Stenen spreken nog altijd voor Tjerk Vermaning Rechter beslist ovei waarheid en leugen Het eeuwig lachende „volk van de vrijheid" maakt zich niet druk BANGKOK Er zat maar weinig schot in de rij wachtenden voor de douane-controle op het vlieg veld van Bangkok, Don Muang. Grondig onderzoch ten Thailandse beambten elk stukje bagage. Zonder plichtplegingen werd zelfs het kleinste pakje open gemaakt Voor me stond een jonge Thaise en zoals dat dan gaat, voor we het wisten waren we in een levendig gesprek gewikkeld. Waar ik naar toe ging? Naar Hongkong. Zij ook. Dat deed ze wel vaker, vertelde ze. Ze schoof twee groot-formaat tassen op de grond voor zich uit toen de rij weer vijftig centimeter opschoof. Ze woonde in Bangkok en werkte als secretaresse, vertelde ze. Geen slechte baan maar het betaalde niet zo best Aan de tassen hingen haar naamlabels, miss Wan pen Sirikul. Een half uur en een hele levensgeschiedenis later begon een nors kijkende douane aan het onderzoek van haar eerste tas. Typisch vrouwelijke hebbedin getjes werden uitgestald op de tafel. De beambte leek tevreden. Hij begon de tas weer te vullen, tot hij plotseling, als bij ingeving, de vrouw aankeek en met zijn beide armen, de een in de tas en de ander er buiten, de binnenhoogte van de tas verge leek met de buitenhoogte. Er ontbraken een paar centimeters. Er klonk een onverstaanbaar bevel in het Thais en vanuit het niets kwamen plots drie zwaar bewapende politieagenten opduiken die af wachtend rond Wanpen gingen staan. Ze vertrok geen spier van haar gezicht toen de douanebeambte de dubbele bodem uit haar tas haalde en daar zakje na zakje wit poeder uit haalde. Heroine. Zoals een douanechef, luitenant Anant Pananat, later vertelde, 17,3 kilo in totaal in beide tassen, die in Thailand zo rond de 87.000 gulden waard was, maar in Hongkong zeker 1,25 miljoen gulden op zou brengen. Het was de dagen ervoor trouwens ook al raak geweest met de vangst van drugsmokkelaars op het vliegveld Don Muang. Een 20-jarige Japanner, Shi- geki IJima, wilde met een schilderij door de douane heen. Met alle eerbied voor de schone kunsten bekeken de beambten de lijst eens wat nader en haalden er vier ons marihuana uit. De Japanner vertelde dat hij de lijst voor 1600 gulden van een taxichauffeur in Bangkok gekocht had. Twee Maleisiërs, Sim Chin Tex en Oi Hoei Ke, werden diezelfde dag gegrepen toen ze met koffers met dubbele bodems door de douane wilden. Be stemming een Al Italia vlucht naar Rome. Goed verborgen zat in beide koffers 4,5 kilo heroine. Een 23-jarige Chinees, Fung Yu Tong, een kelner in een restaurant in Hongkong, probeerde vijf kilo heroine door de Bangkokse douane te smokkelen. Hij had geld nodig om te kunnen trouwen en een Hongkongse zakenman, ene Hong, had hem 25.000 gulden beloofd voor dit vrachtje, dat op de zwarte markt in Hongkong bijna een half miljoen zou opbrengen. Ondertussen had de Hongkongse politie een 40-jari- ge Chinees aangehouden die met negen blokken morfine door de Bangkokse douane was geslipt. Waarde: 10 miljoen gulden. Het centrum voor de onderdrukking van de narcoti- cahandel hier in Bangkok maakte zojuist bekend, dat drie van de belangrijkste narcoticahandelaren, „spillen waar de handel om draait", zijn gearres teerd. Een woordvoerder van het centrum legde er de nadruk op dat hiermee door de narcoticapolitie een enorme taak was verricht omdat, zei hij, „deze mensen zeer veel invloed hebben in hun kringen". Des te belangrijker was de arrestatie omdat „we soms zeker weten wie de belangrijkste handelaren zijn, maar ze niet kunnen grijpen bij gebrek aan voldoende bewijs". Het zijn er maar een paar van de duizenden arresta ties die jaarlijks door de politie van Thailand onder drugsmokkelaars worden gedaan. En tevens het bewijs dat in elk geval in dat land van de drie, die samen de „gouden driehoek" vormen (Thailand, Birma en Laos), veel gedaan wordt om het drugver- bruik en de drugsmokkel eronder te krijgen. En dat is bar hard nodig. De „gouden driehoek" expor teert jaarlijks meer dan 30 ton heroine. In Thailand alleen al zijn 600.000 drugverslaafden en 60 tot 70 procent van hen zijn tussen de 15 en 24 jaar oud. Toen de regering in januari 1959 in een groots opgezette actie alle opiumkitten sloot, waren er nog maar een kleine 80.000 verslaafden. Jaarlijks kost Voorzichtig wordt de papaver opengesneden, om de melk te kunnen opvangen. Van deze papavermeik wordt opium gemaakt de drugbestrijding Thailand bijna anderhalf miljard gulden. Ondanks de harde maatregelen van de regering om druggebruik en drugexport de kop in te drukken lijkt, althans voor de experts hier in Thailand, het probleem alleen maar ingewikkelder te worden. Het aantal druggebruikers neemt nu eerder toe dan af. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de regering zojuist een nieuw drugbestrijdingsplan heeft afge kondigd; het vierde plan genaamd. De voornaamste punten eruit zijn wel dat er betere voorlichting over de gevaren van drugs gegeven gaat worden, dat de anti-narcoticadiensten meer middelen tot hun be schikking krijgen, dat er meer klinieken voor ver slaafden zullen komen en en dat is misschien wel de belangrijkste maatregel dat de bóeren- stammen in de bergen van het noorden overgehaald worden om andere gewassen te gaan telen dan de opiumpapaver. Ze zullen daarvoor geldelijke steun krijgen. Gedurende de komende vijf jaar moet het areaal grond dat nu voor de winning van opium gebruikt wordt met de helft verminderen. De regering van Thailand denkt daarmee tevens de hand over hand toenemende criminaliteit 'terug te kunnen brengen. Daarvoor wordt ook in vijf jaar het aantal politiea genten met 15.000 vergroot. Maar Thailand is het land van de glimlachende mensen: ook al lopen ze met revolvers duidelijk zichtbaar in hun achterzak. Het is het land van de vrije mensen, dat betekent de naam Thailand zelfs letterlijk. Maar bovenal is het het land dat onoffi cieel tot lijfspreuk heeft: „Mai pen rai" en dat betekent: wat geeft het allemaal, wat maakt het uit, wat zullen we ons druk maken. Met die mentaliteit van een volk moet de regering wel van bijzonder goede huize komen om haai onderdanen zoveel discipline bij te brengen, dat drugverbruik en criminaliteit sterk terug gaan lo pen. Daar kunnen evenmin de tientallen miljoenen die Amerika in Thailand pompt, iets aan verande ren. -Hoe weinig gedisciplineerd het Thai-volk is moge blijken uit het feit dat hier in Bangkok sinds de staatsgreep van 15 oktober reeds 20.000 mensen zijn gearresteerd omdat ze op straat werden aangetrof fen tijdens de spertijd van 's nachts twaalf uur tot half vijf. Na betaling van een boete van ongeveer 10 gulden werden ze dan weer vrijgelaten. En wat te denken van het feit dat sinds 8 november niet minder dan 18.500 voetgangers een boete kregen omdat ze geen gebruik maakten van de zebrapaden Discipline staat niet hoog in het vaandel van het „volk van vrije mensen". Het gebrek aan discipline is niet de enige reden waarom het druggevaar vanuit Thailand nauwelijks minder wordt. Wil het drugprobleem in de „goudi driehoek" werkelijk goed aangepakt worden, di zal het gezamenlijk door de drie betrokken landt gedaan moeten worden. En dan beginnen de lijkheden. Thailand, dat de communisten haat, wei gert samenwerking met de communistische Pathe Lao in Laos en Birma hangt daar als outside tegenaan. Redelijke betrekkingen met Thailanc maar Laos is weer zo ver weg. Het druggebruik in alle drie de landen stijgt onrus barend. Reden is onder andere de vrij lage we stand. Een kantoorbediende in Laos krijgt zo'n 3.0( baht per maand, dat is een kleine 400 gulden. Ee fabrieksarbeider 350 gulden, een dienstmeisje noi geen 100 gulden. Velen zoeken hun heil in drug om hun ellende te vergeten. De drughandel word door die lage welstand alleen maar bevorderd. Ee centje bijverdienen is altijd welkom. Minister Van Agt van Justitie gaat in Thailand ee eigen politieman neerzetten. Hij moet er gaan si menwerken met collega Peter Law, een Engelsmar, en Tom Brown, een Canadees. En met Amerikaans- collega's als Brian Hodges en Lionel Ferry. Aan dit samenwerking zal het niet ontbreken. Maar of hé veel zal uithalen valt te betwijfelen. Drughandel val' niet te bestrijden met een politieman aan de broij maar alleen met geld, zeer veel geld. Geld oil tipgevers te betalen, geld om salarissen van politi en douaneambtenaren op te trekken, zodat ze moe lijke'r omkoopbaar zijn. Geld om opiumverbouwer de boeren tot andere winstgevende cultures te brei gen. Van een in Bangkok gedetacheerde, rapporte schrijvende Nederlandse politieman valt weinig he in dat opzicht te verwachten. De Thai heeft er maar een mening over: Mai, pe rai, wat zullen we ons druk maken? GERARD CRON' Van een onzer redacteuren HAVELTE Tjerk Vermaning, gedreven ama teur-archeoloog, vond in de jaren zestig stenen werktuigen in Drenthe, waarvan prof. dr. H.T. Waterbolk in Groningen getuigde dat ze „het bewijs van menselijk leven in Drenthe tot 50.000 jaar terug brachten", Vermaning werd met eer overladen. In 1966 ontving hij 10.000 gulden voor zijn werk. Het provinciaal mu seum van Drenthe kocht een groot aantal stenen werktuigen, waarvan zowel prof. dr. J.D. van der Waals van het biologisch archeo logisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen, als diens opvolger, prof. dr. Water bolk, de schatwaarde garandeerden. Ook het Fries museum in Leeuwarden, het Nederlands museum voor anthropologic en praehistorie in Amsterdam haastten zich, een deel van de historische buit tegen goed geld binnen te halen. Sinds hij met zijn vondsten bij de „weten schap" over de vloer kwam, heeft Tjerk Verma ning gestreefd naar erkenning als deskundige. Die erkenning zou de vorm moeten hebben van een ere-doctoraat in Groningen, maar daar brak het lijntje. Nog in februari 1975 publiceer de het vakblad „Archeologica" een artikel van prof. dr. Waterbolk en diens wetenschappelijk medewerker, drs. Dick Stapert, dat uitging van de echtheid van de vondsten. Maar op 18 maart van dat jaar werd Tjerk Vermaning gearres teerd. Hij was door de beide heren beschuldigd van oplichting en vervalsing. Is Tjerk Vermaning: een tweede Han van Mee geren, de grote schilderijen vervalser, die „Ver meers" aan bijna de lopende band schilderde? Op 2, 3 en 4 februari van dit jaar moet Tjerk in Assen voor de rechter verschijnen. Het gerecht moet de wijsheid van een Salomon hebben. Verkla&rt de rechter de amateur-ar cheoloog schuldig, dan brengt hij een forse deuk toe aan de reputatie van twee hooggeleer de heren, die zo stellig voor de echtheid van de vondsten instonden, dat Vermaning kon zwendelen. Blijkt Vermaning onschuldig, dan gaan de we tenschappelijke carrière van diens beschuldiger Stapert, en de goede naam van professor Wa terbolk de mist in. y Wordt Vermaning vrijgesproken, dan worden kool en geit gespaard. Maar dan wordt ook de harde kern van de zaak, de wetenschappelijke waarde of onwaarde van de eeuwenoude stenen vermorzeld en onder de groene tafel geveegd. Het uitgangspunt van Vermanings advocaat, mr. G.M. Doornbos uit Assen, is dat in het wetboek van Strafrecht alleen sprake is van met name genoemde gevallen van vervalsing, zoals „valsheid in zegels en merken" en „vals heid in geschrifte". Nergens wordt er in gespro ken over „vervalsing van stenen". Natuurlijk is het strafbaar om door listige kunstgrepen of door een samenweefsel van verdichtselen ie mand te bewegen tot het afgeven van enig goed. „In dit geval geld. Maar dan moeten de stenen vals geweest zijn en moet Vermaning van de vervalsing geweten hebben". Het gaat voor de rechtbank in Assen onder meer over een aantal door Vermaning verkochte vondsten In 1965 kocht het provinciaal museum van Drenthe twee groepen (samen 127) midden-pa- leolitische artefacten, die Vermaning in Hooi ersmilde gerooid had. In 1967 kocht het Nede lands museum voor Anthropologic en Praehi torie in Amsterdam ruim 400 artefacten u dezelfde cultuurperiode, die in Hijken (get Smilde) uit de grond gekomen waren. In 191 kocht het Fries museum in Leeuwarden e€ aantal bijlen uit de nieuwe steentijd. Ze war« door Vermaning opgediept uit een sloot I Ravenswoud (Fr.), waarin een boer alle stent placht te storten die bij het ploegen van zi] akker omhoog kwamen. In 1973-74 vond Tjerk in Eemster (gem. Dwi- geloo) 162 midden-paleolitische gereedschaj pen. Dat aantal liep, nadat het land diep ploegd was, nog op tot 543! Daar tussendot bracht hij andere „beroemde stukken, zoals I abbevillien vuistbijl van het Blauwmeer (Sm de) en een andere vuistbijl uit het oud-paleo thicum in Hijken aan het licht. Op aandra) van professor dr. J.D. van der Waals verkod hij een aantal stenen aan musea en dergelijl In maart 1975 werd Vermaning gearresteerd beschuldiging van vervalsing en het daan getrokken voordeel. Hij werd echter weer vrijheid gesteld, omdat men niet voldoen) bewijs tegen hem kon inbrengen. Of de bewijzen er thans wel zijn zal de recht op 2, 3 en 4 februari beslissen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16