Kleermaker Arie Haasnoot heeft oud ambacht in de vingers Brede Vietnam- reiziger kwam optimistisch thuis Carnavalsfeest in ijshal wordt knallend festijn Provinciale herverdeling is schijnvertoning Werkgroep neemt Stadsgehoorzaal onder de loep „Shorts" boeiend maar niet spectaculair WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 5 STAD/REGIO Het opspelden van de onderscheiding door burgemeester mr. C. A. Bos op de revers van Arie Haasnoot. Arie Haasnoot (54 jaar) heeft het gis teren geweten: 40 jaar kleermaker zijn haalt de burgemeester en het koninklijk zilver (van Oranje-Nassau) over de vloer. Dat gebeurde in Kat wijk, waar in de Grillo Bar-becue aan zee, de verdiensten van Arie Haasnoot werden blootgelegd. Veertig jaar spel den en stikken. Dat gaat tegenwoor dig niet meer. Daar is niemand, die de „Schneider" nog wil navolgen. Arie Haasnoot weet nog niet van ophouden en daarom kwam gistermiddag burge meester mr. C. A. Bos „toevallig" aan bod, „omdat ik het zo gezellig vond in die bistro. Ook „toevallig" had hij de zilveren ere-penning van Oran je-Nassau op zak. Niks toevallig na tuurlijk, want Arie Haasnoot heeft zich 40 jaar doen kennen als een selfmademan, zich opwerkend als een schooljongen vanuit het weeshuis tot een eerste man bij de firma Poot, kledingmagazijn. Arie Haasnoot is méér geweest dan eerste kleermaker. Hij is nummer één in de schaakwe reld, zowat 40 jaar commissaris die organiseert en verzorgt Dat gaat om wedstrijden, ook onder de 500 Katwijkse kinderen die schaken als hobby hebben. Ook is hij collectant van de Ned. Herv. kerk. Weinig op de voorgrond tre dend, maar genoeg om spectaculair genoemd te mogen worden. Arie Haasnoot: „Ik was ruim 14 jaar oud, toen ik vanuit het Katwijkse weeshuis naar mijn eerste baas, de oude heer Poot, werd gestuurd. Eerst werken, dan pas van school af, zo luidde het motto in die dagen; geen gelanterfanter". Op het atelier was het eerst knopen tellen en alles thuisbezorgen, zaterdagavond om 11 uur nog bij de zeelui op zicht met een doos vol kostuums. „Maatpakken, ja, die heb ik heel wat gemaakt Na de oorlog kwamen er 5 maatkos tuums per week tot stand. Dat was dus werken van 's morgens 7 tot 's avonds 6 uur, ook wel tot 12 uur almaar door". Die maatkostuums, heeft Arie Haasnoot ondervonden, zijn er niet meer. Veel te duur: 1100 tot 1200 gulden, als. je het goed wilt doen. Nu vermaken we nog wel voor mensen die 40, 50 kilo zijn afgevallen. Ik ben nog de eerste kleermaker op de zaak". Mevrouw Haasnoot: „We zijn wel echt kinderen aan huis bij de familie Poot geworden, we horen bij de inventaris". Haar man vindt het nog steeds een wonder: „Na mijn longziekte, dat ik dat nog mag mee maken. Ik ben nu weer gelukkig en gezond en ik heb nog een onderscheiding ook. Langzaamaan is Fred Volmer over zijn ver moeienissen heenge raakt: 15 dagen Vietnam in de benen, het hart en in het hoofd gaan een mens niet in de kouwe kleren zitten, al is zijn belangstelling en ent housiasme voor een ver trapt land dat zich aan het oprichten is ook nog zo breed en groot. Enke le tientallen (oud-)activis- ten, journalisten en ver tegenwoordigers van de Brede Vietnam Bewe ging - zoals Volmer er één is - en universitaire V ietnam-pro j ectwerkers hebben Vietnam aan den lijve meegemaakt en zijn erdoor geobse deerd geraakt. En het werk, eenmaal thuis weer aangeland, zit er nog lang niet op. Fred Volmer: „We kun nen nu alleen maar ver der gaan om die mensen en dat land te blijven helpen. Met een gevoel van optimisme heb ik het land en mijn vrien den daar achtergelaten. De bevrijding heeft geen chaos gebracht, maar organisatie van bijvoor beeld de landbouw, de gezondheidszorg, het on derwijs. Drie belangrij ke pijlers van de Vietna mese maatschappij, waarmee al grote vorde ringen zijn gemaakt". Voorlopig blijft Fred hiérover vertellen aan iedereen die het weten wil, lezingen houden, contacten aanhouden en uitwisselingen voorbe dden. Nog erg lang zullen de beelden van Vietnam in Volmers geest blijven hangen, zal hij zich urenlange gesprekken herin neren. „In het centrum van de hoofdstad Hanoi is niet veel meer te zien van de puinhopen die de Amerikanen na hun massale Kerst-bombardement in '72 achterlieten. De bevol king heeft onmiddellijk met hulp van de regering het her stel van de oorlogsschade ter hand genomen. Nu herinneren parkjes en plantsoenen nog aan de plaatsen, waar vroeger gebouwen stonden. Het straat beeld wordt gekenmerkt door de duizende fietsers die geruis loos van of naar hun werk gaan. Daartussen bewegen zich de ossewagens met zand of stenen. In Hanoi rijden een half miljoen fietsen; één op de drie inwoners heeft een fiets". Fred Volmer stelt er prijs op te verklaren, dat de Amerika nen er niet in geslaagd zijn Vietnam „terug naar het ste nen tijdperk" te bombarderen. Al vanaf 1946 was er strijd; eerst tegen de Fransen, later tegen de Amerikanen. „In feite hadden de Vietnamezen veel organisatorische ervaring op gedaan, met name in het be schermen van de industrie, die in het noorden tiidens de oor log gedecentraliseerd werd. Alles ging door. Zo hebben de Vietnamezen zich niet gewon nen gegeven." Het kan bijna niet anders, maar Volmers re laas is een bijna natuurlijke opeenvolging van walging ten opzichte van de Amerikaanse misdadige methoden die Viet nam er niet onder hebben ge kregen. Zo kun je van zowat elke menselijke destructieve geaardheid, al dan niet econo misch en totalitair gevoed, de alleronmenselijkste vezels blootleggen. Dit keer zijn het de Amerikaanse onmenselijk heden. En wie weet wie de volgende zijn om aan de rand van onze menselijke samenle ving geplaatst te worden. Het krioelt op onze aarde van de Nieuwe huisjes en een pas gegraven kanaal in een „nieuw" economisch gebied even buiten Ho-Chi-Minh-stad, waar 3000 gezinnen uit de stad zich hebben gevestigd om een landbouwcoöperatie op te zetten. meest onmenselijke menselij ke gedragingen. En dat komt des te harder aan, als je 's morgens op lijn 41 staat te wachten, op weg naar je dood vermoeiende dagelijkse taak in een wereld van zekerheden. Vietnam lijkt nog op de hij gende Europese resten van de jaren '45 en '46, geaccentueerd door haat en nagloeiende vij andschap. Vietnam grijpt die per in de pijn, want het ligt op de naad tussen twee werel den, tussen het afgedane west en en het doordrammende en opnieuw massaal beïnvloeden de oosten. Dat zag Fred Vol mer in Ho Chi Minh-stad, het voormalige Saigon in het zuid- Een thans bekend straatbeeld in Hanoi: de buffelkar zorgt voor het vervoer van bouwmaterialen als zand en bakstenen. en van het herenigde land: nog schreeuwende resten van res terende westerse humbug met reclameborden, bars, dan cings, nachtclubs, duizenden, bedelende kinderen, mensen op trottoirs die niets om han den hebben, moderne flatge bouwen, drugverslaafden en werklozen. Volmer: „Twee ge neraties landgenoten, die in to taal gescheiden werelden heb ben geleefd, moeten nu het land samen weer opbouwen. Er zal tussen hen ideologisch en cultureel een brug geslagen moeten worden. Op alle fron ten wordt gewerkt (het blijft voorlopig nog strijden) aan het verbeteren van de levensom standigheden. Uiteraard heb ik ook kennisgemaakt met de mooie dingen in Vietnam: de prachtige rijstvelden en ber gen, de mysterieuze pagodes, de traditionele kunst en het vrolijke theater". „Wij hebben Vietnam in de oorlog gesteund, moreel en materieel. In Vietnam is men dat niet vergeten. De naam van Nederland wordt - met Zweden - vaak genoemd als gesproken wordt over de inter nationale steun, die Vietnam jarenlang (met name van de socialistische landen) heeft ontvangen". (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Het charita tieve carnavalsfeest ten bate van de gehandicapte sportbeoefenaar op vrij dag 11 februari in de Ton Menken Ijsbaan lijkt in alle opzichten een ge slaagd festijn te gaan worden. Niet alleen om dat het organisatiecomi té in de korte tijd van haar bestaan van alle kanten steun is toege zegd, maar vooral omdat op gironummer 3542558 van de invalide sportver eniging „De Sleutels" reeds 4300 gulden is over gemaakt. De eerste aanzet is er dus en het wachten is nu alleen nog maar op die vrijdagavond in de Ton Menken Ijsbaan en op de steun van de Leidse burgerij en het bedrijfsleven. Want geld is er nodig, veel geld zelfs om ook de gehandicapte sportbeoefenaar in staat te stellen zijn gelief koosde sport te gaan beoefenen. En bovendien moet deze carna valsavond de invalide sportman en sportvrouw duidelijk maken, REEDS 4300 GULDEN BINNEN VOOR INVALIDENSPORT dat hij vanaf nu niet meer al leen staat in zijn vaak ongelijke strijd voor revalidatie en erken ning. De kans om sport of beter gezegd op een aangepaste wijze sport te beoefenen heeft de in valide sportbeoefenaar in het verleden niet altijd gekregen. Weliswaar krijgt de invalide sportvereniging „De Sleutels" voor elk lid uit Leiden van de gemeente Leiden 20 gulden sub sidie, maar dat bedrag is veel te weinig om aangepaste sport- materialen te kopen en geschik te sportaccommodaties te be kostigen. Voor het basketbalteam van „De Sleutels", dat het volgende seizoen gaat deelnemen aan een landelijke competitie, zijn bij voorbeeld tien rolstoelen nodig. Die rolstoelen kosten ruim 1000 gulden per stuk: een bedrag dat door de invalide sportbeoefe naars zélf niet opgebracht kan worden. In de Leidse regio zijn ongeveer 4000 invaliden, die sport kunnen bedrijven, maar slechts 120 van hen zijn lid van „De Sleutels". Een gering aam- tal. Een belangrijke oorzaak voor dat kleine ledenaantal is het feit, dat de sportbeoefening door invaliden zich op de ach tergrond van de valide sport beoefening heeft afgespeeld en dat de drempel om lid van „De Sleutels" te worden voor de in valide sportgian en sportvrouw te hoog blijkt te zijn. Die carna valsavond op vrijdag 11 februa ri in de Ton Menken Ijshal moet die drempel verlagen en de invaliden aansporen tot sportbeoefening, omdat vanaf vrijdag 11 februari de financiële middelen daarvoor aanwezig zijn. Een charitatief carnavalsfeest op het ijs is op zich een uniek gebeuren, maar het krijgt pas een bijzonder karakter als bur gerij en bedrijfsleven zich op die bewuste vrijdagavond van hun gulle zijde laten zien. En dat kunnen zij op vele manieren doen. Door nu reeds een toe gangskaart voor het carnavals feest te kopen bij de voorver koopadressen: Ton Menken Ijs baan aan de Vondellaan en Kapsalon Bosman op de Chur- chilllaan. Men kan zijn financië le bijdrage overmaken op giro nummer 3542558 van de invalide sportvereniging „De Sleutels". Die bijdrage kan men uiteraard ook persoonlijk bij de Ton Men ken IJsbaan afgeven op vrijdag avond 11 februari. Ook aller hande goederen zijn van harte welkom, want deze worden tij dens een Amerikaanse verkoop en loterij verkocht door praat grage Swift-voorzitter Joop Rie thoven. Het organisatiecomité hoopt, dat de verenigingen in Leiden» en omstreken spontaan acties zullen ontketenen om geld en goederen in te zamelen. Vooral nu er een te korte voorberei dingstijd is geweest voor het organiseren van een huis-aan- huis collecte kunnen de vereni gingen een groot aandeel leve ren in het welslagen van deze actie voor de gehandicapte sportbeoefenaars. Vele bekende artiesten, sport mensen, orkesten en de carna valsverenigingen de „Hutspot- teit" uit Leiden en „De Deyl- MR. VAN RIEL VOOR WD-JONGEREN LEIDEN: knotsen" uit Wassenaar hebben toegezegd belangeloos aan deze carnavalsavond, die zal duren tot 02.00 uur zaterdagmorgen, mee te werken. De lange lijst van medewerkers vermeldt on der anderen de namen van de voetballers Willem van Hane- gem en Wim Rijsbergen, de Leidse wielrenner Gerben Kar stens, sportcommentator Theo Koomen. Ronny Tober, de Twee Pinten, het orkest De Freew- heelers en de Leidse valide sportman van het jaar Herman Filippo. Het actualiteitenprogramma TROS-Aktua zal naar alle waar schijnlijkheid een directe repor tage van de carnavalsavond ver zorgen en ook de radio zal vrij dag 11 februari aandacht beste den aan dit unieke Leidse ge beuren. Een ieder, die wil meewerken aan het welslagen van deze ac tie kan overdag contact opne men met mede-initiatiefnemer John van der Born. Telefoon nummer: 763021. Gedurende de carnavalsavond is er een spe ciale telefoonlijn om uw bijdra ge of plannen voor een actie binnen de eigen vereniging door te geven aan het organisa tiecomité. Dat telefoonnummer is 765703. PIET VAN DAM LEIDEN Een duidelijk som ber gestemde mr. H. van Riel (VVD) hield gisteravond een le zing voor de Leidse afdeling van de liberale jongeren. „Ik geloof in de slechtheid van de 'mens" was de centrale stelling van de heer Van Riel. „Welke groep van mensen het machts apparaat ook in handen krijgt, ze streeft er altijd naar zich door te zetten". Met name doel de de heer Van Riel op de huidige koers van het CDA met haar beroep cp het ethischë re veil. „Het zijn gevoelens van onzekerheid en stress die de mensen doen geloven in zulk een vage begrippen als ethisch réveil", zei de gewezen senator, „zelfs de heer Van Agt zelf weet niet wat hij ermee be doeld". Over de rol van de WD in de huidige politieke ontwikkelin gen was de heer Van Riel vrij wel onzeker: „Ik weet niet wat we het beste kunnen doen. De WD is op dit moment verdeeld in verschillende kampen en het zal een grote politieke stuur manskunst vergen om de zaak bijeen te houden". De provinciale herindeling, zoals onlangs door de regering is voorgesteld, was in de ogen van de heer Van Riel een. zoals hij het noemde, „schijnverto ning". „Het verhaal dat er een grotere verdeling van de macht door zal ontstaan is een sprook je", aldus de spreker, „de klei nere provincies zullen zelfs veel zwakker worden dan nu en veel meer aan de centrale overheid onderworpen zijn". De heer Van Riel pleitte in dit verband voor een systeem van vier provincies met duidelijk gegarandeerde be voegdheden. LEIDEN Een ambtelijke werkgroep zal op korte termijn de exploitatie-mogelijkheden van de Stadsgehoorzaal onderzoeken. In het onderzoek worden met name de activiteiten in de kleindere zalen van het complex betrokken. Bekeken wordt in hoeverre bepaalde activiteiten naar andere zalen kunnen, en op welke wijze de acquisitie om nieuwe evenementen naar de Stadsgehoorzaal te halen, kan worden verbeterd. Dit onderzoek is het gevolg van een' jarenlange discussie over de steeds slechter renderende Stadsgehoorzaal in de raadscommissie voor economische aangelegenheden. De exploitatie van de zaal is thans weer actueel omdat het contract met de huidige restaurateur, de heer I. Milikan, in september van dit jaar moet worden vernieuwd. Door onder meer het CDA is al vele malen aangedron gen op een vergeüjkend onderzoek naar de samenhang tussen de Leidse zalen, zowel de particuliere als de gemeentelijke. Door de heer Blegie (CDA) werd gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor economische aangelegenheden aange drongen op een onderzoek naar de mogelijkheden de exploitatie en het beheer van de verschillende gemeentelijke zalen (Groenoord- hallen. Stadsgehoorzaal en Schouwburg) samen te voegen. De ambtelijke werkgroep zal over vier maanden haar rapport over de Stadsgehoorzaal gereed hebben. LEIDEN „Shorts" luidt de titel van een tweetal, inder daad korte, theater-acts van de Technische Theatergroep Perspekt uit Haarlem. Een handvol toeschouwers was er gisteravond voor naar de Leidse Schouwburg getrokken. Leiden zaalvoetbalt tegen Goudse selectie (Van onze sportredactie) LISSE Vanavond komt het Leidse zaalvoetbalteam in actie tegen de Goudse selectie. Het duel begint om vijf voor half negen in de lasser THB-Hal. In Noordwijk worden vanavond de halve finales om de Northgo- cup gespeeld. Om acht uur treedt Oud-Feyenoord aan tegen FC Faase uit Noordwijk en om negen uur ontmoeten het Rijns- burgse Glasbergen de Best en BMW van der Plas elkaar. Pro gramma: Lisse THB-Hal: 2B: Taveerne BLandwer JMB (21.20 uur); 3B: Hoogk. As- s—SCGW/AWC (19.30 uur); 3D: Automat V. Duivenv.—Bax Zeefdr. (22.15 uur). In de Groenoordhal wordt van avond niet gespeeld. LEIDSE DAMES VOETBALLEN (Van onze sportredactie) ZOETERWOUDE - Morgen avond komt de Leidse dames voetbalselectie voor het eerst dit seizoen in actie. Om acht uur treden de Leidse dames aan te gen Haarlem. Plaats van hande ling: het SJZ-terrein te Zoeter- woude. De eerste act speelt zich af op een Vlaamse kermis en is geti teld „Palais Mondo Bizarre". In de tent van kermisexploitant Philippe wordt ons een stukje theater-in-theater vertoond. Om precies te zijn: een „Caleidosco pisch Variété" over de liefde door alle eeuwen heen én over het droevig lot van de kleine man in deze maatschappij. Na een veel te lange pauze volgde de tweede act: „Shit and die", spelend in het verre westen. De meedogenloze schurkerijen, van Jimmy-„father"-0'Flannagan en zijn liefje, de danseres Maria. Naar de vorm maakt Perspekt een theater, dat in steden als Londen en Parijs al een zekere traditie kent: show-achtige col lage's van toneel, dans, mime, film en muziek. Evenals in dat „fringe"-theater, zijn ook de spelers liever: makers van Perspekt niet honderd percent beroeps. Meestal hebben ze er nog ander werk bij. Een vergelijking met het buiten land ligt voor de hand. Oit\ kort te gaan: Perspekt kan nog veel leren. Zo ligt het tempo van de acts nogal laag, waardoor jam mer genoeg een zekere verveeld heid gaat optreden; het komt te weinig tot spektakel, tot vuur werk, dat van begin tot eind meeslepend is. Verder: Perspekt schijnt in het ontwikkelen van theater-apparatuur al een zeke re faam te genieten. Ze maken er zelf ook veel gebruik van; zo veel zelfs, dat de middelen het doel niet meer schijnen te heili gen. Soms komt hun theater over als een uitstalling van tech nische vindingen zonder meer. Hoe dan ook: het publiek ver maakte zich kostelijk gister avond; wie weet staat Perspekt nog maar aan de Nederlandse wieg van een theatervorm die zeer spectaculair en veelzeggend kan zijn. JOS NIJHOF

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5