Mooi-weer-kapitein is zich van geen olie bewust LANGS OMWEGEN rte •Een burgerlijk huwelijk sluiten mag plezierig zijn best Inschrijfformulier^ imiss verkiezing 1 |alkemade 1977 Jukebox 2008 spreekt tot de verbeelding Aanleg tennisbanen stuit op verzet GELDBOETE VOOR NIEUWKOPER EN ALPHENAAR Opnieuw antiek ontvreemd Beslissing extra-krediet „Die Leythe uitgesteld 197; RIJDAG 28 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 5 be- I ,250 VIERKANTE METER IS NOG GEEN HALF KOPPIE VOL" DOOR m'in omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie nJN u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. SUi alli 3e „Grote Olielozer van Leiden" blijft ertegen aan >aan. Zijn straf, opgelegd door de Leidse Kanton- echter, voor „het morsen van een paar druppels Olie", is in enkele termijnen van 750 gulden boete 1of 30 dagen met 2 jaar proeftijd) teruggebracht tot 250 gulden, of 10 dagen met 2 jaar proeftijd maar kapitein Jan Slingerland (48), sinds '56 op de Leidse wateren, büjft het hogerop zoeken, met steun van de schippersbond Schuttevaer." Alles wat zo ongeveer met olie te maken heeft in deze stad krijg ik voor de voeten gegooid. En dat 'lemaal omdat vorig jaar twee studenten bij de ipoorbrug over het Galgewater een „ramp" voorza gen. Ik was daar met een boot aan het draaien, in een baggerhoek bij het Noordeinde. De schroef maakte die bagger los en daar zit natuurlijk olie in. Er was een olievlek van 250 vierkante meter [gemeten, zei de rechter. Nou, volgens een hoofd ambtenaar vanf Rijnland maakt één druppel olie een vlek van een vierkanten meter.. Dat betekent in dit geval 250 druppels en dat is nog geen half koppie. Of kan ik niet rekenen soms?" w vai Aan Slingerlands rondvaart- business kleeft thans een vlek, D) d( gen olievlek. Hij, nazaat van es tei de oude Oost-Indiëvaarders, „Ovei zou niet behoorlijk met olie aake® kunnen omgaan. Het is om triestig van te worden, maar voorlopig zit schipper Jan er nog warmpjes bij in zijn huis aan de Hoge Rijndijk, waar in de voortuin een soort fokke- mast met vlaggetjes de water gebondenheid van Slingerland symboliseert. De woonkamer heeft veel weg van een scheep vaartmuseum. „Eigenlijk ben ik min of meer een mooi weer kapitein, die niet op een hete droge zomer zit te wachten; een zonnetje en net iets te fris voor zwembad of strand, dan komen de mensen naar de stad. De rondvaart staat hier bij de buitenlanders hoog aan geslagen. Ze vinden het hier mooier dan in Amsterdam, hoor je zelfs. Dat komt door die prachtige singels, langs de woonboten bij het Utrechtse Jaagpad. Het is hier allemaal in een interessante afwisseling en bovendien zijn de rond vaartboten in Leiden open. Je kunt erin staan en filmen of fotograferen". Maar dat neemt bij elkaar niet weg, dat Jan Slingerland, rondvaarder en sleper en schipper naast God, wel een beetje in de penarie zit met al die ongein. Met die olietoesta- ned wordt het wel een moeilij ke zaak vor hem. Kapitein Slingerland: „Je ontkomt nooit aan een druppel gasolie die lekt uit een leiding of een fil ter. Als je een oudere auto ergens neerzet, valt er ook we ieens een spettertje. Als je wa ter uit een vet schip pompt, zit er altijd wel een druppel gas olie in die vlek die je op het water maakt. Maar nooit heb ik van m'n leven carter-olie overboord gezet Die olie wordt steeds opgevangen in bussen". Kapitein Slingerland zit er even onschuldig bij (en vertoont trouwens even veel gelijkenis) als kapitein Had dock van Kuifje. Het loopt vol gens hem de spuigaten uit „Zelfs bij de Leidse schouw burg in de Oude Vest zou „mijn" olie drijven. Dat is on mogelijk, want het water, plus de olie, gaat alleen richting Katwijk. Niemand loost in de Oude Vest z'n olie, of ze gooien een vat om en dan is het opeens mijn vat. Overal waar in Leiden olie op het water wordt aangetroffen, zit Slingerland erachter. Maar zo kan ik niet werken". Mevrouw Slingerland kan er ook niet helemaal bij: „En dan moet je weten hoe secuur Jan is. Die gooit nooit niks in het water; maar ze moeten een dader hebben". Kapitein Jan: „Nou, die dader hebben ze dan ge- Kapitein Jan Slingerland. vonden en dan gaan ze naar je lopen kijken. De voorzitter van Schuttevaer vond het een hoogst kwalijke zaak, wat die veroordeling betreft. De één mag een koe stelen en een ander mag niet eens over het hek heenkijken. Voor de rech ter heb ik niets mogen vragen. Daar waren ze, volgens mij, bang voor vragen die ze niet kunnen beantwoorden. Maar ik zeg: laat die man zich met z'n eigen zaken bemoeien. Voor de rechter riep ik: die lui zijn niet goed wijs. En toen werd ik eruit gezet.." „Ik moet nu ook - en dat is weer een andere kwestie - vijf jaar lang al precariorechten betalen - 145 gulden per jaar voor fietsenrekken die ik niet heb. Ik heb nog liever de doodstraf dan dat ik daarmee doorga. Dan doek ik liever de hele troep op. Ik vreet ook geen pillen. Die hoeven ze niet voor mij te maken. Dat doe Bayer in Leverkusen in Duits land wel, maar de Rijn is zwarter dan die speelgoed hond bij de haard hier. Dat met die Rijn gaat gewoon door. Ik stort geen olie in de Oude Rijn, maar op een vage beschuldiging pakken ze me. U mag het voor mijn part een Leidse .James Onedin Line" noemen, maar ik pik het toch echt niet. Ik ga er met volle kracht tegenaan. De echte ver vuilers worden niet aange pakt". Kapitein Jan Slinger land hijst zich in volle wapen rusting, want ze moeten hem toch nog wel echt eens aanto nen, dat-ie in de olie is ge weest... raai Gerard van der Hoeven voor het laatst als ambtenaar van de burgerlijke stand in Leiderdorp. G -rard van der Hoeven, ambtenaar der burger lijke stand van de ge meente Leiderdorp (mis schien moet je het an ders formuleren, maar dat zal Gerard van der Hoeven helemaal niet zwaar zitten), houdt er mee op. Hij heeft in ruim drie jaar 238 „stuks" AFGEWERKT, eenzelfde AANTAL PA REN IN DE ECHT VERBONDEN. Donder dagmiddag waren dat Willem-Hendrik de Jong, gevierd melkhandelaar met een enthousiaste loopwijk die met elkaar een „bloemetje" op tafel bracht voor het bruid spaar, en minderjarige Marja Hogervorst, die van toezeind voogd toe stemming kreeg en ook van moeder Hogervorst. De publieke tribune van de trouwzaal (in gewone doen de raadzaal) was tot de laatste plaats be zet. „In de raadzaal wor den ook niet zulke dras tische en belangrijke be slissingen genomen", zei ambtenaar Van der Hoe ven eens en ook wel daarna en dat nam burgemeester Van der Have (daarop gewezen) hem wel ietwat kwalijk. „Maar", zei Gerard van der Hoeven, „dat is nu eenmaal mijn mening en daar moeten we het maar bij houden". Tot van de week bleef het daarbij. Gerard van der Hoeven wordt op z'n 26ste ambtenaar Sport zaken in Voorburg bij burgemeester Elly den Haan-Groen, en wie zal het hem in Leiderdorp nadoen? Wat Gerards grote punt altijd is geweest (en ik hoop, dat vele gemeenten hem zullen navol gen op het punt van leven slang schakelen): „Waarom moet het allemaal zo stijlvol?" Gerard heeft bemerkt, dat weinigen zich durven te bewe gen bij zo'n gebeurtenis op het raadhuis. De taal der wet re- geert hier. „In het geval van Willem en Marja was het ker kelijk huwelijk primair en dan probeer ik er wat van te ma ken", vertelde ambtenaar Van der Hoeven me na afloop. „Je hebt ze ook van drie minuten: acte tekenen en dan zo gauw mogelijk weg. Soms trouwt men voor de tweede keer. Dan zeg ik ook niks. Maar je moet er wat van zien te maken. De mensen moeten niet als dooie zoutzakken erbij zitten. Ik heb m'n problemen hier gehad, aanvankelijk. Ik stond wel eens in spijkerpak, want ook' bruidsparen komen soms in d'r gewone kloffie (van terzij de vernam ik, dat ambtenaar Van der Hoeven na een zomer se huwelijkssluiting weieens werd aangetroffen in shorts, die hij onder zijn toga droeg). Ik vraag me alleen af: wat wil het bruidspaar?" In Leiderdorp is het steeds geweest: alleen in toga. Ook Gerard van der Hoeven leek donderdagmiddag bij z'n laat ste optreden op een hoogle raar of een doorgeverfde pre dikant. „Maar ik ken de men sen meestal vanaf hun onder trouw. Je praat over het een en ander en dan kun je soms pijnlijke achtergronden, zoals bij tweede huwelijken, voorko men." Zoals gisteren toen ambtenaar Van der Hoeven er vaak een one-man-show van - maakte. Aanwezige familie en Op 19 februari Cultureel Centrum, Nieuwe Wete- I ring. I Straat: Geb. datum: Hobby's: Maten: I Inzendingen vóór 7 februari naar: P. Heemskerk, Spoorstraat 72, R'veen IP. Wever, Kerkstraat 31, Oude Wetering Voorverkiezing vrijdag 11 februari 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Nieuwe Wetering, i I Coctailkleding verplicht. I—J| I (gehuwd/ongehuwd) recente pasfoto! bekenden liggen hiet zelden dubbel van het lachen. Of la gen, want Gerard gaat nu zijn heil ergens anders zoeken. Voor velen was het een aller plezierigst begin van hun hu welijk. Maar er waren er ook die zeiden: we willen niet door meneer Van der Hoeven ge trouwd worden. Omdat-ie té joviaal zou zijn. Maar het was de grote moot die in Leider dorp de laatste tijd in het boo tje stapte en best in z'n nopjes is geweest met het aanzwenge len door Gerard van der Hoe ven. Ambtenaar Van der Hoeven, gisteren tegen Willem en Mar ja: „Jullie mogen elkaar nu een kusje geven". Maar er was ook een keer een kersvers echtpaar, waarvan de bruide gom reageerde met: „Dat ma ken we zelf wel uitNiette min bleef Gerard van der Hoe ven tot gisteren volhouden: „Je moet proberen, als het kan, het zaakje op te vrolijken. Een bruidspaar mag best, na kaartend over een fijne dag, zich de „plechtigheid" op het gemeentehuis herinneren. Ook al zegt de ambtenaar: „U heeft 175 gulden betaald, dus we zullen er maar nog wat aan breien 99 'EIDEN Als volkstoneel is: toneel voor en door het volk, dan geldt dat niet voor Herman van Veen's „Jukebox 2008". Harlekijn Toneel speelde dat stuk gisteravond voor een vrij volle zaal in le Leidse schouwburg. let is de eerste produktie van dit jonge gezelschap, waarvan Van Veen mede-oprichter is geweest. .Jukebox 2008" noemt hij een volkstoneelstuk, maar in hoeverre gaat die vlieger op? De acteurs, bekende namen, zijn allerminst gerecruteerd uit het volk en het ichouwburgpubliek is dat evenmin. W^t overblijft is de inhoud van het stuk: jongeren uit een volks buurt treffen elkaar met de regelmaat van de klok in „Hollands fris", de kale cafetaria van tante Geert. De stamgasten zijn verdeeld in twee groepen, die meestal met elkaar overhoop liggen: le supporters van voetbalclub „Oost" en die van de club „Markt" Daarnaast vormt het meisje Clara, geïntroduceerd door haar .volkse" nichtje, met haar nette opvoeding en bescheidenheid een conflictueus persoontje te midden van deze ordinaire verzameling jeden. Een „volks" onderwerp inderdaad, en ook als zodanig werd er gespeeld. Vooral Trudy Labij (Truus) slaagde erin de meest eeg platvloerse tonen aan te slaan die het Bargoens rijk is. De anderen' sprongen doorgaans té beschaafd met de scheld- en schuttingwoor den om. Amusant was het, dat bleek wel duidelijk uit de plezierige reacties van het publiek. Maar de pretentie om iets „uit te dragen" kan net stuk nauwelijks hebben. Hoogstens een nostalgisch verlangen naar de vetkuivencultuur van begin jaren '60. Fransje Gelderblom (Sjors) was met zijn solo's op dat gebied ijzersterk. Een goede jacteursprestatie naast andere, puur entertainment en alles bij elkaar lekker ordinair: wat wil een mens nog meer? JOSNIJHOF ing Van een onzer verslaggevers LEIDEN De realisering van dertien extra tennisbanen in Leiden gaat veel gelijkenis ver tonen met het langdradige ver haal van „Peyton Place". On danks de bereidheid van de ten nisverenigingen om een groot gedeelte van de financiering voor hun rekening te nemen, is er nog steeds geen principe-be sluit genomen. Ook gisteren wilde de raadsleden van de commissie onderwijs, sport, re creatie en samenlevingsopbouw nog niet hun goedkeuring geven aan de gewijzigde voorstellen van de voorbereidingscommis sie Tennis. Maar niet alleen de financiering levert problemen op. De groot ste adder onder het gras is de uitbreiding tot negen tennisba nen van het tennispark Room burg. Die noodzakelijke uitbrei ding zou ten koste gaan van de openbare speelweide naast dat complex. Ook de meest plausi bele oplossing stuit op felle te genstand van de buurtbewo ners, die niet bereid zijn onge veer 500 vierkante meter van hun speelweide af te staan. Vooral omdat gisteravond tij dens de raadscommissie te wei nig informatiemateriaal over de gewijzigde financiering voor handen was, werd een beslissing uitgesteld tot 8 februari. Frac tieleider Meijer wil dan wel spij kers met koppen slaan en ver zocht de raadsleden van de an dere partijen op die dag te spre ken namens hun fracties om zodoende een mogelijk positief besluit snel ten uitvoeij te bren gen. Dat hopen ook de gezamen lijke tennisverenigingen, omdat het uitstellen van een beslissing voor hen te grote financiële con sequenties met zich meebrengt. DEN HAAG/NIEUWKOOP/ALPHEN - De Haagse politierechter heeft een 20-jarige Nieuwkoper veroordeeld tot een boete van 250 gulden en een week voorwaardelijk gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar, wegens het schieten op ruiten van schoolgebouwen. De Nieuwkoper had er zijn hobby van gemaakt om er in zijn vrije tijd met zijn luchtbuks op uit te trekken teneinde een zo groot mogelijk aantal ruiten van schoolgebouwen aan diggelen te schieten. „Een wat eigenaardige hobby", meende de officier, die zijn mening inmiddels voorzichtig hoofdknikkend gedeeld zag door de jeugdige Nieuwkoper. Een evenoude fabrieksarbeider uit Alphen werd door de politie rechter veroordeeld tot een boete van 300 gulden en een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van twee jaar. „Een laffe daad", oordeelde de officier over zijn inbraak in een Alphense jeugdsociëteit waarbij de verdachte een aantal flessen wijn had weggenomen. Bij een soortgelijke inbraak in de kantine van een korfbalvereniging kwam de politie de inbreker, die het uitslutiend op drank had voorzien, op het spoor. IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een woning aan de Waalstraat is een antieke Friese Staartklok gestolen. De waarde van de klok wordt getaxeerd op 5000. De toegang tot de woning werd verkregen door een raam aan de achterzijde te forceren. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Uit de Rijnstreekhal verdween een aantal sloffen sigaretten en een onbekend bedrag aan geld. Het is nog onduidelijk hoe de dader(s) zijn binnengekomen. ALPHEN AAN DEN RUN - Een groot aantal inwoners van Alphen werd woensdagnacht in dringend gewekt toen omstreeks twee uur een bedrijfsalarm-in- stallatie ging loeien. Het alarm was geïnstalleerd in een bedrijf dat sinds enige dagen aan de Kalkhovenweg was gevestigd. De direktie had evenwel ver zuimd om de politie te melden dat er een alarm was" geinstal- Superwekker leerd. Hierdoor was bij de poli tie ook geen kontaktadres be kend. Doordat de politie, die zelf het alarm niet kon stilzet ten, bij toeval aan het adres van een deskundige monteur kwam kon men de man van zijn bed lichten. De monteur wist het alarm omstreeks half vier tot zwijgen te brengen. 99 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het PPR/D'66-raadslid Van Oosten en de PvdA- er Groos zijn niet bereid een extra krediet van 100.000 gulden te voteren voor de bouw van de nieuwe buitenloods van de roeivereniging „Die Leythe". Zij wilden niet verder pan dan de 400.000 gulden, die reeds voor deze nieuwbouw is uitgetrokken. Een beslissing over een aanvullend krediet is voorlopig dan ook uitgesteld, nu de raadscommissie voor onderwijs, sport, recreatie en samenlevingsopbouw daar gisteravond geen unanieme beslissing over wilde nemen. De heren Van Oosten en Groos vonden het niet verantwoord een dergelijk groot bedrag uitte trekken, zolang er nog andere prioriteiten gesteld kunnen worden. Zij trokken met name een vergelijking met de uitbreiding van lokalen voor diverse scholen in Leiden. Als alternatief voor de financiering van de botenloods van „Die Leythe" stelden zij voor om de leden van deze vereniging voor het ontbrekende bedrag van één ton te laten opdraaien. Een voorstel, dat met name de woede van het CDA-raadslid Bosch opwekte. Hij stelde dat hierdoor juist het roeien weer tot een elitaire sport wordt gemaakt. Bovendien voerde hij als tegenargument aan, dat „Die Leythe" in zijn lange bestaan nog nooit enige steun van de gemeente in de vorm van subsidie had ontvangen. Fractieleider Meijer van de PvdA toonde zich overigens wel bereid het voorsel voor een aanvullend krediet te honoreren, omdat hij niet wilde terug komen op de reeds eerder genomen beslissing een nieuwe botenloods voor „Die Leythe" te bouwen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5