H 1 SI Geestdriftige inbreng voor familie-album „Zoeterwoude" Adviescentrum voor werklozen in Witte Poortkazerne geopend der wet ,Kijk op Zuid-Holland' kleurrijk beeldverhaal INSCHRIJFFORMULIER IMISS VERKIEZING 1 jALKEMADE 1977 BOETE VOOR SLAAN VAN FAMILIELID ,,U hebt die jongen thuisgehouden om geld binnen te krijgen' DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 lElDSE COURANT PAGINA 5 STAD/REGIO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Elsevier Nederland heeft met een redelijk gevoel voor marketing de serie „Kijk op..." ver volgd met de uitgave van het prentenboek „Kijk op Zuid-Holland". Zes van die boeken vol plaatjes en praatjes lig gen nu ergens in boek winkels of zijn de verge telheid ingegaan in een particuliere boekenkast. Het lot om ondergescho ven te worden is vaak een modern teken aan de wand. Ik ben tenmin ste aan het vergelijken geslagen. Neem nou eens deze uitgave van Elsevier. Produkt van „even snel" zonder de bijna ambachtelijke ge degenheid van een tijd vak. dat de droom nog kende. Onder redactie van Tom Bouws kwam de reeks „Kijk op Ne derland" tot stand, een commerciële greep in de sfeer der nostalgie. Wie in deze zeventiger jaren hieruit een slaatje wil slaan, kan trecht; zolang het niet op de toekomst betrekking heeft lijkt, succes verzekerd. De Zoeterwoudenaars zijn in een dol enthousiasme de bouwstenen aan het bijeenbrengen voor hun gezamenlijke produktie: een boek als een familie-al bum, dat het zevende eeuwfeest van Zoeterwoude (het moet de eerste helft van dit jaar achter de mg zijn) gaat onderstrepen. Een Zoeterwouds boek, in geschrift en beeld, samengesteld door de eigen dorpelingen, een uitzonderlijke nationale gebeurte nis. Werkelijk, Zoeterwoude komt los. Op één van de verzamelposten struikelt Ben van Leeuwen (lid van de voorbereidende werkgroep) bijna over de inzendingen. Het loopt bijna uit de hand, tenminste geconcentreerd gezien. Het „gezellig foto-album", zoals burgemeester Detmers het al noemde, is in de maak. Een unicum. Een enige zaak. Zoeterwou de als een publiciteitsdriftig haantje de voorste, dat knus bij andere eeuwenoude gemeenten de ogen gaat uitsteken. Want doe het maar eens na, zo'n terugblikkende collage samenstellen. leden en verleden - vooral het aatste - rollen bij Ben van ..eeuwen de brievenbus bin- len. Ik trof hem gisteren per plex aan. „Het is een lawine /an reacties en inzendingen. Het boek wordt gewoon bij nonderden besteld, soms met 20 of 15 tegelijk. Het is niet overdreven als ik zeg, dat men ongelooflijk enthousiast is. Het inzenden van materiaal sluit eigenlijk op 1 februari, maar voorlopig lijkt de stroom aan te houden. Ik heb nauwelijks een idee waar het ophoudt. Het is alleen opvallend, dat de „echte" gevestigde Zoeterwou denaars van huis-uit het boek nog niet besteld hebben. Kijk, over een jaar is dat fami liealbum niet meer te ver krijgen, want na verschijnen worden alle drukvormen ver nietigd. Dit kan ze bezuren, als ze straks spijt krijgen. Waar blijven die echt-Zoeterwoudse namen? Met hun naam achter in het boek. Ik wil voorkomen, dat we te maken krijgen met een hoop „spijtoptanten", mensen die vergeten zijn, mee te doen". Volgens de werkgroep is de bevolking net zo geestdriftig als de leden van die groep zelf. Ben van Leeuwen blijft nuch ter: „Die lawine is fijn, maar het betekent ook een behoor lijke job om deze zaak binnen een schema onder te brengen. Alles opnemen is gewoon on mogelijk. Zo zitten we bij voorbeeld met het kostena spect, bij dit uitgroeien tot een soort standaardwerk. Per ge zin is het boek gratis, zoals je weet. B. en W. zijn met de voorlopige begroting meege gaan, gebaseerd op een boek van 36 pagina's. Zoals het er nu uitziet, zal het daar niet bij blijven. Maar je zult de zaak toch binnen de (niet te zwaar belaste) perken moeten hou den. Het moet een (Zoeter- woudse) aardigheid blijven; van, door en voor de Zoeter- woudse bevolking. Voorzien was al in de verkoop van extra boeken en in het vragen van medewerking door de indus trie. Hiermee zou een fonds gekweekt kunnen worden." Ook de coördinatiecommissie Zoeterwoude 700 wilde de in dustrieën in de arm nemen en daarom ook is het idee Boek van Zoeterwoude in de fonds werving van het comité inge bracht. De inwoners zorgen voor de inhoud van het fami lie-album. Daarom kan dit boek de gemeente nooit veel kosten, heeft Ben van Leeu wen ons zo'n beetje voorgere kend: „De verwachting is, dat op basis van die voorziene 36 pagina's de totale kosten ge zien ieders prachtige mede werking, onze begroting niet ver te boven zullen gaan. Overigens: welke kleine rotge- meente heeft een eigen boek? Het is bovendien van grote public-relations-waarde voor Zoeterwoude, het hele land door, tot en met de „Haagse kringen". Volgens coördinator Van Leeuwen wordt het boek in een jaar tijd „ongetwijfeld het dubbele waard", omdat het nooit meer terugkomt Het wordt antiquarisch. „Dan helpt niet meer „verdikkeme nogan toe, had ik maar be steld". Er zijn al waardevolle stukken binnen, zoals het ge zicht op Zoeterwoude vanaf Stompwijk, volgens een koper gravure van Speelman anno 1795. Het wordt een boek met „bewaar—waarde". En dan gaat het niet eens om die eeu wenoude gravure, toen er nog echte Zoeterwoudse schapen over de dam (brug) bij de Mie- ning kwamen. Tien dagen voordat de kopij naar de druk ker gaat - dat wil- Ben van Leeuwen wel toezeggen - kan men nog voor aanmeldingen terecht. Van Leeuwen: „Ge bruik daartoe de bon uit de gemeentelijke periodieke pu blicatie „Dichterbij", of stuur Weef u het nog? De brand van de Zuidbuurtse St. Jan op 12 juni 1964. Ben van Leeuwen heeft het „verleden" in zijn handen. Wie kan in woord en beeld meehelpen om nog meer te overbruggen tussen „toen" en „vandaag"? een briefje naar postbus 10 Zoeterwoude, onder gelijktij dige betaling van 15 guldeh per exemplaar op postreke ning 44 731 tn.v. gemeente Zoeterwoude. Volgend jaar worden de nog spaarzaam res terende boeken 30 gulden. Het opnemen van een naam ach terin het boek kost 700 centen, oftewel 7 gulden." Maar meteen kwamen de Verkade-albums bij mij in de herinne ring. Dat was eens een verzamelwoede die nu geleid heeft tot een rage: advertenties: „Wie kan mij helpen aan..." Je plakte boeiende, geschilderde plaatjes tussen een schilderachtige tekst en je was gelukkig met het resultaat. Voor die gereproduceerde aquarelletjes heeft men tegenwoordig geen tijd meer. Dus als je iets op dat gebied wil ondernemen, moeten het foto's zijn. In kleur natuurlijk. In het geval van Elsevier kwam tot nog toe een Mooi Weer-serie tot stand, met strak blauwe luchten en bij-geretoucheerde wolken die glorie moeten verlenen aan het (Zuid-Hollandse) verleden. Niettemin verscheen ook het boekwerk „Kijk op Zuid-Holland". En voorzover we het nog niet wisten, is het beter dan „helemaal niets". Verkade liet ons een illusie, Elsevier maakt van ons vaderland talloze keren een soort Disneyland, een zonnige kijk op een aantal eigen-aardigheden. Ook Leiden en Rijnland krijgen daarin een deel. Ik moet evenwel zeggen, dat wie niet elke dag aan de weg timmert toch een aardig en gekleurd beeld krijgt van het historisch overgeleverde met gevoel voor het detail. Soms lijken het - in het Leidse geval - op stukjes van een legpuzzel, maar de beelden uit de „streek" zijn vaak scherp en verduidelijkend. De Elsevier-reeks is bepaald geen afgang, maar wel een beetje ..would be" - kijk op „het hart van de natie" in ca. 450 kleurenfoto's. En dat is toch niet mis, voor 32.50, of bij intekening voor een geringer bedrag. Op 19 februari Cultureel Centrum. Nieuwe Wete- ring. Naam: Straat: Plaats: Geb. datum: Hobby's: Maten: I Inzendingen vóór 7 februari naar: P. Heemskerk, Spoorstraat 72. R'veen IP. Wever. Kerkstraat 31, Oude Wetering1 Voorverkiezing vrijdag 11 februari 20.00 uur in het Cultureel Centrum. Nieuwe Wetering. I Coctailkleding verplicht. I (gehuwd/ongehuwd) recente pasfoto I LEIDEN Het Adviescentrum voor werklozen is vanmorgen in de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde 2 geopend. Voorlopig zal in de dependance van de Gemeentelijke Sociale Dienst iedere dinsdag en donderdag van half elf tot half één spreekuur worden gehouden voor werklozen. Zij kunnen in het centrum terecht voor informatie, hulp en sociale-culturele activiteiten. Het centrum wordt geleid door de heer Van Rijn, lid van de vakgroep klinische psychologie, die een onderzoek doet naar de sociale en psychische effecten van het werkloos-zijn. „We willen eindelijk eens af van die cijfertjes, het droge signale ren van hoeveel werklozen er bij zijn gekomen in een maand of in een jaar. We willen einde lijk eens iets doen," verklaart wethouder Van Aken, voorzitter van de Commissie Arbeids markt Overleg Leiden, het ini tiatief. A. Haasnoot onderscheiden KATWIJK Burgemeester mr. C. A. Bos heeft vandaag de heer A. Haasnoot koninklijk onder scheiden. De Katwijker ontving uit handen van de burgemees ter de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding werd de neer Haasnoot toegekend in verband met het feit, dat hij 40 jaar geleden als leerling-kleermaker in dienst trad bij het kledingma gazijn Poot Inmiddels is de heer Haasnoot chef van de kleermakerij. De heer Haasnoot is ook actief bij de schaakver eniging Katwijk en de Hervorm de Gemeente. Gewillig In mei 1975 maakte de project groep jeugdwerkloosheid van de vakgroep Klinische Psychologie van de Rijksuniversiteit Leiden het plan een adviescentrum voor werklozen in te richten. Januari 1976 kwam de groep met haar plan bij de Commissie Arbeids Overleg, waar zij een gewillig oor vond. Dat een en ander toch nog zo lang op zich heeft laten wachten vindt zijn' oorzaak enerzijds in het „rond breien" van de financiering, an derzijds in het zoeken naar pas send onderdak voor het cen trum. Het unieke van het Leidse cen trum, dat overigens voor werk lozen uit de gehele regio open staat, is dat het begeleid wordt- door onderzoek van de vak groep Klinische Psychologie. Regelmatig zullen de behoeften en wensen van de bezoekers van het centrum, maar ook van werklozen met drempelvrees, worden gepeild. Hierdoor kan het adviescentrum zijn activitei ten tussentijds bijsturen. Het betreft hier een experiment van anderhalf jaar. Voor deze periode is subsidie verleend door de ministeries van Sociale Zaken en CRM. „We hebben het rijk de garantie moeten geven dat wanneer het adviescentrum aanslaat, we als gemeente het experiment zullen overnemen. Het ligt voor de hand dat het centrum dan zal komen te val len onder de werkzaamheden van de Sociale Dienst, hoewel daarover nog niets vaststaat," aldus wethouder Van Aken. De lokaliteit van het centrum laat nog wel iets te wensen over. Het was dan ook niet de eerste keus. Toen in februari van het vorig jaar werd aangekondigd dat het centrum in april zou worden geopend was het oog gevallen op de renovatiewinkel in Leiden-Noord. Het dagelijks bestuur van de winkel wilde het centrum wel onderdak verlenen, het algemeen bestuur voelde er niets voor, omdat het de indruk had dat „er weer iets van hoger hand op zijn dak werd gescho ven." .Het is niet de bedoeling dat we in deze ruimte sociaal-culturele activiteiten ontplooien. Met de club- en buurthuizen is inmid dels afgesproken dat ons ruimte ter beschikking zal worden ge steld," aldus de heer Van Rijn. Wat sociaal-culturele program ma precies zullen omvatten, staat nog niet vast, maar de heer Van Rijn is van plan zoveel mogelijk wensen van de hulp vragers in te willigen. Natuurlijk zal, wanneer het Ad viescentrum een belangrijk toe vluchtsoord voor de werkloze wordt, de heer Van Rijn de zaak niet alleen kunnen runnen. Ge dacht wordt aan het inschake len van werkloze vrijwilligers bij het bezoeken van werklozen. Zij zullen daartoe een basisop leiding in sociale wets- en rechtskennis krijgen. Voor de bezochte werkloze heeft een dergelijke methode zijn voordelen. Hij voelt zich, zeker wanneer het om iemand gaat die door langdurig werkloosheid apathisch is geworden, mogelijk eerder begrepen door een bezoe ker, die in gelijke situatie ver keert dan door een „buiten staander". Voor de vrijwilliger is deze methode belangrijk, om dat hij hierdoor een zinvolle en nuttige bezigheid om handen krijgt. Vanzelfsprekend zullen alleen de werklozen worden be zocht, die bij het Gewestelijk Arbeidsbureau hebben laten weten, daar behoefte aan te hebben. Op basis van al beschikbare gegevens blijkt er onder werklo-' zen een grote behoefte te zijn aan groepsgesprekken. Een van de eerste werkzaamheden van de heer Van Rijn zal dan ook het opzetten en begeleiden van deze gesprekken zijn. Maar er zijn ook andere sociaal-cuturele activiteiten denkbaar zoals ta lencursussen, creativiteitscur- sussen, eenvoudig boekhouden en cursussen in wets- en rechts kennis. Vanuit het centrum zul len deze cursussen worden be geleid en gecoördineerd. Het Adviescentrum zal evenwel op de eerste plaats een hulpver lenende instantie zijn, waar werklozen bij wie gevoelens van doelloosheid en nutteloosheid de overhand dreigen te krijgen hun problemen kwijt kunnen. „Door een individuele begeleiding, wil len wij de werkloze uit zijn apa thie halen. Dat hoeft helemaal niet in te houden dan hij daarna weer onmiddellijk werk zoekt en ook krijgt. Het belangrijkste is dat hij op een of andere wijze zijn gevoel van machteloosheid tegen de maatschappij kwijt raakt Dat daaruit mogelijk het vinden van een nieuwe werk kring volgt, is aannemelijk, maar wij dwingen de hulpvra gers in geen geval in die rich ting", aldus de heer Van Rijn. KOUDEKERK/DEN HAAG - De Haagse politierechter ver oordeelde gisteren een 32-jarige monteur uit Koudekerk tot 150 gulden wegens het mishandelen van een familielid. De mishandeling was het gevolg geweest van een al geruime tijd voortslepende vete. In een schuur van het familielid had de monteur machines onderge bracht Het familielid wilde, dat de apparatuur werd verwijderd, maar de monteur maakte daar niet al te veel haast mee. Op een gegeven moment besloot het be wuste familielid tot optreden en sleepte de machines uit de schuur. Toen de monteur dan ook arriveerde ontdekte hij zijn spullen midden in het weiland. Hij koelde zijn boosheid door het familielid eens fiks onder handen te nemen. Deze liet het er op zijn beurt niet bij zitten en zo werd de monteur gisteren beboet De officier had overi gens 200 gulden geëist. LEIDEN „II hebt die jongen gebruikt om geld binnen te krijgen", was het verwijt dat rechter De Koning een Leidse schilder gisteren maakte op de zitting van het Leidse kanton gerecht. De schilder stond terecht omdat hij zijn zoon Comelis gedurende geruime tijd de geneugten van het onderwijs had ontzegd en de jongen, in plaats van hem voor de Visserijschool in te schrijven, had thuisgebouden.Daar hielp Comelis pamet karweitjes, deed boodschappen voor zijn moeder en veroorzaakte geen moeilijk heden zolang er maar niet over school gesproken werd, want de motivatie daarvoor ontbrak bij Cornelis ten ene male. Rechter De Koning zag daar eigenbelang in en de officier van justitie, mr. Van Veen wees erop dat de nu 16-jarige Comelis nog zijn gehe le zestiende jaar met de school banken zal moeten worden ge confronteerd en daarna in de part-time leerplicht verzeild raakt. Aan de Leidse schilder werd daarom verzocht zijn nu bij de visserij zittende zoon ta melijk snel bij de Visserijschool in te schrijven, omdat anders het geëiste en opgelegde vonnis zeven dagen hechtenis voor waardelijk ten uitvoer zal worden gebracht. Rechter De Koning voegde er nog 100 gul den boete aan toe om het moge lijke profijt van de thuisvlijt van Cornelis te compenseren. Even benzine halen De benzine die de 17-jarige zoon van een Katwijkse chauffeur even voor de motorfiets ging halen, leverde pa gisteren op het kantongerecht de meerprijs van 150 gulden of zes dagen cel op. VOORWAARDELIJKE HECHTENIS VOOR VADER LEERPLICHTIGE ZOON Zoonlief sprong namelijk voor het halen óp het tweewielige snelheidsmonster en draaide vervolgens het gas schuldbe wust ver open toen de politie hem te jong en geen rijbewijs signaleerde. De acceleratie had uiteindelijk geen succes, want hoewel de Zoon zijn ach tervolgers kwijtspeelde kreeg zijn vader wegens het uitlok ken van de overtreding nu de boete op zijn brood. „Ik had een verzekering afgesloten waar door rijden zonder rijbewijs mo gelijk was", probeerde de Kat wijker nog, maar rechter De Koning verzekerde hem dat het bestaan van een dergelijke ver zekering veel mensen genoegen zou doen, maar helaas naar het dromenland moet worden ver wezen. De in beslag genomen motor kreeg hij terug, maar de eis van de officier verdubbelde de rechter omdat de zoon de politie al eens eerder het achter wiel van het apparaat had laten zien bij een illegaal ritje. Kaartje Het vergeten van het treinabon nement kwam een Alphense scholier, pendelend van Alphen naar Den Haag duur te staan want omdat het twee keer kort achter elkaar gebeurde viel hij in de vrolijke tarieven; 40 gul den voor de eerste keer, 100 gulden voor de tweede keer zo dat de vergeetachtigheid in to taal 140 gulden tol eiste. Rijden door rood licht wordt ook een dure hobby; wisten twee roodrijders door moeilijk heden met de giro-overschrij ving nog in het oude tarief te vallen, 75 gulden, een Warmond- se magazijnbediende viel me teen in het nieuwe tarief van 100 gulden. En dat terwijl hij die dag niet eens in Rijnsburg was geweest. „Wat moet ik daar doen om acht uur in de och tend?" vroeg hij aan rechter De Koning, die hem als antwoord een foto van het overtredende voertuig voorhield; „hij lijkt er inderdaad op", moest deze toe geven. Pech Pech had ten slotte een brom fietser, die in de steek gelaten door de techniek zijn zware voertuig fietsend moest voortbe wegen. Omdat het zo heet was had hij zijn helm maar even afgezet en voor op de brommer gelegd. Op een gegeven moment kwam de brommer bij een hel lend stuk weg op het onzalige idee even in werking te treden en zijn berijder gedurende der tig meter zonder trapbeweging voort te sleuren. Na drie meter was de immer alerte arm der wet echter al aanwezig, consta teerde feilloos „brommen zon der helm", en ging over tot een welbekende procedure die regel recht naar het kantongerecht leidde. Daar brachten officier Van Veen en rechter De Koning dan toch begrip op voor de si tuatie: schuldig zonder straf. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5