Bij staking kan 1 oon werkwilligen in gevaar komen SOESTDIJK TE HUUR Leiders Rode Hulp in arrest ALS WERKEN ONMOGELIJK WORDT NA MISLUKTE BOMAANSLAG Nog geen bewijs tegen wethouders van Benthuizen DOODVONNIS IN FRANKRIJK WEGENS KINDERMOORD £cldóc Somcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Woensdag 2 februari 1977, 67e jaargang no. 20 648 Songfinale Nationale Finale Songfestival 1977 op Ned. I om 20.00 uur. Op Ned. II om 19.05 uur „Wie oren heeft" (1) en om 21.10 uur' Israëlische zanger Dudu Elha- rar. Plaatselijk neerslag Veel bewolking en plaatselijk wat regen of sneeuw. Zwakke tot matige later aan de kust vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Maxima omstreeks plus 3 graden. Morgen: Zon: ,hoogw. Ned. Maan: 17.07—7.18. Schev. hoog. 2.47-14.59 Laagw.: 10.38-22.56. ■i (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als er in een bedrijf wordt gestaakt zullen de werkgevers alles doen wat redelijkerwijs mogelijk is om de niet- stakenden aan het werk te houden en hen ook doorbetalen. De werkgevers zijn daar toe op grond van vroegere rechtspraak verplicht. Mocht echter als gevolg van vak bondsactiviteiten een bedrijf zodanig wor den getroffen dat ook voor werkwilligen geen werk meer mogelijk is, dan behoeven de werkgevers ook geen loon te betalen aan deze werkwilligen. Aan stakers behoeft een werkgever volgens de wet geen loon te betalen. De Nederlandse werkgevers hebben hun standpunt in déze nog eens in de openbaar heid gebracht, naar aanleiding van uitlatin gen van Industriebond-voorzitter A. Groene- velt die het uitsluiten van niet-stakende werknemers door werkgevers in een onder neming waar elders wordt gestaakt, een „schunnig wapen" had genoemd. De werkgevers wijzen erop, dat de heer Groenevelt zich niet zo druk had behoeven te maken. Er bestaat namelijk een duidelijk verschil tussen „uitsluiting" en „het niet betalen aan niet-stakenden". De Hoge Raad besliste in een arrest van 7 mei 1976 dat bij een staking in georgani seerd verband, om kracht bij de zetten aan eisen met betrekking tot lonen en andere arbeidsvoorwaarden, geen loon behoeft te worden doorbetaald aan werknemers die tengevolge van die staking niet konden wer ken. Wel is de werkgever, op grond van vroegere rechtspraak verplicht te doen wat redelij kerwijs mogelijk is om de niet-stakenden aan het werk te houden. Maar het niet betalen van loon aan niet-sta kenden tijdens een staking van hun collega's is iets geheel anders dan de uitsluiting, waarover onder meer de heer Groenevelt heeft gesproken, aldus de werkgever. In het eerste geval constateert de werkgever dat er geen werk is voor mensen die bereid zijn door te werken. Voor hem is er dan sprake van overmacht als gevolg van de staking. In het tweede geval, dat van de uitsluiting, zou het initiatief van de werkgever moeten uitgaan. Hij zou dan moeten weigeren werk aan te bieden en in verband daarmee loon uit te betalen. Uitsluiting is in Nederland niet bij de wet geregeld. De werkgevers wijzen erop, dat het gebruik van dit middel op dit moment ook niet wordt overwogen. De vakbonden hebben intussen het staking slijstje uitgebreid tot 81 bedrijven en/of objecten met ongeveer 28.000 werknemers. Op vele bedrijven of objecten moeten nog vergaderingen worden gehouden, waarop de leden zich voor deelname aan acties moeten uitspreken. Naar verluidt zouden boeren harde acties in voorbereiding hebben, gericht tegen de voedingsbonden, die de zuivel als stakings object hebben uitgekozen. De voorzitter van de Kon. Ned. Zuivelbond, drs. Zijlstra dis tantieert zich van dergelijke acties. De Ned. verenigingen van sportvissersfede raties hebben in telegrammen aan werkge- De vervoersfederatie NW/NKV heeft in haar strijd voor behoud van de automatische prijscompen satie nu een „Lelijk eendje" ingezet, waarmee men onder meer chauffeurscafé's wil aandoen om pamfletten uit te delen. vers en bonden gewezen op de „milieu ramp" die voor de deur staat indien bij een staking melk in sloten moet worden afge- BI ij kens een enquête in opdracht van Avro's Televizier vindt niet minder dan 75% van het Nederlandse volk stakingen niet het juiste strijdmiddel in het conflict over de automatische prijscompensatie. Bijna een evengroot aantal Nederlanders (74%) vindt, dat de regering moet ingrijpen in het con flict. WD en DS'70 willen dat de regering zich in de Kamer verantwoordt voor het beleid in het loonconflict. De WD wil de regering volgende week ter verantwoording roepen. Ds'70 vindt het logisch, als minister Boers- ma na het gesprek vandaag met werkgevers en vakbeweging een verklaring in de Kamer aflegt. Als Beatrix koningin wordt: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Paleis Soestdijk zal, als prinses Beatrix koningin is geworden en haar intrek heeft genomen in paleis Huis ten Bosch, worden verhuurd. Dit heeft premier Den Uyl gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld. Het paleis zal mettertijd niet langer een van de drie aan het koninklijk huis ter beschikking gestelde paleizen zijn.' In plaats daarvan wordt voor de uitoefening van de konin klijke functie het paleis aan het Noordeinde in Den Haag ter beschikking gesteld, nadat het gebouw is gerestaureerd. Het zal dienst gaan doen als huisvesting van de secretaria ten en als ruimte voor koninklijke ontvangsten. De andere twee ter beschikking gestelde paleizen blijven het paleis op de Dam in Amsterdam en Huis ten Bosch. Het gerestaureer de paleis Het Loo is inmiddels al opnieuw verhuurd. Buffalo totaal ingesneeuwd BUFFALO (Reuter) Le den van de nationale garde proberen de wegen naar Buffalo (New York) berijd baar te houden. Er is in en om deze stad driemaal de normale hoeveelheid sneeuw gevallen. Het vriest er niet alleen een graad of 20, maar er staat ook nog een ijzige wind en het blijft maar sneeuwen. In» de winkels raakt men door de eerste levensbe hoeften heen. Er is geham sterd en er doen zich geval len van plundering voor. Het aantal inbraken is zes maal zo groot als normaal. In de zwaarst getroffen sta ten, waarbij Pennsylvanië, Ohio, Indiana, Illinois en .New York, is men nog be zig de vracht sneeuw op te ruimen die in het week einde gevallen is. Vele staten in de VS lig gen nu al dagenlang in de houdgreep van sneeuw en ijs. Met name Buffalo in de staat New York heeft het hard te verduren: de stad is door exhorbitante sneeuwval volkomen geï soleerd. Op de foto links onder tracht personeel van het Columbuszieken- huis in deze stad met in gang enigermate vrij te maken voor het gaande en komende patientenver- keer. Foto rechtsonder: ook elders in de VS is het goed raak. Bij Lafayette werden legertanks ge bruikt om de vele gestran de vrachtwagens die schots en scheef op de Amerikaanse verkeerswe gen staan, weg te slepen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De officier van justitie in Amsterdam heeft gisteravond beves tigd dat onder de zes verdachten, die door het landelijk bijstandsteam voor de terreurbestrijding zijn gearresteerd, zich, enkele leiders van de voormalige Rode Hulp bevinden. Het zijn Lucien van Hoe- sel en Annie Westebring. De verdenking tegen Van Hoesel rees in mei vorig jaar toen „ergens in Amsterdam" een bom werd gevonden. De vondst van het explosieve materiaal op „een voor personen en gebouwen ge vaarlijke plaats" werd met opzet niet bekend gemaakt. Op dit moment wil de officier er alleen over kwijt dat de bom op scherp was gesteld met een ontste kingsmechanisme en dat een ontploffing kon worden voorkomen. De verdenking tegen Van Hoesel werd versterkt na het verhoor dat de Neder landse politie in de herfst van vorig jaar afnam aan Ludwina Janssen, die in Is raël gevangen zit. Uit haar mededelingen trok men ook de conclusie dat Van Hoe sel niet alleen werkte, maar van vijf anderen medewerking kreeg. Om na te gaan of de verdenkingen tegen het zestal juist zijn gaf de rechtbank in Amsterdam toestemming om huiszoekingen te doen. Hierbij werd materiaal meegenomen, dat op dit moment nog wordt onderzocht. Van Hoesel .werd in november 1973 ver oordeeld tot twee jaar cel wegens het voorhanden hebben van materiaal voor het maken van bommen en het bezit van een revolver. Met Annie Westebring was hij tot enkele maanden geleden de drij vende kracht achter de Rode Hulp. Officier van justitie: Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht^ Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". [y|0IEE^ m i va's nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij de in beslag genomen bescheiden van de twee vorige week gearresteerde wethou ders van Benthuizen zijn geen brieven aangetroffen die zij niet hadden mogen lezen. De justitie heeft tot nu toe ook niet kunnen vaststellen dat zij in het bezit zijp van vertrouwelijke brieven van burgemeester Keijzer aan mr. Vro lijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, over de bestuur lijke problemen van Benthuizen. "Dit verklaarde vanmorgen de met het onderzoek belaste Haagse offi cier van justitie, mr. C. van Steen deren. Hij heeft de door de heer Keijzer aangeduide brieven aan de heer Vrolijk niet .aangetroffen in de gisteren bij justitie binnengekomen stukken, die het bewijs tegen de beide wethouders hadden moeten leveren. Volgens de officier zijn in de bij de andere verdachten (vier ge meente-ambtenaren van Benthui zen) in beslag genomen administra tie wel brieven gevonden die zij niet hadden mogen hebben. „We kijken nu in hoeverre dit een straf baar feit is", aldus de heer Van Steenderen. De commissaris van de koningin heeft inmiddels de heer C. J. de Ronde benoemd tot tijdelijk burge meester, nu aan de heer Keijzer op diens verzoek voorlopig verlof is verleend. De heer De Ronde (51) is burgemeester van Ammerstol en Bergambacht en lid van de PvdA. Hij heeft gisteren in Benthuizen al een gesprek gehad met de beide wethouders. DOUAI In de Noordfranse Douai is gisteren de 35-jarige Jerome Carrein in hoger beroep ter dood veroordeeld we gens het doden van een-negenjarig meisje. Drie maanden geleden had de rechtbank in Saint-Omer hetzelfde vonnis geveld. Carrein hoorde de uitspraak onbewogen aan, maar het publiek betuigde met applaus zijn instemming. Als president Valery Giscard d'Estaing geen gratie verleent, eindigt Carrein zijn leven onder de guillotine. Indien hij wel begenadigd wordt, krijgt hij levenslange gevangenisstraf die echter we gens goed gedrag tot 20 jaar kan worden beperkt. Carrein, de oudste uit een gezin met acht kinderen, was alcoholist. Hij was werkloos en woonde in een tent bij een rivier, waar hij het meisje na een poging tot verkrachting op 27 oktober 1975 vermoordde.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1