SELECTIE ENGELAND MSV Duisburg zet rechter op de tribune Enith Brigitha waarschijnlijk niet aan start in Speedomeet Verkiezing van atletiektrainer in verdrukking Prestatiepartijen niet altijd goede oplossing Speedo denkt aan stoppen sponsoring Gesprek? Bokser overleden Korbach naar PEC DINSDAG 1 FEBRUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 11 SPORT Meestal is Enith Brigitha bereid haar handtekening te zetten. Vpor Speedo-badgoed tekent ze (echter) neg niet. Wim de Boer ...voorwaarde... (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het kort geding dat Enith Brigitha heeft aangespannen te gen de zwembond komt pas volgende week woensdag voor. En dat zal zeer waarschijnlijk consequenties hebben bij de Speedomeet eind deze week in Amstersfoort. De kans dat Nederlands topzwemster nr. 1 daar start is maar uiterst gering. Voor internationale wedstrijden, en dat etiket heeft de Speedo niet, eist de KNZB het dragen van kleding van Speedo, de firma waarmee onlangs een vet sponsorcontract werd overeengeko men. Enith Brigitha vertikt dat. Zij wil zelf uitmaken in welke kleding ze zwemt en nam daarom een advocaat in de arm, die het kort geding claimde. De bedoeling was een uitspraak te krijgen voor de wedstrijd in Amersfoort. Nu dat onmogelijk blijkt, ligt een .eigen' actie van Enith Brigitha voor de hand. De kans is groot dat zij weigert aan de start te komen. Speedo-kleding draagt zij pertinent niet. „Ze zijn bij me geweest om een zwempak aan te meten. Ik heb het aan gehad, maar aan alle kanten past het me mooi niet", aldus Enith Brigitha. En als de koppige zwemster toch gene gen is (met eigen badpak) in Amers foort op de startblokken te klimmen, dan zal de zwembond haar dat beletten. Er vanuit gaande, dat zij niet in Speedo gekleed gaat. Bestuurslid De Boer van de KNZB: „Het is nu eenmaal de voor waarde die vooraf gesteld is. En weigert Enith te tekenen, dan mag ze simpel niet meedoen. Ik geloof er trouwens niet meer in dat ze nog voor vrijdag de verklaring tekent. Op haar uitnodi ging voor de wedstrijden in Amersfoort (waarbij het verzoek om alsnog te teke nen voor een akkoordverklaring Speedo te dragen) hebben we niks meer ge hoord. We staan met de rug tegen de muur. Op 9 februari mag de rechter dan oplossing brengen. Tot zolang is er maar één mogelijkheid, wil Enith Bri githa starten. Ze zal akkoord met onze eis moeten gaan. Dan is ze weer harte lijk welkom". Intussen hebben alle andere 144 gese lecteerden van de zwembond getekend „voor Speedo". „En dan is het eigenlijk triest", aldus De Boer, „dat al diegenen misschien gedupeerd worden ter wille van één". De Speedo-wedstrijden zullen zeer waarschijnlijk ook gedupeerd wor- (Van onze sportredactie) ZWOLLE Rudolf Terlingen, de di recteur van Speedo-Nederland ligt er niet wakker van dat Enith Brigitha nog steeds geen bereidheid toont met een badpak van zijn merk in interna tionale wedstrijden te starten. Ook de aankondiging dat de Nederlandse zwemvedette een kort geding gaat aan spannen tegen de KNZB, die haar wil verplichten wedstrijdkleding van Spee do te dragen, heeft Terlingen niet van zijn stuk gebracht „Ik hoop niettemin, dat Enith slechts aan het dreigen is, want hoe de uitslag van zo'n kort geding ook zou zijn, het topzwemmen in Nederland, de KNZB en zeker ook Enith zelf hebben er nadeel bij". Intussen laat Terlingen er geen twijfel over bestaan, dat de sponsoringen aan de KNZB door Speedo zijn langste tijd heeft gehad als Enith Brigitha eventueel door tussenkomst van de rechter niet verplicht wordt de wedstrijdkleding van Speedo te dragen. „Wat heeft zo'n kon- trakt nog voor zin, als verschillende vedetten redenen die wij maar in het midden laten, gaanzwemmen in een an der merk. Maar het trieste zou dan wel zijn, dat de topsport van de KNZB in de kou komt te staan. Met het organise ren van de Speedo-meet en de sSpeedo- jaargangwedstrijden gaan we echter, vanzelfsprekend, door". De directe kontakten tussen de KNZB en Speedo die in een boerderij in de buurt van Steenwijk zijn hoofdkwartier heeft gevestigd, bestaan al enkele jaren. Maar pas dit jaar heeft de sponsoring een officiële status gekregen in de vorm van een kontrakt. „Door de concurren tie moesten wij bepaalde eisen gaan stellen", aldus Rudolf Terlingen, maar erg moeilijk hebben wij het de KNZB niet gemaakt. De enige eis is in feite Enith Brigitha wil een gesprek met de zwembond over de sponso raffaire, voordat het kort geding, dat zij de bond heeft aangespan nen dient. Zij hoopt, dat daarmee de problemen alsnog kunnen wor den uitgesproken. ABIDJAN Mamadou Kone, een bokser uit Ivoorkust, is gis teren in een ziekenhuis te Abid jan overleden aan de gevolgen van een gevecht, dat hij tegen zijn landgenoot Tiga Topsoba bokste. Kone ging in deze partij, in de kwalificatieronde van het toer nooi om het kampioenschap van Ivoorkust, in de tiende ronde knock-out. Hij werd bewuste loos naar het ziekenhuis overge bracht en kwam niet meer bij kennis. Tips Nootdorp DEN HAAG Tien draverijen staan morgemttiddag weer op het programma van de dravers- baan in Nootdorp. De eerste start is om half drie. Onze prog noses voor deze meeting. BARENDRECHTPRIJS: Neeltje H, Nanna G en New Petulance. BAANBRUGGEPRIJS: Pipo de Clown, O. Leendert en Peggy Sue, BAVELPRIJS: Oraldus, Mirerelle en Natalie van Hovi. BEEKBERGENPRIJS: Maxaver Way, Liebestraum en Iwan. BEILENPRIJS: Nerva, Loyaal van Liante en Lucky Star. BESTPRIJS: Larens Roem, Jupiter D en Lime du Bois. BENNEKOMPRIJS: Mascotta, Mi chael Spender en Luitenant Dixy. BAVELPRIJS (tweede afdeling): Ons T, Mona Hanover en Mabel. BEEKBERGENPRIJS: Nazgul Ama- biles, Moniek Donne en O Mores. BAKKUMPRIJS: Oswald, Nelly Trickson en Norfolk. ZWOLLE Frits Korbach wordt met ingang van het komende seizoen de nieuwe trainer van de eerste-divisie- club PEC/ZWOLLE. De huidige oefenmeester van Wagenin- gen, volgt per 1 juni van dit jaar Hans Alleman op, die enige tijd geleden ontslag heeft aangevraagd. Korbach heeft een contract afgesloten voor twee jaar. KORTWEG VOORHOUT De carnavals vereniging „De Bokken" houdt morgen 2 februari haar alge mene donateursvergadering in restaurant „Boerhaave" aan de Herenstraat. Tijdens deze vergadering die om half negen begint zal door het bestuur een overzicht worden gegeven van de vele festiviteiten tij dens de carnavalsdagen. Als belangrijkste onderwerp van deze avond zal de begroting worden behandeld. Na afloop van de vergadering wordt ge kiend om prachtige prijzen. WARMOND Progressief Warmond belegt morgen 2 fe bruari een ledenvergadering n.a.v. de extra raadsvergade ring die gehouden zal worden op 8 februari. Op de agenda staan dezelfde punten als op de agenda van de raadsverga dering tw. bouwlokaties en gemeentelijke voorlichting. De vergadering wordt gehouden in de bovenzaa 1 van De Burcht en begint om 20.00 uur. KATWIJK In de grote zaal van „Tripodia" zal Jan Wol kers - schrijver, beeldhouwer en schilder - morgen 2 februa ri een lezing houden. Hij ver telt o.m. uit en over eigen werk en vertoont dia's van zijn verblijf op het onbewoonde ei land Rottum. De door K O-Katwijk georganiseerde avond begint om 20.15 uur. Entreeprijzen 5, voor niet- schrijvers en 4,- voor K O-inschrijvers en houders van CJP en 65+ pas. Kaarten ver krijgbaar bij Drukkerij Wou- da, Lijdweg 9, het VW-kan- toor aan de Boulevard en in dien voorradig aan de zaal. KATWIJK - Morgen 2 fe bruari zal om 20.15 uur de film „Let it be" van de Beatles in 't Mallegat worden vertoond: een weergave van repetities en plaatopnamen, alsmede de re gistratie van het laatste live optreden van de groep. De he le avond zullen Beatle-platen worden gedraaid. Entreeprijs 1,-. LEIDERDORP De voorzit ter van de WD, Mr. F. Kort hals Altes, houdt vanavond een spreekbeurt in de ontmoe tingsruimte van de sportzaal „Op Dreef' aan het Van Alp- henplein in Leiderdorp. De heer Korthals Altes, die naar Leiderdorp komt op uitnodi ging van de plaatselijke afde ling van de WD, spreekt ovër de actuele politiek. Aanvang 20.00 uur. UTRECHT De atletiekunie kan het plan om 1977 goed te beginnen met de verkiezing (voor 31 januari was de bedoeling) van een nieuwe trainersstaf laten varen. Het breekpunt bij de open sollicitatie is de trainerscoordinator. De goede heeft zich niet gemeld en in arren moede is de bond zelf aan een (tot nog toe mislukte) speurtocht begonnen. Vice-voor- zitter Wim de Beer: „De reactie was inderdaad niet stormachtig. Je kan het niet verkopen om van de slechte kandidaten, nu stel ik het wel zwart-wit, de minst kwaaie te kiezen. We hadden er een op het oog, maar die heeft het laten afweten". Dus zoekt de keuzecommissie naarstig verder met de wetenschap' dat de trainingsopzet voor de atleten wat dit betreft toch al verloren is. „Inderdaad had dat eigenlijk al rond moeten zijn. Het is triest, dat de procedure nu een beetje hangt. Het komt ook. omdat we nu toevallig ook net met de nieuwe structuur van de bond zitten. Daardoor komt die verkiezing in de verdrukking". Een troost voor Wim de Beer is de grote belangstelling van de zijde van de vakgroeptrainers. De ideale samenstelling staat op papier al vast. Het wachten is op de trainerscoördinator, die zijn fiat moet geven. De Beer: „We komen er wel uit. Voor de unieraadsvergadering eind februari, moet het toch wel rond zijn". Wim de Beer: „Het is triest". Boete Best LONDEN George Best is door de strafcommissie van de Engelse voetbalbond (FA) een boete opgelegd van 75 pond, .ruim 300 gulden. Hij kreeg die straf voor het afkeurende gebaar tegen scheidsrechter Homewood na de verloren bekerwedstrijd van Fulham tegen Chelsea, vorige maand. Best, goed voor een sa laris van 500 pond per wed strijd, kreeg van de strafcom missie tevens een berisping. LONDEN De volgende spelers zijn door de Engelse voetbal- coach Don Revie geselecteerd voor de vriendschappelijke inter land tegen Nederland: j Doelmannen: Ray Clemence, (Liverpool). Peter Shilton, (Stoke City). Joe Corrigan, (Manchester City). Verdedigers: Dave Clement, (Queens Park Rangers). Kevin Beattie, (Ipswich). Phil Thompsom (Liverpool). Roy McFarland, (Derby). Mike Doyle, (Manchester City). Mick Mills, Gpswich). Colin Todd, (Derby). Emlyn Hughes, (Liverpool), Brian Grenhoff (Manchester United). Middenvelders: Trevor Cherry, (Leeds). Brian Talbot, (Ipswich). Ray Wilkins, (Chelsea). Trevor Brooking, (West Ham), j Aanvallers: Kevin Keegan, (Liverpool). Mike Channon, (Southamp- I ton). Joe Royle, (Manchester City). Trevor Francis, (Birmingham). Stuart Pearson, Manchester United). Stan Bowles, (Queens Park j Rangers). Dennis Stuart, (Manchester City). DÜSSELDORP De rellenschoppers rond de Westduitse voetbalvelden kunnen in de toekomst rekenen op een hardere aanpak. Hermann Neuber- ger, de voorzitter van de Westduitse voetbalbond vond duidelijk gehoor bij de ministeries van binnenlandse zaken en justitie, de politie en bij de rechters, toen hij voorstelde eens met z'n allen om de tafel te gaan zitten om over de zaak te praten. voetbalwedstrijden". De actualiteit van de zaak werd in het afgelopen weekeinde nog eens onder streept, toen toeschouwers in Brunswijk en Frank fort met elkaar op de vuist gingen. MSV Duisburg, de club van Kees Bregman heeft inmiddels al maatregelen getroffen. Tijdens de thuiswedstrijden van MSV zit rechter Bernd Metz ier altijd op de tribune. Zijn mening: „Vergrijpen moeten onmiddellijk worden gestraft. Zoals je een stout kind een oorvijg geeft. Onmiddellijk na het vergrijp dus. Alleen dan gaat er een heilzame werking van uit". Don Revie maakte zijn selectie bekend Zaire trekt zich terug KINS JAS A - Mali Mazungu Elonga, minister van sport in Zaire, heeft gisteren in Kinsha sa meegedeeld dat het nationa le team van Zaire wordt terug getrokken uit de voorrondes voor het Wereldkampioenschap voetbal in Argentinië '78. De minister van sport zei dat deze beslissing genomen was vanwege „bepaalde tekortko mingen" in het team en vanwe ge het „niet-patriotistisch ge drag" van sommige spelers. Zai re deed in 1974 mee aan het toernooi van het Wereldkam pioenschap voetbal. Dorjee naar De Graafschap? (Van onze correspondent) DELFT Hans Dorjee wordt waarschijnlijk de nieuwe trai ner van eredivisieclub De Graafschap. In de loop van deze week gaan de Delftse oefen- meester en het bestuur van de club, die eerder dit seizoen Evert Teunissen ontsloeg en B-trainer Ben Polak aanstelde, om de tafel zitten. Zoals bekend wenste de KNVB geen goedkeu ring te verlenen aan Polak om De Graafschap tot het eind van het seizoen onder zijn hoede te houden. Toch tennis in Stompwijk LEIDSCHENDAM/STOMP- WUK Het zevenhandbalveld dat in het sportpark „De Meer- horst" zal worden ingericht, zal tevens als tennisbaan kannen worden gebruikt. In een door gemeentewerken opgesteld plan is bovendien de mogelijkheid onderzocht op het handbalveld twee tennisbanen in dwarsrich- ting aan te leggen. Hiervoor zou het handbalveld echter van 22 tot 36 meter moeten worden verbreed. Het speelveld komt op de plaats waar in het nieuwe bestemings- plan „Kern Stompwijk" een parkeerterrein is ingetekend maar wordt zo geconstrueerd dat het later aan zijn bestem ming kan voldoen. Op de tennis baan kunnen geen officiële com petities worden gespeeld omdat het handbalveld een tonrondte van 10 centimeter moet hebben terwijl voor tennis een volko men vlakke baan is vereist. Het speelveld zal waarschijnlijk worden gecoat waardoor de ruwheid van het oppervlak en. daarmee het ontstaan van bles sures wordt verminderd. De to tale kosten komen inclusief de eventueel in twee kleuren toe te passen coating van ruim 18.000 gulden, op 103.100 gulden. Bur gemeester en wethouders willen het handbalveld, na de behande ling deze week in de Dorpsraad' en volgende maand in de ge meenteraad, nog dit voorjaar aanleggen. Over de exploitatie van het complex vindt nog over leg plaats met de Handbalver eniging HVS. ZUIDHOLLANDSE BOKSKAMPIOENSCHAPPEN DORDRECHT De derde avond in de cyclus die de Zuidhollandse bokskam pioenen moet opleveren, was in meer dan een opzicht merkwaardig. Het getuigt van „slordigheid" als een bokser te zwaar is voor het gewicht waarin hij inschreef. Er werd een bokser die een prestatiepartij moest leveren de titel onthouden omdat hij uitkwam tegen zo'n te zware oppo nent. En dan waren er gisteren, op de derde avond - in „Americain" te Dord recht ook nog de nodige verrassingen. Prestatiepartijen zijn in feite ondingen. De ene keer wordt er nauwelijks gebokst, de andere maal is er een tegenstander die juist in zulk een duel wil tonen hoe voor treffelijk hij wel is, daardoor de man die de prestatie moet leveren om de titel waardig te zijn, in de perikelen brengend. Zulk een partij was de finale welterge- wicht in de junior C-klasse. Veenstra (Kristalijn. Den Haag) was te zwaar. Nor maal gesproken zou dan de andere fina list. Vinkensteyn (DTS, Leiden), zonder meer kampioen moeten worden. Maar de Leidenaar moest er voor boksen en een kennelijk getergde Veenstra ging er zo tegenaan dat hij met furieuze „knallen" Vinkesteyn in de tweede ronde aansloeg. Scheidsrechter Mercey telde tot tien maar gaf als uitslag RSC (scheidsrechter stopt gevecht). Een finalist hoort geen prestatie- partij te boksen tegen iemand uit een hoger gewicht. Vinkesteyn werd - en dat wel terecht - de titel niet toegekend. In de finale weltergewicht N-klasse was v.d. Heijden (DTS, Leiden) te zwaar. Tot veler verbazing werd voor de partij al bekend gemaakt dat Schuitema (Huize naar, Rotterdam) automatisch kampioen was. Waarom nu wel? Zij boksten toch, maar geen prestatiepartij. Schuitema bok ste overigens uitstekend en toonde zich de titel zonder meer waard. Sensatie De grootste sensatie viel in het halfzwaar- gewicht N-klasse. Hoek (Bouhuizen, Mid- delharnie) won de halve finale van Maas land (Crooswijk. Rotterdam) en v.d. Kley (Crooswijk) kwam zonder te boksen in de finale omdat zijn tegenstander, Haver kamp (Bouwlust, Dordt), vorige week k.o. was gegaan in die merkwaardige partij waarin zijn tegenstander werd gediskwali ficeerd. V.d. Kley had in zijn eerste optre den een imposante indruk gemaakt. Gis teravond bleek in zijn finale tegen Hoek dat hij nog veel mist. Hoek. met al een duel achter de rug, trad v.d. Kley die een zware maar „vallende" stoot heeft en voor de rest niets, uitgekiend tegemoet In de, tweede ronde ging v.d. Kley, die de ring instapte met een gezicht van „dat maak ik wel even"' op een rechtse opstoot acht tellen neer en in de derde trof hem een rechtse hoek, zodat de partij automatisch ten einde was en Hoek de titel had ver overd. In de C-klasse werden twee kwartfinales in het zwaarwelter gebokst O'Hamud (Te Pas, den Haag) kwam als beste van de vier te voorschijn maar zal zijn krachten beter moeten verdelen dan hij tegen Ra- dings (De Haan, Schiedam) deed. Krum- pelman (Huizenaar) won van Langeveld (Kristalijn, Den Haag) de andere kwar teindstrijd na een slecht duel. Er konden nog wat kampioenen begroet worden. Knoop (Bouwlust) werd Zuidhol lands wQlter C-klasse titelhouder door een veel betere techniek dan de druk doende Teil (Crooswijk) en v.d. Berg (Huizenaar) werd dat in de C-klas middengewicht door een zege op Schrader (Kistalijn) die een enorme rechtse heeft maar het daarvan te veel moet hebben. V.d. Berg was de betere bokser. Hij bestreed Schrader „uit gekookt" en hoewel hij in de derde ronde op die rechtse van de Hagenaar even neerging, liet de jury kennelijk de grotere bokskunde van de Rotterdammer prevale ren. In de halve finale halfzwaargewicht C-klasse kwamen de Hagenaars La Cruz (Hoogenband) en v.d. Tak (Te Pas) tegen elkaar uit. Het werd een goede partij tussen twee sterke pugilisten van wie v.d. Tak gevarieerder stootte en ook actief was in de clinch waarin La Cruz passief bleef V.d. Tak, in zijn fraaie nieuwe tenu van de boksschool Te Pas, haalde verdiend de finale. Volgende week maandag worden de kam pioenschappen in „Amicitia" te Den Haag voortgezet. Andere uitslagen van gisteravond: Atde- mir (Bouwlust) kampioen lichtwelter A-ju nioren na prestatiepartij tegen Poyraz (Bouwlust; Bachau (Bouwlust) kampioen lichtwelter B-klasse na prestatiepartij te gen Huigenvoort (Den Bosch); halve finale zwaargewicht C-klasse: Otto (Crooswijk) w.o.p. van Sar (Westland). HERMAN VAN BERGEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11