Straf voor Utrecht maakt zaak erger" TOPPERS GARANDEREN TURNFEEST IN AHOY „Laat Enith Brigitha alsjeblieft toch niet zo dwaas zijn Organisatie wil Finland, Italië en Polen in Cityloop V) Gratis hoofdtelefoon bij Eries HiFi/Stereo-kombinatie. ZESBANENTOURNEE KNSB KOMT NIET IN DEN HAAG WOENSDAG 2 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 SPORT MANAGER PETER ZEYLMAKER (Van onze sportredactie) UTRECHT - FC Utrecht dreigt het slachtoffer te wor den van de toenemende onge regeldheden op en vooral ron dom de voetbalvelden dit sei zoen. De strafcommissie van de KNVB heeft de Utrechtse eredivisieclub vorige week in staat van beschuldiging ge steld. Aanleiding hiervoor waren de ongeregeldheden tij dens de wedstrijd van FC Ut recht tegen Roda JC. Suppor ters van FC Utrecht en van Roda JC deden hun faam van herrieschoppers ook in deze wedstrijd „eer" aan. De Ut rechtse politie moest ingrij pen en ontruimde zelfs een deel van de beruchte Bunnik- zijde. FC Utrecht is dit seizoen de eerste club die mogelijk ge straft gaat worden. Peter Zeyl- maker, manager van de FC Utrecht, hierover: „Ja, wat moet je daar nu op zeggen? Natuurlijk is het spijtig dat FC Utrecht aangepakt gaat worden. Ik ontken niet dat supporters van Utrecht hoog genoteerd staan op de lijst van de meest fanatieke herrie schoppers. Daarentegen zou den ook andere clubs gestraft moeten worden. De strafcom missie hoopt natuurlijk met De supporters van FC Utrecht zorgden te dikwijls voor rumoer. Niet straffend optreden meent manager Zeylma- ker, anders maak je het nog erger. FC Utrecht een voorbeeld te stellen. Mijns inziens zitten ze er dan helemaal naast. Onze supporters zullen een eventue le straf alleen maar aangrij pen om nog feller te attaque ren. Verdar kan de clQb finan cieel aanzienlijk gedupeerd worden". Het bestuur van FC Utrecht heeft uiteraard een verweer ingediend bij de strafcommis sie van de KNVB. Zeylmaker: „Je moet natuurlijk een po ging doen om onder die straf uit te komen. In het kort komt ons verweer erop neer dat wij vinden dat alle moge lijke moeite is gedaan de zaak in de hand te houden. Veel meer kun je hier ook niet tegenin brengen". Wanneer FC Utrecht ondanks het verweer toch gestraft gaat worden dan zou het bijvoor beeld mogelijk zijn dat een of meerdere wedstrijden zonder publiek gespeeld moeten wor den. Zeylmaker: „Er gaan al geruchten dat het al zo ver zou zijn. Dat is niet waar. Een van de straffen is spelen zonder publiek. Een ander is bijvoor beeld een geldboete en zo zijn er nog een paar. We moeten maar afwachten wat het wordt" Peter Zeylmaker kan nog niet precies zeggen wanneer de be schuldiging omgezet gaat wor den in straf. Zeylmaker: „Wij hopen uiteraard dat het met een sisser af zal lopen. Eerlijk gezegd zie ik dat echter niet zo. Een wedstrijd zonder pu bliek betekent voor ons in ie der geval een gevoelige tik. De publieke belangstelling bij FC Utrecht is dit seizoen boven verwachting. Er zijn maar wei nig clubs die zich het verlies van zo'n 20.000 toeschouwers kunnen veroorloven. Ook al is het maar voor een of twee wedstrijden". (Van sportredactie) ROTTERDAM De ster van Nadia Comaneci schit terde zo fel tij dens de Olympi sche Spelen van Montreal dat het zicht op de overi ge deelneemsters er vrijwel door verblind werd. Zij komen op 4 en 5 februari in het volle schijnsel te staan tijdens het evenement in het Rotterdamse Sportpaleis „Ahoy", dat de naam Wereld Turn Top 1977 heeft gekregen en waarvan het de bedoeling is dat het elke twee jaar wordt georgani seerd door het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond. Namens die organisatie kon gisteren wor den verklaard dat de sterkste Euro pese turners en turnsters van dit moment acte de présence zullen geven. Nelli Kim kon in Montreal triomfan telijk de arm heffen. Zal zij in Rotterdam ook op de hoogste trede staan? Na een Olympisch jaar willen vele vedet ten nog wel eens stoom afblazen. Dat blijkt ook het geval te zijn met de kleine, Roemeense turnnimf Nadia Comaneci, die inzet was van een vermakelijk spelle tje nietes-welles. Rotterdams burgemees ter André van der Louw bracht onlangs een officieel bezoek aan Roemenië en greep die gelegenheid aan om te informe ren of Nadia wellicht naar het turnfestijn zou kunnen komen. Dat l^on, zo meldde hij verheugd na terugkomst. Tezelfder tijd ontving het KNGV bericht dat Roe menië in geen geval een afvaardiging zou sturen. De burgemeester himself schreef naar Boekarest, schakelde de ambassa deur van Roemenië in maar het bleef nee. Nadia Comaneci komt niet. Hoewel, van de zijde van het sportpaleis werd gezegd: „We nemen aan dat er niemand komt maar we staan ook niet gek te kijken als straks eensklaps een kleine Roemeense afvaardiging voor de poort staat" Wel of geen Roemeense sterren, het turn- festival biedt een keur van toppers. Rus land, dat oorspronkelijk twee man zou afvaardigen, breidde het aantal uit tot zeven, onder wie sterturner Nicolaj An- drianov en Nelly Kim, een van de toppers in Montreal. Voorts vaardigt Rusland af jeugdkampioene Larissa Gontchenko, ex- jeugdkampioene Larissa Komarova, meervoudig Russisch kampioen Alexan der Ditiatin, Eduard Asarjan - zoon van de bondstrainer van het KNVG - en. Alexander Tkatschjov. Van Russische zij de werd gisterochtend nog eens pertinent verklaard dat dit zevental momenteel de absolute top van het land vormt. Een greep in de overige deelnemers en -sters: Anna Pohludkova, Tsjechisch kampioene, Jiri Tabak, Drahomira Smo- likova. Alle drie waren in Montreal. Hon garije heeft afgezien van het zenden van de befaamde Zoltan Magyar. Hij werd onlangs verslagen door Arpad Farkas, overigens ook een Montrealganger, die volgens de in die landen heersende be grippen dus uitgezonden moest worden. Hij is vergezeld van Erika Gabonyi Voorts komen o.m. de Bulgaarse kam pioene Nina Kostova, de Westduitse Ta mara Reiter, de Japanse Olympische ster Sawao Kato en vertegenwoordigers uit Oost-Duitsland, Groot-Brittannië en Zwit serland. Nederland wordt vertegenwoordigd door Marianne Heeren (kampioene), Monique Bolleboom (jeugdkampioene), negenvou dig kampioen Cor Smulders en jeugd kampioen 1975 en tweede bij de heren 1976 Frans van Elteren. Een uitgelezen „veld", waarover in alle toonaarden werd bericht dat het borg staat voor topturnen. Het publiek heeft dat trouwens al onderkend want van de beschikbare twaalfduizend plaatsen voor de twee dagen waren er gisteren al ne genduizend verkocht. Op vrijdag 4 februari beginnen de wed strijden om 18.30 uur in verband met het lange programma op zaterdag 5 februari wordt om 16 uur begonnen. Frank Constandse Zeven spelers van Starlift in selectie DEN HAAG De volleybal coaches Jaap Korsloot en Jur- riaan Kooien hebben twintig spelers uitgenodigd yoor de voorbereiding op het toernooi om de Lentebeker, dat van 20 tot 29 april in Griekenland wordt gehouden. De selectie bestaat uit: Frank Constandse, Rob Lantsheer, Chris Schmidt, Wim Thewissen, Ad van der Velde, Jan Warns en Loek Willemstein (Starlift/Blok- keer), Bert Goedkoop, Martin de Groot, Kees Koomen, Geert Trompetter, Peter van Velzen en Ruut de Wit (Delta Lloy- d/AMVJ), Onno Kalf, Rob Kampman, Wim Knip en Harry Veldhuis (Interlance/Zaan '69), Wim Bannink (Roswell), Bert Reparon (Goudse Verzekerin gen) en Pim Uyterschoot (Robo- t/VCT). RESULTATEN HILVERSUM HILVERSUM - De uitslagen van de m Hilversum gehouden koersen zijn- Orleansprijs 2000 m.: 1. Ordonnans Kid (A. Hof) 1.27.2, 2. Norton P. 3 Napoleon V. Winn 10.-, pL 1,80 1.80 2,80, kopp. 15.70. trio «5,10. Oraaniprijs 2020 m.: 1. Patty Zora (M. Bouwhuis) 1.29.5, 2. Petra Hagheweyde, 3. Playboy Batavus. Winn. 2,20, pL 4.30 1,90 1.20, kopp. 5,10. OoMonpriJ», 2440 m.: 1. Netoer Spencer (A. H. A Plagge) 1 26.7. 2. Navarro D. 3. Nova Zembla Winn 7.-, pl. 3,90 7,10 5,70, kopp. Orcennesprija 2020 m.: 1. Miraldo K (A. H. A. Plagge) 1.27.1, 2. O Lala. 3. New Kid. Winn. 14,30, pl 4,10 1,60 2,60, kopp. 18,50. Oreivalprij» 2000 m.: 1. Nova H (A. Hof) I.24.4, 2. Lord Careless 3. Nar Buitenzorg. Winn 3,-. pl. 1,50 2,80 1,60, kopp. 18,70, trio 177,60. Ormngeprijs 1600 m.: 1. Lely Rodney (R. winterkampioenschap VI, 2000 m.: 1. Kimberley Gregor (mevr. M. H. B. Imming) 1.23.9, 2. Kobalt, 3. Nagil Beroona en Life Pigh. Winn. 3,70, pl. 1,80 5,10, kopp. Oberaaiprijs, 2920 ra.: 1. Johny Wallcer (J. M. Vóórhaar) 1.27.7. 2. Nelson T, 3. Jour Buitenzorg. Winn. 9,30, pl. 3,30 3,40 2.50. kopp. 47,80. trio 1074,-. Ollvetprljs 2000 ra.: 1. Omega (T. H. Kooy- man) 1.27.3, 2. Nonja Belwin, 3. Occarello. Winn. 4.-. pl. 1,70 2,50 3,40, kopp. 51,50. Totaliaatoromset: 457.628,-. DtlSSELDORF - Hertha BSC en Karlsruher SC hebben gis teravond voor de Bundesliga tegen elkaar gelijk gespeeld: 1—1- Grau gaf de Berlijners in de 13e minuut de leiding, maar na een half uur scoorde Janzon de gelijkmaker. Er waren 6000 toeschouwers. VOORZITTER ZWEMBOND: Jaap van der Krol, voorzitter KNZB: ,,Een voortreffelijke carrière gaat naar de maan". AMSTERDAM/UTRECHT - De klucht om een badpak heeft het stadium be reikt, waarin tranen op z'n plaats zijn. De affaire die Peyton Place-achtige vor men aanneemt, is op dood spoor beland. Enith Brigitha heeft gisteren per ijlbode op het bondsbureau in Utrecht laten weten toch genegen te zijn alle attribu ten van Speedo bij internationale zwem wedstrijden aan te trekken, behalve het zwempak, maar de bestuurders aldaar hebben met hartelijk hoongelach aange toond geen druppel water bij de wijn te willen doen. De consequenties zijn even simpel als triest. Vandaag om twaalf uur, toen het ultimatum door „Amsterdam" gesteld afliep, ging het schrijven uit waarmee het kort geding op 9 februari tegen de Zwembond be klonken is. Het betekent ook, dat Neer- lands enige zwemster van wereldniveau niet start in de confrontatie met de elite dit weekeinde in Amersfoort Geen mens is erbij gebaat. Wie een schaterlach bij dergelijke kolde rieke taferelen (wie begint er nu een kort geding om een badpakje) niet kan verber gen, dient twee dingen te overdenken. Aan de ene kant loopt een moddervet sponsorcontract, alleen maar afgesloten in belang van de zwemtop, ernstig gevaar en anderzijds staat een gelouwerde sport- carrière op het spel. Want wie het kort geding straks ook moge winnen, er zullen slachtoffers vallen. Als snelle Enith wint, dreigt een uniek topsportprogramma te loor te gaan en indien de Amsterdamse waterfee een nederlaag lijdt in het kort geding (dat in Ütrecht dient) is de kans zeer wel aanwezig van een bruusk af- Enith Brigitha wil nu alle kleding van Speedo dragen; be halve het badpak. scheid van een carrière gelardeerd met medailles. „En wat heb je daar nu", roept voorzitter Jaap van der Krol uit, „alle maal aan. Niets toch. Het is zo'n aardig meisje en jaren hebben we plezierig met het kind omgegaan. Het vreselijke vind ik nog, dat ze wordt gemanipuleerd. Op Dwaas zo'n manier gaat wel een voortreffelijke carrière naar de bliksem". horen, maar boze tongen beweren dat Enith Brigitha niet om principiële rede nen weigert te tekenen onder het formu liertje, waarmee zij zich ook bindt aan de Australische firma Speedo. Er zouden financiële belangen op het spel staan en dan moet gedacht worden (alweer vol gens de boze tongen) aan een contract met concurrerende maatschappij Arena. Michel Lukkien, adviseur van Enith Bri githa reageert er furieus op. „Die zinspe lingen vind ik erg gevaarlijk. Stel nu eens, dat zij inderdaad ergens anders een contract zou hebben. Dan had zij Speedo toch nooit twee keer de kans gegeven een zwempak aan te meten?" De hardnekkigheid, waarmee Enith Bri githa weigert in een ander badpak te stappen heeft volgens Michel Lukkien een andere simpele oorzaak. Ten eerste wenst zij zich niet te laten ringeloren (ook niet door de bond die inderdaad wel wat diplomatieker op had kunnen treden bij het „vragen" om zwemtops medewerk ing) en ook speelt kwaliteit een grote rol. „Zij heeft Speedo-pakken gepast en echt het was een grote puinhoop. In dezelfde kleding heeft ze twee testwedstrijden ge zwommen, het was niks. En toen heeft ze, de zwemster die twee keer brons in een ander badpak veroverde, gezegd: „Ik hoef niet meer". Boze tongen Van Jaap van der Krol zal je het niet Reactie van Jaap van der Krol: „Laat me niet lachen. In Montreal heeft Enith Brigitha in de estafette Speedo-kleding gedragen. Ging het toen minder snel?" En dan op emotionele toon: „Als het waar is, dat Enith er niets mee verdient laat ze dan alsjeblieft niet zo dwaas zijn. Wij willen haar na haar carrière ook maatschappelijk verder helpen. Op deze wijze gooit ze iedere goodwill te grabbel. Het is een trieste zaak". Een trieste zaak, waarin de rechter het Salomo's oordeel mag vellen. De zwem bond gaat, zo liet Jaap van der Krol onverwijld weten, niet in op de schikking die de voorzitter, in het dagelijks leven rechtskundig adviseur, geen schikking wenst te noemen. „Ik acht het niet ernstig gemeend. Het aanbod houdt in, dat ze alles wil hebben behalve het zwempak, waar juist alles om draait Heeft ze een mooie vakantie (lees trainingskamp, red.) op de Canarische Eilanden gehad, wil ze overal van profiteren en dan geen Spee- do-badpak dragen? Sorry, maar dat vind ik lachwekkend. Ik hoef over die schik king ook geen nacht te slapen. Ik zeg onmiddellijk neen". Even hard zegt Mi chel Lukkien namens Enith Brigitha „ja". „Enith wil natuurlijk graag zwemmen in Amersfoort Zij heeft ook geen bezwaar tegen het contract van de bond, maar wel tegen het badpak. Daarbij vind ik dat de bond met de botte bijl heeft gehakt, er is totaal geen overleg geweest. Ook vind ik persoonlijk de duur van het contract (vier jaar) gevaarlijk. Stel dat de concur rentie met een veel snellere stof op de markt verschijnt? Enith zweert nu bij het andere merk. Mag ze? En als de bond vanmiddag niet voor twaalf uur reageert, gaat de dagvaardiging de deur uit". Dan komt er een kort geding. Het eind van alle ellende is dus nog lang niet in zicht. KEES KOOMAN ADVERTENTIE Gratis HiE hoofdtelefoon "Open ^ir" systeem lichtgewicht superieure geluidsweergave, ook in het lage tonengebied Dit is de Erres TA 6839 Tuner, versterkeren platenspeler zijn tot één fraaie HiFi/Stereo-kombinatie samengebracht. De voordelen zijn duidelijk: gemakkelijke bediening; vraagt weinig ruimte; de onderlinge specifikaties van de verschillende elementen zijn op elkaar afgestemd. Deze aktie geldt ook voor andere Erres HiFi/Stereo kombinaties Enkele technische gegevens: HiFi-platenspeler met MD-element HiFi-versterker van 2x20 Watt kontinu HiFi-FM-tuner met 4 voorkeurtoetsen Adviesprijs: f 1.399,- Inklusief HiFi-luidsprekerboxen en stofkap) ERRES ErresHiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. Na afschrijven Oostduitsers (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de internatio nale halve marathon die vol gende maand in Den Haag wordt gehouden, start geen Oostduitse ploeg. De formatie die met Olympisch kampioen Cierpinski zou starten, heeft zich voor de sluiting van de inschrijvingsdatum (31 januari) afgemeld bij het organisatieco mité. Ook de kans dat België met de beste loper naar Den Haag komt, acht Harm Hendriks zeer gering. „Mannen als Puttemans en Lismont komen alleen, als je Oefenduels (Van onze sportredactie) DEN HAAG In een oefen wedstrijd tegen de zaterdagt weedeklasser PPSC heeft RVC een gelijkspel van 1—1 behaald. Herman Knoppert doelpuntte voor de Rijswijkers. Eenzelfde eindstand was de uit slag van het duel tussen Devjo en Blauw Zwart. Cees den Otter scoorde voor Devjo, Ren van de Ham bracht uit een strafschop beide partijen weer op gelijke hoogte. DZS wachtte tevergeefs op tegenstander FC Vlaardin- gen. In allerijl organiseerde de vereniging toen een duel tegen Texas/DHB dat door de Texa- nen met 3—1 werd gewonnen. Wilhelmus dolf met 4—0 het on derspit tegen het betaalde jeugdteam van Excelsior. Doel man Chiel Oostdam ging bij alle doelpunten vrijuit Tot slot dankte PDK een zege van 2—1 op Rijswijk aan Martin Delmon- te. Hij schoot twee maal raak. Wim Boere liet de tegentreffer noteren. met drieduizend gulden ram melt. Je moet eens „neen" kun nen zeggen, anders blijven ze de prijzen opdrijven." De Haagse organisator verwacht dezer da gen de aanmelding van Enge land en West-Duitsland. „Vorig jaar waren ze ook iets te laat en desnoods stuur ik een tele gram". Geen paniek dus, er komt hoe dan ook een sterk deelnemersveld aan de start van de Cytiloop. José Revijn, vorig jaar winnaar komt zeker en Harm Hendriks gaat deze week contact opnemen met andere landen. Hij wil graag de toppers van Finland, Italië en Polen naar Den Haag halen. Goed nieuws van een ander in ternationaal atletiekevenement dat dit jaar in Den Haag wordt gehouden. Voor deelneming aan de Sparta Spelen meldde zich vorige week een sterke formatie uit Canada aan. Sportwereld DEN HAAG De heer Jacques van Leeuwen te Weert is door het algemeen bestuur van de stichting Nederlandsche hippi sche sportbond (NHS) benoemd tot bondsdirecteur. De heer Van Leeuwen (36 jaar) volgt per 1 april de heer H. N. De Jager op, die gedurende 25 jaar als algemeen secretaris penningmeester aan de NHS verbonden was. HEERENVEEN Jos Pronk steekt nog steeds in een gewel dige vorm bij het marathon- schaatsen. Dat bewees hij gis teravond op het kunstijs van Heerenveen waar hij de derde race voor de Bioformprijs op zijn naam bracht. (Van onze sportredactie) DEVENTER Dat de zesba- nentournee van de K.N.S.B. een mislukking is, kwam gisteren tijdens de derde wedstrijd op de Deventer kunstijsbaan dui delijk aan het licht Niet alleen het aantal deelnemers tien bij de dames en zes bij de heren en de kwaliteit ervan was matig, maar ook qna publieke belangstelling kon onmogelijk van een succes worden gespro ken. De K.N.S.B. denkt er dan ook over de resterende drie wed strijden van het programma af te voeren. De teleurgestelde voorzitter van de landelijke technische commissie Sake San- tema. zei daarover: „We gaan er in de L.T.C. over praten. Het is vrijwel zeker dat de wedstrijden in Den Haag en Amsterdam niet zullen doorgaan. Of er in Ut recht wordt gereden, is ook nog onzeker." Volgens Santema is het misluk ken van de tournee een gevolg van het gegeven dat er voor de marathonrijders onverwacht nog enkele wedstrijden zijn in gelast, terwijl ook enkele rij ders, die van plan waren aan de tournee deel te nemen, momen teel in het buitenland vertoeven. Daarnaast zijn ook de ongeluk kige uren waarop wordt gere den van negatieve invloed. ZEGE EVERTON LONDEN Voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker zijn enkele wedstrijden overgespeeld. De uitslagen zijn: Everton—Swindon Town 2—1. Everton speelt in de vijfde ronde tegen Cardif City. Southampton—Nottingham Forest 2—1. Southampton ontmoet in de vijfde ronde Manchester United. Voor de Engelse league cup is de eerste ontmoeting voor de halve finale tussen Queens Park Rangers en Aston Villa geëindigd in een gelijkspel 0—0.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11