£eidóc &owumt Breuk FNV met werkgevers is nu volledig Den Uyl moet verwijten terugnemen Slachtpartij in Madrileens advocatenkantoor KABINET OVER VAD AKKOORD ACTIEPLAN FNV LIGT KLAAR 99 Auto's vallen bij keuringen door de mand Aangehouden wethouders beschuldigen burgemeester Haagse raad in principe voor „Dorp in Zee" Dinsdag 25 januari 1977, 67e jaargang no. 20611 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND i Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. [ertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. BBertentie; A| Muis brulde Speelfilm „De muis die brulde" op Ned. I om 19.55 uur. Om 22.40 uur documentaire over sla peloosheid „Wel te rusten?" Ned.II om 20.25 uur Voor de vuist weg, om 21.35 uur Edward VII en om 22.27 uur jarige Mary Dresselhuys in Televizier. Zacht Meest zwaar bewolkt en perio den met regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en zuid west. Maximumtemperaturen van 6 tot 10 graden. AMSTERDAM - De Federatie Neder landse Vakbeweging en haar vakbon den hebben hun krijgsplan gereed voor, wat zij noemen, de volgende fase van de confrontatie met de werkgevers, nu via onderhandelen de geëiste loonsver beteringen niet konden worden bereikt. De bonden gaan vanaf vandaag over leggen met de leden in de bedrijfstak ken en ondernemingen waar acties ge voerd zullen worden. Dakrna krijgen de werkgevers een aanzegging wat hun te wachten staat. Dat alles vergt onge veer anderhalve week, zodat in de tweede helft van de volgende week de eerste stakingen en andere acties in de geselecteerde bedrijven en bedrijfstak ken te verwachten zijn. Zolang de acties duren zullen de FNV en haar bonden de vertegenwoordiging in de meeste organen waarin ook de werkgevers zitting hebben opschorten. „Als er oorlog moet zijn dan moet ze ook maar volledig zijn en moeten we elkaar niet onder ogen komen", aldus FNV-voorzitter Wim Kok gisteren na afloop van de federatieraadsvergade ring, waarin dit werd besloten. Volgen de week zal worden vastgesteld, welke organen daaronder vallen. Het is niet uitgesloten dat de ondernemingsraden erbij betrokken worden. De FNV heeft gisteren ook nadrukke lijk gesteld, dat de onverwacht hoge opbrengst van belastingen en sociale Daar zitten ze weer, voor de zoveelste keer in deze dagen, de FNV-bonzen, om den volke kond te doen van de oorlogsverklaring aan de werkgevers. verzekeringspremies vorig jaar niet mo gen worden gebruikt als een middel om de kloof tussen werkgevers en vakbe weging te overbruggen. „Dat zou de geloofwaardigheid van ons arbeidsvoor waardenbeleid niet bevorderen. Het te ruggeven van te veel betaalde premies en belasting om de loonsverhoging te beperken, gaat er bij onze mensen niet in", zo zei de FNV-voorzitter. De meevallers moeten volgens hem in de eerste plaats worden gebruikt om voorgenomen verslechteringen in de so ciale verzekeringen niet te laten door gaan (andere dagloonberekening, ande re kinderbijslag, lagere wao-uitkering, invoering begrip niet-kostwinner). Bo vendien is er nu minister Lubber som bere voorspellingen heeft gedaan over de ontwikkeling van de werkgelegen heid alle aanleiding om de werkeloos- heidsbestrijding extra impulsen te ge ven. En voorts zou de meevaller kunnen worden gebruikt voor een selectieve arbeidstijdverkorting, bijvoorbeeld ver vroegde pensionering, om meer mensen het beschikbare werk te kunnen laten verrichten. Werkgevers: loonwet is niet overtreden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van Neder landse Werkgeversverbonden heeft in een protestbrief aan premier Den Uyl geëist, dat hij zijn beschuldiging voor de televisie aan het adres van de werk gevers dat zij vorig jaar massaal de afgekondigde loonmaatregel hebben overtreden, terugneemt, dan wel met bewijzen staaft. De kritiek van Den Uyl betrof het feit, dat volgens de laatste gegevens de zoge naamde incidentele loonsverhoging (overwerk, tantièmes e.d.) vorig jaar 1 tot 1,5 procent hoger is uitgevallen, dan aanvankelijk werd gedacht; voor moge lijk werd gehouden ook. Den Uyl noem de dit „een buitengewoon ernstige zaak, die ik ervaren heb als een klap in het gezicht". De werkgevers zeggen in hun brief, het een ernstige zaak te vinden, dat een minister-president zich, zonder de nodi ge zorgvuldigheid in acht te nemen, aldus publiekelijk jegens de werkgevers heeft uitgelaten. In zijn relatie tot de sociale partners, is het kabinet gehou den de nodige objectiviteit te betrach ten, aldus de werkgevers. De werkgevers hebben Den Uyl een uitvoerige brief geschreven, waarin zij proberen te verklaren hoe de raming van de incidentele loonsverhoging in 1976 (door het Centraal Planbureau overigens steeds te laag geraamd) is overschreden. Een van de voornaamste oorzaken is volgens de werkgevers het effect van de stijging van het minimum loon. Hier voor kan de werkgevers geen verwijt worden gemaakt. Ook de vervanging van ouder ongeschoold personeel door jonger, geschoolden, heeft zijn invloed gehad en allerlei wijzigingen in de structuur en de organisatie van bedrij ven. UTRECHT (ANP) - Van de bij ANWB— technostations aangeboden auto's vertoont 87 procent min of meer ernstige gebreken. Vier procent blijkt een gevaar op de weg. Negen procent verkeert in onberispelijke staat. Dit heeft ir. J. Barkhof, directeur hulpverlening en voertuigtechniek van de ANWB gisteren in Utrecht gezegd tijdens een feestje rond de keuring van' de eenmil joenste auto. Hij stelde dat de twintig technostations in Nederland steeds meer auto's keuren en hij noemde dit een zeer gunstige ontwikkeling. „Het autorijdend publiek gaat zich steeds bewuster en kritischer opstellen, vooral ten aanzien van de gebruikte auto. De ANWB acht verplichte veiligheidskeuringen nog steeds zeer wenselijk. Deze moeten er zo snel mogelijk komen", aldus de heer Bark hof. Generaal Villaescusa MADRID (UPI/AFP) Met machinepisto len gewapende personen hebben gister avond laat het vuur geopend op een bijeen komst van advocaten in Madrid. Daarbij vielen drie doden en zeven gewonden, waar van drie nog in levensgevaar verkeren. Vermoedelijk betrof het een wraakactie voor de ontvoering van generaal Emilio Villascusa Quilis, de president van het hoge militaire gerechtshof, eerder op de dag, die weer een wraakoefening was voor de dood van een student, Arturo Ruiz, die zondag tijdens een demonstratie voor amnestie op straat werd vermoord. De dood van Ruiz leidde gisteren tot nieuwe betogingen, waarbij opnieuw een slachtoffer viel: de 20-jarige studente Maria Luz Julian die door een rookbom van de politie in het gezicht werd getrokken en korte tijd later overleed. De botsingen gisteren eisten nog negen ernstig gewonden. Alle colleges van de universiteit van Madrid zijn gisteravond opgeschort en er is een demonstratieverbod voor Madrid afgekondigd. Premier Suarez, die gisteren met een afvaardiging van de oppositie besprekingen voerden, waarin het extremisme en het gebruik van geweld door beide partijen werden veroordeeld, heeft zijn voornaamste ministers vanmorgen voor bespreking van de situatie bijeengeroepen. Het kantoor waar gisteravond de aanslag werd gepleegd, is gespecialiseerd in arbeids vraagstukken. Twee mannen drongen gister avond het kantoor binnen en begonnen di rect in het wilde weg te schiettu. Z.j lieten een enorm bloedbad achter. (Zie ook pagina 5 oreetoject met jachthaven en miljoen gaan bedragen... ne ii-i) i Kus kunnen woniogzoeken- r van overtuigd zijn, dat 't Joedkope huizen zullen wor- jft het een aardig idee om 'öen in zee te bouwen nu er fiijna niets meer te vissen Een ooggetuige en collega van de vermoordeadvocaten vertelt omstanders de «toedracht van de aanslag Zeer geprikkeld reageert burgemeester Keyer tijdens een onderonsje met raadslid J. Leune. De kort tevoren weer vrijgelaten wethouder Van Noort luistert gespannen mee. (Van een onzer verslaggevers) Benthuizen „Dit is het werk van de burgemeester, hij heeft die aanklacht tegen ons ingediend. Hij wil ons weghebben om dat we niet in zijn straatje passen. Boven dien wil hij zich vlak voor zijn herbenoe ming op 1 maart nog een keer waarmaken, want hij weet dat de gemeenteraad hem niet lust". Het zijn zware beschuldigingen, die de beide wethouders Seybel (PvdA) en Van Noort (CDA) van het Zuid—Hollandse forensendorp Benthuizen uiten :jan het adres van hun enige andere collegelid: bur gemeester J. P. Keyzer. Zij deden dat gisteravond aan het einde van een tumultueuze dag, waarop zij met vier ambtenaren en een ex—ambtenaar door de rijkspolitie werden aangehouden op beschul diging van meermalen gepleegde verduiste ring in dienstbetrekking, heling en verduis tering van gemeentegelden. De arrestanten werden gistermiddag voorlo pig op vrije voeten gesteld. De twee wethou ders konden daardoor deelnemen aan een extra gemeenteraadsvergadering, waarin zij hun beschuldigingen overigens niet herhaal den. Wel suggereerden zij dat de burgemees ter opheldering zou kunnen verschaffen, maar deze verwees de gemeenteraad, die unaniem van mening was dat de zaak diep gaand onderzocht moet worden, naar de officier van justitie in Den Haag. De officier, mr. Suyver, wil echter hangende het onder zoek geen mededelingen doen. Volgens de twee wethouders gaat het om correspondentie van burgemeester Keyzer met commissaris van de koningin mr. Vro lijk over de al vele jaren slepende bestuurlij ke moeilijkheden van Benthuizen. Zij ont kennen echter heftig een poging gedaan te hebben o.m. brieven door ambtenaren te laten onderscheppen en kopiëren. De ge meenteraad besloot de emotionele vergade ring te schorsen tot vanavond om vandaag eerst te proberen bij mr. Suyver meer te weten te komen over de aanklacht. Zie verder pagina 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met 28 stemmen vóór en 12 tegen heeft de gemeenteraad van Den Haag zich gistermiddag uitgesproken voor het voorstel van b. en w. om het bouwen van 4000 woningen tussen de haven en de Keizerstraat in de zee voor Scheveningen „in overweging te nemen". Met dit principe-besluit machtigde de raad het college tevens om aanzetten te geven tot een verdere uitwerking van de plannen voor het „Dorp in Zee". Het college zal nu bij de hogere overhe den, zoals rijk en provincie, globaal de Bejaarde vrouw bijna drie weken dood in woning (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse poli tie heeft gistermorgen de 78-ja- rige weduwe M. A. Grijseels- Becher dood in haar woning aan de Atjehstraat in Den Haag aangetroffen. Aan de hand van kranten in de brievenbus werd vastgesteld, dat de vrouw circa tweeënhalve week geleden moet zijn overleden. Volgens de politie had de wedu we slechts zeer sporadisch con tact met haar buren en leefde zij bijzonder teruggetrokken. De politie werd uiteindelijk gewaar schuwd door een bewoner uit de Atjehstraat, die het vreemd vond, dat hij de bejaarde vrouw nooit meer zag. Geen! krant ontvangen?' Bel tussen 18.00 en. 19.00 uur nummer! 071—122244 en per spe-, ciale koerier wordt de: krant alsnog gebracht^. opvattingen over het plan aftasten. Als ook die geen principiële bezwaren blijken te hebben zullen b. en w. aan de gemeen teraad een aantal voorstellen voorleggen over de voorwaarden waaraan het plan moet voldoen, over de nog nader te be studeren aspecten en over de financiële afwikkeling van die studies. Het plan „Dorp in Zee' is afkomstig van de Rotterdamse projectontwikkelings maatschappij Polyzathe en omvat naast de bouw van 4000, meest dure, woningen de aanleg van een jachthaven met 1200 ligplaatsen. De kosten van het project zouden zeker 600 miljoen gulden bedra gen. Amy Carter naar school Amy Carter, de zes jarige dochter van de nieuwe Ameri kaanse president is gisteren voor de eerste keer naar school gegaan in haar nieuwe woon plaats Washington. De belangstelling bij de school voor de aankomst van de nieuwe leerling was erg groot.. Minister Lubbers (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het kabinet is er na langdurig onderling overleg in geslaagd overeenstemming te bereiken over enkele veranderin gen in het wetsontwerp over de Vermogensaanwasdeling (VAD) KVP-minister Lubbers van Economische Zaken zou gisteren tij dens een extra kabinetsberaad langdurig verzet hebben geboden tegen de gekozen opzet. Hij heeft nu zijn hoop op wijzigingen gevestigd op de CDA-fracties in de Tweede Kamer in verband met de verdeling en het beheer van de VAD-gelden. Minister Lubbers vindt namelijk, dat een groter deel van de gelden ten goede zou moeten komen van de individuele werknemers en dat ook de werkgevers bij het beheer dienen te worden betrokken. Premier Den Uyl en vice-premier Van Agt zouden vandaag over de VAD besprekingen voeren met de progressieve en CDA-fracties. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leider).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1