Geleerden oneens over stenen van Vermaning Enthousiasme voor D966 overtreft stoutste verwachtingen Verhitte discussie over brief aan Carter Agent schiet in vrije tijd aanvallers neer Bedrijfsleven schonk CDA bijna 3 ton LIJSTTREKKER JAN TERLOUW: Opnieuw vergissing van de bank99 GROTERE OPENHEID BU OVERHEID NODIG BINNENLAND LEIDSE COURAiTT GEOLOOG VERDEDIGT VERDACHTE (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De komst van een deskundige die er een geheel andere mening op na houdt over de vondsten van amateur-ar cheoloog Tjerk Vermaning heeft gisteren enige verwarring veroorzaakt bij de recht bank in Assen. Nadat archeoloog drs. D Sttapert uit Groningen opnieuw had be toogd dat de stenen van Vermaning niet in Drente kunnen zijn gevonden, beschuldigde een getuige i decharche, de geoloog prof. dr. ir. D. Goosen, Stapert ervan onweten schappelijke argumenten te gebruiken. Drs. Stapert, werkzaam bij het biologisch- archeologisch instituut van de Rijksuniversi teit in Groningen, had eerder op de dag verklaard dat de vondsten uit de oude steen tijd onmogelijk uit keileem kunnen zijn op gediept, zoals Vermaning onder meer van zijn vindplaats in Hoge Smilde had opgege ven. Prof. Goosen stelde dat het heel goed mogelijk is dat dergelijke stenen zich in keileem bevinden en toonde de rechtbank een doos stenen die dezelfde rode vlekken vertonen als de vondsten van Vermaning. Hij viel de stelling van drs. Stapert aan, waarom deze de vindplaats in Hoge Smilde geologisch onmogelijk verklaart. Volgens prof. Goosen is dit het bouwen van oude feiten op hypothesen en daarom weten schappelijk niet verantwoord. De officier van justitie meende dat door het weten schappelijke betoog van prof. Goosen een nieuw expertise-onderzoek nodig is en over weegt in verband hiermee te eisen dat de zaak wordt terugverwezen naar de rechter commissaris. De zittingen zijn vandaag voortgezet. De Amsterdamse metro startklaar voor een proefrit Metro Amsterdam bijna startklaar Amsterdam (ANP) De Am sterdamse metro, de zogenaam de Oostlijn, gaat op 14 oktober rijden. Op die datum wordt het traject tussen de Bijlmermeer en het Weesperplein in gebruik genomen. Op het traject, dat ongeveer 15 km lang is, liggen veertien metrostations, waar van er twee zijn gecombineerd met de NS-stations Amstel en Bijlmer. Het laatste deel van de metro lijn naar het Centraal Station een afstand van ongeveer drie kilometer komt naar ver wachting eind 1980 gereed. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Een 21-jarige agent van de hoofdstedelijke politie heeft woensdagnacht bij een vechtpartij op de Ceintuur baan in Amsterdam drie van de zes zes mannen die hem aanvie len neergeschoten. De agent had in zijn vrije tijd in burgerkleding een café be zocht. Toen hij daar wegging zag hij dat de zes, die zich even eens in het etablissement had den opgehouden op straat twee andere bezoekers aanvielen. De politieman trachtte tevergeefs tussenbeide te komen en werd daarop zelf neergeslagen. Hij loste een waarschuwingsschot en toen dat niet hielp schoot hij de 21-jarige R.O. in de rechter schouder, de 24-jarige R.G.O. in het linker dijbeen en de 21-jari- ge A. van V. in de linkerlong. De andere drie aanvallers zijn aangehouden. Door de mannen die in eerste instantie werden bedreigd is tegen alle zes een aanklacht wegens poging tot doodslag ingediend. Amsterdamse politiemensen hebben de bevoegdheid om in hun vrije tijd binnen de ge meente hun dienstpistool bij' zich te dragen. VOOR POLITIEK-WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het CDA heeft in de jaren 1974 en 1975 bijna drie ton aan giften van bedrijven en partikulieren ontvangen voor het verrichten van onderzoek door de wetenschappelijke instituten van KVP, ARP en CHU. Dit blijkt uit een accoun tantsrapport, waarvan de inhoud gisteren in Den Haag is uitgelekt. Het geld is terechtgekomen in een fonds, waarvan het beheer in handen is van een stichting onder voorzitterschap van ex-premier P. J. S. de Jong (KVP). In het stichtingsbestuur zitten ook politici uit CHU- en ARP-kring, onder wie CH-fraktieleider Kruisinga en het ARP-Tweede Kamerlid Roolvink. De heer De Jong heeft gister avond desgevraagd de ont vangst van de giften bevestigd. Hij zei, dat het voor een deel ging om spontaan geschonken bedragen. De stichting heeft, naar hij verklaarde, ook zelf bij bedrijven aangeklopt om financiële steun. Het accoun tantsrapport wijst uit, dat er in 1974 een bedrag van 228.850 gulden in het fonds is gestort Hiervan was een ton afkom stig van de stichting Unitas in Amsterdam, 10.000 gulden van de Steenkolen Handelsvereni ging (SHV), 10.000 gulden van de Kon. Ned. Papierfabriek in Maastricht, 5.000 gulden van een aannemingsbedrijf in Dru- nen en 3.000 gulden van het bankiersbedrijf F. van Lan- schot in Den Bosch. Er kwam ook een ton als anonieme gift binnen. In 1975 werd ruim 50.000 gul den in het fonds gestort. Het grootste gedeelte hiervan was opnieuw afkomstig van de stichting Unitas in Amster dam. Sinds vorig jaar wordt het fonds geholpen uit de le dencontributies van de drie partijen. Volgens de heer De Jong is het fonds in 1974 opgericht als steunfonds van het CDA. De combinatie van KVP, ARP en CHU bestond toen nog niet, maar de CDA-gedachte werd ook toen al op alle mogelijke manieren gepropageerd. Vrij spoedig daarna is het fonds omgezet in een ondersteu ningsfonds voor de weten schappelijke instituten van KVP, ARP en CHU. DEN HAAG „Het gaat pri ma met D'66. Het enthousiasme overtreft onze stoutste ver wachtingen." Dat zegt dr. Jan Terlouw (45), die morgen door het congres van de Democraten tot lijsttrekker zal worden aan gewezen. Terlouw gaat vol zelf vertrouwen een onafhankelijk en vernieuwd D'66 in de ver kiezingsstrijd aanvoeren. Hij weet zich gesteund door een hardwerkende, sterk groeiende partij. „D'66 is door een dal van ellende gegaan, maar nu is dat allemaal voorbij. Uitde vele reacties blijkt wel dat we vertrouwen hebben bij de kie zers. We verwachten dat we sterk genoeg uit de verkiezin gen tevoorschijn komen om op een zinvolle manier aan de re gering deel te nemen." Jan Terlouw, man van de lange termijnpolitiek D'66 presenteert het verkiezingspro gram met de titel: Een Redelijk Alterna tief. Een program met als centrale the ma's: de geestelijke vrijheid van de mens, de spreiding van de macht en een gezond bedrijfsleven in een gezond mi lieu. Een program dat een beroep doet op de mensen om zich bezig te houden met de toekomst van Nederland. Jan Terlouw gaat met dat program het land in. De hele zomer vorig jaar heeft hij lopen peinzen of hij wel met D'66 wilde doorgaan. Hij voelde er niks voor na de verkiezingen een splinterpartijtje van een paar man in de Tweede Kamer te moeten leiden. In de Tweede Kamer fractie had hij al genoeg moeilijkheden achter de rug. Het resultaat van zijn peinzen was: ermee kappen. Maar dat pikte zijn danig aangeslagen partij niet. Toen het congres op 6 november van vorig jaar besloot door te gaan, wilde Terlouw op zijn negatieve besluit terug komen. Onder voorwaarde dat er vóór het congres van 5 februari 66.000 hand tekeningen zouden zijn van mensen die vinden dat D'66 moet doorgaan. Aan die voorwaarde is ruimschoots voldaan. Er zijn dik over de 70.000 handtekenin gen en het ledental stijgt sterk. „Ik vond het afschuwelijk om de partij te laten stikken. Maar mijn standpunt was dat je beter met ere kunt stoppen, dan tot het bittere einde door te gaan. We moes ten D'66 een afgang besparen. We heb ben nu gepeild hoe de kiezers erover denken. Dat is een gelukkige greep geweest. Duizenden enthousiaste reac ties waren het gevolg. Aan vertrouwen ontbreekt het niet. Jan, zet 'm op, krijg ik steeds te horen." Jan Terlouw, kernfysicus, schrijver van kinderboeken, sinds 1971 lid van de- Tweede Kamer. Op de televisie komt hij bij de mensen over als een aardige, redelijke en fatsoenlijke man. Zeker geen „gehaaide politicus", meer een man die heel verstandige dingen heeft te zeggen en de mensen voor vol-genoeg aanziet om ervan uit te gaan dat naar hem wordt geluisterd. Hij is deskundige in milieu-vraagstuk ken, maar zou zich tekort gedaan voe len, door als een milieu-fanatiekeling te worden afgeschilderd. Want, zegt hij, als Kamerlid heb ik veel meer over industriepolitiek gesproken dan bij voorbeeld over het milieu. Terlouw is een man van de lange ter mijnpolitiek. „We houden ons zo bezig met de vraagstukken van alle dag, dat we vergeten welke veel grotere proble men er overmorgen voor de deur staan". Daar hamert hij steeds weer op. Bij voorbeeld bij algemene politieke be schouwingen in het najaar. In het par tijpolitieke gekrakeel gaan die beschou wingen echter dikwijls verloren. „Bij vorige verkiezingen heeft dat lange termijn-denken van D'66 stemmen ge kost. Het sprak de mensen niet aan. Door de werkloosheid is de onzekerheid over de toékomst groter geworden. De mensen zullen nu wel beter naar ons luisteren." Waarom „Een Redelijk Alternatief'? Er zijn toch drie grote politieke stromin gen: de socialistische, de christen-demo cratische en de WD? „Ik zie een plaats voor een vrijzinnig- democratische partij. Wij zijn liberalen, wij zijn erg op het individu gericht. De VVD is geen echt liberale partij en voert een ouderwetse, fantasieloze op positie. Het CDA stijgt in de opinie-on derzoeken sterk, maar wat heeft het meer nieuws te bieden dan een samen gaan van KVP, ARP en CHU? Vele mensen voelen trouwens niets voor con fessionele partijvorming, maar zij kie zen ook niet voor de PvdA omdat die zich teveel achter de vakbondseisen stelt en bij voorbeeld moeilijk doet te gen mensen met een eigen woning. D'66 is aan geen enkele belangengroepering gebonden. Daarom gaan we ook onaf hankelijk de verkiezingen in. Gek eigen lijk dat geen partij hier zich conserva tief durft te noemen, terwijl de WD zich wel zo gedraagt. De VVD heeft bij voorbeeld geen enkel antwoord op de nieuwe economische situatie." Juist op dat terrein heeft D'66 een „boodschap". „De samenleving moet door de bocht. Het hele economische systeem moet op de helling. De „gren zen aan de groei", de schaarste aan grondstoffen en energie, de verzadiging van de welvaart vergen een totaal nieu we aanpak. De race naar méér moet worden omgebogen in een streven naar beter", zoals in het verkiezingsprogram ma staat. „De structurele werkloosheid is ernstig, er komt een overschot aan academici. Door kunstgrepen wordt nu geprobeerd de nadelige gevolgen op te vangen. Maar ik geloof niet meer zo in allerlei kunstgrepen van steunmaatregelen en regionale politiek. Ik geloof er ook niet in dat de miljarden guldens die we in de strijd tegen de conjuncturele werk loosheid stoppen veel effect sorteren. We moeten ons veel meer bezighouden met de vraag: wat moeten we in de toekomst maken en wie moeten het doen? Als met name de kleine en mid delgrote bedrijven weten voor welke markt ze in de toekomst produceren, tasten ze niet in het duister. Maar nu worden ze steeds weer door de mark tontwikkelingen overvallen, waarvan bedrijfssluitingen het gevolg zijn. Juist voor de kleine en middelgrote bedrijven moet de overheid door studies de toe komstige markten verkennen. De hele industriepolitiek moet op de helling. De overheid moet veel meer met de ogen van het bedrijfsleven kijken naar de gevolgen van haar eigen beleid. Neem nu de werkloosheid in de bouw, die is voor een belangrijk deel ontstaan door het beleid van de overheid, maar dan moet diezelfde overheid de bedrijven tijdig voor de toekomstige ontwikkelin gen waarschuwen. Om een voorbeeld te geven: de kolenmijnen sloten. Gevolg: een paar haardenfabrieken dicht, men sen zonder werk. Als we lang genoeg vooruit gekeken hadden, hadden we tijdig de omschakeling van de fabrieken kunnen regelen". ALBERT HOOGKAMER (Van een onzer ver- EMMEN De heer S. Sloots uit Emmen is een illusie armer. Twee weken lang heeft hij gelukzalig naar zijn bankreke ning kunnen staren, waarvan het saldo tot ongekende hoogte was gestegen. Nu is hij behalve een illu sie ook 163.000 gul den armer. Veertien dagen gele den werd het bedrag op zijn rekening ge stort met een begelei dende brief van de Amro-bank, waarin gewaagd werd het geld voor hem te mo gen beleggen. De heer Sloots begreep direct dat het een vergissing moest zijn maar verzweeg dit aanvankelijk. Deze week besloot hij toch maar op onderzoek uit te gaan. Al snel bleek dat het afkom stig was van de Do- mo-melkprodukten- fabriek in Beilen en bestemd was voor een blikfabriek in Deventer. Onlangs deed zich een ander geval voor van foutieve over schrijving. Het be gunstigde echtpaar maakte echter dank baar misbruik van de vergissing, maar werd na enkele maanden ingerekend door de politie. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG VVD-fractielei- der Wiegel heeft in de Tweede Kamer een pijnlijke nederlaag geleden. Hij is er niet in ge slaagd brede steun te krijgen voor zijn kritiek op de brief van een vijftal kamerleden (uit PvdA, D'66 en KVP) aan presi dent Carter van de Verenigde Staten, waarin er op wordt aan gedrongen in de Amerikaanse buitenlandse politiek meer recht te doen aan het Palestijn se verlangen naar een eigen staat Amerika zou de militaire economische hulp aan Israël moeten aanwenden om dit land tot concessies te dwingen. Tussen PvdA-fractieleider Van Thijn en Wiegel kwam het tot een harde botsing. De socialist beschuldigde de WD-voorman van buitengewone hypocrisie. Van Thijn wees er op, dat uitge rekend de WD ten tijde van de Arabische olieboycot scherpe kritiek leverde op het beleid van minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken), omdat deze onze belangen in Arabië op het spel zou zetten en zijn oor te veel zou laten hangen naar Israël. Wiegel, die meent dat de brief onze belangen in Israël heeft geschaad, heeft een motie inge diend, waarin wordt uitgespro ken dat economische en militai re hulp als politiek drukmiddel niet bijdraagt tot het bereiken van blijvende vrede in het Mid den-Oosten. De motie, die komende dinsdag in stemming komt, zal geen meerderheid halen. De meeste fracties vinden evenals minister Van der Stoel dat de motie vol strekt overbodig is. Van der Stoel zei geen aanwijzingen te hebben dat de Amerikaanse re gering plannen in deze richting heeft. Burger heeft recht op informatie (Van onze parlementaire redactie) DENHAAG In de komende tijd moet er flink wat verandering komen in de mentaliteit van veel bestuurders en ambtenaren van rijk, provincies en gemeenten ten aanzien van de openheid over het door hen gevoerde beleid. Zo luidde gisteren eenstemmig de conclusie van de Tweede Kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp. „Openbaarheid van Bestuur". Volgens dit wetsontwerp krijgen de Nederlandse ingezetenen recht op informatie over be stuurlijke aangelegenheden van het rijk, de provincies en de gemeenten. De informaties kun nen echter om diverse redenen geweigerd worden, bijvoorbeeld als bepaalde personen of de vei ligheid van de staat door die informaties geschaad zouden kunnen worden. Anderzijds krijgen de landelijke, provincia le en gemeentelijke bestuurders de plicht opgelegd om in bepaal de gevallen ook uit eigen bewe ging informaties over het beleid aan de burgers te verschaffen. Dit betreft bijvoorbeeld advie zen die men van niet-ambtelijke commissies krijgt, adviezen die de regering van de Raad van State ontvangt of voornemens om een bepaald plan uit te voe ren. Hoewel de overgrote meerder heid van de Tweede Kamer zich in beginsel positief over het wetsontwerp uitliet, toonde men zich over de gehele linie ook tamelijk huiverig over de prak tische uitvoering van de „open- baarheidswet". De WD was met name bang voor „gekleur de" informatie van de kant van de overheid, zodat de burgers een onjuist beeld van een be- t "paalde situatie zouden krijgen, terwijl het CDA en de progres sieve fracties zich bezorgd toon den over de mogelijkheden tot controle op de openbaarheid. Volgens hen is er geen garantie dat de burgers niet door ambte naren of bestuurders met een kluitje in het riet kunnen wor den gestuurd. ADVERTENTIE CITROEN* MEMO De eend is niet alleen goedkoop in aanschaf, hij kost u maandelijks ook verreweg het minst. Dat heeft een recent onderzoek overduidelijk bewezen. 2CV vanaf f6.999,- Nog eens driekwart miljoen voor Guatemala (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Nederland se Rode Kruis zal een bedrag van 765.000 gulden beschikbaar stellen voor de bouw van nog eens 600 houten noodwoningen in Guatemala. Ze zijn bestemd voor de slachtoffers van de aardbevingsramp, die dit land vandaag precies een jaar gele den trof. In totaal is nu het volledige bedrag van 4,2 miljoen gulden dat het Rode Kruis van de be volking ontving besteed aan de gevolgen van de ramp, die 23.000 doden en 77.000 gewon den eiste en meer dan een mil joen mensen dakloos maakte. Alle landen bij elkaar leverden hulp ter waarde van 50 miljoen gulden aan Guatemala. Hulp aan Indonesië op losse schroeven Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De ontwikke lingshulp aan indonesië staat op losse schroeven. Het land krijgt dit jaar nog wel financië le steun van ons land, maar het kabinet zal nog vóór de verkie zingen in mei beslissen over de vraag of het hiermee moet doorgaan. Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking is bezig de ervaringen met de hulpverle ning aan Indonesië op schrift te stellen. Aan de hand van zijn memorandum zal het kabinet straks een beslissing nemen. In progressieve kring heersen al lange tijd weerstanden tegen de steun aan dit land wegens het grote aantal .politieke gevange nen daar. Nepbom bleek telefoontoestel AMSTERDAM (ANP) Efn ingepakt telefoontoestel, op gehangen aan de deur van een verzekeringskantoor aan het Museumplein, heeft de Amsterdamse politie van nacht een uur lang aan het werk gehouden. De politie zag het pakje, dat omstreeks middernacht werd ontdekt, voor een bom aan en zette de omgeving van het gebouw af. Inderhaast opgetrommelde medewerkers van de Explo sieven-Opruimingsdienst ont dekten een uur later, na- voorzichtig onderzoek, dat del „bom" onschadelijk was. Engels personeel bij bouwbedrijf NIEUW-VENNEP (ANP) Het bouwbedrijf Mulckhuysen jr. in Nieuw-Vennep heeft Engels personeel aangetrokken dat wordt ingeschakeld bij de bouw van een overdekt winkel centrum. Daarmee heeft de di rectie zich de woede op de hals gehaald van de federatie van bouwbonden, waar wordt ge zegd dat van de 300.000 bouw vakkers in ons land zeker 20.000 werkloos zijn, van wie velen staan te popelen om aan het werk te kunnen. Volgens de directeur van het bouwbedrijf, heeft hij stad en land afgeadverteerd om aan werkkrachten, voornamelijk timmerlieden en metselaars, te komen. „Wij hebben ons best gedaan, maar ze zijn er niet" Officieren toch in Release (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG/DEN HELDER - De drie marine-officieren in Den Helder mogen hun prive- aktiviteiten voor de organisatie Release voortzetten. De com mandant Zeemacht Nederland heeft zijn opdracht van enkele dagen geleden tot staking van deze werkzaamheden ingetrok ken. Dit heeft minister Stemer- dink van Defens gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9