmerkelijk lang gebogen over het agenda-punt „grondprijs winkel centrum". De vraag of de komst van een winkel centrum nu zo noodzakelijk is is namelijk nog immer onbeantwoord. Omdat de vergadering besloten was, valt over het advies aan de raad nog niets te zeggen. Vóór het begin van de besloten beraadslagingen, lichtten de heren v.d. Post en Schuur, de door de coördinatie commissie „700 jaar Zoeterwoude" ingediende be groting toe, waarvoor een gemeente-garantie wordt gevraagd. De zwaarste post op de begroting is het geplande vuurwerk. Kosten: 25.000,-. Het comité ziet dit als een mooie ontmoetingsmogelijk heid voor de inwoners van beide dorpsdelen. Welke criteria men zal aanleggen voor het even tueel vragen om een bijdrage aan de deelnemers aan de festiviteiten, is nog niet duidelijk. Men verwacht rond half maart voldoende inzicht te hebben in de dan beschikbare fondsen. LEIDEN Een keur van be kende namen speelde gister avond in de Leidse Schouwburg „Liefde half om half" van de Engelse toneelschrijver Alan Ayckbourn. Geen wonder dan ook, dat de zaal tot de nok toe volgeladen zat. De productie van het stuk kwam tot stand via Joop van den Ende Theaterproducties. Het is een blijspel dat wellicht één van de mooiste variaties op een misverstand geeft, die de toneelgeschiedenis rijk is. Een eenvoudige „slipper" van een eerzame vrouw en een avon tuurlijke jongeman wordt opge blazen tot een scala van de dol ste verwikkelingen. Dat wordt mede mogelijk gemaakt door het décor: het publiek ziet voor zich, letterlijk half om half, de huiskamer van het echtpaar Foster (Ko van Dijk en Lies Franken) en die van het echt paar Phillips (Pleuni Touw en de voor Hugo Metsers ingeval len Arnold Gelderblom). Er wordt op beide plaatsen gelijk tijdig gespeeld, in het tafereel vóór de pauze zelfs met een tijdsverschil van 24 uur. Men kan zich voorstellen, wat voor effect zo'n, voor Ayck bourn niet ongewone, door braak van eenheid van plaats en tijd heeft. Niet alleen een inte ressante theaterervaring voor het publiek, maar ook een enor me eis aan het talent van de acteurs. Wat het laatste aangaat: naast de genoemde kunnen Je roen Krabbé (tevens vertaler) en Edda Barends borg staan voor een prestatie, die nergens tekort schiet De zaal liet haar goedkeuring overduidelijk merken. Voor Ko van Dijk was dat zelfs een aan moediging om op originele wijze even zijn tekst kwijt te raken. Zo'n blijspel, dat ook naar de inhoud meer te zeggen heeft dan andere, doet het in de Schouwburg goed. Het traditio nele, goed reagerende en mooi geklede „schouwburgpubliek" komt er zijn stoel voor uit. Een avondje uit naar cultureel ver maak: ook dét wil een mens op vrijdagavond wel eens. Jos Nijhof LEIDEN "S.O.S., spreekt u maar" van Imperium, waarvan gisteravond in de Vestestraat een try-out werd gegeven, is hoe kan het bijna anders bij Imperium- een bewogen stuk toneel. Bijna te bewogen. Wie de boodschap boven vorm of dramatische tech niek stelt, zal zich daaraan evenwel niet storen. Het gebeuren in 'S.O.S.' speelt zich op twee vlakken af. In de eerste plaats geeft het stuk een beeld van het functioneren van een S.O.S.-telefoondienst; de gevallen die binnenkomen, de manier van verwerken. Daarnaast wordt het verhaal verteld van een nieuwko mer bij de dienst, die zelf in grote relationele problemen verkeert met zijn veel jongere vrouw. Deze vrouw maakt gebruik van S.O.S. Tussen man en vrouw ontstaat wel weer een dialoog, maar met een noodlottig eind. In de zaal heeft Imperium vier speelpunten aangehouden: de S.O.S.-centrale, de kamer van de vrouw, een telefooncel en een zwart doek, waar achter vandaan telefoonstemmen kunnen komen. De décorstukken zijn eenvoudig gehouden. De verschillende speel punten geven de mogelijkheid om twee tegelijkertijd verlopende handelingen elkaar in de spelsituatie te laten afwisselen. Vooral in het begin werd daarvan veel gebruik gemaakt. Later concen treerde alles zich op de man en de vrouw. Natuurlijk was het gisteren nog maar een try-out en er moet gezegd, dat op de goede momenten er met een betrokkenheid gespeeld werd die men van Imperiumspelers bij zo'n stuk mag verwachten. De afwisselingen in het begin zaten nog niet helemaal goed, evenals tekstkennis en tekstbehandeling. De overgangen naar het tussengebied van de man en de vrouw verliepen daarentegen soepel. Niet elke hulpzoekende kwam even sterk over. Wie toneel wil zien over heel reële problemen, waarbij die proble men ook nog eens heel duidelijk uitgesproken zijn, moet bij Imperium gaan kijken. Voor mensen, die meer houden van verbor gen gevoelens op fraaie wijze aangeduid, is S.O.S. echter te pathetisch. Paul van der Plank. Rotterdams Philharmonisch Orkest verdient meer LEIDEN Het Rotterdams Philharmonisch Orkest mag dan wat minder verdienen dan het Concertgebouworkest, aan de manier waarop het gisteravond onder leiding van Edo de Waart speelde in de Leidse Stadsgehoorzaal was het niet te merken. De Waart dirigeerde fantastisch, eerst de vijfde symfonie van Schubert, met een tamelijk kleine bezetting, en daarna de begeleiding bij het vioolconcert van Mendelssohn, uitgevoerd door de Japanse violis te Mayumi Fujikawa. Deze jonge violiste, in Japan en België opgeleid, bleek in staat een maximum aan technisch kunnen te combineren met een zeer persoonlijke interpretatie. Haar warme, krachtige vertolking werd vakkundig ondersteund door het orkest. In de lyrische gedeelten wist zij een bijna menselijk geluid aan haar prachtige instrument te ontlokken. Een charmante uitvoe ring, die de zaal uitstekend beviel. Na de pauze werden de „Jaargetijden" van Alexander Glazounof gespeeld. De vier delen van dit ballet waren, uiteraard winter, lente, zomer en herfst. Een tamelijk onbekend werk, zal men opmerken. En wat ons betreft had het maar beter onbekend kunnen blijven ook. Verschrikkelijk, wat een wansmaak. Glazoenof had het beter de zeeslag kunnen noemen, of het auto-ongeluk, maar die waren er nog niet in Glazoenof zijn tijd. Af en toe leek het erop mk ieder moment vanachter de coulissen één van de zeekastelen uit de Onedin-lijn op het toneel zou worden getrokken. Het is natuurlijk prachtig, dat het Rotterdams Philharmonisch eens een niet al te bekend werk op het programma neemt En het is natuurlijk helemaal mooi, als ze het in een technisch perfecte uitvoering laten horen. Want dat gebeurde wel. Maar het is toch al te dol, om aan een publiek met een goedontwikkelde smaak, dat een abonnement neemt op de Meesterserie van K&O dergelijke infantiële bla-bla voor te schotelen. Glazoenof werkt met werkelijk de meest ordinaire effecten: eindeloze herhalingen, glissando's, aanzwellingen en wegstervingen, en vooral veel slag- en koperwerk om het mooier te maken. Dergelijke monstruositeiten op het programma zijn in staat een hele uitvoering naar de maan te helpen. Daarom tot slot nog een korte opmerking over de fantastisch gespeelde vijfde van Schubert Een jeugdwerk, maar een jeugd werk van een rijp genie, en dat zeer evenwichtig en transparant uitgevoerd. Zoiets te horen maakt alle ellende van Glazoenof toch weer goed. Ton Harmsen IN LISSE Fioretti heeft bibliotheek LISSE Gistermiddag werd in het Fioretti-college aan de Sportlaan de felbegeerde biblio theek annex studieruimte offi cieel geopend. Met deze opening kwam een einde aan tien jaren waarin de leerlingen van het Lissese College het nagenoeg zonder hadden moeten stellen. De nieuwe ruimte is onderge bracht in het voormalige fiet senhok van de school. Dat gaf bij de bouw de nodige specifie ke problemen. De uiteindelike fundering kon dan ook pas wor den gestort nadat het heien in etappes van talloze"een-meter- betonpalen had plaatsgehad. Volgens schattingen zal de bi bliotheek per jaar zo'n 12 dui zend gulden opslokken. Van het rijk wordt een vergoeding van 124 gulden ontvangen. Het reste rende deel zal door de ouder raad bijeen worden gebracht LIDO'STUDIO THEATER Steenstraat 39 Leiden WOENSDAG 9 FEBR. DE GEHELE DAG GESLOTEN Wethouder Verboom ontfermt zich over milieubeheer LEIDEN De portefeuille mi lieubeheer heeft eindelijk een definitief plaatsje op het Stad huis gekregen. Onlangs hebben B. en W. besloten milieurbeheer toe te voegen aan het takenpak ket van wethouder A. Verboom van volkshuisvesting. Al jaren is de vraag tot welke wethouder men zich moet wen den met milieu-technische pro blemen slepend. De milieuraad heeft zelfs medio vorig jaar het bijltje erbij neergelegd, onder meer omdat er wat milieurbe heer betreft geen beleid werd gevoerd. Alle leden van het col lege moesten de vraag, tot welke portefeuille milieubeheer be hoorde, schuldig blijven. De commissoriale behandeling van zaken die het milieurbeheer betreffen zal in de toekomst ge schieden in vergaderingen van de raadscommissie voor volks huisvesting. Deze raadscommis sie kan, zonodig, een subcom missie instellen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3