Bollenstreek doelwit van brutale insluipers Waardering voor G.S. over aankoop Vlietlanden Veel enthousiasme concert Excelsior Ontsluitingsweg voor nieuw Adelbertcollege KINDEREN OP ROOFTOCHT UITGESTUURD Kruiswerk ontvangt 35 mille Asbestzagerij van Kruyt definitief stilgelegd „Dorstig" bedrijf REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 FEBRUARI 197? PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) BOLLENSTREEK/DEN HAAG De provincie Zuid—Holland en met name de bollenstreekgemeen- ten Hillegom en Lisse hebben te lijden onder een hausse van insluipingen. Volgens de heer Dekker van de Districts-recherche van de Rijkspolitie in Den Haag zijn reeds tientallen gezinnen het slachtof fer geworden van voornamelijk door buitenlandse zigeuners gepleegde insluipingen. Vooral tijdens kerkdiensten slaan de insluipers hun slag. De bewo ners vergeten dan de achterdeur af te sluiten, omdat zij binnen een uur toch weer thuis zijn. Daarom wordt in Hillegom en Lisse tijdens de kerkdiensten de suveillance nu uitgebreid. Tijdens de afgelopen weekeinden zijn een aantal insluipers op heterdaad betrapt. Maar als de overtre ders zijn aangehouden begint vaak pas de ellende. Indentificatie van de aangehouden zigeuners is een erg moeilijke zaak. De heer Dekker is zelfs een jeugdige delinquent bekend die bij de diverse overtre dingen 21 verschillende namen opgaf. Het nemen van vingerafdrukken is weinig afdoende. Als de jeugdige overtreders die in leeftijd variëren van 7 tot ongeveer 15 jaar te bekend worden, dan worden andere kinderen „ingezet". Bij de diverse politiekorp sen bestaat de indruk, dat de kinderen inderdaad door ouderen op rooftocht worden gestuurd. Zij worden met auto's in een bepaalde plaats gedropt en worden een aantal uren later weer opgehaald. In de tussentijd speuren kinderen van in Amsterdam gevestigde buitenlandse zigeuners naar gemakkelijke prooien: vrouwen, die even naar de markt lopen en hun huis achtergelaten hebben zonder de deuren af te sluiten of naar huizen die onbeheerd zijn achterge laten als de bewoners naar een kerkdienst zijnJnslui- pingen en inbraken meestal insluipingen gebeu ren echter ook op brutalere wijze. Eén van de kinderen belt aan de voordeur, terwijl de ander achteromloopt en naar binnensluipt via de achter deur. In de bollenstreek werd een aantal kinderen op heterdaad betrapt door de vrouw//,Rijkspolitie des huizes, die de kinderen probeerde tegen te hou den. Een van de overtreders beet daarna de vrouw flink in de hand en toen kozen zij het hazepad. De jeugdige delinquenten hebben het vooral voorzien op geld en in sommige gevallen ook op sieraden. In het district Den Haag van de rijkspolitie zijn vorig jaar 120 gevallen geregistreerd van insluipingen en inbraken door zigeuners, die uit het buitenland af komstig zijn. De daders ontvreemdden in totaal voor een bedrag van 75.000 gulden aan sieraden en geld. Het opsporen van de buit in de desbetreffende zigeu nerkampen is een moeilijk karwei. De kampbewoners beschermen elkaar als politiefunctionarissen in het kamp komen. De heer Dekker: „Als door politiemen sen gevraagd wordt of een bepaalde persoon die door ons is aangehouden in het kamp woont, wordt dat soms glashard ontkend. Namen zijn moeilijk te con troleren, omdat deze buitenlandse woonwagenbewo ners bijna nooit beschikken over officiële papieren en veel valse namen worden opgegeven". Preventie Jaarlijks worden honderdduizenden guldens besteed aan het drukken van folders en brochures, die waar schuwen voor insluipingen. „Huis uit deur sluiten", „Voorkom onprettige ervaringen" en „buit eruit" zijn slechts enkele bekende folders, die door Rijkspolitie- en Gemeentepolitie onder de Nederlanders worden verspreid. Ondanks deze geweldige campagne blijft de nonchalance onder veel Nederlanders bijzonder groot. De heer Dekker: „Thans worden besprekingen gevoerd om de toename van het aantal insluipingen een halt toe te roepen. Definitieve richtlijnen zijn nog niet tot stand gekomen, maar veel deelnemers aan deze besprekingen zijn er voorstander van om van elke jeugdige buitenlandse insluiper, die betrapt wordt, vingerafdrukken en foto's te nemen, teneinde de idenficatie bij volgende overtredingen te verge makkelijken". HENK VAN DE POST Insluipingen en inbraken zijn in de bollenstreek sterk toegenomen Voorschoten Het ziet ernaar uit, dat de aankoop van 290 hectare grond in het Vlietlandengebied bij Voorschoten door de provincie Zuid-Holland niet op bezwaren van Provinciale Staten zal stuiten. De vaste Statencommissies voor financiën, ruimtelijke ordening en recreatie en milieu hebben zich gisteren ingenomen getoond met de onderhandelingen, die Gedeputeerde Staten over deze koop hebben gevoerd. Algemeen bestond de indruk, dat de provincie in de zeer peni bele positie waarin zij in de Vlietlanden was komen te ver keren, uiteindelijk het best haal bare resultaat heeft behaald. Zoals bekend willen GS de 290 hectare kopen van de Stevin Groep voor een bedrag van 10.6 miljoen. De drie Statencommis sies meenden gisteren, dat deze verkoop de provincie weliswaar een verlies zal opleveren, maar dat het verlies veel groter zou zijn als men het gebied niet zou kopen. Bovendien kan men nu- voorkomen, dat er in het Vliet landengebied tweede woningen gebouwd worden, zoals kort ge leden nog dreigde. De bouw van dergelijke recreatiewoningen is in strijd met het provinciaal be leid. De Statencommissies kregen gisteren van GS te horen dat die het beheer over het recreatiege bied, dat van de Vlietlanden wordt gemaakt wanneer daar het zand uit de grond zal zijn, in handen van de pro vincie zelf willen houden. Op die wijze vergroot men de kans op subsidies van het rijk. Gede puteerde drs. J Borgman ver klaarde voorts dat het contract dat in verband met de koop van de grond is opgesteld, de pro vincie niet verplicht om een kunstmatig recreatiegebied te laten inrichten. Daarover be stonden bij de commissieleden wat vragen, omdat in het con tract wordt vermeld dat als het gebied voor de recreatie moet worden ingericht, dat door de Stevin groep moet gebeuren vol gens de aanwijzingen van de provincie. In het contract staat voorts, dat Stevin het exclusieve recht krijgt om in de Vlietlan den zand uit de grond te halen. Mocht men door die monopoly- positie onverhoopt de zandprijs te ver opstuwen, dan kan de provincie daar volgens drs. Borgman iets aan doen door elders zandputten voor andere zandwinningsbedrijven open te stellen. De Hofpolder zal, zo maakte drs. Borgman duidelijk, bestemd blijven voor landre- creatie. „Er is keihard, bijna met het mes op tafel onderhandeld, maar ik ben ervan overtuigd dat we er dan ook het maximale uitgesleept hebben. Nu hebben we bovendien de kans om in het recreatiegebied 's-Gravenwoude iets van de grond te krijgen. Die kans zullen we met beide han den aangrijpen", aldus drs. Borgman. JUBILEUM H. v.d. Ven De heer H. van der Ven, beheerder van het ABN-kantoor aan de Oegstgeester Lijtweg, recipiëerde gistermiddag met zijn echtgenote in het gemeentecentrum ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar verbonden is aan de bank. De zeer geanimeerde receptie werd onder anderen bezocht door het voltallige college van burgemeester en wethouders van Oegstgeest. Op de foto wordt de heer Van der Ven gefeliciteerd door wethouder Thorn. LEIDEN Het kruiswerk in de Bollenstreek ontvangt van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland een subsidie van 35.000 gulden. Het provinciebestuur heeft deze subsidie voor de ja ren '76 en '77 toegekend in af wachting van een definitieve regeling, die zal ontstaan als de voorgenomen reorganisatie van het kruiswerk is voltooid. Het kruiswerk ontvangt van de provincie 15 procent van de net to lasten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vrezen, dat het toegekende bedrag voor 1977 onvoldoende zal zijn. „We betreuren het, dat het rijk on danks in het verleden gedane toezeggingen nog steeds geen af doende maatregelen heeft geno men om het kruiswerk te finan cieren", aldus G.S. Beste film van L. Sleiffer NOORDWIJK - Van de der- tien ingezonden films voor de wedstrijd met „Natuur" als ver plicht thema, was de zaalprijs voor Niek van Dee een der jon geren van de Noordwijkse Filmclub. Deze produceerde een film, die aan cabaret deed denken en toch wel degelijk een film genoemd kon worden: een soort Heisa Poppin, maar dan in Noordwijk. Een fraai succes voor deze hedendaagse filmer. De jury van de Haarlemse Smalfilm Liga kwam tot de slot som dat „Bloemen en Mensen" van L. Sleiffer, een rolprent over een bloemententoonstel ling, de beste was. Op de tweede plaats kwam J. Stultiens uit Voorhout met de in Engeland .gemaakte film „Nature Mix". Een gedeelde derde plaats was voor Henny van den Haak met haar film over de Rocky Moun tains, samen met F. Timmer- mans, die aan zijn film de naam „Weerspiegelingen" had gege- STOMPWLIK - Het bestuur van de Stichting Dorpshuis wil ondanks de geringe belangstel ling op een onlangs gehouden demonstratieavond toch een 'olksdansgroep oprichten. Het bestuur heeft de contributie bepaald op 6 gulden per maand. Belangstellenden kun-» nen zich opgeven bij het Dorpshuis of bij Bakkerij J. Havik. Het fanfarekorps Excelsior met dirigent Bakker in het Noordwijkse Royal theater. NOORDWUK Gisteravond vond in het Royal- theater de première plaats van de jaarlijkse „driedaagse" van het fanfarekorps „Excelsior". Dat gebeurde deze keer onder leiding van de nieuwe dirigent van „Excelsior" de heer H. Bak ker. Dirigent Bakker en zijn fanfarekorps presen teerde een gevarieerd programma met American Folk Suite en Paso-Cabaio als belangrijkste wer ken. In de Suite geeft Walters een muzikaal beeld van het Amerikaanse volksleven, zoals men dit terug vindt in matrozenliederen, werkmanssongs de ne gerzang op de katoenplantages en de cowboy-lie deren uit de prairie. „Excelsior" gaf aan het vierdelige werk een boeiende vertolking. Stellig een hoogtepunt in dit concert was ook het gedra gen en harmonieuze „Pavane in blue" van T. Huggens. Twee dames-muzikanten onderscheidden zich hierin door prachtig solospel. Soms wat bizar en niettemin interessant was van dezelfde compo nist „Fascinating drums", waarin men de „trek- fluit" en andere vreemdsoortige instrumenten kon beluisteren. Het klapstuk van dit programma stond wederom op naam van Walters. Het was zijn „Country and Western" een compositie van beken de melodieën, waarin men de emigranten van weleer in hun huifkarren naar het westen hoorde trekken. Vanavond en morgenavond geeft „Excelsior" een herhaling van de uitvoering. Na de pauze bracht de eigen toneelgroep met veel elan het blijspel „Pas op de drempel" op de planken. KRITISCH ONDERZOEK HINDERWETVERGUNNINGEN LEIDERDORP De asbestfa- briek van de firma Kruyt aan de Splinterlaan staakt zijn mi lieugevaarlijke activiteiten. De firma Kruyt heeft het gemeen tebestuur van Leiderdorp me degedeeld, dat het besloten heeft de installaties voor het zagen van asbestcementplaten niet meer in gebruik te nemen. Het lozen van de voor de volks gezondheid gevaarlijke asbest vezels, dat de gemoederen eind november vorig jaar zo bezig hield, behoort daarmede voor goed tot het verleden. Het WD-raadslid Irama Geh- ner, die hierover vragen aan het college van B. W. heeft ge steld is bijzonder ingenomen met het besluit van de firma Kruyt. „Bestuurlijk is het nu een stuk eenvoudiger geworden, omdat met deze toezegging een a >soluut verbod van de gemeen te niet meer nodig is. In de raadsvergadering van 29 no vember 1976 heb ik voor een dergelijk verbod gepleit". De vraag büjtt echter m hoever re de omwonenden van de as- bestfabriek schade aan hun ge zondheid hebben ondervonden. Het antwoord hierop moet men nog schuldig blijven, omdat de resultaten van het onderzoek van de destijds genomen mon sters nog niet bekend zijn. Ook bestaat er nog onzekerheid over de vraag of er een algeheel en gericht medisch onderzoek voor medewerkers en omwonenden moet komen. Het wachten is nog steeds op het advies, dat de inspectie van de volksgezond- heidhierover moet uitbrengen. Irma Gehner is ook van mening, dat de problemen op het gebied van milieuverontreiniging zo groot zijn, dat deze de draag kracht van het lokale bestuur te boven gaan. Met name speelt het gebrek aan deskundigheid een grote rol. Burgemeester Van der Have heeft toegezegd in overleg met Leiden en de randgemeenten na te gaan of de instelling van een regionale milieudienst mogelijk is. Het gemeentebestuur van Leiderdorp is zich overigens be wust van de mogelijke gevaren, die boven het hoofd van de bevolking hangen. Men heeft daarom besloten alle afgegeven hinderwetvergunningen aan een kritisch onderzoek te onderwer pen, teneinde eventuele milieu gevaarlijke activiteiten in een vroeg stadium op te sporen. Wassenaar Binnenkort zal in de gemeenteraad aan de orde komen de ontsluiting van het gebied van „Ter Weer", tussen Zijlwatering en Deylerweg, in verband met de voorgenomen woningbouw, maar vooral ook met het oog op bet nieuwe St. Adelbertcollege, waarvan de De hoofdtoegangsweg naar het nieuwe college en het gebied „Ter Weer" zal de doorgetrok ken Deylerweg worden. De nu gereed gekomen plannen voor zien in een doortrekking van de Van onze rechtbankverslaggever RIJNSBURG/DEN HAAG De personeelsleden van een bedrijf uit Valkenburg kunnen erg moeilijk van de fles afblijven. Ook de Haagse politierechter is het inmiddels opgevallen dat regelmatig personeelsleden van deze firma wegens alcoholmisbruik in het verkeer terecht staan. „Hoeveel mensen werken er eigenlijk bij lullie?", vroeg hij daarom aan een timmerman van het bedrijf, die met een alcoholpromillage van 1,55 nog achter het stuur was gekropen. „Zeventien", antwoordde de verdachte, waarna de poli tierechter opmerkte, „dqt hij dan nog wel meer personeelsleden van nabij zou leren kennen". De timmerman had een receptie bezocht en had daarna nog een afzakkertje genomen in een bar. Omdat de verdachte nog niet eerder was veroordeeld, wilde de officier van justitie volstaan met een boete van 500 gulden, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en zes maanden intrekking van het rijbewijs. De politierechter oordeelde conform de eis van de officier. Maar verlaagde de boete tot vierhonderd gulden. KORTWEG LISSE De leden van de Koninklijke Maatschappij oor Tuinbouw en Plantkunde te Lisse zullen op dinsdag 15 februari weer hun maandelijk se bijeenkomst houden. Op de- zi avond zal de heer G. D. Bomas voor de leden een le zing houden over het onder werp „Vijvers". De bijeen komst wordt gehouden in De Beurs en begint om 20.00 uur. HILLEGOM - Het middag programma van het carnavals feest in Hillegom is verscho ven naar maandag 21 februari. Aan de kindermiddag zou Pommetje Horlepiep (bekend van de televisie-jeugdserie) zijn medewerking verlenen, maar wegens televisiewerk zaamheden heeft het gezel schap voor 22 februari moeten afzeggen De feestelijkheden zullen nu plaatsvinden in de grote zaal van Flora aan de Hoofdstraat. Aanvang: 14.00 uur. SASSENHEIM - In de „Stormbal" zal zaterdagavond de Amsterdamse popformatie „Greyhound" optreden. Aan vang: 21.00 uur. Op vrijdag avond staat in de „Stormbal" de nederpop centraal. Vanaf 21.00 uur kan men luisteren naar muziek van eigen bodem. LISSE Het Lissese muziek gezelschap „Kunst en Volhar ding" zal vrijdag 25 februari en op de vrijdagen 4 en 11 maart in gebouw Rehoboth haar jaarlijkse uitvoeringen geven. Het gezelschap heeft voor dit jaar de operette „Die Csardasfürstin" op haar pro gramma staan. De algehele lei ding is in handen van de heer Van Strien en de regisseur is de heer C. Buters. Deylerweg tussen Narcislaan en Weyermanstraat. Later komt nog de doortrekking tot het Am- monslaantje en de aanleg van een voet- en fietspad van de De Lignestraat naar het nieuwe Adelbertcollege aan de orde. Burgemeester en wethouders denken bij de doortrekking van de Deylerweg over de vroegere trambaan aan een enkelbaans- weg. Er is ook wel een tekening gemaakt voor een dubbelbaan- stracé, maar de noodzaak van gescheiden rijbanen lijkt niet aanwezig, zeker niet zolang de noordelijke randweg er niet is. Bovendien is niet alle grond, die daarvoor nodig zou zijn in han den van de gemeente en zouden de aanlegkosten 137.420,- ho ger worden. De kosten van een doortrekking als enkelbaanstra- cé worden ƒ539.216,- ƒ539,216 geraamd. Vanaf de doorgetrokken Deyler weg zal een toegangsweg naar het St. Adelbertcollege worden aangelegd, grotendeels over het huidige toegangspad naar de boerderij „Ter Weer". Eerste paal huurwoningen Voorhof-Noord LEIDERDROP Wethouder Gordijn van Leiderdorp heeft vanmiddag (do) om vier uur de eerste paal geslagen voor de bouw van 57 eengezinswonin gen in het plan Voorhof-Noord. De woningen worden gebouwd door de Aannemerscombinatie Leiderdorp in opdracht van de Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp. De 57 eengezinswoningen die door de bouwvereniging worden verwezenlijkt krijgen een huur prijs van ongeveer vierhonderd gulden per maand. De eerste huizen van het complex worden opgeleverd in november van dit jaar. De belangstelling voor de woningen is groot. De woning bouwvereniging heeft reeds aanzienlijke wachtlijsten met kandidaat-huurders. Aankopen Oud-Katwijk KATWIJK Het genootschap „Oud Katwijk" heeft in het af gelopen jaar diverse interessan te aankopen kunnen doen, mede dank zij de gemeentelijke subsi die van 10.000. Er werd een bomschuit-schilderij van H. W. Jansen (met een „roodneus") verworven en ook kon men de hand leggen op enkele zeldzame stukken kl os kant, een stel zg. uilenstoelen en een fraaie „breel" (een houten tonnetje om h ?t vistuig op de juiste hoogte in het water te houden). Door schenkingen en bruikleen kreeg het genootschap onder anderen de beschikking over twee mutsen van de Rijnlandse dracht (die ook in Katwijk werd gedragen), een schilderij uit 1944 van de Oude Kerk zonder toren en een antieke kop en schotel. De heer W. van Beelen, foto graaf van „Oud* Katwijk", maakte dia's van alle aanwin sten. Op de jaarvergadering, die vrijdag 11 februari gehouden wordt in de Oranjezaal van het Hervormd Jeugdhuis in de Voorstraat, worden deze dia's vertoond. Voorts zal de heer J. P. van Brakel, voorzitter, een lezing houden over „Katwijk in de 18de eeuw". De vergadering begint om 20.00 uur. Nieuwe namen voor kleuterscholen Lisse LISSE De oudercommissie en de hoofdleidster van de eerste openbare kleuterschool aan de Ruishornlaan in Lisse willen de school de naam „De Woeleway" geven. Tijdens de openbare raadsvergadering van 9 februari zal de raadsle den worden gevraagd zich met deze naamgeving ak koord te verklaren. Tevens wordt de naamgeving van de dependance van de eerste openbare kleuterschool aan de Ooievaarstraat ter sprake. B en w willen de kleu terschool een zelfstandige sta tus geven. De oudercommissie heeft verzocht de school de naam „Pluizebol" te geven.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4