Suitenlust-voorzitter Evert Massink laat woningbouwroer los Teen gehoor voor klachten rinkeliers Kopermolen 'tichting Van Zwieten :an aan de slag Groen licht voor bouw gezondheidscentrum 'INSCHRIJFFORMULIER IMISS VERKIEZING |ALKEMADE 1977 EENTONIGHEID BEDREIGT MICKERY-CIRCUIT et RESTAURATIE BOVENBOUW KOORNBRUG NA4-AD/REQIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 FEBRUARI 1977 PAGINA 5 Op 3 april stapt Evert Jan Massink statutair uit zijn bestuurs functie bij Oegstgeests woningbouwvereniging Buitenlust. Dat s het einde van het boekjaar. De heer Massink geeft dan zijn voorzittershamer over aan zijn opvolger. Hij is nu 67 jaar en lat is een mooie leeftijd om verder als gewoon lid van Suitenlust de lasten van het regeren aan een jongere over te reven. Oud-politieman Massink kwam als veldwachter in '36 laar het Oegstgeestse oord dat Buitenlust heet, daar langs de tijnzichtweg, de baan naar Rijnsburg. Hij ging een leeggeko- nen politiewoning van Buitenlust aan de Balistraat bewonen n 14 jaar later verhuisde hij naar de Rijnzichtweg. In '47 werd Hassink tweede voorzitter van Buitenlust en in december '51 le president zelf tot de dag van vandaag. De statuten zijn inverbiddelijk en het boekjaar loopt ten einde. jïïvert Massink heeft in zijn gv.b.v.-loopbaan vervelende ilingen, leuke dingen en mooie Blingen meegemaakt. „Toen ik gn Oegstgeest kwam, stonden lier 55 woningen van Buiten lust. Nu hebben we er ruim g?00 en we zijn bezig met de ouw van de bejaardenflat aan de Tromplaan; dan komen er nog eens 43 huizen bij. Over Haeswijk, bij het Oegstgeester kanaal, wordt nog onderhan deld. Daar kan ook heel wat staan, maar het duurt nog wel even voordat dit in kannen en kruiken is". Massink heeft heel wat hooi op zijn vork genomen, zeker in de tijd dat hij nog opperwachtmeester was. 's Avonds tot in de nacht werken voor Buitenlust en de volgende ochtend weer tijdig op het appèl zijn. Ook niet leuk voor mevrouw Massink, „maar daar is mijn man nou al lang vanaf". Voorzitter Massink wordt straks volgens de regels weg gerukt uit zijn beslommerin gen: nieuwbouw, maar ook veel renovatie en dat gaat maar door. „De opzet is na tuurlijk altijd geweest: de min der draagkrachtigen aan een woning helpen (Massink heeft het niet over een huis). Maar je hebt óf de gemeente 6f het rijk tegen, want het blijft om de (subsidie)centen draaien. Oegstgeest kent geen midden moot, er zijn minder draag krachtigen en intellectuelen daartussen zit niets op wo ningbouwgebied. Daarom zijn we met die Tromplaanwonin- gen begonnen: 630 gulden of daaromtrent per maand aan huur moet zo'n huis opbren gen. Dat is vrij pittig, maar we kunnen een stukje van de Mid denmoot nu afhalen". Wie een huis krijgt toegewe zen," lacht naar Massink, wie ernaast zit kijkt hem lelijk aan. „Ziet u, het is een prach tig sociaal werk, maar on dankbaar. Je komt nooit waar je wil zijn. Je hebt er erg keurige mensen bij, bij die huurders, maar er zitten ook rotzakken tussen. Dat is het kaf onder het koren. Het gaat in de vereniging ook een bee-, tje de politieke kant uit. Daar voel ik niets voor. Zo'n wo ningbouwvereniging moet neu traal blijven. Ik moet nu op houden, maar ik was net zo lief doorgegaan. Daar gaat het niet om. Het is een hobby van me geworden, maar wel zo uitgebreid, dat je er je beroep van zou kunnen maken". Evert Massink kamt de witte haren en gaat op de foto. 'e geslachtslawine die eind oktober vorig jaar op de Heine- ;en brouwerij in Zoeterwoude werd losgelaten, heeft voorlo- »ig succes opgeleverd. Misschien herinnert men zich nog, dat ien zo rond honderd Van Zwietens en Van Swietens bij wortel van hun gemeenschappelijke stamboom tezamen Iwamen, bij de nauwelijks nog te bespeuren restjes van Huis Zwieten. Het werd een dolgezellige dag, onder regie van *G*7an Zwieten-voorman Pieter Willem uit Heemskerk. De Reünie heeft echter ook zo lijkt het tenminste blijvende #rucht opgeleverd. kreeg ik onder ogen het „Kennismakingsnummer, Voor- (X<»* aar 1977", het eerste resultaat van de Van Zwieten Stichting. s» 4peze stichting is in het leven geroepen om met „vereende ^■•^.«t.srachten het werk uit te breiden van de initiatiefnemer Pieter 'illem van Zwieten. En nu maar stevig aan de slag voor iet geslacht: alle gegevens verzamelen en vastleggen die letrekking hebben op de Van Zwietens, het maken van een o volledig mogelijke stamboom en het inpassen daarin van lie Van (S)Zwietens, en dan natuurlijk het houden van een aarlijkse familiereünie voor leden c.q. donateurs. Voor min- tens een tientje per jaar valt een Van Zwieten onder de tichting. Het familiewapen kan inmiddels massaal worden ok dit langemaakt in glas en lood. Zo gaat een hele familie met zorgen londerden tegelijk haar vleugels uitslaan, eehos- Op 19 februari Cultureel Centrum. Nieuwe Wete- I ring. j Plaats: Geb. datum: Hobby's: Maten: Inzendingen vóór 7 februari naar: P. Heemskerk, Spoorstraat 72, R'veen P. Wever, Kerkstraat 31, Oude Wetering Voorverkiezing vrijdag 11 februari 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Nieuwe Wetering. I Coctailkleding verplicht. 1| I (gehuwd/ongehuwd) recente pasfoto I CENTRUM IN MERENWUK KOST 1,2 MILJOEN LEIDEN De Commissie voor Sociale Zorg, Maatschappelijke Aangelegenheden, Gezondheidszorg en Cultuur is gisteravond zonder al te veel bedenkingen akkoord gegaan met het praeadvies Gezondheidscentrum Merenwijk. De commissieleden waren over het algemeen verheugd over het advies, zij het dat de financiële consequenties (1,2 miljoen gulden) sommigen wat zwaar op de maag lagen. Zoals bekend gaat het in het praeadvies van het college van b. en w. om de beschikbaarstel ling van een krediet groot ruim 1,2 miljoen gulden ten behoeve van de bouw van een gezond heidscentrum in de Merenwijk aan de Rosmolen door de Stich ting Rosmolen. De heer Duyvesteijn (PvdA) stelde met betrekking tot de sluiting van het badhuis aan de Lindestraat - waaruit een deel van de exploitatiekosten voor het centrum gefinancierd zou moeten worden - dat hij in ver band met de renovatieplannen van het badhuis en de voortijdi ge pensionering van de bad meester de datum van opheffing lieververschoven zag worden van 1 juli 1978 naar 1 januari 1979. Later besloot wethouder Oosterman het voorstel om door middel van een kleine enquête te bepalen waar de „baders" voor het badhuis vandaan ko men te laten uitvoeren. De heer van Oosten (PPR) had gaarne de gezinsverzorging bij het ge zondheidscentrum betrokken willen zien. Wethouder Ooster man was het daar niet mee eens; „het maatschappelijk werk is al in het centrum verte genwoordigd en bovendien moet ook de beschikbare hoeveelheid ruimte in ogenschouw worden genomen", aldus de wethouder. Maatschappelijk werk Het beleidsplan 1977 van de Stichting Bureau voor Maat schappelijk Werk Leiden kwam ook in de commissievergadering aan de orde. Het tekort aan personeel waarmee deze Stich ting (nog steeds) kampt bleek, aldus een op de vergadering aanwezige woordvoerder, voor een belangrijk deel te liggen aan de bereidheid van mogelijk per soneel om bij de Stichting te gaan werken. Ondanks herhaal delijk adverteren kon de Stich ting geen sollicitanten tegemoet zien. Oorzaak is de vrij lage salariëring die wordt gehan teerd. Mevrouw Kramp (CDA) stelde in dit verband de afge kondigde vacaturestop in deze sector nogal zinloos te vinden. De commissie SMAGC ging ver der nog akkoord met de subsi dieregeling ten behoeve van Stichting Juridisch Adviesbu reau, te weten 33.000 gulden voor 1977, ongeveerdrie-kwart van de salaris- en huisvestings kosten. (Gebaseerd op het per centage Leidse cliënten). De re geling geldt voorlopig voor drie jaar. De commissie ging tenslotte ook nog akkoord met de financiële bijdrage 1500 gulden aan de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, een bijdrage die geüjk is aan het geleden verlies door de unie toen bij de „Burchtbrand" kledingrekken en klerenhangers verloren gingen. Deze attributen werden door de Vrouwelijke Vrijwilligers gebruikt bij de kle- dingbeurs LEIDEN De rek lijkt een beetje uit de Mickery- voorstellingen. Niet dat .Bridgets House' van Huil Truck gisteravond een vervelende voorstelling was, maar het onverwachte van de vroegere Mic- kery-stukken is een beetje verdwenen. De voorna melijk Engelse voorstellingen van de laatste maan den hebben allen het stramien: spel-lied-spel. In houdelijk gaat het over sociale of intermenselijke werkelijkheden. Dialect lijkt daarbij onontbeerlijk, maar is voor de Nederlandse toeschouwer een crime. Vandaar zeker het geringe bezoekersaantal, ook gisteren. .Bridgets House' vertelt het verhaal van de mense lijke relaties tussen Bridget, een hospita, en haar huurders, die nooit betalen; de kunstenaar An drew, het modieus met haar tijd meegaande meisje Mo vriend) en de door het christendom bezetene Jonathan, die overigens wel netjes de huur vol doet. Bovendien achtervolgt de lector in de psy chologie Mathew Bridget, omdat hij van haar wil houden. Deze intellectueel bestudeert wel het men selijk gedrag, maar weet er in de praktijk niet mee op te gaan. Engelse acteurs en actrices weten van dit soort types altijd zeer acceptabele creaties te maken. Als die types door hun dialogen toch iets meer diepte krijgen, als de gesprekken tussen de mensen waar voor deze types staan, herkenbaarheid krijgen, dan wordt een voorstelling als .Bridgets House' boeiend omdat zij iets zegt over je eigen situatie. Het is hetzelfde effect, dat groepen als het werk theater hebben. Ook de open structuur van de voorstelling is een punt van overeenkomst; dat wil zeggen dat de sympathie van de toeschouwer voor een bepaalde rol kan variëren. Een verschil waren de liedjes van Huil Truck. In esthetisch en dramtisch opzicht deden ze alleen maar afbreuk, hoewel ze natuurlijk een commen taarfunctie hadden. Tenslotte: hopelijk komt er binnenkort weer eens een voorstelling in het Mickery-circuit waar de realiteit wat meer op de achtergrond staat, en de fantasie weer eens vrij spel heeft Ondanks al het sympathieke van het sociaal bewogen toneel, wil een mens ook wel wat irreëels. PAUL VAN DER PLANK Peter Bosch aan kop jeugdschaakstrijd (Van onze schaakmedewerker) LEIDEN Met nog twee ron den te spelen lijkt het Leids jeugdschaakkampioenschap bij na beslist Door een overwin ning op Rinie Kuijf, die op gelijke hoogte stond is Peter Bosch alleen op kop gekomen. Hij staat een half punt voor op John v.d. Wiel en een vol punt op Rinie Kuijf. stond bepaald niet op een hoog niveau. Een blunder in de tijd nood van Kuijf besliste de par tij. John v.d. Wiel (Philidor) maakte korte metten met club genoot Menno Okkes. Binnen twintig zetten had hij de dame verovert. De partij Dick v.d. Berg (Noordwijk)—Hans de Goede (Leiderdorp) had een ko misch verloop. Na acht zetten stond V.d. Berg stikmat! Wim Heemskerk (LSG) zette zijn par tij tegen Jeroen Selier (Leider dorp) bijzonder agressief op. De aanval leverde hem een kwa liteit en later ook de partij op. De partijen Jan Bakker (Noord- wijk)Martin Voorn (Philidor) en Roel Piket (Leiderdorp) Gert Jan Goedhart (Leiderdorp) werden na weinig strijd remise gegeven. Martin Voorn had al eerder zijn partij tegen Hans de Goede remise gegeven. Ook de ze partij duurde slechts zestien zetten. Ook remise werden de afgebroken partijen tussen Pe ter Bosch en John v.d. Wiel en Jan Bakker en Jeroen Selier. ETHOUDER WAAL BAGATELLISEERT PARKEERNOOD ;niging gister- ;verho- bittere dielie^PEN Nu de winkeliers van het winkelcentrum de Kopermo- an in!n de MerenwÜ^' door bouwactiviteiten van de Ridderkerkse er weLemer. Fraanje ber°ofd zijn van een groot stuk parkeerterrein iaiendeen van de Semeen*e met Wem om spoedig nieuwe parkeer- /er eentsen te scbePPen- Na al eerder bij de economische specialisten -raa<* ^lun.n0°d *e hebben geklaagd waren zij gisteren te bij de sectie ruimtelijke ordening van wethouder Waal. De ermofenwinkelier Maasdam e de commissie gisteren uit be- een winkelcentrum als dat Merenwijk zeker 400 par- piaatsen nodig heeft. Nu in het de bouw van de flats vlak- g voorje Kopermolen is gestart en d. Ton-toe een flink stuk parkeer- ré vanjïn is afgesloten hebben de ie blij-Ceiiers niet meer dan zo'n 70 r mee80 plaatsen over. „En het i voorjt nog gekker als volgende [elopenif 00k met de voorbereidin- voor de bouw van het Ros- lzwem-^ncomplex wordt begon- ivelden" aldus de heer Maasdam, onhjke /olgens klaagde hij over het zware en, dewerkeer dat een van de Diesttten van het parkeerterrein heeft vernield. Al het moet nu van de afgelo-e nog overgebleven verbin- e pen- met de openbare weg ge- Lub-k maken en het komt regel- dag voor dat de klanten die een plaatsje kunnen vinden na hun boodschappen niet meer kunnen vertrekken omdat de uitrit wordt afgesloten door een zware truck met heipalen. De Kopermolen winkeliers ver weten de wethouder gisteravond niet tijdig noodmaatregelen ge nomen te hebben om deze par- keerellende te voorkomen. Zij wezen er op dat een groot deel van de bestaande parkeerplaat sen ook nog eens wordt ge bruikt door de bouwvakkers die 's morgens vroeg hun auto daar al neerzetten. „Wij zijn zelf al genoodzaakt onze auto in de woi. wijken neer te zetten," al dus de winkeliers. Opbli lazen W.--. houder Waal en adjunct-di- rekteur gemeentewerken Log- tenberg bestreden de stellingen van de winkeliers. „Waar wilt u nou eigenlijk naar toe. U komt hier maar elke commissie opbla zen," aldus een zichtbaar geïrri teerde Logtenberg. Ook wethouder Waal was be hoorlijk geprikkeld door de klacht van de middenstanders. Hij stelde zich niet te kunnen! voorstellen dat de leden van de commissie economische zaken zo'n gewillig oor voor hun klachten hadden gehad. „Ik vind het merkwaardig dat het daar zo uit de hand gelopen is. Ik had Van Aken bijzonder goed voorgelicht. Hij wist er alles van. Nu komt er van die commissie een flutadvies. Ze weten niet eens waar ze het daar over hebben." Ook al kregen de winkeliers van de Heer Logtenberg te horen dat het de vorst in de grond is geweest die het nemen van noodmaatregelen voor het par keren had verhinderd, toch ga ven de middenstanders het niet op. „Er komen daar rond de Kopermolen 956 eenheden wo ningen. Met een percentage van 1,4 auto per wooneenheid kom je zo aan de 1300 auto's. Waar moeten we die laten als er nog geen ^00 stallingsplaatsen in de buuri zijn en het winkelcentrum er al 400 nodig heeft," vroegen de winkeliers zich vertwijfeld af. Zij kregen steun van de He rein Ham (CDA) an de GPV-ver- tegenwoordiger Van der Mey, die maandag officieel tot raad slid zal worden geïnstalleerd, maar gisteren vast een woordje meesprak. Van der Mey vond dat er lichtvaardig met de be langen van de middenstanders werd omgesprongen. Zijn colle ge Ham (CDA) was dit met hem eens en wees op de hoge kosten waar de winkeliers al mee zitten in het dure winkelcentrum. „Het wegvallen van parkeerplaatsen door deze bouw-activiteiten mag hen niet schaden," was Hams oordeel. Aan de andere kant betoogde Beijen (PPR) dat de Kopermolen ook weer niet te veel parkeerplaatsen moest krij gen omdat dat alleen maar klan ten van andere winkels met na me uit de binnenstad vandaan zou trekken. Wethouder Waal bestreed de cij fers waar de winkeliers mee op de proppen kwamen. „Ik weet niet waar u die vandaan haalt," stelde hij. De wethouder vond overigens, zonder de midden standers te willen „pesten", dat zij zich bij hun komst naar de Merenwijk maar hadden moe ten realiseren dat ze naar een wijk kwamen die nog in aan bouw was, en dus best wat on gerief konden nemen. En daar kotólen ze het dan mee doen. LEIDEN De karakteristie ke Koornbrug over de Nieuwe Rijn, tegenover het stadhuis zal worden gerestaureerd. De gemeente heeft 5,5 ton uitge trokken voor het herstel van de bovenbouw van deze meest gefotografeerde brug van Lei den. Na de inmiddels aangevatte restauratie van het Heerenlo gement stond het opknappen van de Koornbrug als tweede op het urgentielijstje van het gemeentebestuur. Men heeft de Brielse binnenstadsarchi tect J. Walraad aangezocht de plannen voor de restauratie te ontwerpen. Deze heeft al heel wat wapenfeiten op het gebied van het restaureren van monu menten in beschermde stads gezichten op zijn naam staan. Daaronder bevonden zich 60 opdrachten in zijn woonplaats Brielle, maar ook daar buiten, onder meer in Willemstad, waar hij het Mauritshuis res taureerde. Ook heeft Walraad de restauratie van de Konin klijke Militaire Academie in Breda in voorbereiding. In Leiden is hij betrokken bij plannen voor het restaureren) van de Hartebrugkerk en de Latijnse School. Volgens de architect is de on derbouw van de Koornbrug nog in redelijke staat. Maar mocht deze ook aan herstel toe raken, dan kan dat zonder de dan inmiddels gerestaureerde bovenbouw te beschadigen, al dus de architect.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5