ven; gereed ook de voor 68 havens Openheid en Openbaarheid Droomt uèèk van 'neigen huis! Westerterp kiest tracé oeververbinding Westerschelde OPKOMSTLEEFTIJD MILITAIRE DIENST VOORTAAN VRIJLATEN Vergissing van de bank in uw voordeel JJiiNöU/itjr i riiDivumu if"< AxiVjlixrx BINNENLAND Verguld CRM-minister Van Doorn heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Rotterdam en nam een gulden mee als symboli sche rijksbijdrage voor de culturele plannen van de ge meente. Uit handen van bur gemeester Van der Louw (rechts) kreeg de minister (links) vervolgens de gemeen tedas. In het midden een „vergulde" wethouder Rie- zenkamp van financiën. Ook minister vindt: DEN HAAG (ANP) - Minister Stemer- dink van defensie en staatssecretaris Van Lent zijn het ermee eens dat een dienst plichtige zelf moet kunnen kiezen of hij op 18-, 19- of 20-jarige leeftijd in militaire dienst wil gaan. Een lotingssysteem om te bepalen wie er van dienst wordt vrijge steld, wijzen zij vooralsnog van de hand. De bewindslieden verklaarden dit gisteren tijdens een openbare commissievergade ring van defensiespecialisten. Daar werd het wetsvoorstel besproken om de op komstleeftijd met een jaar te verlagen tot 19 jaar. Het PvdA-Kamerlid Klaas de Vries diende, zoals hij al eerder had aangekon digd op dit wetsvoorstel een amendement in waarin de keuzevrijheid bij de opkomst in militaire dienst wordt vastgesteld. Daar- naast kwam hij met een reeks moties voor de dag. In een daarvan wordt het lotings systeem bepleit. Minister Stemerdink zei dat hij aan het amendement over de „op komstvrijheid militaire dienst" geen be hoefte had omdat die vrijheid naar zijn oordeel al besloten ligt in het wetsvoorstel dat de verlaging van de dienstplichtige leeftijd regelt. Eventuele invoering van een lotingssysteem om te bepalen wie wel en wie niet in dienst moet, dient naar zijn oordeel te worden bekeken in de totale benadering van het dienstplichtbeleid. Ste merdink stemde in met een motie van CDA, WD, SGP en GPV die zich voor die totale benadering uitspreekt en die stipuleert dat het aantal incidentele wijzi gingen moet worden beperkt. (Van een onzer ver slaggevers) ARNHEM Alsof het een soort ver laat SiiïtNicolaasca- deau betrof vertoon de de bankrekening van een Arnhems echtpaar eind vorig jaar plotseling een ongekend hoog sal do. Hoewel de man en de vrouw (40 en 41 jaar) direct moe ten hebben begre pen dat het om een vergissing ging, maakten zij onmid dellijk een begin de pas „verworven" 160.000 gulden er door heen te jagen. Toen zij dit week einde werden aange houden door de poli tie waren inmiddels vele tienduizenden guldens uitgegeven aan vakantiereizen en luxe artikelen. De vergissing kwam aan het licht toen een groot Arnhems bedrijf, dat het be drag had moeten ontvangen, een klant aanmaande om de verschuldigde 160.000 gulden te be talen. Deze klant liet weten dit reeds ge daan te hebben, waarna een onder zoek bij de bank leerde dat het echt paar het geld moest hebben ontvangen. Het duo kreeg twee jaar geleden het re keningnummer dat had toebehoord aan het gedupeerde be drijf. De bank heeft zich garant ver klaard voor het geld dat het echtpaar al heeft uitgegeven. Poliovirus in Barneveld BARNEVELD (ANP) In de gemeente Barneveld is bij een kleuter van drie jaar de ver wekker van kinderverlamming geconstateerd. Om besmetting te voorkomen heeft de gemeen te in overleg met de provincie een inentingscampagne op touw gezet. Volgens het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne kan het polio-virus van tijd tot tijd hier en daar, onder meer door import, opduiken en dient men steeds verdacht te zijn op de mogelijkheid van po lio. Het meisje, bij wie het polio virus ontdekt werd bij een me dische controle, vertoonde niet het met polio samenhangende ziektebeeld. Het kind is inmid dels weer thuis. De bevolking van Barneveld is voor 85 pro cent tegen polio ingeënt. De vac cinatiegraad op de betrokken kleuterschool bleek 30 procent te zijn. Mist en gladheid: Dode, 9 gewonden en 115 gedeukte auto's ROERMOND (ANP) - De rijk spolitie in Midden-Limburg heeft de balans opgemaakt van de kettingbotsing die zich gister morgen op de autoweg Maa stricht-Eindhoven onder Wes- sem heeft voorgedaan. Hierbij werd de heer W. Sloots uit Geldrop (48 jaar oud) op slag gedood. Zeven personen werden min of meer ernstig gewond van wie er drie nog in een ziekenhuis ver blijven. De kettingbotsing ont stond door gladheid van de weg en een plotseling opkomende mist. Er waren 56 auto's bij betrokken. Doordat de Maasbrug te Wes- sem volledig werd gestremd moest het verkeer worden om geleid via Roermond. Daar raakte het verkeer volledig in de knoop en deden zich meerdere botsingen voor. Hierbij waren 59 auto's betrokken. Kansen voor nieuw Tealtronic stijgen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans dat het inmiddels failliet verklaarde Nijmeegse bedrijf Tealtronic belangrijke onderdelen voor kantoorcomputers kan blijven vervaardigen is aanmerkelijk gestegen. Dit heeft het ministe rie van Economische Zaken meegedeeld nadat vorige week in de Verenigde Staten gevoer de besprekingen van de oud- Philipsman A. Groeneveld met de licentiegevers positief zijn verlopen. Het bezoek aan Amerika hangt samen met de studie die mo menteel wordt gehouden naar de mogelijkheid om Tealtronic (voormalig eigendom van Sin ger) als staatsbedrijf te laten voortbestaan. Voor het faillisse ment bezat de overheid 70 pro cent van de aandelen. Nu de licenties geen problemen meer opleveren zal een plan worden opgesteld voor een ver kleind Tealtronic met 150 tot 200 werknemers. De overheid is bereid nog ten hoogste 15 mil joen aan het bedrijf te willen besteden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vakbonden hebben tot op vandaag voor 68 bedrijven met in totaal 21.000 werknemers plannen gereed lig gen voor stakingsacties, indien de werkgevers op korte termijn niet akkoord gaan met de auto matische prijscompensatie. Het gaat hier om de volgende be drijfstakken: voedingsindustrie 25 bedrijven met in totaal 3.800 werknemers; industrie 20 be drijven met 11.000 werknemers; grafisch bedrijf 5 ondernemin gen met 1.400 werknemers en de bouw 20 bedrijven met 3.000 werknemers. Sinds gisteravond hebben de bonden de havens van Rotterdam en Amsterdm op het stakingslijstje gezet. In dien de werkgevers niet vóór zaterdag positief op de vak- bondseisen gereageerd hebben, kunnen in principe alle bedrij ven in de havens door acties worden getroffen. In eerste in- stantie bij de havens ta- Op een groot plakbord in het actiecentrum van de voedingsbonden NKV/NW in Utrecht staan de bedrijven lüng 2.000 werknemers worden genoteerd, waar acties te verwachten zijn. Men heeft er inmiddels al drie moeten doorhalen, omdat de betrokken. De namen van de meerderheid van de leden in deze bedrijven tegen stakingen zijn. bedrijven zijn niet bekend ge maakt. „Het wordt een over val". Intussen hebben de voedings bonden al drie zuivelbedrijven van hun actielijstje moeten schrappen, omdat de meerder heid van de vakbondsleden in die bedrijven niet wensen te sta ken. De voorzitter van de Kon. Ned. MASSA ONTSLAG BU DEENSE KRANT KOPENHAGEN (AP) De directie van de druk kerij van Berlingske Tidende, het grootste Deens ochtendblad, heeft gisteren duizend typografen, drukkers en andere technische medewerkers ont slagen en de uitgave van drie kranten met een gezamenlijke oplage van meer dan 400.000 exem plaren voor onbepaalde tijd opgeschort. De maatregel volgt op wekenlange onrust die was ontstaan nadat de directie bezuinigingsmaatrege len had aangekondigd die de werktijden en lonen van typografen en drukkers zou aantasten. De werknemers beweerden dat de maatregelen de opheffing van ongeveer 300 arbeidsplaatsen beoog den. drijven in deze sector moeten de ledenvergaderingen zich nog over deelname aan eventuele ac ties uitspreken. De industrie bonden NKV/NW willen van wege het verrassingselement nog niet de bedrijven bekend Zuivelbond, drs. R. Zijlstra maken die op hun stakingslijstje heeft nog eens herhaald, dat een staan. De industriebond CNV minimumloon ligt. Bovendien uitgegaan. Intussen hebben le- zijn de veehouders het afgelo- den van de industriebonden ben alle boeren en zuivelbedrij ven een onderlinge garantiere geling in het leven geroepen, Dordrecht en op Schiphol zich bereid verklaard in hun bedrijven acties te voeren. De (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat heeft voor de vaste oeverver binding Westerschelde het tracé Kruiningen-Perkpolder geko zen, dat in beide richtingen aansluit op al bestaande rijks wegen. De minister heeft on langs de Eerste Kamer meege deeld dat er nog dit jaar een besluit zal worden genomen over het tijdstip van aanleg. De oeververbinding voor de druk bevaren Westerschelde wordt tot stand gebracht via combinatie van een tunnel en een brug. Het hoofdvaarwater van de Westerschelde zal wor den gekruist door een tunnel. De minister gaat met het pro vinciaal bestuur van Zeeland overleggen over de mogelijkheid ningen-Perkpolder gewerkt, de vaste oververbinding in ze ven jaar inplaats van vijf jaar aan te leggen, waardoor de fi- nancieringsproblematiek ver licht zou worden. Rijkswaterstaat heeft voor het tracé tien mogelijkheden onder zocht. De mogelijke tracé's la gen in zones: bij de Belgisch-Ne derlandse grens, tussen Vlissin- lijkheden met bestaande wegen, onder meer in het belang van de landbouw, hebben sterk in het voordeel van het tracé Krui- De Commissie van Overleg voor de Wegen van de raad van de Waterstaat, die het voorberei dende overleg heeft verricht, heeft onder meer aanbevolen om het wegvak op Zuid-Beve land gefaseerd uit te voeren, om aandacht te besteden aan de geluidshinder voor enkele gen en Breskens, bij Terneuzen nabijheid liggende dorpen en Vrouwen helpen N. Ierland AMSTERDAM Begin april zal de Werkgroep Vrouwenhulp Noord-Ierland een landelijke bliksemactie starten om geld in te zamelen en de Nederlandse vrouwen tot deelneming aan deze beweging te brengen. In de werkgroep zijn alle Neder landse vrouwenorganisaties ver tegenwoordigd. Zijn voornaam ste doelstelling is de Noordierse katholieke en protestantse vrou wen uit de conflictgebieden en protestantse vrouwen uit de conflictgebieden meer met el kaar in contact te brengen. Deze zomer wil men een groep van 40 Noordierse vrouwen (50% katholiek en 50% protestant) naar Nederland halen. Zij kun nen hier wat op verhaal komen en krijgen dan de gelegenheid het onderling contact te verste vigen. Aanstaande zaterdag or ganiseert de werkgroep een ma nifestatie in de Amsterdamse Westerkerk waarbij ook prinses Beatrix aanwezig zal zijn. waarop boeren die door een sta- industriebonden hebben nog king worden getroffen een be- niet officieel bekend gemaakt roep kunnen doen. dat Fokker op hun lijstje voor komt. Op het actieprogramma voor de De grafische bonden hebben be- havens staan naast werkstakin- sloten hun actieplan voor vijf gen ook werkonderbrekingen, bedrijven uit te breiden met de demonstraties, stiptheidsacties, Nieuwe Rotterdamse Courant, discussies in de baas z'n tijd en het Algemeen Dagblad en Het het weigeien van overwerk. Vol- Vrije Volk. De vakbondsleden gens een woordvoerder van de in deze bedrijven zullen mor- vervoersfederatie zullen alle genavond over deelname aan vervoersbonden „van Frankrijk stakingsacties beslissen, tot en met de Scandinavische Bij Rotabest b.v. is gisteren on landen" solidair zijn als het tot der het grafisch personeel reeds acties komt in de Nederlandse een spontane langzaamaan-actie havens. Besmet verklaardesche- uitgebroken, waardoor alle re pen zullen niet in andere landen gionale bladen in Brabant met worden gelost. aanzienlijke vertraging zijn be- Ook in de industriesector heb- zorgd. Gok de avondploeg van ben de werknemers van één be drijf zich al tegen een staking uitgesproken. In de meeste be- gisteravond heeft niet in het normale tempo gewerkt, zodat vandaag wederom vertragingen in de bezorging kunnen ont staan. De Ned. Christelijke bond van personeel bij de overheid (ook gezondheidszorg en maatschap pelijk werk) zal zijn leden niet oproepen tot deelname aan pri- kacties. De zusterorganisaties, de ABVA en de KABO hebben laten weten klaar te zijn voor acties. De Christelijke bond vindt, dat een ambtenaar niet mag staken. De bond wil het bijzondere rechtskarakter in de verhouding overheid-ambtenaar niet schaden. In de visie van de NCBO moet de overheid in een democratisch bestel onbelem merd kunnen functioneren. De Federatieraad van de FNV heeft besloten, alle overlegsitua ties waarin ze ook werkgevers ontmoet, op te schorten. Zolang er „oorlog" met de ondernemers is zullen vertegenwoordigers van de FNV zich niet meer laten zien in onder andere de SER, De Stichting van de Arbeid, de produktschappen en bedrijfs- schappen, de Raad voor de Ar beidsmarkt en de Kamers van Koophandel. De gezamenlijke centrale werk geversorganisaties hebben een pamflet samengesteld „ten be hoeve van de interne voorlich ting in bedrijven waar de vak bonden met acties dreigen". In het pamflet geven de werkge vers hun mening over het thans lopende conflict. Conclusie van de werkgevers: „Zeg nou zelf: staken is geen werk". De Leidse Spaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies LEIDSE SPAARBANK Pittige piepkleine j pikzwarte 1 pilletje s. Hoornes wil vrachtverkeer G. Nieuwendijk verlaat raad uitbannen KATWIJK De bewoners van de wijk Hoornes hebben in brieven aan b en w en raadsle den van Katwijk gevraagd om maatregelen tegen nachtelijk vrachtverkeer in hun wijk. Zij verwijzen in hun schrijven naar het verbod dat onlangs in Vlaardingen van kracht is ge worden; daar mogen zware vrachtwagens van 's avonds elf tot 's morgens uur niet uurniet meer door de bebouwde kom rijden. Volgens de briefschrijvers loopt de laatste tijd het verkeersla waai in de nachtelijke uren weer „de spuigaten uit". Hante ring van een politieverordening zoals in Vlaardingen zou de nachtrust van de Hoornesbewo- ners derhalve zeer ten goede komen. I „Alstublieft, help ons dit pro bleem op te lossen door deze verordening toe te passen", al dus de wijkbewoners in hun brief. Het Quartetto Esterhazy treedt zondagmiddag 6 februari op in Diligentia m.m.v. Wim ten Have altviool. Uitgevoerd worden een kwartet van Haydn en kwintet ten van Boccherini en Mozart. Hazerswoude HAZERSWOUDE - Het PPR—lid George H. G. M. Nieu- wendijk gaat de raad van de gemeente Hazerswoude verla ten. De radikaal, die sedert sep tember 1974 in de gemeenteraad zitting heeft, verlaat Hazerswou de, waar hij als onderwijzer werkzaam is op de Pius X—ba sisschool in de buurtschap Groenendijk. Het ziet ernaar uit dat Nieuwen- dijks plaats in de raadszaal zal worden ingenomen door me vrouw C. A. van Putten. De Wet op de Openbaarheid van bestuur wordt morgen en woensdag door de Tweede Ka mer behandeld. Daarmee ko men we aan het wetgevende sluitstuk toe van een ontwikke ling in het streven naar grotere openheid, ingezet in september 1968 toen premier P. de Jong de Commissie-Biesheuvel officieel installeerde. Die commissie kreeg tot taak „de maatschappe lijke functie van de overheids voorlichting te bestuderen en gedachten uit te werken over de openheid van het bestuur". Maar ook om na te gaan of er in ons land een juridisch veran kerd recht op informatie moet komen. Die Commissie-Biesheu- vel heeft hard gewerkt en kwam in mei 1970 met een omvangrijk i kreeg. Zo zou er, naast andere voorstellen, ook een wet op de openbaarheid van bestuur moe ten komen. Maar het ging hier kennelijk om een weersbarstige materie. Het kabinet-De Jong heeft de zaak in onderzoek ge nomen, het kabinet-Biesheuvel, dat in 1971 aantrad, deed de eerste pogingen om zo'n wets ontwerp op te stellen en het kabinet-Den Uyl is er tenslotte mee gekomen op 26 mei 1975. Het heeft dus erg lang geduurd, ondanks het feit, dat de com missie-Biesheuvel reeds een uit gewerkt voorstel voor zo'n wets ontwerp aan haar rapport had toegevoegd. Maar er bleek In het kader van het Belgisch- Nederlands Cultureel Accoord wordt op zondagmiddag 6 fe- groot verschil te liggen tussen bruari in de St. Jacobuskerk de studie en de harde praktijk, aan de Haagse Parkstraat ge- j En dat verschil moest tenslotte concerteerd door het gemengd toch ook in wetsregels worden koor Cantabile (Knokke-Heist), overbrugd. De materie was en de organist Kamiel d'Hooghe en j is erg ingewikkeld. Premier het Vlaams Jeugdorkest van Biesheuvel zelf, van wie ver- Brussel. Het programma ver- wacht werd, dat hij zijn eigen meldt o.a. het eerste orgelcon- geesteskind aan de Kamers zou eert en de Funeral Anthem van I kunnen presenteren, verklaarde H&ndel. Marien van Staalen cello en Frédéric Meinders piano con certeren op vrijdagavond 4 fe bruari in Theater De Tobbe te Voorburg. Op het programma staan werken van Boccherini, Orthel, Chopin en Rachmani- nov. in november 1972, dat „het af wegen van het openbaarheids- belang tegen andere belangen in het staatsbestel en de maat schappij een uitermate moeilijk vraagstuk was". Geen wonder dus, dat verdere studie noodza kelijk was en dat het nog eens twee en een half jaar heeft ge duurd eer de Kamer zich er over kon gaan buigen. Die stu die van de Kamer heeft weer geleid tot belangrijke verande ringen, die de Regering zelf heeft willen aanbrengen en nu komt dan met de openbare be handeling door de Tweede Ka mer de eindfase in zicht. Maar zelfs dat is niet geheel waar. Zeker, als Eerste- en Tweede Kamer het wetsontwerp accepteren, wordt het tot wet verheven, maar daarmee zal het laatste woord nog niet gespro ken zijn. In de wet wordt aan iedere bur ger een nieuw recht op informa tie gegeven. Daarnaast wordt aan de overheid (van Rijk, pro vincie en gemeente) de plicht opgelegd om zelf actief tot open baarmaking van beleidsplannen over te gaan. Ook adviezen van niet-ambtelijke colleges moeten binnen 3 weken door de betrok-, ken minister openbaar gemaakt worden. Zo zal de in het bestuur opgetaste kennis gemeen goed worden van de samenleving. En daardoor weer zal de burger in staat zijn om dat bestuur te beïnvloeden op een wijze, die in een volwassen democratie past. Er zijn natuurlijk uitzonderin gen. Niet alles kan openbaar gemaakt worden. De veiligheid van de staat, de belangen van personen en ondernemingen, de (De gastvrijheid, aan schrijvers van deze rubriek verleend, behoeft niet te betekenen dat weergegeven me ningen altijd overeenkomen met ons standpunt in de commentaarru briek). verhouding tot andere landen om maar een paar voorbeelden te noemen, moeten worden be schermd. Daarom kent de wet uitzonderingen. Ook de positie van de ambtenaar speelt bij dit wetsontwerp een grote rol. Poli tisering van" het ambtelijk appa raat moet worden voorkomen. Wij hebben in Nederland een eerlijk en volstrekt betrouwbaar ambtenarenkorps, dat loyaal zijn werk verricht, ongeacht de vraag wie er minister, gedepu teerde, burgemeester of wethou der is. Daarin schuilt de kracht van ons bestuursapparaat. Dat moet zo blijven. Ook moet de minister, wethouder of gedepu teerde verantwoordelijk blijven tegenover de volksvertegen woordiging voor hetgeen er openbaar gemaakt wordt. En niet de ambtenaar, Van ambte naren, die een eigen politiek gaan bedrijven moeten we in Nederland niets hebben. Er zit dus een zeker risico in deze nieuwe wet. Maar zo'n risico moeten we in onze democratie aandurven. Daarom is het goed, dat we al doende gaan leren. Dat de harde praktijk hier de echte leermeester zal zijn. Bin nen 3 jaar moet de regering ?an de Kamer verslag doen over de manier, waarop de wet heeft gewerkt. Laten we hopen, dat dat verslag een positieve toon zetting zal hebben.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9