Carter: meer eenvoud minder vlagvertoon Vance: geen hulp voor Rhodesïé buiten Geneve om brieven lezers Duur leven EG-ministers al na één dag uitgesproken en schandalen maken doelwit van familieSadat ARRESTATIES IN BARCELONA DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 7 BUITENLAND Brieven graag kort en duidelijk gesch'reven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. De correspondent van de Guardian en van deze krant, David Hirst is, zoals zaterdag gemeld uit Egypte uitgewezen. Bijgaande reportage is de laatste die hij uit Cairo stuurde. Mogelijk is hij juist naar aanlei ding van deze reportage uitgewezen. (Van onze correspondent) LONDEN. De eerste Londen- se conferentie van de EG—mi nisters van buitenlandse zaken, die twee dagen zou duren, is tot ieders grote verassing gister avond al afgelopen. De Britse voorzitter, minister Anthony Crosland, bood zijn Europese gasten nog gauw een diner aan en stuurden hen daarna naar huis. Ambtenaren van Crosland wijten de snelheid aan de han dige manier waarop de Britse minister er als voorzitter voor zorgt dat geen enkele toespraak te lang duurt. Overigens zijn de ministers het gisteren toch eens geworden over een nieuwe gemeenschap pelijke verklaring over het Mid den—Oosten, die echter „om op- portuniteitsredenen" niet zal worden gepubliceerd. Het is vrijwel zeker dat de nieuwe ver klaring meer begrip zal opbren gen voor het Arabische stand punt dan een eerdere EG-ver- klaring die na de oktoberoorlog van 1973 werd gepubliceerd. Het ligt voor de hand dat de nieuwe verklaring aan de Arabische landen zal worden meegedeeld als van 10 tot 12 februari in Tunis de Euro—Arabische dia loog wordt voortgezet. Een offi ciële woordvoerder in Londen beeft verklaard dat er absoluut geen druk op enig land is uit geoefend om zijn standpunt te herzien. Gehan Sadat (15) en haar bruidegom Machmoed Osman (22): bruidsschat van een miljoen... (Van onze correspondent David Hirrt) CAIRO Een van Anwar Sadats doch ters is onlangs in het huwelijk getreden. Haar vader, president van Egypte, wilde toen, met het oog op de moeilijke econo mische toestand van het land, alleen broodjes op de receptie doen serveren. De moeder van de bruidegom, was het daarmee volstrekt oneens. Ze is tenslotte niet voor niets de echtgenote van een van de rijkste mannen van Egypte: Os man Achmed Osman. „Hebben we niet een bruidsschat van een miljoen meege geven", zei ze tot de familie. Daarom organiseerde zij een andere receptie in het riante huis van de familie Osman. De hapjes waren speciaal aangevoerd door het Franse eetpaleis Maxim's De Egyptische pers is altijd bereid ge weest aandacht te besteden aan Sadats publiciteitsstuntjes, zoals het meenemen van gestrande lifters in de presidentiële- limousine, maar hoe de pers ook zijn best doet; het is bijna niet mogelijk om de aandacht af te leiden van het ruime leven van wat de „koninklijke familie" heet. Daarbij moet vooral Sadats vrouw. Ji- han, het ontgelden. Jihan is niet alleen een dankbaar object voor de demon stranten van enige tijd geleden, maar ook voor de muurkranten van de universiteit van Cairo. Sadat is geboren op eerste kerstdag en hij brengt zijn verjaardag graag door in zijn geboorteplaats Mit Aboe Elkom. Dit jaar kon dat niet. Iemand uit zijn geboor tedorp was zijn huis binnengedrongen en had de heleboel kort en klein geslagen, en wel met een duidelijke voorkeur voor' de spullen van Jihan. Sadats greep op het land wordt zwakker. Het probleem is de economie. De bedoe ling was, dat, toen de Egyptische tanks in 1973 eenmaal het Suezkanaal waren overgestoken, Sadat zijn volk zou leiden naar een tijdperk van overvloed. Drie jaar na dit gebeuren is een groot deel van de Sinaï nog steeds in Israëlische handen en heeft de gemiddelde Egypte naar het slechter dan ooit. Dit ondanks de bedoeling van Sadat om mogelijke investeerders de indruk te geven dat Egypte echt "van plan is om orde op zaken te stellen. Het is algemeen bekend dat de VS, hoe gelukkig ook met Egyptes ommezwaai naar het Westen, zo hun bedenkingen hebben over de economische vooruitzich ten. Een rapport van de Egyptische mi nister van financiën, waarvan de conclu sie, naar verluidt, luidde dat een land dat zo onkundig geregeerd wordt met een financiële opkikker niet te redden zou zijn. De regering moest moeilijke en pijn lijke maatregelen nemen om de inflatie de kop in te drukken en om het tekort op de betalingsbalans te verminderen. Wachten was niet meer mogelijk. De vraag is evenwel ot die maatregelen toch niet te laat zijn gekomen. Het Egyptische volk toonde zich helemaal niet bereid de economische lapmiddelen van de rege ring te aanvaarden. En de regering toon de zijnerzijds aan, dat hij niet bereid is zijn maatregelen krachtig door te voeren: ten aanzien van de prijsverhogingen is Cairo al teruggekrabbeld. Sadat staat nu voor de keuze: of hij komt met een aanvaardbare kuur voor de economische kwalen, of hij zal wellicht uiteindelijk weggevaagd worden door een in kracht toenemende oppositie. Er is in Egypte een groot politiek reveil aan de gang. Tegelijk met de eis voor een beter leven, of anders gezegd, de eis voor de meest eenvoudige noodzakelijk heden voor het menselijke bestaan, komt ook de dwingende wens tot democratie en het recht om voor zijn eigen mening uit te komen. Omdat er geen democratie is, stroomden de mensen de straat op om te betogen. Een andere manier om uit drukking te geven aan de gevoelens was er niet. Het begint steeds duidelijker te worden, dat dit gewoonlijk zo geduldige volk steeds meer neigt naar het geweld, zoals in Baila, een verwaarloosde stad in een zeer vruchtbaar gebied. Het leger moest erheen om een einde te maken aan de omvangrijke straatroverij en aan het op treden van de tot het uiterste getergde bevolking die verschillende regeringsge bouwen in brand stak. En dat in feite als gevolg van een vete tussen twee fami lies, als gevolg waarvan de gehele stad geterroriseerd werd. Het komt eropneer dat slechts eenbetrek- kelijk kleine klasse profiteert van wat „infatah" heet en bedoeld is om ieder het zijne te geven. De pogingen om de buitenissigheden van die klasse te verdoezelen zijn zeer door zichtig. Zo was het verboden om de prijs te adverteren van de nieuwjaarsdiners in de luxehotels van Cairo. Die bedroegen het tienvoudige van het minimum maandloon Voor de recente onlusten in Egypte be gonnen, merkte een waarnemer op: „Sa dat heeft geen eigenlijk beleid. Hij geeft alleen maar toe, stukje bij beetje, over de gehele linie. Óp een maandag kondig de Sadats regering nog aan, dat de bui kriem heel strak aangetrokken moest worden, maar op woensdag krabbelde de regering onder de felle protesten alweer terug. Dat was de grootste tegenslag in Sadats loopbaan en een grote aantasting van zijn persoonlijke macht Hij zal met een nieuw redmiddel moeten komen en ook in de hoogste kringen, zal men de buikriem moeten aanhalen minium Dertig dagen voor Claudine Longet ASPEN (AFP-UPI-Reuter) Claudine Longet, voormalige danseres van de „Folies BeVge- res", en ex-echtgenote van An dy Williams die schuldig bevon den is aan dood door schuld, is veroordeeld tot een gevangenis straf van dertig dagen. Boven dien is zij nog voorwaardelijk tot twee jaar veroordeeld. Het slachtoffer van de doodslag is Vladimir „Spider" Sabich, een oud-wereldkampioen be roepsskiër. De 36-jarige Frangaise beperkte zich tot het met haast onhoorba re stem herhalen, dat zij on schuldig is. Tijdens haar hele proces heeft Claudine Longet volgehouden, dat het vuurwapen waarmee Sa bich werd gedood per ongeluk afging nadat zij hem had ge vraagd, hoe het wapen gebruikt moest worden. Ill mui! Vechtend tegen haar tranen laat Claudine Longet zich gewillig wegleiden door haar voormalige echtenoot, de zanger Andy Williams, nadat zij, wegens dood door II' schuld, veroordeeld was tot dertig dagen. WASHINGTON (Reuter) President Jimmy Car ter heeft het Amerikaanse kabinet voorgehouden dat eenvoud de mens, dus ook de minister siert. Hij herinnerde de ministers eraan, dat hij gedu rende zijn campagne altijd toeristenklasse vloog. Zo eenvoudig hoeft het nu ook weer niet, maar Carter wil wel degelijk een streep halen door onnodig kostbaar vlagvertoon. Carter maande zijn ploeg hun rapporten en versla gen in simpele, voor iedereen begrijpelijke taal te schrijven en zei te zullen overwegen of de pers' in de toekomst kabinetszittingen kan bijwonen. Carter, vertelde vice-perschef Granum, verzocht zijn ministers weerstand te bieden aan de extra privileges die leden van voorgaande regeringen' altijd als vanzelfsprekend hebben geaccepteerd. Als voorbeeld hoe hét naar zijn oordeel niet moet, verwees Carter naar de „buitennissigheden" van oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer. „Als Kissinger naar het buitenland ging, vlogen er vijf of zes vliegtuigen mee voor zijn gepantserde auto's", zei Carter. Kissingers opvolger, Cyrus Vance, zal genoegen nemen met een enkel vliegtuig voor hem en zijn hele gevolg, net zoals vice-president Mondale dat op zijn reis naar Europa en Japan heeft gedaan, aldus Carter. De versobering zal ook gelden op „huishoudelijk" niveau, kondigde Carter aan. Het komt hem wat overdreven voor dat sommige voorgangers op binnenlandse reizen voor de staf van het Witte Huis maar liefst 60 telefoonlijnen lieten reserve ren. s__ Over het taalgebruik merkte Carter, een voorbeeld gevend, op dat hij het definitieve ontwerp voor zijn „economische boodschap" aan het Congres niet had begrepen door duistere formuleringen. Hij heeft het stuk laten herschrijven en de lengte, oorspronkelijk 20 pagina's, teruggebracht tot de helft. Carter zal met zijn perschef, Jody Powell, bespre ken of er op toerbeurt een verslaggever kan worden toegelaten tot de wekelijkse kabinetsver gaderingen. Het zou de bedoeling zijn dat deze een „gepoold" (niet exclusief) bericht schrijft en voorts de Washingtonse collega's volledig inlicht. Giften aan Rolduc Het is onvoorstelbaar: de uitla tingen over de Kerk in het bis domblad in Den Bosch. Als ooit iets de Kerk ongeloofwaardig heeft gemaakt dan zijn het wel: de ondermijning van zedelijk gezag, het onmondig maken van ouders, de ontrouw aan celibaat en huwelijk, het niet meer naar de kerk hoeven gaan. En dat onder begeleiding van verande ring van taal- en woordbeteke nis. Hetgeen ten onrechte wordt genoemd: „helpen het aloude evangelie te vertalen in onze tijd." Een en ander staat onverbreke lijk in verband met instellingen als de K.T.H., waar toekomstige priesters moeten worden opge leid maar hun eindbestemming niet halen. Als de mensen het TRIPOLI (AP) - De Franse archeologe Frangoise Claustre en haar man hebben gisteren een onderhoud gehad met de Libische leider Gaddafi en hem bedankt voor zijn aandeel in hun bevrijding uit hun lange gevangenschap in Tsjaad. Mevrouw Claustre is bijna drie jaar in de Sahara in gijzeling gehouden. De opstandelingen namen ook haar man Pierre gevangen toen deze in augustus 1975 over de vrijlating van zijn vrouw kwam onderhandelen. De Franse president Valery Gis- card d'Estamg heeft gisteren de Libische ambassadeur Kamal el Maghour ontvangen en even eens zijn dank betuigd voor de Libische inspanningen die heb ben geleid tot de vrijlating van Frangoise Claustre. Frangoise en haar echtgenoot zouden van daag in Parijs aankomen. Francoise Claustre en haar man Pierre, beiden met de sporen van de doorgestane ontberingen op het gezicht, in afwachting van het moment dat zij door president Gaddafi van Libië ontvangen worden. Wetsontwerp totale censuur in Z.-Afrika KAAPSTAD (AP) - De presi dent van Zuid-Afrika mag als zich wanorde voordoet in het land of een andere noodtoe stand heerst, overgaan tot de totale censuur, aldus staat in een gisteren ingediend wetsont- Volgens dit wetsontwerp zou bijvoorbeeld de berichtgeving over de onlusten van verleden jaar in de negerstad Soweto en elders scherp beknot of geheel verboden zijn geweest. In het wetsontwerp staat dat de censuur zal gelden „voor alle middelen van verbinding binnen de republiek of uit het buiten land komend of daarheen gaand". Aanklaagster: -Lw Janssen schuldig TEL AVIV— De officier van justitie in het proces tegen Lud- wina Janssen in Tel Aviv heeft gisteren de rechtbank verzocht de verdachte schuldig te ver klaren aan het verzamelen van geheime informatie over Israël, contacten met buitenlandse agenten en lidmaatschap van en dienstverlening aan een on wettige organisatie. Tijdens haar meer dan twee uren durend requisitoir op dë laatste dag van het proces zei de officier van justitie, Sarah Sirota, dat Ludwina Janssen vergeleken kan worden met Ul- rike Meinhof. Beiden wilden met geweld en terreur hun doel bereiken. Op de aan Ludwina ten laste gelegde delicten staat maximaal 15 jaar gevangenis straf. De rechter zal op 1 maart uitspraak doen. WASHINGTON (DPA-AFP- UPI) Onder geen enkele om standigheid kan Rhodesië reke nen op Amerikaanse steun bij onderhandelingen over een op lossing van de constitutionele kwestie buiten het kader van de Geneefse conferentie. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, verklaard op zijn eerste persconferentie. Volgens hem heeft de verwer ping door premier Ian Smith van de voorstellen voor een machtsoverdracht aan de zwar- zuideliik Afrika toegevoegd. Vance zei dat het Britse voorstel voor een zwart meerderheidsbe wind naar het oordeel van de VS nog steeds deugdelijk is. „Rhodesië moet begrijpen dat het onder geen omstandigheden kan rekenen op Amerikaanse steun bij onderhandelingen met binnenlandse leiders. Naar onze mening zal een dergelijk overleg niet leiden tot een vreedzame oplossing", aldus de Amerikaan se minister. In tegenstelling tot zijn voorgan ger, Henry Kissinger, is Vance niet van oordeel dat de terug trekking van de Cubaanse troe pen uit Angola een voorwaarde vormt voor de normalisering van de relaties tussen Washing ton en Havanna. Volgens hem moet de kwestie van de terug trekking van de Cubaanse expe ditionaire macht door de Afri kanen worden geregeld. Hij her haalde te hopen dat Cuba wel dra een gebaar van goede wil zal maken, ten bewijze van zijn verlangen om de verhouding met Washington te normalise ren. Vorige week had Vance te kennen gegeven, dat de vrijla ting van bepaalde politieke ge vangenen zal worden be schouwd als een gebaar van goede wil. BARCELONA (Reuter-AFP) In het kader van haar anti- terreurcampagne heeft de po litie van Barcelona 50 ver meende „anarchisten" opge pakt, onder wie enkele buiten landers. Wanneer de arresta tie precies plaats vond werd niet gezegd. In Madrid hield de politie, vrij dag al, vier Italiaanse neo-fas- cisten aan, op wier aanwezig heid door enkele kranten al nadrukkelijk was gewezen. Het kwartet zal waarschijnlijk op korte termijn naar Portu gal of Frankrijk worden uitge leid. In Barcelona, aldus een mede deling van de politie, werden 46 mensen aangehouden toen zij in een plaatselijk cafe ver gaderden. Bij de aanhouding zou de politie vier kilo explo sieven hebben gevonden. gebed verleren en hun persoon lijk contact met God verliezen is het wel een heel sterk staaltje als de schuld daarvan gegeven wordt aan paus en bisschoppen. Het is goed dat de bisschop van Roermond de moed heeft gehad nog een echt seminarie te stich ten waar „de aloude waarheden van het evangelie onderwezen en onderhouden worden". Daar hoeft men niet bezorgd te zijn over het „image" van de Kerk. Het is maar goed dat de per soonlijke giften voor dat semi narie aan mgr. Simonis gege ven, op de goede plaats terecht komen. Die giften kunnen niet groot genoeg zijn. Den Haag H. Rutges Leerlingen (400) missieschool uit Rhodesië ontvoerd MANAMA (Reuter-AFP) Vierhonderd leerlingen van een Lutheraanse missieschool in de Rhodesische plaats Manama zijn zondagavond onder bedrei ging met geweld door vijf 4 zes zwarte guerrillastrijders mee gevoerd naar het buurland Botswana. Vier kinderen wis ten echter te ontsnappen en zijn inmiddels in Rhodesië terugge keerd. Volgens een communiqué van de Rhodesische strijdkrachten namen de guerrillastrijders 230 jongens en 170 meisjes mee, in alle leeftijden tussen de 11 en 21 jaar. Het commando zou het school hoofd eerst 13.000 Rhodesische dollars (ca. 60.000 gulden) aan schoolgelden hebben afgeperst, alvorens te verdwijnen met de leerlingen, drie onderwijzers, twee verzorgsters en een domi- Autobotsing eist doden in Turkije ISTANBOEL (AFP) - Bij Sili- vre op een zeventigtal kilometer ten westen van Istanboel zijn veertien mensen gedood en ach tentwintig gewond, van wie 22 levensgevaarlijk, in een ver keersongeluk. Een autobus die van Istanboel op weg was naar Edirne botste met een tegenligger, een „TIR" (Transports Internationaux Routiers) vrachtwagen. Charta 77" Pax Christi protesteert tegen druk DEN HAAG (ANP) De inter nationale katholieke vredesbe weging Pax Christi heeft giste ren geprotesteerd tegen de be handeling die de onderteke naars van het Tsjechische „Charta 77" krijgen. In een telegram, aan president Husak van Tsjecho-Slowakije ondertekend door kardinaal Al- frink, president van de bewe ging, wordt gevraagd de druk op de ondertekenaars van het manifest te beëindigen. Pax Christi is bijzonder onge rust over het optreden van de Tsjechische autoriteiten tegen de ondertekenaars van Charta 77. Zodanige repressie kan niet in overeenstemming worden geacht met de slotakte Helsinki 1975, die vrije communicatie en uitwisseling van informatie toe- staat". aldus het telegram. Van ster tot rector Revuester Fiona Richmond (29) uit Londen heeft een aanbod gekregen om rector te worden aan de Dundee-' universiteit in Schotland. Fiona neemt dit aanbod zeer ernstig: „Ik zal mijn uiterste best doen", zei ze.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7