Prachtige portretten van Bernard Lutz in galerie Kerkdam En verder ij^!, 1 ■HHHi Luxe en exclusiviteit voor de fijnproevers ietens- v^waaPdiah hedenl Achter de schermen van het Duitse leger Cassandra Crossing een betere rampenfilm Oorlog op autosnelweg Poppe Damave in „De Schakel" Atelier voor Ars et Studium 4 - - Sjoerd Bakker: Bergen aan zee. NOORDWIJK Achter de gevel van het nieuwe Noord- wijkse restaurant De Cuype- rije aan de Quarles van 17/- fordstraat begint een culinair sprookje. En voor gastheer Joop Droogh moet dat sprook je een exclusief karakter blij ven houden. Daarom ook wer den via een direct-mail actie de beter gesitueerde Noord- wijkers op de hoogte gesteld van de opening van De Cuype- rije. Op 9 december van het vorige jaar besloten Joop en Ine Droogh de luxe en exclu sieve sfeer, die het Badhotel Zeerust al langere tijd uita demt ook te creëren in hun nieuwe specialiteiten-restatli- rant. In dat streven zijn zij volkomen geslaagd. In De Cuyperije is het goed toeven voor de gourmets on der ons, maar zij moeten wel bereid zijn een hoge financiële vergoeding te stellen tegen over de tongstrelende gerech ten, die geserveerd worden. Joop en Ine Droogh zelf vin den dat geen onoverkomelijk bezwaar, want tenslotte komt men niet naar De Cuyperije om een „hapje te eten", maar om de grenzen van het culinai re rijk af te tasten. Daarom moet u ook niet bevreesd zijn om uw partner te laten delen in het door u gekozen voorge recht Het is een oude gewoon te van Joop en Ine Droogh, wanneer zij zelf een restaurant bezoeken. Het. attested van de mogelijkheden van een restau rant", noemen zij dat. Over oude gewoonten gespro ken. Overal in dit exclusieve horecabedrijf treft men het fa miliewapen aan. In dat wapen vindt men nog een stukje van de historie van de Leidse Har- tebrugkerk terug. Het zonnetje in het wapen van de familie Droogh prijkt ook nog steeds op de gevel van de Hartebrug- kerk en herinnert eraan dat in een ver verleden op grond van de familie Droogh deze kerk gebouwd is. De uitgebreide spijskaart van restaurant De Cuyperije doet de gastronoom zijn ogen uit wrijven. Bij de entrées prijkt daar bijvoorbeeld de Paté „De Cuyperije", een fijne huisge- maakte mousse, waarvoor men 10 gulden moet neertel len. Een goed restaurant her kent men aan zijn huispaté, luidt een bekende stelregel en die geldt zeker ook voor „De Cuyperije". Ook bijzonder aanbevelenswaardig is een Mousse de Saumon frais", een fluweelzachte mousse van zalm voor 12.50 gulden, die in combinatie met de huispaté een smakkelijk begin van de maaltijd is. Het duurste koude voorgerecht is een „Cocktail Roquefort" van 17.50 gulden. Voor een warm voorgerecht kan men terecht in de prijs klasse tussen 4.50 gulden en 17.50 gulden. Bijzonder smake lijk is de „Coquille Compli ments de Mer", een zeebanket gevangen in een schelpje, dat u volgens de gewoonten van Joop en Ine Droogh uitstekend kunt combineren met een Noordzeevissoepje met de wel luidende naam „Paal 81", waarmee op de spijskaart te vens de situering van het res taurant meer tot uitdrukking is gekomen. Voor het hoofdge recht heeft men de keus uit vijf visgerechten en zeven vleesgerechten variërend in prijs van 26 gulden tot 37.50 gulden. Een aantrekkelijke verkenning in de keuken van De Cuype rije lijkt de „Paupiettes de sole a la Walewska", door de chef kok zelf voorzien van de om schrijving „een juweeltje van zeetong gevuld met crab en verwend met twee delikate sausjes". Maar ook de vleesge rechten nodigen uit tot een nader onderzoek. De „Filet de Porc Nature Mort" ofwel het „stilleven van een varkens haasje" houdt een regelrechte uitnodiging tot nadere kennis making in. De spijskaart vertoont enkele herkenningspunten. Dat geldt met name voor de Tournedos Grand „Quatre élu van 36 gul den. Het herinnert aan de pa- menwerking tussen „De grote Vier van Noordwijk": Huis ter Duin, Palace Hotel, Badhotel Zeerust en Hotel Noordzee, die naar hun zeggen „proberen uw verblijf in Noordwijk tot een sprookjesachtig avontuur aan de Noordzeekust te ma ken". Een wensdroom, die Joop en Ine Droogh voor wat betreft de culinaire zijde van het leven in hun restaurant De Cuyperije tot werkelijkheid willen maken. etiketten. Voor een eenvoudige taf el wijn moet u rekenen op twintig gulden, maar voor de avonturiers onder ons is daar de Chateaux Mouton Roth schild 1970, premier grand cru classé. Het wordt overigens wel een prijzig avontuur, want deze Bordeaux-wijn is met zijn 138,50 gulden de duurste uit de wijnkelder. Een goede herin nering zult u bewaren aan de enige Nederlandse wijn, waar van er per jaar slechts 2000 flessen worden geproduceerd. Speciaal voor de lezers van de Leidse Courant gaf Ine Droogh bet recept van de Tournedos Grand Quatre élu prijs. Tournedos Grand Quatre élu Benodigdheden: 200 gram biefstuk van de haas, 100 gram roomboter, 100 gram verse champignons, 5 H6 mooie sjalotjes, dragon (verse), een teentje knoflook, zuring. De sjalotten in ringen snijden en samen met de in vieren gesneden champignons, de ge hakte dragon en zuring en de fijn gewreven knoflook in de boter gaarstoven. Op smaak brengen met zout en peper. Indien er geen zuring te ver krijgen is, is de saus op smaak te brengen met een weinig citroensap. Ondertussen heeft u de boter in de pan bruin laten worden en schroeit u uw biefstuk hie rin aan beide kanten mooi dicht. De Grand Quatré elu- sauce er overheen en opdie nen. Eet smakelijk!!! REX - Salon Kitty (18) met Helmut I en Ingrid Thulling. Regie: Tinto Brass. Hoe je het ook bekijkt: het blijft walge lijk de perversie van de Nazi's te ver filmen. Zeker als het produkt, zoals „Sa lon Kitty" in de reklame wordt aange prezen met slogans, die een huivering wekkend gebrek aan goede smaak verto nen. Daarmee vervalt het laatste restje geloof, dat je nog in deze film zou kunnen hebben omdat Helmut Berger weer als decadente nazi optreedt, zoals hij deed in Visconti's „The damned" dat wél een integer en beklemmend werk stuk was. Regisseur Tinto Brass heeft van Visconti echter alleen de mooie aankleding en de prachtige fotografie afgekeken, maar van diens bedoelingen heeft hij niets gesnapt. Daarmee vervalt ook de esthetische waardering, die men nog voor „Salon Kitty" zou kunnen opbrengen. Het zeer mooie camerawerk, de pakkende muziek: ze dragen er slechts toe bij om het aan het sadisme van het publiek appelerende beeld van het nazi-bordeel te verfraaien. Waarmee het geheel niet meer is dan een weerzinwekkend lustmiddel van een zie kelijke maker voor ziekelijke genotzoe kers. In het begin ben je nog even geneigd te geloven in de goede bedoelingen van Brass, als hij wil aangeven hoe achter het nazisme en de machtswellust van de hogere Duitse officieren een verdierlijkte decadentie schuil ging. Maar steeds dui delijker wordt, dat die intentie slechts een camouflage is voor het verfilmen van de weinig verheffende scènes in een su per-nazi-bordeel. Dat op het eind van het verhaal enkele K- Helmut Berger in wit-fantasie nazi uniform in „Salon Kitty". prostituees plotseling bekeerd blijken te zijn van hun sympathie voor het systeem, is een zeer schrale troost. Want je ont komt nauwelijks aan de gedachte, dat de makers in hun hart de val van het nazis me betreuren. J.N. TRIANON The Cassandra Crossing (14) met Sophia Loren en Burt Lancaster. Regie: George Pan Cosmatos. De jongste rampenfilm heet „The Cas sandra crossing" en gaat over een pest epidemie, die in de express van Genève naar Stockholm uitbreekt. Aan boord weer het bekende bijeengeraapte gezel schap, waaronder de aanstichter van het kwaad, een Zweedse anarchist die zo juist getracht heeft het International Health Centre in Genève op te blazen en daarbij de drager werd van de bacil len, die daar in 't geheim door de Ameri kanen werden gekweekt. Terwijl Majoor Burt Lancaster vanuit zijn hoofdkwartier de schijn ophoudt de passagiers in de trein te willen isoleren uit angst voor verdere besmetting wordt het de inzittenden al spoedig duidelijk dat hij maar één doel voor ogen heeft: hen allen te elimineren om zo alle sporen van de Amerikaanse bacteriën-kweek uit te wissen. Dat moet dan bij de ondeugde lijke Cassandra-brug ergens in Polen ge beuren. De Griekse regisseur George Pan Cosma tos heeft zijn eigen verhaal van Carlo Ponti mogen verfilmen waarbij kosten noch moeiten en alleen mevrouw Ponti gespaard werden. Naast Sophia en haar film-ex-ectgenoot Richard Harris, die een briljante arts speelt, treffen we ook nog oude bekenden zoals Ava Gardner als cynische echtgeno te van een wapenhandelaar met haar bergbeklimmersvriendje Martin Sheen, politieman O. J. Simpson, „moeder" Ali- da Valli, Lee Strasberg als een oude joodse handelaar en Lionel Stander als treinconducteur. De rest is weinig meer dan figuratie en gaat dan ook voor 'n groot deel anoniem dood. Met dit soort films is het al snel duidelijk wie de ramp overleeft en wie pas tegen het einde ten onder gaat, maar Cosmatos heeft toch 'n paar verrassingen in petto en is zeer levendig met z'n vaak fraaie filmbeelden. „Bestemming Cassandra" is niet zo'n ramp als vele films in dit genre Milo. CAMERA Duel op de weg (18) met Jan Michaël Vincent en Kay Lenz. Regie: Jonat han Kaplan. Er gebeuren verschrikkelijke dingen op de grote weg in Jonathan Kaplan's „Whi te line fever". Na een waslijst begintitels met prentjes uit een familiealbum op de achtergrond, zien we hoe oorlogsvete-' raan Carroll Joe Hummer een vrachtwa gen koopt om net als vader het wegtran sport in Tucson, Arizona te dienen. Maar een aantal corrupte heren, die van smokkel in sigaretten en gokautomaten leven, hebben de macht in handen en maken het de onkreukbare Carroll Joe onmogelijk een eerlijke boterham te ver dienen. Deze gaat dan zelf tot actie over en vindt al spoedig zoveel aanhang onder zijn collega's, dat hij een gevaar voor de organisatie gaat vormen. Maar zoals in alle goede ouderwetse Amerikaanse sprookjes zegeviert tenslotte het recht, al komt onze kordate held er beslist niet zonder kleerscheuren af. Jonathan Kaplan heeft veel naar oude Amerikaanse films gekeken uit de tijd van Hays-code toen de deugd nog werd beloond en het kwaad werd gestraft. Hij heeft zijn zwart-wit verhaal ook in die trant verfilmd. Ouderwets, zeker als men Steven Spielberg's „Duel" heeft gezien, waarin 'n zelfde gegeven een veel be klemmender vorm kreeg zonder al die onwaarschijnlijke heldhaftigheid en doortastendheid. MILO LUXOR Marathon Man (18) Dustin Hoffman, een beroemd marathonloper In angstverwekkend gevecht met een oud-SS- er, gespeeld door Laurence Olivier. LIDO Scarlet Buccaneer (14) Schel menfilm met dappere helden, ijskoude schurken verwikkeld in „daverende" avontu- STUDIO The pink panter strikes again (14) Peter Sellers als de onovertroffen blun derende Franse politie-inspecteur. LEIDSCHENDAM - De Leid- schendamse Kunstenaarsver eniging K'70 organiseert van 5 februari tot en met 4 maart in „De Schakel" in Leidsenha- ge een tentoonstelling van aquarellen en etsen van de Haarlemse kunstenaar Poppe Damave. Damave, vooral bekend door zijn aquarellen, woont aan het Spaarne en heeft les gehad van de legendarische Haar lemse schilder Henri Boot. Hij zwierf veel in het buitenland: Engeland, Turkije, Marokko, Griekenland en Spanje, wer ken van Damave hangen in Nederlandse en Amerikaanse musea. „De mensen kopen een reproductie om toch iets artis tieks aan de wand te hebben hangen of", zegt Poppe, „ze nemen hun toevlucht tot het bekende zigeunermeisje met, de half-ontblote borsten. Ik vind het jammer want vóór hetzelfde geld kunnen ze een origineel kunstwerk in huis hebben. Het grote publiek denkt dat kunst onbetaalbaar is. Nu zijn er wel schilderijen waar je duizenden guldens voor moet neertellen maar er zijn ook andere mogelijkhe den." In „De Schakel" kan men de komende maand al voor zestig gulden zo'n origi neel werk kopen, Poppe Da mave probeert hiermee men sen met lagere inkomens ook aan een „unicum", een kunst werk te helpen. De tentoonstelling wordt zater dag 5 februari 's middags om 3 uur geopend met een inlei Wassenaar Over portretten gesproken: Iemand die toch werkelijk geïnteresseerd was bij de beeldende kunsten, zei ons dat zij nóóit 'n portret van een onbekende in haar huis zou ophangen. „Ook niet als het 'n Rembrandt of 'n Frans Hals was?" informeerden wij. „Ja natuurlijk, in dat geval..." Gaat het niet om de directe afbeelding van dié meneer of dié mevrouw, is het dan toch niet de schilderkunstige realisatie, het schilderij op zichzelf, dat de waarde bepaalt? Een excellent portretschilder als Bernard Lutz die in 1975 overleed, heeft een aantal werken nagelaten waaronder ook enkele portretten. Zij zijn thans geëxposeerd in de Galerie Kerkdam te Wassenaar mèt 'n paar prachtige stillevens. Wie Lütz en zijn werk gekend heeft, wéét het, maar het is toch nog eens goed er, door middel van deze kleine tentoonstelling, aan herinnerd te worden: Lutz was een kunstenaar die, zoals maar weinigen, het inzicht had dat dóór de uiterlijke verschij ningsvorm van de mens zijn innerlijke aan het licht treedt en dót heeft hij, we zouden zeggen: naar óarüeiding van de fysionomie in het schilderijportret vastgelegd! Gauw eentonig Tweede exposant is Tom van As met combinaties „inkt en schrift" en enkele gewone aquarellen. De laatste prefereren we heel zeker boven die vreemde nogal verwarde samenvoegingen. Van As heeft de echte aquarel-techniek goed onder de knie maar juist door die licht-aangestreken methode, het zuivere, doorschij nende en vluchtige van de waterverftekening krijg je wel eens 'n oppervlakkige indruk. Van As is daar niet helemaal aan ontkomen. Zo is er, hier en daar, té weinig nuancering in de groenpartijen waaruit zo'n landschap is opgebouwd. Wel pak kend, maar gauw eentonig. Deze Kerkdam-tentoonstelling duurt tot 12 februari. Galerie JA Galerie JA, gevestigd in een bijgebouw van het Sportfondsen- bad, bestond onlangs één jaar en de kunstnaaldwerkster Alexan dra wil met Joop de ceramist ijverig de kunst dienen. Zij brengen dikwijls debutanten of mensen waarvan ze weten „dat er iets van komt". Momenteel hebben ze Diane Lekkerkerker, Koosje Wagenaar en Sjoerd Bakker in huis. Dit zijn geen debutanten maar mensen die al enige tijd in het vak zitten en een „moderne toon" aanslaan. Koosje Wagenaar heeft nog wel enige binding met de traditie; zij hecht veel waarde aan een verantwoorde iijnen-compositie, aan een bewuste indeling die het oog aangenaam streelt. Diane Lekkerkerker, daarentegen heeft veel meer belangstelling voor de indruk van de momentop name, de reeksen van kleine tafereeltjes wijzen in die richting, filmpjes die bepaalde situaties uit het verleden moeten vasthou den. Haar etsen staan in zijdelings verband met de ceramische figuurtjes; even gezien, leuk, maar niet overrompelend. Haar etstechniek heeft een veel vaster fundament dan haar cerami sche capaciteiten. Belangrijkste En Sjoerd Bakker is met zijn kleurenetsen toch wel de belang- rijkte van de drie, niet alleen door zijn stevige expressie (vooral in de werken die wat Japans aandoen) maar ook door de andere onderwerpen die met veel inzicht en zuiver dóórzicht en met uitmuntende technische vaardigheid behandeld zijn. Deze JA-tentoonstelling duurt t/m 13 februari. JAN VERHEIJEN Bernard Lutz: Man met baret. De Wassenaarse vereniging van amateur-beeldende kunstenaars Ars et Studium heeft sinds kort de beschikking over een eigen atelier, de vereniging kon een lokaal huren in het gebouw van de r.k. kleuterschool in de Kerkstraat. Zaterdagmiddag 5 februari om drie uur zal wethouder A. J. M. van der Klaauw de opening van het lokaal verrichten. Dank zij de nieuwe behuizing kunnen de verschillende lessen over verschillende avonden, middagen en ochtenden wordeq verspreid. Er wordt getekent, geschilderd en geaquarelleerd en er worden wandkleden gemaakt. Zodra er voldoende belangstel ling voor is begint men ook met beeldhouwen. Voorzitter van Ars et Studium is Fred Klaassen, secretaresse is mevrouw Frowein, Laan van Koot 16, tel. 78168. ding van drs. W. Hazevoet. De openingsuren zijn op werkda gen 's middags van half 2 tot half 5, dinsdag, woensdag en vrijdag 00k 's morgens van half 11 tot 12 uur, op zaterdag van half 11 tot half 5 en ten slotte op de koopavond, don derdags, van 7 tot 9 uur. De toegang is zoals gewoonlijk gratis. restaurant van Joop en Ine Droogh: een goed tehuis voor Het exclusieve fijnproevers.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7