,ALS WE DEZE MACHTSTRIJD VERLIEZEN ZIJN WE ZEKER TIEN JAREN UITGESPEELD" kerk uuèreld Bisschoppen: aanvullende catechese in gezin en parochiegemeenschap nodig ARIE GROENEVELT VAN INDUSTRIEBOND NW Iboeken Europese bisschoppen erkend bisschoppen^ ConförsntiG Vertrouwen in mgr. Gijsen KORTE METTEN PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 BINNENLAND/KUNST AMSTERDAM ,J)e vakbeweging moet nu de strijd aanbinden tegen de werkgevers over de prijscompen satie. Maar in feite is er veel meer aan de hand. De ondernemers willen ons keihard duidelijk maken, dat we nog altijd de werknemers zijn, die niets te vertellen hebben. Met een uitgekiend spel willen ze ons in het hol terugjagen. Als we deze machtstrijd verliezen zijn we de eerstkomende tien jaar uitgespeeld wat betreft het vragen om invloed en echte medezeggenschap. Dan hebben we het vertrouwen van de leden verspeeld en keren ze zich van ons af. Mijn taxatie is dan ook: hier gaat het om een strijd tussen twee machten, die beslissend is over de vraag of we in redelijkheid kunnen praten over vermogensaanwasde- ling en meer van dergelijke zaken." Arie Groenevelt voorzitter van de industriebond NW enfant terrible en lang niet altijd enfant chérie van de Nederlandse vakbeweging, kijkt vanuit zijn hoge kantoorgebouw vastberaden maar ook heel rustig uit over een mistig Amsterdam, even mistig als de hele sociaal-economi sche toestand is. Waarschijnlijk had hij zich zijn verjaardag - hij is op de dag van ons gesprek vijftig ge worden - wat anders voorgesteld, minder turbulent vooral, al wijst in zijn goed geoliede vakbondsapparaat niets op extra opwinding, nu een hevige strijd voor de deur staat. Voelt hij zich oud worden nu hij Abraham heeft gezien? „Niet ouder dan gisteren, hoor! Ik ga er nog altijd even fit tegenaan, als toen ik eind 1953 in bezoldigde dienst kwam. Ik weet natuurlijk niet, hoe anderen erover denken. Of toch... het komt wel eens voor, dat ik jongere be stuurders wat moet afremmen in hun dadendrang omdat je als voor zitter nu eenmaal een andere verant woordelijkheid hebt. Dan heb ik wel eens het gevoel, dat ze denken: Nou, die wordt ook ouder... Voor het over ige is zo'n verjaardag niets bijzon ders, ik ben gewoon op tijd begon nen vandaag, alleen mag ik wat eer der naar huis." Gespreksthema is uiteraard het op uitbarsting staande conflict tussen werkgevers en vakbeweging. Hij be gint met een kalme reactie. „Eerst moet je je dan wel afvragen of je dit erg moet vinden. In ons maat schappelijk stelsel, wie het sterkst, wie het rijkst en machtigst is, moet je je niet verbazen als machten tegen elkaar opbotsen. Dat gebeurt op ve lerlei terrein, als ondernemers elkaar opvreten, is dat ook een zaak van macht tegenover macht Dat heb je „Het geven van prijscompensatie hoort tot het ondernemersrisi co in dit stelsel maar te accepteren. Maar het blijft natuurlijk rot dat je je rechten voortdurend moet verde digen of moet strijden om rechten op het gebied van rechtvaardigheid en menselijkheid te verkrijgen". „Het mobiliseren van de mensen voor de strijd hoort bij m'n functie. Soms speelt die strijd zich af aan de onderhandelingstafel, soms aan de fabriekspoort. Maar steeds komt er een moment, dat de vrede getekend moet worden. Altijd is het echter een tijdelijke vrede. Lukt het via onder handelen dan noemen we dat een cao maar ook die is alleen een wa penstilstand voor de duur van de looptijd; daarna begint het opnieuw. In de geschiedenis zijn er tal van momenten geweest, dat de arbeiders beweging collectief in de slag moest om wat te bereiken, maar na de oorlog is het nooit zo massaal ge beurd als thans. Het is ook niet nieuw, dat de werkgevers zich zo collectief verzetten, ook dat leert de geschiedenis. En nu putten zij uit het economisch gebeuren de moed voor een nieuw gemeenschappelijk verzet Ze demonstreren daarmee, dat ze niets veranderd zijn. In de na-oorlog- se jaren hebben ze zich alleen maar voorzien van een sausje, maar nu laten ze weer hun ware gezicht zien, dat ze op de golven van de hoogcon junctuur niet hoefden te tonen." „En nu gaat het dan om de automati sche prijscompensatie. Daar willen we van af, zeggen de werkgevers, daarover moeten we 'praten. Maar ze vertellen ons niet, op welke andere wijze zij er dan voor willen zorgen, dat de koopkracht van de werkne mers gehandhaafd zal blijven. Oh, ja, ik weet wel, dat ze zeggen, dat de overheid moet zorgen voor hand having van de koopkracht maar dat is flauwekul. Want zouden de alge mene middelen nog verder worden belast en de werkgevers willen toch al, dat er door de overheid meer wordt bezuinigd; dat er geld wordt weggehaald bij beleidsonderdelen die wij voor een goed functioneren van de maatschappij onontbeerlijk vinden. Dan wordt afgebroken, wat met pijn is opgebouwd. Dat soort oplossingen kunnen wij ook wel be denken." „Neen, die prijscompensatie moet van de werkgevers komen, de enige plaats waar wij haar kunnen verkrij gen. Trouwens, het garanderen van de koopkracht van de werknemers behoort tot het normale onderne mersrisico. De ondernemers doen re gelmatig dingen, die geld kosten en die ze ook zouden kunnen afschaf fen. Maar neen, ze hopen nu: als we geen prijscompensatie meer geven komen we er weer bovenop, dan zitten we weer goed. Als je soms hoort van kolossale verspillingen, van kostbare fouten in het bedrijf sleven, dan denk je wel eens: als dat ondernemerschap is. Maar evengoed moeten wij geloven, dat het kleine stukje prijscompensatie in dat ge heel hun de das om doet „Bovendien: de werkgevers veroor zaken zelf de prijsstijgingen, onze werkgevers en hun buitenlandse col lega's, die eveneens het huidige maatschappelijke stelsel steunen. Moeten wij, als werknemers, dan de gevolgen van dat stelsel dragen? Neen, als de werkgevers geen rede lijk alternatief voor de automatische prijscompensatie weten aan te bie den, gaan we geen stap terug. We zullen geen gesprek aangaan op ba sis van halfzachte verhalen, want het gaat er toch alleen maar om, ons beentje te lichten. Ze willen een stukje normaal ondernemersrisico afschuiven. Maar intussen houden ze wel de hand op bij de overheid voor allerlei Steun uit de algemene midde len, die overigens naar hun mening „Onze eisen\zijn toch bepaald niet extreem, wij hebben ons zelfs bereid verklaard tot het verminderen van de compensatie met de invloed van recente belastingverhoging, de btw, op de prijzen, niet zozeer om de werkgevers te sparen overigens, maar omdat wij het verstandig von den een offer te brengen tèn behoeve van de collectieve voorzieningen. Dat betekent dus niet, dat wij in de toekomst telkens weer de prijscom pensatie zullen „schonen" van belas tinginvloeden. Bij belastingverho ging moet het om redelijke zaken gaan, anders moet ook die gecom penseerd worden. Nu al wordt be weerd, dat ons systeem van prijs compensatie de inflatie bevordert, maar dat is niet waar. Toen dat stelsel werd ingevoerd is in de so ciaal-economische raad nadrukkelijk vastgesteld, dat bij na-indexering de inflatie niet wordt beïnvloed. Het systeem is buitengewoon matig. Om maar een voorbeeld te geven: de prijsstijgingen, die tussen april en oktober optreden, worden pas in ja nuari gecompenseerd via loonstij ging. We vragen dus geen terugwer kende kracht en lopen voortdurend ver achter. Eigenlijk zouden de on dernemers erop gebrand moeten zijn de prijscompensatie te verstrekken, want afnemende koopkracht bete kent minder afzet en daardoor min der werkgelegenheid, die hun zo aan het hart schijnt te gaan. Ik geloof trouwens ook niet, dat het geven van prijscompensatie de werkloosheid bevordert. Wie zijn produktie proces rationaliseert gaat er gewoon mee door, ik maak me geen enkele illusie dat men met rationaliseren stopt als wij afzien van compensatie. Het is eerder andersom. Men jaagt elkaar op om nog betere, nog nieuwere apparatuur aan te schaffen,, ook al is de bestaande machinerie nog niet versleten en afgeschreven. We zou den de technologische ontwikkelin gen meer moeten gaan beheersen. Laten we het doen met wat we heb ben, dan stijgt het kostenniveau ook niet verder. Want bij invoering van nieuwe machines moeten de kosten van de oude toch weer goedgemaakt worden. Er is een geweldige kapi taalvernietiging, die doorwerkt in de prijzen. Jawel, dat jaagt prijzen en dus de inflatie ook op. En de factor arbeid moet dan de sluitpost vor men." „De werkgevers spelen een uitge kiend spel. Om acties te voorkomen kondigen ze grootscheepse bedrijfs sluitingen en arbeidsverkortingen aan en wekken daardoor angst voor het verliezen van posities. Maar die sluitingen gaan toch door, actie of niet. En dat krijgen onze leden ook wel door. Daarom heb ik het rustige gevoel, dat onze komende oproepen tot actie wel zullen worden opge volgd. Ik ben ook niet bang, dat die acties als zodanig werkloosheid ver oorzaakt, gebeurt dat wel dan heb ben we ze verkeerd georganiseerd." JO SMITS Wijnmakers- boekje: goed De rage die een jaar of drie geleden over Nederland woed de: zelf wijn maken van groen ten en fruit, is kennelijk niet voor iedereen die ermee begon, op een beschimmelde azijn-cul- tuur uitgelopen. Joop Dhert in elk geval heeft motieven gevon den om aan de stroom informa tieve boeken over het maken van wijn nog een kleintje toe te voegen: het wijnmakersboek je. Wie het wijn maken tot zijn hobby heeft gemaakt en al een degelijk boekwerk hierover op de plank heeft staan, vindt in het werk van Dhert niets nieuws. Alle bekende gegevens en recepten heeft Dhert keurig op een rijtje gezet, beknopter dan in de meeste handleidingen, uitvoeriger dan in de boekjes die slechts de meest noodzake lijke gegevens verstrekken. Wie nog niet over enige litera tuur betreffende het wijnmaken beschikt en toch goed "geinfor- meerd en niet te prijzig aan de slag wil, doet met dit Wijnmakersboekje een goede greep, omdat Dhert, hoewel be knopt, meer dan voldoende in formatie verstrekt en duidelijk over ervaring beschikte, voor hij zich aan het schrijven zette. Onbegrijpelijk is echter, de wij ze waarop Dhert zich van het bottelen afmaakt, althans de manier waarop de kurk in de fles moet worden gedreven. De schrijver haalt er de rubber ha mer bij, waarvan geen baat mag worden verwacht, tenzij de ge bruiker erg handig is en een draad in de hals laat hangen om licht de gelegenheid te geven uit de fles te ontsnappen. Maar dit had Dhert moeten schrijven. Joop Dhert: wijnmakersboekje. Uitgave: Van Dishoeck, Bus- sum. Prijs: 5.25. Genoeglijke cocktail fantasietjes Onder het pseudoniem Shehera- zade schrijft Maria Oomkens nu al meer dan 25 jaar weke lijks in Libelle haar cocktails: dwaze, droevige, ernstige, vro lijke overpeinzingen over ge beurtenissen, kleine en grote voorvallen uit het leven van alledag. Zeer lezenswaardige stukjes. En, zo is gebleken, zo denken niet alleen vrouwen er over. Zo nu en dan gunt Maria Oom kens zich een uitstapje naar „Dat wat er niet is", een fanta siewereld, waarin pillen bestaan waar je jonger van wordt, waar in moeders staken, dieren spre ken en feeën op je bed komen zitten. Verre van alledaags dus, vandaar ook de titel „Dat wat er niet is". In haar voorwoord waarschuwt Maria Oomkens, dat dit geen boek is voor volkomen normale mensen; wel aangename verpo- zingslectuur voor mensen, die genoeg hebben van de keiharde wereld om zich heen. En wie geeft op z'n tijd niet eens blijk van die gezonde behoefte? Ma ria Oomkens helpt een handje die tijd genoeglijk te vullen. Maria Oomkens (Sheherazade): Dat wat er niet is. Uitgave: Van Holkema en Warendorf, Bus- sum. Prijs: 14,50. Spectaculair boek over planten De Engelse biologen Peter Tomkins en Christopher Bird hebben met ,Het Verborgen Le ven van de Plant' een verba zingwekkend en spectaculair boek geschreven omdat daarin de nauwe betrekkingen worden blootgelegd tussen plant en mi lieu. Zo wordt afgerekend met de bij veel mensen levende op vatting dat planten geïsoleerde, gevoelloze groeiautomatismen zijn. Het boek geeft een grondig en boeiend overzicht van de vele. verrassende ontdekkingen uit de jaren zestig die aan het plantkundig onderzoek een nieuwe impuls hebben gegeven De Amerikaanse psycholoog Cleve Backster registreerde bij voorbeeld de reacties van een plant door electroden van een galvanometer aan de bladeren van een kamerplant te bevesti gen. Op grafiekpapier kon hij de emoties van de plant aflezen. Een snel uitschieten van de gal vanometer werd bijvoorbeeld waargenomen toen iemand de plant wilde vernietigen. De plan „viel flauw"! Een hevige emotie trad ook op toen in de onmiddellijke nabij heid van de plant levende gar nalen in kokend water werden gedompeld. Voor sommigen zal deze vermenselijking waarvan in het boek nog vele voorbeel den gegeven worden, te ver gaan, maar het blijft een feit dat op grond van moderne onder zoekingstechnieken opmerkelij ke, nieuwe informatie wordt verschaft. Een boek voor de wa re plantenliefhebber én voor hen die het geweldige belang en de invloed van de plantenwereld op het leefmilieu willen onder kennen. Peter Tomkins en Christopher Bird: Het verborgen leven van de plant. Uitgave: A. W. Sijt- hoff, Leiden. Prijs: 24,50. Handige gids voor macro fotografie Macrofotografie, ofwel het dichtbij fotograferen van klei ne voorwerpen en details, neemt een aparte plaats in op het terrein van de fotografie door het noodzakelijk gebruik van hulpmiddelen als voorzet- lenzen, tussenringen of een bal gapparaat. Dr. W. Kruyt schreef zijn boek „Praktische Macrofo tografie" voor de beginnende amateur in het bezit van een kleiiibeeldreflexcamera en ging uit van een maximum vergro tingsmaatstaf van 1 1. Het boek begint met een serie praktijkvoorbeelden met op drachten, waardoor vele proble men die zich kunnen voordoen rond belichting, dieptescherpte en dergelijke spelenderwijs wor den opgelost. Eenvoudig zelf te maken hulpmiddelen, duidelijke illustraties en goede tips helpen mee om insekten, bloemen en planten puntgaaf op het fotopa pier te krijgen. Na de praktijkvoorbeelden volgt een uitgebreid theoretisch ge deelte waarin ook vele accessoi res ter sprake komen om de kwaliteit van de opnamen te verbeteren. Eenvoudige sche ma's en tabellen voor belichting, dieptescherpte, filmkeuze en af beeldingsmaatstaf alsmede test- kaarten voor objectieven maken dit boek tot een uitstekend handboek Dr. W. Kruyt: Praktische Ma crofotografie. Uitgave: Focus- Elsevier, Amsterdam. Prijs: 39,50. Verreweg het grootste deel van de katholieke jeugd in Neder land bezoekt katholieke scho len: in het basisonderwijs (voor vier- tot twaalfjarigen) meer dan negentig procent. Deze kin deren en jeugdigen kunnen bin nen deze katholieke scholen een catechese ontvangen die is aan gepast aan hun leeftijd en ont wikkeling. In ons land is van deze kans een ruim gebruik ge makt. Dit wordt gesteld in een inlei ding, die is opgesteld door de Nationale Raad voor Katechese met het oog op de internationale bisschoppensynode, die zich per 30 september zal gaan bezighou den met de catechese in onze tijd. De inleiding, die de eigen plaats en ontwikkeling van de cateche se aan kinderen en jeugdigen in onze kerkprovincie schetst is voorafgegaan aan de beant woording door de Nederlandse bisschoppenconferentie van de vragenlijst, die het secretariaat van de bisschoppensynode heeft voorgelegd. De antwoorden op die vragen zijn inmiddels naar Rome gestuurd. Het informatie bulletin van de kerkprovincie „1-2-1" heeft nu de volledige tekst van de inleiding van de Nationale Raad voor Katechese gepubliceerd. Hoewel in de inleiding aan de koppeling van de catechese aan de school grote voordelen wor den toegekend, wordt ook op schaduwzijden gewezen. Met na me een „parochiële catechese" is slechts op zeer beperkte schaal van de grond gekomen. Geconstateerd wordt, dat de schoolcatechese alleen een deel van de godsdienstige opvoeding kan zijn. Zij moet namelijk in toenemen de mate rekening houden met het feit, dat de gezinnen waaruit de leerlingen komen, erg ver schillend zijn wat betreft hun kerkelijk meeleven. Op een school met zo'n gemengde be volking heeft de schoolcateche se feitelijk slechts beperkte mo gelijkheden, zeker als het gaat om het binnenleiden van leerlin gen in het kerkelijk leven. Daar voor zal met name buiten de school de basis moeten worden gelegd. In toenemende mate zal moeten worden gezocht naar wegen om beperktheden van de schoolcatechese aan te vullen. De inleiding besteedt ruime aan dacht aan de ontwikkeling en in de catechese' en aan de cateche se als dialoog en groeiproces. Min of meer als conclusie wordt gezegd, dat groeien in het geloof een leven lang duurt. Elk sta dium van het leven heeft eigen catechetische behoeften en mo gelijkheden. Wat nu niet op zijn plaats is, kan straks heel vrucht baar zijn. Kinderen in de basi- school, aldus de inleiding, be hoeven niet „alles" te leren. Ca techese blijft nodig in alle fasen van het leven, met name ook in de volwassen leeftijd. En zij die geloven, haasten niet De inleiding wijst op de nood zaak van een levende kerkge meenschap. Waar deze ont breekt heeft de catechese veel te lijden. Sterk blijkt de nood zaak van een catechese voor en met volwassenen. Die is nog dringender dan een catechese voor kinderen en jeugdigen. In het informatiebulletin „1-2-1" wordt gezegd, dat volgens de bisschoppenconferentie de inlei ding een juist beeld geeft van de ontwikkeling en de huidige situatie in Nederland, van de grote moeilijkheden waarmee de catecheten kampen en van de pogingen de catechetische opdracht optimaal te vervullen. Als kritische kanttekening con stateren de bisschoppen echter niet zonder zorg dat in de schoolcatechese meer aandacht zou moeten worden besteed aan de volledige weergave van de concrete inhoud van het open- baringsgegeven. Om die reden onderstrepen zij dan ook de .noodzaak van een aanvullende catechese buiten de school, in gezin en parochiegemeenschap conferentie van de r.k. kerk is kerk rechtelijk er kend door de curie-congre gatie voor de bisschoppen in Rome. Dit is gebeurd op verzoek van de Europese bis schoppencon ferentie, die in 1971 werd op gericht en in 1976 haar sta tuten ter goedkeuring aan Rome voorlegde. Aangesloten bij de Europese bisschoppenconferentie zijn drieëntwintig Europese landen, waaronder Nederland, maar ook landen als Polen, Tsjechoslowakije en Roemenië. Offi cieel noemt dit Europese overlegsorgaan van r.k. bisschop pen zich „Raad der Europese Bisschoppenconferenties". Voorzitter is de Franse aartsbisschop Etchegaray van Mar seille. Het secretariaat is gevestigd in Chur in Zwitserland. De raad van r.k. bisschoppenconferenties werkt nauw samen met de K.E.K., de conferentie van Europese kerken, waarbij honderdëntien christelijke kerken aangesloten zijn. De gezamenlijke commissie van CCEE/KEK is vandaag bijeen in Marseille voor een tweedaagse vergadering. Het eerstvolgende symposion der Europesebisschoppen wordt in de herfst van 1978 gehouden en zal gewijd zijnaan jeugd en geloof. Vier Limburgse pastoors-de ken hebben in een verklaring hun volledig vertrouwen' toe gezegd aan bisschop dr. J. Gij sen van Roermond. In de verklaring, ondertekend door J. Cobben, pastoor-deken van Susteren, J. Douven pas toor-deken van Gronsveld, B. Janssen, pastoor-deken van Sittard en J. Joosten, pastoor deken van Echt wordt onder de titel „Mgr. Gijsen, vijf jaar bisschop" gesteld: „Diverse journalisten, een groepje leken en priesters, zich „Open Kerk" noemend, en een franciscaans hoogleraar aan de theologi sche faculteit van de Tilburgse, hogeschool, hebben naar aan leiding van het feit dat mgr. dr. J. Gijsen vijf jaar geleden tot bisschop van Roermond werd benoemd een hernieuw de poging ondernomen hem weg te schrijven. Des te teleur stellender was het, dat deze poging ondernomen werd in de week, waarin wij opgeroe pen werden om te bidden voor de eenheid van alle christenen. Wij wijzen uitdrukkelijk de zo-' veelste poging af, om onze bis schop via de publiciteitsmedia bij de katholieken van het bis dom Roermond en daarbuiten in een kwaad daglicht te stel len. De kerkafbraak, die hier bewust of onbewust gebeurt, betreuren wij zeer. Wij blijven ons met vertrouwen achter on ze bisschop scharen." In de Ethiopische provincies Wollo en Tigre moet vanaf maart rekening wor den gehouden met opnieuw een voed selschaarste, die in het derde en vierde kwartaal van dit jaar een hoogtepunt zal bereiken. Dit heeft de Lutherse Wereldbond medegedeeld op grond van een bericht van de hulpcommissie van de Ethiopische regering, die om steun heeft gevraagd. Het zou gaan om 840.000 mensen. De wereldbond heeft besloten 705.000 dollar te besteden aan haar hulpprogramma's in Ethiopië. Ondanks de vele bezoekers -1,3 miljoen vorig jaar - heeft het Vaticaans museum een verlies geleden van enkele miljoe nen dollars. Volgens de directeur Walter Persegati, ligt dat aan de kosten voor de bewaking. Elk jaar worden honder den verdachte personen uit het uit het' museum gezet, zegt hij. Vooral des zo mers zijn er vaak mensen die duidelijk onder invloed zijn van verdovende mid delen. Zij worden beschouwd als „po tentiële vandalen". Daarom is de bewa king opgevoerd, die er anderzijds toe heeft bijgedragen, dat er maar drie gevallen van zakkenrollerij zijn voorge komen. In verklaring, die door tweehonderd- vijftig bisschoppen is ondertekend heb ben de katholieke bisschoppen van de Verenigde Staten regering en congres gevraagd amnestie te verlenen aan die immigranten, die niet beschikken over een geldige verblijfsvergunning. De bisschoppen zeggen, dat het hier gaat om een groep mensen die tweeërlei opzicht benadeeld zijn. In hun land van herkomst leefden zij meestal aan de rand van de samenleving en in hun nieuwe situatie worden zij als tweede rangsmensen behandeld. Geschat wordt, dat zich acht miljoen mensen, vooral a'fkomstig uit Latijns Amerika, illegaal in de Verenigde Staten bevin den. Het ministerie voor godsdienstige aan gelegenheden in Djakarta heeft mede gedeeld, dat het aantal katholieken in Indonesië moet worden gesteld op ruim drieëneen half miljoen. Er zijn fween- dertig bisschoppen, onder wie een kar dinaal-aartsbisschop, 1638 priesters, 1002 broeders en 3920 zusters.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6