igngiMfliëigfll gezondheidscentrum in Merenwiik kost ruim Ü,2 miljoen gulden ïRaad verdeeld over nieuwbouw van AZL Centrum wordt geen polikliniek" VRIJDAG 28 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Hoogleraar Mr. dr. R. J. in 't Veld, voormalig fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de politicologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Thans is hij chef van de afdeling planning, informatie, systemen en allocatie van de Leidse universiteit Qe heer in 't Veld aanvaardt met ingang van 1 septépber 1977 het hoogleraarschap. Melos-kwartet Het Melos kwartet treedt zondag 30 januari op in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Het concert begint om twee uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het Groene Kerkje vanaf half twee. Het Melos Kwartet uit Stuttgart werd in 1965 opgericht Het bestaat uit Wilhelm Melcher (le viool), Gerhard Voss (2e viool), Hermann Voss (altviool) en Peter Buck (cello). Zij zullen het strijkkwartet in A gr. t van W. A. Mozart, het strijkkwartet in F. gr. t. op 135 van L. van Beethoven en het strijkkwartet in e. kl. t. op 44 nr. 2 ten gehore brengen. Indiase muziek De Indiase musici Vinay Bhide en Pramod Sane geven maandag 31 januari een concert in het LAK-theater. Bhide brengt klassieke Indiase zang. Hij komt voort uit een der bekendste Noord-Indiase zangscholen, is een leerling van Pandit Eknathpanth Kulkarne en treedt al sinds zijn twaalfde jaar op. Hij wordt begeleid door Prmod Sane, die tabla speelt. De tabla is, met de sitar, misschien het meest bekende Indiase muziekinstrument. Sane is, evenals Bhide veelvuldig voor de Franse radio opgetreden. Vorig jaar werd hij in Amsterdam te horen op een concert ter ere van Ravi Shank ar in het Tropenmuseum. Het concert begint om kwart over acht De toegangsprijzen zijn f 6 en 4 voor Lak-leden, CJP-houders en 65-plussers. Antithese Theatergroep „Iris" brengt zaterdag 29 en zondag 30 januari in het LAK-theater „Antithese". Het is totaaltheater, geschre ven en geregisseerd door Warner van Es. De teksten van ^Antithese" zijn in tegenstelling tot die van het debuut Jiainbowgeheel in het Nederlands. In „Rain bow", waren dans, mime en film ondergeschikt aan de muziek, in „Antithese" krijgen de verschillende theatervor men een eigen zelfstandige functie. Plaatsen voor de twee voorstellingen zijn te bespreken via telefoonnummer 124890. Meditatie Voor de tweede maal wordt zondag 30 januari een zondag middagmeditatie in ,,'t Breehuys" gehouden. Iedereen kan van vanaf drie uuf in het centrum terecht om op zijn gemak wat na te denken, te praten of naar muziek te luisteren. Er zal worden gediscussieerd over het onderwerp „Waar ontmoet je Hem?" Dit onderwerp is gekozen naar aanleiding van de vorige meditatie op zondagmiddag. Toen dook de vraag „waar en hoe ervaar je de aanwezigheid van God?" sterk op. Van Riel De J.O.V.D. houdt dinsdag 1 februari een openbare discussie bijeenkomst in Auberge Francaise aan de Kloksteeg 19. De heer mr. Harm van Riel spreekt over het onderwerp „Partij politieke verhoudingen binnen Nederland". De lezing begint om half negen. Vanaf half acht houdt de afdeling Leiden van de jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie een le den vergadering. 30UW OVER ANDERHALF JAAR GEREED 1*8, J STUURGROEP: LEIDEN „Men moet niet denken dat een gezond heidscentrum een polikli niek is", dat stellen verte genwoordigers van de Stuurgroep Gezondheids centrum Merenwijk. Dit om de door hen geconsta teerde drempelvrees ten aanzien van het centrum alvast weg te nemen. Pa tiënten van het gezond heidscentrum hebben één eigen huisarts, alleen kan eventuele doorverwijzing «EIDEN Het Leids college 'an b. en w. zal de gemeente- aad voorstellen een bedrag wofan ruim 1,2 miljoen gulden >eschikbaar te stellen voor de >ouw en inrichting van een ge- 0Rondheidscentrum in de Meren- vijk. Het gezondheidscentrum ««Ou moeten worden geplaatst in Gle te bouwen terrasflat van de Stichting Rosmolen aan de Ros- molen (nabij Kopermolen) in de "Tderenwijk. Middels de sluiting van het badhuis aan de Linde straat per 1 juli 1978 hoopt de gemeente de exploitatielasten gedeeltelijk te dekken. (bielHet gezondheidscentrum zal na de totstandkoming worden ver huurd aan de nog op te richten lOOtyStichting Gezondheidscentrum Merenwijk. Enige haast is bij de 'I lafceslisssing over het de dan niet Bewerkstelligen van het cen- rum wel vereist aangezien het .anbod van de Stichting Rosmo len (dat door de huidige Stuur- oep Gezondheidscentrum Me- •nwijk het goedkoopste is be- onden) geldt tot 1 maart van lit jaar. De stuurgroep had zich anvankelijk voor subsidie ge- -end tot de centrale overheid aar ondervond bij lange na et de benodigde steun. In de nota „Procedurevoorstel ■■Wmzake opstellen Ontwikkelings plan Gezondheidscentrum Me- renwijk" werd in 1974 al de j) conclusie getrokken dat in Lei- 05 )Jdcn een gezondheidscentrum iag zoals men zich dat voorstelt pen m de zin van een vast samen werkingsverband tussen huis- ^■arts. wijkverpleegkundige en ^■maatschappelijk werker gesta- tioneerd op een centraal adres iM ontbreekt. 2 Verder werd gesteld in de nota 10: dat een dergelijk gezondheids- j02; centrum het best kan worden opgezet in een situatie waar het voorzieningenniveau nog maar in geringe mate is opgevuld, zoals het geval was en is in de Leidse Merenwijk. Ook werd in de nota geconsta- ^teerd dat op landelijk niveau het belang van gezondheidscen- vs ttra al werd onderkend. Begin laa.i naar bijvoorbeeld maat schappelijk werk veel een voudiger geschieden. Men verplaatst zich eenvoudig weg een kamer in plaats van een gebouw. Dat is dan één van de voordelen van de „integratie van de gezondheidszorg" die zich onder het dak van het ge zondheidscentrum afspeelt. Nadelen zijn er natuurlijk ook, zoals de hogere inves teringskosten en de noodza kelijke soepele samenwerk ing die zich binnen het cen trum moet voltrekken. Een huisarts zal voor het wer ken in een gezondheidscen trum enige verlies van zijn inkomsten over moeten hebben. Omdat er ondanks dat toch huisartsen voor een gezondheidscentrum zijn te vinden zou er van een „mentaliteitsverande ring" gesproken kunnen worden, die zich misschien langzaam voltrekt. Voor het centrum in de Me renwijk heeft men gekeken naar een voorbeeld in de stad Gouda. Ondanks de verscheidenheid van het sa menwerkingsverband zou den de stuurgroepleden nog graag een psycholoog toegevoegd willen zien. De werkzaamheden van een psycholoog worden echter niet door het ziekenfonds vergoed. Het terrein waarop over anderhalf jaar de Rosmo lenflat met daarin het Ge zondheidscentrum zal staan. 1975 ging de gemeenteraad ak koord met het voorstel van het college om steun te verlenen aan de voorbereiding van het gezondheidscentrum. De stuur groep ging-vervolgens over tot het samenstellen van een sa menwerkingsverband dat in middels omvat: de Stichting In- terkruis Leiden met drie wijk verpleegkundigen; de Stichting Bureau voor Maatschappelijk Werk Leiden met één maat schappelijk werker; het Hulp en Adviescentrum Merenwijk, bestaande uit getramde vrijwil ligers uit de wijk geruggesteund door deskundigen op het gebied van de ambulante geestelijke gezondheidszorg; twee huisart sen; drie verloskundigen; één tandarts; eaean n fysiotherapeut en de gemeentelijke Geneeskun dige Gezondheidsdienst van de gemeente Leiden. Voor een apotheek bleek geen ruimte in de terrasflat beschik baar te zijn hetgeen niet als een bezwaar wordt gezien aangezien er een apotheek vlak in de buurt is. Omdat het in de bedoe ling ligt de bewoners van de Merenwijk bij de beleidsbepa ling van de gezondheidszorg te betrekken zijn er in de stuur groep enkele plaatsen voor de bewoners gereserveerd. Wat be treft het beheer van de stich ting; dit hoopt men in handen te kunnen leggen van een nog op te richten Stichting, hetgeen overigens ook een voorwaarde voor gemeentelijke subsidie is. Het is nooit de bedoeling van de stuurgroep geweest om het cen trum via gemeentelijke steun op poten te zetten. Bij een subsi dieaanvraag op grond van de Voorlopige Stimuleringsregeling Wijkgezondheidscentra bleek echter dat de vergoeding, die wordt verstrekt bij lange na niet voldoende is om bijvoorbeeld de investeringskosten te dekken. De verwachte subsidie is 10.000 gulden gedurende enkele jaren. Subsidieaanvragen in het kader van de aanvullende werkgele genheid, bij het Praeventiefonds en de Ziekenfondsraad leverden geen resultaat op, er valt ten minste op korte termijn niets te verwachten. Deze gang van za ken heeft de stuurgroep ertoe gebracht het nayolgende op te merken: „door de volstrekt on toereikende stimulansen die de centrale overheid op dit gebied doet uitgaan komen de zinnen uit de Structuurnota Gezond heidszorg dat de gemeenten vanzelfsprekend een belangrijke rol moeten spelen bij het oprich ten van gezondheidscentra en dat de ontwikkelingen op dit gebied worden aangemoedigd wat cynisch op ons over". Men is teleurgesteld. Als de gemeenteraad straks op 28 februari positief op het voor stel reageert zal het anderhalf jaar duren voordat het centrum gereed is. iuzi« (Van een onzer verslaggevers) 14 a LEIDEN De gemeenteraad- v sleden van Leiden denken no- flgal verschillend over de twee m nog in discussie zijnde plannen voor de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis van Leiden. Tijdens een vergade- letarjring van enkele raadscommis- S sies was gisteravond een duide lijk beeld te krijgen van hoe de eii gemeentelijke voorkeur ui- He5 teindelijk uit zal vallen. Overi gens zullen de raadsleden nog maals in commissoriaal ver band over de plannen discussie ren voor de raad als1 geheel zijn standpunt bepaald. Omdat de universiteitsraad pas op 14 fe bruari zijn keuze zal doen lijkt ook de datum waarop de minis- t vj terraad de knoop zal doorhak- ken weer enjcele weken ver schoven. Zoals bekend gaat het om een totale nieuwbouw van het AZL, zoals die door het ziekenhuis en ïld( de universiteit wordt voorge staan (plan C) en een gedeeltelij ke nieuwbouw met renovatie van een deel van het oude com plex, dat een idee is van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Van beide plannen was gisteren een ;esc| flink aantal pleitbezorgers aan wezig die onder het gehoor van de raadsleden probeerden hun eigen favoriete plan zo goed mo gelijk te verkopen. Daarbij vielen de pleidooien ui teen in twee facetten. Eén van de voor- en nadelen op het ge bied van de patiëntenzorg, en Euij één op het planologisch terrein, met de mogelijkheden voor wo ningbouw en werkgelegenheid. Bij het hoofdstuk patiëntenzorg kwam er van de kant van het AZL en de universiteit opnieuw >oni| een pleidooi voor een totaal hieuw ziekenhuis, omdat dit plan C in tegenstelling tot het n alternatief D zou zijn opgesteld gericht op de belangen van de patiënt en zijn verzorging en n verpleging. Dat was althans het antwoord van AZ-directeur dr. jorl Schweizer op vragen van met name de VVD-fractie. De libe raal Schoute had hem gevraagd toch eens in het bijzonder aan kin te geven waarom wat dit betreft plan C nu de voorkeur verdient boven het plan van het ministe rie van volkshuisvesting. Sch- weizers stelling werd aangevuld met een mededeling van mr. Koppelaars (RUL), dat plan C voorziet in drie verhuizingen binnen het ziekenhuis, terwijl D 30 verhuizingen nodig zou ma ken, een stelling die overigens weer werd bestreden door ir. K. Nieuwzwaag, directeur bijzon dere ih-ojecten van de Rijksge bouwendienst en het brein ach ter plan D. Hij benadrukte nog eens de voordelen van een „fle xibele bouw" in plan D in ver band met de beperkte financiën van het rijk. Ook wees hij er op dat de door de gemeente Leiden gewenste bouw van woningen in de Leeuwenhoek, het gebied waar ook het nieuwe AZL zou moeten komen, in zijn plan veel sneller en beter gerealiseerd kon worden. De kritische opmerkingen van Schoiite werden aangevuld door zijn fractiegenoot Van Duyn. „Ik hadverwacht dat degenen die zich zo emotioneel druk ma ken over plan C ook eens wat meer gedegen feitelijke infor matie en motivatie hiervoor op tafel leggen. Als dat niet ge beurt dan zien wij ons genood zaakt op grond van andere as pecten dan die van patiënten zorg een keuze te doen", aldus Van Duyn. Het raadslid Ham (CDA) liet daarentegen juist ge luiden horen die grote sympa thie voor de wens van AZL en universiteit inhielden. Ham ver weet het ministerie van Ruimte lijke Ordening uit louter milieu hygiënische overwegingen een ander plan te hebben opgesteld, zonder daarbij met een verant woorde patiëntenzorg rekening te houden. Woningbouw Dat was ook de reden waarom de uiteindelijke keuze van het CDA voor totale nieuwbouw zou zijn, zo liet Ham gisteren doorschemeren. Ook al heeft plan D uit het oogpunt van ruimtelijke ordening voor de ge meente stellig veel aantrekke lijks. Zo waren de raadsleden het er gisteren allen over eens, dat dit plan de meeste grond overlaat voor een flinke nieuw bouwwijk, terwijl voor kantoren een gunstige plaats langs de Plesmanlaan overblijft. Toch zou ook plan C ruimte bieden voor woningbouw. Deze zou echter op de plaats yan het oude ziekenhuis gerealiseerd moeten worden en dat betekent dat daar niet voor 1990 aan begon nen zou kunnen worden. Dank zij het feit dat de dienst gemeen tewerken een voor het AZL aan vaardbare wijziging op plan C heeft ontworpen zou op het ou de ziekenhuisterrein 25 hectare grond voor de gemeente vrij komen. De universiteit zou be reid zijn dit stuk met instem ming van de overheid aan de gemeente te verkopen. Vijf hec tare zou dan een bedrijf stem ming krijgen. En dat was een gedachte die de CDA-raadsle- den Bleijie en Van Zijp bijzon der aansprak met name wan neer de Schiphollijn in Leiden eenmaal een feit zal zijn. Nadeel is dan weer dat dit industriege bied slechts bereikbaar zal zijn via de woonwijk die op de ande re 20 hectare zou moeten wor den gebouwd, en ongeveer 1000 woningen zou tellen. Het waren de liberaal Kuijers en PPR-raadslid Beijen die de ligging van deze wijk in plan C, langs de Plesmanlaan bestem pelden als „waardeloos" en dus opnieuw op plan D uitkwamen. Wat de PvdA betreft üggen kaarten verdeeld. 11 raadsleden zijn voor de beperkte nieuw bouw met renovatie van het zie kenhuis. De overige vier, onder wie wethouder Van Aken zijn fel voor plan C van de universi teit en AZL. „Die 300 meter verder lopen moeten we maar voor die extra werkgelegen heidsmogelijkheden over heb ben", zo motiveerde wethouder Van Alen gisteren zijn keuze". Na de eerste avond debatteren over het nieuwe AZL ligt de voorkeur van de belangrijke fracties als volgt: PvdA 11 voor plan C, 4 voor plan D. PPR/D'66 (3 zetels) voor plan D. VVD (7 zetels) neigt naar plan D, CDA (9 zetels) kiest planologisch in meerderheid voor plan D, maar laat verantwoorde patiënten zorg en het werkgelegenheids aspect zwaarder wegen zodat hier plan C favoriet is. H. Mis In de kerkhof kapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag I februari om negen uur weer een H. Mis voor de overledenen gehouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3