Totale nieuwbouw AZL op den duur goedkoper Jeugdige handelaren verkochten heroïne in Leids Volkshuis Huurderscomité Merenwijk wil bevriezing huren A 2 HIJDAG 4 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 MgHBljBIl UNIVERSITEIT EN AZL LEGGEN CIJFERS OP TAFEL (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De totale nieuwbouw van het AZL is op den lange duur aanmerkelijk goedkoper dan een renovatie van het bestaande ziekenhuiscomplex in samenhang met een beperkte nieuwbouw vlak bij het station. Tot deze conclusie komen universiteit en AZL in een bijzonder lijvig rapport waarin met behulp van veel cijferwerk de voor- en nadelen van de plannen C (totale nieuw bouw) en D (renovatie en beperkte nieuwbouw) tegen elkaar worden afgewogen. Deze studie zal de komende week worden gepubliceerd. een totaal nieuw ziekenhuis per Zoals bekend is door het kabi net aan universiteit, AZL en aan de gemeente gevraagd een ge motiveerde voorkeur uit te spre ken voor een van de twee nog overgebleven varianten voor de vernieuwing van het Leidse AZ. De adviezen moeten voor half februari binnen zijn, waarna het kabinet begin maart een defini tief besluit over het AZL zal nemen. De universiteit en het Acade misch Ziekenhuis komen nu met een aantal cijfers waaruit blijkt dat plan C, zoals dat door deze instellingen wordt voorge staan, vele voordelen heeft bo ven het plan D, zoals dat door het ministerie van Volkshuisves ting is uitgewerkt, en waarvan steeds werd beweerd dat het 100 tot 150 miljoen gulden goedko per zou zijn dan het totale nieuwbouwplan. Blijkens de door RUL en AZL vergaarde cijfers is plan D wat de bouw betreft ongeveer 10 tot 13 miljoen gulden goedkoper dan plan C. Maar daar staat tegenover dat als het ziekenhuis er eenmaal is de exploitatie van jaar 12 tot 14 miljoen gulden goedkoper zal zijn dan een op geknapt AZL. Dat miljoenen voordeel is een jaarlijks terug komend meevallertje, terwijl het bouwvoordeel uiteraard maar eenmalig is. Het door het AZL ingeschakel de raadgevend bureau Twijn- stra en Gudde uit Deventer komt dan ook tot de conclusie dat het eenmalig nadeel van ho gere investeringskosten meer dan goed gemaakt wordt door dit jaarlijks terugkerende voor deel. Werkgelegenheid Niet alleen qua kosten, ook wat de werkgelegenheid betreft komt dit bureau tot opmerkelij ke conclusies. Door de man ach ter Plan D, ir. K. Nieuwzwaag van de Rijksgebouwendienst, werd in december in een inter view in deze krant betoogd, dat de renovatiewerkzaamheden bij het AZL voor een veel grotere mate van werkgelegenheid zou den zorgen dan wanneer zou worden gekozen voor een nieuw ziekenhuis. Uit de nota plankeu ze van AZL en RUL blijkt nu dat wat bij de bouw van plan C aan extra werkgelegenheid wordt verloren, weer helemaal wordt goed gemaakt door de extra mogelijkheden die dit plan biedt op langere termijn. Want, als plan C wordt uitge voerd kunnen er volgens deze nota 150 huizen méér worden gebouwd op de rest van het terrein in de Leeuwenhoek en maar liefst 40.000 m2 méér aan kantoorruimte. Maar naast die directe werkge legenheid in de bouw lijkt plan C op den lange duur opnieuw voordeliger als wordt gekeken naar de mogelijkheden voor blijvende werkgelegenheid in een stuk dienstensector dat di rect aangrenzend aan het Sta tion en de Plesmanlaan kan worden gehuisvest met een op timale ligging ten opzichte van het regionaal openbaar vervoer, de spoorlijnen, het stadscen trum en rijksweg 44. In samen hang met een combinatie van wonen en werken op het Schut tersveld zou hier 100.000 tot 150.000 m2 kantoorruimte kun nen worden geschapen over een periode van 10 tot 15 jaar, waardoor werkgelegenheid kan worden geschapen voor 5 tot 7000 man. Wordt voor plan D gekozen dan liggen de kaarten volgens de nota plankeuze heel wat ongun stiger. „Wel is de ligging aan de Plesmanlaan geschikt voor ves tiging in de secundaire sector, doch het beschikbare terrein hiervoor is gering en deze sector biedt qua werkgelegenheid min der perspectieven", aldus de no ta. Zou men vasthouden aan het bouwen van kantoren aan de Plesmanlaan, dan zou dat ten koste gaan van het aantal hier te bouwen woningen, zo blijkt verder uit de nota. Ook wat die woonwijk betreft zou Plan C de voorkeur verdienen, omdat al leen in deze versie een wijk met geschikte en eigen voorzienin gen alsmede bovenwijkse voor zieningen op korte afstand van het Houtkwartier en de Rijns- burgerweg een integrerend on derdeel van de stad kan vormen en deze aangrenzende „onderbe- diende" wijk ten goede kan ko men. Het Legermuseum kan dan een aantrekkelijke plaats vinden in de woonwijk, terwijl het anders door het ziekenhuis helemaal zou worden wegge drongen. Patiëntenzorg Naast een aantal argumenten op het vlak van planologie voert de nota plankeuze ook argumenten op het terrein van de patiënten zorg aan waaruit moet blijken waarom een nieuw ziekenhuis verreweg de beste oplossing is. Het bureau Twijnstra en Gudde komt met een gespecificeerde uitleg waaruit blijkt dat de uit voering van het renovatieplan voor maar liefst 30 verhuisbe- wegingen op het AZ-terrein zal gaan zorgen, terwijl er bij een heel nieuw ziekenhuis maar 3 tot 4 keer hoeft te worden ver huisd. Daarbij zal in plan D ook een grote versnippering van niet-gebonden functies over het terrein ontstaan en zullen er zelfs afdelingen twee keer het veld moeten ruimen. Bij plan D zou verder als eerste fase nieuwbouw worden gepleegd op de sportvelden, voordat aan de grote renovatieklus wordt be gonnen. Dat bouwen zal, zo heb ben Twijnstra en Gudde bere kend, voor 500 patiënten gerui me tijd flinke bouwoverlast be tekenen, terwijl als er eenmaal gerenoveerd wordt nog dage lijks 75 zieken hinder van alle getimmer zullen ondervinden. Dat zal gedurende zo'n 15 jaar, die voor de uitvoering van plan D zijn uitgetrokken het geval zijn. (Ter vergelijking: plan C kan in 8 jaar klaar zijn). Die toestand heeft zijn weer slag op het personeel. Dat komt volgens deze nota al die tijd onder zware druk te staan, niet alleen door al die bouwhinder, maar ook door het regelmatige verkassen dat nodig wordt. Bo vendien dreigen ambulances en ander ziekenvervoer 15 jaar lang zich een weg te moeten banen tussen vrachtwagens en ander bouwverkeer. Dat alles Universiteit en AZL hebben ook een schets laten maken van de woonwijk die bij het nieuwe AZL (in plan C op het terrein van het oude ziekenhuis en op de s en in plan D achter het bestaande ziekenhuis in het weiland) zou kunnen worden gebouwd Om de woonwijk voldoende draagvlak te geven zal het bouwen in hoge d (55 huizen per hectare) noodzakelijk zijn. Deze tekening geeft een indruk hoe dat er uit gaat zien. zou in plan C niet voorkomen, stelt de nota. En als dat ziekenhuis er een maal staat, dan is D veel moei lijker aan te passen dan C, waar de flexibiliteit maximaal is door een aaneenschakeling van 12 kernen per verdieping en de 5 lagen boven elkaar. Dan kan er snel aangepast worden aan nieuwe onderzoek- en behandel methoden. „In plan D is door de opdeling van de verpleging in 2 paviljoens nieuwbouw en ge renoveerd gedeelte de flexibi liteit enorm gedaald. Er zullen op die manier 2 ziekenhuizen ontstaan", zo wordt van plan D De plankeuzenota van AZL en universiteit suggereert trou wens dat de rijksgebouwen dienst bij het bedenken van zijn renovatieplan een aantal belangrijke zaken over het hoofd heeft gezien. Men zou en passant de afdelingen psychia trie, huisartsengeneeskunde en sociale geneeskunde zijn verge ten. „Uit de brochure van dit plan blijkt in het geheel niet hoe het ziekenhuis is ingedeeld naar functionele eenheden en afdelingen zodat direct verge lijken met C niet mogelijk is", aldus de nota. Vervolgens ont hult de plankeuze dat in een gesprek dat mensen van het ziekenhuis met de mensen ach ter plan D hebben gehad bleek, dat deze helemaal niet op de hoogte waren van het program ma van eisen voor het zieken huis en zich derhalve geen beeld hebben kunnen vormen van de huisvesting van de func ties in de te renoveren gebou wen en de gevolgen daarvan voor patiëntenzorg, onderwijs en onderzoek. Noodhuisvesting Wat ook tot nog toe niet ter sprake is gekomen is de semi- permanente noodhuisvesting met een omvang van 5 tot 10.000 m2 die, als plan D uitgevoerd wordt, voor minimaal 7 jaar no dig is om het ziekenhuis goed te laten functioneren. Deze tij delijke huisvesting maakt plan D nog eens wat duurder, want hiermee zal volgens het AZL een bedrag van 5 tot 10 miljoen gulden gemoeid zijn. Wat het ruimtegebruik betreft komt de planbestudering van universiteit en ziekenhuis tot de conclusie dat in „C" 7 ha. min der grond zal worden gebruikt dan in plan D. Op het gebied van het verkeer tenslotte lijkt plan D de voorkeur te krijgen, maar dat ligt er maar net aan of men met de auto of het open baar vervoer naar het zieken huis gaat Voor de auto heeft plan C een lichte voorkeur, voor het openbaar vervoer plan D. Maar aangezien een bijgevoegd cijferlijstje uitwijst dat meer dan de helft van personeel en bezoekers met de auto komt en de bus en trein nauwelijks meer dan 10% scoort, lijkt dit weinig punten in het voordeel van plan D od te leveren. ARJEN BROEKHUIZEN EIS: DRIE TOT ZEVEN MAANDEN DEN HAAG/LEIDEN Te gen drie jeugdige handelaren in verdovende middelen uit Leiden zijn door de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gevangenisstraffen van drie tot zeven maanden geëist. Het drietal was vooral actief in het Leidse Volks huis, maar verkocht ook in de ijsbaan heroïne aan andere jeugdige Leidenaars. De 18-jarige Leidenaar, tegen wie drie maanden gevangenis straf waarvan drie voorwaar delijk werd geëist, werd door de Leidse politie in de ijshal aangehouden in het bezit van negen gram heroïne met een waarde van 900 gulden. Om aan geld te komen pleegden de verdachten een groot aantal diefstallen in Leiden, waarbij hun belangstelling vooral uit ging naar jassen en giro-be taalkaarten. Bij een poging tot inbraak in een kantoorgebouw werd het drietal op heterdaad betrapt. De officier van justitie wilde in zijn requisitoir rekening houden met de jeugdige leef tijd van de delinquenten en het verval tot allerlei misda den als gevolg van verslaving aan verdovende middelen. Te gen een 20-jarige verkoper werd een gevangenisstraf van vier maanden waarvan drie voorwaardelijk geëist. Een 19- jarige typiste kwam er vanaf met een gevangenisstraf van zes maanden waarvan drie voorwaardelijk en een proef tijd van twee jaar. Uitspraak op 17 februari. „Watergebruik moet worden beperkt" LEIDEN De PPR^raadsleden L. Beijen en F. van Oosten wil len dat er een halt wordt toege roepen aan de stijging van het watergebruik. Ter stimulering van waterbesparing vragen zij het college in de komende jaren het gelijktrekken van de ver schillende kubieke-meter-prij- zen voor water te bevorderen en daarna het invoeren van een progressief tarief te bewerk stelligen bij de Leidsche Duin water Maatschappij. In een brief aan het college stellen de PPR-raadsleden dat het watergebruik volgens gege vens van de LDM in het Leidse verzorgingsgebied van 1962 tot 1975 met 134% is gestegen. Ver wacht wordt dat het waterge bruik in de komende 15 jaar nog eens met 60% zal stijgen Aan het college vragen zij of b en w nog andere maatregelen dan zij hierboven hebben voor gesteld willen nemen om het verbruik te beperken. ADVERTENTIE ZATERDAG a.s. 19.30 uur WATERP0L0WEDSTRIJD De Zijl/LGB- VZC-Ritmeester Zwembad „De Zijl" LEIDEN Het Huurderscomi té Merenwijk gaat een bliksem- handtekeningenactie onder de huurders van de flats in de Merenwijk houden. De handte keningen zullen b en w worden aangeboden ter ondersteuning van de eis de huren in de Me renwijk te bevriezen. Het huurderscomité is blij met het initiatief van b en w van Leiden om staatssecretaris M. van Dam van Volkshuisvesting te verzoeken de huren in de Merenwijk met vier procent in plaats van met zeven procent te verhogen. Het comité merkt evenwel op dat ook een verho ging met vier procent te veel is. „Het laatste jaar is er geen spra ke meer geweest van loonsver beteringen en ook de volledige prijscompensatie bestaat niet meer. In dit licht bezien is huur- bevriezing de juiste eis," aldus het huurderscomité. In de komende tijd zal het huur derscomité verdere initiatieven ontplooien om strijd tegen de huurstijging in de Merenwijk te voeren met de bewoners. Meren- wijkers die mee willen helpen met het ophalen van handteke ningen, worden verzocht zich zo snel mogelijk op te geven bij het secretariaat: Ella van Kleunen, Kiekendiefhorst 135, telefoon 121194. ADVERTENTIE 'n Mooie kans van de baan? 't Meest opbeurende gebaar is dan: 'n bloemengroet. Gladjes verzorgd door de Fleuropbloemist. Fleurop Interflora staat erf voor in. Koninginnegracht 135,1^*3?J Den. Haag. Sjoelwedstrijd Sjoelclub „Plan Noord" bindt morgen 5 februari de strijd aan met de sjoelclub uit Lisserbroelc in bet dienstencentrum „Noord" aan de Van Hoogedorpstraat Van tien uur 's mor gens tot vijf uur 's middags rullen de schijven onophoude lijk over de tien gladde, nieuwe bakken worden gejaagd. Zestig jeugdige spelertjes nemen in drie leeftijdsgroepen deel aah het kampioenschap van de pas opgerichte sjoelclub „Plan Noord". Ploegen van de tien sterksten van de verschil lende leeftijdsgroepen sjoelen tegen jeugdleden van Lisser- broek" in een clubmatch. Niet-leden kunnen hun krachten beproeven op drie „vrije" bakken. Om vier uur zijn de finales. Enkele prominente sjoelers, waaronder waarschijn lijk de 8-jarige kampioen Sadiek, zullen demonstraties geven. Na afloop van de prijsuitreiking is er een gezellig samenzijn voor de deelnemers en een trekking van de gedurende wedstrijd te houden loterij. Israël De werkgroep Israël boudt maandag 7 februari een bijeen komst in het Sint Antonius Clubbuis aan de Lange Mare 43. Arie Kuiper, hoofdredacteur van het weekblad „De Tijd" zal vanaf acht uur spreken over „De politieke realiteit van Israël". Na afloop van de lering is er ruimschoots gelegen heid tot discussiëren. De toegang is gratis. NCRV's regioavond Het zat aanvankelijk de omroep-trein niet mee. toen gister avond de NCRV amusement en voorlichting kwam geven in de Leidse Stadsgehoorzaal. Presentator van de NCRV-regio- avond, Joh an (Hamvraag) Bodegraven, had op weg naar Leiden al een voorproefje gehad: hagel en slagregens: „We hadden hier in de zaal hoogstens 50 mensen verwacht". Het waren er dan wel een stuk of 350, maar bepaald vol was de Stadsgehoorzaal niet. Het meegebrachte orgeltje wilde niet starten en de microfoon was ook niet al te best Toch werd het een aangenaam verpozen onder het NCRV-motto: Pittig, Plezierig, Principieel. En gratis toegang. Dan maar de ope ningspsalm op tekst van Gabriel Smit zonder orgelbege leiding. Het was de NCRV voorheen (in dia's), thans en in de toekomst Verder was er van alles te beleven: kwissen, de verkiezing van de „man of vrouw van de week", een optreden van Connie Vink en het trio Joop Reynolds en natuurlijk ook Johan Bodegravens woordenstortvloedspelletje, de Spraakwaterval. Het heeft de NCRV en trouwe bezoekers in elk geval geen kwaad gedaan. Jeugdwerkloosheid Het NW, de AMJV-Leiden, de DJF, vormingscentrum Troef, de WDM en het Vijfhovenhuis houden vanavond in het Vijfhovenhuis een informatiebijeenkomst over jeugdwerk loosheid. Besproken wordt de grote jeugdwerkloosheidsmani- festatie op 11 maart Tevens zal aandacht worden geschonken aan de stijging van de Leidse jeugdwerkloosheidscijfers, de bedrijfsluitingen en overplaatsingen. Een aantal vertegen woordigers van het werklozencomité uit Amsterdam zal informatie verschaffen over uitkeringen en de rechtspositie van jeugdige werklozen. Na het informatieve gedeelte treedt de AMJV-band „Noise" op. De bijeenkomst begint om acht uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Jimmy Raney De gitarist Jimmy Raney treedt vanavond op in jazz-zolder Hot House aan het Rapenburg 24. Het concert begint om tien uur. Jimmy Raney wordt begeleid door Wilbur Little (bas) en AU Levitt (drums). Mogelijk komt de gitarist Doug Raney eveneens naar Leiden. Lezing Van Oorschot G. A. van Oorschot, houdt vanavond op uitnodiging van de literaire workshop een lering in bet LAK-theater. De heer Van Oorschot is een van de bekendste uitgevers. Zijn fonds omvat een groot aantal van de beste Nederlandse auteurs, zoals Multatuli en de Russische bibliotheek. De lezing begint om kwart over acht De toegangsprijzen zijn 6,- en 4,- voor LAK-leden, CJP-houders en 65-plussers. Onweerstaanbaar Dat „Finland-onweerstaanbaar" is zullen de bezoekers van de zondagochtendbijeenkomst van werkgemeenschap „De Ratel" op 6 februari de heer Westerman ongetwijfeld nazeg gen. De heer Westerman sal vanaf half elf aan de hand van kleurenfilms vertellen over zijn indrukken en ervarin gen in Finland. Voor natuurliefhebbers is Finland hit land bij uitstek. „In Finland kan lawaai verstommen en is het water nog zuiver", aldus de werkgemeenschap in haar toelichting op de bijeenkomst De toegangsprijs is 1,50 voor leden en 2,- voor introduced

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3