ft«auaai Pieterswijk schrijft brief aan prins Claus Roomburgs Castellum op monumentenlijst Gemeenteraad wil verdere democratisering Hoogheemraadschap Raadsbesluiten Afscheid van R. de Haas DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Oliebolle n Oliebollen markeerden gstera vond bet afscheid van bet SGP-raadslid ir. M. Houtman. Ter gelegenheid van zijn laatste raadsvergadering kregen de in de raadzaal aanwezi gen van hem deze traditionele oudejaarsbap bij bun koffie. Houtman draagt zoals bekend zijn zetel in de raad over aan GPV-vertegenwoordiger H. H. van der Meij. De SGP ging bij de vorige raadsverkiezingen een coalitie met bet GPV aan. De beer Van der Meij zal in de volgende raadsvergadering worden geïnstalleerd. Oliebollen U Toen de oliebollen allang verorberd waren sprak burgemees ter dr. Vis ter afsluiting van een bijzonder vruchtbare raadsvergadering aan het adres van ir. Houtman nog een aantal lovende woorden. „U hebt kans gezien als eenmans fractie een bijzonder geluid te laten horen, waarnaar men gaarne luisterde, zowel wat de inhoud betreft als wat de wijze waarop u dat liet horen", aldus Vis, die tevens de bruisende activiteit van ir. Houtman prees. Als dank voor alles wat Houtman in de zes jaar die hij zitting had in de Leidse raad voor de stad heeft gedaan ontving hij de gebruikelijke bokaal met glazen. In zijn afscheidswoord dankte de heer Houtman zijn collega's voor het feit dat ze zo'n gewillig oor hebben getoond voor zijn bijdrage. Hij stelde verheugd te zijn dat zijn laatste raadsvergadering in zo'n goede en ontspannen sfeer was verlopen en wenste zijn collega's dat dit in de toekoms zo zou blijven. Familie Spoor Onenigheid binnen de familie Spoor, gistermorgen op en bij bet Station van Leiden Een treinmachinist betrapte daar een reiziger op bet oversteken van de rails zonder dat de man daartoe de bevoegdheid bad. De treinbestuurders woe de werd daar kennelijk nogal door geprikkeld: want bij sprong uit zijn trein en probeerde de man te pakken te krijgen. Deze zette bet op een lopen, bet station uit De machinist zette daarop de achtervolging in en vechtend legde bet tweetal de Stationsweg af. De inmiddels gealar meerde politie wist de vechtenden op de le Binnenvest- gracht uit elkaar te balen en de ruzie te sussen. Bloeden Het personeel van de Eerste Hulpdienst, de Leidse GG en GD, kwam het afgelopen weekeinde voor een onaangename verrassing te staan. In de nacht van zondag op maandag moesten zij om 3 uur uitrukken naar de Boerhaavelaan. Een flatbewoner daar had om eerste hulp verzocht Eenmaal aangekomen bleek het te gaan om een man die in zijn duim had gesneden en om medische eerse hulp had verzocht omdat hij, zoals hij zelf vertelde „bang was dat er bloedvlekken aan zijn beddegoed zouden komen. Dubbele hit Trouwens, ook politieagenten maken wel eens gekke dingen mee. Een 81-jarige Leidenaar kwam onlangs op bet bureau aangifte doen van diefstal. Het was een „dubbele bit" ontvreemd. Het ding, (of de dingen, want daar wist bet politierapport ook geen raad meewerd gestolen toen bet liep te grazen op een stuk land bij de Hoge Rijndijk-Lek straat. De waarde van de dubbele bit, die nog niet is teruggevonden, bedraagt 475 gulden. Relaxen Het Vrouwencafé breidt zijn werkzaamheden uit. Voortaan is het café aan de Nieuwe Rijn 20a iedere woensdagmiddag van twee tot vijf uur geopend. Huisvrouwen kunnen hier relaxen en een kopje koffie drinken na enkele uren „stadten". Kinderen zijh eveneens welkom. Voor hen is er voldoende speelruimte en speelgoed, meldt het Vrouwencafé. Simultaan Schakers kunnen het morgenavond 2 februari in het Bree- buys aan de Breestraat opnemen tegen de Leidse schaak kampioen Arthur Schuring. Vanaf acht uur organiseert bet clubbuis een schaaksimuitaan in samenwerking met bet Leids Schaak Genootschap. Deelnemers dienen wel bun eigen bord en stukken mee te brengen, betgeen wèl zo'n vertrouwd gevoel zal geven. Van leden van de Genootschap kunnen belangstellenden en deelnemers alle mogelijke infor matie krijgen over bet schaken in clubverband in en buiten Leiden. De deelname aan de simultaan is kosteloos. Rijksdaalderconcert De violist Niclas Merat en de pianiste Jantyna de Smidt concerteren morgen 2 februari in de Kapelzaal van het K O-gebouw. Het concert begint om kwart over acht Aanvankelijk zou de Engelse violist Stéphen Deak met Jantyna de Smidt dit Rijksdaalderconcert verzorgen. Hij moet evenwel verstek laten gaan omdat hij ziek is. Op het programma dat thans is samengesteld staan werken van Geminiani en Robert Schumann voor de pauze en werken van Mozart Bloch en Bartok na de pauze. Bridget's House De Hull Truck Theatre Company speelt donderdag 3 februari „Bridget's House" (Mickery Circuit) in de Leidse Schouw burg. Zoals alle stukken van de groep komt ook dit toneelstuk weer tot stand middels improvisatie. Bridget is een gescheiden vrouw, noemt zichzelf een sociale parasiet en heeft haar huis onderverhuurd aan een stelletje ongeregeld. De handeling van het stuk speelt zich grotendeels af in de keuken, een rommelige centrale ontmoetingsplaats waar de onderlinge verhoudingen en conflicten worden uitge vochten. Dit alles gelardeerd met de droge Engelse humor. Spelers: Rachel Bell, David Hatton, Alan Williams, Joseph Peters, cass Patton en Steven Marshall. Regie: Mike Brad- well. Aanvang: 20.15 uur. NKOV Het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond afdeling Leiden houdt zondag 6 februari een bezi/mings- en ontmoe tingsbijeenkomst In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmer straat is om kwart voor elf een plechtige hoogmis welke wordt opgedragen door monseigneur A. Simonis. De zang wordt verzorgd door het jongerenkoor. Vanaf twaalf uur is een gezamenlijk ontbijt in het Sint Antoniusclubhuis, waar bisschop Simonis een toespraak zal houden. TEGEN „EENZIJDIGE VOORUCHTING BU VORSTEUJK BEZOEK Prins Claus, morgen in Leiden. (Van een onzer verslaggevers» LEIDEN Het bestuur van de Vereniging Pieters- en Academiewijk heeft prins Claus een expressebrief gestuurd in verband met zijn werkbezoek aan Leiden van morgen. Met dit schrijven wil de vereniging de prins van meer objectieve informatie voorzien omtrent de bouwplannen van de Rijksuni versiteit op het Witte Singel-Doelenterrein. De prins zal zich tijdens zijn bezoek met name omtrent deze plannen laten informe ren. Omdat de Pieter- en Academiewijk bang is dat de vorstelijke bezoeker alleen maar het standpunt van wethouder Waal en de universiteit te horen zal krijgen, heeft het bestuur bij het schrijven een aantal verslagen, adviezen en eigen commentaren over de plannen en wat daarmee samen hangt toegestuurd. In de expressebrief schrijft het wijkbestuur aan de prins: „Het is begrijpelijk dat de universitaire instellingen niet de keerzijde van hun bouwmedaille aan u zullen tonen en dat zij door het verzwijgen van een binnenstedelijke realiteit suggereren, dat al les in pais en vree in Leiden verloopt. Die pais en vree wordt tegen een hoge prijs bereikt op bestuurlijk-stedelijk niveau, waar het gebruikelijk is dat alle tegenargumenten van stedelijke bewoners en de stroom van tegenargumenten groeit gestaag catego risch terzijde worden geschoven". Daarmee doelt het bestuur van de Pieters- en Acade miewijk kennelijk op de protesten tegen de plannen met de Breestraat. zoals die vorige week door „links" werden doorgedrukt. Verbijstering De brief aan prins Claus vervolgt dan: „Met verbijstering constateren de binnenstadbe woners. dat het oudste gedeelte van de stad overwoekerd wordt door een niet te stuiten groei van de universiteit en de navenante hebzucht van instellingen en stichtingen, die in haar kielzog varen. De met verbijste ring te ervaren vooringenomenheid van verschillende stedelijke bestuurders en de halfbakkenheid van sommige raadsleden die aan de universiteit gelieerd zijn en op basis daarvan geen negatief geluid durven laten horen over de plannen van hun brood heer suggereert een algemeen welbehagen rond de nieuwbouwplannen in de Leidse binnenstad, terwijl het welbehagen in wer kelijkheid een onbehagen is", aldus de Pie ters- en Academiewijk in hun schrijven aan prins Claus. Het onbehagen wordt door het bestuur dan nader omschreven waarbij wordt verwezen naar de bouwplannen voor universitaire in stellingen en het gewraakte bouwplan van de Stichting Studentenhuisvesting aan de Kaiserstraat. „maar het strekt zich ook uit tot het mobiele verkeer van de auto, de fiets en de bromfiets van het personeel en de studenten van de universiteit, voor de ver werking waarvan onvoldoende maatregelen getroffen kunnen worden in de historische binnenstad, terwijl feitelijk de zorg voor het parkeren door de universiteit op rekening van de stad wordt geschreven en zij die oplossing niet realiseren kan", zo besluit het bestuur van de vereniging Pieters- en Aca demiewijk zijn brandbrief aan prins Claus. PVDA: „OOK KIESRECHT VOOR HET PLEBS" (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN „Sociale monumentenzorg". Zo noemde PvdA-fractieleider L. Meijer gisteravond in de gemeenteraad de te rughoudendheid van dijkgraaf en hoog heemraden van het Hoogheemraadschap van Rijnland ten aanzien van de demo cratisering van dit waterschap door een uitbreiding van het kiesrecht. De voorzitter van de socialisten in de Leidse raad bepleitte in 1975 al een alge meen kiesrecht bij de verkiezingen van de (hoofd)ingelanden, de leden van het Hoogheemraadschap. De Leidse raad ging toen ook m beroep tegen de gang van zaken bij de verkiezingen die toen werden gehouden op grond van het onde mocratisch karakter dat deze zouden hebben. Leiden werd toen door Gedepu teerde Staten in het gelijk gesteld. Dit college dwong een uitbreiding van het kiesrecht af waardoor ongeveer 40.000 mensen meer kiesgerechtigd werden. Voor PvdA-leider Meijer was dit nog niet genoeg. Hij stelde gisteren principieel voorstander te zijn van algemeen kies recht en verwierp een systeem „waarbij het eenvoudige plebs het kiesrecht wordt onthouden en dit alleen maar een zaak is van welgestelden". Meijer kreeg steun van CDA-leider mr. Driessen. Hij stelde verder te willen gaan dan het college (dat een voorstel had gedaan een relatie tus sen betalingsplicht (bv. d e milieuheffing) en zeggenschap (Kiesrecht) in het leven te roepen, en pleitte ervoor het hele kiesstelsel door de hogere overheden op de helling te laten zetten, althans daarop aan te dringen. Dit stuitte echter op verzet van de burgemeester die meende dat van een dergelijk standpunt de gevol gen niet zo snel te overzien waren. Daar om ging iedereen er uiteindelijk mee akkoord dat zaJ worden verzocht in de toekomst het kiesrecht te koppelen aan het betalen van belasting, in afwachting van een grondiger herziening. LEIDEN De Leidse raad handelde gisteren slagvaar- dag als nooit te voren maar liefst 23 agendapunten af: Met 21 tegen 15 stemmen besloot men de tarieven voor het huren van zalen in de Stadsgehoorzaal in 1977 op het niveau van het vorig jaar te handhaven. Dit in navolging van het advies van de raads commissie economische zaken. Het voorstel werd aanvaard dankzij de steun van 3 „over lopers" uit het progressieve kamp. Met algemene stemmen be sloot de raad een Fonds voor Bovenwijkse voorzieningen in het leven te roepen. Daarin zal het geld worden gestort dat binnenkomt door een bepaal de percentuele heffing op de grondprijs bij de verkoop hier van of de uitgifte in erfpacht. Het geld zal worden besteed aan projecten in Leiden die een bovenwijks karakter heb ben. Met de stemmen van 8 le den uit de linkse fracties tegen besloot de raad de verkeerssi tuatie op het Stationsplein, zoals hij nu bestaat op het kruispunt met de Rijnsburger- weg/Óegstgeesterweg te conso lideren. Een aantal linkse raadsleden zag hier een be voorrechting van het autover keer in en pleitte voor een rijstrook minder stad-uit voor de auto. Unaniem stemde de raad in met het plaatsen van verkeer slichten op de kruispunten Hooigracht/Nieuwe Rijn, St. Jorissteeg/Hoge Woerd en met de aanschaf van een automati sche regelaar voor de stoplich ten op dit kruispunt en die bij het Levendaal. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond ingestemd met een verzoek het ondergronds gelegen Romeinse Castellum Matilone en de resten van het klooster Roomburg in de gelijknamige polder op de monumentenlijst te plaatsen. Het gaat hier om een van de weinige nog bewaard gebleven resten van oude Romeinse vestigingen in Europa. Het geheel ligt nog ondergronds en zal, in afwachting van het ontwikkelen van betere opgravingstechnieken, voorlopig ook ongemoeid blijen. Dat neemt niet weg dat dé gemeente allerlei plannen heeft ten aanzien van de ont wikkeling van Leiden-Oost. Er is het voornamen de Room burgerpolder vol te bouwen en plannen daartoe zijn al klaar. Dat was er de reden van dat het SGP-raadslid Houtman gisteravond met een voorstel kwam de kosten die met het maken van deze plannen ge moeid, geweest zijn en nu voor een deel „weggegooid geld" zijn op het Rijk te verhalen. Dit temeer nu het hier duide lijk gaat om een „boven-plaat- selijk", zelfs Europees belang. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) was het met Hout man eens. Ook hij achtte het bijzonder ongewenst als .de huizen die er nu nog in Room burg gebouw kunnen worden (en dat zijn er 100 minder) extra duur worden door het bewaren van dit monument Dat zou voorkomen kunnen worden door een extra locatie subsidie van het rijk te krijgen en de motie van Houtman zag Waal daartoe als een steun in de rug. Houtmans suggestie werd daarop algemeen aan vaard. Tenslotte verklaarde alleen CDA-leider Driessen zich te gen het in standhouden van dit archeologisch monument Hij achtte de waarde ervan te gering en daardoor het offer voor Leiden te groot PPR BEPLEIT CONCENTRATIE TAXIVERVOER LEIDEN Namens de PPR-fractie heeft het raadslid L. Beijen gisteravond gepleit voor een betere samenwerking tussen de v.erschillende in Leiden opererende taxibedrijven. Beijen deed dit bij de behandeling van een nieuwe taxiverordening. Hij verzocht wethouder Waal er in de gesprek ken met de taxibedrijven op aan te dringen dat deze er toe zullen overgaan van één mobilo foonnet gebruik te maken. Daardoor zou de wachttijd voor de taxigebruiker aanzienlijk kunnen worden teruggedrongen, zo meende het PPR:raadslid. Zijn college Ranner (PvdA) ver zocht de wethouder dan meteen te kijken in hoeverre de taxiondernemingen een eensluiden de tarievenstructuur kunnen gaan gebruiken. Het had hem gestoord dat de bedrijven voor dezelfde ritten verschillende taneven bekeke nen die het gevolg zijn van een verschil in de wijze van berekenen. Wethouder Waal zegde toe beide zaken bij de taxiondernemers aan te kaarten. De plaats van de wijkmarkt in Zuid-West, het Bevrijdingsplein Zuid-West krijgt wijkmarkt (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Leiden Zuid-West krijgt wekelijks een wijk markt. Voor de tijd van een jaar zal er een proef gehouden worden met een markt aan de Vijf Meilaan los van de weke lijkse markten in de binnen stad. Met 33 tegen 3 stemmen ging de raad hier gisteravond mee akkoord. Drie leden van het CDA ver klaarden zich tegen de markt. CDA-woodvoerder Van Zijp zag er een (te) gevaarlijke con currentie in voor de bestaande winkels ui dit stadsdeeL „Je kunt hoe dan ook je gulden maar één keer uitgeven, ook al is hij een daalder waard", zo stelde hij. Van Zijp sloot zich aan bij de winkeliers van de President Kennedylaan, die vrezen dat de wijkmarkt aan de Vijf Meilaan hen klanten zal afsnoepen. Zijn fractiege noot Bleijie toonde zich juist vóór de wijkmarkt. Hij zag er een impuls voor Zuid-West in en verwachtte dat er een ge zonde concurrentie van de proef zou uitgaan. Na een jaar wil Bleijie de ervaringen be studeren en bezien of ook in de Merenwijk niet een wijk markt zou moeten worden ge realiseerd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH' Burgemeester Vis overhandigt R. de Haas een tegel met het Leidse gemeentewapen LEIDEN De waarnemend commandant van de Leidse Brandweer tot de indiensttreding van ir. Broekman de heer R. de Haas nam gistermiddag afscheid van het Leidse korps. De heer De Haas krijgt wegens het bereiken van de leeftijd van 55 jaar functioneel leeftijdsontslag en verlaat de dienst met ingang van vandaag, na een dienst verband dat acht jaar en één maand heeft geduurd. Burgmemeester Vis, die in de functie van „Leidens Eerste Brandweerman" de heer de Haas als eerste toesprak zei het vertrek van de waarnemend commandant te betreuren, te meer daar hij had geconstateerd dat het de heer De Haas in die paar maanden dat hij moest invallen tot de komst van ir. Broekman goed werk had gele verd. Vervolgens schetste Bur gemeester Vis de levensloop van de heer De Haas, die begon als marineman en vervolgens in de brandweerkorpsen van Den Haag, Oosterbeek(gemeente Renkum) en Zoetermeer diende tot zijn aanstelling bij de Leidse brandweer, in 1969. De heer Vis stelde ervan overtuigd te zijn dat het brandweerwerk ook een hobby geweest is van de schei dende commandant. Als blijk van waardering bood hij de heer De Haas een tegel met het Leidse wapen aan. Na burgemeester Vis kwamen nog enige sprekers aan het woord, tot tenslotte de heer De Haas zelf plaatsnam achter het katheder. Na een dankwoord aan alle sprekers, waarbij hij benadrukte het nooit allemaal alleen te hebben kunnen doen stelde de heer De Haas nog dat de Léidse Brandweer, ondanks het goede materieel zich toch nog in een moeilijke tijd be vindt; dit vanwege de arbeid stijdverkorting zonder uitbrei ding van persomeel en de com mandantswisseling. Vervolgens sprak de scheidende comman dant de hoop uit dat de kracht van het korps niet zal worden aangetast en tenslotte wenste hij de Leidse brandweer een goede toekomst en een behouden vaart toe. lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIII

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3