EcidócSouACWit ITALIAANS PARLEMENT AANVAARDT ABORTUS VARA in het geweer voor prijs compensatie Aanvallen op Charta '77 Bonden eisen sociaal plan Vredestein Explosies in Moskou Pauselijk grapje Ria Beckers (PPR) waarschuwt PvdA Strobrand houdt verkeer op Zaterdag 22 januari 1917,67e jaargang no. 20639 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden, Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg, Irtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Sonja Show van Sonja en Loe op Ned I om 20.00 uur. Om 21.50 uur Duizendschoon en om 22.40 uur Hoe bestaat het! Ned. II om 21.30 uur Sam. Zondag: Ned. I oorlogsfilm Bas- togne om 20.40 uur. Ned. II om 20.30 uur 58 min. Nederlanders en de natuur. Aanhoudend zacht In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of een bui. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Max. temperaturen van 4 gr. in het noorden tot 8 gr. in het zuiden van het land. Morgen: Zon op: 08.33 Zon onder: 17.11 Maan op: 09.49 Maan onder: 22.12 tDWIJK Bij een in zijn woning de Goudenregen- is gistermiddag •jarige heer J. W. »m het leven geko- De politie ver- l dat de man tij- het roken in slaap allen, |dags tegen drie (gen de buren rook woning van de Inen komen. Om- leuren en ramen j afgesloten waar den zij onmiddel- k politie en brand- |üe forceerden het hraam, waarna der brandweerlie- voorzien van een ichtmasker de wo- binnenging. Door :hte rook die in alle rs hing was het ijk te constateren de brand precies nen was, maar na oeken trof men de [nen levenloos op erkoolde driezits- in de huiskamer is de recherche is in sprake van een jf. Het slachtoffer, ids het overlijden jn vrouw alleen in ning aan de Gou- {enstraat woonde, bekend als een igarettenroker. De neemt dan ook it de man met de in de hand in is gevallen. Even- luit zij uit dat de ijdens het roken is !en door een har-. H. Het slachtoffer' namelijk hartpa- (Van onze correspondent) ROME Het Vaticaan en de Ita liaanse bisschoppen hebben met verslagenheid kennis genomen van de aanvaarding door de Italiaanse Kamer van het wetsontwerp op de abortus in Italië. De wet is gister avond aangenomen met 310 stem men vóór, 296 tegen en een onthou ding. Hij houdt in dat abortus zowel in medische als in economisch maat schappelijke noodomstandigheden wordt toegestaan. De kosten van de ingreep komen voor rekening van de staat. Het ontwerp moet nog worden bekrachtigd door de senaat De ver wachting is dat ook ook hier een, zij het kleine, meerderheid vóór zal stemmen. De nieuwe wet is bijzon der verregaand. Hij staat abortus binnen de eerste 90 dagen van de zwangerschap toe, wanneer het le ven van de vrouw ernstig in gevaar In tegenstelling tot wat socialisten en radikalen wilden, is de vrouw niet alleen verantwoordelijk en vrij in haar beslissing. Zij heeft medische goedkeuring nodig, waarna ze zich in principe in elk door de staat erkend ziekenhuis kan laten aborte-i ren. De minimum-leeftijd van de vrouw is vastgesteld op 16 jaar. Met daarbij de bepaling dat een minder jarig meisje geen toestemming van. de ouders nodig heeft als de artsen op medische gronden akkoord gaan met de zwangerschapsonderbreking. Terwijl de snel ouder wordende Richard Nixon gisteren in het Californische San Clemente een spelletje golf op de gras mat poogde te leggen begaf de althans nog atle- thisch ogende Gerald Ford zich naar Pebble Beach in Californië om wat oude vrienden op te zoeken en bedankte de enthousiaste Jimmy Carter in Washington nog wat medewerksters voor hun inspanningen tijdens de verkie zingscampagne. „ANDERS GEEN ONTSLAGEN MOSKOU (AFP) Binnen nog geen uur hebben zich gisteravond in Moskou vijf ontploffingen voorgedaan. Van officiële nooh particuliere zijde heeft men er tot nog toe de oorzaak van kunnen meedelen. Op 8' januari ontplofte er een bom in de Moskouse ondergrondse. Vier tot zeven mensen kWamen toen om en vele werden gewond. De autoriteiten bewaren een volstrekt stilzwijgen over deze aanslag. De militie heeft gisteren in Leningrad verscheidene bezoekers aangehouden van een niet-officiële kunsttentoonstelling. Dit heeft de organisatrice van die tentoonstelling, Natasja Kosarinowa, in een telefoongesprek meegedeeld. PRAAG (DPA/ANP) Voor het eerst sinds het manifest Charta '77 in de publiciteit kwam, is hierop van officiële zijde gereageerd. De Tsjechoslo- waakse president Gustav Hu- sak noemde het document giste ren in een toespraak „niets nieuws". Hij verklaarde dat aanvallen op het socialisme al net zo oud zijn als het socialis me zelf. „Twee- of driehonderd handtekeningen onder een anti socialistisch pamflet kunnen de situatie bij ons echter niet beïn vloeden", zo is de president van mening. Er wordt opgetreden tegen sen die niets anders beogen dan toepassing van de slotakte van Helsinki (de conferentie voor Europese veiligheid), aldus de premier. Nieuw in het „zeer duidelijke en doorzichtige spel" zijn volgens Husak de combinaties en de campagnes van de aanvallen waarvan „wij" momenteel getui ge zijn. De Tsjechoslowaakse oud-mi nister van buitenlandse zaken Jiri Hajek, die deze post onder Alexander Dubcek bekleedde, heeft in een vraaggesprek ge zegd dat het huidige optreden van het door de Sowjet-Unie gesteunde bewind in Tsjechoslo- wakije tegen de voorvechters van de rechten van de mens ingegeven wordt door de vrees voor een herleving van de „Praagse Lente" van 1968. Volgens premier Den Uyl geven de ontwikkelingen van de laat ste weken in Tsjechoslowakije „reden tot grote zorg", zo zei hij gisteren na afloop van het kabi netsberaad. Drs. Den Uyl doelde op de gevangenneming van vier van de ondertekenaars van het Charta '77. UTRECHT (ANP) - De indus triebonden NVV en NKV wil len geen gedwongen ontslagen accepteren bij Vredestein zo lang geen overeenstemming is bereikt over een aanvaardbaar sociaal plan voor het gehele concern. Dit staat in een gisteren uitgege ven verklaring van kaderleden van beide bonden, die in Ut recht hebben vergaderd over de kwestie Vredestein. Zoals eer der deze week gemeld, heeft de nieuwe directie van Vredestein aangekondigd, dat zij - vooruit lopend op een totale reorganisa tie - ongeveer 160 werknemers wil ontslaan. Dat voor hen geen sociaal plan is opgesteld betekent* dat zij geen recht op boven-wettelijke uitkeringen hebben. Alle bij de kwestie Vredestein betrokken vakbonden hebben daarop ver ontwaardigd gereageerd. Zij zijn er altijd van uitgegaan, dat er een sociaal plan voorhanden was. Met de oude directie van Vredestein - toen nog onderdeel van het Amerikaanse concern Goodrich - was daarover name lijk overeenstemming bereikt RTV- programma's bedreigd (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Als het bestuur van de Vara zijn werknemers geen volledi ge prijscompensatie wil toekennen, zal de ondernemingsraad van de socialisti sche omroep prik-acties organiseren die tot gevolg kunnen hebben dat be paalde programma's niet worden uit gezonden. Dit heeft werknemersvoorzitter Jan Na gel van de Vara-ondernemingsraad gis teren meegedeeld. De raad wil binnen het totale omroepbestel een solidariteit sactie ontketenen die steun moet geven aan het vakbondsstandpunt in de CAO- onderhandelingen. Men heeft er dan ook bij de ondernemingsraden van an dere omroepen op aangedrongen een soortgelijke gedragslijn te'volgen. Na gel benadrukte het motief van solidari teit dat aan de actie ten grondslag ligt. „Bij acties in de metaalnijverheid bij voorbeeld kan de werkgelegenheid in gevaar komen, maar bij de omroepen ligt dat gevaar niet zo voor de hand". Het kabinet heeft gisteren besloten de centrale werkgeversorganisaties en de vakbeweging (NOG) niet uit te nodigen voor een onderling beraad over de pro blemen aan het loonfront. De werkge vers hebben deze week telegrafisch op nieuw op zo'n tripartite-gesprek aange drongen. „Voor zo'n beraad is pas aan leiding als er enig uitzicht is op een oplossing van de problemen" zo zei de minister-president gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. Dit laat onverlet de door minister Boersma (so ciale zaken) geopende mogelijkheid om desgewenst nadere informatie te ver strekken over de nieuwe inzichten be treffende de sociaal-economische situa tie. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Ambassadeur bedreigd Minister-president Den Uyl heeft gis teravond bevestigd dat de Canadese ambassadeur in Den Haag, Saul F. Rae, wordt be dreigd en dat hij om die reden spe ciale bescherming heeft gekregen. Op de aard van de be dreiging wilde de premier niet ingaan. Naar verluidt zou den leden van de Baader-Meinhof- groep van plan zijn geweest om de am bassadeur te ont voeren met het oogmerk de vrijla ting van een aantal in Duitsland gevan gen gehouden le den van de organi satie af te dwingen. TEER m.i.v Use Courant kwartaalabonnee van de nplaats: jr als dank voor de moeite de rolmeetband naar: •nplaats: e bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: foordnr. 349. Leiden. VATICAANSTAD Paus Paulus de zesde is welbespraakter wanneer hij improviseert. Dit constateert curiekardinaal Mario Nasalli Rocca di Corneliano in zijn pas verschenen boek „Aan de zijde der pausen". De 73-jarige kardinaal schrijft dat hij een grote bewondering koestert voor het redenaarstalent van Paulus de zesde. Maar hij heeft eens op een dag tegen hem gezegd: „Heilige vader, spreek zonder papier, heb vertrouwen in u zelf. De mensen zullen nog beter luisteren". De paus gaf hem daarop ten antwoord: „Ja, en daarna laat men mij dingen zeggen die ik niet gezegd heb". Jfeilige vader, dat zal men toch wel doen", repliceerde mgr. Rocca. „Daar hebt u helaas gelijk in", zei de paus. ALKMAAR (ANP) - PPR-Iijsttrekker Ria Beckers heeft vanmorgen op het regionaal PPR-congres Noord-Holland in Alkmaar ge steld dat de eis van de PvdA, het PPR- standpunt over de uitbreiding van de Ultra Centrifugefabriek in Almelo in te trekken, een onmogelijke eis is. Zij stelde dat het zin heeft de samenwerking aan de orde te stellen, als de samenwerking spartners elkaar op zulke inhoudelijke pun ten als de uitbreiding van de Ultra Centrifu gefabriek niet meer kunnen vinden. Wat ethisch niet verantwoord is, is politiek niet goed te praten, aldus Ria Beckers, die het verwijt van de hand wees dat de PPR „ethisch simplisme" bedrijft door vierkant tegen de uitbrieding van de verrijkt uranium voor kernenergiecentrales producerende Al melose fabriek te zijn. Het „nee" tegen de uitbreiding is een ethisch standpunt, zo zei Ria Beckers verder, even als het „nee" tegen de bewapeningswedloop, tegen onderdrukking en tegen discriminatie dat is. ROELOFARENDSVEEN - Een in brand gevlogen aanhang wagen met stro heeft gistermid dag het Noordeinde in Roelofa- rendsveen een uur gestremd ge houden. De bestuurder van de trekker van de aanhangwagen, een inwoner van Nieuwe Wete ring, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij door voorbijgan gers gewaarschuwd werd dat een deel van zijn lading stro in brand stond. De Alkemadese brandweer, moest eraan te pas komen om de vuurhaard te do ven. De oorzaak van het ont staan van de brand in het stro is niet bekend. De schade wordt geschat op ruim duizend gulden. Geenj krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Kabinet steunt plan scheepsbouw DEN HAAG De regering steunt in hoofdlijnen het deze week aan haar uitgebrachte be leidsplan tot herstructurering van de scheepsbouw. Dit plan is opgesteld door een speciale studiecommissie. Het project zal de komende week door de ministers Lubbers en Boersma bij het parlement worden inge diend. Óp onderdelen zullen er afwijkende gedachten worden gelanceerd. Overname van het beleidsplan betekent, dat de overheid gedurende een aantal jaren een miljard gulden be schikbaar zal stellen aan de scheepsbouw in de vorm van garanties en leningen. Meer incidenten rond Berlijnse Muur verwacht DEN HAAG (ANP) Naarmate de conferentie van Belgrado, het vervolg op de conferentie van Helsinki over Europese veiligheid en samenwerk ing, naderbij komt zal het aantal incidenten aan de Berlijnse Muur waarschijnlijk toenemen, zo is de verwachting in Oost-Berlijn. Werden in 1975 1100 incidenten geregistreerd, vorig jaar tot sep tember waren het er al 2000. De aanstaande conferentie in Belgrado en de grimmige grens tussen de beide Duitslanden zullen onderwerp van bespreking zijn tussen minister Van der Stoel en zijn Oostduitse ambtgenoot Oskar Fischer, die van 24 tot 26 januari een bezoek brengt aan ons land. Over de problemen rond de grens van prikkeldraad en explosieve hekwerken zie ook Finale. (Advertentie) Nieuwe loterij Meer hulp nodig Dezer dagen start de MIVA-loterij 1977: geheel nieuw en grootser van opzet, met een fantastisch prijzen pakket; met twee hoofdprijzen van 50.000.- en vele andere aantrek kelijke geldprijzen. Dit jaar zijn er loten van 10.- en van 2.- (de laatste uitsluitend voor deurverkoop). Van de loten van 10.- worden eerst de drie series verkocht, waaruit op 25 februari alvast drie hoofdprijzen worden getrokken. Wilt u reeds met deze eerste trekking meedoen, be stel dan snel uw loten. Maak van daag nog een bedrag van 10.-, 20.- of 30.- over om één of meer series loten te ontvangen. Giro: 27 22 49 MIVA, Vijverstraat 12, Breda, met vermeldingvoor loten. U ontvangt de loten dan binnen twee weken. Doe mee met deze nationale loterij voor duidelijke hulp aan de derde wereld! Wanneer deze grotere MTVA- loterij een sukses wordt, betekent dit zeer konkrete hulp in veel „ver geten" gebieden in de ontwikkelings landen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1