Rijnsburg verplaatst fonteinen KATWIJK VERKOOPT OUD POSTKANTOOR Woningbouwvereniging ontkent bestaan gevaarlijke situatie Bouw t.v.-mast Kwaaklaan start: half februari i Nog geen oplossing voor asbestprobleem in Leiderdorp CPN groeit razendsnel Prijs voor Katwijkse visser KLACHTEN BEWONERS LISSESE WUK WONINGBOUWVERENIGING „ST. WILUBRORD" MAG AUTONOMIE BEHOUDEN „Irene" officieel in gebruik gesteld Arbeidsbureau Lisse kan werkzoekende sneller helpen Detailhandelschool kan niet meer uitbreiden AGIN A 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 JANUARI 197'_- De raad boog zich gisteravond voor de tweede maal in succes sie over het beroepsschrift van de heer A. de Mooy. Deze had gemeentelijke toestemming ver kregen voor de bouw van een garage aan de Wilhelminalaan met een oppervlakte van 34 m2. Tijdens de bouw bleek dat de garage ruim twee maal zo groot zou worden. De gemeente som meerde de bouw te staken. Hier tegen kwam de Mooy in beroep. Hij stelre te zijn misleid door de aannemer. „Als ik geweten,had dat dit niet mocht had ik nooit aan de Wilhelminalaan gaan wo nen", schreef de het gemeente bestuur. In de vorige raadsvergadering kwamen de bezwaren van De Mooy al ruimschoots aan de or de, maar de stemmen staakten toen bij 7—7. Besloten werd de zaak naar de volgende vergade ring te verschuiven. Gister avond werd het bezwaar van de heer De Mooy ongegrond ver klaard met dien verstande dat zal worden getracht via de arti kel 19-procedure alsnog de bouw te laten voltooien. Bezwa ren van bewoners tegen de te bouwen garage werden als onre delijk en overdreven bestem peld. LEIDERDORP Er is nog geen oplossing gevonden voor de problemen die zich begin december van het vorig jaar voordeden bij het asbestverwerkende bedrijf Kruyt in Leiderdorp. Op last van de inspecteur voor de volksgezondheid werd de zaagafdeling van dit bedrijf gesloten omdat bij het zagen gevaarlijke, giftige, stofdeeltjes in de open lucht terechtkwamen als gevolg van een slechte afzuiging. De diverse instanties, waaronder het ministerie, houden zich nog met de zaak bezig. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat een onderzoek ingesteld zal worden naar de schadelijke gevolgen voor omwonenden. Over de termijn waarin de gevolgen zijn te constate ren wordt nog discussie gevoerd. Men is van mening dat die gevolgen pas over twintig jaar te constateren zijn, terwijl de actiegroep „voorkomen is beter" stelt dat de gevolgen al veel eerder aan net daglicht treden. Het deel van de Vliet waar twee fonteinen uit Frederiksoord zullen worden geplaatst. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii1 Pastoor Riep verlaat Noordwijk NOORDWIJK - Pastoor P. J. N. M. Reip gaat om gezond heidsredenen de parochie Maria ter Zee verlaten. Hij heeft zijn parochianen van zijn voorgeno men vertrek in kennis gesteld. Twee jaar geleden werd pas toor Riep door mgr. Simonis, bisschop van Rotterdam be noemd als opvolger van de in-, middels overleden pastoor Voort wist. Voor zijn komst naar Noord- wijk was hij belast met het pas toraat aan de drukke parochie te Rotterdam-Hillegersberg. Vol gens de scheidende pastoor ligt het in de bedoeling, dat de met grote moeite tot stand gekomen parochiè Maria ter Zee zal blij ven bestaan. CPN-KAMERLID IN NOORDWIJK: NOORDWIJK - Het CPN-Tweede Kamerlid C. Umkers onthulde tijdens een gisteravond in De Kuip in Noordwijk gehouden verkie zingsbijeenkomst, waar hij sprak op uitnodi ging van de plaatselijke CPN-afdeling, dat zijn partij in den lande een stormachtige groei kent. „In heel veel steden en dorpen hebben wij al één of meer zetels weten te bemachti gen", verklaarde het Kamerlid verheugd. Minder content was hij met het beleid van het kabinet Den Uyl. „Van de beloften die in 1972 werden gedaan is maar bitter weinig terecht gekomen", meende de CPN-er". „Het aantal arbeidsplaatsen is eerder af, dan 'toegenomen. Het zo breedvoerig bezongen pogressieve beleid heeft slechts winstexplosies bij multinationals als AKZO, Philips, Unilever en Shell tot gevolg gehad". Aan het eind van zijn betoog haalde IJmkers nog eens stevig naar het CDA uit. „Een pas' gevormd rechts blok dat nu al uiteenvalt", noemde hij de christen democratische samen voeging. Met zo'n partij willen wij nooit rege- Schipper F. Plug uit Katwijk sprijs voor de best verzorgde zen er in slaagt 2000 kantjes aan aan Zee heeft met zijn trawler gezouten haring in het seizoen te voeren. De heer Plug deelt de „Rijnmond I" van rederij Parle- 1976 gekregen. Voor de prijs prijs met schippers uit Vlaar- vliet van het productschap voor komt iedere visser in aanmer- dingen en Scheveningen. Vis de jaarlijkse productschap- king die in tenminste acht rei- KATWIJK In de Katwijkse gemeenteraadsvergadering van gisteravond kregen drie agendapunten een uitvoerige behande ling; de reconstructie van een aantal wegen, de verkoop van het voormalige postkantoor en het voeren van verweer tegen een verordering van de heer B. AL P. Kornet om de aankoop door de gemeente van Musica ongedaan te maken een kwestie met een zeer lange voorgeschiedenis. De reconstructie van wegen betreft de asfaltering van de Sportlaan, het kruispunt Sportlaan-Drieplassenweg, de Drieplassenweg en het Vuur baakplein in het kader van een meerjarenplan. Van de zij de van b en w werd er de nadruk op gelegd dat het meerjarenplan niet „rücksicht slos" zou worden uitgevoerd, maar dat elke fase in de raad ter discussie zou worden ge steld. Van verschillende kan ten waren er bezwaren tegen asfaltering: het ontstaan van .racebanen", het feit dat op sommige plaatsen fietsers in het gedrang zouden komen en het minder fraaie uiterlijk van asfalt in vergelijking met be strating. Postkantoor Mr. J. van der Plas (Gemeente belangen) stelde enige kriti sche vragen over de 'voorge stelde verkoop van het voor malige postkantoor (Voor straat 43) aan de firma J. Haasnoot Zn. Hij^achtte het niet verstandig dat de gemeen te dit pand uit handen gaf, zonder dat vaststond wat er zou gaan gebeuren met de aangrenzende Gereformeerde Kerk; hij meende dat men de twee gebouwen in combinatie moest bekijken. Wethouder Van Dijk stelde dat eerst was gedacht aan afbraak van het oude postkantoor om winkels en woningen op die plaats te bouwen. Nu echter tot hand having van het bestaande ge bouw was besloten, leek het beter het niet leeg te laten staan. Over de Gereformeerde Kerk zei hij dat deze niet zo zeer het beeld van de Voor straat bepaalt, als wel dat van de daar achter gelegen Bal juwstraat. Wethouder Berg man wees erop dat behoud van het oude postkantoor wen selijk is om aan de Voorstraat een gesloten front te houden; hij was blij een koper te heb ben gevonden die bereid is de bestaande gevel ongewijzigd te laten. Mr. Van der Plas kreeg uit de antwoorden de indruk dat van de raad werd ge vraagd vooruit te lopen op een wijziging van het bestem mingsplan dat woningen en winkels op die plaats voorzag. Aangezien hij dit een onjuiste handelwijze van b en w vond, stemde hij als enige tegen de verkoop. Musica Door verschillende raadsleden o.m. mr. Van der Plas en R. D. Buitendijk (WD) werden vragen gesteld over het ver weer dat de gemeente wil voe ren tegen de vordering van de heer Kornet o«i, op grond van dwaling, de aankoop van grond en opstallen aan het Emmaplein en de Freek van Rhoonstraat (beter bekend als Musica) door de gemeente on gedaan te maken. Mr. Van der Plas betoogde dat de heer Kornet meende zijn bedrijf in het centrum van Katwijk te kunnen voortzetten. Daar zijn mogelijkheden voor geboden, maar zijn die wel reëel? Wat heeft de heer Kornet aan het recht eerste gegadigde te mo gen zijn voor een vooralsnog utopisch „multifunctioneel ge bouw"? De heer Buitendijk vroeg of het juist was dat de gemeente de toegezegde ver goeding van belastingschade niet had betaald. Burgemees ter Bos wees erop dat er geen sprake was van belastingscha de zolang de heer Kornet de mogelijkheid heeft tot herbe legging van het voor Musica ontvangen bedrag. Wethouder Bergman stelde dat de heer Kornet zeer duidelijk heeft ge weten dat Musica voor de sloop bestemd was en dat niet alleen de mogelijkheid was aangeboden het tezijnertijd te verrijzen multifunctionele ge bouw te huren, maar ook om grond aan te kopen in het centrum voor de voortzetting van zijn bedrijf. Nadat ook uit het verleden teruggaand tot 1958 nog een reeks voor beelden was gegeven van de bereidwilligheid waarmee de gemeente de heer Kornet tege moet was getreden, ging de raad akkoord met het voorstel tot het voeren van verweer tegen de vordering van de heer Kornet. dc woning toe aan leden, die het langst op de wachtlijst staan. De gemeente geeft de meest urgente gevallen voor rang. De heer Duindam (CDA) stel de gisteravond dat de verde ling 2/3-1/3 gehandhaafd moet blijven voor wat betreft de woningwetwoningen, de pre- miesectorwoningen. Het CDA- raadshd vond dat de woning bouwvereniging haar autono mie moet behouden. De heer De Graaf (PZ) kantte zich tegen het feit dat de wo ningbouwvereniging haar be voegdheid kwijtraakt, indien zij zelf geen bepaald deel van de door haar beheerde wonin gen mag toewijzen. „Het door het college gebruikte argu ment dat hij de gemeente een rechtvaardiger en effectiever LISSE De ongeveer 120 wo ningen van de woningbouwver eniging Gezinsbelang in de Lis- sese nieuwbouwwijk Poelpol der vertonen ernstige tekenen van verval. Een aantal huur ders heeft inmiddels bij de wo ningbouwvereniging beklag ge daan. Zij zouden onder meer te kampen hebben met lekkages en het wegrotten van buiten deuren en raamkozijnen door het gebruik van kwalitatief ge zien minder goede materialen bij de bouw zo'n kleine tien jaar geleden. Twee van hen hebben het bestuur van de wo ningbouwvereniging inmiddels aangezegd de huur niet langer te betalen totdat de storende Woningbouwverenigingvoorzit ter J. H. Salman tilt' niet zo zwaar aan de dreigementen. Hij vermoedt dat de geruchten die door de ontevreden huurders zijn verspreid niet meer zijn dan een gevolg van een onlangs doorgevoerde huurverhoging. „De slechte staat waarin de hui zen volgens zeggen zouden ver keren is op z'n zachtst gezegd schromelijk overdreven", ver weert voorzitter Salman zich. „Ik moet toegeven dat er bij de bouw een aantal fouten zijn ge maakt door onvoldoende toe zicht, maar om nu direct van een levensgevaarlijke situatie te spreken komt op mij enigszins hetzerig over." Herstel Desalniettemin overweegt het bestuur van de woningbouwver eniging op korte termijn herstel werkzaamheden aan te vangen. Binnen twee jaar zou dan alles achter de rug zijn. „Dat de si tuatie in het geheel niet gevar- lijk is mag blijken uit het advies van een deskundige van het rijk die hier op ons verzoek een kijkje is komen nemen", stelt de heer Salman. „Op zijn advies gaan we binnenkort de voor- en achtergevels van de desbetref fende woningen onder de loep nemen. Alleen de slechte gevels behoeven te worden hersteld. Maar de enige reden voor ons om dit te doen, is dat grondig herstel per saldo goedkoper is dan het jaarlijks terugkerende onderhoud". Om te illustreren dat zelfs dat „dure" onderhoud per woning nog lager ligt dan er van het rijk per jaar aan onderhouds kosten mag worden uitgegeven, stelt de heer Salman: „De rijk snorm van 240 gulden per wo ning per jaar benaderen we bij lange na niet. Uiteraard vergen sommige woningen met name de woningen die veel westen wind vangen meer onderhoud dan de meeste andere. Maar gemiddeld genomen houden we een flink bedrag aan die 240 gulden over." Volgens voorzitter Salman geen reden tot paniek dus. „Ontevre den huurders heb je altijd en overal. Er zijn mensen die zelfs klagen over een los tegeltje in de keuken of badkamer. Het is natuurlijk onzin om dan van een levensgevaarlijke situatie te spreken. Een losliggende traplo per is gevaarlijker. Volgens mij worden de zaken in Poel wijk een beetje uit de normale pro porties getrokken," besluit de voorzitter. ZOETERWOUDE Woning bouwvereniging „St. Willi- brord" zal een deel van haar autonomie kunnen behouden. Tijdens de raadsvergadering kwam gisteravond het wo ningtoewijzingsbeleid aan de orde. Er zal een commissie worden gevormd waarin het woningtoewijzingsbeleid wordt geregeld. In de commis sie zijn de gemeente en de woningbouwvereniging verte genwoordigd. Vroeger was het zo dat twee derde van de beschikbare wo ningvoorraad werd verdeeld onder de leden van de woning bouwvereniging en een derde werd toegewezen door de ge meente. Het bij toewijzing ge hanteerde beleid tussen de twee instanties verschilde evenwel. „St. Willibrord" wijst verdeling totstand komt on derschrijven wij niet", aldus het raadslid. De WD-er Michielsen vond dat het toewijzingsbeleid van woningen thuishoort bij de ge meente en niet bij de woning bouwvereniging. „Omdat het handelt om woningen, die be taald worden door de Neder landse belastingbetaler dient de verdeling ervan ook door de overheid te geschieden". Het raadslid was er niet van overtuigd dat de woningbouw vereniging in de eerste plaats voor het algemeen belang op komt. De WD vindt dat de te vor men toewijzingscommissie de raad bindende adviezen moet geven en dat de commissie moet zijn samengesteld uit evenveel raadsleden als leden van woningbouwvereniging. Burgemeester A. Vis van Leiden heeft gistermiddag de nieuwe dependance van psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" officieel in gebruik gesteld. De dependance is het aan de overkant van Endegeest gelegen gebouw „Irene" aan de Endegeesterstraat- weg in Oegstgeest. Het gebouw is ten behoeve van „Endegeest" verbouwd tot een centrum vóór dagbehandeling. lin on ;in. fin k( OEGSTGEEST Half februari wordt gestart met de bouw van A; een mast ten behoeve van de kabeltelevisie aan de Kwaaklaan bi Tijdens de raadsvergadering bracht mevrouw Blom (WD) dt ee verwarring die is ontstaan over het verbod van dakantennes tei de sprake. Burgemeester Van Eysinga kon haar geruststellen. „Ovet z0 vijf jaar bekijkt de raad de bouwverordening en zal uitmaken ki wat er gaat gebeuren." tri De heer Van Veen (CDA) com plimenteerde de bedrijven die bezig zijn met de aanleg van de kabels. Hij stelde dat dit op nette wijze gebeurt Hij juichte het toe dat er thans overleg gaande is tussen personeelsle den van de Estec en Multivisie over de ontvangst van Engels en Franstalige programma's. Langdurig kwam de beroeps- kwestie van de heer Bosman aan de orde. De beroepscom missie had het beroep tegen de weigering van een bouwvergun ning gegrond verklaard. Het col lege van b en w kreeg gister avond overigens steeds meer raadsleden achter zich. Burge meester Van Eysinga stelde ech ter: „Als de raad vindt dat het bouwplan van de heer Bosman door moet gaan, zal ik het b en w-voorstel bij de Kroon ter ver nietiging voorleggen". De PvdA- er Kohlbeck vond dat de com.1* missie verwachtingen heeft ge- - wekt door het beroep gegrond I te verklaren. „Dat is dan hel r grote bezwaar van openbaar- heid van commissies", aldus burgemeester Van Eysinga. Het beroep werd uiteindelijk tocl ongegrond verklaard. De raad kon zich verenigen met' het nemen van een aantal ver] keersmaatregelen. Onder mei het opheffen van het parkeer| verbod aan de westzijde van c Lijtweg. Het pand Rhijngeesterstraatw j 2 zal voor eerTbedraiCvan zu.utf gulden worden opgeknapt. B e w hebben de raad voorgeste een krediet te verlenen 31.Q.00,-. Dit vonden de raai sleden te veel. Na schorsüf werd besloten het pand op I knappen voor een bedrag dat d twintig mille niet overschrijdt. I LISSE Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse gaat met inganj van 1 februari zijn werkmethode veranderen. Werkzoekende! kunnen met de nieuwe methode sneller worden geholpen. In het verleden was het zo dat nieuwe werkzoekenden bijeen gepakt zaten in een wachtka mer, tot de bemiddelaar tijd voor hen had. Ze konden niet weg omdat ze zonder ingeschre ven te zijn geen uitkering kre gen. Vanaf 1 februari zal er een nieuwe inschrijvingsafdeling in gebruik zijn. De binnengekomen werkzoekende meldt zich on middellijk bij de ambtenaar van deze nieuwe afdeling, die het .eerste contact beperkt tot het opnemen van alleen de strikt benodigde gegevens. Hiermee kan de ingeschrevene direct een lil uitkering krijgen. Wachten li dan niet meer nodig, aangeziei bij het bureau een afspraak wordt gemaakt voor een naden- kennismaking. Een dergelijke methode heefl als voordeel dat de bemiddelaai meer tijd voor de werkzoeken den krijgt, waardoor een inten siever contact mogelijk is. Vooc de inschrijving kan men op - werkdagen terecht op het ar beidsbureau van half negen tot half een. De vacaturebank, in de onmiddellijke nabijheid van het nieuwe bureau gesitueerd, is de gehele dag open. LEIDERDORP Burgemees ter en wethouders hebben 1000 vierkante meter grond nabij de Detailhandelschool in Leider dorp te koop aangeboden aan „De Vlees meesters", een vereni ging van slagers waaronder Teekens. „De Vlees meesters" hebben de gemeente benaderd, nadat de optie van de detail handelschool op het stuk grond was verlopen. Er wordt een kantoorgebouw neergezet met ten hoogste drie etages, overeenkomstig het gel dende bestemmingsplan. De de tailhandelschool wilde de grond huren met recht van koop om aldaar een mogelijke uitbrei ding te realiseren en parkeer ruimte te maken voor fietsen en auto's. Het schoolbestuur kreeg echter geen toestemming van het ministerie. Zodra echter be kend werd dat „De Vleesmees- ters" interesse had voor het ge bied, heeft de school het minis terie opnieuw benaderd en kreeg toestemming van het de partement de grond t? huren. De optie op het terrein was toen al verlopen en nog steeds is geen schriftelijke bevestiging binnen van de telefonische toe- zegging. RIJNSBURG De raad is tijdens de gisteravond gehouden vergadering akkoord gegaan met het voorstel vkn het college om de twee fonteinen die tot nog toe in Frederiksoord langs de Valkenburgerweg prijkten te verplaatsen naar de Vliet. Reden van deze verplaatsing is de gevaarlijke situatie die iedere zomer opnieuw dreigt te ontstaan wanneer de jeugd met rubberbootjes het water in Frederiksoord bevolkt Omdat de fonteinen op electriciteit werken, bestond de angst dat kinderen die te dicht het fontein zouden naderen, en daarmee in aanraking zouden komen, onder stroom zouden komen te staan. Om het niet zover te laten komen besloot het gemeentebestuur de twee fonteinen naar een veiliger oord te verplaatsen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4