Tegenstelling werkgevers werknemers nog groter voor u Dwangsom bonden bij staking 7,5 miljoen per dag Groot aantal vernielingen in tram en bus Carter vraagt 1aan de haard11 om respect en zuinigheid Vleesmeesters: interesse in Gevato GIRO 51360 ZUIVEL SPANT KORT GEDING AAN Ccldóc (Sowurnt Donderdag 3 februari 1911,61e jaargang no. 20 649 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80. jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Aznavour Liesbeth List zingt Aznavour op Ned. II om 21.10 uur. Om 20.25 uur Koningen en paupers (4) en om 22.00 uur Brandpunt met vraaggesprekken in Praag. Ned. I om 21.05 en 21.50 uur Mary Hartman. Iets zachter Over het algemeen veel bewol king en later van het westen uit enige regenbuien. Matige langs ^de kust nu en dan krachtige -zuidelijke wind. Maxima om streeks 4 gr. Morgen: Zon: 8.16—17.33 Maan: 18.187.48 Schev. hoogw VM 3.25—15.35 Laagw.: 11.20—23.39. NA GESPREK MET BOERSMA EN LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gesprek tussen de ministers Boersma (Sociale Za ken) en Lubbers (Economische Za ken) met de werkgevers- en werk nemersorganisaties afzonderlijk over de huidige economische situa tie, heeft gisteren een averechtse uitwerking gehad. De kloof tussen de werkgevers en werknemers bleek na afloop nog groter gewor den te zijn. „Beiderlei standpunten over de prijscompensatie zijn on verkort gehandhaafd gebleven. Ik zie dan ook geen aanleiding partij en op korte termijn uit te nodigen voor een drie partijen-gesprek". Zo stelde minister Boersma na afloop van de gesprekken op zijn ministe rie vast. „Zo'n gesprek tussen werkgevers, wrkne- mers werknemers overheid heeft alleen zin, als op voorhand vast staat, dat het geen herhaling wordt van dat van november (toen het overleg vastliep) Ik weiger nu zo'n ge sprek en misschien komt het er nooit. Er gens moet er eerst een opening komen, van welke kant dan ook", aldus drs. Boersma. Werkgevers-voorzitter mr. Chr. Van Veen: „Wat wij te horen hebben gekregen bevestigt onze sombere verwachtingen. Wij hebben om nieuwe cijferopstellingen gevraagd, in clusief de invloed van overheidstarieven en de teruggaaf van teveel betaalde belastingen en premies in 1976 en 1977. Aan de hand van die nadere berekeningen zullen wij ons beleid dan nader bepalen. Ik sluit echter niet uit dat het bijstellen weieens in neerwaartse richting zou kunnen moeten gebeuren. Maar opnieuw praten en staken gaan niet samen." F.N.V.-voorzitter W. Kok: „We hebben op nieuw gesteld dat de gunstige belasting- en premie-ontvangsten niet moeten worden te ruggegeven, maar moeten worden gebruikt om de werkgelegenheid te bevorderen en om verslechtering in de sociale voorzieningen niet te laten doorgaan. In geen geval mogen ze het arbeidsvoorwaardenbeleid beïnvloe den." Zijn C.N.V.-collega H. van der Meulen was het hiermee eens. Voorzitter H. van der Schalie van de Raad van Overleg Middelbaar- en Hoger Perso neel daarentegen zag in die premieteruggaaf een mooie aanleiding voor de werkgevers om hun harde standpunt te verlaten en alsnog prijscompensatie toe te staan. Minister Boersma zei verder, dat de meerop brengst van de sociale premies - over 1976 en 1977 tezamen circa 2 miljard gulden - moet worden teruggegeven. De premies zou den daardoor in tqtaal met ongeveer 4 pro cent omlaag kunnen, maar het teveel is door drie partijen gezamenlijk opgebracht: werk gevers, werknemers en overheid. De zo goed als onbekende zan geres Heddy Lester won met „De mallemo len" het Natio nale Songfesti val. Op dat mo ment had zij het gevoel in een mallemolen ver zeild te zijn ge raakt. Diep on der de indruk pinkt zij een traan weg, een zaam temidden van het feestge druis. Bonnie St. Claire eindigde met vijf punten minder, nl. 23.' op de tweede plaats. Zie ver der pag. 2. Foto: Somon E. Smit (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Iedere dag worden minstens tien zitban- I ken in trams en bussen van de HTM door baldadige jeugd met messen bewerkt. Dat is de balans, die de maatschap- l pij opmaakt na een tien dagen durende enquête onder j bestuurders. Ook opmerkelijk is het hoge misbruik van de noodrem. Maar liefst 68 keer liepen trams en bussen hierdoor vertraging op. Tijdens de enquête-dagen, eind vorig jaar gehouden, werden behalve 115 zitbanken ook 32 rugleu ningen vernield en verdwenen zeven routeborden en een •stempelautomaat. Ook moest een ruit het ontgelden. Het grootste zorgenkind van de HTM is momenteel lijn 6, waar opgeschoten jongelui passagiers en bestuurders intimideren. Sinds de jaarwisseling heeft de HTM de Eerste Gecombineerde Nederlandse Veiligheidsdienst in geschakeld, die in de wagens meerijdt. Sindsdien lijkt de baldadigheid wat terug te lopen. Van Hulten: spreiding PTT niet opnieuw overwogen UTRECHT (ANP) Vleesmeesters b.v. uit Leiden heeft interesse getoond in overneming van de vleesverwerkende industrieën Gevato in Driebergen en Van Zadelhoff in Doetinchem, die met sluiting worden bedreigd. Dit blijkt uit een brief die gisteren namens de eigenaar van de twee bedrij- een oriënterend bezoek gebracht aan ven, het Deense Plumrose-concern, is Gevato. Plumrose heeft toegezegd tij- verzonden aan de ondernemingsraden dens het onderzoek van Vleesmeesters in Driebergen en Doetinchem. Verte- niet met derden over een overneming genwoordigers van Vleesmeesters, die. te onderhandelen. Bij Gevato werken vooral in de Leids/Haagse regio tal van 318 en bij Van Zadelhoff 80 personeel slagerijen exploiteren hebben vandaag sleden. Ruimte-vrouw ZEG'NS MA-A^-ATNJ Zeventien Duitse vrouwen worden op dit moment "aan de tand" gevoeld..... ...om uit te maken wie in 1980 als eerste de ruimte in zal gaan. Ze hebben allemaal 'n opleiding als pilote maar kunnen om hun vrouw-zijnals zodanig niet aan de slag. Geert krant ontvangen? Bei tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnee, voor u ..Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje. NOTEER, m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Werkloosheid meer gedaald (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De werkloos heid is in januari met 5000 tot 7000 gedaald. Daarmee zet zich de bestendiging van de ontwik keling sinds het cijfer van au gustus vorig jaar voort. Minis ter Boersma van Sociale Zaken wil uit deze gegevens echter geen optimisme voor het gehele jaar putten, omdat volgens hem de investeringen wat tegenval len. Iran: regering Nederland treft geen blaam Teheran (UPI) Iran wil de Nederlandse regering niet ver antwoordelijk stellen voor het Iran-congres, dat Amnesty In ternational op 18 en 19 februari in Amsterdam houdt. Een on derzoek heeft uitgewezen dat Nederlandse regeringsfunctio narissen de organisaties die dit congres beleggen, niet hebben aangemoedigd, aldus een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse za ken in Teheran. De Nederland se regering heeft 'als altijd, blijk gegeven van vriendschap pelijke gevoelens ten opzichte van Iran', aldus de woordvoer der. Maar, zo vervolgde hij, re cente protesten van Iraanse parlementariërs en van voorzitter van de Consumenten bond weerspiegelen patriotti sche gevoelens, waaraan de no dige aandacht moet worden ge geven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris M. van Hulten is niet bereid het besluit om een deel van de Centrale Directie van de PTT van Den Haag naar Groningen te verhui zen opnieuw te overwegen. Dit blijkt uit het gisteren verstrekte antwoord op vra gen van de kamerleden Van Ross urn en Van Dis, beiden SGP. In zijn antwoord stelt de staatssecretaris verder dat met handhaving van het sprei- dingsbesluit alles wordt gedaan om door overleg en voorlichting misverstanden uit de weg te ruimen en knelpunten tot oplos sing te brengen. Familie drama in Parijs De voormalige Franse ambassa deur in Hongarije en het Vaticaan, Gerard Amanrich.' heeft dinsdagavond zijn vrouw en twee kinderen doodge schoten en zich aan de Politie overgege ven nadat hem de moed ontbroken had zichzelf van het leven te beroven. Amanrich verliet zijn post bij de Hei lige Stoel zes maanden geleden. Hij weigerde een benoeming in Den Haag, daar hij deze post niet hoog ge noeg vond. Sinds dien kreeg Aman rich geen nieuwe aanstelling. WASHINGTON (UPI/Rtr) In zijn eerste 'praatje bij de haard' ('fireside chat'), rechtstreeks uitgezonden vanuit de gezinsbiblio theek in het Witte Huis, heeft president Jimmy Carter zijn landgenoten een buitenlandse politiek voorgehouden die is ge grondvest op een hechte samenwerking met de bondgenoten en 'wereldwijd respect voor de mensenrechten'. Dit beleid dient, aldus Carter, de morele waarden van de Verenigde Staten te weerspiegelen. Met behulp van een sterke, soepele en doeltreffen de krijgsmacht wil Carter dat 'de daden van onze natie u met trots vervullen'. Carter verklaarde dat de reis van de Amerikaanse VN-ambassa- deur Andrew Young naar Afrika bedoeld is als een demonstratie 'van onze vriendschap voor de volkeren aldaar'. Carter zei ook dat hij zijn bezorgdheid zal blijven uitspreken over schendingen van de mensenrechten, zoals de laatste weken is gebeurd met betrekking tot de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. Carter, die al de 'volkspresident' wordt genoemd, kondigde aan dat hij waar mogelijk zal snoeien in het regeringsapparaat, zoals hij in zijn verkiezingscampagne heeft beloofd. De regering neemt momenteel het bestaansrecht van de 1250 commissies en adviesli chamen onder de loep. De president riep zijn kou lijdende landgenoten op tot zuinigheid met energie. Hij waarschuwde de olie- en gasmaatschappijen de bevolking eerlijk voor te lichten over hun voorraden en winsten, en riep op tot saamhorigheid om buren te helpen hun levens prettiger en zinvoller te maken. AMSTERDAM De koude in Amerika heeft zo grote vraag naar huisbrandolie doen ontstaan dat de marktnotering flink is gestegen. Ook de aandelen Koninklijke Olie zitten in de lift: op het Damrak steeg het Olie-aandeel van 135.60 tot 139,30 mogelijk ook door verwachtingen van een hoger dividend of een bonus. rr- f%' fL Carter in zijn bibliotheek tijdens zijn praatje aan de haard. Eis 1,5 jaar voor ontucht met dochter DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen ander half jaar cel met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 32- jarige lasser uit Leiden. De man stond terecht, omdat hij gedurende een periode van on geveer een jaar meerdere malen gemeenschap zou hebben gehad met zijn zesjarige dochter. Officier mr. C. van Steenderen achtte het feit op grond van de afgegeven medische verklaring bewezen en sprak over „ernstige feiten". Volgens het psychia trisch rapport beschikt de man over zeer sterke sexuele driften. Zijn normbesef noemt de psy chiater „normaal ontwikkeld". Hij achtte hem iets verminderd toerekenbaar. Verdachte ont kende de gemeenschap, maar gaf de subsidiair ten laste geleg de ontuchtige handelingen toe. Om zich toegang tot de woning van zijn echtgenote te verschaf fen, van wie hij gescheiden leef de, moest hij via een stukgesla gen raam de deur openen. Vol gens de verdachte kwam hij tot handelingen met zijn dochterjte als hij veel had gedronken. Zij raadsman benadrukte de huwe lijksproblemen in het jonge ge zin, die mede aanleiding tot de ontsporingen zouden zijn ge weest. r De jaarlijkse Memisa kollekte is op 5 en 6 februari (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op straffe van een dwang som van 7,5 miljoen gulden per dag zal de Kon. Ned. Zuivelbond morgen voor de pre sident van de Utrechtse rechtbank in kort geding eisen dat de voedingsbonden wordt verboden over te gaan tot stakingen in de zuivelsector. De ultimatums van de bonden lopen te middernacht in de nacht van zondag 6 op maandag 7 februari af. De zuivelbond heeft tot het kort geding besloten, „omdat de schade die de onderne mers zou worden berokkend, in geen ver houding staat tot het algemeen belang dat de bonden met hun stakingsacties nastre ven". De belangen van de ondernemers zul len worden behartigd door de Haagse advo caat mr. T. G. Scheer; namens de bonden treedt op mr. M. Rood uit Amsterdam. Boer Koekoek van de Boerenpartij heeft alle boeren opgeroepen bij stakingen in zuivelfa brieken het werk daar over te nemen. De huisvrouwen zijn er blijkbaar niet hele maal zeker van, dat bij stakingsacties er voldoende zuivelprodukten zullen zijn. Hier. en daar blijkt al wat gehamsterd te worden. De vakbonden hebben steeds gezegd, dat er zoveel voorraden zijn, dat de consument van een staking weinig zal merken. Steeds meer organisaties en groepen geven van hun verontrusting blijk over de verspil ling van melk bij vakbondsacties. In de bouw zijn de eerste ultimatums ver zonden. Bij de eerste acties in deze sector zullen ongeveer 30 objecten met ongeveer 2.400 mensen betrokken worden, onder an dere twee objecten in Den Haag waar 250 man werkzaam is. Vanwege het verrassings element worden de namen van de objecten vooraf niet bekend gemaakt. Maandagavond gaan bonden en onderne mingsraadsleden zich bezinnen op acties bij het Bijenkorfconcern, nu daar de onderhan delingen over een nieuwe cao eveneens zijn afgesprongen. De cao gold voor Bijenkorf, Hema, Maxis, Trefcenters, Galeries Moder nen en Perry v.d. Kar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1