Scheveningen en Noordwijk in face-lift SCHEVENIN6EN/N0ÓRDWIJK - Twee van de belangrijke bad plaatsen langs de Nederlandse kust, Scheveningen en Noord- wijk, zijn op het ogenblik wegge dommeld in een schoonheids slaapje, waaruit, mag je hopen, ze ooit verkwikt en met een ver jongd uiterlijk zullen ontwaken. Over een paar jaar doet in Sche veningen, bij uitstek het grote attractiepunt voor dagjesmen sen, niets meer herinneren aan datgene wat Bandy op zijn kras sende 78-toeren schijf bezong en heeft Noordwijk, dat ook dan een exclusief tintje als karakteristie ke eigenschap zal bezitten, veel aangepast aan de wensen en ei sen van de badgast van dan en ook veel gedaan om de toerist alternatieve recreatiemogelijkhe den te bieden. In ons klimaat, dat zich maar een paar weken per jaar bescheiden kan meten met de zonne-energie boven Spaanse en Italiaanse kusten, moet de toerist immers niet alleen tijdens het zomerseizoen maar ook daar voor en daarna beschut tegen de wisselvalligheden van het Hol landse weer zijn gang kunnen gaan. En dat geldt zeker niet in de laatste plaats voor Schevenin gen, waar als het Kurhaus weer in ere is hersteld, de roulettebal letjes in het casino gaan rollen. Boven: In Scheveningen lijkt het of de eerste badgasten al hun tent hebben op gezet. Rechts: Een goede bereikbaarheid van de badplaats is erg belangrijk. Daarom wordt op het ogenblik nabij het Zwartepad een keerlus voor de tram aangelegd. 914 In Scheveningen, waar het winterse 978 weer een grauwsluier heeft getrok ken over de toch al bijna spookach tige badplaats, hebben de eerste I mensen in 1977 hun tenten al weer opgeslagen. Geen opgeruimde kam- I peerders, die de letterlijke en fi- I /uurlijke kilte ten spijt niet kunnen wachten tot het badseizoen er weer is, maar noeste arbeiders, die hun tent slechts gebruiken om ook als ijs en weder niet willen dienen te kunnen doorwerken aan de bad plaats van de toekomst. Woordspeli ge Wim Kan verbreidde de variant op Post, Telegraaf, Telefoon: putje graven, tentje zetten, tukkie doen. Het zou het motto voor de foto's van 02 Scheveningen kunnen zijn. De ten- 71 tjes staan er en de badplaats doet op het ogenblik echt een tukkie. Een heilzame winterslaap, naar wij al* Z len hopen. 80 En wat het graven van putten be- 9 treft: het Gevers Deijnootplein is zo 0 langzamerhand omgevormd tot één grote put, waarin grote machines bezig zijn met puin ruimen. En als je 't allemaal zo ziet zal het nog een OEF hele toer worden om Scheveningen voor het komende strandseizoen zover aan kant te hebben dat de 1 de badgasten er met goed fatsoen hun tenten kunnen opslaan. Het Gevers p Deijnootplein zal een intiem, beslo ten Kurhausplein worden met een achterwaarts oplopende bebouwing. Daardoor zal men steeds meer van het Kurhaus te zien krijgen naarma te men er dichterbij komt. De zij vleugels van het Kurhaus, het tijde lijk stil gezette hart van Schevenin gen, zijn inmiddels afgebroken. Als n de alles goed gaat staan er in het najaar n de van 1978 weer twee nieuwe vleugels, i hel die er precies zo uitzien. Dat kan 3 °/J omdat men na lang zoeken in Ne- kos' dersaksen de oude kleigroeve heeft icierV gevonden, waar de oorspronkelijke i de baksteen voor het Kurhaus vandaan koop is gekomen. Nog deze zomer zullen de vernieuwde winkels onder het jarde verlaagde terras van het Kurhaus leens 0pen gaan en door de verlaging van man: het terras heeft men vanuit de Kur- 'raa9 zaal rechtstreeks uitzicht'op zee. Aan aan weerszijden van het terras zijn pago- s aa de-achtige houten gebouwtjes ont worpen, waarin de casinozalen, een jcièri restaurant en enkele conferentieza- len worden ondergebracht. Als het Kurhaus in het najaar van 1978 fees- telijk wordt heropend, bevat het een hotel van 550 bedden, een casino, een vergadercentrum, tearoom en boetieks. En uiteraard de gerstau- wj reerde Kurzaal, de huiskamer van /g het nieuwe Scheveningen. Tegelijk met het Kurhaus moet ook ►NK^e bebouwing op het Gevers Deij- /P nobtplein klaar zijn. Daar komen BO winkels, terrasjes, galeries, nacht clubs en woningen. Plein en Kur- haus zullen dan in elkaar overlopen schajen eikaars ontmoetingsfunctie over- a.v.o. nemen naarmate de weersomstan- ïan 2digheden en licht en donker elkaar d eerzuilen afwisselen. Maar er komt meer in Scheveningen. IHet Palacegebouw zal worden afge broken om plaats te maken voor eetgelegenheden, speciaalzaken, bowling en bioscopen en ruimten J« voor wonen en werken. Verder moet QlJer volgend jaar een vrijetijdscen trum komen met een verwarmd golf- slagbad, vrijetijdshal, sauna, sola- raad» rium, squash, winkels, restaurant en. ectrix kinderopvang. In het nieuwe Sche- 768 veningen zal men ook kunnen wo- (huis)nen- De hoogbouw aan de kust, be- staande uit het 150 flats tellend „Princelandt", is over een paar jmme lan (fc maanden geheel klaar voor bewo ning. Er zijn al meer dan honderd flats verkocht, waarvan de helft nu al is bewoond. De Promenadebebou wing in drie lagen bestaat uit 29 maisonnettes, die ook over een paar maanden zullen worden opgeleverd. Daarvóór komen 47 patiowoningen. Aan de Gevers Deynootweg zullen 49 maisonnettes worden gebouwd bo ven winkels. Op de hoek met het plein komt een kantoor. In Noordwijk zijn het vooral de kiene zakenlui, die veel doen aan de face-lift van de badplaats. In maart of april heropent hotel „Noordzee", dat zijn gasten dan een overdekt zwembad, drugstore, sauna, sola rium en congreszalen kan presente ren. Ook komt er een traitteur voor maaltijden aan huis. Verder worden in Noordwijk veel gebouwen aange past aan de eisen, die een badgast tegenwoordig aan zijn accommoda tie stelt. Dat betekende onder meer dat fami lies, die volgens een lange traditie een hotel beheerden, plaats hebben moeten maken. Ook in „Huis ter Duin", een van de oudste hotels van Noordwijk, zijn de aktiviteiten legio. In de afgelopen jaren zijn bijna alle driehonderd kamers gerenoveerd en wordt gewerkt aan een parkeergara ge met daarboven tennisbanen, een overdekt zwembad. Nabij „Huis ter Duin" wordt op het ogenblik de laat ste hand gelegd aan een serie koop- appartementen. Trouwens, koopappartementen ver rijzen er steeds meer in Noordwijk, een ontwikkeling van de laatste drie jaar. De prijzen van deze op zee uitkijkende woningen variëren van twee tot zes ton. Waar vroeger fami liehotels stonden als „Holland", „Seinpost/Parasol" en „Hoek", een terrein van zesduizend vierkante me ter, is onlangs het Dura-project ge start. Over ruim drie jaar staan daar driehonderd koopappartementen met op de begane grond boetiekjes, een restaurant, zwembad, hotels en een fitnesscentrum. Op de eerste en tweede etage wordt een parkeergara ge gebouwd. Ook op vele andere Noordwijk wordt gebouwd: uitbrei ding van het congrescentrum „De Baak", nieuwbouw van hotel „Paral lel" en nieuwbouw van nog een groot aantal appartementen. Het zal duidelijk zijn dat in Scheve ningen en Noordwijk vele honderden miljoenen guldens worden gepompt. De filosofie daarachter is eenvoudig: met een grillig klimaat, een smal stukje strand, niet al te zuiver zeewa ter en een antieke accommodatie komt de badgast niet. In Schevenin gen en Noordwijk hebben ze dat op tijd ingezien. RIEN SCHILTE Foto's: SIMON E. SMIT ~-> ;.Y Het tochtige en wijde Gevers Deijnootplein is een grote puin hoop. Eind volgend jaar moet het een intiem en besloten Kurhaus plein zijn. j In Noordwijk is het over een paar jaar niet alleen goed recreëren, het zal er ook goed zijn te wonen. Hotel „Noordzee" in Noordwijk ondergaat een ingrijpende verbouwing. Over een paar maanden heeft het hotel onder meer een overdekt zwembad en congreszalen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13