deTijd Oostduits leger in staat paraatheid Praag staakt actie tegen Charter-77 HP Onlusten tussen links en rechts in Rome Vakbonden in Spanje wettelijk Amerikaans journalist weg uit Moskou Duitse vrouwen voor astronaut getest Pertamina van afpersing beschuldigd Opstand in Soedan „Carlos heeft me laten zien hoe het leven is" - BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 PAGINA :7 Al 23 jaar zonder slaap TEHERAN (AP) - Een 41- jaar oude man in West-Iran heeft nog geen moment slaap gehad sinds hij 23 jaar geleden in een binder- laag werd gelokt en mis handeld werd, maar hij steekt nog steeds in goede vorm. Dit staat in de woensdag-editie van de Et- telaat een krant in Iran Majid Zandi. 1.64 meter lang, gewicht 41 kilo, vader van drie kinderen, verloor zijn vermogen om te slapen 23 jaar geleden toen hij werd aangevallen door twee gemaskerde mannen. Hij was op weg om te gaan stemmen in zijn geboortes tad. Sinds die tijd, vertelde hij de verslaggever, heeft hij geen seconde meer ge slapen en voelt hij zich nog steeds „zeer goed". MADRID (AFP) Alle Spaan se vakbonden zullen vóór 1 mei gelegaliseerd worden. Dit heeft de minister voor vakbondsbe- trekingen, Enrique de la Mata, meegedeeld aan de secretaris generaal van het Internationaal Verbond van Vrije Vakvereni gingen, Otto Kerstens. De la Mata preciseerde dat de Spaanse vakbonden officieel zullen kunnen deelnemen aan de jaarlijkse conferentie van de internationale arbeidsorganisa tie, IAO, die in juni zal worden gehouden. Volgens Kerstens schijnt de Spaanse regering bereid te zijn rechtstreeks met de vakcentra les te onderhandelen nadat deze eenmaal gelegaliseerd zijn. LICHTSTRAALTJE Gisteren was er een lichtstraaltje voor de Amerikaanse stad Buffalo, die zo zwaar gebukt gaat onder de winterse kou. De zon kwam even door nadat de sneeuwstormen waren gaan liggen. Toch blijft de noodtoestand om de metersdikke sneeuwlaag in de stad van kracht. De meest noordelijke staat van Alaska koestert zich inmid dels in de lentezon, die de knoppen heeft doen uitlopen en de beren uit hun winterslaap heeft gewekt. Omdat de natuur hen evenwel nog niet voldoende voedsel biedt, zijn biologen bang dat de beren naar de dorpen zullen trekken. (Van onze correspondent) ROME Een politieagent is gister levensgevaarlijk gewond geraakt tijdens vechtpartijen tussen ultra-links en extreem rechtse studenten in het een- KLAAR VOOR CARNAVAL Miss Frankrijk, Marie-Christine Pavani, leunt tegen het reusachtige hoofd van Koning Carnaval van Nice, die in een reusachtige hal wacht op de feestelijkheden van volgende week. Op 6 februari start m de Zuidfranse stad het carnaval. MOSKOU (AP) - De correspondent van het Amerikaanse persbureau Associa ted Press in Moskou, George Krimsky, moet de Sovjet Unie verlaten. Volgens Russische autoritei ten zou hij zich schuldig hebben ge maakt aan illegale geldhandel. Krimsky, die vloeiend Russisch spreekt en steeds veel werk heeft ge maakt van het door geven van nieuws over dissidenten in 'tun strijd voor de er kenning van de men senrechten, heeft verklaard dat de aantijgingen op niets slaan. Krimsky's vergrijp zou volgens AP in New York eruit be staan dat hij zijn dienstmeisje als deel van haar salaris geldcertificaten in harde valuta had ge geven waardoor zij goederen kon kopen in de speciale win kels waar alleen bui tenlandse bezoekers, die in vreemd geld betalen, terecht kun nen. Iets dergelijks werd vaak gedaan door buitenlanders die in Moskou wo- Sarkis en Assad „eensgezind" DAMASCUS (AP) - De Libane-, se president Elias Sarkis en zijn Syrische ambtgenoot Hafez As sad zijn het eens geworden over de noodzaak een „eensgezind standpunt" in te nemen ten aanzien van het herstel van de vrede en stabiliteit in het zuid en van Libanon, zo is in een gezamenlijk Libanees-Syriseh communiqué meegedeeld. Sarkis was eerder op de dag in Damascus gearriveerd en keer de na zes uur van besprekingen met zijn Syrische ambtgenoot weer naar Beiroet terug. Sarkis ras vergezeld van zijn minister van defensie. Fouad Butros, en de bevelhebber van de arabi- sche vredesmacht in Libanon, kolonel Ahmed el-Hadj. De ara- bische vredesmacht bestaat voor het grootste gedeelte uit Syrische troepen. tram van Rome.Het slachtoffer bevond zich samen met een col lega in een patrouille-auto, die tijdens de relletjes onverwacht omringd werd door tientallen demonstrerende studenten. Uit de menigte is op de inzittenden van de politiewagen geschoten. Bij de massale vechtpartij wer den ook enkele demonstranten gewond. Hun toestand is niet ernstig. Volgens ooggetuigen zou de politie op de demon stranten hebben geschoten. (Van onze correspon dent Frans Werme- kes) BONN De eerste Duitse vrouw, die in 1980 als astronaute door het wereldruim zal vliegen, wordt momenteel op baar eigenschappen voor deze a von tuurlijke onderneming getest. Zij is een van de 17 vrouwen tussen de 18 en 36 jaar, die on der een groot aantal sollicitanten waar dig werden bevon den „nader aan de tand" te worden ge voeld. Nagenoeg het gehele ondernemingslustige en moedige groepje heeft een opleiding als pilote genoten, maar tot nu toe was deze dure scholing boter aan de galg gesmeerd, omdat voor de Lufthansa de emancipatie na de opleiding zo'n beetje eindigt. De Duitse luchtvaartmaat schappij vindt, dat vrouwen te gauw moeder worden en daarom wegens de hieraan verbonden complicaties te kost baar zijn voor een vaste aanstelling. Voor de Amerikaans- Europese onderne ming „Enterprise" geldt dit bezwaar niet. De vrouwen worden alleen maar aangenomen van een van de trips van 30 dagen en krijgen dus geen „levenstaak". Hun opgave zal het zijn in het Europese deel van de onderne ming, het laborato rium „Space Lab". Hun diensten te ver richten. De vrouwen moeten echter niet al leen bijzonder veel zijdig zijn, maar ook intelligent en vooral moedig. Aan de test, die deze eigenschap pen moeten bewijzen, worden de 17 mo menteel onderwor pen. WASHINGTON (UPI) - De In donesische oliemaatschappij Pertamina, een staatsonderne ming, heeft bedrijven en parti culieren in vijf landen een to taalbedrag van een miljoen dol lar afgeperst. Dit zegt de Ame rikaanse commissie voor het beurswezen (SEC) in een klacht die zij gisteren heeft ingediend bij een federale rechter in New York. De slachtoffers waren voorna melijk Amerikaanse oliemaat schappijen en bedrijven in Ca nada, Italië, Japan en Zwitser land. De betrokkenen werden in 1970 door Pertamina en diens directeur Sutowo benaderd met het „dringende verzoek" een aandeel van nominaal 1000 dol lar te nemen in een Indonesisch restaurant te New York. Dat eethuis, zegt de SEC, was be doeld „ter verhoging van het Indonesische imago in de Ver enigde Staten". Uiteindelijk verkochten de Indo nesiërs op deze manier 1105 aandelen, hoewel ze in een ad vertentie hadden gezegddat er slechts 950 zouden worden uit gegeven. Oude stad bij Eufraat ontdekt LOS ANGELES (AP) Een team van Amerikaan se wetenschapsmensen, verbonden aan de universi teit van Califomië (UCLA) heeft de ontdekking van een zeer oude Babyloni sche stad aangekondigd. De ontdekking werd ge daan in Oost-Syrië en de archeologen zeggen, dat het nieuwe inzichten zal bieden in een tijdperk waarvan nog weinig bekend is. De stad, bekend als Terqa ligt binnen de grenzen van de huidige stad Ashara in de buurt van de Eufraat en ou 3500 jaar oud zijn vol gens de archeologen. Zakenman in Belfast vermoord BELFAST (UPI) - De Engelse directeur van een groot Ameri kaans bedrijf in het Noordierse Londonderry, is gisteravond bij zijn huis door twee terroristen doodgeschoten. Het 58-jarige slachtoffer, Jeffrey Agate, leid de een plaatselijke vestinging van de kunstvezelgigant Du Pont. Vermoed wordt dat de moord het werk is van de Provi sionele IRA die enkele dagen geleden aankondigde dat de ter reur tegen „economische doe len" zou worden verhevigd. Er stierf iets in de 96- jarige Jens Jorgen Jensen, toen hij met langer in zijn oude A-Ford uit het jaar 1929 mocht rijden, die hem al die jaren pro bleemloos had ge diend De oude Jensen woont op een klem Deens eiland. Samso. waar hij zijn laatste rit met zijn jongere broer (94) naar de kerk maakte, alvorens hij zijn auto naar de plaatselijke dealer reed die hem een aar dig bedrag bood ..Ik voel me met lekker Jensen na de verkoop. BERLIJN (AP) Oost-Duitsland heeft zijn strijd krachten in staat van paraatheid gebracht, blijk baar als antwoord op de toegenomen rusteloos heid onder de Oostduitse bevolking. Het West- duitse nieuwsblad Die Welt heeft bericht dat het oproepen van meer mankracht, waar intussen melding van is gemaakt, volgens politieke waar nemers verband zou kunnen houden met mogelij ke moeilijkheden in de buurlanden Polen en Tsjecho Slowakije. Een woordvoerder in West-Berlijn heeft gezegd dat men van Westerse zijde kennis heeft genomen van de berichten over mobilisatie maar dat die niet bevestigd konden worden en dat de Amerikaanse, Britse en Franse garnizoenen in West-Berlijn niet in staat van paraatheid zijn gesteld. In Oostduitse kranten werd gezegd dat eenheden van de Oostduitse genie zich ten zuiden van West-Berlijn verzameld hebben, terwijl in West- Berlijn werd bericht dat soldaten van het volksle ger vlak over de grens met Oost-Duitsland barriè res opwerpen, onder andere om het wegverkeer tegen te houden. Een informatiebureau in West-Berlijn, dat gespe cialiseerd is in Oostduitse aangelegenheden, wist te melden dat het op de hoogte is van grotere mate van paraatheid onder het Oostduitse nationale volksleger en dat het verlof voor een aantal eenhe den is ingetrokken. Een woordv oerder zei echter dat ook hij de berich ten niet kon bevestigen dat er speciale maatrege len waren getroffen om zo snel mogelijk alle Oostduitse mannen onder de 35 jaar of alleen reservisten onder de 35 op te roepen. Het nieuwsblad Die Welt zei dat ook Westduitse bezoekers in Oost-Duitsland melding hadden ge maakt van oproepen aan reservisten op een tijd stip dat een nieuwe lichting 18-jarige dienstplichti gen al was opgeroepen, wat meestal omstreeks deze tijd van het jaar gebeurt. Arok, de robot van de Ameri kaan Ben Skora, hond van zijn baas uit. Arok kan nog meer: hij zet het huis vuil buiten en verricht allerlei huishoudelijke werkjes. Khartoem Acht Soedanese soldaten en twee buitenlandse ontwikkelingswerkers zijn gis teren om het leven gekomen toen een bataljon van de Soeda nese luchtverdediging probeer de zich gewapenderhand mees ter te maken van het vliegveld Juba in het zuiden van het land. Vice-president Abel Alier maak te in de avonduren bekend dat loyale troepen thans meester zijn van de situatie. De vice-pre sident zei dat er maandag in Juba 28 mensen waren gearres teerd die sabotageakties voorbe reidden. Of en zo ja welk ver band die arrestaties hebben met de rebellie, zei de vice-president niet. Juba ligt dicht bij de Soe danese grenzen met Oeganda, Zaire, Kenya en Ethiopië. PRAAG (AP) Het dagblad van de Tsjechoslo- In een hoofdartikel, dat ook verscheen in het blad zighouden met een handvol scheurmakers en revo- de kracht en de innerlijke samenhang van de waakse communistische partij Rude Pravo heeft van de Slowaakse partij Pravda, werd gezegd: lutionairen. Wij hebben gezegd wat wij wilden partij. De partij, en in harmonie met haar, het te kennen gegeven dat de partij heeft besloten „Enige tijd, in overeenstemming met de eisen van zeggen en voortaan zullen wij weer in de eerste volk, heeft zich niet laten provoceren tot iets dat de openbare campagne tegen de activisten van onze revolutionaire verantwoordelijkheid, hebben plaats spreken via nieuwe creatieve daden, nieuwe koren op de molen zou zijn geweest van schadelij- de „Charter '77" (beweging voor de mensenrech- wij onze aandacht moeten verdelen en behalve met constructieve prestaties... maar wij zullen waak- ke elementen die tot hardnekkige vijanden van ons ten) te staken- de taak die voor ons primair staat voor het zaam blijven. Het kalme, evenwichtige optreden socialistisch land zijn geworden." bereiken van onze doelstellingen, ons moeten be- van onze partij tegen de reactionairen getuigt van Elsevier doet verslag van „de balorige" congressen van PvdA en PPR. Een ander artikel con cludeert dat de middenschool niet kan bestaan. „De kloof die tussen de werkelijkheid en de beeldvorming gaapt, wordt steeds groter. Spreiding van kennis en macht blijkt in de praktijk een holle leuze te zijn. Door het massale karakter van de open school en een te kleine staf dreigt het individu te ver zinken. De harde realiteit laat hier een langzaam leerproces zien waar docenten moeizaam worstelen met heterogene kinde- Het omslagartikel signaleert dat Rotterdam de bakens verzet om dat de werkloosheid er ligt bo ven het nationale gemiddelde. Havenwethouder Van der Pols: „In het verleden heerste de me ning: Rotterdam heeft zoveel pre's, daar kan weinig gebeu ren. Terwijl we nu inzien dat we wat aan, industriële werving moeten gaan doen. Niet alleen de kennis-industrie en de dienst ensector maar ook in de pro- duktieve, industriële sector." dan kan ik dat toch niet verzwij gen." Voorts een reportage over het centrum voor hero'ineverslaaf- den in Emiliehoeve in Loosdui nen. „Bij de junkie zijn bijna al zijn gevoelens onbekend voor hem, want hij heeft ze altijd onderdrukt. Weggespoten. Weg geslikt. Hier kan hij er niet meer onderuit. Hij gaat pijn voelen, verdriet, vrolijkheid, frustraties, alles. Óp al die moei lijkheden zit ik hier te wachter- Die moeten veroorzaakt wor den. Ik vind dat daarbij alle middelen geoorloofd zijn." De Haagse Post spreekt met Cees Schelling van de voedings bond FNV. „De meest militante vakbondsleider in Nederland," die zegt 20 jaar gewacht te heb ben op de nu dreigende stakin gen. „Ik denk dat het politieke compromis mij te ver gaat. Ik ben niet zo'n politiek dier. Ik weet dat ik soms Wiegel in de kaart kan spelen, maar als ik het oneens ben met Den Uyl, Vrij Nederland heeft een groot, zeer lezenswaardig interview met prinses Irene. „Als ik me niet zou inzetten voor het Carlis- me, voor Spanje, dan zou ik willen meewerken aan Amnesty International." En: „Mijn man heeft me een reis laten maken door de samenleving. Hij heeft me laten zien hoe het leven is. Ik was zoveel dingen niet ge wend. Nooit een bank in gegaan bijvoorbeeld. Wist niets van geld, hoe je een rekening moest openen. Had nooit alleen ge reisd. Ik zal nooit vergeten, toen ik voor het eerst met de auto ergens alleen naar toe moest. Je kan best alleen, zei Carlos. Dag." Voorts een vraaggesprek met Hergé, de schepper van Kuifje (50 miljoen albums verkocht). Oud-minister Beemink praat over het reformatorisch electo raat van het CDA. „Zij zullen morrend op het CDA stemmen omdat er behalve enkele splin terpartijen niets anders overge bleven is. Zij zullen elk elan en enthousiasme missen. Hun pot lood zal beven als zij hun stem uitbrengen. Want het CDA is in hun ogen een onafwendbaar kwaad." PRINSES IRENE: De Tijd concludeert na het Pv- dA-congres: „Wanneer de stem bus voor links niet al te zeer' tegenvalt, kan de formatie van een tweede kabinet-Den Uyl, vrij vlot na de verkiezingen be ginnen." Het blad signaleert het opdui ken van de Chileense geheime dienst in Nederland. „Tijdens een protestmars van Chilenen in Den Haag maakte iemand van uit een auto foto's van de deel nemers. Bij nader inzien bleek het de tweede secretaris van de Chileense ambassade te zijn. Wij zijn ervan overtuigd, dat die foto's niet voor niets worden genomen." Voorts 'een interview met Piet Spijkers van de Industriebond NKV. „De inzet is bepalend voor de toekomst. De werkge vers willen de klok tien jaar terugzetten. Dat is onmogelijk. Ik ben zelfs van mening, als er nog één werker over is, dan nog zal die moeten staken voor de prijscompensatie." Een vraaggesprek tenslotte met Johnny Hoes. „Ik schrijf de tekst van een liedje in vijf minu ten. Ik heb dat kleine talentje nou eenmaal meegekregen, maar ik weet dat ik ermee moet woekeren, dat staat trouwens ook in de bijbel." Ook in de groene een interview met voedingsbondvoorzitter Cees Schelling. „In een belang rijke regio van de zuivelindus trie heeft men al gezegd: als het tot acties komt, stappen wij er uit en sluiten wel een cao af met jullie. Ik kan nu geen namen noemen, maar het is wezenlijk waar. Zo gesloten is dat front niet." Het dubbelartikel gaat over de toekomst van de alternatieve hulpverlening. „De rijksbijdra geregeling biedt de mogelijk heid voor de gemeente om van lastige alternatieve hulpverle- nmgs-instanties af te komen. Men creëert gewoon nieuwe, soortgelijke voorzieningen in de vorm van een crisiscentrum of een vluchthaven onder leiding van nette, begrijpende artsen en predikanten, en de functie van zo'n jonferen-adviescentrum is overbodig geworden. In Den Haag is dat bijvoorbeeld gepro beerd met de Sosjale Joenit." Hervormd Nederland zegt in een commentaar: „Zo lang geen meerderheidskabinet te vormen is met het CDA of de progres sieven afzonderlijk, is ons land het meest gebaat bij voortzet ting van de huidige regerings combinatie. Zij is in die omstan digheden de beste garantie voor een redelijk vooruitstrevend be leid." Maar ook: „Bommen on der het nieuwe kabinet liggen al klaar." Aandacht tenslotte voor femi nistische theologen, die het mannenbolwerk aanvallen. „Voor een verschil in waarde ring tussen mannen en vrouwen op grond van stand of sekse is geen plaats. Vrouwen plegen bo vendien op het leven van Jezus zelf te wijzen die met iedereen op gelijke voet omging en na zijn opstanding het eerst aan vrouwen verscheen." Een hoofdartikel over de blij vende uitsluiting van vrouwen uit het priesterambt zegt in dit verband: - „We zullen ons niet begeven in de wonderlijke con structie die de congregatie bij gebrek aan schriftgegevens heeft opgebouwd om haar stel ling te stutten. Een discussie daarover zou mannen het schaamrood naar de kaken moeten doen vliegen."

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7