Vice-president Mondale jbij Navo en EEG Brieven van lezers OPPOSITIE IN PRAAG EIST VRIJ ONDERWIJS Anglikanen in Zuid Afrika beslissen vandaag over niet blanken op scholen Oostblok worstelt met dilemma opposanten Pakketbom doodt medewerker Nkomo reinramp Bolivia: doden dgerijnse regering eeft gratie aan vier ederlanders Londen begint nu heroïnehoofdstad van Europa te worden 97AANDAG 24 JANUARI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PRAAG (Rtr/DPA) De beweging voor burger rechten in Tsjechoslowakijke „Charta 77" heeft van de regering in Praag geëist dat zij de discri minering bij toelating tot het hoger onderwijs beëindigt. De kritiek van Charta 77 richt zich in de eerste plaats tegen de toelating op grond van politieke betrouwbaarheid. Verwijzend naar het grondwettelijk recht van vrijheid van onderwijs, verlangen de critici van het Praagse bewind de afschaffing van discriminatie op politieke en religieuze gronden. De schrijver Pavel Kohout heeft de regering ge vraagd op te houden met haar vergeldingsmaatre gelen tegen ondertekenaars van Charta 77. Hij zegt dat zijn persoonsbewijs is ingetrokken nadat het kort geleden voor een periode van vijf jaar was verlengd. Ook bij andere ondertekenaars is het Ook bij geestelijken worden huiszoekingen ver richt en een aantal van hen is verhoord. Donder dag werd een studente gearresteerd onder voor wendsel van klaploperij. Volgens het Sovjetrussische partijblad Pravda ver keren de ondertekenaars van Charta 77 zich in een geïsoleerde positie. „Charta 77", aldus de Pravda, is een „leugenachtig stuk, het geestespro- dukt van een handvol afvalligen, de restanten van de Tsjechoslo waakse bourgeois en de in 1968 mislukte poging tot contra-revolutie. De televisie van Tsjechoslowakije heeft de voormalige Britse ambassadeur sir Cecil Parrott, thans directeur van het Comeniuscentrum in 'Lancaster, beschuldigd van samenwerking met de dissidenten. Brieven graag kort en duidelijk geschre ven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. ,,Bis" ,,dom" Met verbazing las ik een inge zonden brief van een „bis" „schop" onder de naam Hen- driksen. Het is voor de gelovi gen in het bisdom Rotterdam een normale zaak dat de bis schop van hun eigen bisdom in de gelegenheid is om zijn eigen zaken te behartigen. We nemen daarbij aan, dat hij daarvoor geen hulp van „bui ten" nodig heeft en zeker niet op de manier van „Bis" „schop" van „bis" „dom". Den Haag P. v.d. Ven SALISBURY (AFP-Reuter) De 53-jarige Jason Moyo, een van de naaste medewer kers van de Rhodesische nationalistische leider Nkomo, is zaterdag in Loesaka om het leven gekomen door het ontploffen van een pakket-bom, aldus is in Salisbury be kendgemaakt door Josiah Chinamano, vice- voorzitter van de Afrikaanse nationale raad ANC Volgens Chinmano is de bom zaterdagoch tend ontploft in het bureau van de ANC in Loesaka. De ontploffing heeft verscheidene andere functionarissen van de nationalisti sche beweging ernstig verwond. Moyo was. vice-voorzitter van Nkomo's vleugel van de Afrikaanse nationale raad (ANC) en verant woordelijk voor guerrilla-operaties tegen het blanke minderheidsbewind in Rhodesië. Hij was een van de strijders van het eerste uur onder de Rhodesische nationalisten. Moyo is ook vice-voorzitter geweest van Nkomo's Zapu (voordat Nkomo zich als ANC-leider ging beschouwen) en werkte mee aan de vorming van het zipabevrijding- sleger, dat Zapu in 1975 samen met strijders van de andere nationalistische beweging Za- nu heeft gevormd. Vorig jaar speelde hij een belangrijke rol bij het stand brengen van het patriottisch front, het bondgenootschap van Nkomo's Zapu (of ANC) met de Zanu van Robert Moegabe. Dit front wordt nu door de Afrikaanse frontlinie-staten erkend als de bevrijdingsbeweging vaij Zimbabwe (Rhodesië). Moyo was juist vrijdag teruggekeerd uit de Mozambikaanse hoofdstad Maputo, waar hij met Moegabe heeft overlegd over de strate gie van het patriottisch front. ngen per ^geluk iodgeschoten 1NEUZEN (ANP) - De poli- L i Terneuzen heeft een 20-ja- matroos, die zaterdag een Ind doodde met een schot sen pistool, en die daarvoor aangehouden, vrijgelaten. matroos en een broer van slachtoffer, de 20-jarige Th. •belaar uit Zaamslag, had- egd dat het schot per eluk is afgegaan en de poli- leeft geen aanwijzingen voor tegendeel gevonden, ongeluk gebeurde toen de roos het pistool aan zijn nden wilde laten zien. Sectie Et uitgewezen, dat de jongen oodgebloed doordat de kogel slagader doorboorde Uitgaansverbod in Egypte opgeheven CAIRO (DPA-Reuter) - De Egyptische regering heeft het uitgaansverbod voor de steden Cairo en Alexandrië geheel op geheven. De avondklok, die woensdag was afgekondigd na rellen tegen prijsverhogingen, was donderdag en vrijdag al verzacht. Nadat de regering de prijsver hogingen ongedaan heeft ge maakt is de rust in Egypte te ruggekeerd. Volgens berichten uit Cairo zijn bij de rellen 79 mensen om het leven gekomen. Ook de pantserwagens, die op het hoogtepunt van het oproer op strategische punten in de hoofdstad werden gestatio neerd, zijn zaterdag terugge trokken. President Sadat heeft de situatie besproken met enke le ministers (Van onze correspondent Hella Piek) LONDEN „Menselijke wrakken, dron kaards, analfabeten, bandieten, lakeien van Westerse meesters....". M.et dit kleur rijke jargon omschrijft de Russische en Oosteuropese pers de dissidenten (lieden die van de officiële leer afwijkende me ningen verkondigen). Deze dissidenten stellen zich steeds na drukkelijker op en trekken niet slechts de aandacht van het Westen, maar ook die van de „socialistische samenleving". De Sovjet-Unie doet erg zijn best om de dissidenten zoveel mogelijk in diskrediet te brengen en om de epidemie te stuiten vóór de machtspositie van het regime echt in gevaar zou komen. Maar men begrijpt in de Sovjet-Unie ook wel dat, op kortere termijn, het grootste gevaar van de dissi denten is: de invloed die zij hebben op de publieke opinie in het Westen. De Charta- 77 in Tsjecho-Slowakije, professor Have- mann in Oost-Duitsland, de kerk en het comité voor de rechten van de arbeiders in Polen, Vladimir Boekovski in balling schap.... wat al deze mensen en comités te zeggen hebben, maakt dat de zaak van de mensenrechten een steeds zwaarder ge wicht krijgt in de betrekkingen tussen Oost en West. Zo is de democratische meerderheid in het Amerikaanse Congres zeer geconcentreerd op de zaak van de mensenrechten. Dit zou Carters handen wel eens kunnen binden en het Amerikaanse standpunt in de on derhandelingen met de Sovjet-Unie aan merkelijk harder maken. De dissidenten zijn ook de oorzaak van tweespalt tussen het Kremlin en de West- europese communistische partijen. Deze partijen, met name die in Engeland, Italië, Frankrijk en Nederland betogen dat poli tieke meningsverschillen in een communis tische samenleving mogelijk moeten zijn. Door het op te nemen voor de dissidenten, versterken deze partijen hun onafhankelij ke positie ten opzichte van Moskou. Er zijn tekenen aanwezig dat Moskou met de andere landen van het Oostblok, tot een gemeenschappelijk beleid wil komen. Enerzijds weten de machthebbers dat de dissidenten veel schade kunnen aanrich ten, zowel in als buiten het blok, maar zij realiseren zich ook dat pogingen om de dissidenten de mond te snoeren een totaal averechtse uitwerking kunnen hebben. Over enkele maanden begint de conferen tie waarop het verdrag van Helsinki moet worden herzien. Arrestaties en berechtin gen zouden het Westen alleen maar vijan dig stemmen, met inbegrip van de Westeu- ropese partijen. Bovendien geven berech tingen geen enkele garantie dat ook de „epidemie" tot staan kan worden gebracht. Het Kremlin hoopt daarom het aantal dis sidenten te beperken door het de leiders zo moeilijk mogelijk te maken. Maar som mige bondgenoten, zoals de Polen, zijn van mening dat er meer positieve stappen ge nomen moeten worden. De situatie ver schilt evenwel van land tot land. In Bulga rije lijken er geen grote problemen te zijn. Roemenië dat bekend staat om zijn onaf hankelijke hoüding op internationaal ter rein, houdt het binnenlands verzet goed in bedwang. Het Hongaarse regime is, zowel in economisch inzicht als inzake de behan deling van zijn intellectuelen, zeer soepel. Het grote aantal ondertekenaars in -Tsje- cho-Slowakijë van de Charta-77, nu meer dan 300, was voor de machthebbers en anderen een grote verrassing. De belang rijkste ontwikkelingen hebben in Polen plaats gehad, met name: de geslaagde pro testen en de daarmee gepaard gaande on geregeldheden, tegen het verhogen van de levensmiddelenprijzen in juni. In die afge lopen zomer hebben arbeiders, intellectue len en de machtige katholieke kerk, alleen of gezamenlijk, het beleid van de regering aangevallen. Alle ogen zijn nu öp Polen gericht. Kan een communistische partij, die aan de macht is, positief reageren op druk van binnenuit, in plaats van iedere vorm van verzet rigoureus neer te slaan? Tot nu toe heeft men in Polen beide dingen zien gebeuren. Er zijn aanwijzingen dat er een diepgaand debat gaande is binnen de Poolse communistische partij. Maar de ui teindelijke beslissing komt uit Moskou. En dat zal een heel moeilijke beslissing zijn. (Copyright The Guardian) L' ng genoemd vice-voorzitter ING (Reuter) De gema- Chinese leider Teng Hsiao- die vorig jaar april uit al itaats- en partij functies ge-' i, wordt gerehabiliteerd en terug als eerste vice-voor- van de communistische Dit heeft een niet-officie- linese zegsman meegedeeld, irleden van de partij zou- taterdag op plaatselijke bij- omsten de benoeming! heb- langekondigd. Er zijn geen rijzingen over het tijdstip le openbare mededeling. PAZ (Reuter) Het aantal n als gevolg van het trei- eluk van zaterdag in het en van Bolivia is gestegen 30, toen reddingsploegen meer lijken tussen de wrak- cen vonden. uit de rails lopen van een cht rijtuigen bestaand trein- met 299 reizigers in berg- ig gebied op 320 kilometer :uiden van La Paz, heeft 85 sen verwondingen doen op- Een zwarte vader haalt zijn dochtertje van de katholieke school in Kaapstad. Zij is een van 32 zwarte kinderen die, ingevolge het besluit van het katholieke episcopaat om de apartheid op de scholen af te schaffen, thans op deze school de lessen kan volgen. JOHANNESBURG (AP) De Anglikaatise kerk in Zuid Afri ka zal vandaag vergaderen .over het opstellen van haar scholen voor alle rassen, zoals verleden week door enkele rooms kath olieke scholen is gedaan. De leiders van de Anglikaanse kerk, die in Zuid Afrika 1,8 miljoen lidmaten telt, zouden als zij het rooms katholieke voorbeeld volgen, ingaan tegen het beleid van de regering. Twee gouverneurs van provin cies hebben laten weten dat zij de rooms katholieke scholen die hun deuren hebben openge steld voor niet-blanken zullen sluiten door hun verlof voor het geven van onderwijs in te trekken. De administrateur van de pro vincie Kaapstad L. A. Munnik heeft gezegd deze maatregel te zullen treffen en een strafver volging te zullen instellen tegen ouders die hun kinderen naar met-geregistreerde scholen blij ven sturen. De administrateur van de provincie Transvaal Sy- brand van Niekerk heeft zich in gelijke zin uitgelaten. De rooms katholieke bisschop pen schijnen het been stijf te willen houden. Pater Dominic Scholten, secretaris-generaal van de rooms katholieke bis schoppenconferentie, hééft ver klaard dat de tijd is gekomen dat de kerk voor haar mening uitkomt. Munnik zou vandaag de integra tie van de Anglikaanse scholen bespreken met bisschop William Burnett. een onzer verslaggevers HAAG Algerije heeft vier Nederlanders die wegens kkel van verdovende middelen veroordeeld waren tot gevan- sstraffen gratie verleend en in vrijheid gesteld. Zes anderen tien strafverminderingen van vijf jaar gekregen. De vier gelaten Nederlanders zullen waarschijnlijk morgén al in Ne- and aankomen Algerijnse president Boumedienne heeft eind vorige week oten tot een algemene gratiering van buitenlanders. Onder dit iebesluit viel ook de 28-jarige Nederlander Arthur Pouw, die n vorig jaar wegens het smokkelen van 600 kilo hasjiesj ter 1 was veroordeeld. Nederland heeft de afgelopen maanden re druk uitgeoefend op Algerije om het vonnis van Pouw te igen daar de doodstraf op het bezit of verhandelen van ovende middelen in Algerij pas werd ingevoerd een maand le arrestatie van Pouw (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Na Amsterdam dreigt Londen nu de Europese heroïne-hoofdstad te worden. Dit vreest de drugafdeiing van Scotland Yard, die vernomen heeft dat volgende nmnH een aantal „triad"-leiders, zoals de Chinese mafia genoemd wordt, bijeen zal komen in een rustig hotel buiten Londen om de situatie op de Engelse heroïnemarkt uitvoerig te bespreken. Andere Chinese gangsters van hetzelfde soort, vermomd als respectabele zakenlui, hebben afgelopen maand al in een luxueus hotel van Bristol vergaderd. De Chinezen zijn kennelijk van oordeel, dat de heroïnemarkt van Londen, enorme mogelijkheden biedt Een „grain" (dit is iets minder dan 65 milligram) Chinese of rook-heroïne, algemeen bekend als „bruine suiker" brengt er 50 gulden op. Dergelijke heroïne is slechts 10 procent zuiver. Hij is aangelengd met kalkpoeder, melksuiker, poederkoffie of zelfs stof van bakstenen en op den duur beslist dodelijk. Een Engels pond (453,6 gram) heroïne vandaag de dag is 450.000 pond sterling waard. De hogere Londense prijzen (in Amsterdam bleven ze ongeveer eenderde lager) zullen onget wijfeld meer smokkelaars naar Engeland lokken. Bovendien wordt verwacht, dat de „triad"-benden Londen als een gemakkelijk achterpoortje zullen proberen te gebruiken om een lucratief afzetgebied tot stand te kunnen brengen in Noord-Amerika. De steden Montreal en Vancouver staan bovenaan hun lijstje. Omdat het er nog zo nieuw is, heeft Groot-Brittannië officieel geen heroïneprobleem. Er zijn trouwens slechts 1572 perso nen ingeschreven wegens verslaving. Slechts 83 daarvan gebruiken zuivere heroïne (andere laten zich tevreden stellen met synthetische vervangingsmiddelen). Die cijfers geven echter een volkomen vals beeld van de situatie. Het probleem bestaat wel degelijk. De drugafdeling van Scotland Yard geeft nu trouwens voorrang aan bestrij ding van de heroïnehandel. Maar er duiken overal voortdu rend meer Chinezen op. Geen enkele detective van de drugafdeling is zelf een Chinees. Op Scotland Yard spreekt niemand de Chinese taal. De drugafdeling beschikt over te weinig manschappen. Ze is veel te zwak om de Chinese maffia uit te roeien. ofdstad van Indonesië, Jakarta is getroffen door ernstige waterover- Ms boten banen, de bussen zich een weg door het water op de i Thamrin, terwijl de jeugd, zoals te doen gebruikelijk, zich de op een gratis vaartochtje niet laat ontnemen. De Oostduitse professor Robert Havemann (67), die al vele jaren zijn kritiek spuit op de toestanden in de DDR. Sabotage aan Belgische spoorwegen GENT (UPI) Onbekenden hebben geprobeerd een trein op het baanvak Oostende-Brussel te laten ontsporen door enkele zware blokken beton op de rails te leggen. Naar de politie zon dag meedeelde was dit binnen een jaar de tiende en tot dusver ernstigste sabotagedaad tegen de Belgische spoorwegen. De onbekende saboteurs, over wier motieven men in het duis ter tast, sleepten bij Landegem, een dorp tussen Oostende en Gent, enkele 50 kilogram zware betonblokken de rails op. Om 21.30 uur knalde een locale trein met flinke snelheid tegen de be tonblokken op, hierbij werd een remleiding van de motorwagen vernield het noodrem-systeem trad daarop in werking en de trein kwam behouden tot staan. Brits voorstel: werknemers met eigen directeuren (van onze correspondent) LONDEN Een Brits rege ringsrapport over democratise ring binnen de bedrijven heeft geleid tot grote onenigheid in regeringskringen. Het rapport is gisteren besproken in het Britse zondagsblad Observer, hoewel het pas woensdag a.s. zou wor den gepubliceerd. Volgens het rapport, opgesteld door een commissie van econo men, vakbondsbestuurders, in dustriëlen, accountants en juris ten onder leiding van de Ox- fordse hoogleraar Lord Bullock, moeten werknemers en aandeel houders evenveel leden in de directies van grote bedrijven kunnen benoemen. De vakbon den moeten zorgen voor de ver kiezing van de werknemersdi recteuren. De industriëlen in de commissie hebben zich niet met deze conclusies van het rapport kunnen verenigen. Ook premier Callaghan zou het rapport te radicaal vinden. De Amerikaanse vicepresident Mondale, die, op een rondreis inmiddels in Brussel is aangekomen wuift hier zijn vrouw (links) president Carter en zijn vrouw vaarwel om daarna in de bij het Witte Huis gestationeerde helikopter te stappen, die hem naar de luchthaven zal brengen. (Van onze correspondent) dale, die in tegenstelling tot zijn voorganger een I WASHINGTON Vice-president Walter Mondale grote invloed zal hebben op het beleid van de is gisteren in Brussel aangekomen, de eerste nieuwe president. De economische vraagstukken etappeplaats op zijn tiendaagse diplomatieke we- zullen in de consultaties van Mondale op de reldreis, met een belofte op zak van president voorgrond staan, als eerste stap in de richting van Jimmy Carter, dat Amerika naar nauwe eceono- een economische topconferentie, die in de lente mische en politieke betrekkingen met de bondge- 2a\ plaatsvinden. noten zkl streven. Vanmorgen, toen Jimmy Carter Walter Mondale zal niet met harde voorstellen 90 uur president was, begon Mondale zijn consul- v00r de dag komen. Zijn reis is bedoeld als een taties in Brussel met'N.A.V.O.-secretaris-generaal algemene terreinverkenning. Hij zal zijn licht op- Josef Luns en de 15 vertegenwoordigers van de steken over militaire en politieke samenwerking alliantie. Mondale zal verder bezoeken brengen binnen de N.A.V.O., een vermindering van de aan Bonn, Berlijn, Rome, Londen, Parijs en To- bewapening in het midden Oosten, de problemen kio. Vanmiddat heeft Mondale gesproken met de van Griekenland, Turkije en Cyprus en Zuidelijk voorzitter van de Europese Commissie, Roy Jen- Afrika. De kwestie van de overgang naar een kins. Ook zal hij er minister van der Stoel ZWarte meerderheidsregering in Rhodesië zal on- ontmoeten. derwerp van gesprek zijn, wanneer Mondale in President Carter hecht bijzondere waarde aan de Londen de Britse premier James Callaghan ont- diplomatieke terreinverkenning van Walter Mon- moet. Gewapend met een pistool houdt de Fillippijn Warren Balane (rechts) de Chinese zakenman Eduwardo Coo en zijn twee kinderen in gijzeling. Hij eist een vrijgeleide naar Libië of naar Israël. Later liet hij de va der en zijn vierjarig zoontje gaan, maar houdt nog steeds dochtertje Mia (3) vast.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7