Beslissing reconstructie Breestraat uitstellen i pouw Bodegraafse woningwetwoningen op lange baan geschoven EEN DOOS VOL K VEEL WOORDEN, WEINIG DRAMA IPolitie voetbalde ACTIE KOEIENTONGEN IS GOED BEDOELD MAAR OVERDREVEN Ej STICHTING LEIDSE BINNENSTAD IN OPROEP AAN COLLEGE: 99 10 Streekmuzikanten Dr. Boland aanvaardt benoeming E.H.B.O. in Koudekerk Carnaval in Koudekerk ZATERDAG 22 JANUARI 1977 IS. LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Stichting Leidse Binnen stad, een organisatie waarin onder meer bedrijven, middenstand en vrije beroepen vertegenwoordigt zijn, heeft een dringend beroep gedaan op het gemeentebestuur van Leiden een beslissing over de recon structie van Breestraat en Marktenroute en de wijzing van de verkeerssituatie bij de Valkbrug voorlopig uit te stellen. De Stichting meent dat er gerechtvaardigde twijfel is gerezen of in het huidige kli maat, waarin met name de wijkkomité's zich zo teweerstellen tegen de plannen van het gemeentebestuur, wel tot zinvolle besluitvorming kan worden gekomen. Aanvankelijk bereikte de Stichting Leidse Binnenstad in het afgelopen najaar over eenstemming met het college van burge meester en wethouders over een wijziging van de oorspronkelijke plannen van het gemeentebestuur. Daarin werden de ge wraakte plannen met betrekking tot de afsluiting van de Breestraat weliswaar ge handhaafd, maar werden deze gekoppeld aan een beter bereikbaar maken van de City-ring, ook wel Binnenstadroute ge noemd. Daartoe zou de brug nabij Molen de Valk voor het autoverkeer in twee richtingen moeten worden opengesteld. Deze „deal" met het gemeentebestuur stuit te echter op fel verzet van een groot aantal komité's uit de binnenstadswijken. Zij ver zamelden de laatste weken bijna 1000 handtekeningen tegen deze plannen bij de Molen. Zij werden voorafgaand aan de eerste raadsdebatten (jongsleden maandag) aan wethouder Waal (verkeer) overhan digd. Ook winkeliers van de Botermarkt protesteerden tegen de plannen van het gemeentebestuur. Zij zouden gedurende de werkzaamheden aan de Breestraat en nog drie maanden daarna het openbaar ver voer in twee richtingen voor hun deur krijgen en vreesden daardoor het ergste voor de levensvatbaarheid van hun bedrij ven. Bovendien bleken, zoals wij dinsdag meldden, ook de raadsleden allerminst on verdeeld positief over de plannen van het college. De Stichting Leidse Binnenstad schrijft het gemeentebestuur intussen ook een gesprek te hebben gehad met de wijkverenigingen en na rijp beraad tot de conclusie te zijn gekomen dat er allerminst eensluidend wordt gedacht over het geheel van de voorgestelde maatregelen en de samen hang tussen Breestraatreconstructie en Valkbrugplan, zoals die door de Stichting met grote nadruk is bepleit. „Gelet op deze ontwikkelingen en omdat de Stichting er bijzondere waarde aan hecht, dat, éls er maatregelen worden ge: nomen, deze ook in goede besluitvorming tot stand komen zodag er afthans een grote meerderheid achterstaat, meent de Stich ting na ampele overweging uw College alsnog dringend te moeten aanbevelen om pas besluiten te nemen, nadat de zienswij ze van de Projectgroep Binnenstad, de resultaten van het regionaal distributie-pla nologisch onderzoek, de visie van de Stich ting en het verkeerscirculatieplan tot stand zijn gekomen", zo schrijft de Stichting. De tussenliggende periode zou dan kunnen worden benut voor de reconstructie van de wallekant van de zgn. Marktenroute. De gemeenteraad spreekt maandagavond in een extra vergadering opnieuw over de recon structieplannen 18.40 JODEGRAVEN De raad zal zich in rijn verga- enen lering van dinsdag 25 januari wederom moeten J?zi tuigen over het bestemmingsplan Broekvelden ^Zuid-III. Allereerst komt de uitgifte van grond atenp?oor woningbouw aan de orde. Aanvankelijk idiojoverd beoogd in deze nieuw te bouwen wijk van SP de gemeente 80 woningwetwoningen, 76 premie- koopwoningen en 45 ongesubsidieerde woningen mm e realiseren. Gedeputeerde Staten gingen in gro- I jte lijnen akkoord met deze gemeentelijke voorne- ^Tnens, maar na een groot aantal binnengekomen "9 6 bezwaren van bewoners onthielden G.S. de goed ig N keuring voor de bouw van 12 woningwetwonin- 3Viergen nabij de Bourgondischelaan. Die bezwaren m. 11 golden met name het wegvallen van parkeerruim- )0 Me. Ook hadden de bewoners ernstige bezwaren Suri tegen de afstand tussen hun en de nieuw te bouwen woningen. anoa Nu G.S. voor de bouw van deze twaalf woningwet- SOS-t woningen geen goedkeuring heeft verleend, wil het gemeentebestuur op korte termijn een nieuwe 'ns' plaats voor deze woningen in het bestemmingsplan bepalen. Vooralsnog zal derhalve slechts worden fj( overgegaan tot de verkoop van grond ten behoeve :ht H van de bouw van premiekoop- en ongesubsidieer- e- 2' le woningen. Gaat de raad akkoord met de voor Men van het college dan zal ruim 23 duizend slaan de in totaal 5 aannemers worden verkocht .'t dat besluit is voor de raad wat betreft Broek- 'elden Zuid-III de kous nog niet af. Gedeputeerde ol Staten gingen namelijk slechts ten dele akkoord j^Amet de opzet van het bestemmingsplan. Op grond ijav« van de „vage" functie van o.m. een aan te leggen weg ten noorden van de Groote Wetering en ten inqs oos^en van toekomstige woongebied weigerden 5) N( G-S. goedkeuring aan dit onderdeel van het be- s. 1! stemmingsplan te verlenen. r vo< Volgens het college moet het noordelijk deel van 0ls de omleidingsweg evenwel slechts het karakter van een wijkontsluitingsweg krijgen. Reservering 'an extra grond langs de weg acht het college loodzakelijk om de mogelijkheid open te houden Ie weg later te verbreden. Wil zij derhalve alsnog [oedkeuring van G.S. voor deze plannen verkrij- dan moet wel de noodzaak hiervan worden aangetoond. Een andere mogelijkheid om de plan nen door te drukken zou het zogeheten „beroep op de Kroon" zjjn. Bezwaar van deze procedure is echter dat beslissing over het algemeen lang op zich laten wachten. Bovendien heeft tijdens het beroep de rest van de plannen geen wetskracht waardoor er een aanzienlijke vertraging in de uitvoering zou ontstaan. Overtocht In zijn vergadering van 25 januari krijgt de raad ook een voorstel van het college te verwerken om het voormalig pensionaat met woonhuis aan de Overtocht aan te kopen. Het college heeft inmid dels de eigenaresse, de Stichting Overtocht Bode graven, bereid gevonden behoudens goedkeuring van de raad en G.S. de grond met bebouwing aan de gemeente te verkopen. Met deze transactie is naar schatting een bedrag van ruim 700 duizend gulden gemoeid.Mochten zowel de raad alswel Gedeputeerde Staten akkoord gaan met de plan nen van burgemeester en wethouders dan zal het pensionaat mogelijk worden afgebroken. Op de vrijkomende grond wil het college 50 tot 70 wonin gen bouwen. Deze zijn met name bedoeld voor alleenstaanden en bejaarden. De raad zal zich in zijn eerstkomende vergadering ook moeten buigen over een aanvullende subsidie aan de stichting Verenigingsgebouw Nieuwerbrug. Het betreft een bedrag van 15 duizend gulden als aanvulling op een eerder gegeven subsidie van 180 duizend gulden voor de bouw van een nieuw dorpshuis. De werkelijke overschrijding bedroeg ruim 38 duizend gulden, maar een groot deel daarvan hoopt men van het ministerie van CRM terug te krijgen. Oorzaak van de niet geringe overschrijding waren het extra heiwerk en het treffen van brandpreventieve maatregelen. Het bestuur van de stichting heeft de gemeente tevens toestemming verzocht voor de aanleg van een terras aan de westzijde van het verenigingsge bouw in de Graaf Florisstraat. Het gaat om een stuk grond van 59 m2. Indien de raad het voorstel van b. en w. overneemt zal de stichting de grond kunnen huren voor eer. bedrag van 590 gulden per jaar. Commissaris Van Voorden (met beker) overhandigde gisteravond de .eerste prijs aan de aanvoerdec. van het superieure rijkspolitieteam uit Den Haag. Van onze sportredactie) nationale toernooi dat gisteren in de Groenoordhal BEIDEN De rijkspolitie Luctor (Den Haag) is werd afgewerkt, namen zesendertig politiekorpsen io'o 6ist.eTen w"maar geworden van het door de Leidse deel. Luctor versloeg in de finale de gemeente-poli- Pplitie Sportvereniging voor de derde maal georga- tie Den Haag. De derde plaats werd bezet door niseerde politiezaalvoetbaltoernooi. Aan dit inter- het politieteam uit het Duitse Oberhausen. (S)' Pop 3 <?1 Leerlingen van de Streekmu- ziekschool Leiden e.o. zetten donderdag 27 januarj weer hun beste beentje voor. Dan is er in het Gemeentemuseum aan de Lijtweg in Oegstgeest een uit voering. De leerlingen zullen 2 Kif verschillende instrumenten be spelen. Bij de samenstelling van het programma is het accent gelegd op het gezamenlijk musi- pi* eeren. AMV- en Orffklassen ope nen het programma. Daarna is het de beurt aan het blokfluit kwintet o.l.v. Nora Gortzak. Ier- se volksmuziek wordt ten geho- re gebracht door het gitaar-en semble o.l.v. Bert Maas. Harriet Yssel de Schepper en Jasper Smit spelen op de piano. Voor de pauze geven het Strijkers- en het Koper-ensemble eveneens een uitvoering. Na de pauze is het de beurt aan Wim van Dommelen op kerkor gel en het Houtblazers-ensemble o.l.v. Hans Stoop, Jaap Heems kerk, Ariane Repelaer van Driel, Ariane Piket en Marion Goddijn, die hun kunnen op de piano zullen tonen. Tenslotte voert het strijkersensemble oJ.v. Gerda Bromelow enkele werken uit. De uitvoering begint om half acht, Opknap beurt voor molen De Kaagermolen krijgt binnen af zienbare tijd een grondige opknapbeurt. De minister van cultuur, recrea tie en maat schappelijk werk heeft toe gezegd 40 pro cent van de res tauratiekosten op zich te ne men tot een maximum be drag van 8000 gulden. Burge meester en wet houders van de gemeente Alke made, waarvan De Kaag deel uitmaakt doen de raad tijdens zijn vergadering van maandag 31 januari een voorstel om 6000 gulden be schikbaar te stellen voor de restauratie van de in de ge meente Alkema de gelegen mo len. De totale restauratiekos ten bedragen bijna 20.000 gulden. LEIDEN - Dr. B. J. Boland heeft gisteren zijn benoeming tot bijzonder lector in de moder ne islam in Indonesië aanvaard. De aanvaarding geschiedde in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit. De heer Bo land werd vanwege het Leids Universiteitsfonds benoemd. Dr. Boland sprak op de bijeenkomst de oratie „Godsdienstpolitiek in de Indonesische Republiek" uit. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Burgemeester Swaan heeft tijdens de gisteravond ge houden jubileumviering ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van de Koudekerkse afde ling van E.H.B.O. de heer L. Duiker een gemeentelijke leg penning overhandigd. De on derscheiding viel de heer Dui ker ten deel voor zijn (25-jarige) trouw aan deze vereniging. De jubilaris werd ook door zijn mede-leden. Uit handen van cursus-instructeur T. Vet ont ving hijtwee boekenbonnen als blijk van waardering voor zijn werkzaamheden in de afgelopen kwart eeuw. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Koudekerkse Car navalsvereniging „Zwarte Kraai" houdt vanavond haar traditionele Prinsenbal in de Ridderhof. Het startschot voor het koddige feestgedruis wordt gelost om klokslag acht uur. Carnavaleske verassingen bui ten beschouwing gelaten zullen „De Boemerangs" en „Disco Su per Soul Sack" de muzikale om lijsting verzorgen. Onder de prominente aanwezi gen zullen zich naast de Prins, zijn page en de raad van elf, ook Koudekerks huidige burge meester Swaan en twee van zijn voorgangers.de heren Waverijn en Van der Linden bevinden. LEIDEN Het is moeilijk kenmerken te geven, waaraan men een slecht toneel stuk kan herkennen. Voorspelbaarheid, gebrek aan spanning en structuur, on duidelijke karakterontwikkelingen, snel en ongemotiveerd wisselende emoties, het veel te veel de gevoelens laten uit spreken door de personages in plaats van de spelers een kans geven deze gevoelens te spelen, en tenslotte het gebruik van doorzichtige theatertrucs bijvoorbeeld om iemand te laten opko men of afgaan. „Een doos vol kruimels", gisteravond in de Schouwburg, had enige aardige speci- ma van de waslijst. „Ik ben bang" of „Ik tril helemaal" zijn twee voorbeelden van emotionele gesteldheden die gespeeld en niet gezegd hadden moeten worden. Dat iemand terugkomt omdat hij zijn porte monnee heeft vergeten, kan in het echt een leuke smoes zijn, op het toneel is zo'n truc echt te doorzichtig. Vanaf het ogenblik dat duidelijk is, dat de verlopen nachtclubartieste Evy Meara net een ontwenningskuur achter de rug heeft, zit de toeschouwer te wachten op het moment dat het eerste glas weer naar binnen gaat. Wat gaan de vrienden en de dochter nu eigenlijk met Evy doen? Boos op haar worden, haar verlaten of zijn ze van plan haar steeds weer te vergeven om de meest onbegrijpelijke redenen en daardoor op de meest onverwachte ogen blikken. Neil Simon schreef een stuk zonder dramatiek. Met zo'n stuk valt er voor acteurs weinig eer te behalen. Vooral niet als er dan ook nog een flinke dronkemansscène in zit Voor een nuchter mens is de aanwezig heid van een dronkeman al tamelijk irri tant. Het is nog erger als iemand doet alsof hij dronken is. Dronkenschap spe len is één van de moeilijkste dingen om op het toneel te doen. Eigenlijk moet de acteur zichzelf verliezen. Heel snel even wel vervalt hij, en in dit geval zij, in stereotypen: wankelen, dubbele tong. Je hebt het gevoel dat de speler zich aan stelt. Eigenlijk had ik dat gevoel wel vaker gisteravond. Paul van der Plank Maatschappij Diergeneeskunde: De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Diergeneeskunde heeft enige kritiek uitgeoefend op de aktie, die een Haags echtpaar is gestart, tegen verminking van koeietongen. Zoals we een paar dagen geleden in de krant meldden, vinden de Haagse aktievoer- ders, die lid zijn van de aktiegroep „Lekker Dier", het een „schandelijke zaak dat moedwillig koeietongen ver minkt worden om te voorkomen, dat koeien bij elkaar melk drinken". Volgens de aktievoerders is het in een aantal bedrijven in Ne derland gebruikelijk dat stuk ken van de koeietongen worden aktie: „Een goedbedoelde, maar overtrokken zaak". Voorzitter S. van Harten licht toe: „Het is inderdaad in het verleden wel afgesneden. De Maatschappij 'voorgekomen dat er een stukje voor Diergeneeskunde noemt de van de tongpunt van koeien werd geamputeerd, maar dat gebeurt nu niet meer. Die in greep is achterhaald, daarvoor in de plaats is een nieuwe, bete re methode gekomen: aan de onderzijde van de tong wordt onder narcose een wigvormig gedeelte weggenomen. De erva ring leert dat de dieren na de operatie ontzettend weinig pijn hebben, meestal lopen ze de vol gende dag al weer te grazen". Overigens wil de heer Van Har ten er met nadruk op wijzen dat genoemde ingreep zeer inciden teel wordt toegepast: „Het ge beurt alleen bij koeien die het maar niet kunnen afleren om de uiers van anderen leeg te zui- Uit onze krant van afgelopen woensaag gen. Dat kost de veehouder te veel kostbare melk. Als men daartegen geen maatregelen neemt, is de consequentie dat zo'n dier niet te handhaven is in een bedrijf en geslacht moet worden. De ingreep zoals die nu wordt toegepast is volgens de Maat schappij voor Diergeneeskunde beslist geen vorm van mishan deling, of verminking. De heer Van Harten omschrijft de ope ratie als een „gebruiksingreep".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3