Noordeinde werkruimte voor Beatrix en Claus CDA weigert afspraak over afhandeling hervormingen Vakbonden in Spanje roepen op tot kalmte bij stakingen Raad Benthuizen eist schorsing burgemeester PREMIER DEN UYL BEVESTIGT sïïïïHi Ontvoerd jongetje vrij Werkgelegenheid gewest Rotterdam verontrustend STORM Herberechting ter dood veroordeelden foidóe Qoma/ni DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. vertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Oma „Zeg maar oma", doc. over pleeggrootouders van gehandi capte kinderen op Ned. II om 22.00 uur. Om 19.05 uur Boyke, een jongen op Curasao en om 21.35 uur groep Poco in Filter Furore. Ned. I om 20.00 uur Een wilde roos (4), om 22.35 en 23.20 uur E.K. kunstrijden. Zacht met wind Wisselend bewolkt en hier en daar een bui. Krachtige tot har de zuidwestelijke wind, aan de kust enige tijd zuiderwester storm, later op de dag afne mend. Maxima tussen 7 en 12 graden. Morgen: Zon: 8.27—17.19 MAAN: 11.24-1.28 Schev. hoogw.: EK 8.02-20.30 Laagw.: 3.40-16.07. D"""°af Beatrix en Claus weer naar Huis ten Bosch (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft officieel bevestigd, dat het paleis aan het Noordeinde in Den Haag zal worden gerestaureerd ten behoeve van de representatieve functies van het koninklijk huis. Het paleis zal daarvoor geschikt worden gemaakt, omdat Huis ten Bosch waar zoals onze krant op 14 januari reeds meldde prinses Beatrix en prins Claus zullen gaan wonen na de troonsafstand van ko ningin Juliana te klein is voor een combinatie van woon- en werk- functies. Enkele leden van de Eerste Kamer hadden bij de minister-president ter voorbereiding van het openbare de- bdt over de begroting van het de partement van Algemene Zaken schriftelijk gëinformeerd naar on der meer de bestemming van het paleis aan het Noordeinde. De plannen voor de verhuizing van de troonopvolgster en haar gezin naar Huis ten Bosch zijn reeds in een ver gevorderd stadium. Zo zal in het grote park rondom het paleis een zwembad worden aangelegd, dat speciaal bestemd is voor de kinderen van prinses Beatrix en prins Claus. Omdat het pand in een uitstekende staat verkeert, zullen de overige aanpassingen geen ingrijpend ka rakter dragen. Alleen samenvatting Engeland-Nederland (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM Studio Sport heeft besloten van de op 9 februari in Londen te spelen vriendschap pelijke voetbalwedstrijd Engeland-Nederland al leen een ruime samenvatting te geven. Het feit, dat de beide Johannen (Cruyff en Nees- kens) meedoen, acht NOS-sport onvoldoende re den om daarvoor de vaste programmering te doorbreken. De samenvatting later op de avond om 22.50 uur zal rond een half uur duren. Op Hilversum 3 is wel een rechtstreeks verslag, dat wordt verzorgd door Dick van Rijn, die hier mee tevens afscheid neemt van het Ned. luisterpu bliek. MILAAN (AFP) Renzo Nespoli, het zoontje van een Zwitserse industrieel dat 15 januari in het. Italiaanse Como werd ontvoerd, is vanmorgen vroeg in Assago bij Milaan vrijgelaten. Het is niet bekend of een losgeld is betaald. Commissaris naar Bangkok (Van een onzer verslaggevers) HAAG Commissaris G. F. de Gooijer (33) van de j>olitie te Den Haag wordt de Nederlandse politieman die i' Thailand gaat samenwerken met de Thaise politie in de tstrijding van de heroïnehandel. Bj vertrekt naar alle waarschijnlijkheid op 1 maart naar Bangkok, jaar hij in een diplomatieke rang wordt toegevoegd aan de iderlandse ambassade. Nog niet bekend is hoe lang commissaris Gooijer in Thailand zal blijven. „Het hangt af van de gang an zaken," aldus het ministerie van justitie. 'an een onzer verslaggevers) IEN HAAG De regionale aad voor de arbeidsmarkt voor luid Holland gaat een speciale ommissie in het leven roepen, ie zich nioet bezighouden met et groeiende probleem van de verkgelegenheid in het gebied iuid-Holland-zuid en Rijnmond )e voorgenomen reorganisatie /an de scheepsbouw veroor- aakt alleen al in het gewest (otterdam een stijging van de werkloosheid met ongeveer 2% ot 14.000-personen. Niet alleen Ie metaalnijverheid, ook de met de scheepsbouw verbonden toe leveringsbedrijven worden in het bijzonder getroffen. De Raad heeft in een brief aan de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken kennis gegeven van zijn verontrusting over deze gang van zaken. Gezien de huidige situatie op de arbeidsmarkt in Zuid-Holland is ook de Raad van oordeel, dat de tweede fase van de spreiding van de rijksdiensten, waarbij na 1980 ongeveer 9.500 arbeids plaatsen zouden worden overge plaatst, niet mag doorgaan. Folklore bij Ungaro Emmanuel Ungaro heeft gisteren in Parijs zijn voor jaarscollectie van folkloristische modellen laten zien: Arabische modellen, Japanse kimono-sluitingen, ge drapeerde ceinturen met grote strikken, e.d. Een kleurexplosie, zoals op deze creatie, die is voorzien van landschapschilderingen op de zijden rok. De fractievoorzitters van de progressieve partijen van l.n.r. Terlouw (D'66), Van Thijn (PvdA) en De Gaay Fortman (PPR) namen giste ren gezamenlijk deel aan het over leg met premier Den Uyl. -r. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De CDA-frac- ties hebben minister-presi dent Den Uyl gisteren geen enkele toezegging willen doen over de parlementaire afhandeling van de vier zo genaamde hervormingsvoor stellen nog vóór de verkie zingen van 25 mei aanstaan de. De minister-president heeft hierover gisteren met vice-premier Van Agt over leg gevoerd met de voorzit ters van zowel de CDA-frac- ties als van de progressieve fracties. Na het compromis, dat hierover dezer dagen in het kabinet was bereikt, wil de de premier van de diverse fracties toezeggingen, dat de voorstellen zo snel mogelijk behandeld zouden worden. Het overleg betrof wetsvoorstellen, die vanwege hun hervormende ka rakter voor het kabinet van grote betekenis zijn: de Vermogensaan- wasdeling, herziening Onderne mingsraden, Investeringsverreke ning en Grondpolitiek. De suggestie voor het overleg tussen kabinet en fractievoorzitters van re geringspartijen was gedaan door Pv- dA-fractievoorzitter Van Thijn. Tot „verbazing en teleurstelling" van Van Thijn wilden Andriessen (KVP) en Aantjes (AR) niet gelijk met de progressieve fractievoorzitters naar Den Uyl toe, maar apart. Tevens wilden zij dat dr. Kruisinga, fractie voorzitter van de oppositionele CHU, hen zou vergezellen. Den Uyl en Van Agt hebben de fractievoorzitters gis teren dan ook in twee ploegen ont vangen. Het overleg had een wat vrijblijvend karakter. De progressieve fractie voorzitters Van Thijn, De Gaay Fort man en Terlouw hebben Den Uyl de verzekering gegeven dat hun fracties graag zullen meewerken aan een •voortvarende parlementaire behan deling van de vier belangrijke wets voorstellen. De christen-democraten staan een normale parlementaire behandeling voor, maar zij willen niet overhaast te werk gaan. Dat zou de kwaliteit van de wetgeving volgens hen niet ten goede komen. Daarbij moet wor den bedacht, dat bij de christen-de mocraten nogal wat bezwaren leven tegen de wijze waarop het kabinet de Vermogensaanwasdeling wil uit voeren en tegen, onder andere, on derdelen van de te wijzigigen Grond politiek. Een definitief oordeel kan geen enkele fractie nog hebben over de Investeringsrekening tot steun aan bedrijven, omdat het betrokken wetsvoorstel nog moet worden inge diend. Invoering van de investerings rekening per 1 april is dan ook onmogelijk. Zendpiraat haalt spullen terug EN BOSCH (ANP) Een 30-jarige zendpiraat uit Helvoirt (Br.) heeft ingebroken in het politiebureau in zijn woonplaats m een zender mee te nemen die vorig jaar augustus bij hem beslag was genomen. Hij is aangehouden en ingesloten. 'ondagmiddag had de opsporingsdienst van de PTT in samenwerk- ng met de rijkspolitie weer een zender bij de man in beslag 'enomen. Voor het opmaken van een proces-verbaal moest hij mee aar het bureau. Daar zag hij de vorig jaar geconfisceerde lendinstallatie staan, 's Nachts keerde hij terug, sloeg een ruit van iet bureau stuk en nam „zijn" zender mee. (Van een onzer verslaggevers) BENTHUIZEN De gemeenteraad van Benthuizen heeft de commissaris van de koningin, mr. Vrolijk gisteravond verzocht burgemeester I. J. P. Keijzer met onmiddellijke ingang te schorsen. De raad verdenkt de burgemeester er van een actieve rol te hebben gespeeld bij de arrestatie afgelopen maandag van de twee wethouders en vijf ambte naren. Eén raadslid, de WD-er N. Ren- sink, verzette zich tegen het verzoek aan mr. Vrolijk. De raad gaat ervan uit dat de twee wethouders ten onrechte verdacht zijn van heling van vertrou welijke stukken. „De Gaay verlos ons van dit kwaai", riep wethou der R. Seijbel (PvdA) uit nadat hij had gedreigd af te treden. Na de vergadering bleek hij bereid te blijven, omdat de gemeenteraad ook niet langer wil samenwerken met de heer Keijzer. CDA- woordvoerder W. Vonkeman voegde de burge meester toe: „Het is absurd te veronderstellen dat we u nog zullen ontzien". Burgemeester Keijzer heeft verklaard de beslis sing over het verzoek tot schorsing af te wachten. Hij ontkende de hand te hebben gehad in de actie van de justitie. Volgens hem is de politie bij een onderzoek naar eert onbelangrijk vergrijp gestuit op mogelijk strafbare feiten. Daardoor was hij gedwongen aangifte te doen. Op de vraag of hij nog burgemeester wil blijven antwoordde hij dat hij deze functie met het grootste genoegen vervult en er niet voor schroomt deze te blijven vervullen. De met de zaak belaste officier van justitie heeft gisteren gezegd dat de verdenkingen tegen het zevental gehandhaafd zijn. Politie en justitie heb ben momenteel de handen vol, aan wat hij noemde „een rijstebrijberg van documenten". of een flinke portie sneeuw.... 1 Q)IT IS HfVr MQgHAAL ME£g .Woedde 'n storm over Nederland. °ie zelfs de weerprofeten niet had- aen durven voorspellen. Bloedsporen markeerden de plaats waar maandagavond de aanslag op de advocaten werd gepleegd. MADRID (UPI/Rtr) De socialis tische en communistische vakbon den in Spanje, officieel nog onwet tige organisaties, hebben gisteren aangedrongen op kalmte en hebben de regering de steun van hun aan hang beloofd bij haar pogingen de verantwoordelijken voor het ge weid van de laatste dagen te straf fen. Ook zijn de leden van de vakbonden opgeroepen zich te ont houden van straatbetogingen om het geweld niet nog groter te doen worden, maar wel werd voor van daag een algemene staking in de fabrieken aangekondigd. Een rechtse politieke organisatie „Fuerza nueva", geleid door de Madrileense notaris Bias Pinar, protesteert tegen de beschuldi gingen in de pers, „in dienst van het commu nisme", waarin extreem rechtse groeperin gen verantwoordelijk worden gesteld voor de advocatenmoord van maandagavond. Maar een ondergrondse rechtse groepering, de „Anticommunistische Apostolische Al liantie" (AAA) heeft vanmorgen de verant woordelijkheid voor de slachtpartij opgeëist. Gisteren is het aantal dodelijke slachtoffers van de aanslag gegroeid tot vijf. Vier advo caten worden nog in een ziekenhuis ver pleegd. Van twee van hen is de toestand ernstig. Een onbekende, die gisteravond het persbu reau Cifra opbelde, verklaarde dat de acties nog zullen voortduren. Hij verwees daarbij naar de ontvoeringen door de GRAPO: „Als de generaal en de heer Oriol worden ge dood, zal de nacht van de lange messen worden uitgevoerd." De AAA zou volgens deze onbekende ook verantwoordelijk zijn voor de dood, zondag, van de 19-jarige student Ruiz, die op straat door voorbijgan gers werd doodgeschoten. De gouverneur van Madrid heeft politieke groeperingen en personen onder bescher ming van de politie geplaatst. Ook advoca tenkantoren en vakbondshoofdkwartieren worden nu bewaakt. De politie heeft ook arrestaties verricht on der rechts-extremistische kringen en onder buitenlandse activisten, Latijns-Amerikanen en Oestasjis-Kroaten. De politie maakte ook de arrestatie bekend van Angel Covelo, die verdacht werd van de ontvoering van gene raal Villaescusa. Later is hij vrijgelaten. Op het tijdstip van de ontvoering was hij nor maal aan het werk. NASHVILLE (AFP) Het hooggerechtshof van de Ameri kaanse deelstaat Tennessee heeft bepaald dat 35 ter dood veroordeelden in die staat op nieuw moeten worden berecht Eén van de veroordeelden, de 29-jarige Billy Brown, zou 22 februari op de elektrische stoel worden geëxecuteerd. Het hof oordeelde dat de wet waarop de vonnissen zijn geba seerd, ongrondwettig is. Het hof volgt hiermee een recente uit spraak van het federale hoogge rechtshof volgens welke wetten ongeldig zijn die automatisch voorzien in de doodstraf in be paalde gevallen, zoals moord op politiemensen. WASSENAAR - Ter gelegen heid van de verjaardag van prinses Beatrix organiseert de Wassenaarse Oranjevereniging op 31 januari een Prinsessen- concert. Medewerking verleent muziekvereniging „Excelsior". Het concert wordt gehouden in de Messiaskerk en begint om 20.00 uur. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! Geert krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer' 071—122244 en per spe-, ciale koerier wordt de .krant alsnog gebracht. ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1