£c4dóe (Bouftct/rtt NS GAAT MEER INSPELEN OP FORENSEN Bom aanslag mislukt op oud directeur van Akzo Extra miljoenenorder door F-16 PVDA VERDEELD OVER UC-PROJECT ALMELO 'EG ooo Nederland aan top met overheids - uitgaven Affaire Release/ marine in Kamer Ambtenarenrechter stelt gemeente Leiden in het ongelijk GIRO 51360 GIRO 51360 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Vrijdag 28 januari 1977, 67e jaargang no. 20644 Koning Bolo Deel 1 van kinderserie Koning Bolo op Ned. II om 19.18 uur. Om 21.15 uur De Jordaches. Om 23.20 uur verslag Rally Monte Carlo. Ned. I om 19.55 uur Speelfilm Meneer Belvedere met Clifton Webb. Om 22.20 uur Julien Clerc en om 23.10 uur Ambon door de eeuwen. Plaatselijk buien In het algemeen veel bewolkt met plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Maximum onge veer 6 graden. Morgen: Zon: 8.25—17.22. Schev. Hoogw.: 10.10—22.52 Maan: 12.29-3.31 Laagw.: 5.37—18.19. PpQ l (Vln een omtT ™rs,«eM's,trs) tesen C7 slechte ituaties hi kinder - n tehuis Den Haag Jeugdleiders van het kin dertehuis „Zonnebloem" aan de Sche- veningseweg in Den Haag zijn een ac tie begonnen om een betere behuizing te krijgen. De actievoerders vinden dat de huidige behuizing op geen enkele wijze meer voldoet aan de eisen van deze tijd: de oude villa vertoont vele lekkages die herhaaldelijk kortsluiting veroorzaken, terwijl het gebouw zeer brandgevaarlijk is en de treden van de brandtrap van hout zijn. Directie en bestuur van het tehuis steken al sinds jaren geen geld meer in het pand, omdat het wachten op nieuwbouw is. De leiders verwijten directie en be stuur een te lakse houding en eisen onmiddellijk vervangende ruimte. Traject GoudaDen Haag al 73% procent (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/GOUDA De Nederlandse Spoorwegen wil len een groter aandeel verkrij gen in het forensen-vervoer. Zij hopen dit te bereiken via marktonderzoeken in het gehe le land. Uit het eerste onder zoek hierover, dat gehouden is over het forensenverkeer tus sen Gouda-Voorburg-Den Haag is de spoorwegen geble ken, dat al 73 procent van de forensen van de trein op dit traject gebruik maakt. Voor Gouda-Voorburg kiest zelfs 93 procent van de forensen de trein. Uit dit eerste onderzoek is ver der gebleken, dat volgens de forensen het aansluitend open baar vervoer zowel in Gouda alin Den Haag verbeterd moet worden, dat er meer par keerplaatsen voor auto's dicht bij de stations moeten komen en dat de stations beter bereik baar moeten worden ook voor minder valide forensen. De marktonderzoekers van de Nederlandse Spoorwegen zien in verschillende verkeersverbe- teringen in en om Den Haag wel eert nieuwe concurrentie- factor optreden. Daarbij wor den genoemd de Utrechtse Baan de capaciteitsbegroting van het kruispunt Rijksweg 12/Rijksweg 4 bij Voorburg en het vervallen van de bottle-nek bij de Gouwebrug in 1979. "Juist hierdoor zal het nodig zijn alle zeilen bij te zetten om het huidige marktaandeel van de spoorwegen te behouden. TEmeer daar veel treinreizi gers als reden voor hun NS- keuze opgeven: teveel files op de wegen", aldus het rapport van de NS-marktonderzoekers. ood duurder (Van een onzer verslaggevers) HAAG De prijs van brood gaat met ng van 31 januari met twee cent per ram omhoog. Dit heeft het ministerie économische Zaken meegedeeld. ster Lubbers heeft na overleg met de irlandse Bakkerrij de broodbakkers toe- ming gegeven eind deze maand een verhoging toe te passen van ten hoogste ent per 800 gram. Dit heeft tot gevolg le consumptieprijs met twee cent stijgt. m de paragnost Gerard Croi- 5 het verdwijnen van sche- (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De voormalige Akzo-directeur dr. ir. F. Prak- ke en zijn vrouw zijn vorige week vrijdag bijna het slach toffer geworden van een bo maanslag. Twee tijdbommen - geplaatst onder de beide auto's van het echtpaar Prakke, dat in Oos terbeek woont waren van bijzonder professionele make lij. Door nog onbekende oor zaak zijn ze niet ontploft. We liswaar werkte het tijdmecha- nisme, maar de ontsteking weigerde. De eerste bom werd ontdekt door mevrouw Prakke, die on der de auto iets op de grond zag liggen. Naast de auto ston den een paar geopende flessen met benzine. De tweede bom werd tijdens het onderzoek door de politie ontdekt Het landelijk onderzoekteam voor terreurzaken is ingescha keld, maar men staat voor een raadsel wie de bommen heeft geplaatst. De justitiële instan ties hullen zich in absoluut stilzwijgen over deze zaak. Wel gaat het gerucht dat ook el ders in het land soortgelijke bomaanslagen werden voorbe reid. Bij Akzo bestaat niet de in druk dat de actie tegen het concern is gericht De heer Prakke is al vier jaar weg bij het concern. Het blijft dan ook een open vraag waarom een aanslag op de heer Prakke, die in de buurt bekendstaat als „een beminnelijk man zonder vijanden" zou worden ge pleegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende jaren krijgen de Nederlandse industrieën die onderdelen zullen leveren voor de pro- duktie van de F-16 straaljagers van de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics een extra orderpakket van in totaal enkele honderden miljoenen guldens. Deze meevaller is te danken aan het feit, dat de Amerikaanse luchtmacht bij General Dynamics een nieuwe bestel ling voor de bouw van 738 F-16-vliegtui- gen heeft geplaatst. President Ford heeft daar twee dagen voor zijn ontslag toestemming voor ge geven. De Amerikaanse luchtmacht had al een order lopen voor de bouw van 650 straaljagers van het type F-16. Het totale orderpakket voor F-16-straal- jagers behelst nu de bouw van bijna 1900 vliegtuigen, waarvan er 85 voor de Nederlandse luchtmacht bestemd zijn. Zoals besteld als opvolger voor de Star- fighter. Iran heeft onlangs 160 vliegtui- Voor u het „schip in de fles" als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant. adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het „schip in de fles" naar: vJL Zonneboilers nu bijna rendabel (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De ontwikkeling van zon neboilers is nu zover gevorderd dat de installatie van deze apparaten in nieuw bouwwoningen ook op economische gronden zeer goed te verdedigen is. Dit heeft ministerLubbers van Economische Zaken gisteren meegedeeld op een ener gieconferentie in Utrecht. De Nederlandse Energie-ontwikkelings maatschappij is op dit moment betrok ken bij een project waarin de toepassing van zonneboilers in ongeveer 250 wonin gen in een nieuwbouwwijk zal worden verwezenlijkt. Uitgaande van een jaar lijkse stijging van de energieprijs van vijf procent zou het rendement van dit pro ject positief zijn. gen bij General Starfighter. Iran heeft onlangs 160 vliegtuigen bij General Dy namics besteld. In de bouw van aiie vliegtuigen neemt de Nederlandse in dustrie voor 10 procent deel. De boven genoemde extra bestelling van de Ame rikaanse luchtmacht komt naar schat ting neer op 8000 manjaren werkgele genheid. DEN HAAG (ANP) In Nederland zijn de overheidsuitgaven, gerekend in percen tage van het bruto binnenlands produkt, hoger dan in enig ander land van de Europese Gemeenschap. Dit blijkt uit het antwoord van de Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap pen, op vragen van een Frans lid van het Europees Parlement. Uit het overzicht blijkt, dat de overheids uitgaven in Nederland sinds 1960 voortdu rend zijn gestegen evenals trouwens in alle andere EEG-landen maar dat zij sinds 1970 ook steeds relatief hoger zijn geweest dan die in de andere landen van de gemeenschap. In 1975 vormden de over heidsuitgaven in Nederland 54,3 procent van het bbp, tegen 50,8 in Luxemburg, 49,8 in Ierland, 47,7 in West-Duitsland, 46,0 in Italië, 45,9 in België, 45,5 in Engeland en 43,7 in Frankrijk. In 1970 bedroeg dit percentage voor Nederland nog 45,5, ge volgd door Denemarken met 40,1 en 35,4 in Italië als laagste percentage. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Stemerdink (de fensie) zal volgende week donderdag in de Tweede Kamer opheldering moeten geven over het ontslag dat drie marine-officie ren is aangezegd. De commandant Zee macht, schout bij nacht H. Ram bonnet heeft hen gedreigd te ontslaan als zij hun privé-contacten met de alternatieve jonge- renhulporganisatie Release niet op korte termijn verbreken. Wraak op leraar CHESTERFIELD (UPD Drie vijftienja rige Britse schoolmeisjes hebben gepro beerd hun leraar te vergiftigen, nadat deze hen gestraft had. De kinderrechter in de Engelse stad Chesterfield heeft dat bekend gemaakt. De meisjes, van wie de namen niet bekend werden gemaakt, schonken verdunde zil vernitraat, „een schadelijke hoeveelheid", in het melkkannetje op het dienblad van -Je leraar. Een van de meisjes verklaarde dat de docent John Dodds „een gemene en ver schrikkelijke vent is. Ik haatte hem en het interesseerde me niet wat er met hem zou gebeuren". (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Het congres van de PvdA, in Amsterdam bijeen, zal vandaag beslissen over een motie, die wil, dat de regering voorlopig afziet van uitbreiding van het ultra centrifuge-project in Alme lo. Wanneer deze motie aanvaard wordt, zijn de socialisten een stap dichter geko men bij de PPR, die de uitbreiding van het project beslist afwijst. De PPR dreigt er zelfs een crisis voor te willen riskeren, door haar ministers eventueel uit het kabinet terug te trek ken. De motie gaat echter in tegen de opvat ting van het partijbestuur. Dit wil het congres voorstellen in te stemmen met het kabinetsbesluit, dat uitbreiding van het U.C.-project voorstaat, maar gebon den aan een aantal voorwaarden. Deze voorwaarden heeft het kabinet echter nog niet bekend gemaakt, zodat men, aldus het partijbestuur, er moeilijk over kan stemmen. Het congres heeft verder weten te bere. ken, dat minister Düisenberg zijn alterna tief verkiezingsprogram heeft ingetrok ken. Dit program heeft destijds, toen de partij in opschudding gebracht was door de harde resolutie tegen het CDA, veel rumoer veroorzaakt., Düisenberg had gro te bezwaren tegen het officiële ontwer- program van de partij. Hij meende onder meer, dat het, evenals Keerpunt '72 van de vorige verkiezingen te gedetailleerd was en de partij teveel bond. In zaak Daey Ouwens LEIDEN De Centrale Raad van beroep in Utrecht, de hoog ste ambtenarenrechter in ons land, heeft vanmorgen bepaald dat het besluit van het college van b en w van Leiden de voormalige Groenoordhal-di- recteur Th.C. Daey Ouwens me- disch-psychisch te laten keuren, onwettig was. Daarmee behaalt de gemeente Leiden ten tweede male in deze zaak een neder- kaag. De Centrale Raad bevestigde het vonnis van de ambtenaren rechter in Den Haag die al eer der bepaalde dat deze opdracht tot keuring elke juridische grond miste. Zoals bekend is de heer Daey Ouwens inmiddels ontslagen en tegen dit ontslag eveneens bij de ambtenaren rechter in beroep gegaan. Hij eiste een financiële gene lllllllllllllllllllllllflll! Denk aan de jaarlijkse Memisa kollekte op 5 en 6 februari Geen) krant ontvangen? 071—122244 en per spo- Bel tussen 18.00 erl ciale koerier wordt de 19.00 uur nummer Jcrant alsnog gebracht^ De jaarlijkse Memisa kollekte is op 5 en 6 februari

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1